4.95 Gedachte aan oprichting van nieuw orgaan losgelaten ZE VEN DA GEN HAARLEM Socialisten stellen vragen over trage gang van zaken in woningbouw Uitvoerige nota toegezegd Praatje bij de haard over leven in Oost-Duitsland HEEMSTEEDSE GEMEENTERAAD Jan van Goyenstraat krijgt fundering BESTWIL! kl- binaties Brill@nspecialist Schmidt Rooskleurig kijkje door mr. Proper Sport shop Constandse Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Fundering Van Goyenstraat Duar hondenhok Burgerlijke Stand van Heemstede Opening D. Savioschool uitgesteld Zak met kolen viel op voorwiel van fiets Geestelijke volksgezondheid in Zuid-Kennemerland Menselijke volkspolitic Juridische spoedcursus Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De heer Verspoor heeft gistermiddag namens de fraetie van de Partij van de Arbeid in de Heemsteedse gemeenteraad schriftelijke vragen ingediend naar aan leiding van ons artikel over de Heemsteedse woningbouw in ons blad van Zater dag 21 Augustus. De heer Verspoor herinnerde eraan, dat in onze beschou wing werd gesteld, dat de 36 étage- en 12 ééngezinswoningen aan en bij de J aval aan, die gebouwd worden uit het bouwvolume 1953, thans einde Augus tus 1954 niet verder gevorderd zijn dan de eerste verdieping, c.q. de eerste bintlaag; dat hierdoor niet alleen vele woningzoekenden langer dan onvermijde lijk schijnt, op de toewijzing van een woning moeten wachten, maar dat tevens de krotopruiming aan de Molenwerfslaan geen voortgang kan vinden; en dat de uitbreidingsplannen voor De Glip in tegenstelling met de voornemens, die in 1953 bestonden, nog niet bij de Raad zijn ingediend en dat ook overigens geen gron den bouwrijp zijn gemaakt, waardoor de verwerkelijking van bouwvolume 1954 vertraging ondervindt. De heer Verspoor vroeg voorts of B. en W. kunnen mededelen of deze beschouwingen in grote trekken juist zijn? Zo neen, hoe is de toestand terzake dan? Zo ja, achten B. en W. het dan niet dringend noodzake lijk dat op korte termijn en in snel tempo maaRegelen worden genomen om binnen de grenzen van het mogelijke de woningnood in onze gemeente te ver lichten? Kunnen B. en W. daarbij mededelen welke maatregelen zij daartoe dan geëigend achten? Wethouder Van Lent, die voorzat wegens de vacantie van de burgemeester, antwoordde, dat hij bij het lezen van ons artikel had gedacht: „Daar komen vragen over" en B. en W. hebben het vraagstuk dan ook reeds besproken. Daar het hier, zo zei hij, niet een beleidskwestie van de be trokken wethouder maar van het gehele College betreft, zegde hij een uitvoerige nota over de stand van zaken in de Heem steedse woningbouw toe. De heer Verspoor ging daarmee accoord, doch drong er op aan, dat het Col lege niet zou dralen met het nemen van maatregelen, wanneer reeds voor de vol gende raadsvergadering zou blijken dat door het treffen van bepaalde voorzienin gen verbeteringen mogelijk zouden zijn. Ook de heer Zegwaart (KVP) bleek wel te voelen voor een diepgaand debat over het woningbouwprobleem en hij wilde er zelfs de raadsvergadering een uur eerder voor laten beginnen. Van de uit slechts negen punten bestaan de agenda was het belangrijkste voorstel dat waarbij de raad 130.000 gulden ter be schikking van het College stelde om Jan van Goyenstraat en Pieter Aertzlaan van een fundering en een wegdek van beton- klinkerkeien te voorzien om verdere schade aan de bebouwing te voorkomen. De heer Scheer (VVD) wilde dit werk graag als een proefneming beschouwen en niet als een precedent voor de fundering van alle Heemsteedse straten. De heer Zegwaart herinnerde er aan, dat Haarlem reeds veel plezier heeft be leefd aan een op dezelfde wijze behandeld v/egdek op Fontein- en Zuiderhoutlaan, hetgeen door wethouder Van Lent ook werd onderschreven. Ook in Heemstede werd reeds een proef genomen, namelijk op het stukj? Zandvoortselaan tussen de brug over de Houtvaart en de spoorweg overgang. Min of meer in tegenstelling tot de heer Scheer zou de heer Verspoor wei gaarne zien, dat er stelselmatig werd voortgegaan met het funderen van alle ver bindingswegen waarover zwaar verkeer plaats vindt. „Nu'lig je te rammelen in bed," zei hij illustratief. Het quarantainehondenhok in Groenen- daal voor een eventuele uitbrekende honds dolheid, waarvoor 470 gulden nodig is, deed de heer Verhoeven (KVP) op merken: „Een duur hondenhok." „Kunnen alle loslopende honden er in?", informeerde de heer Reijnders (Arbeid) onder hilariteit en een interruptie van de heer Zegwaart: „Dan had je er wel duizend gulden meer voor over!" De heer Weyers (KVP) bleef serieus en wilde weten of er wel gevaar was voor hondsdolheid. „Dat is nooit van tevoren te bekijken," aldus wethouder Van Lent, edie maar liever het zekere voor het on zekere nam. Het van toepassing verklaren van de rijksziektekostenregeling 1954 op het ge- meentepersoneel deed de bij de afdeling personeelszaken altijd actieve heer Zeg waart vragen hoe het nu staat met een definitieve ziektekostenregeling. Het was hem bekend, dat de ambtenarenorganisa- ties, nadat het Haarlemse voorstel door de raad was verworpen, contact hadden opge nomen met Alkmaar. De passage uit de ADVERTENTIE originele ruitdessins ,r V vrolijke per meter *-rcMECV GEBOREN: Willemina Mariëtte, d. van P. Groenendijk en van W. Stierman; Maria Carolina, d. van W. Verzijlbergen en van J. C. van der Wal; Elisabeth Gertrudis Maria, d. van J. Hulsebosch en van V. M. Redeker; Elisabeth Christina, d. van W. J. Rijnsburger en van C. F. van der Kamp. ONDERTROUWD: B. Leeftink en L. Bo- kelman; F. B. Mooy en M. Hiiter; T. H. J. Striekwold en H. M. M. Gozeling; A. van Vught en C. E. Delissen; R. Stam en E. M. van den Hoonaard. GEHUWD: M. L. Top en R. Blikslager; J. K. de Koning en A .C. van Turen; F. Faber en G. Mooij. QVERLEDEN: W. Allart, 56 jaar. toelichting op het voorstel: „Voorts wordt thans aan gehuwde vrouwen, die kostwin ner zijn in de zin van de regeling, zonder uitzondering de tegemoetkoming voor ge huwden verleend en kan aan gehuwde vrouwen, die niet kostwinner zijn, de tege moetkoming voor ongehuwden worden verleend, indien de inkomsten van de be trokkenen een noodzakelijk bestanddeel vormen van de totale inkomsten van het gezin, waartoe zij behoren," lokte ook nogal wat discussie uit. De heer Weyers vroeg wie nu uitmaakt wat een noodzakelijk be standdeel is, waarop wethouder Van Houten een tikje simplistisch zei: „B. en W." Nadat de heer Verhoeven had betoogd, dat er wel degelijk normen voor een der gelijke beslissing bestaan en de heren Zegwaart en Reijnders daarover nogmaals hun deskundig licht hadden doen ADVERTENTIE BARTELJOR1SSTRAAT TEL Lev. alle ziekenfondsen 11051 schijnen, roerde mevrouw Va n N i s p e n Van Wely (VVD) even een principieel puntje aan door op te merken, dat het haar toch volkomen absurd leek dat een ander gaat beoordelen in hoeverre een vrouw tot het gezinsinkomen moet of kan bijdragen. Die beoordeling behoort naar haar wijze van zien uitsluitend in en door het gezin te geschieden. Vermelden wij tenslotte nog, dat Gede puteerde Staten nu reeds het in de vorige vergadering genomen besluit tot aankoop van de dubbele villa Raadhuisplein 17/19 hadden goedgekeurd en dat de heer D ij k- stra (Port. Chr.) bij de rondvraag zijn nood klaagde over de stank van de Ble- kersvaart. De opening van de Dominicus Savioschool aan de Geuzevesperstraat in Oud-Schoten, die, naar wij meldden, op Zaterdag 28 Augustus om drie uur 's middags zou ge schieden, is voor korte tijd uitgesteld, door dat de inventaris niet tijdig geleverd werd. Vermoedelijk zal de plechtigheid nu 4 Sep tember plaats hebben. Donderdagmiddag waren arbeiders van een kolenhandel bezig zakken met kolen op te hijsen naar een verdieping in de Ridder- stx-aat te Haarlem. Het touw van het hijs toestel brak en een zak met kolen en het hijstoestel vielen. Mevrouw C. W.Van der P. uit Haarlem-Noord liep op dat moment op het trottoir met de fiets aan de hand. De zak met kolen viel op haar voorwiel. De arbeidsinspectie heeft een onderzoek ingesteld en daarbij is gebleken, dat het touw, waarmee gehesen werd, van ondeug delijk materiaal was. Zoals de zaken thans staan is het niet waarschijnlijk, dat er nog iets komt van de op richting van een nieuw publiekrechtelijk lichaam dat in Zuid-Kennemerland de zorg voor de geestelijke volksgezondheid ter hand zal nemen. Nu immers onlangs ook Haarlemmermeer besloten heeft zich aan te sluiten bij een provinciale stichting te Alkmaar, die hetzelfde doei beoogt, doch waarvan te verwachten is, dat de werkings sfeer zowel in omvang als in intensiteit beperkter zal zijn, is het draagvlak van de overgebleven gemeenten te klein geworden om een publiekrechtelijke instelling op grond van een gemeenschappelijke regeMng te rechtvaardigen. Reeds hebben de ver tegenwoordigers van de overgebleven gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek en Zandvoort dezer dagen overleg gepleegd. Wij hebben de indruk ge kregen, dat er vooral in Haarlem thans gedacht wordt aan afzonderlijke regelingen met de omliggende gemeenten. De laatsten kunnen ziich op basis van vrijwilligheid bij Haarlem aansluiten om mede te profiteren van de Haarlemse instellingen op het gebied van de geestelijke volksgezondheid. Zoals wij reeds in ons blad van Dinsdag 29 Juni uitvoerig hebben uiteengezet, be staat er reeds een dergelijke regeling met de betrokken gemeenten voor de psychia trische voor- en nazorgdienst. Men zou zich kunnen voorstellen dat deze regeling thans wordt uitgebreid en dat ook andere Haarlemse instellingen, het schoolpsycho logisch bureau bijvoorbeeld, ter beschik king komen van de omliggende gemeenten. Met name ook schijnt Haarlem de gedach te aan de behartiging van de sociaal-paeda- gogische voor- en nazorg niet los te laten. Dat er geen publiekrechtelijk lichaam komt, betekent ook dat de gemeenten die zich bij Haarlem aansluiten formeel geen medezeggenschap hebben. Maar de kans is groot, dat er toch wel een orgaan wordt geschapen, waarin de aangesloten gemeen ten hun stem kunnen laten horen, een ad viescommissie bijvoorbeeld uit de vaste vertegenwoordigers van die gemeenten. Daar staat trouwens tegenover, dat fi nancieel de nieuwe verhouding voor de Niet in het Hervormd Wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht, noch in de voorzaal van „Brinkmann", doch in zijn knusse woonkamer aan de Gortestraat 18, hebben gisteravond ruim twintig genodigden het Haarlemse raadslid mr. M. D. Proper (CPN) gevonden om zijn reisindrukken uit Oost-Duitsland te vernemen. Mr. Proper vertelde dat mogelijke politieke repercussies ds. W. J. Waardenburg bij terugkomst van vacantie genoopt hadden de afspraak, die mr. Proper met de concierge van het Wijkgebouw gemaakt had, op het laatste ogenblik ongedaan te maken. De samenkomst bij „Brinkmann" was niet doorgegaan omdat mr. Proper niet wist dat zelfs een besloten vergadering in een gelegenheid waar verversingen tegen betaling verkrijgbaar zijn volgens de politieverordening drie dagen van tevo ren moet zijn aangevraagd. Die bepaling was bij nader inzien ook op het Wijkge bouw van toepassing geweest. De huiskamer was niet op het houden van een causerie berekend, zodat de vertoning van lichtbeelden achterwege moest blijven, maar er werden stoelen uit een huis aan de overzijde van de straat naar boven gebracht en spraakwater vergoedde veel van het gemis aan thee en koffie. Mr. Proper gaf met heel veel lof en niet helemaal critiekloos zijn indrukken weer van het bezoek dat hij in Juni aan een congres van de Internationale Vereniging van Democratische Juristen te Leipzig heeft gebracht. Er was daar een resolutie aangenomen tegen het gebruik van atoom wapens en gesproken over het McCarthyis- me en het vraagstuk van de nationale sou- vereiniteit. Het was dat congres al even slecht vergaan als de bijeenkomst van gis teravond. De bedoeling was in Kopenhagen te vergaderen, maar de initiatiefnemers ADVERTENTIE Bronsteeweg 8 t.o. Koediefslatm Heemstede - Telefoon 38321 HOCKEY- STICKS, alle bekende merken v.a. 8.75 gemeenten voordeliger belooft te worden, omdat in de bijdrage per hoofd der bevol king tussen Haarlem en de omliggende ge meenten een verschil zal zijn, dat men zou kunnen opvatten als een verdiscontering van de omstandigheid, dat de buitenge meenten geen medezeggenschap in het be heer van de Haarlemse diensten hebben. Op het ogenblik moeten de gemeentebe sturen van de omliggende gemeenten zich opnieuw beraden over de thans ontstane situatie en de Haarlemse voorstellen. Velen zullen het betreuren, dat op basis van de reeds vijftien jaar bestaande, voortreffelijk functionnerende en heilzaam werkende Haarlemse psychatrische voor- en nazorg- dienst niet dat orgaan voor de geestelijke volksgezondheid is gebouwd kunnen wor den, dat de daartoe ingestelde studiecom missie voor ogen heeft gestaan. Achter de fabrieksrook WIE WAARDERPOLDER zegt, denkt meestal aan dampende en afvalwater spuiende indus trieën en daarom keiken wij even vreemd op, toen een jonge metaalarbeider bij de „Blokmetaal" ons vertelde dat er ook orchideeën bloeien en ijsvogeltjes rondhippelen. Het is Werner Beulink. Wanneer hij als zovele arbeiders des morgens in alle vroegte door de Waarderpolder naar zijn werk fietst en net als zij eens even zijn blik ter zijde over de weilanden laat gaan, dan ziet hij er meer in dan zij. Want daar achter de ochtend nevels verscholen waarboven de zon opkomt, ligt voor hem een paradijs. Ook als het niet voor zijn werk is, trekt hij in alle vroegte de Waarderpol der in. De hazen, die er in groten getale zitten, kennen deze dauwtrapper al. Hij heeft hoge lieslaarzen aan en stapt daarmee in het moeras aan de zomen van de Vuilrak, een stroompje in de Waarderpol der, dat al heel oud moet zijn. Dan buigt hij zich over de weelderige vegetatie en zijn geoefend oog zoekt naar zeld zame planten. De boeren laten hem met plezier begaan, want zij hebben respect voor de toewijding van deze amateur botanicus. „Ik heb het van mijn moe der," zegt Werner Beulink, „die kon zich er ook zo in ver diepen." Als kleine jongen op de lagere school heeft hij de meester, die had betoogd, dat „er hier geen orchideeën groeien" al overtroefd door hem de volgende dag een or chidee te bezorgen: „astublieft, geplukt bij de Spaarndammer- weg." Ook bij de Vuilrak een naam die weinig overeen komt met de schoonheid er van heeft hij een paar or- chideeënsoorten ontdekt, onder meer de Moeraswesporchis. Verder vond hij er wollegras, varensoorten, veenbes, rieken de walstro en andere planten variëteiten, die allemaal een plaatsje hebben gekregen in zijn verzameling. Maar zijn in teresse is niet eenzijdig op al dat kruid gericht, want de. fauna is er ook rijk vertegen woordigd. Niet zelden ziet hij er fazanten opvliegen en hij is voortdurend op zijn hoede voor aggressieve otters, waarvan e* nog enkele huizen. Verder hebben er al eens een paar tuureluurs zijn aandacht getrokken, hij zag er de prach tige kleine ijsvogeltjes en trof er zelfs eens een hele kolonie zwarte sterns aan. Thuis, in zijn gezellige woonark in de woonschepenhaven, droogt hij zijn botanische vondsten en plakt ze in. Die woonark, die „Tüske" heet, de Brabantse naam van zijn vrouw, past uit stekend in zijn hobby. Hij heeft de boot zelf grotendeels verbouwd en als zij helemaal gereed is, gaat hij er „midden in de natuur" mee liggen, zo is zijn voornemen. „Het is zo jammer dat er zo weinig men- Werner Beulink op een van zijn speurtochten in de verlaten Waarderpolder, waar een weelderige vegetatie hem steeds op nieuwe verrassingen onthaalt. „Je moet er oog voor hebben", zegt hij. sen oog voor hebben," zegt Werner Beulink, „want hier mee krijg je pas schik in je leven. En het kost niks!" De voorliefde voor planten blijft in de familie, want zijn 2!4-jarige dochtertje Rosita, die men dagelijks met een zwemvest rondom de woon- haven kan aantreffen, heeft al een even grote passie voor de flora als hij. Haar moet alleen nog uitgelegd worden dat er grenzen zijn, bijvoorbeeld ten opzichte van andermans tuin tjes. Maar door het liedje „Klein, klein kleutertje" zal de kleine Rosita dat wel gaan begrijpen. Vlaggenverdriet Wij lazen in de weekagenda van Haarlems Bloei: Nog a'tijd vinden wij de vlaggenversiering op het Sta- liojisplein even doeltreffend %ls voornaam en feestelijk. De grote, breed-uit waaiende kleurige doeken leiden voor treffelijk de aandacht af van de schande tegenover de in gang van het station. Helaas zijn ze na het begin van deze week niet meer gehesen. De slechte weergoden hebben ons ook deze vreugde ontnomen. Storm en aanhoudende regen vernielden de vlaggen zodanig en vroegtijdig, dat het niet meer verantwoord was ze te laten wapperen. De eerbied x:oor een landsvlag gedoogt geen scheuren en flarden, ten zij op het slagveld. Deskundigen hebben uitge maaktdat deze nood-zomer het leven van het dundoek minstens 'n half jaar verkort heeft. Herstel bleek slechts enkele dagen uitkomst te ge ven. De Stichting Haarlems Bloei staat nu voor een uitgave van meer dan duizend gulden, want in het voorjaar en in de zomer is de vlaggenversiering op het Stationsplein niet meer weg te denken. Vooral in de avond, deden zij het in flood light fantastisch. Morgenmiddag gaan de In stituutmensen op excursie naar de brandweerkazerne en Zon dag heeft de jaarlijkse auto bustocht plaats, deze keer naar de Mookerheide, waarheen wii de leden van het Instituut overigens zeker niet wensen. In September wordt er weer eens een dagtocht naar de Am sterdamse waterleiding ge maakt en heeft ook het jaar lijkse druiven weekeinde in Hoorn plaats, dat ook al een Instituuttraditie schijnt te wor den. Verder zijn er nog excur sies gepland naar het Haar lemse slachthuis en naar IJmuiden Maar het Instituut doet nog meer. Voorzitter L. van Aspe- ren bijvoorbeeld is al paraat om de cursisten voor de arbei dersavondscholen in te schrij ven en wie niet veel meer voor de studie voelt of wel die een beetje wil com Denseren, die kan op de volksdanscursus te recht. welke op Woensdag 1 September in de Dr. Huet- school aan het Prinsenbolwerk wordt gehouden. Natuurliik onder leiding van Henk van de Wateren. Als er animo voor bestaat komt er ook nog een volksdanscursus voor jongeren van vijftien jaar af. Minder bekend wellicht is de toneeleroep van het Insti tuut „De Spiegel", die wat die per graaft dan alleen de te spelen stukjes, maar oo con tactavonden ook problemen aanroert als „Welke belang stelling heeft de ieu?d in deze tijd?" De repetities vinden wekelijks plaats op Vrijdag avond in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat. Tenslotte hervat ook de fotogroep haar clubavonden ten huize van de familie Strin ger, Witte Herenstraat 49. De naam welke op de vier pagina's van dit maandbericht het meest voorkomt, is van An van der Horst, Gasthuisstraat 3rood, telefoon 19335. Zij is namelijk degene bij wie be langstellenden in het werk van Op de Grote Markt wappert de H.F.C.-vlag naast de vader landse driekleur. Vijf en zeven tig jaar zijn die kleuren hoog gehouden, het zullen er ook honderd worden". Start De zomer, nou ja, zomer, loopt ten einde en de eerste bewijzen, dat er altijd vol ijverige lieden zijn die ook dan niet stil hebben gezeten, be ginnen te komen. Daar is bijvoorbeeld het be stuur van de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, dat deze week weer een levensteken heeft gestuurd in de vorm van een maandbericht, dat bij wijze van spreken overloopt van activiteit. het Instituut zich kunnen mel den indien zij een bijeenkomst willen bijwonen, een excursie meemaken of een cursus vol gen. En wanneer het om het In stituut gaat is mejuffrouw Van der Horst geen moeite teveel. Veertig jaar vis Op Zaterdag 28 Augustus zal de vishandel van de fami lie Bakker in de Grote Hout straat een fleurige indruk ma ken. De geur van bloemen zal dan die van de vele vissoorten overvleugelen en de vele be zoekers zullen er dit keer niet komen om vis „in te slaan", maar om de familie Bakker de hand te drukken ter gele genheid van haar veertigjarig „vis-jubileum". In Augustus 1914 verzorgde de heer Bakker de regerings- v s in de gemeenten Bloemer.- daal, Overveen er. Haarlem mermeer. Hij deed dat blijk baar tot grote tevredenheid van de bevolking, want na verloop van tijd kreeg de heer Bakker een oproep van de burgemeester van Bloemen daal, die hem mededeelde, dat hij een schrijven van de be volking had gekregen met het verzoek, of de heer Bakker in de toekomst op dezelfde dagen en vastgestelde uren de vis- verkoop op de standplaatsen wilde handhaven. Daar had de heer Bakker geen bezwaar tegen. In 1936 opende hij in. de Grote Houtstraat een zaak, die ook door vrouw en zoon met grote toewijding wordt geleid. Aanstaande Zxterdag krijsen familieleden, kennissen en be langstellenden tussen half drie en vier uur gelegenheid om de familie Bakker te feliciteren. Souvenirs Een bewoner van de Ramp laan schrijft ons, dat hij en zijn buren bij voortduring on prettig verrast worden door een menigte hondensouvenir- tjes die in hun voortuintjes en op het trottoir prijken. De hondenliefhebbers,die hier uit eindelijk verantwoordelijk voor zijn, verzoekt hij thans via ons, hun Pluto's, Bello's en Tarzans bij het „uitlaten" van de goot naast de trottoirs „ge bruik te laten maken." Als tragische bijzonderheid voegt onze briefschrijver er nog aan toe dat „vijf porties op een trottoir van acht meter leng te" op het ogenblik geen uit zondering zijn. Dezelfde Ramplaner heeft ook bezwaren tegen het aan blaffen van motorrijders door klaarblijkelijk dezelfde snode hondenclan in zijn ljuurt en adviseert de desbetreffende eigenaars, hun dieren strak aan de lijn te houden. Ook dit verzoek brengen wij gaarne over, maar of het helpen zal. Kwart eeuw chauffeur De heer K. W. Petrick, Bel- lamystraat 21 te Haarlem, gaat op 29 Augustus jubileren. Op die dag is het namelijk een kwart eeuw geleden, dat hij als chauffeur in dienst trad bij de expeditieafdeling van de Oprechte Haarlemsche Cou rant. Op 6 Maart 1939 ging hij als chauffeur over naar de Grafische Inrichting N.V. Joh. Enschedé Zn. te Haarlem. Sinds Augustus van het vorige jaar is hij daar onderchef van de afdeling expeditie, belast met de dagelijkse leiding. Het jubileum zal op Zater dag 28 Augustus worden ge vierd; de jubilaris zal des mor gens eerst door de directie worden ontvangen, waarna in het Johez-huis aan de Jans straat het personeel de ge legenheid zal krijgen om zijn waardering voor zijn collega onder woorden en geschenken te brengen. kwamen op het laatste ogenblik tot de ontdekking dat deelnemers uit landen waarmee Denemarken geen diplomatieke betrekkingen onderhield en dat waren de communistische landen, waar de meeste afgevaardigden vandaan kwamen, geen visa konden krijgen. Met kunst- en vlieg werk was het congres toen naar Leipzig verlegd. Mr. Proper, die op 5 Augustus zijn be vindingen al had medegedeeld in de „Waarheid", was van mening dat de com munisten in Oost-Duitsland er in waren geslaagd aansluiting te vinden bij de sociaal-democratische, progressief-ehriste- lijke tegenkrachten van een anti-militaristi sche Duitse traditie. Hij gaf zich alle moei te deze stroming in de geschiedenis op te sporen en stelde dat zelfs Hitier haar niet geheel had kunnen uitroeien. De commu nisten hadden onder de arbeiders, kan toorbedienden en intellectuelen voldoende geschikte mensen gevonden om de oude garde van rechters en onderwijzers te ver vangen, Hij had opgemerkt dat de Oost- Duitse arbeider zich had ontworsteld aan zijn slaafse onderworpenheid en dat alle standsverschillen waren opgelost, zelfs al verdient een lector aan de universiteit nog 1500 en een ongeschoolde arbeider slechts 300 mark. Het was hem opgevallen dat de volks- politie zo menselijk en de propagandaleu- zen zo onbarmhartig-schreeuwerig, vaak- vervelend en soms ontsierend waren, dat de Russische militairen uit het stadsbeeld zijn verdwenen en dat hun uitspattingen uit de eerste maanden van de bezetting zo niet vergeten, dan toch vergeven zijn, dat de rechtspleging sterk vereenvoudigd en de strafmaat voor vergrijpen tegen staats eigendom vrij zwaar was, dat dagelijks niet meer dan veertig Oost-Duitsers en dan nog hoofdzakelijk ongunstige elemen ten, naar West-Duitsland uitwijken en dat in omgekeerde richting boeren de grens overgaan aangelokt door de verdeling van het grootgrondbezit, dat de mensen goed- gevoed en slecht gekleed waren en dat er veel bouwvallen en weinig particuliere auto's te zien zijn. Zijn verklaring voor de uiterst sobere levenomstandigheden was, dat er offers gebracht moeten worden om een zware industrie uit de grond te kunnen stampen, of die blijmoedig gebracht wor den of niet. Zijn voornaamste belangstelling was ech ter uitgegaan naar de rechtsbedeling. Het i was hem gebleken d.t de oude garde, die 1 uit de nazikampen was bevrijd de weelde van de macht niet had kunnen dragen en nu vervangen was door arbeiders, die aan vankelijk een spoedcursus van zes maan den, later van een jaar en nog later een tweejarige opleiding aan de Juridische Hogeschool te Potsdam kregen. Zij kunnen hun vorming op universitair peil brengen door het volgen van schriftelijke cursussen als zij reeds in functie waren. Deze volks rechters worden bijgestaan door twee sche penen, lekenrechters. die veertien dagen als bijzitter dienst doen met behoud van het loon uit hun dagelijkse werk. De schrif telijke behandeling is in vele gevallen af geschaft. in civiele zaken zelfs geheel. De volksrechters houden spreekuur voor het aanhoren van klachten over vonnissen en het geven van raad. Zij zijn niet meer in hoogheid gezeten. Toga's en eerbewijzen zijn afgeschaft. De straf wordt ondergaan in het arbeidsproces onder verschillende mate van dwang. Juridische bijstand is in vele gevallen niet meer verplicht en de proceskosten worden naar verhouding van het inkomen berekend. Na de pauze, waarin foto's, boeken, tijd schriften en kranten werden getoond, was het gezelschap verminderd met enkele be zoekers die mr. Proper inlichtingen hadden gevraagd over wegen en middelen om in Oost-Duitsland familiebezoeken af te leg gen. De samenkomst werd besloten met een vragenuurtje. Vooral bij de dames waren vele vragen, onder meer op het ge bied der reclassering, gerezen. Mr. Proper verklaarde dat deze instelling geheel in handen van de politie is. HAARLEM, 26 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 26 Aug., J. H. Broek huizen en J. J. Hartogh; H. van der Westen en A. A. M. van Borre; J. van Kuijk en J. M. M. Schreur. GEHUWD: 26 Aug.. H. Ruiter en M. A. E. Keeman; C. H. P. Rijnders en E. L. A. van Schoonhoven; J. U. van Norden en M. M. van Leeuwen; R. Smit en M. M. A. Gedaan; H. van Wijk en M. Jans; J. van Eek en M. N. van Everdingen; C. van Wijngaarden en R. de Wiilde; H. J. Meijlis en J. C. Klumper. BEVALLEN van een zoon: 25 Aug.. S. van Zoestvan der Stoel; J. M. Chr. Prenen Heilker; 26 Aug., E. A. M. Stevenhaagen— Kramer; E. van Wooning—Beun; M. P. Janzen—Vos. BEVALLEN van een dochter: 24 Aug., H. M. van Opzeelandde Vos; 25 Aug., K. den Brabervan Eeken; S. B. J. van 't Zand Bos; H. SieraadRijkers; P. G. M. Schoen akerUmmels; H. KroesKijk in de Vegte; 26 Aug., C. H. DatemaSastra. OVERLEDEN: 23 Aug., J. S. Kloos—Bom, 84 j„ Luitesteeg; 24 Aug., A. M. D. Schra- ma—Walker, 70 j., Hier. van Alphenstraat; C. P. M. van der Meij, 78 j., Linschotenstraat; Th. F. Barendrecht—Hoosemans. 73 j., Gast- huisvest; J. H. D. Pasch, 69 j., Eksterstraat; P. JansenHanekamp, 79 j., Trompstraat; F. BraamHahné, 67 j„ Duvenvoordestraat; 25 Aug., C. E. E. H. Th. AugusteinisKeyser, 82 j„ Leidsevaart; J. P. Boschma, 49 j., Ie Hogerwoerddwartstraat; J. B. Wanders Möhring. 57 j., Dr. Schaepmanstraat; M. T. de Grooth, 62 j., Kleverparkweg. De Bloemendaalse wethouder van Pu blieke Werken, de heer A. van Geluk, is verhinderd morgen, Zaterdag 28 Augustus, spreekuur te houden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9