GOLDEN Den Haag verwacht nu Franse voorstellen I Tegenstelling Oost-West in de Wereldraad van Kerken PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws Overleg van Klein-Europa met Londen en Washington gewenst M HUKKlo befmycucw/! De radio geeft Woensdag Verpletterende indruk in West-Duitsland Stakers bij tunnel argumenteren Vier jaar historie van het plan-Pieven Veroordeling van communisme stuit op onoverkomelijke bezwaren Verpleegde „piloot" in Enschedé Oost-Duitser? KEIP TocU ió Uet zo K. J DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Souvereiniteit en bewapening op korte termijn gewenst tegen de Ballast-directie Examens Een gulden genieting voor 80 ct. Sneller door koperdraad (Van onze parlementaire redacteur) Op Buitenlandse Zaken verwacht men dat Mendès-France voor de dag zal komen met de voorstellen waarop hij tot dusver steeds gezinspeeld heeft. Het kan zijn dat hij eerst overleg met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië wil plegen over het herstel van de souvereiniteit van Duits land, waartoe de drie partijen volgens het verdrag van Bonn kunnen besluiten. Op mijn vraag of er kans bestond op te rugkomst van minister Beyen, die op het ogenblik met vaeantie in Frankrijk ver toeft, luidde het antwoord ontkennend. De minister is telefonisch geraadpleegd en mi nister Luns is aanwezig. Den Haag beraadt zich intussen over de situatie, zoals, naar aan te nemen valt, gisteren al gedaan is in de ministerraad, nog voordat het EVG- verdrag in de Franse Nationale Vergade ring van de baan was. Ik kreeg op het Plein de indruk, dat men het geen slecht denkbeeld zou vinden, als een bijeenkomst van acht zou worden be legd, te weten van de zes ondertekenaars van het EVG-verdrag met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië en het kan zijn, dat het die richting uitgaat. De kans op toetreding van Duitsland tot de NAVO acht men niet gering, al was de EVG een doel treffender middel tegen eventuele gevaren van een herbewapend Duitsland. In de NAVO komt het er immers op aan, dat ieder zoveel mogelijk divisies levert. Op Buitenlandse Zaken voelt men er ten slotte weinig voor om niet te zeggen niets te zoeken naar een oplossing, waarbij Duitsland in een nadelige positie zou worden gebracht, bijvoorbeeld door het wel toe te staan deel te nemen aan een zgn. Europese afdeling van de NAVO, zonder dat het zelf lid van de NAVO zou kunnen worden De overtuigde tegenstander van de EVG, mr. Jonkman, die bij de behandeling van het EVG-verdrag in de Eerste Kamer tijdelijk zijn voorzitterszetel verliet om op het sprekersgestoelte zijn bezwaren ken baar te maken, beschouwt het besluit van de Franse Nationale Vergadering allerminst als een ramp. Wat Mendès-France tot nu toe in zijn land vermocht te doen acht mr. Jonkman bewonderenswaardig, zonder daarmee alles wat de Fpanse minister president doet geheel te' onderschrijven. Volgens mijn zegsman heeft Mendès- France van zijn kant groot gelijk gehad met de manier waarop hij de aangelegen heid van het EVG-verdrag in de Franse volksvertegenwoordiging heeft behandeld. Er is nu in elk geval klaarheid gekomen, zo voegde hij er aan toe. Dat Mendès- France zeer goed zal weten, wat hij nu zal gaan ondernemen en welke weg hij zal in slaan, achtte mr. Jonkman uitgesloten. Het allerwaarschijnlijkste achtte mr. Jonkman een bijeenkomst van de acht. Frankrijk en dat is gelukkig speelt thasn in dit alles een rol van betekenis. Men hoeft heus niet bang te zijn dat Frankrijk de rest in de steek zal laten. Het zal nu wel de richting uitgaan van herstel van de Duitse souvereiniteit, van zijn militaire deelneming in NAVO-ver- band. Wanneer men nu een herbewapening van Duitsland, waartoe het nu naar alle waarschijnlijkheid al dan niet geleidelijk zal komen grote gevaren ziet moet er toch op gewezen worden, dat in het NAVO-ver- band geen der verdragstaten vrij is. Al ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM - TEL 717162 MOTOR-BROMFIETSKLEDING HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.50 Europese zwemkampioenschap- pen te Turijn. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoon stellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14,10 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gitaarensemble. 17.30 Europese zwem- kampioenschappen te Turijn. 17.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending Corresponden tieclub o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Platen. 19.15 Enige hoogtepunten van ons Parlementaire Leven, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Metropole-orkest, koor solist. 20.45 Sterkere banden, hoorspel. 22.15 Holland Festival 1954: Strijkkwartet. 22.45 Europese zwem kampioenschappén te Turijn 23.00 Nieuws. 23.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston 23.23 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.28 Orgel. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.33 Gewijde mu ziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.55 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vo caal ensemble. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Zar und Zim- mermann, opera (2e acte). 15.10 Platen. 15.25 Pianokwintet. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Geestelijke liede ren. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orgelconcert. 21.25 Het gebed bij de Roemeinen, causerie. 21.40 Platen. 22.00 Hol lands roept Holland. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (NTS. Gez. programma) 20.1521.45 Dood Water, speelfilm. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 15.00 Platen. 15.30 Militair orkest. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 So listenconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Strijkkwartet. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 21.00 Metropole-orkest. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Vrijbuiters radiodagboek. (Op 224 en 75 m.). ontbreekt daar het boven-nationale gezag dat men in de EVG wilde invoeren, aan staten die partij zijn bij de Noord Atlanti sche Verdragsorganisatie zijn wel degelijk in tal van opzichten en geenszins onbelang rijke mate gebonden, en dit geldt dan even eens voor Duitsland. Het schijnt dat men thans bevreesd wordt -or}T3u-uaAoq ^xp u-ba jpaqqodXq ap uauiaou naming a} apuaaui treuniuog mui jooa naai Europa, omdat er toch in werkelijk heid nooit iets van zou zijn terechtgeko men. De omstandigheid dat Frankrijk nu met gezag spreekt, hetgeen ook van belang is met het oog op de betrekkingen met Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, deed mr. Jonkman kennelijk in een bijkans opgewekte stemming verkeren. (Van onze correspondent in Bonn) Het afwijzen van het Europese defensie verdrag in Parjjs heeft in Bonn een ver pletterende indruk gemaakt. In de West- Duitse ochtendbladen kan men opschriften en uitlatingen lezen als bijvoorbeeld: „Een zwarte dag in de geschiedenis, de Europese Verdedigingsgemeenschap is dood", „Chao tisch einde van het Europese leger'. Daar naast doemt zwart op wit de grote vraag op: „wat nu?" Men is het er over eens, dat een episode van na-oorlogse Europese politiek ten einde is en dat er iets nieuws zal moeten gebeu ren. Liefst zo vlug mogelijk, want West- Duitsland, zo zegt men, heeft al twee jaar met engelengeduld op de toenadering van een West-Europese militaire samenwerking gewacht. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben hun opvatting, dat West- Duitsland zijn souvereiniteit moet krijgen steeds duidelijker laten blijken. In rege ringskringen te Bonn laat men uitkomen dat dit dan ook een echte souvereiniteit moet zijn. In politieke kringen wijst men er op, dat het denkbeeld van de West-Europese sa menwerking geenszins van de baan is. Ook in brede kringen in Frankrijk, zo zegt men, wenst men nauwere betrekkingen met West-Duitsland. Men is ervan overtuigd dat West-Duitsland toch zijn herbewape ning zal krijgen. Het nog onzichtbare West- Duitse leger heeft al aan de deur geklopt. Het leger zal te voorschijn treden omdat West-Europa het nodig heeft. Men meent dat de Verenigde Staten zullen voorstellen een conferentie van acht mogendheden bij een te roepen over de herbewapening van de bondsrepubliek. Men is ervan doordron gen, dat de Westelijke troepen voorlopig op West-Duitse bodem moeten blijven. Men heeft de laatste tijd van verschillende kan ten tegen de aanwezigheid van de bezet tingstroepen geprotesteerd, maar thans komt men er voor uit, dat dit ondér de hui dige omstandigheden de grootste domheid zou zijn. Aan het perscommuniqué, dat de staken de arbeiders van de Amsterdamse Ballast- maatschappij, werkzaam bij de Velser tunnelbouw hebben uitgegeven, ontlenen wij het volgende: „Momenteel worde aan de tunnelbouw 35 percent boven het basisuurloon ver diend, ruimschoots onder het gemiddelde loon. De 10°/o verhoging is dus een volko men gerechtvaardigde eis en tot nu toe heeft geen enkele instantie dit ontkend, wat zeer belangrijk is. Niettemin is de Ballast niet bereid ook maar 1 cent loons verhoging te geven, hoewel op alle bouw werken in Kennemerland 10 tot 15 meer wordt verdiend. De arbeiders zeggen voorts: Terwijl vooral het bedrijfsleven groot belang heeft bij het zo snel mogelijk klaar komen van de tunnel, wordt deze nu be wust gestagneerd door de directie, door de arbeiders het rechtmatige loon te onthou den, dat hun krachtens hun prestaties toe komt. Daarom verschuilt de Ballast-Mij. zich achter het College van Rijksbemiddelaars en zegt als van ouds dat de actie een EVC-zaak is en verspreid geruchten dat de stakingsleiding zou aanzetten tot terreur en molestatie, hetgeen in strijd is met de werkelijkheid. PARIJS. (Reuter). Het plan voor een Europees leger werd in October 1950 door de toenmalige Franse minister-pi-esident, René Pleven, geopperd., nadat zijn rege ring een Amerikaans voorstel voor een herbewapening van West-Duitsland ten behoeve van de Westelijke verdediging had verworpen. West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg stemden er mee in het plan te overwegen. De zes landen, stelden een permanente organisatie van functionaris sen in om de bijzonderheden uit te werken. Groot-Brittannië weigerde mee te werken, doch het verklaarde er mee ingenomen te zijn en het streven volledig te zullen steunen, zowel in militair als in politiek opzicht. Ook de Verenigde Staten gaven hun volledige steun, daar zij het plan be schouwden als een nieuwe stap naar een reeds lang door hen gewenst verenigd Europa. He: E.V.G.-verdrag volgens hetwelk twaalf West-Duitse divisies, ongeveer 500.000 man, op de been zouden worden gebracht werd op 27 Mei 1952 getekend, één dag na de ondertekening van de ver dragen van Bonn. Deze conventies, die West-Duitsland vrijwel algehele souverei niteit schenken, zouden van kracht wor den, zodra zij, evenals het E.V.G.-verdrag, door de nationale parlementen zouden zijn geratificeerd Dit jaar werd het E.V.G.- verdrag bekrachtigd door Nederland, Bel gië, West-Duitsland en Luxemburg. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben in het begin van dit jaar laten we ten, dat aan West-Duitsland behalve op het gebied van bewapening souvereini teit moest worden verleend, zelfs indien het E.V.G.-verdrag zou worden verworpen of op de lange baan geschoven. Thans zien de Westelijke mogendheden zich geplaatst voor de vraag, hoe West- Duitsland moet worden betrokken bij de Westelijke verdediging. Dit kan op de vol gende manieren geschieden: in de NAVO: in een losser bondgenootschap dan de EVG, mogelijk met deelneming van Groot-Brit tannië of volgens een volkomen nieuw plan, uit te werken op een conferentie van de belanghebbende staten. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte de heren: J. H. H. Kuijpers te Uitgeest, W. H. A. Oudshoorn te Castricum en H. A. de Vries te Zaandam. Voor gedeelte B: de heren: Fr. Brieffies te Medemblik en J. C. Poland te Berkhout. De examens zijn ge ëindigd. ADVERTENTIE Maandag is zonder ceremonie de ne gende Herenmodebeurs geopend, die tot en met 3 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden. EVANSTON (Illinois) (van een spe ciale correspondent) De tweede week van de Asemblée van de Wereldraad van Kerken is grotendeels gewijd geweest aan werk achter de schermen. In zes secties werd gewerkt aan een rapport, waarin ge tracht wordt de betekenis van het hoofd thema van de conferentie, „Christus de hoop der wereld", uiteen te zetten ten op zichte van het wezen en de taak der kerk zelf, van de sociale en internationale vra gen, van het rassenvraagstuk en het be roepsleven. Temidden van dit practische werk richt te bisscop Beresczky, gedelegeerde van de Hervormde Kerk in Hongarije, zich tot de Assemblée om zich aan te sluiten bij de uitspraak van zijn landgenoot bisschop Peter, die de vorige week verklaarde, dat hij en de zijnen wel kwamen uit de an dere helft van een verdeelde wereld, maar niet uit een andere helft van de kerk. Na drukkelijk stelde hij vast, dat de Christe nen in Hongarije met alle anderen samen wilden blijven. Hij sprak de hoop van de kerk in Hongarije uit, dat daar te lande op korte termijn een belangrijke oecu menische vergadering van de Wereldraad gehouden zou worden. Hij zegde toe, dat binnen de Wereldraad de kerken van Oost en West elkaar in volle vrijheid zouden kunnen ontmoeten. Of de Wereldraad op dit voorstel zal in gaan, is nog niet bekend. Wel hebben pre sident dr. Bell, en de secretaris, dr. Visser 't Hooft, die onlangs een bezoek aan Hon garije hebben gebracht, vastgesteld dat nergens ae voorbereidende studie voor Evanston zo grondig was als in de Hon gaarse gemeenten. De tegenstelling Oost-West kwam op nieuw aan het licht in de sectie voor de sociale vragen. Deze rapporteerde als haar voornaamste moeilijkheid „het schrijven van een krachtig rapport tegen het euvel van het communisme zonder te vervallen in een aanmoediging van Amerikaanse hysterie en eigengereid anti-communisme". De kerken zullen duidelijk de gevaren van de huidige situatie moeten aangeven: enerzijds de verleiding om op te gaan in onvruchtbare, anti-communistische hyste rie en een zichzelf overschattende verze kerdheid ten opzichte van Westerse poli tieke en sociale stelsels, anderzijds „de ver zoeking om de valse beloften van het com munisme te accepteren en zijn bedreiging voor elke verantwoorde samenleving over het hoofd te zien". In het verlengde van deze gedachten ligt de taak der kerken in haar steun aan de minder ontwikkelde gebieden. Een pro bleem, dat eerst in de laatste jaren ontdekt is, aldus rapporteerde de Nederlandse ge delegeerde prof. E. de Vries, economisch adviseur en hoofd van het departement van Landbouw van de Wereldbank te Washington. Zestig percent van de wereld bevolking leeft in dergelijke gebieden. Christenleiders van Aziatische volken hebben een sterk aandeel in het wekken van de Christelijke verantwoordelijkheid aangaande dit probleem. De verzoeking dreigt krachtige maatregelen te nemen, die niet op democratische maar op dicta toriale beginselen, hetzij van rechtse, hetzij van linkse herkomst, zijn gebaseerd. Zeer snel echter ontwikkelt zich de landher vorming in India en Japan. In India zelfs in een derde deel van het land. De zorg van de kerken geldt vooral de menselijke zijde van het probleem: welke geestelijke gevolgen hebben de diepingrijpende her vormingen op de bevolking? In hetzelfde rapport komt ook de tegen stelling kapitalisme-socialisme aan de orde. Dr. Bennet verklaarde haar verou derd en onvruchtbaar. Men moet zich met vermijding van deze doodgeprate termen, eenvoudig bepalen tot vraag, welk deel van het economisch handelen de staat voor ziin rekening moet nemen en welk deel aan het particulier initiatief behoort toe te vallen. Dit zal van geval tot geval ver schillen. Dezelfde mensen, voegde de Ame rikaan Charles Taft er aan toe. die op grond van de begripnen kaoitalisme en socia lisme diengaand van opvatting verschillen, vonden elkaar in eenstemmigheid ten aan zien van de taak van de staat in een wel omschreven en duidelijke situatie. FRANKFURT. (United Press). Ame rikaanse militaire autoriteiten hebben in Frankfurt bekend gemaakt, dat de zoge naamde Amerikaanse piloot, die momen teel in Enschedé verblijft, in feite een Oost-Duitser is, die aldaar een jaar gele den dezelfde stunt heeft willen uithalen. Kolonel Selby, chef der militaire politie in Frankfurt, deelde mede, dat de beweer de Amerikaanse piloot niemand anders is dan de Oost-Duitser Günther Fischer. „Wij hebben hem. hier in Juni 1953 al in het legerhospitaal te Frankfurt opgeno men. Hij zei toen de Amerikaanse soldaat Ernest Williams te zijn. Om zeker te zijn zonden wij zijn ving eraf drukken en foto naar het Federale Bureau van Onderzoek te Washington. Men deelde ons daar mede, dat hij, de genoemde Fischer, nooit in het Amerikaanse leger had gediend. Hierop boden de West-Duitse autoriteiten ons hulp aan en zij wisten ons in te lichten, dat Fi scher een vluchteling was uit de Sovjet- zóne van Duitsland. Wij hebben hem hier op vrij gelaten", aldus kolonel Selby. Oorspronkelijk werd hij door de Franse bezettingstroepen bij de Zwitserse grens gearresteerd: hij droeg toen een Napoleon - aohtige steek, van kranten gemaakt en beweerde Amerikaan te zijn, zodat de Fransen hem dus aan de Amerikanen uit leverden. „Nauwelijks hadden wij hem losgelaten", zo deelde kolonel Selby verder mede, „of hij dook op in de Britse zóne: hij gaf zich opnieuw uit voor Amerikaan. De Engelsen vroegen ons om inlichtingen en sindsdien hebben wij niets meer over hem vernomen" Fischer zou 24 jaar oud zijn. De vereniging „Nederlands Fabrikaat" zal twee sluitzegels in omloop brengen, een kleine en een grote. De kleine draagt als opschrift „Koopt Nederlandse waar, dan helpen wij elkaar". Het opschrift op de grote sluitzegel luidt: „Bij Neerlands fabri kaat vindt heel de wereld baat". Ketenen. „Ik beloof u, dat de Chinezen niet lang slaven zullen blijven. Op het Chinese vasteland en op Formosa be vinden zich talloze vastberaden helden, die niet zullen rusten voordat de kete nen van het Chinese volk zijn verbro ken", aldus verklaarde mevrotrv Tsjianig Kai Tsjek, echtgenote van de leider van nationalistisch China, in een toespraak tot het nationale congres der Amerikaanse organisatie van oud strijders te Washington. Technici. Een aantal technici, werkzaam bij de Oost-Berlijnse „J. W. Stalin-elec- triciteitswerken", is gearresteerd op be schuldiging van „spionnage". De ar restanten zouden de West-Duitse „spion- nagegroep, onder leiding van ex-gene raal Reinhard Gehlen", in het geheim inlichtingen hebben verstrekt. Fontein. Reeds enige dagen „speelt" bij het West-Zweedse eiland Orust een walvis. Het schouwspel trekt duizenden toeschouwers. Een van de attracties is als de walvis „spuit". Top. Naar schatting heeft Sir Winston Churchill met zijn geschiedenis van de oorlog zes millioen gulden verdiend. Ir Groot-Brittannië zijn meer dan 1.750.000 exemplaren verkocht, in de Verenigde Staten 2.286.000. Hiermee staat Chur chill aan de top van de Engelse schrij vers. Koord. Een 24-jarige Zweedse koorddan ser, Allan Lundberg, heeft Zondag en Maandag 27 uur en twee minuten aan één stuk op een koord te Avesta in Midden-Zweden doorgebracht. Hij ver beterde daarmee het wereldrecord van de Duitser Ricardo met drie uur. Klan. De tachtigjarige Engelsman William Passmore, die de laatste veertien jaar blind was geweest, heeft zijn gezichts vermogen herkregen, toen hij bij werk zaamheden een klap opliep. Werktuigen. De leiders van het Britse vakverbond (TUC) hebben in een rap port aan de jaarlijkse conferentie de acht millioen leden van de bond aan bevolen samenwerking met de onder communistische leiding staande wereld federatie van vakbonden (WFTU) te weigeren. Tn de communistische landen zijn de vakbonden de werktuigen van de communistische partij, die de staat en zijn regering beheersen, aldus het rapport. Vloedgolven. Grote vloedgolven, veroor zaakt door een typhoon in de Stille Oceaan, hebben ongeveer twintig kilo meter dijk en drie doroen in Zuid- Formosa weggevaagd. Twaalf vissers werden gewond en ongeveer 2200 per sonen werden dakloos. De golven gin gen door de stad Hoealien en over stroomden de rijstvelden in het gebied. Te Thoengkang op het Zuidelijke pun tje van Formosa kwamen 1600 huizen onder water te staan. Soepel. De Sovjet-Unie en Polen staan thans Zweedse en Deense vissers toe te vissen binnen hun territoriale 12 mijls zóne in de Oostzee. De voorzitter van een vissersbond te Stockholm deelde mede: „Nauwelijks een maand geleden zou men ons aangehouden hebben, maar nu worden zelfs inlichtingen uitgewis seld over de beste vangplaatsen", zei hij. Grap. Boven Darmstadt werd een lich tend voorwerp waargenomen, dat werd aangezien voor een vliegende schotel. Toen een autorijder na enige tijd zijn schijnwerper op het voorwerp richtte, bleek dit te bestaan uit twintig kinder- ballonnetjes, waaraan een ovaal stuk hout met kleine lampen hing. De lam pen werden door een batterij gevoed. Daling. Het ledental van de Britse Labour- partij is in het vorige jaar met 13.837 gedaald tot 6.093.822. Wol. Op de eerste wolveiling van het nieuwe seizoen in Sydney, hebben ver tegenwoordigers van de Sovjet-Unie weer geboden. De Sovjet-Unie trok zich aan het einde van het vorige seizoen van de Australische wolmarkt terug bij de verbreking van de diplomatieke be trekkingen met Australië wegens het geval Petrov, de Russische diplomaat, die asyl verkreeg in Australië. Rusland schijnt echter met zijn grote aankopen te willen wachten, totdat het duidelijker zal zijn, hoe de prijzen zich zullen ont wikkelen. ADVERTENTIE De bril en de mode Steeds de mooiste modellen bi| i* Gr. Houtstraat 137 naast Luxor 44. Mario stond op het punt de bom in zee te smijten, toen Panda hem deze uit de hand griste. „U mag dat horloge niet overboord gooien!", riep hij. „Het is van kapitein Paverits!" Met een grauw keerde Mario zich tegen Panda. „Jou vervelend, bemoeiziek ventje!", siste hij. „HIER die bomeh dat horlóge, bedoel ik!" Maar Panda verweerde zich dapper. „Ka pitein Paverits!", riep hij luidkeels, „word wakker! Uw neef wil uw horloge in zee gooien!!" „Hè? WAT??", riep de oude ka pitein, wakker schrikkend, „is Mario sta pel geworden? Dat komt zeker door die zonnesteek!" Hij snelde toe, maar voor hij hen had bereikt, verloor Panda het even wicht. De bom glipte uit zijn handen en vloog met een wijde boog door de lucht Met een kreun van angst snelde Mario achter het gevaarlijke uurwerk aan. „IK MOET het opvangen", dacht hij, „anders is het met ons gedaan!" Het volgend ogen blik klonk er een rinkelende slag... kop jes, borden, spiegeleieren en andere etens waren vlogen door de lucht. Toen het laat ste spiegelei was neergedaald en al het serviesgoed in scherven op het dek lag, kon men Mario ontdekken, op de grond spartelend met een kellner, die hij in zijn haast onder de voet had gelopen. Maar de bom had hij veilig opgevangen! Kapitein Paverits keek hoofdschuddend toe. „Hij heeft BESLIST een zonnesteek", zei hij, „het ene ogenblik wil hij mijn horloge overboord smijten en het volgende breekt hij bijna zijn nek om het onbeschadigd op te vangen!" VOOR EEN WAARNEMING is tijd no dig. Vroeger meende men, dat de geleiding langs zenuwbanen geschiedde „met de snelheid der gedachten". Hoe snel een ge dachte zich voltrekt is op dit moment een nog onopgelost geheim, maar vroeger stel de men zich in ieder geval voor dat ge dachten een snelheid hadden die niet meet baar was en vergeleken kon worden met de lichtsnelheid. (Door de ingenieuze methode van de Franse astronoom Fizeau is overigens ook de snelheid van het licht gemeten kunnen worden, maar dat doet hier momenteel wei nig terzake). Dank zij de onderzoekingen van Helmholtz die inmid dels al weer een eeuw oud zijn weten we dat voor de geleiding van een prikkel langs de zenuwbanen tijd nodig is, die verschilt al naar gelang de diersoort die we op het oog hebben. Zo bedraagt de geleidingssnelheid langs de zunuwba- nen van een kikker 33 m. per seconde, maar bij de kreeft vond men 6 m. per se conde en bij de slak, die zich wegens zijn traagheid een zekere reputatie heeft ver worven, 0,4 m. per seconde. Bij warmbloedige wezens is de prikkel geleiding in de zenuwen veel sneller dan bij de kikker, want zij bedraagt bij de mens bijvoorbeeld 124 m. per seconde, viermaal zo snel als bij de kikker, maar toch nog slechts 0,000 000 4 van de snelheid der electrische golven. Deze, verhoudings gewijs trage geleidingssnelheid van de zenuwen is echter voor een goede functio nering van het lichaam alleszins voldoen de. Indien u bijvoorbeeld plotseling op het idee komt uw voet op te tillen, vliegt het bevel in 1/100 seconde naar uw beenspie ren, want de afstand die de prikkel langs de zenuwbanen heeft af te leggen bedraagt slechts 1,25 m. Meestal reageren we echter niet met snelheden die honderdste delen van se conden bedragen. In dit opzicht is de knie peesreflex het best onderzocht. Zoals u weet, wipt het onderbeen naar boven wan neer op de kniepees wordt getikt. Deze re flex speelt zich af in ongeveer 1/50 seconde. De gevoelsprikkel heeft echter slechts 0,0032 seconde nodig om het ruggemerg te alarmeren, terwijl in dezelfde tijd het bevel tot opwippen van het been naar de spieren kan worden gezonden. Wanneer nu rekening wordt gehouden met het feit dat de spieren ongeveer 0,004 seconde nodig hebben om aan het bevel te gehoorzamen dus sa men te trekken zou de hele reflex zich kunnen vol trekken in 0,0104, of iets méér dan 1/100 seconde. De reflex heeft echter 1/50 seconde nodig ge had, dus 1/100 seconde méér. Deze honderd ste seconde is nodig geweest om in het ruggemerg de ontvangen prikkel om te zetten in het bevel: „wippen". Deze om zetting geschiedt dus niet met dezelfde snelheid waarmee de prikkels langs de zenuwbanen lopen, maar met een aanzien lijke vertraging. Immers, in deze 1/100 sec. had een afstand van ongeveer 120 cm. af gelegd kunnen worden, terwijl deze tijd in het rugemerg nodig is geweest om over een afstand van slechts enkele centimeters de verbinding tot stand te brengen tussen het ingekomen bericht en het uitgaande bevel aan de spieren. Men kan zich voor stellen, dat bij meer ingewikkelde reflexen de vertraging nog veel groter kan zijn. Maar nu iets anders. Heeft u wel eens gehoord van vloedstanden van 21 m.? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2