R.K.kerk in Bloemendaal nadert voltooiing DANSSCHOOL T. GRIEK man de persoonlijkheid? Vier honderdjarige koren naar Haarlem bij viering jubileum Algemene Bond Sigarenwinkeliers sprak met wethouder Happé Kort en londig J Amsterdamse Beurs Concert op de kolk te Spaarndam '^Brieven aan de redactie 7 STADfON- NIEUWTJES Stadion-nieuwtjes' Burgerlijke Stand van Haarlem Zang en Vriendschap125 jaar Bromfietser door botsing gewond Opening D. Savioschool Orgelconcert in Grote Kerk De Dinsdagmiddagsluiting Zeven Haarlemse chauffeurs reden acht jaar schadevrij Biesbrouck werd door profclubs benaderd Haarlemse Jazz Club gaat jubileren Amusement in het Burgemeester Rijkenspark Afscheid dr. M. v. d. Voet Jongen uit boom gevallen Bromfietsster aangereden op Duinlustweg te Overveen Radiopredikant dr. Koole hield laatste preek Amsterdammer bekende diefstal in Haarlem Wales Anthraciet „De Spaarnestad" Schietwedstrijden Bloemendaalse politie MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Later dan aanvankelijk werd verwacht is de nieuwe Rooms-Katholieke Kerk der Allerheiligste Drieëenheid op de hoek van de Bloemendaalsweg en de Korte Klever laan in Bloemendaal nu de voltooiing na bij. Wie het gebouw aanschouwt en ziet hoe hierin de Neo-Romaanse stijl is ver werkt door de architect H. W. van der Leur uit Nijmegen zal deze vertraging graag voor lief nemen. Als op Dinsdag 14 September de consecratie zal plaats hebben behoort daarmede het zich behelpen door de Rooms-Katholieke parochie in de nood kerk op de hoek van de Bloemendaalseweg en de Zomerzorgerlaan gedurende meer dan zesendertig jaar tot het verleden. Er zal bij de inwijding ongetwijfeld het voegtijdig overlijden worden gememoreerd van pas toor L. A. J. M. Beune, die bij zijn leven al zijn krachten inzette om de bouw van een nieuwe kerk te verwezenlijken. Toen in het begin van Februari 1953 de eerste paal voor de katholieke kerk werd gesla gen op het terrein van Bispinck heeft pastoor Beune er op gewezen, dat het heien van de eerste paal technisch gezien een be langrijke gebeurtenis was omdat het een symbool wil zijn van het fundament waar alles op rust. Daarbij mag echter nimmer worden vergeten, dat niets houdbaar is zonder Gods hulp. Enige maanden later, op Zaterdag 6 Juni van het vorige jaar, werd een feestelijke plechtigheid gehouden bij de eerste steenlegging door de vicaris- generaal van het bisdom Haarlem, mgr. J. M. Groot. Pastoor Beune heeft bij die ge legenheid in die eerste steen nog een in een loden koker gevoegde oorkonde ingemet seld, waarop zijn vermeld gegevens met betrekking tot de burgerlijke en kerkelijke gemeente Bloemendaal. Deze grote ogen blikken in de geschiedenis van de bouw van de nieuwe R.K. kerk heeft pastoor Beune dus nog kunnen meemaken, maar het is hem niet gegeven geweest de inwij ding te kunnen verrichten. De plechtige in wijding zal worden verricht door de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers Aanvankelijk was berekend, dat de kerk reeds op 31 Mei van dit jaar geconsacreerd had kunnen zijn. Prima Primaria Zetel Zoals bekend verondersteld mag wör- den is in de parochie van de kerk der Al lerheiligste Drieëenheid gevestigd de Prima ADVERTENTIE Louison Bobet, Hein van Breenen, Wout Wagtmans, Verschuercn, Pronk, Harris, Van Vliet, Bellen eer, Derksen, Van Cauter. Dinsdagavond om half acht be ginnen in het Olympisch Stadion de revanches van de wielerkampioen schappen, die het neusje van de (wie- ler)zalm aan de start brengen. Het is een programma, dat een waar dige apotheose is van dit zo rijke wie- Ierseizoen, want het brengt de beste renners van Europa op verschillende onderdelen bij elkaar op het cement van de Stadionbaan. Bij de stayers, de finalisten van So lingen, zien we Verschueren, de we reldkampioen, Pronk, Bunker (Enge land), Michaux en Queugnet van Frankrijk, Schorn van Duitsland en Timoner van Spanje. Eindelijk dus ook de „nieuwe gezichten", die het publiek zo node heeft gemist. Louison Bobet, Wout Wagtmans en Hein van Breenen starten in een bij zonder interessante omnium bestaande uit een 1 km tijdrit en 5 en 10 km ach ter kleine motoren. Bij de sprint voor profs de gerouti neerde Harris, Sacchi, Van Vliet, Bellcnger en Derksen en in de Austra lische achtervolging Van Cauter, de wereldkampioen op de weg bij de ama teurs, v. d. Borgh, Van der Weyden en de nationale kampioen Wies van Dongen. En Zaterdag a.s. is het niet de fine fleur van de wielrennerij, maar van de Aalsmeerse bloemen, die bijeen worden gebracht in het enorm bloemencorso met het Stadionspel „Bloemenrhapsodie", dat om 3 uur be gint. Let voor de gebeurtenissen in het Stadion op HAARLEM, 28 Augustus 1954 ONDERTROUWD: 28 Aug., L. O. Davis en M. Th. Heemskerk. GEHUWD: 28 Aug., H. B. van der Aar en W. Schippers, A. Kimman en E. M. Harren, J. Roffel en C. Zwarts, C. Waaijer en C. S. M. van der Veldt, A. Eikerbout en H. H. Kloek, G. H. Wüstefeld en T. G. van Lemel, J. M. Rudolphij en L. E. A. Klip, J. A. van Raan en A. G. Reefman. BEVALLEN van een zoon: 27 Aug., M. Geeven—Romp, A. Scholten—Geldman, 2 z., A. D. Molenaar—van Lieshout, 28 Aug., Jkvr. E. J. Huijsman—Strick van Linschoten. BEVALLEN van een dochter: 27 Aug., P. J. Aarts—Vink, O. A. M. Evers—Balm, C M. H. Bakker—Post, 28 Aug., C. J. Goedhart— Brehm. OVERLEDEN: 27 Aug., W. Hoek, 25 j., Kle verlaan. Primaria Zetel van het Wereldziekenapos- tolaat. Toen in Juni in Bloemendaal het ziekentriduum werd gehouden, was dit de laatste driedaagse bijeenkomst voor de bedlegerige zieken die in de noodkerk werd gehouden. In het nieuwe kerkgebouw zullen veel meer ziekbedden geplaatst kun nen worden dan tot nu toe in het over en kele weken oude kerkgebouw mogelijk was. De plannen met betrekking tot de be stemming van de dan oude kerk zijn nog niet geheel omlijnd. Het meest waarschijn lijk wordt geacht, dat men de beschikbaar komende ruimte zal gaan inrichten als wijkcentrum voor dê jeugd en voor jonge renverenigingen. Met betrekking tot de nieuwe kerk en de zetel van het Wereldziekenapostolaat kan nog worden vermeld, dat de kapel links van de hoofdingang gewijd zal wor den aan Maria, die daar onder de titel Onze Lieve Vrouw Heil der Zieken, ver eerd zal worden. Hiermede wil men de bizondere plaats die Maria inneemt ondei de ogen van de kerkgangers brengen. Het is tenslotte niet uitgesloten, dat in de toekomst een te bouwen toren het toch al zo fraaie aanzicht van het nieuwe kerk gebouw nog zal vergroten. De architect heeft hiervoor inmiddels al een ontwerp gemaakt. ADVERTENTIE Maken kleren de man Vragen waarover veel discussie mogelijk is. Eén ding is echter zeker een perfect zit tend costuum, een fraai overhemd en een mooie das helpen U niets als Uw schoenen afgedragen en uit hun model zijn. De PERSOONLIJKHEID van de man begint bij zijn schoenen Neem daarom nog vandaag het goede besluit eens te gaan kijken naar de zeer uitgebreide collectie bij BATA, dé zaak voor herenschoenen. Zaterdagmorgen zijn op de hoek Rijks straatweg, Zaanenlaan en Zaanenstraat een bromfietser en een onbekend gebleven meisje met elkaar in botsing gekomen. Het meisje stak met haar fiets de Rijksstraat weg over en verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan de bromfietser, die de Rijksstraatweg in de richting van de stad bereed. Tengevolge van de botsing viel de bromfietsberijder op straat; hij is "met een gebroken linker pols, een hersenschudding en een hoofdwond naar het Grote Gast huis vervoerd. Getuigen van dit ongeval, alsmede het onbekend gebleven meisje wordt verzocht zich met de politie in verbinding te willen stellen. De Dominions Savioschool aan de Geuse- vesperstraat in Oud-Schot.en, waarvan de opening moest worden uitgesteld wegens vertraging in de voltooiing, zal nu op Zaterdagmiddag 11 September officieel in gebruik worden genomen. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond 31 Augustus van 8 tot 9 uur, door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga G gr. t., J. S. Bach. 2. Twee bewerkingen van Psalm 24 uit „Pièces d'orgue sur les Psaumes hugnots", Henri Gagnebin. 3. Concert Bes gr. t. Andante maestoso. Allegro, Adagio, Allegro, ma non presto, G. F. Handel. 4. a. Ciaconna. S. de Lange jr. b. O. Haupt voll Blut und Wunden, koraalharmonisatie en fughette. Joh. Wagenaar. 5. Phantasie over Psalm 33, C. de Wolf. ADVERTENTIE ZIJLWEG 49 - TEL. 14441 - HAARLEM Clubs voor beginners, gevorderden, gehuwden en Medal Test. Inschrijving dagelijks. Prospectus wordt U op aanvraag gratis toegezonden. Een delegatie uit het bestuur van de af deling Haarlem van de Algemene Neder landse Bond van Sigarenwinkeliers heeft een onderhoud gehad met de wethouder voor de Middenstandsaangelegenheden, de heer W. F. Happé. De delegatie bestond uit drie principiële voorstanders van sluiting op Dinsdagmid dag, die evenwel evenzeer voorstanders zijn van een tijdelijke opschorting van de slui tingsregeling tot wettelijk die excessen in de tabaksverkoop verdwenen zullen zijn welke nu juist door de sluitingsregeling ge accentueerd worden. Een uitvoerige uit eenzetting van dit standpunt gaven wij reeds in ons blad van Vrijdag 13 Augustus. Wethouder Happé heeft over dit verlan gen opgemerkt, dat zulk een opschorting niet mogelijk is. De gemeenteraad kan alleen een nieuw besluit over het al of niet sluiten nemen. Het bestuur van de Algemene Bond heeft daarop nogmaals betoogd, dat het onderhoud vooral ten doel had op de prin cipiële kanten van de sluitingskwestie te wijzen, inzonderheid dat uit een loslating van de sluitingsregeling thans niet mag worden geconcludeerd, dat dit ook het ge val zou zijn bij normale toestanden. Met name wilde het bestuur van de Algemene Bond zich de vrijheid voorbehouden de sluitingsregeling opnieuw aan de orde te stellen wanneer de wet in dier voege was gewijzigd, dat de uitzonderingspositie van bepaalde zaken in Haarlem zou zijn ge ëindigd. Uiteraard vormde ook de door de ge meente voorbereide enquête over de Dins dagmiddagsluiting onderwerp van gesprek. Daarbij wees het bestuur erop, dat het be paald ongewenst zou zijn indien deze en quête van de organisaties zou uitgaan. Een telling zonder meer splitst de winkeliers in voor- of tegenstanders van de sluiting, het geen niet bepaald bevorderlijk voor de eenheid der winkeliers is en de belangen tegenstellingen scherper doet uitkomen. Echter werd wel de toezegging van de wethouder gevraagd en verkregen, dat het concept-enquêteformulier eerst aan de drie organisaties zal worden voorgelegd, opdat die er zich een mening over kunnen vor men. Intussen, zo vernamen wij, bestaat er bij 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'daim Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Baaik - Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 99% 228 378)4 279 436 91 162 )4 140% 126% 117 210% 189% 189% 191 38% 75% 59% 97% 19% 52r/i8 Openings koersen 99% 229 381% 280 436% 91% 163 141% 127 116% 210% 189% 189% 194% 38% 75% 59% 99 20 52% vele winkeliers nogal wat onvrede met de huidige organisatievorm, omdat daarin de belangen van zuivere tabakshandelaren dus zonder nevenberoep of inkomsten uit een andere branche niet voldoende tot hun recht komen in vergelijking met de belangen van hen die de verkoop van rook waren combineren met andere bronnen van inkomsten. Daardoor moet het niet uitgesloten wor den geacht indien de groep der détaillisten, die alleen op de tabakshandel steunen, zich nauwer aaneen zou sluiten in een afzon derlijke organisatie. Huldiging bij Von Gend en Loos De directie van de N.V. Algemene transport- en expeditie-onderneming Van Gend Loos organiseert jaarlijks voor haar personeelleden een grote sportdag te Utrecht, waarbij de districts-voetbalelftal- len uit het Oosten, Noorden, Zuiden en Westen van het land naar een prachtige wisselbeker dingen. Telken jare worden deze wedstrijden ge volgd door een feestavond, waar dan een kleine tweeduizend Van Gend Loosmen sen, als op een grote familiereünie, bijeen zijn. Zaterdag vond wederom deze jaarlijkse sportdag plaats, doch thans had deze ge beurtenis nog een bijzondere aanleiding, n.l. de huldiging van ongeveer 150 chauf feurs, die een uiterst knappe prestatie le verden: gedurende acht achtereenvolgende jaren hebben zij schadevrij gereden. Voor deze chauffeurs, aanwezig met hun dames, begon de feestmiddag met een ge meenschappelijke koffiemaaltijd, waaraan rond 1700 personen aanzaten, in de grote hall van de Groenteveiling te Utrecht. Daar werden zij voor het forum van de gehele Van Gend Looskring en van vele genodigden, door de directeur, de heer H. van Wessem, toegesproken. In zijn lofrede wees deze erop, dat het bedrijf trots is op deze chauffeurs, daar zij er blijk van hebben gegeven hun taak als deelnemer aan het intensieve verkeer van heden te begrijpen en daar zij bovendien een groot verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag hebben gelegd ten aanzien van de aan hen tijdens het vervoer toevertrouwde goede ren. „De taak van Van Gend Loos is een dienende taak", aldus de heer Van Wes sem, „en om de gemeenschap te dienen moeten wij het volle vertrouwen van die gemeenschap bezitten. De chauffeurs, die thans voor ons staan, hebben zich dit ver trouwen volkomen waardig getoond. Zij hebben door hun schadevrij rijden laten zien, dat binnen- en buitenland hun goede ren met gerust hart aan hen kunnen toe vertrouwen". De heer Van Wessem complimenteerde de chauffeurs met hun prestatie en over handigde hun daarbij een surprise in de vorm van een gratifcatie. Onder de Van Gend Loos-chauffeurs, aan wie deze huldiging te beurt viel, be vonden zich de Haarlemmers: P. J. de Bruin, H. J. Dirks, W. van Gelder, J. M. Kroon, M. van de Linden, V. Schaap en Th. Slabbekoorn. Dezer dagen werd onder voorzitterschap van de heer A. J. van Houten een druk bezochte jaarvergadering gehouden van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haarlem. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester gaven een duidelijk beeld van de toenemende werk zaamheden van het koor, welke zich ook meer buiten Haarlem gaan uitstrekken. Een en ander bleek voorts uit de verslagen van muziekfonds en propaganda-commissie. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. J. v. d. Bergh, A. Verstijnen en G. D. van Wengen, werden herkozen. Het bestuur werd wegens de groeiende werkzaamheden met een lid uitgebreid, waarvoor werd gekozen de heer C. de Mink. Het belangrijkste agendapunt vormde ongetwijfeld de voorbereiding van de vie ring van het 125-jarig bestaan; de vereni ging werd namelijk opgericht 20 Februari 1830. Het volgende programma werd hier voor vastgesteld. Op Zaterdag 19 Februari 1955 vindt des middags in café-restaurant Brinkmann, Grote Markt, een receptie plaats, terwijl op de avond van die dag de leden in dezelfde zaal zullen bijeenkomen voor een oude- jaarsviering. Op Maandag 28 Februari 1955 is er een galaconcert in het gemeentelijk concertge bouw te Haarlem met medewerking van de organist Albert de Klerk. Voorts zijn be sprekingen gaande met de gevierde Neder landse sopraanzangeres Gré Brouwenstijn. Een belangwekkend koorprogramma is reeds in studie genomen. In hotel De Leeuwerik volgt op Zaterdag 5 Maart 1955 een feestavond voor de leden en hun dames, waar de Letterlievende Ver eniging „J. J. Cremer" zal optreden. „Zang en Vriendschap" treedt in April weer op in een populair concert met Theo Bruins als piano-solist. De maand Mei zal vier Koninklijke Man nenkoren van honderd jaar en ouder naar Haarlem zien komen, welke zullen concer teren in het gemeentelijk concertgebouw. In principe werd hiervoor toezegging ont vangen van de Koninklijke Zangvereniging Tot twee maal toe hebben de „scouts" van de profclub Utrecht al geprobeerd de RCH'er Biesbrouck voor hun elftal te contracteren. Tot twee maal toe heeft Bies brouck echter geweigerd. Nu heeft ook de profclub Amsterdam de RCH'er benaderd. Biesbrouck heeft echter nog geen nader contact gezocht. Dit naar aanleiding van geruchten als zou de Racing-speler naar het professio nalisme zijn overgegaan. Klinkend feestprogramma De Haarlemse Jazz Club is voornemens haar eerste lustrum op grootse wijze te ge denken. Op Zaterdag 25 September zal zij feestvieren in restaurant Brinkmann, waar leden, donateurs en genodigden zullen kun nen dansen op „oude" en moderne klanken. Voor het verzorgen van de dansmuziek heeft men zich de medewerking verzekerd van onder meer de combo van Frans Eisen, de „New Orleans Seven", de „Jig Rhythm Club", de „Dixieland Wanderers" en „The Dia monds", waarbij het niet onmogelijk moet worden geacht dat ook de „Dixieland Pipers" op deze avond aanwezig zullen zijn. Voorts staan er jamsessions op het pro gramma, waaraan onder andere leden van het „Dutch Swing College Orchestra" zullen deelnemen. De besturen van de Oranjevereniging Santpoort en de Vereniging tot het houden van Nationale Feestdagen te Santpoort dorp" hebben alle reden om met grote vol doening op het verloop van de cabaret revue terug te zien, welke Zaterdagavond onder haar auspiciën in de fraaie omgeving van het Burgemeester Rijkenspark werd opgevoerd. De verschillende nummers werden aan gekondigd door Coos Speenhof, die zich tegen zijn gewoonte in bescheiden op de achtergrond hield, om aldus met een sum miere conférence te volstaan. Dit zij hem evenwel onmiddellijk vergeven, want er bevonden zich nog twee artisten in dit pro gramma, die hun métier zodanig beheer sen, dat elkè inleiding tot hun optreden volmaakt overbodig geworden is. Willy Vervoort en Cees de Lange bezitten beiden de moeilijk te definiëren gave het publiek onbevangen tegemoet te treden op een ma nier, die de toeschouwer dwingt zich on middellijk gewonnen te geven. Zowel De Lange als Vervoort beschikken over een geestig, vlot en beschaafd répertoire, dat telkens tot bijna uitbundige vrolijkheid aanleiding geeft. Tussen deze twee gerenommeerde humo risten sloeg ook de charmante Mieke Tel- kamp, die in dit programma eveneens van de partij was, een uitstekend figuur. Aldus geldt voor haar hetzelfde, wat wij onlangs na haar optreden in het Luxor Theater te Beverwijk schieven. Zij blijkt zich geluk kig thans een geheel eigen stijl te hebben veroverd, doordat zij haar vroegere imi tatie van Vera Lynn wenste af te leggen. Wij zagen voorts een meneer die als „de vallende man" werd aangekondigd, welke titel hij waar maakte door van allerlei stel lages naar beneden te duikelen. Verder was een behoorlijk gedeelte van het pro gramma gereserveerd voor de moderne amusementsmuziek. Zo volgde het publiek met onverflauwde aandacht de verrich tingen van Jos Carpay op zijn Amerikaans Hammondorgel, waarbij de typisch hik kende geluiden welke dit instrument pro duceert, door het publiek met een kenne lijk geïnteresseerd genoegen beluisterd werden. Johnny Meyer, die eerst als solist op de accordeon van zijn virtuoze talenten had getuigd, verenigde zich later met de pianist Tom Erich en de bassist Carlo Pie- tro tot het trio, dat door de radio al op een niet geringe vermaardheid bogen mag. J. v. D. Dr. M. van der Voet, predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Haar lem, die beroepen is tot predikant te Den Haag, om daar als ziekenhuispredikant op te treden, zal op Zondag 19 September af scheid nemen van zijn gemeente en een week later intrede doen in Den Haag. „Cecilia" uit 's Gravenhage; de Koninklijke Mannenzangvereniging „Apollo", Amster dam; de Koninklijke Liedertafel „Gruno" uit Groningen en de Koninklijke Mannen- zangvereniging „Rotte's Mannenkoor" uit Rotterdam. In Juni 1955 volgt dan een kerkconcert in de Grote Kerk te Haarlem, te verzorgen door „Zang en Vriendschap"; onderhande lingen vinden momenteel plaats met daar voor aangezochte solisten. Ook van overheidszijde bestaat grote be langstelling voor dit komende jubileum van Nederlands oudste mannenkoor. Zaterdagavond werd op de Kolk te Spaarndam een concert gegeven door het plaatselijk fanfarekorps Crescendo, onder leiding van de heer Wouters, en door een drietal koorgroepen: Zang Veredïlt, het kinderkoor „De Kleine Stem" en Spaarn- dams Gemengd Koor, alle onder leiding van Ernst van 't Kaar. Het was voor een dergelijke uitvoering in de openlucht een buitengewoon geschikte avond; de voor waarden tot prettig zingen en musiceren waren dus gunstig, want het kan daar op de Kolk voortreffelijk klinken. Crescendo speelde als hoofdnummer de „Italiaanse ouverture" van Deneufbourg, „Vrede en Vrijheid" van Delhay en een selectie uit werken van Joh. Strauss. Het korps deed zijn best om een goede indruk te maken met zijn prestaties. Ernst van 't Kaar stelde de programma's van zijn koren hoofdzakelijk samen uit volksliederen, een zeer te prijzen geste om met gezonde natio nale kost de gebruikelijke lievigheidjes van de liedertafelarij te ontlopen. Zijn volks liedbewerkingen zijn bovendien interes sante composities geworden, vol geestige karakteristiek en muzikale verrassing. „Zang Veredelt" liet ons genieten van „Die May plezant" en zong daarna ook Van 't Kaar's „Sang", een aardig stukje op tekst van Hooft, 't Was jammer dat de sopraan partij beslist domineren; nu was zij nau- Gemengd Koor pakte goed uit met „Des Winters als het regent". Alleen waren de bassen wat te zwak. Bij de passage in mi neur „Wat heb ik u misdreven?" moet deze partij beslist domineren; nu was hij nau welijks hoorbaar. Dit tekort aan een stevig basfundament openbaarde zich ook in de expositie van het werk van Gounod, waar mee Spaarndam's Gemengd Koor zijn beurt van optreden besloot. Overigens toonde het koor goede kwaliteiten. De Kleine Stem zong een drietal volksliedjes en besloot op treffende wijze met „Neder land," het slotlied uit mijn kindercantate „Herboren Holland". De avond werd op effectrijke wijze be sloten met de uitvoering van Van 't Kaar's fraaie lied „Vrijheid", door de gezamenlijke koren, begeleid door Crescendo. Het resul taat van deze combinatie ontlokte terecht een dankbaar applaus. Laat dit een aan wijzing zijn om voor een volgende ge legenheid in deze richting het openlucht programma uit te breiden. JOS. DE KLERK Zaterdagmiddag waren enige jongens aan het spelen in een boom aan de Oosterduin weg in Aerdenhout. De tienjarige Hans Salie uit Haarlem is er uit gevallen en had een ernstige wonde aan de zijde. Hij is ter ver pleging in het Marinehospitaal te Overveen opgenomen. Vanmorgen was zijn toestand bevredigend te noemen. Op de Duinlustweg te Overveen reed Za terdagmiddag om kwart voor vijf een auto in de richting Aerdenhout en uit tegenoverge stelde richting naderde een motor. De auto bestuurder week, om de motorrijder niet aan te rijden, naar rechts uit en reed een vijfen veertigjarige dame uit Haarlem, die op een bromfiets reeds, aan. Zij viel en liep een hoofdwonde op. In het Marinehospitaal is de dame behandeld. De motor werd ook aange reden en licht beschadigd. Achter de motor heeft een tweede motor gereden; de bestuurder is, omdat hij niets met het geval te maken heeft, doorgereden De politie van Bloemendaal verzoekt deze motorrijder zich te melden aan het bureau van politie te Overveen voor het verstrekken van nadere inlichtingen. De predikant der Gereformeerde „radio" gemeente Bloemendaal, dr. J. L. Koole, die een benoeming als hoogleeraar in Karn pen heeft ontvangen, zal op 15 en 16 October officieel afscheid nemen van zijn Gemeen te. Afgelopen Zondag was het de laatste keer, dat dr. Koole als Bloemendaalse pre dikant in het kerkgebouw aan de Vijver- weg zijn prediking hield. In twee meer dan volle morgendiensten heeft hij niet alleen van de kerk. maar ook van de luisteraars van Radio Bloemendaal afscheid genomen. Onder de aanwezigen bij deze diensten waren vertegenwoordigers van de naburige kerken. Na de schriftlezing uit Mattheüs 13, de gelijkenis van de zaaier, bepaalde dr. Koole zich tot de woorden uit de Romei nenbrief, hoofdstuk III, vers 22b tot 24: „Want er is geen onderscheid. Want allen hebben gezondigd en derven de heerlijk heid Gods en worden om niet gerechtvaar digd uit zijn genade door de verlossing in Jezus Christus". Na de predikatie gaf de predikant een terugblik op de zes jaar, dat hij op de kansel en voor de microfoon van Bloemendaal had mogen spreken. Hij dankte allen voor de ondervonden sym pathie en hartelijk meeleven. Tot besluit werd Psalm 134, het laatste vers gezongen. In de nacht van 8 op 9 April van dit jaar werd in een huis in het Staten Bolwerk te Haarlem een inbraak gepleegd; de volgen de dag werd als vermist opgegeven onder meer een portemonnaie en een aantal zil veren theelepeltjes en gebaksvorkjes. In totaal werd tot een waarde van f 60 ont vreemd. Inmiddels is ir. Zaandam aange houden de 43-jarige koopman J. v. d. V. uit Amsterdam, die, na op transport te zijn gesteld naar Amsterdam, aldaar heeft be kend. een twintigtal diefstallen te hebben gepleegd, waaronder de bewuste diefstal tn Haariem De gestolen goederen zijn in Am sterdam opgespoord en aan de Haarlemse bezitter ter hand gesteld BINNENLAND Het harmoniegezelschap „Eendracht maakt macht" te Kortgene bestond Zater dag 75 jaar. Dit feit werd op luisterrijke wijze gevierd. De Arnhemse politiekapel zette aan het feest luister bij. Arnhem was de stad, die Kortgene na de ramp adopteer de De harmonie heeft het praedicaat „Ko ninklijke" gekregen. Bij de examens Nijverheidsonderwijs 1954 is geslaagd voor de akte N III (bouw kundig tekenen) de heer P. J. F. van der Meys te Haarlem. In Giethoorn, dat deze zomer naar schatting door 200.000 toeristen is bezocht, is Zaterdagavond onder auspiciën van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer een verlichte gondelvaart gehouden, die door on geveer 8000 bezoekers werd gadegeslagen. De stenen romp van de door brand verwoeste molen „De Noord" te Rotterdam zal afgebroken worden. B. en W. zullen over enige tijd de gemeenteraad voorstellen de molen te doen herbouwen. De ZuidAfrikaanse minister van De fensie, de heer Erasmus, heeft tijdens een bezoek aan Nederland besprekingen ge voerd over eventuele hulp van Nederland bij de opleiding van de Zuid-Afrikaanse marine. De Nederlandse regering bestudeert deze aangelegenheid en de daarmee samen hangende problemen. Bij een verkeersongeval te Garmisch- Partenkirchen zijn Zondagavond twee per sonen gedood en tien gewond, onder wie één levensgevaarlijk. Een van de twee do delijke slachtoffers is de vijfenvijftigjarige Nederlandse procuratiehouder H. A. Walles uit Losser bij Enschedé; zijn vrouw werd gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een Amerikaanse hospitaalauto in een bocht met het rechtervoorwiel tegen de trottoirrand reed, begon te slingeren en twaalf voorbijgangers aanreed. De door de Engelse en Nederlandse genie gebouwde Baileybrug over de Maas bij Well zal op Vrijdag 3 September te 11.30 uur officieel worden geopend door generaal Sir Richard N. Gale, opperbevelhebber van het Britse Rijnleger. Deze brug, welke van belang is voor de ontsluiting van de Lim burgse noodgebieden. zal worden genoemd „Koninginnenbrug" (Queens' bridge), naar de Koninginnen van de beide landen, welke bij de bouw betrokken waren: Engeland en HAARLEM EN OMGEVING De heer Johan van 't Vlie is benoemd tot dirigent van het mannenkoor „Electrisch Materieel". De heer S. Oosterbeek te Vianen is be noemd tot onderwijzer der Christelijke school aan de Muiderslotweg no. 238 te Haarlem. Mejuffrouw C. P. van IJzendoorn, schrijver A ter belastinginspectie 2de afde ling Haarlem, gedenkt op 4 September haar vijfendertigjarig dienstjubileum. ADVERTENTIE t/m 31 Augustus ZOMERPRIJZEN „VICTORIOUS" WALES (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 10.75 „SEVEN SISTERS" WALES (le soort) afm. 20/30 (III) 10.25 Ook alle andere soorten en afme tingen. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhande! Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne b\j Viaduct), Telefoon 14164 en 13904. Na de organisatie van de vierdaagse schiet- kampioenschappen in het district West van de Nederlandse Politie Sportbond heeft de Politie Sportclub Bloemendaal Zaterdag nog wedstrijden gehouden voor de leden van het eigen korps en voor donateurs van de ver eniging. Op de militaire schietbanen aan de Zeeweg verschenen Zaterdagmorgen de korpsleden om elkaar bij het pistool- en geweerschieten de loef af te steken. Voor de beoordeling van de winnaar en de beste prestaties werd het totaal aantal punten van deze beide schiet- wijzen genomen. Het gaf de volgende resul taten: Eerste klassfe: 1. P Hengstmengel, 2. A. Post, 3. P. Bik 4. A. Beekman, 5. D. Vethaak. Tweede klasse: 1. J. van Putten, 2. J. L. de Rave, 3. H. de Jong, 4. Chr. Baas, 5. A. Bosma. Op dezelfde banen kwamen des middags de donateurs van de P.S.C.B. bijeen om te pro beren met het schieten een prijs te behalen. Een der donateurs had een wisselbeker be schikbaar gesteld voor hem, die in beide wedstrijden tezamen het hoogste aantal pun ten behaalde. Deze eer viel ten deel aan de heer C. M. Reijnders Folmer te Aerdenhout, die bij het pistoolschieten 45 punten behaalde en met de karabijn 42 punten schoot. Hij heeft bij de prijsuitreiking de brigadier van politie H. L. A. van de Pavert, voorzitter van de P.S.C.B.. namens de donateurs dank ge zegd voor de hun door de P.S.C.B. geboden aardige en pleizierige middag. De uitslagen van de wedstrijden bij de do nateurs zijn: 100 meter geweerschieten: 1. dr. F. A. de Graaf f. Heemstede, 43 pnt.; 2. W. A. Fischer, 42-23 pnt.; 3. J. M. Rupert, 42-11 punt.; 4. C. M. Reijnders Folmer. 42-8 pnt.; 5. S. B. Drij- ber. 38 pnt. 25 meter pistool: 1. C. M. Reijn ders Folmer, 45 pnt.; 2. J. M. Franken, 43-27 pnt.; 3. H. D. G. A. Immink 43-24 pnt.; 4. mr. J. W. de Jong Schouwenburg, 43-20 pnt.; 5. F. A. de Graaff, 40 pnt. (Bij gelijk aantal pun ten werd een „steunserie" van drie schoten afgevuurd: het als twee vermelde getal). De beste prestaties op de vrije baan (maxi mum te behalen aantal punten: 50) werden geleverd door: Geweer: 1. J. M. Franken, 45 pnt.; 2. L. Krabshuis, 41 pnt.; 3. J. M. Ru pert. 40 pnt. Pistool: 1. J. W. ter Avest, Voge lenzang, 46 pnt.; 2. J. M. Franken, 46 pnt.; 3. H. D. G. A. Immink, 45 pnt. (Verkort weergegeven) Urgente gevallen. De 84 woningen aan de Rijksstraatweg zijn niet voor de Plaar- lemmers bestemd. Voor twintig ervan worden de bewoners door het rijk aan-' gewezen en voor veertien door de ge meente. Het rijk haalt hier vreemdelingen naar toe en wat doet de gemeente met haar aandeel? Zo blijven wij in de krotten zitten. Waarom geven ze vreemdelingen geen oude woningen en krijgen de Haarlemmers geen voorkeursrecht op de nieuwe? Haarlemse huizen behoren aan de Haar lemmers en laten de vreemdelingen blijven waar ze zijn. Anders komen de urgente ge vallen nooit uit de narigheid. Abonné J. V.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3