Nieuw plan voor zomer centrum (van 80 millioen?) in studie Rijkste man ter wereld heeft één vriend: eenzaamheid Roep om Nederlandse meisjes uit Australië niet beantwoord Zandvoorts raad wacht af Oorspronkelijk project met 8 tegen 6 stemmen aangehouden Heemstede Elke rijdende auto en elk opstijgend toestel brengen geld in zijn zak in haar plaats debarkeerden wel een paar Duitse meisjes in Sydney... VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Indische Nederlanders in Haagse Dierentuin bijeen A. Lameijer met pensioen Heemstede nam afscheid van kapelaan Van Rossum Bloembollentransport bij Duitse grens gestopt Gunstige resultaten bij Philips Interparlementaire Unie bepleit atoom-controle Oliemagnaat verlamd op weg naar de 106 Myxomatose woedt in Groot-Brittannië Japan krijgt Amerikaanse oorlogsschepen te leen Amsterdamse Beur In weerwil van het tweemaal gedane verzoek van de wegens vacantie afwezige burgemeester, mr. Van Fe n erna, om de behandeling van het plan van de heer H. Visser voor de bouw van de Zuidelijke vleugel van Zandvoorts „zomer- centrum" uit te stellen, hebben de beide wethouders toch gemeend dit in de raad van gisteravond aan de orde te moeten stellen. Een voorstel van orde van de heer Lindeman (KVP), dat met 8 tegen 6 stemmen werd aanvaard tegen stemden de beide wethouders, de P.v.d.A.-fractie en de heer Slagveld (Plaatselijk Belang) verhinderde echter dit voornemen. Dit voorstel van orde had dezelfde reden als het verzoek van de burgemeester: de wetenschap, dat er op het ogenblik óók gewerkt wordt aan een ander plan dat het hele centrum omvat. De meerderheid bleek dit plan te willen afwachten alvorens over het door het college ter tafel gebrachte project, dat ook door de supervisor, ir. G. Friedhoff gesteund werd, te willen beslissen. Dit is thans uitgesteld tot 15 Oc tober. Bij de tegenstanders van het uitstel hoorde men er steeds weer op hame ren, dat de gemeente zich door de verlening van optie op de benodigde bouw grond moreel gebonden had en dat men daar op grond van „geruchten over een nieuw, fantastisch plan" niet van af kon wijken. Dit woord „geruchten" hield, naar uit de mededelingen der beide wethouders bleek, tevens een meer of minder gepro nonceerd verwijt in jegens mr. Van Fene- ma, die hieromtrent de rest van het college vrijwel niet zou hebben ingelicht. „Officieel althans niet", voegde wethouder Kerk- man (Arb.) hier later aan toe. Want zij bleken toch wel te weten, dat het ging om een plan van 80 millioen, waarachter grote financiers stonden en dat het centrum twee keer zo groot zou maken als in het Wederopbouwplan was voorzien. Het centrum zou daardoor voor het station komen te liggen en reeds aan Smits' bouw bedrijf verkochte grond overlappen. Het zou voorts de aanleg van een wandelpicr met daaronder een autopier behelzen en een bergplaats voor 500 auto's. De heer Lindeman (K.V.P.) lichtte zijn voorstel van orde toe door te zeggen, dat de verplichtingen, die het College tegenover de heer Visser, de indiener van het andere plan meende te hebben, niet afgeleid kon worden uit de verleende op tie, die immers, naar hij zich door wet houder Kerkman zei te hebben laten ver zekeren, alléén betekent dat de heer Visser alleen een plan voor deze grond bij de raad zou indienen. Men moet echter, naar hij zeide, ook het inmiddels vaag bekend geworden grote plan een kans geven. Het zou van de baan zijn, indien dit eerste plan werd aanvaard en daarmee zou Zandvoort een belangrijke kans kunnen verspelen. „Het kan een fata morgana zijn", zo zei de heer Tates (V.V.D.), die zich achter het voorstel van orde stelde, „maar dat weten we nog niet. Het is reëel af te wach ten welk concreet plan hier uit de bus zal komen." „Onfatsoenlijk" De heer Diemer (Arb.) achtte een dergelijke gang van zaken nadelig voor de gemeente. Zij zou de heer Visser tiendui zend gulden moeten vergoeden, die hij reeds heeft gespendeerd door naar aan leiding van de verleende optie een teke ning te doen maken. „Hij is het eerst aan bod," aldus deze spreker, „het zou hoogst onfatsoenlijk zijn als wij hem nu passeer den." Ook zijn fractiegenoot de heer Por ren g a, meende dat men dit niet kon uit stellen op „vage aanduidingen" van een ander plan. Het is echter, naar de heer Gosen (Prot. Chr.) daar tegenover stel de, geen gerucht maar een zekerheid dat er achter het nieuwe plan, wat het dan ook behelzen moge, een grote, zeer kapi taalkrachtige combinatie staat. Eventueel •hoeft men de heer Visser niet te passeren. Men kan niet alleen van deze combinatie eisen, dat zij de door de heer Visser ge maakte kosten vergoedt, maar óók, dat zij hem in haar plannen betrekt. „We hebben nu negen jaar gewacht en dan kan er nog best anderhalve maand bij", aldus gaf de heer Koning (A.Z.B.) zijn voorkeur voor aanhouding te kennen. De afwezige De heer B reu re (V.V.D.) herinnerde er aan dat de voorzitter, wethouder Van der Werff, daareven zijn blijdschap had geuit over het herstel van de burgemeester. „Laten wij dat vieren, door zijn verzoek om uitstel met dit plan in te willigen." „De heer Visser was één met zijn plan", vond de heer Slagveld (Plaatselijk Be lang), die er aan toevoegde dat het ter tafel liggende plan „bij uitzondering" nu eens de gaarne verleende goedkeuring van de supervisor genoot. Hij richtte vervol gens de vraag tot wethouder Van der Werff: „Bent u de wethouder van Publieke Werken en Wederopbouw? Hoe kan het dan, dat u van dit grote plan niets weet?" (Daarop volgden later de verklaringen der beide wethouders dat zij van dit alles niet op de hoogte waren gesteld, met de latere toevoeging: „officieel althans niet".) De heer Siegers (K.V.P.) meende dat de gemeente zeker de heer Visser geen schadevergoeding behoefde te betalen om dat zij zich door het' verlenen van optie nog helemaal niet verplicht had. „De raad immers zou moeten beslissen," zei hij. „Morele verplichting" Wethouder Kerkman (Arb.) zeide dat de optie destijds verleend was omdat men toen zekerheid dat, dat negentig per cent van de raad deze bestemming aan de grond juist oordeelde. De optie-termijn liep 1 April van dit jaar af en de heer Visser heeft zich toen tot mr. Van Fenema ge wend om verlenging ervan te krijgen en ondanks diens toezegging „maak u niet ongerust" zou hij nog dezelfde maand aan het werk zijn gegaan voor dit nieuwe plan. Hij legde de nadruk op de morele ver plichting van de raad tegenover de heer Visser, waar de raad zijns inziens thans overheen praatte. „Als de burgemeester bij ons maar met een concreet plan was gekomen, dan hadden we dat ook kunnen overwegen, maar nu weten we net zoveel als u", zo voegde zijn ambtgsenoot Van der Werff hieraan toe. De voorstanders van uitstel bleken hier door echter niet van mening veranderd te zijn en bestreden de opmerking- van wet houder Kerkman als zouden zij nu al leen nog „de heer Visser achter de hand willen houden voor het geval van het an dere plan niets zou komen en hem in dien wel eenvoudig „een schop zouden geven." Na veel heen en weer gepraat dat op een moment tussen wethouder Kerkman en de heer Lindeman zó hoog liep dat de laatste meende het te moeten afbreken met de historische uitspraak: „tante lust geen soep met mahoniehouten ballen" werd het voorstel van orde in stemming ge bracht met het gemelde resultaat. Het „demonstratie-comité 1945", dat zich ten doel stelt door een demonstratie op 25 September in Den Haag de aandacht te vestigen op de positie van de Indische Ne derlanders, heeft Donderdagavond in de Dierentuin een bijeenkomst gehouden, waarop een viertal sprekers het woord heeft gevoerd over de onderwerpen „het lol der Indische Nederlanders" en „het communistische en gele gevaar". In zijn rede zei de eerste spreker, de heer P. J. G. A. Ego, dat het thans meer dan tijd is aandacht te besteden aan het lot van de Indische Nederlanders en hij deed een be roep op de ongeveer 700 aanwezigen, tot gezamenlijke actie over te gaan. De heer T. Schilling richtte de waarschuwing tot de Nederlandse regering „niet op de ingesla gen weg voort te gaan, daar er anders bij de Indische Nederlanders een haard van communisme zal ontstaan". De voorzitter van het comité, mr. H. C. Campen, sprak van een „toonbeeld van schrielheid, waardoor de Indische Neder landers een fooi werd toebedeeld inplaats van hetgeen, waarop zij recht hebben". De laatste spreker was de heer R. P. P. Westerling, die het gevaar van het commu nisme en wat hij noemde „het gele gevaar" besprak. Hij betoogde, dat het communisme in Indonesië reeds lang heeft bestaan, doch dat nu dit land voor het communisme rijp is. Hij pleitte onder meer voor massale emigratie naar Nieuw-Guinea ter verste viging van de positie van het Westen in Zuid-Oost-Azië. Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd werd de heer A. Lameijer met ingang van 1 September eervol ontslag uit de gemeentedienst van Heemstede ver leend, nadat hij hier ruim eenenveertig jaar werkzaam is geweest. Hij werd oorspronke lijk als gasfitter aangesteld, ging in 1919 over naar de technische dienst der elec- trische bedrijven waar hij verschillende rangen doorliep en uiteindelijk de positie van voorman bereikte. De heer Lameijer was niet alleen bijzonder gezien bij de di rectie, maar ook bij de diverse installateurs, waar hij met de gebruikelijke technische keuringen werd belast. Dat hetzelfde bij de collega's het geval is geweest bleek wel overduidelijk tijdens zijn afscheid, dat op zijn speciaal verzoek zonder officieel karak ter heeft plaats gehad De voorzitter van het jubileumfonds, de heer F. Goossens sprak de scheidende voorman in uiterst waar derende termen toe, waarna hij hem namens alle collega's een fraaie huiskamerlamp ter herinnering aanbood. Het laatste woord was uiteraard aan de heer Lameijer, die zich met geschenk en toespraak bijzonder ingenomen toonde. Vele toespraken en geschenken In verband met zijn benoeming tot kape laan aan de Sint Martinus-parochie te Voor burg, heeft kapelaan J. van Rossum Donder dagavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg van zijn Heemsteedse parochianen afscheid genomen. Hiervoor be stond een bijzonder grote belangstelling, zo dat de heer A. Roozen, die deze avond met de leiding was belast, een groot aantal spre kers heeft kunnen aankondigen. Hij voerde zelf als eerste het woord, waarbij hij niet wilde beweren dat hier van een droevig af scheid sprake was, omdat deze overplaatsing voor kapelaan Van Rossum de weg betekent naar het pastoraat. De heer N. J. van der Linden sprak als voorzitter van de afdeling Heemstede der Katholieke Arbeiders Beweging, waarbij hij de grote waardering der leden voor hun scheidende geestelijk adviseur onder woor den bracht. Spreker was er van overtuigd dat ook kapelaan Van Rossum hierdoor het werk der beweging had leren kennen en ap preciëren, waarna hij hem nog persoonlijk dankte voor alle ondervonden vriendschap. Namens de leden overhandigde hij ten slotte een geschenk in enveloppe. Dezelfde geschenken werden aangeboden door de heer W. Luiten, als voorzitter van de R.K. Harmonie „Sint Michaël de heer I. van Kan, namens de misdienaars; de heer C. Oomen, namens Katholiek Thuisfront, de heer A. Roozen, namens het „Heemsteeds Amateur Toneel; mevrouw Lon van der Voort-van der Kleij, namens de R.K. Toneel groep „Berkenrode" en hopman J. Kramer, namens de Katholieke verkenners en wel pen. De laatste noemde het geschenk een bijdrage, om het zoeken naar het nieuwe spoor te vergemakkelijken. Ook de andere sprekers betuigden de kapelaan hun op rechte dank voor de van hem ondervonden belangstelling, goede raad en vriendschap. Daarbij wilde pastoor Chr. van Mierlo even min nalaten in het openbaar van zijn kape laan afscheid te nemen. Ter afwisseling van deze avond werd daar op door Riet van Rooden een schetsje opge voerd, waarin zij verschillende vrouwen karakters uitbeeldde, waarna met Thomas- vaer en Pieternel de diverse jeugdgroepen de planken betraden, om een klein pro gramma ten uitvoer te brengen, dat geheel op dit afscheid was afgestemd. Na afloop daarvan nam kapelaan Van Rossum zelf het woord, om alle parochianen voor dit onver getelijke afscheid zijn grote erkentelijkheid te betuigen. Ten slotte werden alle aan wezigen nog in de gelegenheid gesteld, kapelaan Van Rossum de hand te drukken. Elk jaar ondervinden de Nederlandse bloembollentransporten naar Duitsland moeilijkheden aan de grens, wegens de uitzonderlijk strenge plantenziektekundige bepalingen, die dat land als enige aanlegt voor de bloembollen-import. Enkele dagen geleden werd weer een colonne vrachtauto's aan de grens opge houden. De heren Van der Kolk van de Bond van Bloembollenhandel en Zwarten dijk van de Plantenziektekundige dienst in Wageningen, hebben zich onmiddellijk naar. de grens begeven en bewerkstelligd, dat op een kleine partij bollen na, het ge hele transport werd toegelaten. Hun over leg met de Duitse ambtenaren van plan tenziektekundige afdelingen hielp de moei lijkheden snel van de baan. De N.V. Philips deelt in een overzicht over de resultaten in het eerste halfjaar van 1954 mee, dat de gang van zaken zowel bij de vennootschap als bij de Britse en Amerikaanse trust gunstig is geweest. De wereldomzet aan derden vertoont een stijging van ruim 18 percent tegenover de wereldomzet in het eerste halfjaar van 1953. De stijging van de export uit Neder land ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1953 is percentueel groter dan de stijging van de omzet. Het aantal werknemers bedraagt in Ne derland 47.500 op 30 Juni 1954 tegen 44.500 aan het einde van 1953. De voorraden zijn ten opzichte van 31 December 1953 gestegen. De liquide middelen zijn in vergelijking met die per 31 December 1953 gedaald. WENEN (Reuter/A.F.P.) Op de jaar lijkse conferentie van de Interparlemen taire Unie is met 357 tegen 82 stemmen een resolutie aangenomen, waarin op de volks vertegenwoordigingen van alle landen en in het bijzonder van die, welke zwaar van de oorlog te lijden hebben gehad, een be roep wordt gedaan het eens te worden over een algemene vermindering van de bewapening en een internationale regeling te vinden voor het gebruik van atoom energie. Alle atoomwapens en de gehele ontwikkeling van de kernwetenschap zou den onder UNO-contröle moeten komen. Polen, Hongarije en Bulgarije onthielden zich van stemming. LISSABON (UP) In een hotelkamer in Lissabon ligt een 85-jarige man te vechten voor zijn gezondheid. Hij is getroffen door een verlamming van de benen, en toch wil hij 106 jaar worden. Die man is vermoedelijk de rijkste man van de wereld, hoewel velen waarschijnlijk nooit zijn naam hebben gehoord: C. S. Gnlbenkian. Men heeft eens berekend dat Gulbenkian's inkomsten 300 dollar per uur bedragen, dat is ruim 7000 dollar per dag, 50.0000 dollar per week, en zijn millioenen, die niet te schatten zijn, zijn zo al tientallen jaren aangegroeid. De bron van al deze rijkdom?: Petroleum. Men zegt wel eens dat iedere auto, die op de wereld rondrijdt en vrijwel elk vlieg tuig dat de lucht ingaat, geld in de zakken van Gulbenkian brengt. Deze oude rijkaard leeft zeer eenzaam in zijn hotelsuite te Lissabon, geheel naar zijn wensen, die hij eens samenvatte in de uit spraak: „Ik heb één vriend en zijn naam is eenzaamheid." Calouste Sarkis Gulbenkian is geboren Aimeniër. Zijn vader werd 95, zijn groot- Het probleem der eenzame Nederlandse vrijgezellen in Australië, dat onlangs door ds. J. de Vries te Mirboo in de staat Victoria aan de kerken in Nederland werd voor gelegd hij vroeg daarbij op korte termijn om „een schip met duizend Nederlandse meisjes" is al ouder dan vandaag. Het hoofd van de Nederlandse immigratiedienst in Perth (West Australië), de heer M. Apperloo, die in Nederland inspecteur van het godsdienstonderwijs is geweest en thans op de nominatie staat om naar Sydney over geplaatst te worden, is de eerste man geweest, die in 1953 het „tekort aan Neder landse meisjes" direct wilde aanpakken. „Ik kan", zei hij, „met gemak alle meisjes in betrekkingen plaatsen, in de huishouding of als „nurse" (hulpverpleegster, zonder verpleegsters-ervaring). De eerste de beste boot met 200 meisjes en vrouwen van 18 tot 40 jaar zal me geen moeilijkheden opleveren. Binnen twee weken na aankomst heb ik ze geplaatst". In feite zijn er geen 1000, maar 5000 Nederlandse vrijgezellen, want het probleem ligt niet alleen in Victoria, doch in geheel Australië. Toen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 woeste watermassa's de Nederlandse kust bestormden werd ook de oude zeesluis bij het haventje van Cadzand zwaar beschadigd. Thans is de nieuwbouw zover gevorderd, dat de ingebruikneming binnen afzienbare tijd een feit kan worden. Indien nodig kan reeds provisorisch water worden gespuid. Het angstige gevoel van een niet afdoende beveiliging tegen de zee zal in W.Z.-Vlaanderen nu spoedig verdwijnen. Ondanks de „oproep" zijn de Hollandse meisjes niet gekomen, ondanks ook het feit dat de Nederlandse regeringsvertegen woordiger in Australië, emigratie-attaché dr. Pieters, mij verklaarde alle medewer king te willen verlenen en de Australische vrouwen-organisaties daarin niet zouden achterblijven. In een dezer dagen gevoerd onderhoud met dr. Pieters bevestigde hij mij dit nogmaals, maar zo voegde hij er aan toe: „de meisjes komen niet en we kunnen ze niet dwingen". De Australische regering heeft toege zegd, dat zij er voor kan zorgen, dat de meisjes in een vertrouwde omgeving werk krijgen, doordat vooraf een onderzoek wordt ingesteld naar het sociale milieu van het gezin, waarin het meisje eventueel in dienst zou treden. De lonen voor huishou delijk werk liggen hoog en er wordt meest al een of twee dagen vrijaf per week ge geven, terwijl het meisje de beschikking krijgt over een eigen kamer met radiotoe stel; zulke aanbiedingen zijn er legio Doelbewuste Fraulein Deze gunstige voorwaarden hebben echter nog niet tot resultaat gehad dat er een stroom van Nederlandse meis jes naar Australië is gev.logen. In haar plaats zijn het thans Duitse meisjes, die met haar gans andere instelling geen blad voor de mond nemen om het werkelijke doel van haar komst te ver kondigen. Onlangs verklaarden vijf Duitse meisjes bij aankomst in Sydney dat zij naar hier waren gekomen om „de man harer keuze" te vinden. Elk der vijf meisjes gaf nauwkeurig aan, aan welke maatschappelijke, geestelij ke en morele eisen zo'n man moest voldoen. Het Nederlandse meisje is in het algemeen te bescheiden om zich zo onomwonden te uiten. De sociale werkster van de Nederlandse Immigratiedienst te Melbourne, mej. E. Iluizinga, die ik naar haar oordeel vroeg, zei mij dat het probleem niet kan worden opgelost zonder nauwe samenwerking tus sen de vrouwen-organisaties in Nederland en in Australië. Het „zomaar zenden van een schip met meisjes" ontried zij ten stel ligste. ,,De jonge meisjes in Australië zul len in het verenigingsleven moeten worden opgenomen en dit vereist zorgvuldige voor bereiding", aldus mej. Huizinga, die er in één adem op liet volgen: „want waar kan het alleenstaande meisje, dat haar dag of avond vrijaf heeft, naar toe gaan voor re creatie? Wanneer hier Nederlandse alleen staande meisjes zouden komen zonder dat een goed opgezet plan is opgezet door de Australische en Nederlandse autoriteiten samen ontvangst, plaatsing, nazorg, ge leide, invoering in het gezelschaps- en ver enigingsleven dan zou er naast het pro bleem van de Hollandse vrijgezellen een tweede probleem worden opgeroepen, na melijk dat van het jonge meisje, dat zich evenals nu met vele jongemannen het ge val is, verloren en vereenzaamd gaat voe len in een vreemd land". Spanningen Ik moge hier aan toevoegen dat de ver houding tussen de beide geslachten in dit land tot veel grotere spanningen en dra matische ontladingen pleegt te komen dan in Nederland. De zedenmisdrijven die de rechtbanken hier wekelijks te verwerken krijgen, zijn verbijsterend in aantal. Zij il lustreerden de morele nood waarin een groot aantal jonge mensen verkeert en te vens de gevaren waaraan alleenstaande meisjes en jonge vrouwen bloot staan. De Australische regering heeft al bij de opzet van het immigratieplan begrepen dat het gemeenschapsleven onder de immi granten bevorderd diende te worden om morele spanningen te voorkomen en de na tuurlijke toenadering tussen jonge mensen te stimuleren. Zij heeft daartoe organisa ties in het leven geroepen, zoals de „Good Neighbour Councils" (Raad van Goede Buren) en „New Settlers League" (Bond van Nieuwe Australiërs), die onder rege- ringstoezicht werken en daadwerkelijke hulp verlenen aan immigranten, die in geestelijke of materiële nood verkeren, en het verenigingsleven stimuleren door het organiseren van uitvoeringen zoals muziek, dans, ballet, toneel enzovoort. vader 110 jaar. Hijzelf heeft gezegd 106 te willen worden. Als jongeman zag hij geld in petroleum nog voordat er auto's waren om benzine in stromen te gebruiken. Door middel van de olie breidde hij een erfenis van 80.000 dollar uit tot een fortuin. Hij v/as toen pas 26. Hij ging naar Parijs en Londen, liet zich naturaliseren als Engels man en begon geholpen door zijn kennis als civiel ingenieur zijn „olie-rijk" op te bou wen. Gulbenkian ging daarbij steeds voor- zichitg te werk. Hij paarde een buitenge woon goed oordeel aan een onfeilbaar ge voel voor „kansen". Mr. Five Percent In Sydney is onlangs opgericht een „AH Nations Club", de eerste van die aard in Australië. Men kan er slechts lid van wor den tegen een behoorlijk entreegeld en een hoge jaarlijkse contributie, doch zij heeft het voordeel dat zij door een ballotage een waarborg biedt tegen ongewenste elemen ten. Verder zijn er over geheel Australië ver spreid Nederlandse verenigingen of clubs in alle grote steden. De ontwikkeling van dit verenigingsleven bevindt zich echter, gezien de betrekkelijk korte periode van de Nederlandse immigratie, in een jong stadium. Er zijn dus groeistuipen. Natuurlijk zijn er ook de kerkdiensten en de door de kerken georganiseerde ge zellige avonden. Zelfs de Australische ker ken bieden meer dan voldoende gelegen heid om aan zulke samenkomsten deel te nemen, doch alweer geldt hier, dat er in het binnenland Nederlandse gezinnen wo nen, die door de verre afstanden zelfs geen kans krijgen zo'n bijeenkomst bij te wonen. Daarmee wordt tegelijkertijd het pro bleem getekend, wanneer het er om gaat het alleenstaande jonge Nederlandse meis je naar Australië te laten komen. Ds. J. van der Bom, die voor de Refor med Church standplaats heeft in Sydney, gaf mij als zijn mening te kennen dat de enige verantwoorde wijze om Nederlandse meisjes naar Australië te laten komen, ligt in de emigratie van gezinnen met huwbare of spoedig huwbare dochters. Dergelijke gezinnen worden vlug genoeg in het Ne derlandse gemeenschapsleven opgenomen en de contacten tussen de jonge man en het jonge meisje worden dan op natuurlijke wijze gelegd. LONDEN (Reuter) De konijnenziekte myxomatose die in de vorige herfst in Groot-Brittannië uitbrak, heerst thans in ongeveer de helft van het land. In vele streken treft men honderdduizenden dode of stervende konijnen aan en bij het oog sten moet dikwijls de weg voor de machi nes van dode dieren worden gezuiverd. „Genade-patrouilles" opereren op velden en akkers om reeds blind of doof geworden konijnen op pijnloze wijze af te maken. De boeren zien over het algemeen in de epidemie een voordeel, daar deze een na tuurlijke bestrijding vormt van wat zij als een konijnenplaag beschouwen. Het is ge bleken, dat zij de natuur nog een handje helpen door besmette konijnen op te kopen soms tot tweehonderd gulden per stuk om deze op hun landerijen los te laten. Daar tegenover staan de „dierenvrien den" en de beoefenaars van de jachtsport met degenen, die van deze sport zijdelings voordeel genieten. De regering wil de na tuur de vrije loop laten. De aartsbisschop van York. dr. Garbett, heeft in een zendbrief verklaard, dat de konijnen een plaag betekenen en dat zij daarom zo pijnloos en zo snel mogelijk in aantal beperkt moeten worden. Hij oor deelt 't echter onchristelijk en onmenselijk om de dieren weloverwogen te besmetten met een ziekte, die hen in pijn doet sterven, aldus meldt de „Daily Telegraph". Op order van Koningin Elizabeth worden op de gronden van Windsor de aan de ziekte lijdende konijnen geschoten. WASHINGTON (Reuter). In midden- October zullen twee 1600 ton metende Amerikaanse torpedobootjagers op de marinebasis Charleston (Zuid-Carolina; worden overgedragen aan een Japanse be manning. Na een korte oefenperiode zul len de schepen koers zetten naar Japan. Dit zullen de eerste gevechtsschepen zijn van een niet nader bepaald aantal, dat de Verenigde Staten aan Japan in bruikleen afstaat. Twee fregatten zullen aan het einde van het jaar worden overgedragen. Onder een in Mei getekende overeen komst tot wederzijdse bijstand in de de fensie heeft Japan reeds achttien patrouil le fregatten en vijftig landingsvaartuigen in bruikleen gekregen. Nadat hij kennis gemaakt had met de Nederlandse petroleummagnaat Sir Henry Deterding, hielp hij mede bij het tot stand komen van het grote Nederlands-Engelse concern van de koninklijke olie Shell. De eerste wereldoorlog brak uit en toen de ge allieerden, op zoek naar olie, in Irak terechtkwamen, ontdekten zij dat alle Irakse olieconcessies aan Gulbenkian toe behoorden. Na de oorlog verkocht Gulben kian zijn oliebezit in Irak aan een combi natie van Amerikaanse, Engelse, Franse en Nederlandse maatschappijen, die samen de „Iraq Petroleum Company" vormden. Hij liet zich slechts 600.000 dollars betalen, maar bedong dat voor „eeuwig" vijf pro cent van de aandelen in de „Iraq Petroleum Company" aan hem zouden toebehoren. Deze verkoop deed Gulbenkian's millioenen groeien als een rollende sneeuwbal, Hij kreeg de bijnaam: „mr. Five Percent." Kunstverzamelaar Op tal van manieren bouwde Gulbenkian een rijk op dat beide halfronden omvatte in een web van aandelen, commissariaten, be langen, contracten, overeenkomsten. Wat deed Gulbenkian mef al het geld, dat hem toestroomde? Hij ontweek stelselmatig alle publiciteit. In zijn Parijse woning bracht hij talloze kunstschatten bijeen: doeken van Rembrandt en Frans Hals, van Rubens en Vgn Dijk, van Gainsborough, van Corot, Manet en Renoir. Bij de komst van de Duitsers in 1940 nam hij de wijk naar Lissabon, waar hij een suite betrok in het kleine Aviz-hótel. Hij ontving zo weinig mogelijk bezoekers. Van tijd tot tijd een Arabische vorst of familieleden die zaken kwamen bespreken. Ziin enige zoon Nubar beheert zijn belan gen in Londen, zijn schoonzoon Kevork Essian die in Parijs. Zijn vrouw Nevarte hield niet van zulk kluizenaarsleven. Zij betrok het drukkere en luxueuze Palacio hotel in Estoril en de echtelieden leidden een volkomen afzonderlijk leven, tot de dood van Nevarte te Parijs in 1952. Angst voor besmetting Totdat hij bedlegerig werd in Decem ber leidde Gulbenkian het leven van een druk zakenman. Tot na middernacht werk te hij in zijn hotelsuite, telegraferend en telefonerend naar zijn agenten in alle delen van de wereld. Het luxueuze be.d dat het hotel hem verschafte, liet hij weg halen en vervangen door'n eenvoudig ijzeren ledikant met een ha>'de matras. Hij is vreselijk bang voor besmetting. Alle spijzen moeten hem, voordat hij ze gebruikt, getoond worden. Bezoekers die verkouden zijn, worden even snel het hotel uitgewerkt als nieuwsgierige journalisten. Zijn rekeningen gaat hij zorg vuldig post voor post na. Zijn fooien aan het hotelpersoneel zijn bescheiden, behalve in de Kersttijd. Hij ging iedere avond laat in het restaurant beneden dineren, om zo veel mogelijk alleen te zijn. Zijn tafel was geplaatst op een kleine verhoging, opdat hij geen tocht aan de voeten zou voelen. In de lege zaal wisselde hij slechts enkele woorden met de maitre d'hötel of met een kellner. Zijn kunstverzameling heeft hij in bruik leen gegeven aan het British Museum en aan Washington's National Gallery. Het ge rucht gaat dat hij de schilderijen zal ver maken aan het land dat hem de minste last met belastingen bezorgde. Geen auto Toen hij nog de deur uitging, hield hij er van op een bankje in de zon te zitten in een Lissabon's stadspark. Hij liet zich daar heen rijden in een huurauto, want een auto bezat hij niet. Dat is alles wat bekend is over Gulben kian, wellicht de rijkste man der wereld, van wie de Engelse „who is who" slechts zegt: „Hij is een genaturaliseerd Engels man. die een commerciële en industriëele carrière heeft gemaakt." Mr. J. Wolthuis, een der leiders van de NESB zal op 22 September voor de kanton rechter te Enschedé terechtstaan wegens illegale overschrijding van de Nederlands- Duitse grens. Hij is in Juni van dit jaar te Flensburg veroordeeld wegens illegale over schrijding van de Deens-Duitse grens. 3-3X Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'darn Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentseh? Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S, Steel Slotkoers gisteren 99% 228 377 280 X 430 90 4 160 <4 139 X 126 1147/i6 212 190 190 196' 38% 73 59 50 205/is 514 Openings koersen 99"/» 22814 377 X 282 432 90 160 1404 124X 114X 212 190'/. 190 196 38% 73X 59 50 X 2IX 51X

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13