Kunstzwemploeg van „Haarlem uit Spanje terug Veel aandacht in komende seizoen aan theologie en wijsbegeerte Kort en bondigj In Manresa moest politie hulp bieden Maatregelen tegen dr. Ernst Tillich onnodig Haarlemse Volksuniversiteit In Rusland is geen staatsamateurisme VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Minister Donker: Deelnemers aan het FIDE-schaaktournooi Haarlemse wielerploeg voor clubkampioenschap „Verdienstelijk meester in de sport" Sport in 't kort A very Brundage Nieuw uitbreidingsplan nabij de Lorentzkade Scheepvaart „Russische ambassade- niet groter dan 30 man" Handelspolitiek der V.S. wordt protectionistisch Kerkelijk Nieuws 99 Verwelkomd door een enorm gehuil van tientallen Haarlem-supporters, kwamen Donderdagavond om kwart voor elf de twaalf meisjes van zwemclub Haarlem terug uit Spanje. Cor Braasem, die een ge regeld zwemcontact tussen Spanje en zijn oude Nederlandse zwemvrienden schijnt te blijven onderhouden, had de uitnodiging voor de zwemclub Barcelona bewerkstel ligd. De Meeuwen-figuurzwemafdcling was er al dit jaar, en de twaalf van Haar lem hebben groot succes geboekt. „Ze begonnen al te joelen- toen we nog op de kant stonden". „We hebben dikwijls koud water gehad". De trainster, mevrouw Hölsker, heeft met de meisjes een dag in Parijs doorgebracht. De grootste succes werden geboekt met de nummers „Anna", „Drijvende Fontein" en „Limelight". De club is meer dan twin tig keer opgetreden, bijna uitsluitend in Catalonië, in het Noord-Oostelijk deel van Spanje. Vrije dagen Door enige veranderingen heeft de kunst zwemploeg méér vrije dagen gehad dan oorspronkelijk was vastgesteld. Na Donderdag werd ook op Vrijdag geen uitvoering gegeven en was er nu volop gelegenheid om nog wat meer in de zon te liggen. Zaterdag echter werd in Matöna voor een druk bezet zwembad met veel succes gedemonstreerd en als afwisseling zorgden nu een paar Spaanse kunstzwemsters voor enige aardige nummers. Waterpolo Daar bij ieder optreden het kunstzwem- pKogramma niet volledig hoeft worden-af gewerkt, zorgen de. Haarlemse meisjes steeds voor' een verrassing door het spelen van een polowedstrijd. Waterpolo voor dames komt in Spanje weinig voor en is in de kleine plaatsjes nog nooit aan schouwd. Als er wat wild gespeeld wordt en er af en toe ook nog een paar meisjes het water uit gestuurd worden, wat hun clubgenoot Frans Paanakker die dan als scheidsrechter fungeert maar al te vaak doet, is het publiek nog enthousiaster. Onlangs heeft het Tweede Kamerlid de heer Wagenaar (C.P.N.) aan de minister van Justitie gevraagd, of de minister ken nis had genomen van de lezingen, door de vreemdeling dr. Ernst Tillich uit Berlijn op 19 Juni te Arnhem en op 21 Juni te 's-Gravenhage gehouden, waarin deze on der meer gezegd zou hebben: „Dat de Sovjets midden-Europa bezetten is bitter" en '„de strijd tegen het communisme is een strijd tegen de Sovjet-Unie". Sprekende over de 17-Juni-relletjes vorig jaar in Berlijn zou dr. Tillich ge zegd hebben: „Wij hebben het eens gedaan en wij zullen het nog eens doen, maar dan beter". De heer Wagenaar vraagt of de minister vooraf kennis heeft genomen of doen ne men van de lezingen, die deze vreemde ling in ons land zou uitspreken, zoals vol gens de uitlating van de minister in zake de arrestatie en uitleiding van de Engels man dr. N. O'Connor, strode in oerlelijke gevallen dient te geschieden. Is de minister niet van mening, dat het optreden van dr. Tillich een ongeoorloofde politieke activiteit voimt tegenover een beviïende mogendheid, en welke maat regelen denkt de minister dan te nemen tegen deze vreemdeling en tegen de orga nisaties, die oen dergelijk ongeoorloofd op. t; eden hebben mogelijk gemaakt of be gunstigd?, zo vraagt de heer Wagenaar vei der. De minister van Justitie heeft hierop geantwoord; dat dr. Ernst Tillich het woord heeft gevoerd op 18 Juni 1954 tij dens een openbare zitting van een te Arn hem gehouden congres van de Nedér- landse vereniging van Ex-politieke Ge vangenen uit de Bezettingstijd en op een op 21 Juni 1954 te 's-Gravenhage door de Nederlandse Raad der Europese Beweging gehouden besloten bijeenkomst. Uit de ingewonnen inlichtingen is niet kunnen blijken, dat dr. Tillich de in de vragen bedoelde uitlatingen heeft gebe zigd. Van de inhoud der lezingen werd vooraf geen kennis genomen, doordat dr. Tillich zeer kort voordat hij daar het woord zou voeren in Arnhem arriveerde en hij ziin lezing niet op schrift had gesteld. De hoofdcommissaris van politie te Arnhem had echter tevoren door tussenkomst van de voorzitter der congrescommissie aan dr. Tillich doen weten, dat deze er bij zijn lezing rekening mede diende te houden, dat hij als vreemdeling zich in het bij zonder niet mocht begeven op het terrein der politieke actie. Daar ook overigens niet van ongeoor loofde politieke activiteit van dr. Tillich is gebleken, heeft de minister geen maat regelen behoeven te nemen. De kunstzwemploeg van zwemclub Haar lem" op het perron van het slation Haarlem. Als bijzondere attractie traden de meis jes Zondagavond op tijdens een groot dansfeest in het „Picines y Deportes" te Barcelona. Het moeilijke, ietwat verwende publiek was erg ingenomen met de goede uitvoeringen van de „Wals", „Mars", „Blue Tango" en „Balscène", zodat men een Spaans applaus de kunstzwemsters niet onthield. Politie Vier dagen voor het begin van het FIDE schaaktournooi in Amsterdam is het nog steeds niet bekend of aan dit tournooi 25 of 26 landen zullen deelnemen. Griekenland heeft namelijk nog niet definitief laten we ten of het komt. De deelnemers van de andere landen zijn Argentinië: Najdorf, Bolbochan, Panno, Guimard, Pilnik en Rosetto. België: O'Kelly De Galway, Dunkelblum Gobert, Lemaire, Alfons, Thibaut. Bulgarije: Neykirch, Milev, Bobotsov, les vetkov, Minev, Bobekov. Canada: Anderson, Bohatirchuk, Divins ky, Fox, Vaitonis en Yanofski. Denemarken: Werner Nielsen, Per Larsen Axel Nielsen, Palle Nielsen, Enevoldsen en Andersen. Engeland: Golombek, Alexander, Penrosé: Wade, Barden en Clarke. Finland: Kaila, Ojanen, Westerinen, Salo Katajista, Ran tanen. Frankrijk: Bernstein, Raizman, Thielle ment, Bergraser-Berav, Burstein, Nora dounghian. Hongarije: Szabo, Barcza, Szily, Kluger, Saanidior, Gereben, Bilek, Vogel. Ierland: Reilly, Kelly, Maher, Walsh Nash, Rohan. Israel: Porath, Czerniak, Oren, Alony Kniazer. Italië: Paoli, Porreca, Primavera, Norcia Scafarelli, Cala. Joegoslavië: Pirc, Gligoric, Trifunovic Rabar, Matanovic, Fuderer. Luxemburg: Doerner, Neu, Stalter Schneider, Kremer, Jerolin. Nederland: Euwe, Donner, Prins, Cort lever, Van Scheltinga, Kramer. Noorwegen: Morgcken, Vcstol, Lindblom Store, Vlater, Ramm. Oostenrijk: Lokvenc, Beni, Robatsch Alexa, Kovacs, Prameshuber. Saargebied: Benkner, Lorson, Morena Kastel, Weichselbaumer, Haas. Sovjet Unie: Botwinnik, Smyslov, Bron stein, Keres, Geiler, Kotov. Tsjechoslowakije: Pachman, Filip, Sajtar Zita, Fichtel, Ujtelky. West Duitsland: Umzicker, Schmid, Pfeif fer, Rellstab, Darga, Joppen. IJsland: Olafsson, Gudmundsson, Palmas son, Augustsson, Johannsson, Arnlaugsson. Zweden: Stahlberg, Lundin, Stoltz, Hor- berg, Nilsson, Goode. Zwitserland: Bhend, Blau, Kupper, Nie Door een grote reclamecampagne in vaTcoSbia Manresa, door middel van spandoeken, radiowagens, pamfletten en folders, was Maandagavond het zwembad aldaar prop vol. Voor deze avond waren extra tribunes gebouwd en de drukte was zo groot dat de politie er bij te pas moest komen om de meisjes gelegenheid te geven zich van hun kleedhokjes naar het basin te begeven. Een politieescorte zorgde er ook weer voor dat de meisjes behouden in hun ca bines terugkwamen. Dat het succes voor de kunstzwemploeg erg groot was spreekt vanzelf. De ploeg van de Haarlemse wielervereni ging H.S.V. „De Kampioen", die op 15 Sep tember aan het clubkampioenschap van Ne derland zal deelnemen, is thans definitief samengesteld en bestaat uit de professionals Gerrit en Adrie Voorting, Gerard Peters en Van Roon en de amateurs Rusman en Steen voorden. Reserves zijn de amateurs Piet en Ton-ny Peters. Reeds tweemaal achtereen werd de natio nale club titel door de Haarlemse renners veroverd en ook nu weer behoren zij tot de grote favorieten. PI zijn nog niet" bek end. Reeds aangekomen zijn de Ar gentijnen Najdorf en Pilnik. De commissie voor lichamelijke opvoe ding en sport, onderafdeling van de Rus sische ministerraad, heeft het praedicaat „verdienstelijk meester van de sport" toe gekend aan zes athleten, die zich tijdens de Europese kampioenschappen te Bern onderscheiden hebben: Grischaev (2e ma rathon), Filin (3e marathon), Kutz (win naar 5000 m), Ukhov (winnaar 50 km snelwandelen), Krivonosov(winnaar kogel- siingeren), Ylin (winnaar 400 meter hor den). VAN KLAVEREN DAAGT THOM UIT Theo Huizenaar heeft namens B'ep van Kla veren op het Bondsbureau van de Neder landse Boksbond een uitdaging gedeponeerd aan de Brit Wally Thom, de nieuwe Euro- pse weltergewicht, voor een wedstrijd met de Europese titel als inzet. In laatste aanleg zal de ACAB, de commissie van de Europese Boksunie, die zich met titelaangelegenheden bezig hout. beslissen of deze uitdaging al dan niet officieel erkend wordt. Uit het herfstprogramma van de Volks- j universiteit voor Haarlem en omstreken blijkt, dat een zekere eenheid in de te be handelen onderwerpen is nagestreefd, het geen wel het duidelijkst uitkomt in de openingsavond, de serie lezingen van docenten, die de besprekingen van de Wereldraad van Kerken te Evanston heb ben bijgewoond en de uitvoerige leergang „Theologie en Philosophie". Het nieuwe programma zal worden ge opend met een voordrachtsavond in de Stadsschouwburg op Woensdag 29 Septem ber. Charlotte Kohier zal dan voordragen uit Prediker, Hooglied en Psalmen. Een zeer belangrijk onderdeel van het programma zal zijn de nabeschouwing over de tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken. Docenten zullen zijn dr. W. F. Golterman, secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland (onder werp: „Jezus Christus, de hoop voor wereld en kerk"), ds. J. H. Stelma, voor zitter van de Raad voor kerk en zending van de Ned. Herv. Kerk (onderwerp: „Het Evangelie voor de volkeren") en mr. F. L. S. F. Baron van Tuyl van Serooskerken, algemeen-secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap (onderwerp: „Evanston over de wereldvrede"). Deze cursus zal worden gehouden in de Remonstrantse Kerk. De tweede uiterst belangrijke cursus is de leergang „Theologie en Philosophie", welke uiteenvalt: a. in de inleiding tot de dogmatiek van het Christendom, een drie tal voordrachten te geven door prof. dr. G. C. van Niftrik, Hoogleraar aan de Univer siteit van Amsterdam; b. in drie voordrach ten van dr. Sierksma over hoofdmomenten der godsdienstgeschiedenis (primitieve godsdiensten, het Boeddhisme en het Chris tendom) en c. in de drie voordrachten van prof. dr. B. A. M. Barendse O.P. over de inleiding tót de philosophie. Bij voldoende belangstelling zal deze cursus in Januari 1955 wórden vervolgd. De in 1953 begonnen cursus van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals museum, zal worden voorgtezet. Onder de titel „Vijf eeuwen schilderkunst in de Ne derlanden" zal de heer Baard een drietal voordrachten met lichtbeelden houden, dit keer over de 16-de eeuwse kunst in de Nederlanden. Handenarbeid In samenwerking met de afdeling Haar lem van de vereniging voor handenarbeid zal een drietal voordrachten worden ge houden over boetseren, poppen maken en vrije expressie. Docenten zijn L. Postma, Edith ReckendorfThom en A. Pieterse. Dr. H. Groot heeft een drietal voor drachten met lichtbeelden voor zijn reke ning genomên over atoomenergie voor oor- logs- en vredesdoeleinden. Op Woensdagavond 1 December zal Bertje Davelaar in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een piano-avond geven. Zij speelt dan oud-Spaanse sonates van Soler, Cantallos, Serrano en Ferrer; bovendien werken van Bach, César Franck en Claude Debussy. Van de overige programmadelen vermel den wij een drietal voordrachten over „Angst en leugen in het kinderleven" door de h'eer J. W. Bos; een lezing met kleuren films van J. P. Strijbos over de kleuren pracht van Zuid-Afrika, de verhandeling over het leven en werk van Louis Couperus door prof. dr. G. Stuiveling, en een tweetal voordrachten van de heer J. M. v. d. Valk over psychosomatische ge neeskunde. Bovendien is op Zaterdag October een wandeling door Li'ndenheuvei geprojecteerd, met als leider de bioloog dr. A. Meesters. Oud-Schoten In Oud-Schoten begint het programma met een volkszangavond op Woensdag 6 October. De leiding berust bij „De reizende Cantorij". Op Woensdag 27 October geven leerlin gen van de Volksmuziekschool een demon stratie van muziek en dans. Dr. C. Spoelder houdt op 17 November een lezing over oud-Haarlem, waarna op 24 November ir. A. v. d. Steld nieuw- Haarlem onder de loupe zal nemen. Afdeling Heemstede Op 18 October zal dr. A. Melehior in het Minervatheater een lezing houden over „Amazonas, het grootste land van krabben en bijten". De lezing wordt door een film begeleid. Ir. E. M. Roderkerk zal op 21 October de aandacht vragen voor de „Herfst in het nationale park „De Kennemerduinen" Mevrouw mr. L. Eversdijk-Smulders zal een drietal voordrachten met lichtbeelden verzorgen over „Avonturen in Groot Sy rië, het Heilige Land en Irak". Ds. E. Fra ter Smid, predikant bij de Vrije Gemeente te Amsterdam zal een tweetal voordrach ten houden over „Aspecten der Ameri kaanse vrijzinnigheid". Ds. Frater Smid zal spreken over unitarisme, een religie van zelfvertrouwen en levenspraktijk en over universalisme, een religie van gods vertrouwen en levensaanvaarding. De bekende schrijver A. den Doolaard zal op 25 November een beschrijving geven van „Het leven van een landloper". Zoals ieder jaar worden er ook dit keer weer taalcursussen gegeven in Engels, Frans, Spaans, Italiaans en Esperanto. Tenslotte volgen hier nog twee avonden van de Vereniging voor paedagogiek, af deling Haarlem en omstreken. Op 6 Octo ber zal dr. Boerwinkel spreken over „Ten- denzen in de maatschappij" en op 10 No vember houdt mr. M. Rooy een verhande ling over „De veranderde eisen van het bedrijfsleven". Tussen Scharendyke en Renesse is men thans bezig de duinen kunstmatig te ver sterken. Door een in het Brouwershavense Gat liggende zandzuiger wordt 270.000 ku bieke meter zand tegen de daar smalle duinenrij gespoten. Het zand wordt met klei afgedekt. Bij Burghsluis wordt achter de daar liggênde dijk een inlaagdijk aange legd. Hiervoor zal ongeveer 90.000 ktrbieke meter zand door een zandzuiger worden opgespoten. De voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, de Amerikaan Avery Brundage, heeft in een persconferentie na zijn terugkeer uit Rusland, in welk land hij een rondreis van drie weken maakte, verklaard, dat hij iniets had kunnen ont dekken, dat erop wees, dat men in Rusland de hand licht met de naleving van de voor schriften, welke voor het amateurisme in de sport gelden. Brundage ging naar Rusland om te on derzoeken of de talrijke berichten over het zogenaamde staatsamateurisme in Rus land dat wil zeggen, sportlieden, die geheel door de staat gesteund en betaald worden en die niets anders doen dan in wedstrijden uitkomen op waarheid be rustten. „Ik heb deze kwestie voorgelegd aan Ni- colai Romanow, hoofd van het departe ment voor lichamelijke opvoeding, aldus Brundage. Romanow heeft mij verzekerd, dat de voorschriften voor amateurs niet Overtreden werden en ik heb op mijn reis niets kunnen ontdekken, dat mij deze ver klaring in twijfel deed trekken". Werken of studeren „Voor zover ik heb kunnen vaststellen zijn er zeer weinige zo in het geheel geen Russische athleten, die ail hun tijd aan de sport besteden. De grote massa van de Russische sportlieden werkt of studeert. Natuurlijk zijn er in Rusland evenals in alle andere landen zekere verkeerde ge bruiken in zwang, maar overal in de we reld heeft men mij ook herinnerd aan de „footbalT'-beurzen op de Amerikaanse colleges en men heeft mij gevraagd, of dit soms zuiver amateurisme was", aldus Brundage. „Rusland is in de internationale sport snel naar boven gekomen, omdat er in dat land een zeer grote belangstelling voor alle sporten bestaat", aldus Brundage. „Het is een grote eer om in Rusland kampioen in een bepaalde tak van sport te zijn en vrij wel iedereen doet aan sport. Er zijn bij voorbeeld 800.000 gymnasten, die aan com petities deelnemen. Het is dus gemakkelijk te begrijpen, waarom Rusland zoveel goede sportlieden voortbrengt". In de Woensdag te houden vergadering va" de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, om te bepalen, dat voor het gebied, begrend door de Lorentz kade, de geprojecteerde Egelantierlaan, de Zuidelijke en Westelijke gemeentegrens van de Oosterduinweg tot de Elswoutslaan, de Leendert Meeszstraat, de Oostelijke grens van de geprojecteerde bebouwing van het Tuindorp en de Brouwersvaart, een uitbrei dingsplan, c.q. een herziening van voor ge deelten van dit gebied geldende uitbrei dingsplannen, in voorbereiding is. In de toelichting deelt het college mee, dat wegens verschillende omstandigheden, waaronder de te verwachten wijziging van het tracé van de ten Westen van Haarlem geprojecteerde verkeersweg, het wenselijk geacht wordt, dat een uitbreidingsplan, dan wel een herziening van bestaande uitbrei dingsplannen, in voorbereiding is. Sunarjo: DJAKARTA 2 Sept. (Pi-Aneta). - De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, kon Donderdagmiddag nog geen mededelingen doen over de kwestie of tussen de Sovjet-Unie en Indonesië over eengekomen is, dat de vestiging van am bassades zou geschieden op basis van re ciprociteit ten aanzien van de omvang der staf. Hij voegde hier echter aan toe, dat dit geen internationaal gebruik is bij het aangaan van diplomatieke betrekkingen en dat meestal wordt uitgegaan van de belan gen, die men in de respectievelijke landen heeft. Intussen wordt in berichten thans veelal niet meer van 60. maar van 30 ver wachte leden van de staf der Sovjet-am bassade gesproken. De voorzitter van de Parkindo, mr. Tambunan, verklaarde te menen, dat de regering de vestiging van 30 Russen als leden van de ambassade niet diende toe te staan. Ongerustheid in Nederland Naar aanleiding van het signaleren van een nieuwe handelswending in de Ameri kaanse handelspolitiek in meer protectio nistische richting heeft het Centraal Or gaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland te Den Haag een schrij ven gericht aan de minister van Economi sche Zaken, waarin „de ernstige ongerust heid van het Nederandse bedrijfsleven over de huidige Amerikaanse handelspolitiek" wordt tot uiting gebracht. In het adres wordt gezegd, dat de beslissing van de Amerikaanse regering om het invoerrecht op horloges met 50 percent te verhogen hoewel deze maatregel niet in eerste aanleg een Nederlandse bedrijfstak raakt zeer grote ongerustheid in het Nederlandse be drijfsleven heeft doen ontstaan. In deze beslising meent men namelijk een nieuw symptoom te zien van een her nieuwd ombuigen der Amerikaanse han delspolitiek in protectionistische richting, zulks nadat nog op grond van de presiden tiële boodschap aan het Gongres van 30 Maart 1954 mocht worden verondersteld, dat een liberalisering van de buitenlandse economische politiek in het verschiet lag. Dit laatste was trouwens ook volledig in overeenstemming met hetgeen van de zijde der Verenigde Staten de wereld nu reeds jarenlang bij alle gelegenheden tel kens weer is voorgehouden, namelijk dat men alleen dan tot grotere welvaart kan geraken en zich tegen de politieke geva ren van armoede te weer kan stellen, wan neer een expansionistische economische politiek wordt gevoerd, welke dient te be rusten op convertibiliteit der valuta's en het wegnemen "van handelsbelemmeringen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Bussum: A. P. Mijnarends te Amstelveen, Winkel (toez.) J. W. Ma- zurel, candidaat te Haarlem. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Albireo, 1 v. Santos n. Rlo Grande. Alioth, 1 te Rotterdam. Alpherat, 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. Amerskerk, 2 te Antwerpen. Alhena, 1 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alkaid, 1 v. Rio Grande n. Buenos Aires. Amsteivaart, 2 v. Port Said te Amsterdam. Andijk, 29 v. New Orleans n. Lake Charles. Ariadne, 2 v. Amsterdam n IJmuiden. Aardijk, 2 te Antwerpen. Adinda, 2 v Pladju n. Soerabaja. Alwaki, 2 te New York. Amor, 3 te Oran. Annenikerk, 2 te Genua. Argos, 2 te Amsterdam. Armilla, 3 te Pladju. Ariadne, 2 te IJmuiden. Adonis, 2 te Port au Prince. Agamemnon, 1 300 m. W.NW. Flnisterre. Almdijk, 1 810 m. W.ZW. Fayal. Amstelbrug, 1 300 m. ZO. Kp St. Mary. Amstelpark, 4 Baltimore vei wacht. Argos, 2 te Amsterdam verwacht. Averdijk, 380 m. W.ZW. Valentla. Albireo, 3 te Rlo Grande. Aldabi, 3 te Rio de Janeiro. Algenib, 2 v. Las Palmas n. Antw. Alkaid, 3 te Buenos Aires. Alpherat, 3 te Santos. Arnedijk, pass. 2 Key West. n. Le Havre. Averdijk, 4 Antwerpen verwacht. Aalsdijk, 2 v. Galveston n. Brownsville. Alhena, 2 v. Rio de Janeiro te Santos. Altair, pass 2 Fern. Noroniha n. Las Palmas Amstelstad, 3 v. Port Said te A'dam verw. Andijk, 2 v. Lake Charles te Houston. Ariadne, 2 v. IJmuiden te Amsterdam. Banka, 1 v. Aden n. Ummsaid Bantam, 30 v. Houston n. New Orleans. Blitar, 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Bloemfontein, 2 v. Las Palmas n. Kaapstad. Boschfontein, pass. 2 Ouessant n Marseille. Boskoop, pass. 2 lissingen n. Antwerpen. Breda, 2 te Antwerpen. Baarn, 1 v. Callao n. Huacho. Bacchus, pass 1 Trinidad n. Curasao. Barendrecht, 1 dwars éil. Masira n. Suez. Blijdendi.lk, 1 270 m. W. Scilly's n. New York. Boissevain, 2 v. Singapore n Manilla. Bonaire, 2 300 m. NÖ. Paramaribo. Blitar, pas. 3 Vlissingen te Antwerpen. Cottica, 2 te Funchall. Caltex Perr.ls, 2 v. Sidon n. Rotterdam. Caitex Delft, pas. 2 Ouessant n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 2 te Sidon. Ceronia, pass. 1 Str. Jubal n. Yokohama. Charis, 1 120 m. N Georgetown. Caltex Lelden, 2 180 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Utrecht, 2 v. Sidon n. Rotterdam. Cottica, 2 v. Funchall n. Barbados. Caltex Nederland, 3 v. Frederlcia n. R'dam. Diemerdljk, 2 te Antwerpen. Dalerdijk, 1 dwars Golf de Dulce n. Los Angeles Paphnis, 2 te Curacao. Delfland, 1 110 m. ZW. St. Paulsrock. Dongedijk, 1 v. San Francisco n. Los Angeles F,endracht, 2 te Hamburg verwacht. Esso Amsterdam, pass. 2 Algiers n. Sidon. Esso Rotterdam, 2 500 m. W.ZW. Lands End. Eos, 2 te Lattakia. Etrema, 5 Fanara verwacht Eemdijk, pass. 3 Vlisêlngen n. Rotterdam. Eendracht, 2 v. Bourgas te Hamburg. Esso Den Haag, nacht 3-4 v. Rotterdam te Si don verwacht. Friesland (SSM), te Gdansk. Farmsum, 31 v. Kawasaki te Yokohama. Friesland KRL)pass. 3 Saban-g n. Colombo Gouwe, 1 v. Rotterdam n. Hamburg. Gaasterkerk, pass. 2 Kp. Leeuwin n. Geelong. Gadllla, 2 70 m. ZO. Melbourne. Ganymedes, 1 v. Ciudad Trujillo n Guanta. Graveland, 3 te Bahia. Groote Beer, 2 v. Rotterdam n. New York. Gouwe, 3 v. Rotterdam te Hamburg. Groote Kerk, 3 v. Genua n. Port Said. Hector, pass. 1 Ouessant n. Rotterdam. Hector, 3 Rotterdam verw. Heimes, I v. Carthagena n. Barranquilla Haarlem, 1 300 m. N.NO. Flores. Helena, 1 280 m. W.ZW. Lands End. Hersilia, 2 Paramaribo verwacht. Hestia, 2 te curagao. Hector, 3 te Rotterdam. Heemskerk, 2 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Holland, 2 v. Durban n. Beira. Hoogkerk, 2 te Antwerpen. Hos, 2 te Rotterdam, tndrapoera, 2 v.. Belawan n. Aden. Ivoorkust, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Java, 31 v. Penang te Belawan. Japara (KRL), 2 v. Cochin n. Port Said. Jupiter, 2 te Puerto Hierro verw. Joh. v Olden.barnevelt 2 780 m. w.t.z. Valentia Karlmun, pass. 2 Guardaful n. Djibouti. Kiéldrecht, 2 v. Rotterdam n. Calcutta. Koratia, pass. 2 Aden n. Singapore. Kota Baroe, 2 v. Suez n. Djeddah. Kota Gedeh, 3 v Port Said n. Genua. Lombok, 31 500 m. O. New York. Lekkerkerk, 2 te Antwerpen. Lombok, 2 te New York. Lawak, 2 te Port Elizabeth. Laèrtes, 3 te Belawan. Leuvekerk, 2 te Chittagong. Lieve Vrouwekerk, pas 2 Aden n. Suez. Linge. 2 te Owendo. Loenerkerk, 3 le Bombay. Leèrsum, 1 380 m. W. Key West. Lekhaven, 1 120 m. Z.t.O. Montevideo. Lucita, 3 v. Ardrossan n. Heysham. Macuba, 2 v. Miri n. Geelong. Mapia, 2 te Amsterdam. Markelo, 2 dwars Den Helder n. Londen. Marisa, 2 v. Thameshaven n. Bergen. Mataram, 2 v. Zeebrugge te Lissabon. Mentor, 2 te Amsterdam. MOlènkerk pass. 2 Ceylon n Aden Maashaven, 4 Rio de Janeiro verwacht. Markelo, pass. 1 Borkum n. Londen. Mitra, 1 v Lissabon n. Gibraltar. Maasdam, 2 340 m. W.NW. Bermuda. Macoma, 6 te Geelong verwacht. Metula, 8 te Singapore verwacht. Mitra, 2 te Gibraltar Modjokerto, 3 te Aden. Muren-a, 6 te Suez verwacht. Maiea, 2 v. Pulusambu n. Shimonoseki. Mataram, 3 v. Lissabon n. Port Said. Merwede, 3 v. Le Havre n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam, pass. 2 Sable eii n. New York. Noordam. 2 500 m. O.ZO. Kp. Race. Noordwijk, 31 te Hamptonroads. Ootmarsum, 1 v. New Orleans n. Fernandina. Ovula, 2 te Curagao. Omala, 2 te Hamburg Oranjefontein, 2 te Amsterdam. Orion, 1 v. Saloniki n. Izmir. Oberon, 2 te Pto Cabello. Ondina, 3 te Beyrouth verwacht. Oranjestad, 3 v. Curagao n. Le Guaira Prins Willem V 1 te Rotterdam. Prins Joh. Willem Friso. 29 te Montreal. Poelau Laut, 3 te Tj. Priok. Phrontis v. Belawan n. Colombo. Prins Willem v. Oranje. 2 te Antwerpen. Peperkust, 1 v. Dakar n. Conakry. Poseidon, 1 v. Fort Liberte n. Philadelphia. Prins Fred. Hendrik, 2 600 m. NW. Scilly's. Prins W. George Fred. I In Cornwall kan: Prins Fred. Willem, 2 v. Cleveland n. Detroit. Prins Willem III, 31 v Toronto n. Hamilton. Riouw, 1 v. Casablanca n. Lattakia. Rotula, 1 v. Bahrein n. Cochin. Roggeveen, pass 2 Anderhalfgraadskan. naar Singapore. Rijnkerk, 2 v. Port Said te Livorno. Ridderkerk, 1 te Mombasa Radja, 2 v. Halifax n- Boston. Rempang, 31 v. Boston te New York. Samarinda 2 te Vancouver Stad Dordrecht, 1 v. Rotterdam n. Palermo. Straat Bali, 2 te Lorenzo Marquez. Stad Haarlem, 1 v. Wabana n. Engeland. Sumatra, 1 v Marseille te Amsterdam Sibajak, 2 100 m. W. ten Z. Lands End. Salawati, 1 nog te Khorramshar Sarpedon, 1 410 m. Z. Bermuda n. Antw. Scherpendreeht, 1 240 m. NO. Paramaribo. Schiedijk, 1 240 m. O.NO. Bahama's. Sliedrecjit, 1 100 m. N. Paramaribo Sloterdljk, 1 v. Newport News n. New York. Stad Breda, pass. 1 Noordkaap n. R'dam. Stentor, 2 te Paramaribo. Sailand, 2 v. Rlo de Janeiro n. Montevideo. Saparoea, 3 te Livorno. Sheratan, 2 v Suez n. Mena el Ahmadi. Slamat, 3 te Basrah. Stad Maastricht, 2 v. Livorno n. Gibraltar. Straat Makassar, 2 v. Santos n. Buenos Aires. Straat Soenda, 3 te Durban. Sloterdljk, 2 v. Newport News te New York. Stad Maassluis, vertr. 3 v. Narvik n. Midd les bro. Stad Vlaardingen, 6 v Narvik te R'dam verw. Tabinta, 1 v. Genua n Port Said. Trompenberg, pass. 1 Azoren n. Houston. Tomori, pass. 1 Ouessant n. Tampa. Teucer, 3 te Port Said. Telamon, 1 v. Curagao n. Aruba. Thelidomus, 2 te Curagao. Trajanus, 2 v. Kingston n. Houston. Taria, 5 te Stanlow verwacht. Tegelberg, 3 te Rio de Janeiro. Triton, 2 te Vlissingen. Tara, 2 v. Montevideo te Buenos Aires. Themlsto, 2 v. Swansea n Montreal. Titus, 2 v. Amsterdam n. Hamburg. Triton, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Van Spilbergen, 2 te Dakar. Westland, 2 te Santos. Weltevreden, 1 v. Koeweit n. Bombay. Willemstad. 2 v. Amsterdam n. West Indië W. Alton Jones, 2 dwars Khorya Moryabaai n. Suez. Westerdam, 2 850 m. W.t Z. Valentla n. R'dam Wieldrecht, 2 v. Rotterdam n. Fro. Wiilem Ruys, 3 rede Belawan. IJsel, 2 v. Alexandrië n. Carthagena. Zuikerkruis. 1 230 m. O Halifax. eano, 2 v. Belfast te Drogheda. Volharding, 2 v. Londen te Rotterdam. Viking pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Vivo 2 v. Rotterdam te Wisbech. Vechtstroom. 2 v. Amsterdam n. Bristol. Walentergn. pass. 2 Den Helder n. Rotterdam. Westersingel, 1 v. Marans te Sharpness Zeeland (SSM), pass 1 Kp. Skagen n. Grange- Wim. 1 v. Strüer n. Ornskoldsvik mouth. MBÉMiÉMiÉMÉHÉ BINNENLAND By Koninklijk Besluit is het gezant schap der Nederlanden te Caracas verhe ven to*t ambassade. Binnenkort is de benoe ming te verwachten van mr. J. C. van Beu- sekom, laatstelijk zaakgelastigde te Kara chi, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Venezuela. Duizenden mensen zijn Donderdagmid dag naar de haven aan de groenten vei ling te Naaldwijk getrokken om aanwezig te zijn bij de traditionele tomatenslag, die dit maal werd gevoerd door Naaldwijkers te gen vertegenwoordigers van de Haagse Plantsoenendienst. De slag, die te water gevoerd werd, is verloren door de Hagena ren, wier vier bootjes een voor een tot zin ken gebracht werden. Zaterdag, aan de vooravond van de tiende verjaardag van de Benelux, zendt de V.P.R.O. des avonds van 19.30 tot 20.00 uur een klankbeeld uit, waarin mr. E. N. van Kleffsns, in 1944 minister van Binnenland se Zaken in de Nederlandse regering te Londen, over het ontstaan van de Benelux zal spreken. In deze uitzending zal ook mr. dr. E. J E. M. H. Jaspar, directeur-gene raal van de Nederlands-Belgische-Luxem- burgse douane-unie, het woord voeren In de buurtschap De Beemte bij Apel doorn i^de boerderij van de landbouwer H. J. Fiets tot de grond toe afgebrand. De brand is door nog onbekende oorzaak op de hooizolder ontstaan. Slechts een klein deel van de inboedel kon worden gered. In het vroegere gebouw van de Konink lijke HollandSche Lloyd te Amsterdam, waar thans gevestigd is de assurantiemaatschap pij Blom en van der Aa, heeft de directeur, de heer O. P. N. Blom Pzn, gisteren een receptie gehouden. Vijftig jaren geleden trad hij in dienst van deze door zijn vader en de heer G. van der Aa gestichte firma. Vele honderden vrienden en relaties kwamen hun opwachting maken. De promotie van de heer L. Neher, directeur-generaal van PTT, tot eredoctor in de technische wetenschap aan de Technische Hogeschool te Delft, zal Maandag 20 Sep tember in de Westerkerk aan de Hugo de Grootstraat te Delft geschieden. In het nieuwe crematorium te Dieren is verast het stoffelijk overschot van mr. II. Kuipers, die burgemeester van Ameland is geweest van 1901-1906 en daarna achtereen volgens griffier van het kantongerecht te Bolsward en rechter in de rechtbank te Winschoten. De senaat van de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg heeft besloten een doctoraal examen economisch-bestuurs- wetenschappelijke richting in te stellen. Deze richting zal tweeërlei specialisatie omvat ten: één in de richting van de internationale bestuursproblemen en één in die van de Nederlandse bestuursproblemen. Aan mr. F. Bordewijk is met ingang van 1 November op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van kan ton rechter-plaats vervanger in het kanton Schiedam, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten. Mr. Fer dinand Bordewijk, advocaat en letterkun dige, wordt 10 October zeventig jaar. Tot consul-generaal der Verenigde Sta ten te Rotterdam is benoemd de heer Paul J. Reveley. Hij is de opvolger van de heer Nathaniël Lancaster die tot consul der V.S. te Willemstad (Curagao) is benoemd. Opsporingsambtenaren van PTT heb ben in samenwerking met de rijkspolitie te Holwerd-Bierum de clandestiene zender „Antenne" opgespoord en in beslag ge- slag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 19-jarige landarbeider W. D. L. R. HAARLEM EN OMGEVING Onder auspiciën van het Haerlems Stu denten Gildt wordt op 7 September in Res taurant Brinkmann een oriëntatie-avend voor aankomende Studenten georganiseerd. Dr. C. Spoelder, oud-rector van hét Stede lijk Gymnasium, en dr. H. A. Hutte, psy choloog. zullen op deze avond spreken over de studie ën het studentenleven. Het vijfentwintigjarig bestaan van de Mamixschool aan de Van Egmondstraat zal op Dinsdag 21 September gevierd worden in de gymnastiekzaal der school. Leerlingen zullen een voorstelling geven van de kin deroperette „Jonker Pochhans met de ezels kop". Verder werken mee Fantasio met de duizend wonderen en de clown „Up Kiki". Zeeland (KRL), S Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. KLEINE VAART Appingedam. 2 v. R'dam te Lissabon verw. Arnoudspolöer, vertr. 3 v. Antw n. Rotterdam. Audacia. 2 v. Gothenburg te Halden. Auriga, 1 v Sügo n. Antwerpen. Arcturus, 2 v. Rotterdam te La Spezia. Astra, pass. 2 Vlissingen n Antwerpen. Bab T. 30 Kiel gepass n. Domsjo. Beekbergen, 3 v. Kotka te Portsmouth verw. Borneo. 2 v Amsterdam n Londen. Cornelia b II, vertr. 2 v. Mantyiuoto n. Lime rick. Coeta, pass. 2 Vlissingen n. Zee. Carpo, 2 v. La Roebelle te Leith. Continental, 2 v. Gothenburg te Goole. Da Capo, vertr. 2 v. Lissabon n. Setubal. Deneb, l v. Dundee n. Londen. Deni, 1 v. Graasten n. Kopenhagen Dlliger.tia, pass. 1 Ouessant n. Duinkerken. Dollard, 2 v. Gothenburg te Kopen-hagen veiw. Driebergen, 2 v. Calais te Rotterdam. Duiveland, 2 v. Grangemouth te Rotterdam. Diet, pass. 2 Holtenau n. Rotterdam. Eminent, 2 v. Skoghall te Amsterdam. Fen, 2 v. Londen te Rotterdam Evertsen, 2 v. Karskaer te Hargshamn Falco, 4 v. Montreal te Liverpool verwacht. Elizabeth B, pass. 2 Vlissingen n. Rotterdam. Elsenburgh, 4 v. Rotterdam te Casablanca verw. Frans Bohmèr, 2 v. Antwerpen n. St Maló. Ferocia, verm. 1 v. Bordeaux n. Grimsby. Fiducia, 2 v Maassluis te Boston. Fiat. 2 v. Londen te Rotterdam. Goote, 2 v. Barcelona te Genua. Hondsbosch, 2 v. Londen te Amsterdam Hink, 2 v. Vlissingen n Dublin. Hast III, 1 v. Rotterdam te Hamburg. Ida Jacoba, 3 te Delfzijl verwacht. Joost, 31 v. Sundsvall n. Zaandam. Jaba, 2 v. IJmuiden te Oslo. Jan Kreumer, 1 v. Solvesborg n. Great Yarmouth Kemphaan, 3 v. Gdynia te Huil verwacht. Lucas Bols II, vertr. 2 v. Hamina n. Ierland. Leemans, pass. 2 Sandhammern n. Haukipudas. Lies, 1 v. Kopenhagen n. Ahr. Mascotte, 1 v. Amsterdam n Portsmouth. Matthew, vertr. 3 v. Rotterdam n. Silvertown. Maureen, 1 110 m. W. Kp. Wrath n. Hamburg. Merwehaven, 1 v. Duinkerken n. Rouaan. Monica, 1 v Dublin n. Preston. Marceila, 2 v. Zaandam te Gothenburg. Meike, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Midsland, 2 v. KWgsljnn ft. d Hoek verw. Maasym N, 1 te Southampton. Maris Stella, 2 te Numansdorp Markab N, pass. 2 Brunsbüttél n. Riga. Meres N, 1 v. Haugesund n. Warnemunde. Muphrid N, 1 v. Southampton n. Glasgow. Midas, 2 v. A'dam te R'dam n. Tunis. Minerva, 2 v. Middlesbro te Rotterdam. Noorderhaven., 2 v. Rotterdam te Odense Nieuwland, 2 v. Rotterdam te Leith. Noorderlicht, 1 dwars Wight n. Bristol. Oranje, 2 v. Vlissingen n. Southampton. Ponto, 1 te Ostrand. Ponza, 1 te Zaandam. Paramount, 2 v. Hamburg te Rotterdam. Poortvliet, 2 v. Huelva te Drogheda verw. Rapid, 2 v. Antwerpen te Rotterdam. Rika, 2 v. Middlesbro te Goole verw. Result, l v. Ceuta n. Napels. Ruby, 1 v. Londen te Dublin. Setas, 2 v. Antwerpen te Roterdam. Surte, 2 v. Zeebriiigge te Rotterdam Slrius, 1 v. Gravelines te Londen. Soemba, 2 v. Huil n. Rotterdam. Spes, l v. Holmsund n. Theems Spurt, 2 V. Ipswich n. Antwerpen. Spora, 2 v Esbjerg te Sunderland. Taormina, 2 v. Rotterdam te Baiiöholm. Taurus, 2 v. Hull te Favershamn. Trito, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Teunika, verm. 2 v. Goole n. Rotterdam. Tnea 1 Wota, 2 v. Amsterdam n. Naestved.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11