Nederlandse sprinters al spoedig uitgeschakeld MOORD PORSELEIN Agenda voor Haarlem .Clowntje Rick De Europese zwemke mpioenschappen Waterpolo-zevental versloeg Engeland na harde strijd met zeven—zes Arie van Vliet nam revanche op Harris WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 >4 Voetbalprogramma voor Zondag 12 September TYBB bestaat 35 jaar Arsenal verslaat Everton Kunstzwemploeg van „Haarlem" oogst nog steeds successen Het internationaal hockey tournooi in Brussel Zwemwedstrijden om de Haarlems Dagblad-beker Dammen Begin van de hoofdklasse- damcompetitie aanstaande Omnium voor profs werd gewonnen door Bobet Voor de kinderen Clubkampioenschap op de weg 1954 Zandvoorts strandpachters en het slechte seizoen Bonn verlaagt invoer rechten op eieren FEUILLETON EN door Gordon Folk Ondanks de zeer slechte organisatie, waarbij de jury. de leden van het organisa tiecomité, de FIX A-bestuursleden, de ver tegenwoordigers van de pers, en allen, die verder nog in het stadion Nautico in Tu rijn aanwezig varen, door elkaar schreeuw den en elkaar in de weg liepen, zjjn Dins dag de Europese zwemk&mpioenschappen nog vrij goed op tijd begonnen. De zwem mers zelf trokken zich echter weinig van deze toestand aan en de tijden, die op de series van de beide eerste nummers, de 100 meter vrye slag heren en de 100 meter vrije slag dames werden genoteerd, moch ten er zijn. Het was reeds in de eerste se rie duidelijk, dat de Nederlanders Wim de Vreng en Herman Willemse erg snol in hun serie (de laatste) zouden moeten zijn om zich te plaatsen voor de finale. De Hongaar Nyeki en de Noor Gunnerud be gonnen in de eerste serie met tjjden van respectievelijk 59,1 en 59,2. Skanata (Joe goslavië) werd in de tweede voorwedstrijd eerste in 59,1, daarna trokken de Hongaar Kadas en de Kus Balandin elkaar naar fraaie tijden van onder de 59 seconden (58,3 en 58,8). De Zweed Larsson liet in de vierde serie 58,3 sec. veoor zich afdrukken en toen wer den de Nederlanders aan de start geroe pen. 59.2 was de tijd, die hen zeker in de eindstrijd kon brengen. Een zware opgave. Eminente (Frankrijk) was het snelste weg, gevolgd door de Noor Krog. De Vreng bleef goed bij, zette iets te laat de eind spurt in en kon Eminente niet bereiken. In 59,3 werd de Amsterdammer tweede. Willemse werd met 1 minuut precies, uit geschakeld. Overzwemmen De 59,3 sec. betekende overzwemmen tussen De Vreng en de Rus Kurrenoj, die eveneens 59,3 sec. voor zich had laten af drukken. Dit overzwemmen gebeurde na de 100 meter vlinderslag dames. Beide zwemmers gingen gelijk op het eerste keerpunt aan. Toen kwam De Vreng iets voor. Op 60 meter lagen beiden gelijk, maar na 75 meter lag De Vreng weer een hoofd voor op zijn Russische rivaal. Met een geweldige krachtsinspanning trok Kurrenoj zich toen centimeter voor centi meter gelijk met de nu even verslappende De Vreng en een aanslag verder tikte hij als eerste aan. Kurrenoj's tijd was 58.7, die van De Vreng 59,1. Een prestatie, die in de serie voldoende zou zijn geweest voor kwalificatie in de finale. Na de fraaie resultaten van De Vreng in het afgelopen seizoen, is het feit, dat noch De Vreng, noch Willemse de finale hebben bereikt wel een teleurstelling, maar de tijden van 59,3 en 59,1 zijn voor een 50 meter baan toch prestaties, die er mogen zijn. Tegen het machtsvertoon van een Ka- das en een Larsson, de Rus Balandin en de Fransman Eminente, is dit in de huidige kwaliteit van het Europees zwemmen niet meer voldoende. In de finale kwamen: Kadas (Honga rije), Goran Larsson (Zweden), Kurrenoj (Rusland), Balandin (Rusland), Eminente (Frankrijk), Nyeki (Hongarije, Skanata (Joegoslavië) en Gunnerud (Noorwegen). Nieuw wereldrecord 100 meter vlinderslag dames Nel Garritsen plaatste zich op de 100 meter vlinderslag dames als zevende. Zij werd derde in haar serie achter de Oost- Duitse Jutta Langenau en de Hongaarse Maria Garay. Het was geen beste race van de Rotterdamse, maar de tegenstand was ook wel heel sterk. De Oost-Duitse zwemster noteerde 1.16.6, hetgeen de limiettijd van 1.16,9 na de split sing schoolslag, vlinderslag vastgesteld, met 0.3 sec. verbeterde. Een wereldrecord dus. Voor de finale plaatsten zich: Jutta Lan genau Oost-DuitslandMaria Littome- ritsky (Hongarije), Ursela Happe (West- Duitsland), Odette Lusien (Frankrijk), Kleminska (Polen), Garay (Hongarije), Nel Garritsen Nederland) en Eklund (Zweden). Corry Plak, de tweede Nederlandse ver tegenwoordigster op dit nummer, was met 1.24,3 (vierde in de tweede serie) kansloos. Jutte Langenau kampioen Nel Garritsen kon het, zoals te verwach ten was, niet bolwerken in de vlinderslag finale. Zij werd zevende geklasseerd en eindigde tenslotte op de zevende plaats in 1 min. 23,1 sec., eveneens een verbetering van de serietijd. Het was overigens een fraaie finale met on de middelste banen Ursula Happe (West-Duitsland), Jutte Langenau (Oost- Duitsland) en Maria Littomeritsky (Hon garije). Na 50 meter nam de Oost-Duitse reeds de kop met haar buitengewone slag. Haar armen gingen van ver achter flitsend over het water naar voren. Met haar lelij ke, maar effectieve slag deed Maria Litto meritsky na het keerpunt een aanval op de leiding, maar Jutte Langenau liet het. niet op een werkelijke bedreiging aankomen en won in 1 min. 16,6. Dezelfde tijd dus waar mee zij 's morgens het wereldrecord op haar naam had gebracht. Nog fraaier misschien en zeker verras sender was de eindstrijd op de 100 meter vrije slag heren. Dit was een grootse de monstratie van Oost-Europese zwem- macht, waarbij alleen Eminente, de Frans man zich op een eervolle plaats kon hand haven. Met duidelijke voorsprong sloeg de Hongaar Nyeki na 57,7 sec. als eerste zijn hand tegen de bassinwand. Balandin, die alleen Kadas en Eminente op de laatste baan had kunnen zien, was verrast. Het uitslagenbord noteerde maar liefst zes zwemmers onder de 59 seconden Beide finales van de eerste middag der kampioenschappen hebben eens te meer aangetoond, dat de trainingsmethoden in de Oost-Europese landen reeds een aparte klasse, ook in de zwemsport, heeft ge vormd. Hettv Balkenende en Tiny van Brenk in de finale De middag werd verder besteed aan de series van de 400 meter vrije slag dames, waarin Nederland met Hetty Balkenende en Tiny van Brenk was Vertegenwoordigd. Beide meisjes hebben zich na goed ge zwommen races voor de eindstrijd van dit irummer geplaatst. De Amsterdamse zwem ster liet, toch vrijwel zeker van een plaats in de finale, een eindspurt achterwege en werd tweede in 5.25,1 Tine van Brenk had de Belgische Pee- ters als belangrijkste tegenstandster. Tot 200 meter gingen beide meisjes gelijk op, daarna kwam de Belgische iets voor en met 0.6 sec. verschil tikte zij als eerste aan. Huguette Peeters 5.26,2, Tine van Brenk 5.26,8. Hiermee kwam het Hilver- sumse meisje als achtste in de finale van Woensdag, terwijl Hetty Balkenende als vijfde werd geklasseerd. Nederlands zevental won Het Nederlandse waterpolo speelde op de eerste dag van het tournooi één van zijn slechtste offieële wedstrijden. Tegen de harde Britten is het geen moment tot een strijd van internationale klasse gekomen en de verhouding in het veld was zelfs zo dat een overwinning voor Groot-Brittan- nië een betere weergave was geweest. Heel zwak waren Bijlsma en Smol, die traag reageerden en een opvallend gebrek aan aggressiviteit demonstrerden. Mulder begon nerveus met veel fouten in zijn po sitiespel, Van Feggelen was evenmin slag vaardig in zijn optreden en zo bleven als enigen, die een behoorlijke en constante wedstrijd speelden, doelman Van Gelder, midachter Korevaar en linksachter Luchs over. Zwakke combinatie Na nauwelijks anderhalve minuut spelen hadden de Britten door een omhaal van Miller de leiding genomen. Na drie minu ten was de stand met een goede achter waartse bal van Van Feggelen, hoog door Smol aangegeven, gelijk. Er kwam daarna wat meer tempo in het Nederlandse spel en Korevaar kreeg meer en meer vat op Miller. Toen Luchs in het opzwemmen werd ge hinderd en Turner het water werd uitge stuurd, kon Korevaar naar voren komen om Van Feggelen in de gelegenheid te stel len Nederland de leiding te geven. Maar even later was het weer gelijk toen onze midachter ver voor Miller bleef liggen en na een duw in zijn rug volledig verslagen was, evenals doelman Van Gelder op het volgende moment. Voor rust nam Neder land opnieuw de leiding door een goed doel punt van Van Feggelen. Het spel werd harder, soms zelfs grof. Van Feggelen moest de kant op, na de her vatting ook Bijlsma. Met de numerieke merderheid van twee spelers kostte het de F.ritten uiteraard geen moeite gelijk te ma ken. Het samenspel der Engelsen was on getwijfeld beter, maar zij moesten het te veel van Miller hebben. In de Nederlandse aanval was meer variatie te bespeuren, het geen de Britse verdediging nogal eens wat uit elkaar trok. Het werd vierdrie voor Groot-Brittannië. Viervier toen Jones bij een poging Smol in diens rush te stui ten uit het water werd gestuurd en vijf vier voor Nederland toen Smol even later een strafworp mocht nemen. Spanning De spanning groeide met de minuut. Bijlsma gaf zijn man te veel vrijheid en Jones maakte weer gelijk. Bovendien be ging Bijlsma de fout een onheus gebaar te gen de scheidsrechter te maken, voor wel ke overtreding hij uit het water werd ge stuurd. Dit kostte het Nederlandse zevental een tegendoelpunt en het zag er naar uit dat Groot-Brittannië deze eerste wedstrijd In verband met de concurrentie van de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond zal het competitieprogramma van de K.N.V.B. niet meer dan twee weken tevoren be kend worden gemaakt. Het programma van de eersteklassers in de K. N. V. B. voor a.s. Zondag maakten wij gisteren reeds bekend. Het programma voor Zondag 12 September is voor de afdelingen, waarin clubs uit Haarlem en omgeving uitkomen, als volgt: le klas A: AGOVV-Vitesse, Leeuwarden- GVAV, DWS-Heerenveen, Elinkwijk-Bl. Wit, HVC-Enschedé, Wageningen-VSV. le klas B: Stormvogels-Go Ahead (terrein nader aan te wijzen), Heracles-Rigtersbleek, NEC-Zwolse Boys, Ajax-DOS, Enschedese Bovs-de Volewijckers, Be Quick-Veendam. le klas C: PSV-Excelsior, BVV-NAC, EBOH-Sittardia, Limburgia-VVV, Kerkrade- Hermes-DVS, RBC-Willem II. le klas D: SVV-Sparta, Feyenoord-Longa, Bleijerheide-Emma, NOAD-Eindhoven, Bra- bantia-MVV, ADO-DFC. District West I 2e klas A: DWV-Holland, UVV-EDE. Ra- piditas-'t Gpoi, VVA-Zeeburgia, KFC-de Kennemers. 2e klas B: Beverwijk-Volendam. AFC- ZFC, OVVO-West Frisia, Helder HRC. Hol- landia-Watergraafsmeer (RCH is vrij). 3e klas A: Purmersteijn-WSV '30, WFC- Zaandijk, Terrasvogels-Kinheim, HSV-GVO, VVB-Vitesse '22, ZVV-Zilvermeeuwen. 3e klas B: DEM-QSC, Alcm. Victrix-Wijk aan Zee, CSV-ADO '20. KVV-Alkm. Boys, OSV-Velsen. RKAFC-Schoten. 4e klas D: Onze Gezellen-de Meer, JH Kwartier-KBV, Lynden-Sloterdijk, DIO- SLTO. Halfweg-St. Pancratius, ETO-Wils kracht. 4e klas E: DCO-de Germaan, HEDW-OFC, Waterloo-NAS, WMS-F.HS, Bloemendaal- Nautilus, Gold Star-DJK. Dictrict West II 3e klas A: HBC-LFC, TYBB-Laakkwar- tier, Scheveningen-Zandv.meeuwen, Blauw Zwart-Archipel, De Postduiven-BEC, Hille- gom-Ripperda. 4e klas A: Lisse-ASC, Warmunda-Rouw koop. Meerburg-WSB. SJC-Roodenburg. THB-Teijlingen, DOSR-Tonegido. Op 5 September aanstaande bestaat de R.K. Sportvereniging The Yellow Black Boys in Haarlem 35 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal de heer G. Kruyver, bestuurs lid van de KNVB, het nieuwe kleedgebouw annex restaurant op het terrein aan de Schalkwijkerweg officieel openen. Vervolgens zal het eerste voetbalteam van TYBB een jubileumwedstrijd spelen tegen CSV uit Castricum. 's Avonds is er tenslot te een cabaretavond in de HKB in Haarlem. De uitslagen van de voor de Engelse league gespeelde voetbalwedstrijden luid den: Eerste divisie: Arsenal-Everton 2-0, Burn- ley-Chelsea 1-1. Het afgelopen weekeinde heeft de kunst zwemploeg van Zwemclub Haarlem, in verband met het grote succes en op veel vuldig verzoek, nog eenmaal een kunst- zwemshow ten beste gegeven in het luxe zwembad in La Garriga. Het dankbare publiek had van het eerste optreden van de Haarlem-meisjes, in het begin van hun trip door Catelonië, zo enorm genoten, dat de organisatie het nodzakelijk achtte het programma zodanig te wijzigen, dat het volle zwembad in La Garriga nog éénmaal kon genieten van deze demonstratie. Een kunstzwemnummer, dat in iedere plaats een enorm succes oogst is „Anna" (op de muziek uit de gelijknamige film), waarbij de kunstzwemsters alvorens zij het water ingaan een kleine show op de kant geven, tot grote hilariteit van het publiek. Zondagmiddag werd Tona bezocht, een demonstratie die in vele opzichten ver schilde met die in La Garriga. De minder goede entourage, het koude water en het enigszins koele publiek waren hier wel de oorzaak van. De volgende dag stond niets op het pro gramma en de ochtend brachten de meisjes die dag door in het prachtige grote zwembad, 's Middags werd in gezelschap van Cor Braasem de Tibidabo bezocht een berg vanwaar men een prachtig uit zicht heeft over Barcelona en waarop als grote attractie een uitgestrekt lunapark is gebouwd. De lange reis naar Reus. 110 km van Barcelona, waar de Haarlemse kunstzwem sters Dinsdagavond een uitvoering hadden, werd in Taragona onderbroken en aldaar bezochten de meisjes een enorm grote Romeinse vesting. zou winnen. Maar toen Smol er tussen uit trok en de bal goed voor zich geplaatst kreeg, was het met een fraaie boogbal zeszes. Er was nog een minuut te speien. Smol miste een fraaie kans door tegen de uitgestoken handen van doelman Grady te schieten, maar Muller maakte tenslotte aan de spanning een einde toen hij met een ver schot de stand op zevenzes voor Ne derland bracht. De overige uitslagen van de waterpolo- wedstrijden luidden: Poule A: ItaliëBel gië 73, ruststand 41. Poule B: Groot- BrittanniëRoemenië 65, ruststand 51. Poule C: HongargeOostenrijk 81, rust stand 30. Poule D: JoegoslaviëSpanje 7—2 (5—1). Het programma van het internationaal landen-hockeytournooi, dat van 27 October tot en met 1 November in Brussel wordt ge houden, ziet er als volgt uit: Woensdag 27 October: poule C: Duitsland- Spanje, België-Polen. Donderdag 28 October: poule B: Neder land-Oostenrijk; poule C: Duitsland-Polen; poule A: Groot Brittannië-Frankrijk; poule C: België-Spanje. Vrijdag 29 October: poule A: Zwitserland- Frankrijk, poule b: Denemarken-Oosten rijk. Zaterdag 30 October: poule A: Groot Brit- tan nië-Zwitserland; poule C: Polen-Spanje; poule B: Nederland-Denemarken; poule C: België-Duitsland. In elk van de drie poules wordt een hal ve competitie gespeeld. In de halve finales die Zondag 31 October worden gespeeld, ontmoet de winnaar van poule A nummer 2 van poule C en de winnaar van poule B de winnaar van poule C. De winnaars van deze wedstrijden komen Maandag 1 Novem ber in de finale, de verliezers spelen om de derde plaats. De wedstrijden worden gespeeld op de velden van Racing Club Brussel en de Royal Wellington Hockeyclub. Het tour nooi wordt aangevuld met klassementswed strijden tussen de in de poules uitgescha kelde landenteams en met enkele dames wedstrijden. De Heemsteedse Zwem- en Poloclub „H. P. C." organiseert voor Zaterdag 4 en Zon dag 5 September zwemwedstrijden om het kampioenschap van Haarlem, bestaande uit een 1 km-wedstrijd vrije slag en school slag en een waterpolo-tournooi, met als in zet de nieuwe Haarlems Dagblad-beker. Om de vorige wisselbcker, eveneens door de directie van Haarlems Dagblad beschik baar gesteld, werd door de verschillende verenigingen twaalf jaar gestreden, waarna H.P.C. deze trofee tenslotte definitief ver overde. Aan dit tournooi wordt deelgeno men door de volgende zwemclubs: Haar lem, DWR. HVGB en DWT uit Haarlem; VZV uit Velsen; HZV uit Hillegom en HPC uit Heemstede. Het tournooi begint Zaterdagmiddag half drie met de 1 km-wedstrijd voor dames en heren, waarvoor dit jaar voor het eerst een 500 m baan in de Van Merlenvaart in orde wordt gebracht. Na afloop van deze wed strijden vindt de loting plaats voor het wa terpolo-tournooi, dat de volgende Zondag om twee uur in de zwemvijvers „Groenen- daal" begint. Met uitzondering van het Hil- legomse HZV hebben alle bovengenoemde verenigingen ook voor dit tournooi inge schreven. Direct na afloop vindt de prijs uitreiking plaats. De hoofdklasse damcompetitie zal in het district Noordholland op 2 September aan vangen. Aan deze competitie nemen de volgende verenigingen deel: „Gezellig Sa menzijn", „Jozef Blankenaar", Onderlinge Damvereniging. D.C.G., Chr. Damv. „Am sterdam" en D.S.T.O. (allen Amsterdam); Haarlemse Damclub. „IJmuiden", „Wor- merveer/Wormer", „Zaandam" en Wees per Dlamclub. „Gezellig Samenzijn" neemt met twee tientallen deel, aangezien de „G. S."-reserves vorig seizoen naar de hoofd klasse promoveerden. Het programma voor de eerste ronde luidt: 2 September: Amsterdam: DCGGS II; 3 September: Amsterdam: Chr. Damv. „Amsterdam"Haarlemse Damclub; 6 Sep tember: Amsterdam: DSTOWeesper Damclub; GS I..Zaandam"; 22 Septem ber: IJmuiden: „IJmuiden„Wormerveer/ Wormer". „IJmuiden" komt dit seizoen in de vol gende opstelling uit; Bord no. 1: P. Roozen- burg (wereldkampioen); 2. H. Laros, 3. B Dukel, 4. Yme de Jong, 5. A. Ligthart, 6. C. Suvck, 7. T. Postma, 8. G. Postma, 9. P. v. d. Berg en 10. H. Swier. De Amsterdamse wielerliefhebbcrs heb ben gisteravond vier wereldkampioenen Bobet, Harris, Verscliueren en Van Cauter met veel enthousiasme ingehaald. Toen de bezitters van regenboogtruien in een open auto achter de Amsterdamse tramharmonie een ereronde maakten, was het gejuich zo enthousiast, dat Bobet er zelfs van opkeek. Het applaus van de meer dan dertig duizend toeschouwers gold ook de inzitten den van de tweede auto. de Nederlandse prijswinnaars bij de wereldkampioen schappen, Van Vliet, tweede in de sprint, Pronk, tweede bij de stayers en Van den Borgh, derde bij de amateurs op de weg en twee jubilerende gangmakers, Wiersma en Kaser, respectievelijk 40 en 45 jaar in het vak. Voor de eerste wedstrijd kwam wereld kampioen Van Cauter in de baan in een Australische achtervolging over 4 kilo meter met Van Dongen, Van der Weyden en Van den Borgh. De tijden in deze wed strijd waren matig. De uitslag luidde; 1. Van Dongen (Nederland) 5 min. 13.8 sec.; 2. Van den Borgh (Nederland) 5 min. 19 sec.; 3. Van der Weyden (Nederland) 5 min. 19 sec.; 4. Cauter (België) 5 min. 26 sec. Het eerste onderdeel van de omnium voor profs, een tijdrit over 1 kilometer met staande start, leverde een onbetwiste zege op voor Bobet. Het tweede onderdeel, een rit over 5 km. achter handelsmotoren, werd daarentegen door Wagtmans ge wonnen, die na zeven ronden de kop nam en in de laatste 500 meter Bobet, die een snelle eindsprint produceerde, zeker tien meter achter zich kon houden. Het derde en laatste onderdeel van de omnium, 10 km. achter handelsmotoren, was zeer attractief voor de toeschouwers omdat de drie deelnemers vlak bij elkaar bleven en steeds een ander de kop had. Van Breenen won vóór Bobet en Wagt mans. Het totaalklassement was: 1. Bobet 5 pnt., 2. Wagtmans 6 pnt., 3. Van Bree nen 7 pnt. Sprint Arie van Vliet nam revanche voor de Nederlaag, die hij in Keulen tegen Harris leed. De laatste rit tussen Harris en Van Vliet moest de beslising voor de overwin ning brengen. Van Vliet paste dezelfde tac tiek toe als in de tweede rit van de finale van het wereldkampioenschap. Ook nu sprang Van Vliet over Harris heen, maar zijn aanzet was teller dan in Keulen en Harris werd even verrast. Bij het ingaan van de laatste 200 meter lag Van Vliet bijna een lengte voor en dat kon Harris ondanks een zeer felle eindspurt niet meer goedmaken. Hij kwam ruim een half wiel tekort en Van Vliet ging in de snelste tijd van de avond 11.8 sec. over de eind streep. De Italiaanse kampioen Sacchi moest in de strijd om de derde plaats de eer aan Derksen laten. De Fransman Bellenger verloor al zijn ritten. De uitslag van de wedstrijd met motor- gangmaking over 100 km. luidde: 1. Ver- sohueren (België) achter Ville 1 uur 20 min. 39.6 sec.; 2. Pronk (Nederland) ach ter Wiersma op 35 meter; 3. Queugnet (Frankrijk) achter Wambst op 45 meter; 4. Michaux (België) achter Van den Bosch op 175 meter; 4. Schorn (Duitsland) ach ter Merkens op 250 meter; 6. Timoner (Spanje) achter De Graaff op 280 meter; 7. Bunker (Engeland) achter Van der Stuyft op 1170 meter; 8. Wierstra (Nederland) achter Kaeser op 1460 meter. Ze gingen naar de beek, waar de nieuwe brug was gebouwd. En langzamerhand kwamen alle Kabouters daar ook heen, met de muziek. Even later kwam ook de burgemeester. Hij zag er deftig uit, met zijn beste pak aan en 'n ketting om zijn kraag. Hij haalde een papier te voorschijn en toen het stil ge worden was, begon hij een toespraak te houden. „Burgers van Kabouterstad!"begon hij. „Hier is door ons allen hard gewerkt aan een brug, die er nodig moest komen; nu die brug klaar is, hoeft niemand meer de grote omweg te maken, die vroeger nodig was!" De burgemeester zei nog veel meer; over het harde werk en over de tijd, die het bouwen gekost had. „Burgers van Kabouterstad!", eindigde hij. „Ik open de brug, die nu door iedereen gebruikt kan worden!" „Hiep, hiep, hiep, hoeraaaa!", juichten de Kabouters, en de jongens riepen mee. De muziek begon weer te spelen en de plechtigheid was afgelopen, maar het feest nog niet. Iedereen liep 'n keertje over de nieuwe brug heen en weer terug; het was werkelijk een mooie, stevige brug. Vrijwel alle belangrijke wielerclubs, ln totaal 43, hebben met hun sterkste renners (zowel profs als amateurs) ingeschreven voor het clubkampioenschap van Nederland op de weg, dat Woensdag 15 September ge houden zal worden met start en finish in Wijk bij Duurstede. Het parcours voert van Wijk bij Duurstede over Doorn, Maarn, Huis ter Heydc, Soesterberg, Leusden, Wou denberg, Scherpenzeel, De Klomp, Eist (Utrecht) en Amerongen naar Veenendaal en vandaar terug naar Wijk bij Duurstede. Dit parcours, dat 77 kilometer lang is en waarin de pyramide, de Maarnse berg en de Veenendaalse berg .zijn opgenomen, moet twee maal gereden worden. De Haarlemse sportvereniging „De Kam pioen", die verleden jaar kampioen werd, zal met een sterke ploeg aan de start ko men. De organisatie van de wedstrijd be rust bij de Utrechtse wielervereniging „De Volharding". Toch weinig animo voor pacht vermindering achteraf Het valt niet te ontkennen, dat de strand- exploitanten dit jaar wel het meest door het abnormaal slechte seizoen zijn getrof fen. Het voorjaar bracht, behalve een stra lende Hemelvaartsdag, weinig mooie dagen. Mei was vrij goed, Juni en Juli uitermate slecht, waarna alleen de eerste en de laat ste week in Augustus nog voor enige com pensatie zorgden. Is het seizoen voor vele strandpachters van die aard geweest, dat vooral de kleineren onder hen maar nau welijks aan hun verplichtingen konden voldoen, tijdens de gesprekken, die wij gisteren met verscheidene strandexploitan- ten hadden, bleek toch vrij algemeen, op een enkele uitzondering na, dat men er weinig voor voelt om eventueel met de boe ken op tafel te komen, teneinde te trachten een vermindering van pacht te verkrijgen een idee, dat door enkele raadsleden in de laatste raadsvergadering ter overden king aan B. en W. werd voorgelegd. In de binnenkort te houden vergadering van Zandvoortse strandpachters zal dit onderwerp ter sprake komen, doch vrij algemeen acht men het zeker, dat de meer derheid hiervoor geen interesse zal tonen. Men gaat daarbij van het standpunt uit, dat de exploitant bii het huren van een bepaald strandgedeelte, de risico's moet aanvaarden die het Hollandse klimaat medebrengen. Ziin de zomers goed, dan wordt er behoorlijk verdient, zijn ze daar entegen slecht, dan kost het veel moeite, de eindjes aan elkaar te knopen. Wanneer men een gedeeltelijke teruggave van de betaalde pacht zou aanvaarden, zou men, zo wordt geredeneerd, in ziin exploitatie geen vrij man meer zijn. Het gemeente bestuur zou dan het volste recht hebben, bij extra goede zomers zoals dat bijvoor beeld in 1947 het geval was een ver hoging van de pacht te eisen. Bovendien voelt men er in het geheel niets voor, opening van zaken te geven. Wanneer het weer in September nog wat meevalt, in het bijzonder tijdens de week ends, kan er bovendien nog wel wat wor den verdiend en daarom zal men ook niet vergaderen voor September ten einde loopt. Geen strandpachter denkt er namelijk nu al over, zijn opstallen naar de winterver blijven over te brengen, integendeel, met enig ontimisme wordt de maand Septem ber nog tegemoet gezien. HAMBURG (DPA) De West-Duitse regering heeft het invoerrecht op eieren voor de periode van 1 September tot 1 April 1955 verlaagd van 15 tot 5 percent. Zij verwacht een grote aanvoer van eieren en als gevolg daarvan een prijsdaling op de Duitse markt. Vooral uit Denemarken, Nederland, Zuid-Afrika, Australië en de Verenigde Staten wordt een grote aanvoer van eieren verwacht. WOENSDAG 1 SEPTEMBER Cultura, Jansstraat: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia, 8 uur. Palace: „Pas opval niet!" alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedwraak der Na- vaho's", 14 jaar, 8 uur. City: „Helden zon der roem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Brief encounter", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfgenaam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 2 SEPTEMBER Zuiderkapel, Zuiderstraat: J. A. Bruyn, 8 uur. Palace: „Pas op.... val niet!" alle leef- t., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City Lights" alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedwraak der Navaho's" 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Helden zonder roem", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..Brief encounter", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De model-erfgenaam", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. 14) Vastbesloten om het mysterie op te lossen, ging hij zijn kijker halen. Van het keuken raam uit kon hij daarmee zien wat er aan de hand was. Uit de kamer van de Admiral Hawkins, waar hij gelogeerd had, en waar nu ongetwijfeld mijnheer Lamb huisde, sloeg iemand het eiland gade met een ver rekijker. In de lens flitste telkens de weerspiegeling van de laagstaande zon, die vanuit de kamer gezien achter het eiland moest ondergaan, fel op. Bill meende te kunnen zien, dat mijnheer Lamb achter die verrekijker schuil ging, maar was daar niet zeker van. „Als iemand hem vroeg wat hij daar deed, zal hij wel zeggen dat hij vogels op het eiland bestudeert, en dan is het hek van de dam. Dan begint hij weer te klet sen", mijmerde Bill, gelukkig dat hij daar tenminste af was. Maar tochZou hij wel vogels bestu deren? Had dat zin, zo tegen het licht in? Bill besloot een proef te nemen. Er zorg voor dragend, dat Lamb zijn kijker niet zou kunnen zien, liep Bill een eind van het huis af, waar hij, verdekt opgesteld, zien kon dat ook daar de kijker van Admiral Haswkins op hem gericht bleef. Naar de andere kant van 't eiland lopend bleek dat ook het geval te ziin. Steeds bleef de nieuwsgierige gast van de herberg hem in de gaten houden. Och, misschien alleen maar nieuwsgierigheid, die je verwachten kon van iemand als Lamb. Misschien stak er niets meer dan dat achter. Bill zette het voorval uit zijn gedachten. Hij voelde zich uitstekend thuis in zijn nieuwe verblijf, waar al spoedig hij een open vuur en een stevig maal eenzelfde prettige besloten sfeer hing als in de tent gedurende de vorige avonden. Weer sliep hij perfect, zoals voor de oor log in zijn nut tussen de wachten door, en tweemaal zo lang als toen. Dat ging best, als het zo door ging. En waarom zou het niet zo doorgaan? Geen enkele reden om daar bang voor te zijn. Sommigen mochten dan een soort leven als hij nu ging lijden vluchten noemen, maar die hadden niet de verschrikking van een nazi-gevangenkamp gekend en konden niets begrijpen van de drang naar een zaamheid, naar herstel van evenwicht dat moeilijk in een onevenwichtige maat schappij gevonden kon worden. Anderen zouden er misschien op andere wijze bo venop komen, hij koos een eigen weg en was er van overtuigd, dat die tot succes leidde. Hij kon heus zijn plaats in de maatschappij, in het volle en drukke leven wel weer terugvinden. Maar alleen via eenzaamheid en afzondering. Om warmte te appreciëren moet men het eerst goed koud gehad hebben. Goed eten waardeer je het meest als je weet wat rammelende honger is. Goede slaap komt pas na zware vermoeidheid. Bruce had hem indertijd gezegd, dat hij zich stierlijk zou vervelen op een eiland als Lobsterpot. Bill daarentegen had zich nog nimmer zo weinig verveeld als deze laatste dagen. Er waren zoveel dingen te doen en te regelen, dat het nodig werd er een lijstje van op te maken, wilde hij niet iets vergeten. Volgende keer dat hij naar de vaste wal ging, moest hij raam- en deurkozijnen meenemen, en glas voor de keukenramen, een beetje zand en cement waren ook geen overbodige dingen. Zo waren er talloze zaken, waraan hij zijn aandacht moest be steden. Van tijd tot tijd had Bill de vissers boten van Portlevion voorbij zien trekken. Hij had gewuifd en de vissers zwaaiden terug Glimlachend bedacht hij zich dat zij zich allemaal afvroegen, wanneer hun groet niet meer beantwoord zou worden, wanneer Bill als nieuw slachtoffer van I Lobsterpot verdwenen zou zijn. „Laat ze er zich maar mee bezig houden. Mij doet het niets en het is een leuk spelletje". De meeste vissersboten waren op zee. toen hij die dag voor het eerst weer naar het vasteland terugkeerde. Maar Bill vond Harry Polden op de kade. Die had een dag verstek laten gaan vanwege rheuma- tiek. „En hoe vindt u het op het eiland, mijnheer Macavoy?" „Prima, in alle opzichten ideaal". „Dat zeggen de meesten in het begin. Maar let op mijn woorden...." „Het kriigt mij te pakken op den duur, is het niet?" „U haalt me de woorden uit mijn mond" „Laten we dan nog maar een biertje drinken zolang het nog kan", grijnsde Bill genoegelijk. Polden volgde hem naar de bar, waar Bill een hartelijke begroeting door Pen rose ten deel viel. „U ziet er patent uit, vergeleken bij toen u hier kwam". „En ik voel me ook heel wat beter. En ik zal me helemaal best voelen na een potje bier. En geef Harry een glas whiskey tegen de rheumatiek. Daar zal hij wel niet nee tegen zeggen". „Dat heb ik tenminste nog nooit van hem gehoord". „Verstandige man. Overigens, zijn er nog brieven voor me gekomen?" „Niets. Verwachtte u iets?" „Dat met. En ik zit er ook heus niet om ie springen. Meestal komt er toch narig heid van". Bill bestelde een goede maaltijd en me vrouw Penrose verklaarde dat mijnheer Lamb verheugd zou zijn weer met hem te mogen eten. „Zo, is die hier nog?" „Zeker, en het ziet er naar uit dat hij het hele broedseizoen blijft". Het bleek dat Lamb ergens langs de kust het vogelleven was gaan bestuderen met verrekijker en blocnote, maar bij de lunch weer terug zou zijn. En inderdaad, Bill zat nauwelijks achter zijn bord of zijn vleesgeworden afkeer kwam binnen. „Maar, kijk eens aan, dat is een onverwacht genoegen mijnheer Maca voy! Hoe gaat 't op het eiland?" „Geen klachten tot dusverre". „Goed zo, goed zo. En ik moet zeggen, dat u er heel wat beter uit ziet. U kijkt niet meer zo gejaagd. Mag ik daaruit aflei den dat u tegenwoordig beter slaapt?" „Veel beter, dank u. Hard werken schijnt een goed geneesmiddel te zijn". „Nu, hard werken hebt u wel gedaan" „O, hoe weet. u dat zo?" vroeg Bill op kijkend van zijn bord. „Om u de waarheid te zeggen, ik heb u heel wat bezig gezien, toen ik met mijn verrekijker de vogels op het eiland bestu deerde. Nu ik nog niet het genoegen had op het eiland zelf te kunnen komen, moet ik het wel van hier uit doen. hoewel het uitermate moeilijk is op zo grote afstand §oede waarnemingen te verrichten. Maar ondertussen heb ik heel wat van u gezien Dat is onvermijdelijk". Bill negeerde het nieuwe bedekte ver zoek om een invitatie. „Ja, ik had het heel druk. U zult wel gezien hebben dat ik een deel van de ruïne van een dak heb voor zien. Mijn volgende taak is het in orde brengen van de tuin". Lamb zou hem daar zien werken en het kon nuttig zijn Lamb van tevoren in te lichten over de aard van het graafwerk, dat hij ongetwijfeld komen de tijd zou verrichten. Hij vertelde er niet bij dat hij niet alleen voor tuinieren graaf werk moest doen, maar dat er ook nog an der onderzoek in die richting op zijn pro gramma stond. Er viel nog een drievoudig mysterie op te lossen, maar daar had Lamb niets mee te maken. „Nu, eerlijk gezegd moet ik u om drie dingen benijden. Uw kracht, uw onderne mingslust en uw eenzaamheid. Ja, als or nitholoog zijn dat waardevolle dingen, vooral dat laatste. Maar toch vraag ik mij af hoelang iemand als u dit leven zal kun nen uithouden". Bill haalde zijn schouders op. „Als ik er genoeg van krijg kan ik er per slot van rekening weer mee ophouden ook. Maar ik geloof niet dat dat gauw gebeuren zal". „Mag ik u een onbescheiden verzoek doen?" „En wat is dat?" (Wordt vervolgd). r

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6