Nationale Vergadering begroef de E.V.G. zonder rouwbetoon Weerbericht Verworpen Motie werd aangenomen met 319 tegen 264 stemmen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stoffelijke resten en motor van „Willem Bontekoe" gevonden Afgevoerd als punt van de agenda... Ernstige tegenvaller zegt Eisenhower Grote teleurstelling in den Haag Londen zint reeds op nieuwe middelen Het woord is aan Kotters boeken resultaat Ruime overgangs termijn Jongeman en Duits meisje bij Bergen in zee verdronken Compagnie Commando's op hoog bevel ontbonden Koninklijke touristen onderweg Nieuwe schrijfwijze Brits wapenembargo voor Egypte opgeheven Russische wiskundigen naar Nederland Weerrapport ö9e JAARGANG No 44 4 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 198 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman het franse parlement heeft gis teren de Europe Verdedigings Gemeen schap verworpen. De meerderheid heeft dat in nogal zonderlinge vorm gedaan, door een voorstel tot sluiting der debatten aan te nemen eer de voornaamste voorstanders aan het woord waren gekomen, en daar mee tot de orde van de dag over te gaan: volgende punt van de agenda. Noch de oud-minister Pleven, die het oorspronke lijke E.V.G.-verdrag ontworpen had, noch oud-premier Pinay die het namens zijn regering had ondertekend, noch Robert Sohuman, die 4'/2 jaar minister van Bui tenlandse Zaken is geweest, zijn in dit dagenlange debat aan het woord gekomen. Het lijkt vreemd, maar het heeft geen nut daar meer over te zeggen dan dat het nog eens accentueert, dat de mening der meer derheid niet die van het gehele parlement en dus ook niet „de mening van geheel Frankrijk" ten aanzien van Europese in tegratie is. Dat blijkt ook uit de stemmen- cijfers: de E.V.G. is verworpen met 319 tegen 264 stemmen. In percentages uitge drukt is dat 55 tegen 45. Hierbij moet dan meteen gezegd worden, dat deze beslissing ten aanzien van de ver dediging van Europa geen eindbeslissing is: alleen maar de afsluiting van een phase, belichaamd in dat bepaalde verdrag, waar over een jaar of vier is geharreward. De meerderheid in het Franse parlement is hiermee van de zaak niet af. ,,De zaak" is tenslotte de vraag van de herbewapening van Duitsland, die aan de orde blijft. Wat gaat er nu gebeuren? Het ligt voor de hand dat een nieuw overleg der bij de E.V.G. betrokken zes Europese landen zich zal uitbreiden tot Engeland en Amerika. Inplaats van de Zes, die te Brussel geen overeenstemming hebben kunnen vinden, zullen nu de Acht wel komen. Dit verwacht men, zoals blijkt uit de beschouwing van onze correspondent te Parijs. Dit verwacht men, zoals blijkt uit de commentaar van onze correspondent te Bonn, ook in de Westduitse Bondsstad. Dit wordt eveneens tegemoetgezien in Den Haag. Onze parle mentaire redacteur geeft in dit nummer zijn op het departement van Buitenlandse Zaken opgedane indruk, dat men daar een Conferentie van Acht geenszins een slecht idéé zou vinden. Men verwacht overigens dat Mendès-France nu met eigen voorstel len voor den dag zal komen, want daarop heeft hij steeds gezinspeeld. Mogelijk wil hij eerst met Engelsen en Amerikanen overleggen ten aanzien van het herstel van de Duitse souvereiniteit. Zelf is hij daar voorstander van, zoals men weet. De noodkreten, door een aantal bladen in verschillende landen, in de eerste plaats wel in West-Duitsland, bij de verwerping van de E.V.G. aangeheven zullen op het publiek, dat onmiddellijk van kansen op nieuw overleg verneemt, geen diepe in druk maken. Men is aan de moeizame, schoksgewijze, hortende acties van het in ternationaal overleg gewend. Dat het E.V. G.-verdrag geen definitieve beslissing om trent toekomstige Europese eenheid inhield was duidelijk genoeg, dat het maar een onderdeel van het grote vraagstuk ver tegenwoordigde eveneens. En tot „popula riteit" heeft dit ingewikkelde werkstuk het zeker nooit gebracht. Het is voor men sen, die geen specialisten op dit terrein zijn of er zich op toeleggen, de gang van zaken nauwkeurig te volgen, wel moeilijk gewor den er een inzicht in te behouden. De krant doet haar best, met haar binnen- en buitenlandse voorlichters van het publiek, om verhelderend te werken. Scepticisme omtrent de talloze conferenties, die in nu merieke afwisseling zich onafgebroken blijven voortzetten Grote Drie, Grote Vier, Grote Vijf, Zes (zonder Grote), nu weer Acht, straks misschien Negen of Elf. is overigens niet te vermijden. Men moet daarbij niet geloven in alles-wegvagende uitspraken in de trant van „Europese in tegratie van de baan" en dergelijke, soms op nog breder terrein. Een drang naar be paalde grote oplossingen, eenmaal bestaan de, kan wel vertraagd en onderbroken worden door verwerping van geformuleer de oplossingen, maar niet onderdrukt. Het is tenslotte de drang die beslist, niet de tekst waarin men de oplossing heeft pogen te gieten. Het is alleen treurig en soms on rustwekkend dat men bij dit alles zoveel tijd verspeelt. R. P. Bij Bergen aan Zee zijn Maandagmiddag twee jongemensen bij het baden verdron ken. De 23-jarige C. W. Dekkers uit Utrecht en het 16-jarig meisje R. M. Ostler uit Ebenhausen bij München begaven zich buiten het bewaakte strandbad in zee. Door de sterke stroom het was half tij, het gevaarlijkste moment van opkomende vloed werden zij tot voor het bad gedre ven, waar badknechten met een reddings- lijn en een vlot, daarbij geholpen door strandbezoekers, alle pogingen in het werk stelden de baders te redden. Het gelukte het meisje met een reddingsvlot aan land te brengen. Met zuurstofapparaten is nog getracht de levensgeesten op te wekken, hetgeen evenwel geen resultaat had. Het stoffelijk overschot van de jongeman is een uur later aangespoeld. Al te felle vijanden De 104de Compagnie Commando-troepen is op last van dfe chef van de generale staf, generaal Hasselman, opgeheven. De aanleiding hiertoe is geweest dat de Com mando's, die tijdens de oefeningen „Primo I en II" als vijand fungeerden, zich al te fel van hun taak kweten. Een sergeant van het 42ste regiment infanterie kreeg, zoals bekend, bij de laatste oefening een schot door de long toen een losse patroon van korte afstand werd afgevuurd. De man schappen van de nu opgeheven compagnie zijn verdeeld over de compagnieën van de vierde divisie. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk heeft het verdrag voor het Europese leger, dat het vier jaar geleden zelf heeft ontworpen, en twee jaar later met de vijf andere landen van klem- Europa plechtig heeft ondertekend, gisteren met een Kamer-meerderheid van 3i 9 tegen 264 stemmen afgewezen. Men had mogen hopen dat het Franse parle ment dat het constitutionele recht heeft verbintenissen te verbreken, die de regering heeft gesloten, een beslissing van zo groot gewicht en draagwijdte voor Frankrijk en de hele Westerse wereld in een waardiger atmosfeer genomen had. Die waardigheid was echter ver te zoeken toen de communisten gister avond na de beslissing hun geestdrift niet meer konden bedwingen, juichten en sprongen en de Marseillaise aanhieven, en de Gaullisten, en vele andere anti- Europeanen, onmiddellijk bereid bleken daarmee in te stemmen. Het ongehoor de feit heeft zich voorgedaan waartegen na de stemming oud-premier Paul Reynaud een vlammend protest zou doen horen dat bij deze verwerping noch de man, die het verdrag tekende (Pinay), noch de beide ministers, die het ont wierpen (Pleven en Schuman), het woord hebben kunnen voeren. In plaats van de debatten voort te zetten, gaf het parlement er de voorkeur aan zich in procedure-kwesties te vermeien. Achter die procedure-kwesties gingen echter de ware tegenstellingen schuil. Een voorstan der van de EVG kwam na de opening van de zesde vergadering opnieuw met een motie voor de dag waarin de regering werd uitgenodigd de besprekingen van Brussel met de andere landen te hervatten. Ter stond werd dat initiatief beantwoord met een tegenaanval van de conservatieve generaal Aumeran, die op zijn beurt eiste dat dan eveneens over zijn voorstel om tot het volgende punt van de agenda over te gaan zou worden gestemd. Dat voorstel, dat Zaterdag al ter sprake was gekomen, kwam neer op een botte verwerping van het ver drag zonder de nog vijftig ingeschreven sprekers gelegenheid te geven hun inzich ten te ontvouwen. Tevergeefs deed Men dès-France een beroep op de Kamer voor- en tegenstanders een loyale laatste kans te geven. Die poging mocht niet baten en de Kamercommissie van Buitenlandse Zaken besloot de knoop door te hakken, terwijl de zitting onderbroken werd. Met 24 tegen 20 stemmen werd besloten de zogenaamde prealabele kwestie te stellen en het Euro pese leger om zo te zeggen zonder verder rouwbetoon, zonder grafrede en zonder condoleantie te begraven. Nationaal monument Het Kamerreglement schrijft in derge lijke gevallen voor dat slechts twee spre kers: één voor- en één tegenstander, het woord mogen voeren. De tegenstanders hadden de parlementaire veteraan, de 81- jarige Edouard Herriot, en erepresident van de Kamer, die bijna een nationaal monument genoemd mag worden, afge vaardigd. De socialist Pineau sprak voor de E\'G-partij. Het was een aangrijpend ogen blik toen Herriot, krom getrokken van de rheumatiek en de ouderdom, met zijn wat hese, maar nog duidelijke stem van uit zijn bank voor een speciale microfoon het „on aanvaardbaar" liet horen. Daarmee was het oordeel geveld. „Frankrijk kan er niet in berusten zijn souvereiniteit prijs te geven, terwijl Duits land opnieuw bewapend zal worden." Het orakel had gesproken. En zelfs een inter ruptie van de Rooms-Katholieke oud minister Teitgen, die Herriot er aan her innerde dat hij in 1937 wel met Hitier wil de overleggen en nu ten minste in een laatste poging tot overeenstemming met Adenauer zou kunnen berusten, vermocht aan die uitspraak niets meer te veranderen. Herriot had gesproken op de toon, die een patriarch aanslaat jegens zijn kinderen, en zijn argumenten waren die van een oude man voor wie Frankrijk een definitief be grip had waaraan niets te veranderen valt. Het was zeker een sterk betoog. Op het Russische gevaar en op het Russische mili taire overwicht, dat niettemin aan het Europese leger ten grondslag ligt, zinspeel de Herriot zelfs niet zijdelings. Maar met zijn uitspraak was het lot bezegeld en Her riot kreeg voor deze laatste woorden, die hij vermoedelijk in het openbaar gesproken heeft, en waarmede hij de EVG de genade slag zou toebrengen, een daverende ovatie van alle tegenstanders, de communisten in begrepen. Voor de socialist Pineau was het bijna onbegonnen werk hierna tegen deze stroom van patriottische hartstocht op te roeien. Maar gezegd moet worden dat ook hij een aangrijpend moment verwekte, toen hij herinnerde aan de jaren die hij in Dachau heeft doorgebracht. „Daar," zo zei hij, „had een deel van het kamp de heilige eed ge zworen na de oorlog naar een eerlijke toe nadering met de Duitsers te zullen streven. Met de EVG hebben wij die belofte willen inlossen. Ik vraag u geen onherstelbaar besluit te nemen." Ook dat beroep werd niet verhoord. Paniekstemming De houding van de voorstanders, die elkaar in de ure des gevaars, alle politieke tegenstellingen ten spijt, in de laatste dagen gevonden hadden, moge weinig elegant of moedig hebben geleken, helemaal onbe grijpelijk was dat gedrag niet. Nadat Zaterdag alle zes de Kamer-rap porteurs aanvaarding van het verdrag met klem ontraden hadden, maakte zich een soort paniekstemming van de Europeanen meester. Men kan dat gebrek aan zelfver trouwen en aan geloof in de kracht van de eigen argumenten noemen. Hoe het ook zij, de voorstanders gaven er blijkbaar de voorkeur aan met een beroep op het regle ment de uiteindelijke beslissing nogmaals uit te stellen, in de wisselvallige hoop, dat bij een nieuwe conferentie van de zes Frankrijk voor zijn verlangens een royaler onthaal zou vinden opdat dan een duide lijke meerderheid achter Mendès-France zou staan. Het kamp der Europeanen be vond zich in een volslagen wanorde en men dorst de werkelijkheid nog niet onder ogen zien. Die werkelijkheid is dat vele Fransen in wezen weinig voor de Europese integratie, nog minder voor de Duitse herbewapening en eigenlijk helemaal niet voor het Euro pese leger gevoelden. Terecht heeft René Mayer er Zaterdagavond nog op gewezen dat met de verwerping van de EVG het probleem van de Duitse herbewapening niet is opgelost, maar integendeel nog veel scherper kanten zal krijgen. Maar over het algemene scheen men die harde waarheid eenvoudig niet te willen zien. Zij klamp ten zich vast aan een toverformule, die Mendès-France dan maar moest leveren, waarbij zoals een humorist het heeft uitgedrukt het Duitse leger sterker zou moeten wezen dan dat van het Russische, maar zwakker dan het Franse leger. Waandenkbeelden schijnen ook de ogen van de Europeanen buiten Frankrijk te hebben verduisterd. In Brussel hebben wij uit de mond van minister Beyen mogen vernemen dat volgens hem de Franse rati ficatie-kansen door de mislukte conferentie eerder zouden zyn gestegen dan gedaald. Die misvatting schenen de andere vier mi nisters te delen. Men meende de sombere voorspellingen van Mendés-France in twij fel te mogen trekken. Het wordt nu wel duidelijk wie de vijf had ingelicht over de krachtsverhoudingen tussen voor - en te genstanders in het Franse parlement. En daaraan heeft Mendès-France, die onmid dellijk na de zitting in de wandelgangen een verklaring aflegde, waarbij hij opnieuw trouw aan de Noord-Atlantische Verdrags organisatie betuigde, met recht nogmaals herinnerd. Koning Paul en Ko ningin Frederika vari Griekenland, gasthee en -vrouw van d( ruim honderd Konin gen, ex-Koninger Prinsen en Prinses sen, die met de „Aga memnon" een boot reis maken door d< Middellandse Zee zorgen ervoor, da hun gasten een b\i zondere vacantie be leven. De foto toon een deel van het ge zeischap bij een be zoek aan het oudi fort op het eiland Rhodos. Koning Paul zwaait vrolijk naar d( fotograaf. Naast hen loopt ex-Koning Mi chael van Roemenië in gezelschap van Prinses Beatrix. Dc socialistische afgevaardigde Jules Moch in gesprek met de ere-voorzitter der Franse Nationale Vergadering Eduard Herriot, voor de opening van het E.V.G. debat. De verwerping van de EVG heeft in de Franse binnenlandse politiek al haar eerste gevolgen. Drie voorstanders onder de mi nisters zouden vandaag hun ontslag indie nen en misschien worden dat er zelfs v(jf. Mendès-France zal hen onmiddellijk door anderen vervangen. De partij, die de zwaar ste dobber zal hebben haar eenheid te be waren, is zeker die der socialistische. Drie vooraanstaande figuren: oud-minister Moch, oud-premier Mayer en Max Lejeune, zyn wegens hun anti-EVG-houding by de debatten op staande voet uitgestoten en ook hier zullen zeker nog andere slagen volgen. De misrekening van de vijf ministers in Brumal heeft zonder twijfel het Europese leger zijn laatste broze levenskansen ge kost. Men heeft in Brussel de lege dop ver kozen boven het halve ei dat Mendès-Fran ce aanbood. Eerlijkheidshalve moet men ter gedeeltelijke verschoning van de vijf minis ters aanvoeren dat zij in hun straffe tegen stand jegens Mendès-France door Franse figuren van gewicht werden aangemoe digd. Had de oud-minister van Buitenland se Zaken Schuman niet op de eerste dag van de conferentie een artikel gepubliceerd in de Figaro waarin hij de voorstellen van de premier als „onaanvaardbaar" van de hand wees? Het Europese leger is van de baan. Het probleem van de Duitse herbewapening blijft echter bestaan, al zouden vele Fran sen, onder wie mannen als Herriot en Moch, dan ook een geneutraliseerd Duitsland als beginsel voor een algehele ontwapenings conferentie willen beschouwen. Die nieuwe waan, waarbij de militaire overmacht van Rusland als politiek feit over het hoofd wordt gezien, koestert Mendès-France in elk geval niet. De noodzaak van Duitslands herbewapening heeft Mendès-France bij herhaling tijdens de debatten onderstreept. Wat nu Men spreekt van een nieuwe conferentie van acht landen waaraan naast de leden van „voormalig" klein Europa ook de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië deel zou den nemen, met als doel en inzet een soort Atlantische gemeenschap in miniatuur, die dan zou worden opgelost in de bestaande NAVO. Men spreekt ook over een groot Europees coalitie-leger, dat dan onder de Raad van Europa in Straatsburg zou wor den gesteld, en tenslotte is er sprake van een beraad op korte termijn tussen Men dès-France, Eden, Dulles en Adenauer. Mendès-France heeft beloofd zijn bedoe lingen voor de naaste toekomst hedenmid dag nader toe te lichten. Men wacht met grote spanning af. DESMOINES (Reuter) President Eisenhower heeft de verwerping van de Europese Verdedigingsgemeenschap door het Franse parlement een „grote tegen slag" in de strijd tegen het internationale communisme genoemd. De president ver klaarde de EVG te beschouwen als een noodzakelijk middel voor de vrije wereld om de uitbreiding van het communisme te kunnen stuiten. Het kon niet verbloemd worden dat de verwerping van de EVG door Frankrijk een ernstige tegenvaller was. De EVG was een plan om West- Duitsland tot een verdedigingsverbond te kunnen toelaten zonder het gevaar, dat het een oorlog zou kunnen beginnen. Dit plan was door Frankrijk in het leven ge roepen, zo zeide Eisenhower met nadruk. In Nederlandse regeringskringen is met grote teleurstelling kennis genomen van de uitslag van de stemming in de Franse Nationale Vergadering over de EVG, om dat men hier altijd nog de hoop had dat een oplossing zou kunnen worden gevon den, waardoor de EVG ook voor Frankrijk aanvaardbaar zou zijn. Nederland vindt dit feit ernstig en zal blijven ijveren voor de integratie van Europa. Men hoopt, dat op andere wijze een oplossing zal kunnen worden gevonden voor de gerezen moei lijkheden. De Nederlandse regering zal zich nader beraden op de weg, die verder ge volgd moet worden. LONDEN (Reuter). In Britse diploma tieke kringen was men Maandagavond van mening dat Groot-Brittannië, nu Frankrijk het E.V.G.-verdrag heeft verworpen, zijn volledige steun zal geven aan en recht streeks toetreden van West-Duitsland tot de N.A.V.O. Men betreurt de Franse ver werping van de E.V.G. De Britse regering heeft het instellen van een Europese ver dedigingsgemeenschap immer beschouwd als de meest bevredigende wijze van West- Duitse herbewapening: zij zal met enige aarzeling staan tegenover elk alternatief. Eden en Churchill, die zich beiden met vacantie buiten Londen bevonden, werden onmiddellijk ingelicht. De Britse regering gevoelt niet voor een oplossing, waarbij een verwaterde versie van het voorgestelde Europese leger tot stand zou komen en Groot-Brittannië mo gelijk zou worden uitgenodigd hieraan ook DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Mark Twain: Laten wij proberen zo te leven, dat als wij komen te sterven het zelfs de begrafenisondernemer spijten zal. deel te nemen. Zij acht dit geen denk beeld, dat als grondslag zou kunnen dienen voor het bereiken ener practische oplos sing. Evenmin is te Londen aandacht ge schonken aan het uitschrijven ener acht- mogendhedenconferentie de zes E.V.G.- landen, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Het meest voor de hand liggende is Allans: diplomatieke beraadslagingen tussen Londen, Parijs en Washington. (Van een verslaggever) Hedenmorgen om kwart voor zes heeft de Nehim-kotter AM18 een van de vier mo toren van het verongelukte KLM-vliegtuig „Willem Bontekoe" opgehaald. Het vaartuig zal de motor, waaraan de propellor ontbrak, naar IJmuiden brengen. Maandagavond tegen half elf liep de sleepboot „Hector" van Bureau Wijsmuller binnen met door de zes kotters opgeviste wrakstukken aan boord. Er was een mand bij, gevuld met stoffelijke resten en voorts twee manden met aluminium onderdelen van het vliegtuig, kussentjes en stukken van de vliegtuigromp. De stoffelijke resten werden overgebracht naar de sectiekamer van het Velsense politiebureau en het overige werd per auto vervoerd naar het vliegveld Schiphol. Enige malen zijn de kotters gisteren vastgelopen. Om kwart over vijf gister middag meldde de „Maryanne" dat het gehele net er af was gescheurd tot de pees. Dat was de tweede keer dat deze kotter het net verspeelde op haast dezelfde plaats. De schipper kreeg opdracht op deze plaats een boei te leggen. „We gaan met nieuwe moed verder", meldde schip per Tijse. Ook de IJmuidense kotter „Twee Gebroeders" raakte een net kwijt en plaat ste een lichtboei. Later zat de „Twee Ge broeders" nog een keer vast, maar toen wist de bemanning het net scheep te halen. Het is nog niet bekend of men de netten aan het wrak van de „Willem Bontekoe" heeft verspeeld. Duikers zullen dit waar schijnlijk vandaag vaststellen indien de weersomstandigheden beter zijn. Tegen midderrtacht had de NEHIM kotter AM-17 van een trek van anderhalf uur heel wat onderdelen in het trawlnet. Hierbij waren stukken aluminium van vier tot vijf meter lang. Telkens wanneer de kotters een bijzon dere vangst hadden gedaan, werd dit ge meld aan de „Noord Holland", die dan koers zette naar de kotter om de vondst over te nemen en te bekijken. Marine er weer bij Hr. Ms. onderzeebootdetectie- en beproe vingsvaartuig „Paets van Troostwijck" zou vanmorgen vroeg uit IJmuiden vertrek ken. Dit speciale schip van de Konink lijke Marine is uitgerust met de nieuwste apparatuur op het gebied van de onder- zeebootbestrijding de asdic. Het vaar tuig, dat gewoonlijk wordt gebruikt oro nieuwe asdic-apparatuur en nieuwe vin dingen op dit gebied te beproeven, zal van daag worden ingeschakeld bij het naspo- ringswerk. De schepen van de Koninklijke Marine, die de afgelopen dagen hebben helpen zoe ken naar het wrak van de „Willem Bonte koe" zijn Maandag niet uitgevaren. De zee gang was te zwaar. De mijnenvegers ..Hol lands Diep" en „Volkerak" en de sleepboot Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt mede: Ter voorkoming van de moeilijkheden, die dreigen te ontstaan doordat het niet mogelijk is gebleken aan de nieuwe voor schriften inzake de schrijfwijze van de Nederlandse taal op korte termijn de nood zakelijke bekendheid te geven, heeft de regering besloten het op 25 Augustus ge publiceerde Koninklijk Besluit alsnog aan te vullen met een bepaling omtrent de in werkingtreding van dit besluit. Een der gelijke bepaling komt niet voor in de oor spronkelijke tekst van het besluit, zodat dit op de 20ste dag na zijn publicatie, dus op 14 September, in werking zou treden. Het aanvullend Koninklijk Besluit is zeer binnenkort te verwachten. Het ligt in de bedoeling daarin een ruime overgangster mijn op te nemen. De definitieve datum van inwerking treding zal na overleg met de Belgische regering worden bepaald. LONDEN. (Reuter). Groot-Brittannië heeft Maandag het in October 1951 inge stelde verbod op de verkoop van wapens aan Egypte opgeheven. Volgens een mede deling van de woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken betekent dit dat aanvragen van Egypte om wapens te kopen voortaan behandeld wor den volgens de verklaring van Mei 1950 betreffende de veiligheid in het midden- Oosten. In deze verklaring spreken Enge land, de Verenigde Staten en Frankrijk zich absoluut uit tegen aggressde in dit deel van de wereld te zijn. MOSKOU (Tass) Een delegatie van de Russische Academie van Wetenschappen is uit Moskou naar Amsterdam vertrok ken ter bijwoning van het komende Con gres van wiskundigen. „Orkaan" zijn vandaag opnieuw naar de plaats van het ongeluk gevaren om het zoeken voort te zetten. Zij zullen hulp krijgen van het opleidingsschip „Paets van Troostwijk" dat met een Asdie-apparaat is uitgerust. Een mijnenveger heeft vanmorgen het nieuwe gebied afgebakend waarin vandaag zal worden gezocht en gevist door de zes kotters. De positie van het eerste punt (A) is 52.38 N.B. 04.23 O.L.: van het tweede punt (B) 52.39.05 N.B. 04.17 O.L.: van het derde punt (C) 52.47 N.B. 04.21 O.L.; van het vierde punt 52.45.05 N.B. en 04.27.05 O.L. Op het eerste punt ligt een lichtboei met de vlaggen R en G en op het punt D ligt een boei met de vlaggen L. en B. De kotter „Janna Marie" WR 67, die vannacht lange tijd aan een wrak heeft vastgezeten is vanmorgen los gekomen en heeft zich weer bij de vissende kotter gevoegd. Ook de „Twee Gebroeders" IJM 27, die van nacht aan de IJmuidense afslag was, was vanmorgen om negen uur weer stomende naar het gebied waar de „Willem Bonte koe" moet liggen. De sleepboot „Noord Holland" verscheen vanmorgen even bin nen de pieren om enige personen af te zet ten. Stoffelijk overschot geïdentificeerd Op de avond van de dag dat de „Willem Bontekoe" verongelukte vorige week Maandag heeft de loodsboot uit IJmui den het stoffelijk overschot van een kind uit zee opgehaald. Men heeft aanvankelijk verondersteld dat het een kind was van het echtpaar Baussan uit Haïti, dat tot de passagiers van het vliegtuig behoorde. Thans is echter vastgesteld dat het de vijf jarige Peter Yarrow was, die met zijn ouders en zijn tweelingbroertje met de „Willem Bontekoe" uit de Verenigde Sta ten op weg was naar Europa. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand J .S SI IÉ •a*" a's v u >- c C— Cn w O c ■i o F ai ai iü S'Sf 1?5 Stockholm onbewolkt NW 5 13 4 Oslo licht bew. N 3 20 0 Kopenhagen zwaar bew W 10 20 0 Amsterdam geheel bew W 5 18 0 Londen licht bew. WZW 4 15 0 Luxemburg onbewolkt W 2 21 0 Parijs onbewolkt windstil 26 0 Bordeaux onbewolkt windstil 27 0 Grenoble onbewolkt windstil 25 0 Nice onbewolkt windstil 23 0 Genève nevel windstil 26 0 Ziirich onbewolkt windstil 24 0 Locarno onbewolkt O 2 24 0 Berlijn licht bew. W 7 21 0 Frankfort half bew. zzw 2 25 0 München half bew. WZW 3 20 0 Rome onbewolkt windstil 28 0 Ajaccio onbewolkt ONO 3 25 0 Wenen half bew. W 14 22 0 Innsbruck mist windstil 20 0 Neerslag laatste 24 uur ^o^C<*>^00O00C«00!XXX>000C00^X»30C00C00CCCr^a^OCO0000K5000C WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.i. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens droog. Vrij zonnig en warm weer. Zwakke tot matige Zuide lijke wind. I September Zon op 5.50 uur. onder 19.29 uur. Maan op 10.34 uur. onder 20.13 uur. Maanstanden 5 Sept. 13.28 uur: Eerste kwartier 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 31 Augustus Hoog water: 5 18 en 17.39 uur Laag water- 1.11 en 13.21 uur Woensdag 1 September Hoog water: 5.49 en 18.09 uur.- Laag water: 1.42 en 13.51 uur. occcooooacoooooo

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1