Wereldnieuws Wieringse „Maryanne" haalde stuk van landingsgestel boven WRICLEY Attlee nam bij Mao Tse Toeng geen blad voor de mond Twee deserteurs keerden naar „Amerikaanse provincie" terug PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Clec MORRIS 'Cock ió l\et zo Het speurwerk naar de Bontekoe99 De radio geeft Vrijdag Zwaarst gewapende macht moet bij een ontwapening het voorbeeld geven Zij waren als „officieren" eervol behandeld J DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954 2 Meubel- tentoonstelling Kerkelijk Nieuws Dr. B. A. Knoppers met emeritaat Tob met langer - Na blij onthaal in Oost-Duitsland Doodslag met hakmes in Heerlerheide Eén dragline werkte Nieuw kaartspel Energie behoeften (Van een verslaggever) Het bergingswerk van de wrakstukken van de „Willem Bontekoe" door de zes kotters en de sleepboten „Noord Holland", „Cycloop" en „Hector" heeft zich gisteren vrijwel de gehele dag geconcentreerd rondom de Wieringse kotter WR 7 „Maryanne", Deze kotter kreeg tijdens het vissen een flink brok van het vliegtuig in het net. De schipper achtte het raadzaam het net niet verder scheep te halen, maar eerst een duiker naar beneden te laten gaan. Nadat de „Noord Holland" langszij de "Maryanne" was gekomen het wrakstuk, een deel van een der landingsgestellen, werd dwars van Egmond opgevist ging de „Cycloop" bovenstrooms ten anker om een van de marineduikers op dit schip gelegenheid te geven te kunnen afdalen. Met de laad boom heeft men het net met de wrakstukken daarna boven water weten te krijgen. Toen bleek er het brok van een landingsgestel niet van het neuswiel echter bij te zitten. Ook de andere kotters hebben gisteren weer wrakstukken opgevist. Tegen de avond werden deze vondsten overgebracht naar de „Cycloop", die ze gisteravond om acht uur in IJmuiden aan land bracht. De kotter „Janna Marie" trok gistermorgen al de netten aan flarden aan een wrak. Er werd een boei uitgeworpen en de „Cycloop" liet hier, zoals we gisteren al meldden, een duiker neer. Aanvankelijk dacht men olie te zien op borrelen de duiker had acht meter zicht op de bodem, wat een uitzondering was maar hij heeft toch niets kunnen vinden. De kotter AM 18 kreeg daarna opdracht dit gebied intensief te bevissen. Het scheep je deed een „trek" van vier uur lang, maar raakte niet vast en haalde ook niets boven in het net. Daarop heeft men de boeien op deze plaats in de namiddag verwijderd. Nieuw materiaal Met de mijnenveger „Hollands Diep", de marinesleepboot „Orkaan", het duikervaar tuig van de marine en de sleepboot „Cycloop" liep gisteravond ook de „Ma ryanne" WH 7 de Vissershaven binnen. De kotter had na vier dagen vissen geen mate riaal meer en kwam nieuwe buik- en lcuil- lijnen halen. Vanmorgen zou de kotter weer naar zee gaan. Succes De sleepboten „Hector" en ..Noord Hol land" zijn gisteravond op de Noordzee voor anker gegaan om het werk vandaag voort te zetten. Van de „Noord Holland" deelde men mee: „Positie wrak niet gevonden, verder vandaag wel succes geliad, vanavond geen conferentie aan de wal houden." Omstreeks acht uur gisteravond kwam dus de „Cycloop" met de oogst van deze Woensdag aan de Zuidzij te IJmuiden. Behalve het brok landingsgestel waren er diverse restanten van de cockpit en delen ADVERTENTIE 250 Modelkimers vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting in Nederland WONINGINRICHTING BEVERWIJK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de Huisvrouw. 9.00. Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel. 10.50 Voordracht. 11.10 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12,30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.30 Sport en prognose. 12.48 Euro- Sese zwemkampioenschappen te Turijn. 13.00 ieuws. 13.50 „Getrouwd met de band", klankbeeld. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de Husvrouw. 14.20 Bariton en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Fluit, hobo en fagot. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Platen. 17.40 Europese zwemkampioenschappen te Turijn. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.40 Da ten. 19.00 Boekbespreking. 19.15 Muzikale causerie. 19.30 „Op bezoek bij anderen", cau serie. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Herdenking Jean Louis Pisuisse. 20.30 Benelux. 20.40 „Internationale aspecten van het leven in Frankrijk", cau serie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instrumen taal kwartet. 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Platen. 22.30 Europese zwemkam pioenschappen te Turijn. 22.40 „Vandaag" causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Pla ten. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusements muziek. 13.45 Platen. 14.25 Utrechts Stedelijk Orkest en so list. 15.05 Voordracht. 15.35 Tenor en piano. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Fluit en cem balo. 16.35 Platen. 17.30 Promenade-orkest. 18.00 Platen. 18.20 Fries progr. 18.35 Platen. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin opgen.: 1. het maande lijks overz. v. d. werkzaamheden der Ver. Naties, 2. „10 jaar Benelux". 19.30 Platen. 20.00 Vocaal ens. 21.00 „Opwekkingspredi kers wekken slapenden en doden op", caus. 21.20 Platen. 22.05 Intern. Evangelisch comm. 22.15 Kamerork. 22.40 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-bei. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30-24.00 Pla ten. TELEVISIE: VPRO 20.15 Ere-galerij. 20.25 „De Dienstknecht in het Huis", TV-spel. BRUSSEL. 11.45 Platen. 12.00 Omr.ork. 12.30 Weerber. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Omr.ork. en solist. 14.55 Platen. 15.30 „Siegfried", opera (le acte). 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Platen. 18.10 Voordr. 18.20 Platen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Kinderweelde. 20.05 In leiding volg. uitz. 20.15 „Siegfried", opera (2e acte). 21.40 Kunstkaleidoscoop. 21.55 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15-23.45 „Siegfried", opera (3e acte). BBC 22.00-22.30 Nieuws, hoe de weekbladen, het zien. Engelse films, (op 224 en 75 m.). Woensdagavond arriveerde de sleepboot „Cycloop" in de haven van IJmuiden, met aan boord wrakstukken van de „Willem Bontekoe", waaronder een gedeelte van het neuswiel, dat men hier ziet uitladen. van de electrische installatie, alsmede een stuk vliegtuigglas opgehaald, een deel van de blauw-witte geverfde aluminium vlieg tuighuid, een cilinderkop en een zuiger plus een koppeling en kledingstukken. Opnieuw werden er ook stoffelijke resten in de netten aangetroffen, die wederom naar het politiebureau te IJmuiden-Oost zijn overgebracht. Geen hypothese In een gesprek met de heer J. J. v. B a 1 k o m, onderdirecteur der KLM, deelde deze ons mede, dat, nu de positie van het wrak nog niet bepaald is, geen enkele hypothese omtrent de oorzaak van de ramp houdbaar is tot de wrak stukken grondig onderzocht zijn. De sterke stroom van de Noordzee zal waarschijnlijk, zo vertelde hij, de wrak stukken ver uiteen hebben geslagen, maar het feit, dat men zware onderdelen heeft gevonden, geeft wel goede hoop op posi tieve resultaten van het onderzoek. Inmiddels was hij vol lof over het prach tige werk van de marine en de vissersvloot, die bij de voortgaande naspeuringen on schatbare diensten hebben bewezen en- nog kunnen bewijzen. Vanmorgen op zee De kotters hebben vanmorgen opdracht gekregen een gebied schoon te vissen, dat tweeëneenhalve mijl rondom de voor anker liggende sleepboot „Hectojr" ligt. De „Hec tor" heeft als positie 52.41.30. N.B. en 04.19. O.L.; dat is 20 km. uit de kust tussen Ber gen aan Zee en Kamperduin. Het onderzeebootdetectie- en beproe vingsvaartuig „Paets van Troostwijck" is vanmorgen uit IJmuiden weer naar zee vertrokken; de „Cycloop", de marinesleep boot „Orkaan" en de mijnenveger „Hol lands Diep" zijn echter binnen gebleven. Hoewel er flink wat zee stond, achtte men het wel mogelijk vandaag te duiken. Wan neer de kotters vastlopen zullen deze schepen met duikers van de marine zee kiezen om een nader onderzoek in te stellen. De „Noord Holland" deelde vanmorgen nog mee, dat de toestand op zee op het ogenblik gunstig is om te duiken. Er is echter sinds gisteravond niets bij zonders gevonden. Er wordt vanmiddag door de zes kotters in een aaneengesloten rij op de door de „Hector" bepaalde positie gevist. De „Paets van Troostwijck" kreeg 'van morgen op zijn Asdic een groot wrak en waarschuwde onmiddellijk twee Amster damse kotters, die met trekken zijn be gonnen. Het wrak ligt Z.Z.O. van de „Hec tor", die ten anker is gegaan en meet 10 tot 30 meter. Er wordt gevist op 4 mijl van de sleep boot de AM 18 en de AM 17. De kotter „Maryanne" (WR 7) kreeg vanmorgen een zwaar wrakstuk in het net op 2 mijl bezuiden de „Hector". De sleep boot „Noord Holland" is er heengevaren om te helpen met het aan dek brengen. Crematie R. M. T. Meyers De crematie van de derde piloot van de „Willem Bontekoe", de heer R. M. T. Meyers, zal Vrijdag om drie uur te Wes- terveld geschieden. Commodore A. Viruly van de KLM zal een toespraak houden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Urk J. de Olde te Twijzeler- heide; te Spijk (Gr.) J. F. Storm te Nij- broek; te Wezep W. Vroegindewey te Bleis- wijk; te Oldebroek L. Blok te Kampen. Geref. Kerken Beroepen te Welland-Port (Can.) G. Vellenga te Alkmaar. Aangenomen naar Godlinze H. E. Wijn- ja, cand. te Ten Post, die bedankte voor Westerenden. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Sappemeer K. D. v. Dijk, cand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Delft P. N. Ribbers te Uli-um. Examens Aan het Remonstrants Seminarium te Leiden is bevorderd tot proponent de heer P. H. v. d. Lent te Vlaardingen. Met inigang van 1 September is aa.n de nestor van de predikanten van de Gerefor meerde kerk van Amsterdam, dr. B. A. Knoppers, eervol emeritaat verleend. Dr. Knoppers werd 6 October 1883 te Amers foort geboren. Hij werxi opgeleid tot onder wijzer, maar ging later theologie studeren en in 1914 Werd hij in 't predikambt beves tigd. Na enige andere gemeenten te hebben gediend heeft dr. Knoppers gedurende der tig jaar in Amsterdam in het museum kwartier, de Pijp en omgeving zijn ar beidsveld geihad. Dr. Knoppers heeft vooral voor de jeugdbeweging gewerkt. In 1931 promoveerde hij aan de universiteit van Munster tot doctor in de philosophie op een dissèrtatie getiteld: „Die Jugendbewegumg in den Niederlanden". Dr. Knoppers was vice-voorzitter van de Centrale Evangelisatiecommissie en sticht te in Amsterdam de Gereformeerde Jeugd- centraie, waarvan hij eveneens voorzitter was. Ook de Evangelisatiestichting „Licht en Leven" werd door hem in de hoofdstad gesticht. ADVERTENTIE Aan mr. B. de Gaay Fortman is op zijn verzoek met ingang van 1 October 1954 eer vol ontslag verleend als vice-president van de rechtbank te Amsterdam, onder dankbe tuiging voor de door hem in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. verhoogt Uw werklust, en v«r/rjIf Clement Attlee en zijn zeven collega's van de Britse Labourpartij zijn na hun bezoek aan communistisch China in Hong kong aangekomen. Het gezelschap maakte de reis in de eerste Chinese passagierstrein, die over de grens der Britse kroonkolonie reed sinds de communisten in 1949 aan de macht kwamen. In een welkomst rede te Kowloon, het deel van de kolonie op het vasteland, verklaarde Attlee onder meer: „Wij hebben een gedenkwaardig bezoek aan China gebracht, waarbij wij vele vrienden hebben gemaakt." Hij hoopte, dat de reis zou leiden tot een beter begrip tus sen China en Groot-Brittannië en tot het bewaren van de wereldvrede zou bijdra gen. Attlee heeft de Russische eerste minister Malenkov in een boodschap medegedeeld, dat zo een algemene beperking van de be wapening gewenst was, het goed zou zijn, dat Rusland een voorbeeld gaf. Op een persconferentie te Hongkong zeide Attlee, dat hij de Chinese leider Mao Tse Toeng in Peking had medegedeeld, dat hij deze boodschap aan Malenkov kon geven als de mening van de Labourpartij daar de Sov jet-Unie de zwaarst gewapende macht ter wereld was. Volgens Attlee wordt communistisch China bestuurd volgens beginselen waar mee hij zich niet kan verenigen. De La- Ongeveer een jaar geleden, op 7 Sep tember 1953, waren de twee Nederlandse militairen: de sergeant titulair R. L. en de dienstplichtige korporaal R. W. van week end verlof te Amsterdam niet terugge keerd naar hun onderdeel te Steenwijker- wold. Ze gingen de grens over bij Gl.aner- brug en passeerden op 8 September de grens van West- naar Oost-Duitsland bij Helmstëdt. In Enschdé had het tweetal sterren ge kocht en voordat ze de grens naar Oost- Duitsland overstaken had de sergeant zich tot eerste luitenant en de korporaal zich tot tweede luitenant bevorderd. Aan de autoriteiten te Helmstedt vertelden ze, dat ze uit Nederland waren gevlucht omdat ze niet onder de druk van Amerika wensten te leven. L. is veertien dagen geleden naar Neder land teruggekeerd. Hij is gearresteerd en wacht thans op zijn berechting. W. keerde reeds op 30 December 1953 terug en werd op Schiphol gearresteerd. Op 26 Augustus stond hij terecht voor de krijgsraad te vel de te Eden. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de strafgevangenis voor jongelieden, met ontslag uit de militaire dienst en met voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hij kreeg daarvoor een proeftijd van drie jaar, op de bijzondere voorwaarde dat hij zich onder toezicht moest stellen van een zenuwarts. Blijkens de verkla ringen van korporaal W. tijdens de recht zitting werden beide militairen als Neder landse „officieren" in Oost-Duitsland met onderscheiding behandeld. Russische offi cieren onderwierpen hen aan een la.ng- rurig verhoor en toen men hen bleek te vertrouwen werden de Nederlanders on dergebracht in een hötel te Oost-Berlijn, waar zij een verklaring moesten tekenen dat „Nederland een provincie van Amerika is". Na drie weken mocht het tweetal een rondreis door Oost-Duitsland, Polen en Roemenië maken. Daarna verbleven ze in een villa te Bautzen. Daar kregen zij bur gerkleren. In deze villa waren ook Franse en Amerikaanse vluchtelingen. In Bautzen ADVERTENTIE U zult tevreden zijn met een <^3ril van K E I P Gr.. Houtstraat- 1 37-naast luxor werd het tweetal in contact gebracht met arbeiders. De bedoeling was dat beide Nederlanders contacten zouden leggen tus sen deze arbeiders en Nederlandse arbei ders. Het begon W. toen echter te vervelen en hij gaf de wens te kennen naar huis te vertrekken. L. wilde blijven. W. werd hierop over de Oost-Duitse grens geleid, en met hulp van de Nederlandse consul te Hamburg kon hij de terugreis per vliegtuig ondernemen. Het tweetal had volgens W. besloten te deserteren omdat ze bezwaren hadden te gen de militaire dienst. L. tegen de dienst als zodanig en W. omdat zijn commandant zijn bevordering tot sergeant zou verhin deren. Eerst vatten zij het plan op naar Frankrijk te gaan, doch zij vreesden door dit land te worden uitgeleverd. Voor die vrees bestond geen aanleiding in Oost- Duitsland, zodat zij besloten naar dat land te deserteren. De 22-jarige mijnwerker A. v. V., die de benedenverdieping van een huis te Heer lerheide bewoont, heeft in de afgelopen nacht om kwart voor twaalf de 40-jarige P. J. T., die de bovenverdieping bewoonde, bij een vechtpartij van het leven beroofd. T. kwam, volgens de politie, Woensdag avond laat, beschonken thuis. Hij heeft met de bij de benedenburen in de kost zijnde Van V., met wie hij eerder op de dag ook al onenigheid had gehad, ruzie ge zocht. Er ontstond een vechtpartij. Van V. heeft in de loop van het gevecht een hak mes gepakt en T. daarmede op rug en hoofd geslagen. T. liep zulke verwon dingen op dat hij overleed. Van V. heeft zich later bij de politie te Heerlerheide gemeld. Vatintorgen bij de tunnel: De situatie bij de Velsense tunnel is in zoverre ongewijzigd, dat het werk nog steeds geheel stilligt, op één dragline na, die hedenmorgen in de bouwput voor de bronbemaling der Rijkswaterstaat moest graven. Overigens zijn er onderhandelingen gaande tussen Amsterdamse Ballast en draglinemachinisten om dit deel van het werk weer te hervatten. 46. Mario wilde juist met de tijdbom wegsluipen, toen er een plank kraakte. Met een ruk kwam Panda overeind en was meteen klaar wakker. „Hela!", riep hij, uit zijn bed springend, „probeert u alwéér het horloge van kapitein Paverits te ste len?!" „Bah", dacht Mario, „daar heb je dat vervelende ventje weer. Ik moet hem nu wel iets vertellenik kan geen op onthoud meer hebben, de bom kan elk ogenblik barsten". Dus fluisterde hij ge jaagd: „Houdt me niet op! Dit is geen horloge, maar een tijdbom. Als die barst, gaat het hele schip naar de kelder!" „Oei!", hijgde Panda ontzet, „dus daarom „Ja, DAAROM", snauwde Mario. „Nu weet je het. Uit de weg! Dat ding moet dadelijk overboord!" Natuurlijk deed Panda nu geen poging meer, om dit te verhinderen. Samen met Marlo snelde hij de hut uit, toen kapitein Paverits wakker schrok. „Hela! Ahoy!", riep hij, „wat moet dat?! Waar gaan jullie met mijn horloge heen?!" „We gaan het overboord smijten!", riep Panda over zijn schouder. Wel heb je het ooit zo zout gegeten!", gromde de oude zeerob, uit zijn kooi springend, „nu heb ben ze allebei een zonnesteek te pakken! Ik moet mijn horloge redden!" bourdelegatie was echter onder de indruk gekomen van de ingevoerde hervormin gen in China. Hij had de indruk, dat de Chinese regering onkreukbaar is en vol gens een beginsel te werk gaat waarin zij gelooft. Zij had zeer opmerkelijke arbeid verricht, aldus Attlee. Mao Tse Toeng had te kennen gegeven, dat het nuttig zou zijn, als een aantal ge zichtspunten ter kennis zou worden ge bracht van Groot-Brittannië's Amerikaan se vrienden. Attlee had op zijn beurt ge zegd, dat het zijn nut zou kunnen hebben als sommige gezichtspunten aan China's Russische vrienden kenbaar gemaakt zou den worden. „Ik liet ook weten, dat wij geloven in de vrijheid van het volk om zijn eigen zaken te regelen. Wij zeiden ook, het niet nuttig te achten, dat de commu nistische partij voortdurend in andere lan den kuipte". Op een vraag of hij van mening was, dat Peking voornamelijk om rédenen van poli tiek niet op een vreedzaam naast elkaar bestaan aandringt, antwoordde Attlee: „Ik geloof van niét". Het contact met het Chi nese volk zou zo nauw mogelijk moeten zijn. „De Chinezen hebben waanvoorstel lingen over wat er in het Westen gedaan wordt, zoals wij waanvoorstellingen over China hebben". Hij was onder de indruk gekomen van het werk voor de volksge zondheid en in het bijzonder van de doel treffendheid van de campagne tegen de vliegen. De regering van Peking is bezig met een taak van geweldige omvang, maar men wendt niet voor, dat allés al goed is dit „in aangenaam contrast" tot de Sovjet- Unie. Op een vraag, of hij ideologische verschillen tussen de Russische en Chinese communisten had waargenomen, ant woordde de Labourleider: „Ik kon een zeker verschil in practische toepashing op merken". Hij noemde de behandeling der boeren in China. Voorts is de bemoeienis der Chinese autoriteiten met de kleinhan delaren, van wie er in elke stad een groot aantal is, zeer gering. „In het algemeen is er naar mijn mening minder strafheid in de toepassing van de Marxistische ideo logie en een neiging tot grotere verdraag zaamheid." Op een vraag, of de tocht zijn denkbeelden omtrent China had gewijzigd, antwoordde Attlee: „Niet bijzonder". In antwoord op een vraag, of de Chinese regering onder Russische invloed staat, zeide hij: „Zij steunen voor een belangrijk deel op Russische goedereninvoer. Ik zag nergens Russen, die de leiding hadden. Wat vrijheid van gedachte en menings uiting betreft is China een land, dat door de communistische partij wordt bestuurd en er is geen verschil met andere commu nistische landen, aldus Attlee. „De vakbe weging daar is niet wat er onder een vak beweging verstaan wordt. Deze is eenvou dig een instrument van de regering om te zorgen voor grotere productie". Tenslotte verklaarde Attlee, dat men bij een kort be zoek niet tot een definitief oordeel kan komen. Woensdagavond zijn zeven leden van de Labour-delegatie per vliegtuig naar Tokio vertrokken. Zij weigerden voor hun ver trek iets te zeggen. Attlee bleef in Hong kong. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM-TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 Met luid gejuich landde Woensdagmid dag aan de urgemeester Elsenweg te Naald wijk een helicoptère met de druivenfee (An neke Elro). Daarmee begonnen de West- landse druivenfeesten. Daling. De bodem van Mexioo-stad daalt ongeveer een voet per jaar, doordat per seconde ongeveer 900 kubieke meter water onder de stad wordt weggepompt om aan de waterbehoefte van de groeiende stad te voldoen. Politie. De Britse vakvereniging van po litiemannen heeft officieel een veertig, urige werkweek geëist. Het ministerie van Binnenlandse Zaken en de belang hebbende autoriteiten zullen de eis in overweging nemen. Schriftelijk. Bufgers van Irak, die schuldig bevonden wordën aan communistische activiteit, zullen krachtens een niéuw regeringsdecreet hun nationaliteit ver liezen. Het communisme in Irak is bui ten de wet gesteld. Personen dde eerder veroordeeld werden wegens communis tische activiteit, mogen hun nationaliteit behouden als zij binnen een maand schriftelijk het communisme afzweren. Poltie-staat. De Amerikaanse communis ten zijn van plan de nieuwe wet, die de communistische partij in de Verenigde Stalen verbiedt, openlijk te weerstre ven. Een communistische woordvoerder heeft te New York gezegd dat de wet voor de rechtbanken op de proef zal worden gesteld als de regering tot be knotting van de par tijactiviteit overgaat. De partij noemt de wet „een grote stap naar een politiestaat". Plezierreis. Volgens Griekse hofkringen zal prinses Maria Pia, de twintigjarige dochter van ex-koning Umberto van Italië, zich binnenkort verloven mét een der twee zoons van de prins en prinses van Hannover.Beiden zijn passagiers van de „Agamemnon". De prinses en haar vader zijn uit Delphi waar zij van boord zijn gegaan in Athene aange komen, om nog enkele dagen in Grie kenland door te brengen. De „Agamem non" vaart via het eiland Korfoè naar Napels, waar de „plezierreis der vor sten" officieel zal eindigen. Bezoek. President Celal Bajar van Turkije is met zijn jacht „Savarona" in de Joe goslavische haven Rijeka aangekomen voor een officieel bezoek van acht dagèn aan Joegoslavië. Bij het binnenvaren van de haven werd de „Savarona" be geleid door Turkse en Joegoslavische oorlogsschepen. De president wordt heden in Belgrado verwacht. Meer. President Eisenhower heeft een wét ondertekend, waarbij de bepalingen der sociale-zekerheidswetgeving van toe passing worden verklaard voor tién mil- lioen Amerikanen meer. Bovendien is het bedrag der uitkeringen verhoogd. De stijging der uitgaven zal worden be streden door grotere bijdragen van werkgevers en werknemers aan het fonds, ten laste waarvan de uitkeringen worden gedaan. Immigratie. De Australische ministèr voor het Leger, Francis, heeft verklaard, d'at de „opmars van het communisme in Zuid-Oost-Azië" het belang aantoönt van een zo snel mogelijk uitbreiden van de Australische bevolking. Het voor dit jaar gestelde getal van 107.000 immi granten kon zonder schade voor de na- tionale economie volgemaakt worden. Kippen. Een kippenboer in Frankston, 40 kilometer van Melbourne, beweert zijn eierproductie te hebben vergroot door de kippen te laten luisteren naar radio- uitzendingen van parlementaire debat ten. Hij betreurt het alleen, dat het par lement niet voortdurend vergadert.... L. W. Hamilton, onderstaatssecretaris van Binnenlandse Zaken, die het ver haal vertelde, is van plan zelf ook een radiotoestel in zijn kippenhok te plaat sen. Uitwisseling. De „operatie-lof", een uit wisseling van 4011 geallieerde en 14.069 communistische gevallenen uit de Ko reaanse oorlog, is in de omgeving van Panmoendjom begonnen. De uitwisseling zal dertig dagen duren. De stoffelijke overschotten zullen per trein naar Poe- san worden vervoerd en vandaar per schip naar de Verenigde Staten. De in de omgeving van de spoorlijn wonende Koreanen is aangezegd als de trein pas seert, te buigen om eerbied aan de doden te bewijzen. Door het gehele land zullen de vlaggen halfstok hangen. Een groep internationale bridgespelers heeft een nieuw kaartspel gedemonstreerd in Londen, „Calypso" genoemd. Een van de uitvinders is Kenneth Konstam. Het spel kan in een half uur geleerd worden en duurt ongeveer diezelfde tijd. Er wor den vier spellen kaarten bij gebruikt. In het nieuwe spel zijn zowel eigenschappen van bridge als van canasta verwerkt. HOUDT U VAN grote getallen? Laten we dan beginnen te vertellen dat over de gehele wereld jaarlijks een ruwe 1,5 mil liard tonnen steenkool worden gedolven. Het is iets minder, maar op een kleinig heidje behoeven we vandaag niet te letten. De schattingen over de steenkolenvoor- raden die zich nog onder het aardopper vlak bevinden lopen weliswaar uiteen, maar voor zover we kunnen nagaan zijn we met een getal van 10 millioen ton waarschijnlijk zelfs nog aan de bescheiden kant. Zouden we al die kolen uit de grond weten te peuteren, dan kunnen we op voet van het tegenwoordige gebruik nog 6/z duizend jaar met dit voorraadje toekomen. Zijn we er eerder doorheen, dan bewijst dit alleen maar dat de bewoonbare gebieden, door nóg meer fabrieken, schoorstenen en centrales, zul len worden ontsierd. Maar goed, deze geweldige energievoor- raad die zich nog onder de grond bevindt en toereikend is voor 6500 jaar, zinkt vol slagen in het niet in vergelijking met de energie die door de omloop van de maan en de draaiing van de aarde tot onze be schikking zou komen. Die energie lijkt on grijpbaar en onbereikbaar en wellicht meent u ook, dat het ons naar de bol ge stegen is maar desondanks zint de mensheid al eeuwenlang op een middel om de bewegingen van deze planeten aan zich dienstbaar te maken. Een hersenschim is dit zeker niet, want een gedeelte van dat arbeidsvermogen wordt ons als het waren op een presen teerblaadje voorgehouden in de vorm van eb en vloed, welke getijverschillen immers voornamelijk veroorzaakt worden door de omloop van de maan en de asrotatie van de aarde. Het arbeidsvermogen dat in de vloedbeweging ligt opgesloten is werke lijk onvoorstelbaar. Een naarstig rekenend man heeft becijferd dat de vloedbeweging over de gehele aarde is gelijk te stellen met 11.000.000.000.000.000.000 (11 trillioen paardekracht/jaar! Zo erg veel zal dit grote getal de ge middelde lezer wellicht niet te zeggen heb ben. Welnu, wanneer we een paardekracht- jaar uit water gelijkstellen met slechts 3 ton steenkool, komt de energie van de vloedbeweging overeen met 33 trillioen ton steenkool, dat is 20 milliard maal de hoe veelheid steenkool die we jaar lijks verbruiken! We zullen uiteraard geheel in het middeji laten hoe veel nullen de ijverige reke naar zich kan hebben vergist en ook laten we buiten beschouwing dat het totale ar beidsvermogen van de vloedbeweging niet verwisseld mag worden met de energie die de mens zich daaruit eventueel ten nutte zou kunnen maken. We willen uitsluitend doen zien welk een onvoorstelbare hoe veelheid energie in de getijdewerking ligt opgesloten en ons dagelijks onder de neus wordt geduwd. Een hoeveelheid die vele milliarden malen groter is dan de mens heid behoeft. Is het dan zo verwonderlijk dat de mens al eeuwenlang zint op middelen om deze krachten aan zich dienstbaar te maken, zij het dan voor een héél klein deeltje? Integendeel, het is eigenlijk nog veel ver bazingwekkender dat dit vraagstuk nog steeds niet naar behoren is opgelost. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2