Ook Amsterdam snakt naar stukje „eigen belastingen" PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws De vlekken zijn allemaal verdwenen! Dc radio geeft Donderdag Radio-reparatie Eerste Kamerlid stelt vragen over Wes terse verdediging Tegen uniformiteit bij bouwvormen 2 HOOFDSTEDELIJKE BEGROTINGS-ZORGEN Veel hogere uitgaven en onzekerheid over uitkeringen uit Gemeentefonds Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Faillissementen Kerkelijk Nieuws NESB-leiders komen op 1 October voor het Haagse hof H. J. MAERTENS N.V. Neuswiel van KLM-vlieg- tuig zat scheef „Piloot" lijkt sprekend op Oost-Duitser Fischer Geen R.K. Technische School in Deventer Minister stelt een adviescommissie in Teddy gev. Windbreakers 42.50 ZocU ió het zo VLOED STANDEN WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 3 - Van een verslaggever) „Als we eerst maar weer eens een heel klein stukje eigen belastinggebied hadden", zo verzuchtte gisteren de schatbewaarder van Amsterdam, wethouder mr. C. F. van Wijck, in een klaaglied tot de pers over de nog steeds onbevredigende financiële relaties tussen Rijk en gemeenten. Hij sprak daarom de vurige hoop uit, dat deze zaak nu spoedig definitief geregeld zou mogen worden, want zolang Den Haag blijft voortgaan met het opslokken van alle belastingpenningen, en de gemeenten maar moeten afwachten wat hun daarvan zal toevallen, zolang vond mr. Van Wijck „er eigenlijk geen aardigheid aan" om de gemeentelijke geldmiddelen te bestieren. „Je kunt nu wel ramen, begroten en taxeren", zo zei hij, „maar tenslotte staat alles toch op losse schroeven zolang je niet precies weet, met hoeveel de centrale overheid over de brug zal komen. Dat zelfde inconveniënt om het voorzichtig uit te drukken had ook nu weer „een schaduw geworpen" over de hoofdstede lijke begroting, die overigens een vermeer, dering van inkomsten en uitgaven van ruim f 18.5 millioen, vergeleken bij vorig jaar, te zien geeft en die sluit voor wat de gewone dienst betreft met het aardige sommetje van ruim f 265 millioen. Deze toename wordt niet alleen veroor zaakt door de uitbreiding der gemeente lijke bemoeiingen op allerlei gebied, maar ook door de stijging der uitgaven als ge volg van de prijs- en loonsverhogingen. En overigens was mr. Van Wijck van me ning maar dit terzijde dat 1955 wel weer nieuwe prijs- en loonstijgingen te zien zou geven, waarmee echter in de be grotingscijfers nog geen rekening gehou den was. Onzekerheid over de grootte van de uitkeringen uit het Gemeentefonds, was overigens aanleiding geweest, deze uitkeringen te ramen op percentages die „redelijkerwijs mogen worden verwacht", maar of het Rijk dit „redelijkerwijs" ook zodanig zal interpreteren, moest maar weer afgewacht worden. Bij de bepaling der uitkeringen was zijns inziens tot dusver niet voldoende rekening gehouden met de vermeerdering der gemeentelijke uitga ven, zodat Amsterdam ook thans weer be perkingen moet opleggen bij zijn vele be moeiingen en verschillende voorzieningen moet uitstellen, die feitelijk geen uitstel gedogen. Dat geldt onder andere voor de verzorging van straten en wegen, voor bepaalde onderwijs-objecten en voor een aantal wederopbouw-zaken. Ervan uit gaande, dat de middelen over 1955 ver moedelijk niet lager zullen zijn dan die van 1954, verwacht Amsterdam nu een algemene Gemeentefondsuitkering van 130, en een belastinguitkering van 109 percent. Grote uitgaven voor onderwijs Het saldo Onderwijs is bijna f 6 millioen nadeliger dan in 1954, waarvan f 2.5 mil lioen toename ten gunste komt van het Hoger Onderwijs (o.a. door een aanmer kelijke verbetering der salarissen van hooglerren en assitenten).- De toeneming van de kosten van het openbaar (f 919.762) en het bizonder onderwijs (f 725.350) is hoofdzakelijk een gevolg van de stijging van het leerlingental en de daarmee ver bonden scholenbouw. Middelbaar Onder wijs komt f 646.000 duurder dan in 1954, gymnasiaal onderwijs f 446.000. De subsidies aan muziek- en toneelin stellingen zullen f 152.000 meer bedragen. Wegens opdrachten aan en aankopen van werk van beeldende kunstenaars en prij zen op het gebied van toneel, letterkunde, muziek, choreografie en typografie is f 25.000 meer geraamd dan in 1954. Havens en bedrijven Ten gunste van de dienst der havens en handelsinrichtingen is een gedeelte van de opbrengst van het binnenhavengeld ADVERTENTIE Haarlem 281.000.gebracht, alsook de kosten terzake van 't Noordzeekanaal (f 420.700), het Amsterdam-Rijnkanaal (f 1.136.300) de tunnel te Velsen en de radarinstallatie te IJmuiden (f 62.700). In totaal vertoont de begroting van de havens en handels inrichtingen voor 1955 ten opzichte van 1954 een voordelig verschil van rond f 450.000. Het saldo van het energiebedrijf is f 991.000 gulden gunstiger. De saldi van het ver voerbedrijf en van Schiphol zijn daaren tegen respectievelijk f 860.C00 en f 45.782 ongunstiger. Vervoer geen winstobject Tenslotte deelde de wethouder nog mee, dat het volgens hem niet mogelijk is, een gemeente-vervoer bedrijf winstgevend te maken, indien de tarieven niet worden ge bracht op het zeer hoge peil van sommige andere landen, zoals Frankrijk, waarvoor hij echter in principe niets voelde. In tegenstelling tot een onderne ming moet bij een gemeentebedrijf voorop staan de verzorging ten behoeve van de gemeenschap en niet het maken van winst, zo poneerde hij. Zou de uitgave uit het gemeentefonds in 1955 thans geraamd op 130 percent even hoog zijn als in 1954 (126 pet.), dan zou dit „een gat van f 2.4 millioen in Amsterdams nieuwe begroting slaan". De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 31 Augustus 1954 in staat van faillissement verklaard: De Naamloze Vennootschap „Moutell", Manufacturers and Exporters, statutair ge vestigd te Amsterdam, feitelijk gevestigd en kantoorhoudende te Zandvoort aan de Bre- derodestraat 160. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. G. Metselaar, zonder beroep, wonende te Haarlem aan de Heerensingel 171 rood. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Cura tor: mr. W. Boers te Overveen. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 28 Augustus 1954 geëindigd het faillissement van P. Vernout, aannemer van betonwerken, wonende te Haarlem, Raamvest 37rood. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 16 Juni 1954 is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 4 Mei 1954, waarbij C. Halff, verftechnicus te Haarlem, Borskistraat 7, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. B. J. de Boer te Zandvoort tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam, van 19 Augustus 1954 is, na hoger beroep, "vernietigd het vonnis van de Ar- rondisementsrechtbank te Haarlem van 3 Augustus 1954, waarbij M. Caransa, koop man te Zandvoort. Burg. Engelbertsstraat 26, in staat van failissement is verklaard, met benoeming van mr. B. J. de Boer te Zandvoort tot curator.. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Houten (U.) B. J. Zaal te Wijngaarden; te Nieuw Beyerland M. Bergsma, cand. te Putten. Aangenomen naar Molkwerum W. L. Dekker, vicaris te Huissen. Geref. Kerken Beroepen te Midsland-West-Terschelling en te Tzum (Gr.) Th. Ferwerda, cand. te Groningen. Aangenomen naar Lioessens G. v. 't Riet te Vollenhoven St. Jansklooster. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Enschede I. de Bruyne te Hilversum; te Gouda G. de Vries te Steen- wijk. Bedankt voor Zierikzee C. Noordegraaf te 's-Gravendeel. Geref. Gemeenten Beroepen te Boskoop F. J. Dieleman te Yerseke. ADVERTENTIE aarne wil ik U mijn dank be- tuigen voor Castella Parels. Lakens had ik met hele doffe vlek ken. Ik kon ze er niet uit krijgen, Wat ik al deed. Het was een ramp gewoonweg. En nu gebruik ik Cas tella Parels. De vlekken zijn alle maal verdwenen Nu wil ik niets anders meer! U iülicgl nu door dc was heen Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 °/o veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pla ten. 11.05 Gevarieerde muziek. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.^0 Dansmuziek. 13.50 Filmprogramma. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.15 Voordracht. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Europese zwemkam- pioenschappen te Turijn. 17.45 Regeringsuit zending: Klankbeeld: Nieuw Guinea leeft en werkt. 18.00 Nieuws. 18.15 Marinierskapel. 18.45 Voor de jeugd. 19.00 Lichte muziek. 19.40 Delta-plan, klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solist. 21.15 Mededj- lingen. 21.20 Rechter Thomas, hoorspel. 22.25 Platen. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Amu sementsorkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.50 Europese zwemkampioenschap- pen te Turijn. 13.00 Nieuws, en Katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Amusementsorkest. 15.45 Platen. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Franse volksliedjes. 17.45 Platen. 18.05 Amusementsmuziek. 18.30 Platen. 18.40 Een goed woord voor een goede zaak. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Amusementsmuziek. 21.00 Won derlijke wetenswaardigheden. 21,15 Platen. 22.00 Radiofeuilleton. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15 Tweede assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston. 23.25—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Orkest concert. 14.30 Platen. 15.00 Symphonie-orkest. 16.05 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Ver zoekprogramma. 20.00 Klankbeeld. 21.00 Ver zoekprogramma. 21.30 Omroep-orkest. 22.15 Cello en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. (Op 224 en 75 m.). De leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.), Paul van Tienen uit Amsterdam en mr. J. A. Wolt huis uit Groningen, zullen op 1 October voor het Haagse gerechthof terechtstaan. Nadat zij door de Amsterdamse rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf waren veroordeeld, zijn zij in hoger beroep door het Amsterdamse gerechtshof vrijge sproken. Dit hof achtte namelijk niet be wezen, dat de N.E.S.B. het streven van de vroegere N.S.B. of een in het Besluit Ont binding Lands verraderlijke Organisaties genoemde organisaties voortzet. De Hoge Raad heeft het arrest van het Amsterdam se gerechtshof vernietigd en de zaak naar het Haagse hof verwezen. De Hoge Raad was van oordeel dat het Amsterdamse hof in zijn onderzoek ook de feitelijke werk zaamheid der N.E.S.B. had moeten be trekken en niet alleen het streven en de ideële vorm. Mr. Wolthuis zal zich voorts binnenkort moeten verantwoorden wegens illegale grensoverschrijding. In Juni van dit jaar is hij namelijk door de Duitse autoriteiten gearresteerd, toen hij met een ongeldig paspoort de Deens-Duitse grens over schreden had. Hij werd in Flensburg tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Wegens ongeoorloofde overschrijding van de Nederlandse grens zal hij nu ook in ons land terecht moeten staan. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel 15220 Tussenlanding verliep zonder ongelukken Een K.L.M.-toestel dat met 36 passagiers op weg was van Amsterdam naar Curagao heeft een extra landing gemaaKt op het vliegveld Idlewild bij New York. Nadat het toestel te Montreal was opgestegen, ontdekte gezagvoerder Van Rees dat door een op zichzelf volkomen onbelangrijke technische storing het neuswiel scheef zat. Hij heeft toen op Idlewild een landing ge maakt met de staart van het vliegtuig naar beneden gericht, zodat het neuswiel de grond niet raakte. Pas nadat het vliegtuig tweederde deel van de landingsbaan had afgelegd, liet de gezagvoerder de neus van het toestel zakken. Zodra het wiel de grond raakte, schoot het in de juiste stand. Er is een nieuw neuswiel aangebracht, waarna de DC-6b zijn reis heeft voortgezet. Enschedése politie: De politie te Enschedé heeft uit Frank fort een foto gekregen, waarop Günther Fischer staat afgebeeld. De foto vertoont een frappante gelijkenis met die, welke de politie te Enschedé zelf in het R.K. zieken huis aldaar heeft genomen. Het commen taar van de Enschedése politie was, dat men er zo goed als zeker van is, dat het hier een en dezelfde persoon betreft, hoe wel enige twijfel uit de weg zal worden geruimd, wanneer blijkt dat de in Ensche dé genomen vingerafdrukken van de man met de geheugenstoornis, die in Frankfort zouden aankomen, identiek zijn met die van Fischer. Het lid van de Eerste Kamer jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken, de minister zonder portefeuille en de mi nister van Oorlog en van Marine de vol gende vragen gesteld: Staat de regering nog steeds op het standpunt, dat een inschakeling van Duit se strijdkrachten onmisbaar is voor een verdediging van het Noord Oostelijk deel van Nederland en dat het bezigen in ge allieerd verband van de mankracht en militaire capaciteiten der Duitsers voor de beveiliging van geheel Nederland en van West-Europa eveneens van vitaal belang is? Zijn de ministers, bij bevestigende be antwoording van deze vraag, niet de op vatting toegedaan, dat de enorme bete kenis van deze aangelegenheid voor het Nederlandse volk noopt tot een consequen te politiek om deze inschakeling op korte termijn te verwezenlijken? Delen de ministers de mening, dat uit de feitelijke verwerping door het Franse parlement van het EVG-verdrag en de hieraan voorafgaande schier eindeloze procedure, de conclusie moet worden ge trokken, dat een betrekken van Frankrijk in onderhandelingen over de oplossing van het probleem der inschakeling van Duitse strijdkrachten in de Westerse verdediging, uitzichtloos moet worden geacht? Indien de ministers de zienswijze delen, dat de weg van onderhandelingen met Frankrijk onbegaanbaar is, wil men tot een beslissing op korte termijn geraken, stemmen zij dan ook in met de opvatting, dat weliswaar enerzijds een oplossing bui ten de NAVO om zal moeten worden ge kozen, orndat Frankrijk de opneming van West-Duitsland in deze organisatie dooi zijn veto-recht kan tegenhouden, maar anderzijds een oplossing noodzakelijk is, die Frankrijk niet van de Westelijke mo gendheden vervreemdt? Is de regering bereid thans ernstig an dere mogelijkheden te bestuderen en eventueel te propageren, waarvan de mi nister van Oorlog en van Marine op 24 Maart in de Eerste Kamer verklaarde, dat het zeker de moeite waard zou zijn ze onder ogen te zien? Is het niet voor de hand liggend, dat men teneinde Frankrijk niet onnodig voor het hoofd te stoten een oplossing zoekt, waarbij enerzijds een bewapening van individuele Duitsers op soortgelijke wijze wordt tot stand gebracht als in het verleden zelf door de Franse regering is toegepast in Indo-China en waartegen dit land derhalve geen redelijke bezwaren kan maken, anderzijds een uitbreiding op grote schaal wordt verkregen van een in be ginsel reeds bestaande situatie, waartegen Frankrijk tot nu toe in zijn functie van bezettende mogendheid geen bezwaar heeft gemaakt? Is het waar, dat in een of meer der drie Westelijke bezettingszones van Duitsland reeds thans individuele Duitsers van ver schillende rang betrokken zijn in de werk zaamheden der aldaar vertoevende geal lieerde 'strijdkrachten? Hebben de ministers kennis genomen van het bestaan van de German Service Organisation in een der zones en is het waar, dat een deel van daarin onderge brachte Duitsers bewapend is, zij het dan ook slechts met lichte wapens? Mocht het voorafgaande in bevestigen de zin worden beantwoord, is het dan niet aanbevelenswaardig de betreffende bezet tende mogendheden van de wenselijkheid te overtuigen, dit beginsel in het belang van alle landen van West-Europa, West- Duitsland en Frankrijk inbegrepen, op zeer grote schaal in toepassing te brengen en te vervolmaken, zodat het vraagstuk gelei delijk aan zonder tijdrovende en vermoe delijk op niets uitlopende onderhandelin- gij met Frankrijk wordt opgelost en Ame rikaans-Duitse respectievelijk Brits-Duitse eenheden te velde worden gebracht en de Westerse verdediging eindelijk tot het zo zeer gewenste peil wordt opgevoerd? Heeft een oplossing in deze geest niet tevens het voordeel, dat een nationale Duitse herbewapening, die ook volgens de herhaalde verklaringen der Nederlandse regering ongewenst wordt geacht, wordt voorkomen en de Amerikaanse en Britse troepen bovendien nauwer aan het Euro pese continent worden gebonden? Kunnen de ministers tenslotte de visie delen, dat weliswaar niet alleen de mili taire integratie van West-Duitsland, maar ook de politieke integratie ervan van grote betekenis moeten worden geacht, maar dat de beveiliging van West-Europa behoort voor te gaan en indien deze door het aan elkaar koppelen der beide kwesties op de lange baan wordt geschoven, men nood gedwongen de politieke integratie, waar voor de medewerking van Frankrijk, onder meer wegens de rechten Voortvloeien de uit zijn status van bezettende mogend heid wel onmisbaar is, zal moeten uitstel len? 45. Denkend, dat zijn neef een zonne steek had, stond kapitein Paverits er op, dat Mario dadelijk naar kooi ging. „Blijf nu maar rustig liggen, neef", zei de goede zeerob, „dan zal die gekookte schedel van je wat afkoelen". Mario moest zich wel onderwerpen, want hij kon geen verkla ring van zijn vreemd gedrag geven zonder zichzelf te verraden. Met grote angstogen staarde hij naar de tijdbom, die Panda in zijn handen had en voor de zoveelste maal vroeg hij zich huiverend af, op welk uur die helse machine zou ontploffen. „Ziezo", zei kapitein Paverits geeuwend, „wij moeten nu ook maar onze kooi op zoeken, Panda. Het is laat geworden met al dat rare gedoe". Neef Mario spitste zijn oren. „Ik moet nog even wachten", dacht hij, „tot ze slapen. Als intussen die bom maar niet ontploft!"Panda en kapitein Paverits lagen nog niet lang in hun kooi, toen de deur van hun hut zachtjes open ging en neef Mario om de hoek gluurde. „Gelukkig", mompelde hij, „ze slapen al Nu of nooit!" Behoedzaam sloop hij naar een nachtkastje, waarop Paverits de tijdbom had gelegd en greep het explo sieve tïkwerkje... Op 14 October zal in Zuid-Afrika een serie postzegels worden uitgegeven, waarop diverse wilde dieren staan afgebeeld. Raad verwierp verzoek De gemeenteraad van Deventer heeft op voorstel van B. en W. geweigerd mede werking te verlenen aan de stichting van een R.K. technische school. Het verzoek om medewerking was ge daan door het bestuur van de R.K. St. Bernardusscholen. In een nota aan de raad zette de grootst mogelijke meerderheid van het college van B. en W. uiteen, dat er volgens haar geen behoefte bestaat aan een R.K. technische dag- en avondschool, zoals was gevraagd, omdat de gemeente lijke technische school, die thans 513 leer lingen telt, haar leerlingen-aantal nog tot 694 kan vergroten. Het aantal R.K. leer lingen bedraagt 139. Bij de stichting van een tweede vakschool zou volgens de meerderheid van B. en W. het gevaar ont staan dat de verschillende vakopleidingen afzonderlijk een te gering aantal leerlingen zouden krijgen om te worden voortgezet. Wethouder Von Pickartz (K.V.P.) stelde heirtegenover, dat volgens hem de leer lingen ook bij het voortgezet onderwijs de geestelijke vorming moeten ontvangen die in overeenstemming is met de levensover tuiging van het gezin waaruit zij voort komen. Na uitvoerige beraadslagingen werd het meerderheids voorstel van B. en W., de gevraagde medewerking te weige ren, aanvaard met 19 tegen 8 stemmen. Vóór stemden: P. v. d. A., V.V.D. en C.P.N., tegen de K.V.P. en de Protestants Christe lijke raadsleden. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting zal op 15 September een door hem ingestelde commissie installeren, die tot taak zal hebben hem te adviseren om trent de maatregelen, die zouden kunnen worden genomen om een niet gewilde uniformiteit bij de woning- en andere bouw tegen te gaan. De commissie zal in het bijzonder moeten nagaan in hoeverre wijziging van de voorwaarden, die door de rijksoverheid worden gesteld bij het ver lenen van financiële steun, daarna kunnen bijdragen. Voorzitter van de commissie is jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, die het Neder lands Instituut voor de Volkshuisvesting en Stedebouw en de Federatie van Provinciale Schoonheidscommissies vertegenwoordigt. Leden zijn: C. J. van As, secretaris van deg emeente Gouda; A. G. M. Boost, direc teur Wegen en Verkeer der Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB; jhr. W. Boreel, directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer; prof. ir. J. H. van den Broek, buitengewoon hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool te Delft; C. van Gelde ren, voorzitter van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers; dr. H. A. C. M. van Grunsven, burgemeester van Weert; ir. J. F. van Hoytema, architect; ir. F. Ottevan- gers, hoofdingenieur-directeur van de We deropbouw en de Volkshuisvesting in de provincie Noordholland; jhr. ir. J. de Ra- nitz, stedebouwkundige; C. W. Schaling, architect; ir. A. O. Schuil, hoofdingenieur directeur bij de centrale directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting en D. Zuiderhoek, stadsarchitect van Amersfoort. Secretaris der commissie is de heer R. C. Hekker, technisch hoofdambtenaar bij de centrale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting. Maaltijd. Ruim vijfduizend havenarbei ders in Sydney hebben het werk neer- gelegd wegens een geschil over de prijs van een maaltijd. Bescherming. Een met pijl en boog ge. wapende Japanner heeft volgens de politie de villa bezocht waar de Japanse premier Josjida tijdens zijn vacantie vertoeft. Hij had Josjida bescherming aangeboden. De man zeide professor te zijn aan de handelshogeschool te Tokio, Hij is in hechtenis genomen voor een verhoor. Militair. Volgens een Bulgaars blad wordt op de Stalin-heuvel te Plovdiv een ge denkteken van tien meter opgericht in brons, voorstellend een Sovjet-Russi sche militair. Secte. Twee Oost-Duitse vrouwelijke „Ge. tuigen van Jehova" zijn tot 2 en 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld 'omdat zij een politie-agent voor haar - geloof trachtten te winnen. In Oost-Duitsland is de secte verboden. Gelderland. Het Britse oorlogsschip „Bray. ford" is te Portsmouth aan de Zuid- Afrikaanse marine overgedragen. Het heeft thans de naam „Gelderland" ge kregen. De Zuid-Afrikaanse minister van Defensie, Erasmus, aanvaardde het schip met de verklaring, dat zijn rege ring de anti-duikbootschepen en mij nenvegers naar de laatste eisen inge richt wil hebben. Gesloten. Het Canadese departement voor Verkeer heeft zijn pogingen om het al dan niet bestaan van „vliegende scho tels" te bewijzen, opgegeven. De uit kijkpost te Shirleys Bay, ten Noord- Westen van Ottawa, is gesloten... Het door deze post bijna een jaar lang ver richte werk heeft geen resultaten op geleverd, die voortzetting ervan zou den rechtvaardigen. Vrij. Vijf Amerikaanse vliegers, die door de Vietminh in Indochina gevangen waren genomen, zijn Dinsdag ter be schikking gesteld van het Franse opper bevel. Ook de commandant van het Franse honderdste mobiele regimenc, kolonel Barroux, werd vrijgelaten. Particulier. President Eisenhower heeft een nieuwe wet betreffende atoom energie getekend, volgens welke parti culiere ondernemers in de Verenigde Staten atoomenergie mogen opwekken. Ook wordt de regering toegestaan om, onder bepaalde garanties, inlichtingen over kernsplijting te verstrekken aan bondgenoten. Winstpunt. In WestDuitsland valt tenmin ste één goed gevolg van het regeiïrijke zomerseizoen te noteren. De water reservoirs voor het Ruhrgebied, die in het voorjaar angstig leeg waren, zijn thans weer voor tachtig procent ge vuld. De vrees, die lange tijd bestaan heeft voor een watergebrek, dat de Ruhrindustrie lange tijd zou kunnen verlammen, is thans voorbij. Dat neemt niet weg, dat in het achterland van de Ruhr nog altijd met man en macht ge werkt wordt aan grote projecten, waar door in de toekomst de watervoorzie ning van de Ruhrstreek moet worden verbéterd. Uniform. De Russische schooljongens heb ben bij de aanvang van het nieuwe schooljaar, het voorbeeld van de Rus sische schoolmeisjes gevolgd en voor het eerst een uniform gedragen. Het be staat uit een lange grijze pantalon, een tuniek met koppelriem en platte, mili tair aandoende petten met de traditio nele Sovjet-ster. Opleving. De immigratie in Canada wordt dit jaar op hetzelfde peil als vorig jaar gehouden, ondanks de teruggang in het zakenleven en de tewerkstelling in het begin van dit jaar. Men ziet hiërin de weerspiegeling van het vertrouwen van de federale regering, dat zich in de tweede helft van dit jaar een economi sche opleving zal voordoen. Er wordt naar gestreefd, de nieuwe burgers vroegtijdig te doen binnenkomen en de immigratie in de moeilijke wintermaan den beperkt te houden. Op deze wijze zal, schat men, het totaal aantal immi granten in dit jaar ongeveer hetzelfde blijven als vorig jaar, namelijk iets minder dan 170.000. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEMvTEL. 13439 FERD. BÖtSTR. 48 A DAM TEL. 717162 -\ .J HET VERSCHIL tussen eb en vloed heeft op vele plaatsen van de aardbol sterk uiteenlopende waarden. De getijden ver schillen uiteraard zéér weinig in meren en zeebekkens die geheel of bijna geheel van de open zee zijn afgesloten. Ook in open oceanen blijkt het tijverschil vrij gering te zijn, zulks in tegenstelling tot de getij- verschillen in bepaalde zeeëngten, of in trechtervormige riviermonden, waarin de vloedgolven door gebrek aan spreidings ruimte tot grote hoogten worden opge stuwd. Het eilandje Tahiti, dat midden in de Stille Oceaan ligt, kent bijvoorbeeld slechts een getijverschïl van niet meer dan 30 cm., maar de vloed die binnenstroomt in het 69 km. brede Kanaal van Bristol, dat zich bij de monding van de Severn tot 8 km. vernauwt, weet zich in deze trechter op te werken tot een hoogte van 12 a 13 m. boven de laagwaterlijn. Dat is dus een vloed die de 3de verdieping van onze stadswoningen ruimschoots overspoelt! Hoewel de getijverschïllen aan de Ne derlandse kust gemideld slechts ruim 1,5 m. bedragen, maken de Zeeuwse stromen hierop toch een uitzondering doordat de getijbeweging, die uit het Kanaal komt, de vloed in de Ooster- en Westerschelde gemiddeld tot 4 m. weet op te stuwen. Toch zijn dit maar lage waarden, vergeleken bij de meer dan 10 m. hoge vloedstanden die bij Puerto Gallegos in Argentinië, de Cook Baai in Alaska, de Frobisher Baai in Straat Davis en de Koksoak rivier in Straat. Hud son worden waargneomen. Aan de kust Daarover morgen, van Normandië is het verschil tussen eb (Nadruk verboden) H. PéTlLLON; en vloed angstwekkend hoog en bedraagt ongeveer 13 m., een zelfde waarde dus als in het Kanaal van Bristol wordt waarge nomen. Maar de hoogste vloedgolven ter wereld komen voor in de Fundy Baai bij Nova Scotia dus op de grens van de Verenigde Staten en Canada waar het getijverschil 13 m. bedraagt. Aan het ein de van deze baai bevindt zich de kleinere Baai van Passamaquody, waar vloedstan den van 17 m. en springvloeden van zelfs 21 m. worden gemeten! Cijferaars hebben aange toond, dat in de kleine Baai van Passamaquody tweemaal daags twee milliard ton wa ter naar binnen stroomt en dat in diezelfde periode in de hele Fundy Baai twee maal 100 milliard ton naar binnen wordt geperst, daarmee een arbeid verbruikend die groter is dan de gehele energiebehoefte van de Verenig de Staten. Er zijn plannen gemaakt voor de aanleg van een getijdece.nt.rale in deze baai, waardoor een klein gedeelte van de verspilde energie voor menselijk gebruik kan worden aangewend, maar tot uitvoe ring van deze plannen is het nog steeds niet kunnen komen. Wanneer men er eindelijk eens in zou kunnen slagen de eb en vloedbeweging economisch te benutten, ook al ware dit maar voor een heel klein gedeelte, zou het gehele vraagstuk van de energiebehoefte zijn opgelost, en daarmee talrijke kwesties die voor de volken aanleiding zijn elkaar, in de haren te vliegen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2