Steeds meer wrakstukken van de Bontekoenaar de oppervlakte 'H t(0XV?.Ja yiaufy Zes kotters vissen nu al drie dagen voor de KLM Geen dik doenerij! Zachtmild, geurig - „Wij hebben pech gehad met EVG maar gaan vol hoop verder" Stadsschouwburg te Amsterdam bestaat zestig jaar Slachtoffer, kleren en vele splinters van het toestel gevonden Vandaag waarschijnlijk duiker omlaag Europese week in Arnhem Minister Mansholt, Léon Daum en prof. dr. E. Friedlander aan het woord WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 3 Versnipperd I noem ze maar op, al die goede eigenschappen, ze slaan allemaal op Roxy - maar de hoofdzaak is: karakter, constant karakter en dat vind je steeds weer in ieder pakje Arm van automobilist bij aanrijding verbrijzeld Reisbeurzen voor auteurs Zwemmer geëlectrccuteerd Oefening van luchtmacht, luchtafweer en luchtwacht Schatki'stpanier opgenomen V 20' De zes IJmuidense, Wieringse en Amster damse kotters, die thans sinds Zondag vissen in het op bij gaand kaartje met de letters A, B, C en D aangegeven gebied, hebben ook gisteren hun sleepnetten langs de Noordzeebodem getrokken en telken male bij het „halen" wrakstukken van de Willem Bontekoe" in het trawlnet aange troffen. De mijnenve ger „Hollands Diep" heeft dit gebied, dat zeven bij vijftien ki lometer groot is, gis termorgen afgeba kend, nadat men tot de conclusie was ge komen, dat de meeste wrakstukken van het vliegtuig hier onder het wateroppervlak zijn verdwenen. Boei A ligt op 52.38 N.B. 04.23 O.L.; boei B ligt op 52.39.05 N.B. 04.17 O.L.; boei C is uitge worpen op 52.47 N.B. 04.21 O.L. en de vier de boei D ligt op 52.45.05 N.B. en 04.27.05 O.L. Voorts hebben de kotters en de bij het bergings werk betrokken sleep boten „Hector" en op 52.45.05 N.B. en 04.27.05 O.L. Voorts hebben de kotters en de bij het bergings werk betrokken sleepboten „Hector" en Noord Holland" boeien uitgeworpen op de plaatsen, waar de kotters bij het vastlopen aan een wrak de netten hebben verspeeld of beschadigd. 4° 20' Hoe ver de wrakstukken van de Wil lem Bontekoe uiteengeslagen zijn, werd gistermiddag bewezen door de vondst van de botter „Jonge Henri" op een goed uur stomen van IJmuiden, een mijl of tien NNW uit de pieren. Het scheepje, eigendom van de heer H. Struylaard trof in het net een paar wrakstukken aan, die weliswaar niet zo ver buiten de grens van de op het ogenblik doorzochte rechthoek werden gevonden, maar toch wel op zulk een afstand van de vermoedelijke plaats van de ramp (recht voor Petten), dat de vrees gewettigd is, dat men het wrak niet volledig zal terugvinden. DE HELE DINSDAG zijn de zes kotters, die door de KLM zijn gecharterd om met de trawlnetten naar restanten van de „Willem Bontekoe" te speuren, in de weer geweest op de al eerder uitgezette rechthoek van de Noordzee tussen Petten cn Egmond aan Zee. Gisteravond om zes uur kwam de eerste droeve en vrij uitgebreide oogst aan de wal: de Wieringse kotter „Maryanne" (WR 7) meerde aan de IJmui dense Tcgeltjesmarkt, een uur later gevolgd door die van de ,,NEHIM III" (AM 18), die met de vlag halfstok een verwrongen en uiteengeslagen motor van de machine meebracht en kledingstukken van de passagiers. Het later geïdentificeerde stoffelijk overschot van een der bemanningsleden, de derde piloot R. M. T. Meyers, dat eveneens in de trawl werd gevonden, is in alle stilte naar het politiebureau overgebracht. Om negen uur was men klaar om te dui ken op een plek waar de kotter „Janna Marie" WR 67 het net heeft verspeeld aan een wrak. Om kwart over negen ging de eerste duiker naar beneden en deze meldde na enige tijd dat hij op de bodem van de Noordzee zeven meter zicht had maar niets kon vinden. Hij zag even later echter olie opborrelen en dit werd ook aan boord van de „Cycloop" gezien. Daar er een vloed- stroom liep kon de duiker moeilijk tegen de stroom inkomen, zodat hij eerst weer naar boven moest komen. Er was niets ge vonden, ook niet na herhaalde pogingen. CAILANTSOO& /PETTEN /KAMPEB- OUIM BEOGEN AAN ZEE [•EGMONO AAN ZEE /•W'JK AAN ZEE ADVERTENTIE De brokstukken, die op het achterdek van de „Maryanne" lagen geel en ge karteld aluminium en wat kledingstukken van de omgekomenen, vormden met de vliegtuigsplinters onder de bak van de NEHIM III de stille getuigen van deze nu ruim een week oude vliegramp, maar ze hebben de deskundigen van KLM en Rijks luchtvaartdienst, ir. Van Balkom, ir. Fal- kenhage en Van Wansbeek, ongetwijfeld een paar stappen verder geholpen in de richting van een antwoord op de vele vra gen rond dit ongeluk. Als belangrijkste de helaas propellerloze motor: een door de zee schoongebeten stuk metaal, steunend tegen de galg van de kot ter, met zes gapende gaten op de plaats, waar cilinderkoppen hebben gezeten, uit twee er van nog een zuiger stekend, doel loos op een drijfstang hangend. De acht tien-cilindermotor gaf de aanwezige ver tegenwoordiger van de Douglas-fabrieken op het eerste gezicht weinig houvast wel kon hij zeggen, dat er enorme krachten op dit stuk metaal moeten hebben ingewerkt: de koppelingskast werd er half afgescheurd en de klepstangen zijn zwaar verbogen. De kraan van het Staatsvissershavenbe- drijf heeft tussen de „Herman" en een logger de kolos van dek gehesen op een vrachtauto, die er mee naar het KLM- laboratorium op Schiphol is verdwenen. Met de delen van de romp en van de cockpit, stukken van het landingsgestel en een enkele veiligheidsgordel zijn ook kleren in een vrachtauto van de KLM gegaan, een blauwig colbertjasje, op de rug door midden gescheurd, een overhemd, dat uit een koffer geslagen moet zijn, want het was nog toegeknoopt en droeg in de hals de naam van de leverancier, een half- kapotgereten schoen en een slipper. Een zwart knoopzeiltje met de witte letters „air-checked", als hout afgeknapte zwarte stangen van de passagiersstoelen. Een zaK van een zuurstofmasker en een „life vest" een donkergroen gordijntje en een flard van het logboek van de verongelukte machine, een kaart uit de map naast de vlieger Inmiddels was ook de Hector binnenge lopen, die splinters van de „Bontekoe" van een paar kotters had overgenomen. De marine-Asdic van de „Paets van Troostwijck," het onderzeebootdetectie- en beproevingsvaartuig van de Marine, heeft in de afgepaalde rechthoek een wrak „ge raakt." Men zal op die plek, waarschijnlijk in de rechterbovenhoek van de denkbeel dige figuur vandaag met een duiker, die op de „Cycloop" meegaat, een poging ondernemen de plaatsbepaling te bevestigen. Overigens zullen Rijksluchtvaartdienst en KLM de pogingen onvermoeid voortzetten zolang het weer het toelaat, het wrak ol het grootste gedeelte er van te vinden. Men 'JMUIDEN heeft echter het hoge tempo, waarin de eerste week werd gewerkt, laten varen. Vanmorgen kwam de botter „Victoria" (KW 35) in IJmuiden met stukken van de cockpit binnen. Ze waren binnen de afge bakende rechthoek opgevist en zijn door een wagen van de KLM van boord ge haald. De schipper had de indruk, dat de visserij, mits er een grote vloot op de ber ging wordt afgestuurd, alle kans maakt de Bontekoe te bergen, ook al ligt de zeebodem daar vol wrakken uit de tweede wereld oorlog. Duikers van de Cycloop Vanmorgen vroeg is de sleepboot „Cy cloop" uit IJmuiden vertrokken. Het schip heeft de duikploeg van ae Koninklijke Ma rine, die uit acht man bestaat, aan boord. Inmiddels heeft men besloten de AM 18 op de plaats, waar de duiker vanmorgen vergeefs dook, te laten vissen. Zodra het schip met het net vastloopt, wordt daar weer gedoken. Wrak gelocaliseerd? In de loop van de ochtend zijn de werk zaamheden tot opsporing van het wrak zeer vermoedelijk met succes bekroond. Naar wij vernemen is men er naar alle waarschijnlijkheid in geslaagd de positie van het wrak te localiseren. Duikers zijn naar de zeebodem afgedaald om vast te stellen of het wrak inderdaad ligt waar men meent het te hebben gevonden. In Zeist heeft een personenauto op de Utrechtseweg een vrachtauto aangereden. De personenauto kwam een honderdtal meters verder tot stilstand. Doordat de bestuurder, die volgens de politie waar schijnlijk onder invloed van sterke drank verkeerde, met de linkerarm buiten het portier reed, werd deze arm geheel ver brijzeld. In een ziekenhuis moest dit lichaamsdeel worden geamputeerd. De minister van O., K. en W. stelt voor het jaar 1954 reisbeurzen en reistoelagen beschikbaar voor auteurs van poëzie, proza (novelle en roman) en essay (hier onder tevens begrepen critisch en biogra fisch proza) teneinde deze auteurs in de gelegenheid te stellen in het buitenland indrukken op tt doen, die voor hun ont wikkeling als kunstenaar van belang kun nen zijn. Voor nadere bijzonderheden zij verwezen naar het door de minister vastge stelde reglement, dat op aanvrage bij het departement van O., K. en W., afdeling kunsten, bureau toneel en letteren, nieuwe Uitleg 1 's-Gravenhage, verkrijgbaar is. Hier zij slechts vermeld, dat men kan mededingen door het inzenden van tussen 1 Juli 1952 en 1 Juli 1954 verschenen let terkundig werk. De inzendingen in tweevoud behoren voor 1 October 1954 bij genoemde afdeling te zijn ingezonden. Men dient zich zorgvuldig aan het regle ment te houden. De door de minister te benoemen jury zal te zijner tiid worden bekend gemaakt. Defecte kabel vastgegrepen Een vijftienjarige jongen is gisteren bij het zwemmen in de haven van Hoorn om het leven gekomen. Hij hield zich vast aan een kabel van een havenlicht. Doordat de isolatie van deze kabel beschadigd was, kreeg hij de electrische stroom door het lichaam. De dood trad onmiddellijk in. Hedenmorgen opende burgemeester Ch. G. Matser in een geheel bezette schouw burg de officiële zittingen van de Europese week. Achter de bestuurstafel op het po dium hadden plaats genomen de president der zitting, prof. mr. L. G. Schlichting; minister S. L. Mansholt, burgemeester Ch. G. Matser en de Duitse gast-spreker dr. Ernst Friedlander uit Hamburg, de voor zitter van de Duitse Europa-Union. Burgemeester Matser zeide onder meer, dat de Nederlanders, ofschoon nationalis ten van nature, toch altijd zeer actief zijn geweest in het versterken van de inter nationale banden. Na deze rede van de burgemeester, die in het Frans werd uitgesproken, gaf prof. Schlichting het woord aan minister Mans holt, die in het Engels een indrukwekken de rede hield, waarin hij met uitvoerige documentatie van feiten de noodzaak en de redelijkheid van een Europese eenheid aantoonde. De minister zeide, dat juist nu, na de ontmoedigende beslissing die giste ren in Parijs is gevallen ten aanzien van de E.V.G., moed en doorzettingsvermogen nodig zijn om aan de Europese eenwording verder te werken. De laatste spreker van de morgen, dr. Ernst Friedlander,voorzitter van de Europa Union, de beweging van de Duitse federa listen, vestigde eveneens de aandacht op hetgeen is beslist in de Franse Nationale Vergadering en trok in zijn rede onder meer een vergelijking tussen de geschie denis van Frankrijk en Duitsland. „De Franse staat is sedert eeuwen een pronk stuk geweest in Europa. Voor ons begon de staat pas gestalte te krijgen in 1871. Wij zijn verwikkeld geweest in twee oorlogen en niet alleen is Duitsland daardoor ver woest, doch ook andere delen van Europa" aldus dr. Friedlander. „Het is thans erg moeilijk om de vijand van gisteren te zien als de partner van heden. Ik weet, dat ook hier in Nederland, in Arnhem, de herinne ring voortleeft aan hetgeen Hitler deed Deze herinnering zal voortleven en het ware te wensen, dat ook mijn landgenoten zouden behoren tot hen, die niet vergeten zullen wat er in de afgelopen jaren is ge beurd. Maar dat moet ons er toch niet van weerhouden om in de politiek zo te han delen als gehandeld moet worden." Herin nerend aan de Napoleontische politiek en aan „Waterloo", zei de spreker, dat in Mei 1945 er voor Duitsland meer is gebeurd dan een Waterloo. „Dit land kan nu niet meer gevaarlijk zijn voor Europa," zei hij. Over de beslissing van de Franse Natio nale Vergadering zei de spreker: „Wat er ook is beslist, wat er ook gezegd is, ten slotte is dit het laatste woord niet. Dit is evenmin het laatste parlement. De Euro pese federatie zal voortgaan al zullen er wel tientallen iaren over heen gaan. Het gesprek moet verder gaan en wij dienen een basis te vinden. Het is wel typerend, dat de slag, die ons door de beslissing in Parijs heeft getroffen, juist nu is gekomen Wij zouden kunnen zeggen: we hebben pech gehad. Doch wij zullen niet zonder hoop terugkeren", zo besloot dr. Fried lander. echter om twee uur 's middags bij IJmui den buitengaats was, oordeelde de com mandant van de duikploeg, dat er te veel zee stond om te duiken. De „Cycloop" is daarop in de Vissershaven teruggekeerd en zou vanmorgen weer naar zee gaan. Op tal van plaatsen in het gebied A, B, C, D, dat vijftien kilometer uit de kust tussen Egmond aan Zee en Petten ligt, zijn de kotters gisteren vastgelopen aan wrak stukken. De „Janna Marie" WR. 67 kwam gistermiddag vast te zitten met het net, waarna de „Twee Gebroeders IJM. 27 ach ter het schip langs voer om te trachten met het echolood iets te ontdekken. De „Janna Marie" besloot daarna een van de lijnen te kappen en de andere door te ha len. Toen de kotter boven het wrak lag en de lijn strak stond, werd een boei uitge worpen. De volgende kotters vissen thans in opdracht van de KLM: IJM 27 Twee Gebroeders, WR. 7 Maryanne, WR. 67 Janna Marie, AM. 16 „Nehim I", AM. 17 „Nehim II", AM. 18 „Nehim III". Gistermiddag heeft de sleepboot Hector van alle kotters de bovengehaalde wrak stukken verzameld en gisteravond te IJmuiden aan land gebracht. De AM. 18 kwam zelf naar de Vissershaven om een van de opgeviste zware motoren van het vliegtuig in IJmuiden af te leveren en de kotter „Maryanne" was gisteravond in de Vissershaven om water en proviand te laden. Ook de KW. 35 „Victoria", die in de buurt van het afgebakende gebied viste, heeft van enige trekken aluminium onder delen van de „Willem Bontekoe" boven gehaald. Het schip doet niet mee aan de speurtocht, maar schakelde zich zodoende enige uren lang vrijwillig in. De „Noord Holland" kreeg telkens oproepen van de schippers van de kotters „om even te ko men kijken". Over de vondsten mogen de schippers namelijk niet over de radio spre ken. Elders is te lezen wat de AM. 18 gis teravond met de motor van het vliegtuig in IJmuiden heeft meegebracht. Operatie Lucifer Dinsdag is voor de Koninklijke Lucht macht en de luchtdoelartillerie de drie daagse oefening „Lucifer" begonnen, waar aan ook onderdelen van de Canadese en Engelse luchtmacht meewerken. De ope ratie „Lucifer" is een soort „huishoudelijke oefening" van de samenwerking van lucht macht, luchtafweer en de luchtwachtpos- ten. De oefeningen worden gehouden tus sen zonsopgang en zonsondergang. De vliegvelden welke aan de oefening deelnemen zijn Soesterberg, Valkenburg en Volkel. Donderdag, de laatste dag van de operatie, zal de activiteit in de lucht het grootst zijn. De K. S. G. In de tweede zitting van de Europese week te Arnhem sprak de Fransman Léon Daum. een lid van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. In deze rede, die in de grote zaal van het restaurant „Royal" uitgesproken werd, gaf hij zijn gehoor een dieper inzicht in de opzet en de betekenis van de K.S.G De heer Daum zette uiteen dat de K.S.G. zich pas voluit kan ontolooien, wanneer ei ook andere gemeenschappen tussen de Europese landen zijn gegroeid. Daarnaast zijn er echter doelstellingen die de Kolen en Staalgemeenschap zouden rechtvaardi gen, ook al zou er in Europa geen enkele aspiratie tot verdere eenwording bestaan. Als zodanig noemde de heer Daum het tegengaan van een verdere economische versplintering in Europa, die ongetwijfeld voor de verschillende landen funest zou worden. Het scheppen van een gemeen schappelijke markt van 146 millioen men sen is de enige mogelijkheid voor de econo mie in Europa om zich staande te houden tussen de grote concentraties van Amerika en Rusland. Men moet daartoe tolmuren opheffen, en met belastingen en contingen- teringen schoon schio maken. Daarnaast ligt in de opzet van de K.S.G. besloten dat een vrije maar loyale concurrentie tussen de verschillende industrieën moaelijk is. Dit om de prijzen op een verantwoorde wijze laag te houden en het levenspeil daarmee on te voeren. Weekstaat Ned. Hank De opmerkelijkste verandering in de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 30 Augustus was de stijging van het door de staat overgenomen schatkist papier. Deze post nam toe van 269,8 tot 295,3 millioen. De goud- en deviezenoositie onderging nauwelijks enige verandering. De goud reserve handhaafde zich op 3014,6 mil lioen. De deviezenvoorraad verminderde tot 1433,8 millioen, waardoor het totaal aan goud en deviezen belandde op 4448,4 millioen. De hankbiljettencirculatie is verder ge stegen tot 3418,1 millioen. Voor het eerst sinds verscheidene weken is ook de bij zondere rekening weer gewijzigd. Er is een bedrag van 20 millioen aan onttrokken. Door het Amsterdamse gemeentebestuur en de directie van de Stadsschouwburg is Dinsdagmiddag een receptie gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de schouwburg. Foto: de oudste Nederlandse actrice Sophie de Vries feliciteert de heer Bendien. Rechts wethouder mr. A. de Roos. De viering van het 60-jarig bestaan van de Amsterdamse stadsschouwburg is Dins dag begonnen met een zeer druk bezochte receptie. Staande voor het grote mozaïek tableau van Gijsbrecht van Aemstel, om ringd door tientallen bloemstukken en ge flankeerd door zijn echtgenote en Amster dams wethouder voor kunstzaken, heeft de directeur van de stadsschouwburg, de heer Joh. M. Bendien, honderden gelukwensen in ontvangst genomen. Een grote schare artisten, van het toneel en de opera, alsmede vertegenwoordigers uit alle kringen der hoofdstad verschenen ter receptie. Als representante der oude garde kwam de 81-jarige actrice Sophie de Vries de heer Bendien de hand druk ken. Namens het personeel werd de direc teur het ontwerp van een bank aange boden, die in de hal geplaatst zal worden. Van de vaste bespelers van de schouwburg, de Nederlandse Comedie, ontving de heer Bendien een grote tabakspot. Ook de ko mende toneelgeneratie liet zich niet onbe tuigd en schonk de directeur een artistiek bloemstuk. Aan het slot der receptie droeg de chef-decorateur, de heer Aries, de door hem op rijm gezette historie van de schouwburg voor. Marineduikers zouden gistermiddag aan boord van de sleepboot „Cycloop" naar zee gaan om eerst bij boei A, waar een wrak moet liggen, te duiken. Toen de sleper Dinsdagavond is de kotter „Amsterdam 18" in de haven van IJmuiden aangekomen met aan boord een der motoren van de verongelukte „Willem Bontekoe". We zien de machine hier in de takels hangen tijdens het uitladen in IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5