Verbod gevraagd van ALLE wapens voor massa-vernietiging Reddingsbrigades hielden een stranddag in Noordwijk PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Agenda voor Haarlem Wereldnieuws ZocU ió het zo Dansschool Kwekkeboom - NIEUWE GRACHT 98-Haarlem De radio geeft Dinsdag Woonwagen kantelde in smalle straat Tunnelbouw „plat", Van Gelder draait „Project Mouse", plan voor kunstmaan MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 2 Wereldraad van Kerken Ware vrede kan niet op vrees berusten Iedereen neemt Rennies. efCfteifüLimij! WOLLEN JUMPERS - VESTEN Ruim 30.000 duiven in Orleans gelost Weer grote drukte bij de ponten Echtpaar in auto te water; vrouw verdronken Vijf mensen uit zee gered bij Scheveningen Negen personeelsleden van Bijenkorf in arrest Kerkelijk Nieuws Inschrijving voor de nieuwe cursussen vanaf t September Telefoon 13525 Gaat U met vacantie? TELEFOON CENTRALE EVANSTON (Reuter) De W'ereldraad van Kerken dringt er in een rapport bij alle landen op aan, niet te dreigen met het gebruik van de waterstofbom en andere wapens voor massale vernietiging. De kernwapens hebben vrees doen ont staan en een ware vrede kan niet op vrees worden gebaseerd. Het was onjuist te den ken, dat de waterstofbom de vrede ver zekert, omdat men nu bang zou zijn een oorlog te beginnen. De raad doet een beroep op de wereld, waarin onder meer wordt verklaard dat het verbod van alle wapens voor massa vernietiging, waaronder atoom- en water stofbommen, noodzakelijk is om een ramp te voorkomen. Op de naleving zou inter nationale controle moeten worden uitge oefend. Alle andere wapens zouden dras tisch beperkt moeten worden. De vrede zou onmogelijk zijn zolang de bewapenings wedloop zou voortduren en landen nog zouden trachten hun macht uit te breiden, met geweld of dreiging met geweld. De regeringen en volkeren zouden met elkaar moeten blijven spreken om wrok en haat te vermijden. Zij zouden middelen moeten blijven zoeken om een einde te maken aan vrees en wantrouwen. Christenen moeten bedenken, dat er niet gemakkelijk vrede zal komen in een we reld. waarin miskenning van God en re bellie tegen Hem geleid heeft tot hebzucht en een onverzadigbare drang naar macht. Dit had oorlog en ander kwaad tot gevolg. In de grond van de zaak is dit een gees telijk probleem, dat door economische en politieke maatregelen alleen niet op te lossen is. De harten der mensen moeten veranderd worden. Vreedzaam samenleven „Christenen moeten het totalitarisme blij ven veroordelen als vals van leerstelling en gevaarlijk in toepassing. Zij moeten zich ook blijven verzetten tegen atheïstisch materialisme. En toch, hoe diep het con flict ook moge zijn, is het niet noodzakelijk een onoverkomelijke hinderpaal om samen in een verdeelde wereld te leven". Dit naast elkaar bestaan moest voor Christenen echter niet betekenen een on derwerping aan het bevriezen van de hui dige onrechtvaardigheden en de onnatuur lijke verdeling van naties. Wel moesten zij dwang verwerpen als middel tot veiligheid of herstel van onrechtvaardigheid of ver deeldheid. Het rapport dringt aan op een getrouwer en verantwoordelijker gebruik van het UNO-Handvest of misschien een wijziging er van. Het ontzeggen van de vrijheid van godsdienst en andere rechten was een teken van de morele ongezondheid van de wereld. De regeringen en volkeren moeten hun krachten wijden aan het bevredigen van de normale behoeften van de burgers van hun landen en zorgen voor een behoorlijk ADVFHTF.NT1E Want iedereen weet dat ze feilloos helpen (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart verpakt, practisch en hygië nisch zo maar voor 't bij U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder wa ter of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. bestaan voor armere en economisch ten achter gebleven landen. De raad keurde een rapport over sociale aangelegenheden goed, waarin wordt ge zegd: „de kerken moeten krachtig waar schuwen tegen de wijdverbreide ontwrich ting van het gezinsleven", alsmede een resolutie, waarin er bij de leden-kerken op aan wordt gedrongen te werken voor de afschaffing van rassenscheiding of -discri minatie. ADVERTENTIE BARTELJO RISSTR. HAARl EM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geesteleijke liederen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest 14.00 Causerie over Amerika, met muziek. 14.30 Platen. 14.45 Scheepswerf De Kroonprinses, hoorspel. 16.05 Wereld muziekconcours te Kerkrade. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Instrumentaal kwartet. 17.20 Reportage en platen. 17.45 Europese zwem- kampioenschappen te Turijn. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Philosophie: van bezinning tot systeem. 19.00 Orgelconcert. 19.30 Paris vous parle. 19.35 Lichte muziek. Nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 20.55 Gravin van Bu ren, klankbeeld. 21.15 Vocaal dubbelkwar- tet. 21.30 Vrouwen uit het Huis van Oranje, causerie. 21.45 Zo was het voor vijftig jaar. klankbeeld. 22.20 Het Koningin Wilhelmina- fonds, toesoraak. 22.30 Koninklijke Militaire Kapel. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50— 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.100 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Platen of voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de Ziele luis tert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.50 Europese Zwemkampioenschappen te Turijn. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest en solist. 13.45 Platen. 14.00 Wereldmuziekconcours te Kerkrade. 14.30 Metropole-orkest. 15.00 Platen of voor de jeugd. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Het Nederlandse bibliotheekwezen en de wereld. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Ac tualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.00 Nationaal programma. Zie Hilversum I. TELEVISIE (Nationaal programma) 19.3020.15 Standvastig Hart, TV-spel. 20.15 Brasiliana, rhythmische dansrevue. 21.15 Journ., weeroverzicht en Een kunste naar zag 't21.35 Brasiliana (vervolg). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws 13.15, 14.00, 14.30 en 15.00 Platen. 15.30 Orgel 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreki 18.00 Symphonie-orkest. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syn dicale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Sopraan en piano 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 iz.) Eenendertigduizend Nederlandse post duiven in de leeftijd van een maand of vier hebben Zondagmorgen omstreeks zeven uur vliegend de terugtocht aanvaard van Orleans (541 kilometer van Amsterdam) waarheen zij per trein waren vervoerd. Deze massavlucht was georganiseerd door de Postduivenconcoursvereniging „Tilburg Vooruit" en het was voor de tweede maal dat men jonge duiven een afstand als de onderhavige trachtte te laten vliegen. Zon dagavond bleken ongeveer 500 van de vogels op hun basis te zijn teruggekeerd. De eerste melding, te 14.29 uur kwam van de heer J. Ooms te Amsterdam. Verwacht wordt dat een belangrijk deel van de post duiven in dit concours vandaag zal terug keren. Aan de vlucht werd deelgenomen met 700 duiven van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Algemene Bond van Post- duivenhouders. Men zou aan de grote verkeersdrukte, die Zondagmiddag op de Wijkerstraatweg heerste, niet zeggen dat de zomer naar de herfst neigt. Het was gistermiddag weer raak" met de file. Het „700 jaar Alkmaar" kon dit keer niet als schuldige worden genoemd voor de on afzienbare rij van wachtende voer tuigen, die 's avonds tegen zeven uur voor bij de Duinvlietstraat en bijna tot aan de spoorwegovergang naar Beverwijk reikte. Wachtensmoede autobestuurders, die het langs andere straten probeerden om vlugger bij de ponten te komen, kregen de kous op de kop, want zij raakten hierdoor nog meer achterop. Het wachten heeft op het drukste tijdstip talloze automobilisten minstens een uur van hun tijd gekost. De politie heeft de hele Zondagmiddag en -avond tot el? uur bij de pont1 dienst moeten doen. Onder de gemeente Schipluiden is Za terdagmiddag een auto, waarin zich het echtpaar Klinkenberg uit Vlaardingen be vond, in het water gereden, toen de be stuurder voor een tegenligger moest uit wijken. Pas na twintig minuten zag men kans het echtpaar te bevrijden, doch toen bleek de 60-jarige mevrouw K. reeds te zijn overleden. De eveneens 60-jarige heer K. had kans gezien het hoofd boven water te houden. Hij is nog naar het ziekenhuis in Delft overgebracht, doch blijkt geen nadelige gevolgen van het ongeval te heb ben overgehouden. Omstreeks half één Zondag zijn door de sterke Zuidelijke wind en de opkomende vloed vier personen, te weten drie dames en een heer, in gevaar komen te verkeren voor strandhoofd 47 ten Noorden van de Scheveningse boulevard. Een patrouille van twee man van de Haagse vrijwillige reddingsbrigade gaf direct alarm en begaf zich naar de drenkelingen. De gehele tom- ploeg kwam in actie en de tomboot rukte uit. Het lukte de brigade alle vier weer be houden aan de kant te brengen. De dren kelingen waren de heer en mevrouw Bru- nott, en mevrouw F. van der BerkSche- res, en haar zuster mejuffrouw H. J. Sche- res, allen uit Amsterdam. Zondagmiddag om ongeveer half vier kwam tijdens sterke Zuid-Westelijke wind en opkomende vloed de 22-jarige S. H. Sorminus, wonende te Leidschendam, in gevaar te verkeren voor strandhoofd 27 te Kijkduin. Hij werd door een lid van de Haagse vrijwillige reddings brigade in veiligheid gebracht. De drenke ling was door onbekendheid met de geva ren der zee in moeilijkheden geraakt. Grote serie diefstallen ontdekt meer arrestaties verwacht Onder het personeel van De Bijenkorf te Amsterdam zijn in het afgelopen week eind arrestaties verricht. Toen enige dagen geleden een der mensen van de expeditie- afdeling door de bedrijfsrecherche was aangehouden, kwam na ellenlange verho ren uit, dat men hier met een heel com plot te doen had. Men besloot dus de ge meentepolitie er bij te halen. Deze ar resteerde Zaterdag reeds viif personeels leden en dat aantal werd Zondag nog met vier verhoogd. De politie verklaarde bo vendien dat nog vele andere arrestaties zullen volgen. De gang van zaken was als volgt: Men zocht in het magazijn uit wat van zijn gading was en via de normale ka nalen van magazijn en expeditie verlieten de uitgezocnte goederen het gebouw, waarna ze op een aantal contactadressen in de stad werden bezorgd. In de meeste ge vallen werd de goederen later verkocht. Op deze wijze is voor vele tienduizenden guldens schade aan het bedrijf toegebracht. Men zoekt nog naar verschillende contact adressen en hoopt in de loop van vandaag de zaak compleet te hebben. Naar ver luidt zou het complot uit ongeveer twintig personen bestaan. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Aarlanderveen E. G. Boesenkool, res. legerpred. te Ede; naar Oostburg (toez.) VA S. Hugo van Dalen te Colijnsplaat. Aangenomen tot vicaris te Nieuwe Peke- la (boven) L. C. Vogelaar, cand. te Krui- ningen. Geref. Kerken Aangenomen naar Dirkshorn G. W. H. Peddemors, cand. te Kampen, die bedankte voor Baambrugge, Dinteloord, Giessen- Oud-en Nieuwkerk, 's-Gravenmoer, Oide- markt en voor Westerlee. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Hyken (Dr.) F. v. Dijk te Heerenveen. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Nunspeet W. Hage te Aalst-Brakel die bedankte voor Wage- ningen en voor Sardis (Canada). De smalle Haarlemmerdijk iin Amster dam is Zaterdagmiddag een uur lang ver sperd geweest. Om half drie kantelde in deze straat een houten woonwagen. Een motorrijder, die juist wilde passeren ont snapte waarschijnlijk aan de diood door op het laatste ogenblik het trottoir op te rij den. De ruim drie ton wegende en bijna negen meten- lange woonwagen werd getrokken door een kleine auto. Het smalle houten linker achterwiel geraakte in de tramrails en toen de trekker iets meer naar het mid den van de straat ging rijden, brak het wiel, waardoor de woonwagen kantelde. Er zaten geen mensen in, alleen een hond, die ongedeerd kon worden bevrijd. De politie zette de Haarlemmerdijk voor alle verkeer af. Na een uur kwamen twee grote kraanwagens van het gemeentelijk vervoerbedrijf ter plaatse. De woonwagen kon niet meer rijden, ook niet als men hem overeind had kunnen zetten. Dus moesten de beide kraanwagens het zware obstakel optakelen en daarna met de op zijn kant zwevende woonwagen tussen zich in naar het Haarlemmerplein rijden. De moeilijkheid hierbij was, dat de snelheid van de kraanwagens waar-van er één achteruit rijden moest precies gelijk diende te zijn om te voorkomen dat de woonwagen in tweeën zou worden ge trokken of in elkaar gedrukt. Toen de vreemde stoet op het Haarlem merplein arriveerde, brak een touw, waar door de wagen op de straat bankte. Er sneuvelden een paar ruiten en daardoor rolden allerlei huishoudelijk artikelen op de straat. Nadat de wagen opnieuw was opgetakeld wisten de kraanwagens het gevaarte zo op het pleintje neer te leggen, dat niemand er hinder van had. De eigenaar ging daarna op zoek naar iemand, die de wagen zou kunnen herstel len. Dr. W. Drees heeft Zondag zijn vacan- tie onderbroken, om met zijn echtgenote tegenwoordig te kunnen zijn op de familie dag, uitgaande van de culturele commissie van de Partij van de Arbeid te Velp. Dr. Drees hield ook een korte toespraak tot de ongeveer duizend aanwezigen in het plaat selijke openluchttheater „De Pinkenberg". ADVERTENTIE Privéles op elk verlangd uur. Vraagt ons gratis „DANSNIEUWS' Van Zandvoort in 1953 naar Noordwijk en van Noordwijk aan Zee waarschijnlijk naar Scheveningen in 1955, bij een lus trumviering van de Haagse Reddingsbri gade. Dit zijn de achtereenvolgende plaat sen van de jaarlijkse stranddag van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen, die op 17 Juli van dit jaar door de zeer slechte weersomstan digheden werd uitgesteld en Zaterdag on der gunstiger weersgesteldheid werd ge houden. Er was dit jaar voor het eerst gebroken met de gewoonte van het laten uitvoeren der nummers door ploegen van kustreddingsbrigades afzonderlijk. Uit de leden van de reddingsbrigades langs de Nederlandse kust was een keurploeg sa mengesteld, die gedurende een aantal Za terdagmiddagen heeft geoefend om de demonstraties voor te bereiden. Deze oefe ning en Zaterdag de demonstratie geschied de onder leiding van de heer J. Blankwater uit Haarlem. De werkploeg stond onder leiding van de heer H. Vos van de Bloe- mendaalse Reddingsbrigade. De heer G. Schuitemaker, eveneens lid van laatstge noemde brigade, gaf door de microfoon een toelichting op wat zwemsters en zwem mers te zien gaven. Het aantrekkelijkste was de slot-apoteose namelijk, de redding van. de pseudo-drenkeling Bob de Jong, lid van de Noordwijkse Reddingsbrigade, enige honderden meters in zee door de helicoptère Delilah" van de Marine Vlieg- dienst van het vliegkamp Valkrnburg on der gezagvoerder luitenant ter zee tweede klasse vlieger Van der Wel. Klokslag vijf uur, het afgesproken tijdstip, verscheen Delilah boven het strand, waar een witte linnen pijl de richting aangaf, waar de drenkeling zich bevond. Door middel van een uitgegooide boei werd de drenkeling naar boven in de helicoptère getrokken en even later op het strand aan leden van de brigade toevertrouwd voor het verlenen van verdere hulp aan het „slachtoffer". Na een kort verblijf op het strand steeg de helicoptère weer op, maar alvorens naar de vliegbasis terug te keren, gaf gezag voerder Van der Wel nog een demonstra tie voor enige duizenden belangstelenden. Het openingswoord was gesproken door de heer P. van der Meije uit Zandvoort, voorzitter van de Contact-commissie voor de kustbrigades, welke commissie de stranddag voorbereidt. Hij vertrouwde, dat hetgeen de demonstranten te zien zouden geven een goede indruk bij de aanwezigen zou achterlaten van hetgeen de kustbriga des doen om de veiligheid op het strand langs onze kust te bevorderen. De voor zitter van de K.N.B.R.D., de heer J. P. Weyburg uit Velsen, vestigde er de aan dacht op dat de reddingsbrigades hun ar beidsveld over het gehele land hebben, maar dat het goed is zich één maal per jaar te bepalen bij het reddingswerk aan de kust. Zo'n demonstratie achtte de heer Weyburg zeker niet overbodig, want van de vijfhonderd verdrinkingsgevallen met dodelijke afloop, die er per jaar geschie den, gebeuren er twintig tijdens een va- cantiepreriode aan de Noordzeekust. In de situatie rond de staking bij de Velsense tunnelbouw is vanmorgen geen verandering gekomen: enkele onderaanne mers werkten nog door, maar de kern van het werk ligt stil. Onder meer werd er hedenochtend ook door de betonvlechters nog werk verricht, maar de stakers ver wachten, dat dezen er na enige dagen van zelf mee moeten ophouden. De EVC deelde ons hedenmorgen mede, dat er op een „nader te bepalen tijdstip" vergaderd zal worden om de te volgen ge dragslijn uit te stippelen. Bij Van Gelder is het werk hedenochtend normaal doorgegaan; vanavond zullen de bonden met de werknemers bijeenkomen. 43. „Ga nu maar eens rustig bij ons in een hekstoel zitten, neef", zei kapitein Pa- verits, „en houd dat hoofd van je in de schaduw". Neef Mario gehoorzaamde, maar erg rustig was hij niet. Niemand kan zich op zijn gemak voelen als hij weet, dat vlak naast hem een krachtige tijdbom elk ogen~ blik kan ontploffen. „Ik moet dat ding zien kwijt te raken, zonder mezelf te verra den", dacht Mario, „zodra ze slapen, zal ik hem weggrissen en overboord gooien". Voorlopig kon hij dus niets anders doen dan wachten en naar het onheilspellende getik van de bom luisteren. Hei gaf hem een wee aevoel in de maag en hij kron kelde met zijn tenen van de zenuwen. Maar eindelijk kondigde een krachtig gesnurk aan, dal de goede kapitein Paverits onder zeil was gegaan. Met een snelle blik over tuigde Mario er zich van dat ook Panda sliep en stond behoedzaam op. Maar Panda sliep nietdoor zijn oogleden hield hij Mario nauwlettend in de gaten. „Hij steelt het horloge van kapitein Paverits wat wil hij daarmee doen?", vroeg hij zich af. „Lieve help, hij wil het overboord smijten Dat mag niet! Kapitein Paverits zal woe dend zijn!" En toesnellend greep hij naar de bom, die Mario juist in zee wilde slin geren. Als een aantal regeringen gehoor geeft aan drie resoluties die Zaterdagmorgen op een congres van de Union Radio Scienti- fique Internationale iin Den Haag zijn aan genomen dan zal binnen niet al te lange tijd de verschijning van een nieuw hemel lichaam aan ons firmament kunnen wor den gemeld. Dat nieuwe lichaam zal dan de kunst maan zijn, een door mensenhanden ge maakte satelliet, die in 24 uur één rond gang om onze planeet zal volbrengen en wel in een baan die slechts honderd kilo meter van het aardoppervlak is ver wijderd. Die baan zal zo liggen dat onze kunstmaan elke twaalf uur over een dei- polen komt, zodat het aard-oppervlak dwars onder haar door wentelt. Dit project, Zaterdagmorgen door de Amerikaan Fred Singer gepresenteerd in een lezing met lantaarnplaatjes op het con gres van de Union Radio Scientifique Internationale, dat op het ogenblik in Den Haag wordt gehouden, moet het weten schappelijke onderzoek dienen. Er hinderen ons bij de studide van het heelal tal van dingen. Een van de grootste obstakels is onze dampkring; zij absor beert een deel van de kosmische straling uit het heelal, zodat wij dus hier beneden geen juist inzicht kunnen krijgen in de aard van die straling, zij filtert en ver vormt het licht van zon en sterren, zodat bijvoorbeeld ons spectroscopische onder zoek onbetrouwbare resultaten oplevert men denke aan de pogingen, om bijvoor beeld de dampkringen van onze buurpla- neten te onderzoeken en zelfs al is de hemel wat men noemt glashelder, dan zijn de sterrenkundigen nog niet tevreden: zij zouden hun instrumenten het liefst opstel len daar waar de lucht ophoudt en het va cuum begint. Dat is dan ook, in grote trekken weer gegeven, de bedoeling van het „project Mouse" zoals men dit plan voor een kunst maan noemt. „Mouse", onze tweede maan, zal een waarnemingsplatform worden, dat met behulp van raketten wordt omhoog- gebracht tot op een niveau waar middel puntzoekende en middelpuntvliedende krachten elkaar in evenwicht houden. Met andere woorden: men zal het ding zo moe ten bouwen dat het bijgegeven hoogte en gegeven snelheid een massa heeft die het in staat stelt, zich te gedragen als een echt maantje: het valt niet op aarde maar vluch1 ook niet weg, het heelal in. De krachten die erop werken zorgen voor een even wicht dat een keurige kringloop oplevert. Het toestel zal onbemand zijn. Maar aan boord bevinden zich vele instrumenten: meters voor kosmische straling, spectro meters een magnetisch „geheugen" om de dingen die het waarneemt te no teren. Telkens wanneer het de polen pas seert zal het automatisch die gegevens per radio uitzenden en er zal een vliegtuig op stijgen om deze radio-uitzendingen van zo kort mogelijke afstand af en met dus zo weinig mogelijk storing op te vangen. Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE MAANDAG 30 AUGUSTUS Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst 8 uur. Palace: „Pas op.... val niet!", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 u. Rembrandt: „De gevangene van Zenda",, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedwraak der Navaho's" 8 uuur. City: „Helden zonder roem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Robe", alle leeft., 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfgenaam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 31 AUGUSTUS Palace: „Pas op.... val niet!", alle ir.eft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedwraak der Navaho's", 2.30 en 8 uur. City: „Helden zonder roem", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Ge- veltourist", alle leeft., 2.30 uur. „Rebecca" 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe" alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfgenaam" 18 jaar, 2.30 en 8 u. Normaal. In Perzië is een tegen de rege ring gerichte beweging in het leger en bij de politie ontdekt. De militaire gouverneur van Teheran deelde mede, dat de arrestaties „een geheel en al normaal karakter-" droegen. Hoogverraad. Vijf leidende functionarissen van de communistische partij in West- Duitsland zijn gearresteerd onder ver denking van voorbereiding van hoog verraad. Om dezelfde reden is een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen de leider der West-Duitse communisten, Heiman, die naar Oost-Duitsland is uit geweken. Neergestort. Zondag is voor de tweede maal binnen 24 uur een Amerikaanse zes motorige bommenwerper van het type B-36 neergestort. Van de 27 inzit tenden van het eerste toestel kwamen er 24 om het leven. De toestand van de andere drie is zeer slecht. Bij het twee de ongeluk werd een lid van de beman ning gedood. Veertien anderen werden gewond. Ongevraagd. De premier van nationalis tisch China, O. K. Joei, heeft bekend gemaakt, dat zijn regering binnenkort ongeveer 6000 ton rijst ter waarde van ruim een millioen dollar uit de lucht zou neerlaten voor de slachtoffers van de overstromingen op het Chinese vasteland. Vacantie. De Britse labourdelegatie, die een bezoek brengt aan Communistisch China, is Zondag in de Zuid-Ohinese stad Har.gtsjow aangekomen voor een vacantie van een paar dagen aan de oevers van een baai in de provincie Ts.iekiang Zij zullen daarna naar Kan ton en Hongkong reizen. Weelde. De Belgische weeldebelasting van tien percent zal voor verscheidene arti kelen, van paraplu's tot badkuipen, worden afgeschaft. Een nieuwe wet, welke één September van kracht wordt, heft de belasting onder meer op voor reserve-onderdelen voor motorvoertui gen, meubels, linoleum, hoeden en bloe men. Frankenstein. De Zuid-Koreaanse presi dent Syngman Rhee heeft verklaard een tegenstander te zijn van een anti communistisch verbond, aan het hoofd waarvan Japan zou staan. De Verenig de Staten zouden opnieuw een „Pearl- Harbor" kunnen ondergaan, als het „monster van Frankenstein" van de Japanse militaire macht weer in het le ven zou worden geroepen. Zinloos. Luis Taruc-, leider van 25.000 Phi- lippijnse opstandelingen „(Hoeks") is veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf en eer. boete van zes duizend dollar. Hij had zich in Mei overgege ven omdat hij 04- van overtuigd was, dat zijn opstand zinloos was. Hij heeft negen jaar lang oorlog tegen de Fhi- lippijnse regering gevoerd. Vrees. Volgens het anti-communistische „Comité van vrije juristen" zijn deze week drie Oost-Duitse volksrechters naar West-Berlijn uitgeweken, omdat zij vreesden ter verantwoording te wor den geroepen wegens hun weigering om zaken te behandelen tegen personen, die hadden deelgenomen aan de opstand in Juni van het vorige jaar. Canada. Begin Juni telde de bevolking van Canada, naar schatting van het bureau voor de statistiek te Ottowa, 15.195.000 zielen. Meten. Op het wereldcongres van hart specialisten, dat op dertien September te Washington zal beginnen, zullen pro fessor Gustav Nylin (Stockholm) en dr. Hans Bloemer (München) bijzonderhe den geven over een methode om de bloedsomloop in de hersenen door mid del van radio-actieve isotopen zonder nadelige gevolgen voor de patiënt te meten. Afgevoerd. Het Amerikaanse departement van Handel heeft bekend gemaakt, dat er 650 producten zijn afgevoerd van de lijst van producten, die niet naar de Sovjet-Unie en haar bondgenoten mo gen worden verscheept. Dertig produc ten zijn aan de lijst toegevoegd. De maatregel slaat niet op China en Noord-Korea. Van de lijst afgevoerd zijn onder meer rubber- en oliepro ducten, delfstoffen, auto's en chemische en pharmaceutische artikelen. Bepaalde soorten stoommachines, teerproducten, machinereën en chemische producten zijn toegevoegd. OM EEN GROOT aantal telefoontoestel len alle onderling met elkaar te verbinden, dienen de lijnen over een centrale te lopen. Vandaar dat alle abonné's op de telefoon centrale zijn aangesloten, van waaruit het onderlinge contact wordt tot stand ge bracht. Dit, minst omslachtige en meest econo mische systeem, zien we ook toegepast in het menselijk lichaam, waarvan alle pun ten op twee manieren met elkaar in ver binding staan. Eén van die verbindingen wordt tot stand gebracht door de zenuwen die alle met het centrale zenuwstelsel zijn verbonden. Wordt u in de hand geprikt, dan zullen de bloed vaatjes in de nabijheid van het wondje zich samentrek ken. Hoewel deze reactie zich afspeelt vlak bij de plaats waar u gestoken bent, is het bericht van de prik toch eerst langs een gevoelszenuw hele maal naar het ruggemerg gesneld en van daar is een order uitgegaan om de bloed vaatjes te vernauwen, opdat de gevolgen van de prik zo gering mogelijk zullen zijn. Maar er is nog meer gebeurd. Langs zenuwbanen zijn vanuit het ruggemerg ook orders naar verschillende spiergroe pen gezonden, zodat deze direct zorgen dat u de hand uit de gevaarlijke zone weg trekt. In sommige gevallen blijft het daar niet bij, want het bericht van de prik heeft zich als pijn geopenbaard, waardoor zich in de hersenen het een en ander gaat af spelen, als gevolg waarvan bij sommige m.ensen een order wordt gegeven aan de spraakorganen om in snel tempo een serie lelijke woorden te zeggen, terwijl bij die genen die zich willen beheersen, de kaak spieren opdracht krijgen de tanden stevig op elkaar te klemmen. Wat de reacties ook mogen zijn, één ding weet u uit ervaring: de reacties op de prik spelen zich in een oogwenk af. Het zou echter ook kunnen gebeuren dat u niet door een speld, maar door een mug gestoken wordt. In dat geval wordt er een jeukbericht naar de centrale gezonden en de orders die nu vandaar uitgaan, luiden ineens anders. Uw hand krijgt geen op dracht weg te trekken, maar vanuit het ruggemerg gaat een bevel naar de andere hand, waar bepaalde spiergroepen order krijgen de veroorzaker van de jeuk dus de mug een stevige tik op het hoofd te geven. Vanuit alle delen van het lichaam ko men bij het ruggemerg berichten binnen langs 1.300.000 zenuwlijnen en worden or ders uitgedeeld aan spiergroepen en klie ren langs 400.000 andere lijnen. Over een dergelijk uitgebreid net beschikt geen enkele telefooncentrale in ons land. Toch zijn het niet alleen deze grote getallen die ons nood zaken het centrale zenuwstel sel een ingenieuzer systeem te noemen dan welke telefoon centrale ook. Het kenmer kende verschil ligt voorna- melijk in de taak. Deze is bij het zenuwstelsel coördi nerend, terwijl de telefooncentrale uitslui tend verbindingen tot stand brengt. Zou bij een ramp in onze samenleving één be richtje aan de telefooncentrale voldoende zijn om hulpcolonnes naar het getroffen gebied te zenden, reserve materiaal te mobiliseren en aan te voeren, geld, kle ding en huisraad voor de getroffenen te verzamelen, evacué's onder te brengen, de functies van de getroffenen door anderen te laten overnemen, plannen voor het her stel voor te bereiden, enz., enz., kijk, eerst dan zou de technisch zo bewonderenswaar dige telefooncentrale vergeleken kunnen V)orden met het miraculeuse centrale ze nuwstelsel 1 oaarover ieder van ons be schikt. Het levende systeem brengt een dergelijke coördinatie van opbouwende krachten wél tot stand, fungeert dus te vens als generale staf, terwijl de gewone telefooncentrale een mechanisch contact apparaat is. Méér niet. Eén ding valt zeker in het voordeel van de telefooncentrale uit: een bericht vliegt sneller door de koperdraad dan door de zenuw. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2