Coupe Glandaz ook dit jaar weer voor de Russen Meedogenloze Kuz versloeg Zatopek op de 5000 meter Klein verschil met Zwitsers ACC kampioen van Nederland in de cricketcompetitie Europese roeikampioenschappen afgesloten Nederlanders drongen niet in finales door Blessure Puck Brouwer vernietigde laatste kans voor Nederland Om de Europese athletiektitels Rus met die zege Europees kampioen, maar ook wereldrecordhouder MAANDAG 30 AUGUSTUS 1954 5 Voldaan Cricket Nederlands jeugdteam won van NCB-elftal Toen Zondagmiddag om half zes de vlag van de FISA, de Federation Inter nationale des Sociétés d'Aviron, bij het spelen van het Wilhelmus gestreken werd, betekende dit het einde van de Europese Roeikampioenschappen 1954. Een roeitournooi werd afgesloten dat door zijn verbluffend hoge peil geworden is tot een schoon en sportief evenement. Hoe hoog het peil wel was werd wel éindelijk gedemonstreerd door het feit dat alle bestaande Bosbaan-records bij zowel de dames- als de herenwedstrijden, waarvan sommige nog uit 1937 da teerden, ruimschoots verbeterd werden. Helaas is het er niet van gekomen dat aan de vlaggemasten voor het erepodium de Nederlandse vlag verschenen is: al onze ploegen, die zich stuk voor stuk tot de halve finales goed geweerd had den, werden in die halve finales uitgeschakeld. Dat echter zes van de zeven Nederlandse ploegen de halve eindstrijd bereikten is op zichzelf reeds een ver heugend feit en bewees tevens dat het roeipeil in Nederland, ook op internatio naal niveau, zeer behoorlijk Is. Door haar overwinningen in de vier met stuur man en de acht ging de Coupe Glandaz de prijs voor de meeste overwin ningen evenals het vorige jaar naar de Sovjet-Uniq, dat in de puntentelling hiervoor gevolgd werd door Zwitserland. Het was Zaterdag een teleurstellende dag voor de duizenden Nederlandse sup porters op de Bosbaan. Hoe goed hadden immers alle Nederlandse ploegen aanvan kelijk geroeid en hoe zeker leek het dat er wel minstens één finaleplaats voor de Ne derlanders weggelegd was. Het begon reeds met de gestuurde vier van Njord. In de halve -finale werd zij derde achter de U.S.S.R. en Tsjechoslowa- kije en vóór Italië. De lijd der Nederlan ders wees echter uit dat zij ruim drie se conden sneller waren geweest, dan de win naar van de eerste halve finale, Denemar ken, dat zelfs nog met iets gunstiger weers omstandigheden geroeid had en eveneens zware strijd had moeten leveren met Zweden en Engeland. Nóg groter was echter de teleurstelling toen de Haarlemmers Gitz en Blom in de twee zonder stuurman uitgeschakeld wer den door Engeland en Denemarken. Zeer snel gestart, hadden zij een, naar het leek, vrij veilige voorsprong, die echter reeds na 1000 meter teniet gedaan was. Aanvanke lijk liepen de Engelsen op de Spaarnc- roeiers in. Zij namen zelfs een halve lengte voorsprong in een tempo van 32 slagen per minuut. De Nederlanders, verrast door deze ongekend sterke tegenstand, verloren hun zelfvertrouwen, waardoor de eenheid in de ploeg verloren ging. Prompt hierop werden ze ook door de Denen aangevallen. En zij waren niet bij machte deze Deense spurt te beantwoorden, zodat Nederland op 1700 meter in de derde positie lag. Tegelijk begonnen de drie ploegen hun eindspurt. Vooral die van de Denen was formidabel en zij slaagden er bijna in ook nog de Engelse te passeren. Binnen de twee seconden finishten de drie tegensl an ders na dit zeer felle gevecht. Nederland werd derde, de hoogste troef was er uit. Van Mesdag verrast Bij de skiffeurs werd Rob van Mesdag op de laatste meters door een zeer felle eind spurt van de Fransman Butel verrast. Na eerst in vierde positie gelegen te hebben, had hij zich achtereenvolgens voorbij Ra- beder van Oostenrijk en de Fransman ge werkt en lag in tweede positie achter de Pool Kocerka. Schijnbaar was Butel ver slagen, maar op de laatste 250 meter perste hij er een eindspurt uit in zulk een geweldig tempo dat hij én Van Mes dag én de Pool voorbijschoof en als eerste de finish passeerde. Nog verrassender was de demi-finale, die hier vlak vóór plaats gevonden had en waarin de Joegoslaaf Vlasic tegen de Zwitser Colomb roeide. Tegen dit twee tal werd de Rus Berkutov, die zich via de herkansingen in de halve finale plaatste, kansloos geacht. Vlasic, Europees kampioen 1953 en hou der der Diamond Sculïs, leek zijn naam van onoverwinnelijk gestand te willen doen. Zeer snel ging hij van start, doch de Rus nam de leiding. Vlasic passeerde hem echter met een gemak, dat grote dingen deed verwachten. Hij liep snel uit tot anderhalve lengte. De Zwitser deed het de eerste duizend meter rustig aan, maar begon toen onweer staanbaar naar voren te komen. Met een korte sprint was hij Bertukov voorbij en ging toen op Vlasic af, vastbesloten zijn nederlaag in Henley, waarbij hij voort durend door de Joegoslaaf gehinderd was, te wreken. Slechte verliezer Met felheid vocht Vlasic om zijn voor sprong te behouden, die echter met iedere haal verkleind werd. Vierhonderd meter voor de finish lagen de twee rivalen gelijk en toen nam Colomb de eerste plaats over en liep snel uit. Na honderd meter be droeg zijn voorsprong reeds een lengte. Vlasic toonde zich hierop echter een slech te verliezer en liet vlak voor de tribune lopen: ongetwijfeld had hij zijn tweede plaats met succes kunnen verdedigen, maar ongemoeid liet hij Berkutov passeren en peddelde hierop heel rustig op de finish af. De onoverwinnelijke was geslagen en had niet eens de finale bereikt. Voor de Nederlanders volgde nu de vierde deceptie. Kansloos werd de ge stuurde twee van De Hoop uitgeschakeld door Zwitserland, België en Denemarken. Ook de Nederlandse double-sculls kon den het niet tegen de Duitsers en Engelsen bolwerken; Neumeier en Reiding van Willem III verloren met drie lengten ach ter de Duitsers. De laatste hoop, de acht van Laga, roeide een fraaie race op een wijze, die geen enkele insider van haar verwacht zal hebben. Zij was evenwel toch de mindere van de zeer sterke achten van Joegoslavië en Tsjechoslowakije. Vóór de Fransen eindigde zij op de derde plaats. De finales De finales, die Zondag werden gehouden leverden nog enkele verrassingen op, zoals het verlièzèn van de Zwitserse dubbel twee van Stebler en Schriever en het winnen van de Deense twee zonder, vóór de Russen. Als eerste finale vond plaats de vier met stuurman, waarin de Russen van Krylja Sovetov zoals verwacht met groot machtsvertoon wonnen in de zeer fraaie tijd van 6.25.4 min. Het Bosbaan record was 6.42.0 min., zodat hieruit wel de kwaliteit van de Russische ploeg moge blijken. Deze middag was overigens uitgezocht voor recordverbeteringen. In tegenstelling tot de voorgaande dagen stond er een ma tige wind pal in de vaarrichting van de Bosbaan. Om de tweede plaats vond een zware strijd plaats tussen de Deense vier, die in de loop van deze vier wedstrijd dagen in steeds betere conditie gekomen scheen te zijn. Voortdurend bedreigd sloeg zij alle aanvallen van de Tsjechen af en liep in een geweldige eindspurt nog tot ruim één lengte van dezen weg. De finale van de tweeën zonder stuur man leverden een grote verrassing op. De Russen Buldakov en Ivanov startten bij zonder fel en namen direct een voorsprong van een lengte. Onmiddellijk volgde echter het Deense duo Pederson en 0strom, dat deeds in de eliminatoires een zeer snelle tijd had gemaakt. De Belgen Knuysen en Baeten, die in de halve finale de Russen hadden verslagen zakten reeds direct af en speelden geen rol meer. De Russen verdedigden zich nu echter „Het zijn prachtige wedstrijden ge- j weest", zo zeide mr. H. Bruyn, voorzit- ter van de Nederlandse Roeibond, na afloop van de Europese kampio ens chap - pen. „Er is op uiterst sportieve wijze S gestreden, de prijzen zijn prachtig ver- deeld en in deze finales was er prac- tisch geen boeienv er schil, zodat inder- daad de sterksten hebben gewonnen". j Zeer verheugend is de grote publieke belangstelling geweest, die voor deze wedstrijden bestond. Zondag omzoom- den ongeveer dertigduizend toeschou- wers de boorden van de Bosbaan en in totaal hebben waarschijnlijk een veer- tig- a vijftigduizend mensen op de wed- strijddagen de roeiers aangemoedigd. j Geen wonder dat mr. Bruyn dan ook l kon zeggen: „financieel maken we ons geen zorgen". ploeg zoals er in Europa nog wel nooit geroeid zal hebben, deed er 5.53.3 min. over, een duizelingwekkende tijd, die wel haast niet meer te verbeteren lijkt. Aangevoerd door hun slag Brago in een tempo, dat van 42 in de start op 750 meter tot 36 was gezakt, passeerden de Russen de 1000 meter in 2.51 min. Zij lagen toen reeds driekwart lengte voor op de Deense Kvik acht, eveneens een ploeg die enkele jaren geleden ongetwijfeld een Europees kampioenschap behaald zou hebben. On weerstaanbaar liepen de Russen echter uit. Als een prima werkend mechanisme schoot zij door het water in zulk een levendig rhythme en met zulk een élan, dat 't leek alsof het de roeiers totaal geen inspanning kostte. Nog even trainen Met ruim anderhalve lengte voorsprong passeerden de Russen de finish. Het laatste ceremonie protocolaire was ter ere van de U.S.S.R. Voor een ploeg, die het roeien werkelijk in de perfectie beheerste. Dat hier een bijzonder zware training voor nodig is bleek wel toen de stampvolle tribune was nog niet geheel leeggestroomd de acht van Krylja Sovetov al weer aan hun eerste trainingsbaantje begonnen! Halve finales Vier met stuurman. Eerste halve finale: 1. Denemarken 6.59 7; 2. Zweden 7.03.2; 3. Groot-Brittannië 7.09. De finish van de achten. V.l.n.r.: Rusland, Denemarken en Tsjechoslowakije. De ploegen gingen ook in deze volgorde door de finish. heftig en lagen op 1500 meter nog steeds op de eerste plaats, maar weer bracht de Deense eindspurt de beslissing. Op indruk wekkende wijze sprongen de Denen voor uit, schoven de Russen voorbij en ver zekerden zich van de Europese titel. Hun tijd, 6.59.2 min., verpletterde het reeds zeer scherpe record van Gitz en Blom dat 7.14.9 min. bedroeg. Colomb oppermachtig De finale skiff bevestigde nogmaals de oppex-macht van de Zwitser Colomb. Op het tweede plan speelde zich echter een hevige strijd af tussen de Rus Berkutov en de Pool Kocerka, die in een snelle eind spurt de Rus verschalkte en de tweede plaats in beslag nam. Ook hier een record: 7.12.4 min, een verbetering met precies twee seconden. De tweeën met stuurman was de wed strijd met de minste spanning. De Zwitsers Kottman en Streuli namen onmiddellijk de leiding om deze niet meer af te staan. Het betekende de tweede titel op naam van de Zwitsers en leverde een tijd op van 7.36.7 min. een verbetering met 2.7 seconden van het record, dat dateert van 1937. Bij de vier zonder stuurman nam al weer Zwitserland de leiding, maar een enorme snoek van de slag deed de ploeg reeds na driehonderd meter naar de derde plaats zakken: de Italianen namen nu de leiding, een zeer goede ploeg, die in een tempo van 40 snel uitliep op de R.A.F.- vier van Groot-Brittannië. Een voorsprong van anderhalve lengte handhaafden de Azzuri en zij finishten in 6 22.8; het Bos baanrecord stond op 6.30,2 min., zodat ook deze tijd een record verbetering bleek. Favorieten voor de double-sculls waren de Zwitsers Stebler en Schriever, winnaars te Henley in 1953 en '54 en houders der Europese titel 1953. De Russen Zhilin en Emchuk startten echter bijzonder snel en namen terstond de leiding, onmiddellijk gevolgd door Duitsland en Zwitserland. Tot op ongeveer 750 meter leidden de Sovjets, maar toen Zwitserland begon in te lopen ging het Duitse koppel Schneider en Haege mee en kwamen dead level met de Zwitsers. Finish-foto nodig Zo lagen op 1000 meter alle drie de ploe gen gelijk en pas op 1500 meter slaagden de Zwitsers er in om de leiding te nemen, die zij op 1750 meter tot een lengte ver groot hadden. Toen echter zetten Schneider en Heage een eindspurt in, die tot de mooi ste van deze kampioenschappen behoor den. Zij kwamen gelijk met Stebler en Schriever en samen joegen de beide ploe gen op de finish af, waar het verschil zo gering bleek te zijn dat slechts de foto van deze finish de Duitsers de Europese titel toewees. Natuurlijk ook hier een record verbetering, 6.37.2 min. Het oude record dateerde van 1937 en bedroeg 6.45.3 Het stond eveneens op naam van een Duitse ploeg. Ook het record van de Italiaanse acht van de Europese kampioenschappen van 1937 van 6.00.5 min. moest er aan ge loven. De acht van Krylja Sovetov, een Tweede halve finale: 1. Rusland 6.47.0; 2. Tsjechoslowakije 6.51.8; 3. Nederland (Njord) 6.56.3; 4. Italië 6.59.2. Twee zonder stuurman. Eerste halve finale: 1. België 7.12.8; 2. Rusland 7.14.9; 3. Italië 7.18.9. Tweede halve finale: 1. Groot-Brittannië 7.12.4; 2. Denemarken 7.13.4; 3. Nederland [Het Spaarne) 7.14.2; 4. Duitsland 7.26.9. Skiff. Eerste halve finale: 1. Zwitserland 7.14.5; 2. Rusland 7.27-3; 3. Joegoslavië 7.51.8. Tweede halve finale: 1. Frankrijk 7 25.5; 2. Polen 7. 25.9; 3. Nederland 7.28.7; 4. Oosten rijk 7.45.7. Twee met stuurman. Eerste halve finale: 1. Zweden 7.44.5; 2. Frankrijk 7.45.6; 3. Italië 7.48.6; 4. Duitsland 8-01.7. Tweede halve finale: 1. Zwitserland 7.52.1; 2. België 7.53.4; 3. Denemarken 7.57.1; 4. Ne derland (De Hoop) 8.00-2. Vier zonder stuurman. Eerste halve finale: 1. Italië 6.44.1; 2. Finland 7.04.2; 3. Noorwegen. Tweede halve finale: 1. Zwitserland 6.39 0; 2. Groot-Brittannië 6.39.1; 3. Joegoslavië 6.42-3; 4. Tsjechoslowakije 6-50.9. Acht. Eerste halve finale: 1. Rusland 6.05.9; 2. Denemarken 6.09.3; 3. Italië 6.10.2; 4. Roe menië 6.16.1. Tweede halve finale: 1. Joegoslavië 6.10.9; 2. Tsjechoslowakije 6.12.1; 3. Nederland 6-13.2; 4. Frankrijk 6.14.7. Finales Vier met stuurman: 1. en Europees kam pioen: Rusland 6.25.4; 2. Denemarken 6.34.2; 3. Tsjechoslowakije 6.38.3; 4. Zweden 6.39.7. Twee zonder stuurman: 1. Denemarken 5.59.2; 2. Rusland 7.03.6; 3. Groot-Brittannië 7.04.8; 4. België 7.10.7. Skiff: 1 Zwitserland 7.12.4; 2. Polen 7.18.0; 3. Rusland 7.20.1; 4. Frankrijk 7.31.6. Twee met stuurman: 1. Zwitserland 7.36.7; 2. Frankrijk 7.40-3; 3. België 7.43.0; 4. Zweden 7.43.2. Vier zonder stuurman: 1. Italië 6.22.8; 2. Groot-Brittannië 6.26.4; 3. Zwitserland 6.28-3; 4. Finland 6-32.9. Double scull: 1. Duitsland 6.37.2; 2. Zwitser land 6.37.3; 3. Rusland 6.42.0; 4. Groot-Brit tannië 6.45.2, Acht: 1. Rusland 5.43.3; 2. Denemarken 6 00.8; 3. Joegoslavië 6-02.6; 4. Tsjechoslowa kije 6.03.4. Coupe Glandaz Rusland won de Coupe Glandaz. De Russen hadden evenveel zeges als de Zwitsers, maar de acht en de vier met stuurman, die zij wonnen, telden zwaarder dan de Zwitserse overwinningen in de skiff en de twee zon der stuurman. Het resultaat was: 1. Rusland, 2 overwinningen, 31/* p-; 2. Zwit serland, 2 overwinningen, 2 p.; 3. Italië, 1 overwinning, IV2 p.; 4. Denemarken, 1 over winning, 1 p.; 5. Duitsland, 1 overwinning, 1 punt. In Den Haag werd Zaterdag een cricket wedstrijd gespeeld tussen het Nederlands jeugdteam en het NCB-elftal. De jeugd won met 46 runs: Nederlandse jeugdteam 140, NBC-elftal 94. Battingcijfers NCB-elftal: Van der Bijl 14, Van Katwijk 13, Harris 17, Colthoff 17, Kors 15 n.o. Van Staay 0 voor 8, Baak 3 voor 17, Bakker 4 voor 26, Van den Bosch 1 voor 12, Dukker 1 voor 17, Hageman 1 voor 5. Nederlands jeugdteam: Nieuwenhuysen 44, K'.aarenbeek 16, Van Eek 15, Bakker 24, Van Staay 11, Dries 1 voor 32, Van Dijk 2 voor 35, Van der Bijl 3 voor 13, Borgers 2 voor 19, Kors 2 voor 28. Er is op de Europese atliletiekkampioen- sehappen voor Nederland geen eer te beha len geweest en zeker geen titels. De eni ge serieuze kans op een gouden médaille is teloor gegaan doordat pech tussenbeide kwam en Puck Brouwer een rechterdij- beenblessure bezorgde, die niet op een on gelegener tijdstip had kunnen komen. Puck Brouwer, die nauwelijks wist wat blessures waren, won Zaterdagmorgen haar serie 200 meter weliswaar met overmacht, maar voelde pijn opkomen in haar rechterboven- been. Pijn, die erger werd en starten on mogelijk maakte. Daardoor lag bovendien de estafette ploeg 4 x 100 meter dames uit de strijd, Want een merkwaardige en onbillijke re glementsbepaling wil dat er 24 uur tevoren geen wijziging meer in een estafetteploeg mag worden aangebracht. Het geen dus be tekende dat nu Puck Brouwer daarvoor stond opgegeven, en niet kon starten, onze ploeg teruggetrokken moest worden. Fanny Blankers snelde te hulp. Er is nog van alles geprobeerd om de ploeg te laten starten. Ook heeft Fanny Blankers Koen nog gepoogd als invalster voor de estafet teploeg te fungeren, Wanneer zij had mo gen starten, zou onze ploeg waarschijnlijk wel door de series heengekomen zijn, al is het met haar zo gesteld dat haar beenvlies ontsteking de dag na een race begint op te spelen, zodat haar uitkomen Zondag in de finale toch ook weer onzeker zou zijn geweest. Ook Van Hardeveld viel tegen. Zijn 200 meter serie was hij uitstekend door geko men door achter de snelle Fütterer als twee de te eindigen. Maar in de halve finale kon hij een flauwe start slechts goedmaken door in de bocht te veel te geven. Bij het ingaan van het rechte stuk lag hij toen weliswaar goed (tweede), maar hij kwam energie tekort om die positie te consolide ren. Ellis en Ignatjev werden onbereikbaar voor de Nederlander en tot zijn wanhoop zag hij zich in de laatste meters door de Tsjech Janecek nog juist gepasseerd. Zijn tijd was 21.4 sec. Onzeker Saat had last van maagpijnen en voelde zich al voor de series begonnen onzeker en liep daardoor een onbeheerste race, die hij desondanks won. In zijn zware halve finale moest hij de vijf concurenten laten voorgaan. Het tamelijk warme zonnige weer vroeg om recordverbeteringen, maar behalve een handvol nationale records sneuvelde er niets. In een magistrale race werd de Hon gaar Szentgali de nieuwe Europese kam pioen op de 800 m. en zijn tijd (1.47,1) kwam vrij dicht bij Harbig's 1.46,6, een re cord, dat al 15 jaar bestaat. Drie Hongaarse overwinningen Terwijl wereldrecordhoudster Alexandra Chudina er niet in slaagde Rusland aan een Europese titel in het hoogspringen te hel pen zij moest het Britse meisje Hop kins (1.67) laten voorgaan en werd slechts zesde gingen de Hongaren voort met eerste plaatsen te bezetten. Na de verras sing van Szentgali kwam de verwachte ti tel van vèrspringer Földessy met 7.51 m. Hun derde titel kwam op rekening van hun 3000 meter hindernisloper Rosznyoi, die de beide laatste ronden van dit lood zware nummer beheerste en glansrijk won. De Finnen Rinteenpaa en Karvonen (Ma rathonwinnaar) lieten zich ook krachtig gelden en Rinteenpaa werd tweede en Kar vonen vierde. Vladimir Kuz, een 26-jarige Rus,, die het uiterlijk heeft van een Fin, stond Zon dag op het ere podium en zwaaide de bloemruiker hoog boven het hoofd, terwyl de volgepakte tribune overigens geneigd voornamelijk Duitsers en Zwitsers toe te juichen hem een krachtig applaus gaf. De overwinning, die hy op de 5000 meter bevochten had, leverde hem een drievoudi ge beloning op: het Europese kampioen schap, een nieuw wereldrecord op deze afstand eneen overwinning op de Tsje chische crack Zatopek. Bovendien bracht hij door deze zege het aantal der door de Russen veroverde gouden plakken op niet minder dan zestien. Rusland is dan ook de grote overwinnaar van deze kampioen schappen geworden met Engeland als twee de, de sterk naar voren gedrongen Honga ren als derde en Tsjechoslowakije en Duits land resp. als vierde en vijfde. Een merkwaardig-eenzijdige race, die 5000 meter. Al in de eerste ronde nam Kuz de kop en zijn rode shirt werd sindsdien niet meer in een andere positie waar geno men. In de eerste ronde nam Kuz vijf me ter op het veld, dat zich geen zorgen maak te om de dolle Rus. De tijd zou wel leren dat hij zijn krachten verspild had op het ogenblik dat zuinigheid nog geboden was. Zatopek liep helemaal achterin het pelo ton, Chataway zat ergens middenin en al leen de Brit Green liet zich enigszins gel den. In de tweede ronde had Kuz zijn voor sprong tot 10 meter vergroot, maar nog deed niemand een poging hem te achterha len. Green remde welbewust af, maar het duurde nog even eer hij de kop kwijt was. Niemand wilde die overnemen. Toen kwam Zatopek naar voren. Een tussensprintje bracht hem na 1000 meter aan het hoofd van de grote groep, waarin de eerste ach terblijvers zichtbaar werden en achter Za topek verscheen nog een schaduw, Kovacs. Beurtelings hadden die beiden de leiding en inderdaad leek het alsof Kuz's voor sprong verdwijnen ging. Op 2000 meter was 10 meter op hem te rug gewonnen, maar de zeer krachtige Rus maakte zijn passen nog iets langer en een ronde verder had hij opnieuw 25 meter winst. Kovacs, Green, Schade Zatopek werkte heftig met hoofd en ge zicht. Green kreeg iets verkrampts in zijn stijl van lopen, Schade schokte ver achter aan, alleen Chataway was uiterlijk nog fris: met Zatopek de enige achtervolger die in staat leek de stoutmoedige ontsnapte alsnog te temmen. Maar zo ver zou het niet komen. Steeds groter waren de verwoestingen, die Kuz's verwonderlijke tempoloop aanrichtte. Vijf ronden voor het einde was zijn voorsprong tot 50 meter opgevoerd, 2 ronden verder dubbelde hij zijn eerste tegenstander: de arme Fin Haikkola. Nog vier rondenen Kuz was 70 meter voor en liet Zatopek en Chataway tobben met de vraag: er tussen- Het cricketteam van ACC is Zondag voor de zesde maal sinds 1945 kampioen geworden van de eerste klasse cricket competitie in Nederland. Zondag speel den de Amsterdammers in Den Haag een draw tegen HCC I. Voornamelijk dankzij een century van W. van Weelde (115 not out) kwam ACC op 243, waar na de Hagenaars 144 runs scoorden voor het verlies van zes wickets. Toen was het tijd. ACC 243 all out, waarvan: De Baare 35, Willmer 12, Meyer 14, W. van Weelde 115 n.o. Bregman 17, Van der Hurk 14. Kranen donk 24. Bowlingcijfers HCC I: Borgers 4 voor 81, De Beus 2 voor 32, Heimei 1 voor 28. Planten 1 voor 23. HCC scoorde 144 voor 6, waarvan: Gallois 35, De Villeneuve 50, Sillevis 14 en Heimei 25. Bowlingcijfers ACC: Van der Hurk 1 voor 41, H. van Weelde 1 voor 49, W. van Weelde 2 voor 25 en Bregman 1 voor 23. Haarlem won Haarlem had de vrij talrijke bezoekers aan de Donkerelaan nauwelijks een beter slot van haar seizoen kunnen bezorgen dan zij gisteren deed. Na een dag van goed cricket (weliswaar niet uitblinkend batten, maar zeer goed fielden en bowlen), kwam een zeer opwindend slot, waarin met de laatste mensen op de mat alles nog kon ge beuren. 's Morgens had de VRA-captain na het winnen van de toss batten gekozen. Hoe wel geen collapse intrad bleven de wickets zeer regelmatig vallen op het goede bow len van de Haarlemmers, waar ook het werk van de changebowlers Peschar en v. d. Heyden opviel. Er werd goed van lengte gegooid, met weinig losse ballen. Bovendien werd het gestimuleerd door de onmisbare steun van elke bowler: goed vangen. In tegenstelling tot de vorige week, toen tegen HBS zeer matig was gevangen, werd nu bijna elke kans gehouden, waarbij de vangen van Peschar, van P. Maas en Nagt- zaam, ieder twee, zeer te loven vielen. Slechts L. Mulder, die als nummer 4 in ging en als 9e man verdween, hield voor treffelijk stand en hij vergat niet te scoren. Op de slotbowler H. Boeree verloor hij zijn geduld en werd voor 57 door Voogd gestumped. Zo werd het Amsterdamse totaal 106, waarvan Mulder bijna de helft had ge scoord. Paul Maas had (in 22 overs!) 430, Max Maas 242, W. Peschar 18, v. d. Heyden 011, en H. Boeree 313. Het begin van de Haarlem-innings was weinig veelbelovend, toen op 8 het ope- ningspaar, Peschar en Kleefstra, al was verdwenen. Tussen H. Boeree en M. Maas kwam het echter tot een flinke stand, waarbij Boeree vooral het wicket ophield en Maas er geweldig op los scoorde. In een kwartier tijd had hij dertig runs, waarvan 6 maal vier. Bij 3 voor 52 leken de kansen voor de thuiclub gunstig, maar met de on berekenbaarheid aan dit spel eigen was het even later 5 voor 58. Spannend slot De hoop van de Haarlemmers was toen gevestigd op Paul Maas, die eerst gesteund door Misset, later door Voogd (12) de score naar 102 bracht, op welk totaal het 9e wicket viel. Als laatste man kwam de aan zijn schouder geblesseerde H. Schlatman in, die zich begrijpelijkerwijze ook niet geheel safe voelde. Onder meer via een gemiste kans kwam het totaal toen op 106, waarna Schlatman onder groot enthousias me met een fraaie square-cut de winning hit scoorde. Paul Maas bleef met een onschatbare 24 not out. Beide partijen alsmede de toe schouwers hadden van dit enerverende slot zeer genoten. De deelnemers aan de Motorcross des Nations in Work moesten in totaal negen maal deze vervaarlijke hindernis nemen. Links de Engelsman Ward op A.J.S. en rechts de Belg Baelen op Sarolea. De Ierse athlete Thelma Hopkins ziet men hier 1.67 meter halen, hetgeen haar en Engeland een gouden médaille bezorgde. Zij versloeg met deze sprong niet alleen de Russische wereldrecordhoudster Alexan dra Chudina, maar ook de favorieten van Groot-Brittannië, de dames Lerwill en Tyler. Thelma is pas 18 jaar. (Telefoto). uit trekken of bij elkaar blijven. Langer wachten op een instorting van de verme tele Kuz was riskant, want niets wees er op dat de regelmatige Rus zou terugvallen. Integendeel: alles wees in de richting van een nieuw wereldrecord. Maar zich losmaken van de groep bete kende dat men de eindrush aan trok voor de concurrenten. Dat wilde Zatopek niet, evenals Chataway. Maar twee ronden voor het slot kon Chataway het toch niet aan zien. Resoluut nam hij de kop van het ach tervolgende groepje en toen hij even aan zette vielen alle anderen doodvermoeid terug. Behalve Zatopek. Green stapte zelfs uit de baan, Kovacs en Schade, volko men murw door het hoge tempo, eveneens. En Vladimir Kuz ging ongestoord ver der. Zijn voorsprong bedroeg toen Cha taway en Zatopek de achtervolging inzet ten wel 100 meter en in plaats van die in de beide laatste ronden te zien inkrim pen handhaafde de machtige loper die mar ge glansrijk. Fel spurtend gingen Chataway en de gro te Tsjech door de laatste bocht, maar op dat moment finishte Kuz, die hun eind sprint met een van minstens dezelfde sterkte beantwoord had. Zelfs Zatopek's bijzonder scherp staande wereldrecord werd verbeterd, want in de fantastische tijd van 13.56,4 was hij rondge komen. Chataway maakte zich op het laat ste rechte einde overtuigend los van Zato pek, wiens eindsprint de oude scherpte dit keer miste. Met zijn derde plaats kwam hij niettemin op het erepodium. Bannister koos juiste moment In een ideale stijl won Roger Bannister de finale 1500 meter. Het werd een race, waarin Bannister niet alleen zijn benen, maar tot op 250 meter voor de finish voor al zijn hersens gebruikte. Na het startschot gaf voorlopig de Duit ser Dohrow het tempo aan, niet om zich zelf te redden, maar om als tempodrukker voor zijn landgenoot Lueg op te treden, op wiens eindsprintkwaliteiten de Duitsers gokten. In de voorste gelederen van een tamelijk- gesloten groep zaten Jungwirth, de Tsjech, en Nielsen, de Deen, in gunstige positie en toen Dohrow te veel vertraagde nam Jung wirth de kop over. Maar geleidelijk aan kwam Bannister naar voren en ook de fa voriete Hongaar Iharos liet zieh omstreeks de 1000 meter vlak bij de kop zien. Maar alles bleef bijeen tot op 250 meter, toen Bannister buitenom vijf lopers pas seerde, de kop nam en zijn benen toestond voluit te gaan. De Londense dokter snel de toen onweerstaanbaar naar de fi nishlijn, want wel deed Nielsen, de Deen, nog een uiterste poging, maar al spoedig viel hij terug, overigens zonder dat hij ge vaar liep door de uitgeputte Tsjech Jung wirth bedreigd te worden. Iharos was „ner gens" toen Bannister het lint brak. Nielsen werd tweede, Jungwirth derde. Bannister's tijd van 3.43,8 was fraai, maar zou nog aanzienlijk beter zijn geweest indien tem podrukker Dohrow niet aan het werk was geweest. Lituev teleurgesteld Punten, die wij nog even gaarne wilden aanstippen: het wereldrecord, dat de Rus Krisonosov bij het kogelslingeren brak, de sprintzege van Heinz Fütterer op de 200 meter en de eerste plaats van de Sovjet- athleet Ylin op de 400 meter horden. Deze Ylin was namelijk geenszins favo riet. Men had gemeend dat wereldrecord houder Lituev het goud zou bereiken. Maar Lituev's reikwijdte schoot in de eindsprint juist iets te kort en Ylin won. Een bitter der man dan Lituev heeft er niet op het Bernse podium gestaan. Hij wierp de bloe men, zodra het kon, ver in een hoek en zat heel lang op een bank voor zich uit te sta ren Een uur tevoren had een andere Rus, Krisonosov, het wereldrecord kogelslinge ren gebracht op 63,34, een radicale verbete ring, want het oude record stond 98 centi meter lager De man, die dat op zijn naam had staan, de Zweed Strandli, werd tweede. Hij kwam aan de Rus een paar meter te kort. Lof voor Fütterer, Europa's snelste man. Hij voegde aan zijn 100 meter kampioen schap een titel op de dubbele afstand toe en alleen al de wijze waarop hij zijn lichaam door de bocht deed gaan was beslissend voor zijn fraaie zege. Op het laatste rechte stuk zorgde hij er we voor dat er niemand meer aan te pas kwam om goed te maken wat zij in die ene bocht aan hem verloren hadden. Met zijn tijd van 20,9 egaliseerde hij het Europees record, dat op naam van zijn landgenoot Körnig stond en staat, en dat al danig stof fig is: het dateert van '28.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7