LAATSTE AANKONDIGING Verklaringen van Duitse bisschoppen op congres in Fulda Prinses Zora veroverde in Heemskerk nationaal kampioenschap Wereldvloot heeft thans record omvang bereikt Amerikaans legioen verwerpt samenleven met communisme Alle steun toegezegd aan McCarthy Twaalf R.M.S.-leiders worden weldra berecht Dagblad van Vaticaan valt Attlee aan Algemene Emigratie- Centrale reorganiseert Weinig enerverende draverij op de Marquettelaan „Janna Marie"bracht kleine wrakstukken Heemstede Hillegom DIKHOUT, HULSMAN&VERHOEVEN KAPITALE TAPIJTEN VEILING. HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Amer;l^'",r»se vestingen in Nederland Vroeger staatshoofd Sukawati getuige Liefde is de grondslag van het Sovjet huwelijk India bereid tot overleg met Portugal Oud-president Arbenz krijgt vrijgeleide Nieuwe methode van voorlichting Casey zegt ons land steun toe Berging „Bontekoe" Effecten- en Geldmarkt Labourdelegatie in Japan „prutserig ontvangen" Burgerlijke Stand Burgerlijke Stand ANTIDAN I Becker ing verkoopsters leerling- verkoopsters VAN DE VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 WASHINGTON (Reuter/AFP) Op de nationale conventie van het Ameri kaanse legioen van oudstrijders is een re solutie over de buitenlandse politiek aan vaard, waarin het beginsel van collectieve veiligheid wordt onderschreven en er op wordt aangedrongen, dat de Verenigde Staten deel blijven uitmaken van de IJNO. Op de regering wordt een beroep gedaan om onmiddellijk te ijveren voor de herbe wapening van West-Duitsland binnen de NAVO. Het communisme in Zuid-Oost- Azië moet tot staan worden gebracht door middel van een stelsel van collectieve beveiliging. Tngevq] van niemve aggressie moeten de Verenigde Staten met „wapens van eigen keuze-' terugslaan. Het legioen spreekt zich voorts uit tegen toelating van communistisch China tot de UNO en voor een verbod van alle hande1 met dit land. Een vreedzaam samenleven met h»t communistische blok wordt on mogelijk geacht, omdat de communisten „niet het minste bewijs van goede trouw hebben gegeven". De regering wordt „ern stig in overweging gegeven" alle riiolo- matieke betrekkingen met de regeringen van de Soviet-Unie en de volksdemocra tieën te verbreken. Tenslotte wondt het recht, van de in slavernij gehouden volken op vrijheid en Fet Amer'kaanse tijdschrift „Fortune" heeft een arbke! van acht nagma's gewijd aan de vestiging van Amerikaanse in dustrieën ;n Nederland. Het b'ad verwacht, dat s*^"dig nog me°r Amerikaanse maat- scb=rm'"*>n tot. industriële vestigingen in Nederlond zullen overgaan, daar het in vesteringsklimaat in N°de*-'Pnd zeer gun stig wordt geacht. De Nederlandse ganda voor hef aanfreV-en Hu:*an- landse investeringen wordt doeltreffend en intelligent genoemd. „De Nederlanders streven er bij het ver krijgen van buitenlandse investeringen in hun land vooral naar de technische kennis te verwerven, waarover men in eiwaTi b'nnenlanrise industrie niet beschikt. Hnt vinden van werVogie^erhe'd "co- e<m cne' groeiende bevolkmg is ;n Nederland mo°;- liiker geworden door de verwoestende ge volgen van de oorlog en het verlies van Indonesië, Met em eeuwenlange ervarmg a's handelaars, bevrachters en bankiers hebb-m de Nederlan^e-s een oppn o~t voor mtemat'onale verhou^mgeo. De Neder landse reper:ng had b'j hef aantrekken van buitenlandse investeringen een voor sprong op de concurrenten, doordat zó" een cen'raal orgaan b°eft geschaoen. waar mede de buitenlandse onri°*-nemers konden onderhandelen en bevrijd werden van moeizame besprekingen met allerlei auto riteiten." In het artike1 wordt voorts gewezen on de bedrijfsvrede in Nederland. Naar de mening van de Amerikaanse zakerd'eri"" zou een loonsverhoging van 5 of zeUs 10 percent in Nederland zonder bezwaar mo gelijk ziin en zelfs noodzakelijk geacht moeten worde". DJOKJA (Aneta). Van de zijde van het militaire parket in Djokja wordt ver nomen, dat binnenkort de berechting van leiders van de „Republik Maluku Selatan" (RMS) zal plaats hebben. Het betreft hier twaalf personen. Oor spronkelijk was dit aantal dertien, doch een van hen is inmiddels overleden. Van deze twaalf personen bevinden zich tien in Djokja en twee in Ambon, van deze laatste is er een als legerarts in Ambon te werk gesteld. Majoor-titulair Darsono, die als auditeur-militair in deze zaak zal optreden, verklaarde, dat in dit proces vier belangrijke getuigen zullen worden verhoord, onder wie het voormalige staats hoofd van de Negara Indonesia Timur, Sukawati. Tien van de twaalf beklaagden waren civiele ambtenaren van de Negara Indone sia Timur. De twee anderen waren een journalist en een kamponghoofd, die de functie had bekleed van voorzitter van de vereniging „Persatuan Timur Besar". Alle beklaagden belijden de Protestants Chris- lijke godsdienst, uitgezonderd de 48-jarige „minister van Sociale Zaken en Voedsel voorziening", Ibrahim Chorilla, die de Islam belijdt. Ibrahim Chorilla was tevo ren „minister van Buitenlandse Zaken". De auditeur-militair Darsono verklaarde voorts, dat twee RMS-leiders nog niet ge arresteerd zijn en wel ir. Manusama en mr. dr. Soumokil. Jaloezie behoort tot verleden LONDEN (Reuter). „De liefde is in de Sovjet-gemeenschap de voornaamste drijf veer voor het sluiten van huwelijken. Jaloezie is een overblijfsel uit het verle den en zij komt voor in de kapitalistische maatschappijen. Bij ons behoort zij te worden uitgebannen", aldus de Russische professor Kolbakovsky in een lezing voor radio-Moskou. Hij vervolgde: „Jaloezie is een der resultaten van een op uitbuiting berustende maatschappij, waarin alle be trekkingen worden beheerst door bedrog en wederkerige verdenking. Zij komt voort uit een streven van de man om een monopoliepositie in te nemen jegens de vrouw, waarmede hij gehuwd is. Ik moet toegeven, dat ook vrouwen jaloers kunnen zijn, doch dat komt omdat zij economisch van de man afhankelijk zijn en vrezen hem te verliezen", aldus de professor. Kolbakovsky zeide verder dat „de nieu we beginselen, waarop de Sovjet-maat schappij is gegrondvest, een nieuw soort onderlinge betrekking tussen man en vrouw hebben doen ontstaan, gebaseerd op wederzijdse achting, eerlijkheid en vertrouwen, waarbij van jaloezie geen sprake is". De professor gaf toe dat het gezinsgeluk „soms wordt verstoord door ondeugden uit het verleden, waarvan dronkenschap van vrouw of man in de meeste gevallen van de man het ergst is, want dronkenschap leidt tot vloeken, het slaan van de vrouw en nooddruft". onafhankelijkheid erkend en opgeroepen te ijveren voor een staatsverdrag met Oos tenrijk, oen vrij verenigd Duitsland, een „onafhankelijk" Polen erf een „bevrijd" Tsjechoslowakije. De vergadering verwierp een motie, waarin stilzwijgend het optreden van se nator McCarthy werd veroordeeld. Daar entegen werd voorgesteld, dat het congres aan de subcommissie van McCarthy en de andere parlementaire commissies, die de activiteit van communisten onderzoeken, alle steun verleent. In een rede voor de conventie heeft kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, gezegd, dat de mogelijkheid van een nieuw „Pearl Harbor" voor de Amerikanen, misschien in de nabije toe komst. bestaat. Hij sloot alle hoop op een vreedzaam samenleven met de Sovjet- Unie uit. NIEUW DELHI (Reuter) India heeft een Portugees voorstel aanvaard tot het beginnen van besprekingen op 7 September om neutrale waarnemers aan te wijzen vooi de bestudering van de toestand aan de grens met de Portugese gebiedsdelen. India heeft echter voorafgaande voorwaar den niet willen aanvaarden. Op 30 Augustus was te Lissabon be kendgemaakt, dat de Portugese regering opnieuw heeft voorgesteld besprekingen te voeren over de aanwijzing van neutrale waarnemers. India heeft het verzoek om Portugese autoriteiten naar de „bevrijde" enclaves van Dadra en Na gar Have li door te laten, afgewezen. Een dergelijke „illegale grens overschrijding" kon niet worden toege laten. VATICAANSTAD (AFP) In een commentaar op de verklaringen, welke oud-premier Attlee, leider der Britse La- bour-delogatie na een bezoek aan China op een persconferentie te Hongkong hee^'t afgelegd, schrijft de „Ossei-vatore Roma no" het officiële dagblad van het Vati caan onder meer: „Het moet op zijn minst vreemd worden gevonden dat Attlee. die zich zelfs een mening blijkt te hebben gevormd over het bestrijden van de vlie genplaag in China, niet in staat is geble ken tot een welgefundeerd oordeel over de toestand op godsdienstig gebied in dit com munistische land te komen. Hij zegt wel te hebben opgemerkt, dat de „afkeer" jegens de missionarissen eerder een gevolg is van nationalistische gevoelens, dan ener com munistische denkwijze. Doch het is het communisme, dat een dergelijk soort „na tionalisme" heeft doen ontstaan, waarbij men voor...afkeer" moet lezen „vervolging". Het is het communisme, dat op duidelij ke wijze de vrijheid aan banden legt, hier onder inbegrepen de vrijheid van gedach ten en van spreken", aldus de „Osservato- re Romano". GUATEMALA (Reuter/A.F.P.) De nieuwe president van Guatemala, kolonel Armas, heeft bekend gemaakt, dat hij in de naaste toekomst verkiezingen zal uit schrijven voor de vorming van een grond wetgevende vergadering. Carlos Salazar. de Guatemalaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft mede gedeeld, dat oud-president Arbenz een vrij geleide zal krijgen voor het buitenland op grond van de internationale conventies voor het as.ylrecht. De regering zal later zijn uitlevering vragen aan het land waar Arbenz asyl krijgt. Meer dan 300 boeken over communisti sche vraagstukken zijn uit de nationale bibliotheek verwijderd, aldus is van offi ciële Guatemalaanse zijde bekend gemaakt. De boeken waren „in alle opzichten ge vaarlijk en een propagandamiddel van het communisme." De voorlichting aan en voorbereiding van candidaat-emigranten wordt in Ne derland verzorgd door de gewestelijke ar- beidsbureaux en een drietal „maatschap pelijke organisaties". Naast een Protes tants-Christelijke en een Rooms-Katholie- ke organisatie is de niet levensbeschouwe lijk gekleurde Algemene Emigratie Cen trale werkzaam, die in Februari 1953 haar arbeid ten behoeve van emigranten begon. Aanvankelijk gaf zij voorlichting door middel van 75 over het gehele land ver spreide commissies, maar de ervaringen, die gedurende anderhalf jaar zijn opge daan, hebben er toe geleid, dat de A.E.C haar voorlichting op een andere leest is gaan schoeien. Er blijkt behoefte te bestaan aan enkele centrale voorlichtingsinstanties, waar re gionaal leiding kan worden gegeven aan de plaatselijke commissies. Daartoe zijn drie districtskantoren en een vijftal subdistricts kantoren ingesteld, die tezamen het gehele land bestrijken. Van de A.E.C. maken 13 landelijke or ganisaties deel uit. Zij streeft er naar de emigrant zo goed en verantwoord mogelijk voor te lichten _over de maatschappelijke teestanden in dè verschillende emigratie- landen. Aangezien het veelal de vrouw is, van wie het welslagen der emigratie af hangt, wordt ook zij intensief in de voor lichting betrokken. Het is dan ook niet toe vallig, "dat 4 vrouwenorganisaties van de A.E.C. deel uitmaken. Door de 75 commissies kan de candidaat- emigrant zo dicht mogelijk bij huis voor lichting krijgen. Deze commissies echter, bestaande uit afgevaardigden der aangesloten organi saties, bleken behoefte te hebben aan technische steun van emigratie-deskundi gen en dit heeft geleid tot de instelling der districts- en subdistrictskantoren. Door deze uitbouw der organisatie zal de voor lichting van de emigrant nog vollediger kunnen geschieden. SYDNEY (Router) Do Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, zal optreden als voorzitter van de Australische delegatie op de komende Al gemene Vergadering der IJNO. Voordat hij lieden naar de conferentie te Manilla over het Zuid-Oost-A/,iatischc verdedigingsver drag vertrok, heeft hij de verzekering her haald. dat Australië de handhaving der Nederlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Gulnea zal steunen wanneer deze als punt op de agenda in de. Algemene, Ver gadering der UNO zal worden behandeld. De heer Casey acht de kwestie Nieuw- Guinea van bijzonder belang voor Austra lië. Hij herinnerde er aan, dat Australië reeds meermalen te kennen heeft gegeven, gekant te zijn tegen enige wijziging van de status der Nederlandse souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea en zeide, dat Australië deze zienswijze opnieuw en in duidelijke bewoordingen tot uitdrukking zal brengen. Uitleg in Djakarta DJAKARTA (Aneta) De Australische minister van Buitenlandse Zaken. Casey, heeft Vrijdag in Djakarta Nieuw-Guinea het enige probleem genoemd, dat tussen Indonesië en Australië bestaat. „Voor het overige onderhouden wij de beste betrek kingen", zeide hij. Minister Casey, die op weg was van Sydney naar Singapore, vanwaar hij in de loop van de week naar Manilla zal vertrek ken voor het bjjwonen van de conferentie voor Zuid-Oost-Azië. zei, dat Australië het welzijn van de bewoners van het gebied voor ogen heeft. Nederland beschikt over kapitaal om in West Nieuw-Guinea te in vesteren, dat zo noodzakelijk is voor de ontwikkeling van het gebied. Indonesië daarentegen ziet zich al voor een groot aantal vraagstukken geplaatst. De Australische minister van Buiten landse Zaken werd op het viegveld Kema- joran begroet door zijn Indonesische colie- ga, mr. Sunarjo, die zich geruime tijd met hem onderhield. BONN (ANP) De West-Duitse R.K. bisschoppen hebben in Fulda besloten tot een protest tegen de nieuwe schoolwet in Hannover. Deze wet is sedert meer dan een half jaar in het land Neder-Saksen het. onderwerp van hartstochtelijke strijd ge weest en zij wordt door de R.K. geestelijk heid gezien als een aanslag op de R.K. scholen. Ondanks tal van massale protest- betogingen der rooms-katholieken tegen de wet, heeft een meerderheid in de Land dag zich er voor uitgesproken. De Duitse bisschoppen, die ter gelegen heid van de R.K. dag in Fulda bijeen zijn, hebben verklaard dat de wet het geweten geweld aandoet, het ouderlijke recht min acht en de godsdienstige gevoelens van de R.K. bevolking krenkt. In de verklaring van de bisschoppen wordt gezegd, dat de meeste R.K. scholen op grond der wet moe ten worden opgeheven pn dat de stichting van nieuwe bijzondere scholen wordt be moeilijkt. De bisschoppen verklaren voorts, dat zii de rooms-katholieken in hun verdere strijd tegen de wet zullen bijstaan. De regering van Neder-Saksen, die de nieuwe school wet heeft voorgesteld, wordt beheerst door de socialistische partij. Ook de liberalen en de vluchtelingenparty hebben zich uit gesproken voor de „Christelijke gemeen schapsschool", die volgens de wet de gang bare schoolvorm wordt. Pater Alfred Gypkens heeft de Europese rooms-katholieken in een rede opgeroepen zich de noodzaak van hun missieroeping beter bewust te worden. Hij zei dat de wasdom der kerk geen gelijke tred houdt met de groei van de bevolking der wereld. Wanneer .voor de ontwakende volken van Azië en Afrika niet de ster van Bethlehem zou opgaan, zou daar de Sovjet-ster triom feren. Voorts moest men zich er van be wust worden, dat de missionerende kracht van de Islam in Afrika steeds groter werd. Onder deze omstandigheden konden de rooms-katholieken niet meer tevreden ziin met het behoud van de positie der kerk in Europa zelf. De toeloop tot de oude bisschopsstad uit de Sovjet-zóne is buiten verwachting groot. Men schat het. totale aantal bezoekers uit Oost-Duitsland op 14.000. De grote stroom van bezoekers naar Fulda. die op 300.000 man wordt geschat, wordt tegen het week einde verwacht, wanneer de grote open bare manifestaties worden gehouden,waar aan alle Duitse bisschoppen zullen deel nemen. Ongenode gasten Een klein incident ste'rie de 'eiding dezer dagen voor moeilijkheden. De heide oude rijkskanseliers Von Papen en Wirth meld den zich namelijk als officieel genodigde gasten, alhoewel zij. als omstreden poli tieke figuren, volgens de leiding in het geheel niet voor zulk een onderscheiding in aanmerking konden komen. Von Papen's politieke verleden is bekend en Wirth leidt de West-Duitse partij der neutralisten. Aan beide bezoekers werd te kennen gegeven dat zij zich niet als genodigden konden beschouwen en dat de uitnodiging op een vergissing berustte. Dat het gistermiddag op Heemskerks Marquettelaan tussen de fine-fieur der kortehaandravers om 't Nederlandse kam pioenschap ging, is niet te merken geweest voor een uur of half vijf.toen de beslissende omloop in zicht kwam. Een eerste omloop zonder een enkele kamprit vormde al het bewijs, dat noch de hoge geldprijzen noch de nationale erepalm de dravers tot grote inspanningen vermocht aan te zetten en pas toen Ooststar, het grote kanspaard van deze course samen met O'Marijlte, Prinses Zora en Pétulance K ging uitmaken wie het zou worden,kwam er vaart in de slappe vertoning. Ruzie trouwens ook, want twee dead heats tussen O'Marijke en Ooststar ener zijds en de Prinses en Pétulance anderzijds joegen pikeur Jan Wagenaar in de hoogste boom en ook Bosveld was het niet met het beleid van de starters eens. Het is tenslotte tussen O'Marijke en Prinses Zora om één en twee gegaan en het heeft even flink gespannen: met een koplengte voorsprong legde de Prinses be slag op de nationale titel en de 850-prijs. De zwakke broeders waren er al gauw uitgelopen: Queen Belwin en Olivia Havilland, Silvana Hanover en Oscar gingen roemloos ten onder, zodat er alleen de getrouwen overbleven voor de tweede omloop Daar werd tenslotte een bescheiden potje te vuur gezet, toen Partout de huid duur verkocht aan Prinses Zora en Nuni Bre wer, stalgenote van O'Marijke en erkend liefhebster van de Heemskerkse Marquet telaan Pétulance K de eer niet gunde.Twee kampritten, de eerste van deze middag, die tot toen geen verbijsterende propaganda voor de kortebaansport genoemd kon wor den. Ze waren voor de favorieten, al kreeg Prinses Zora haar zege wel wat erg op vallend cadeau van Partout, die zijn top vorm van de laatste weken in het behaag lijke zonnetje plotseling vergeten leek te zijn. In de finale kwamen als goede voor tekenen van een spannende eindstrijd twee onbesliste races uit de baan. Er werd slecht gestart: Ooststar ging enige malen te vroeg door de lijn en later bezondigde ook Pétu lance K zich tegen Prinses Zora aan deze onbetamelijkheid. Pikeur Jan Wagenaar dacht er anders over en een kwartier van de toch al niet vlot verlopende course ging verloren aan gekrakeel. Tot tenslotte om de derde en vierde prijv Ooststar tegen Pétulance uitkwam en tegen, de harde driver verloor; O'Marijke en Prinses Zora gingen tegen zessen over de baan om één en twee. Het is niet de mooiste ren van de middag geworden, eigenlijk de hoge inzet wat on waardig, maar Prinses Zora, die in Sant poort al eerder lauweren oogstte, bond O'Marijke in elk geval aan haar zege karretje. De toto zette deze dag 6939,50 om en het aantal bezoekers was dank zij de goed gunstige medewerking der weergoden boven verwachting groot. Ook de tweede dag van de Heemskerkse volksfeesten is overigens op prettige wijze gevierd met diverse volksspelen. Mede dank zij het prachtige weer was hiervoor een grote belangstelling. 's Middags vond een bioscoopvoorstelling voor de jeugd plaats in het Marquette- theater en van de hier vertoonde films hebben de kinderen oprecht genoten. De uitslag van het ringsteken voor dames en heren met paard en kar was als volgt- 1 de heer en mevrouw Dijkman, 2. mejuf frouw Duivenvoorde-de heer Vessies, 3. dï heer en mevrouw Schavernaker, 4. de heer en mevrouw Wentink, 5, de heer en me vrouw Van Pelt. Aan de IJmuidense Tcgeltjesmarkt bij de Vissershaven heeft de Wieringse kotter WR 67 „Janna Marie" gisteravond weer enige opgeviste wrakstukken van het KLM vliegtuig „Willem Bontekoe" aan land ge bracht. De kotter moest naar IJmuiden terugkeren, daar het alle vistuig heeft ver speeld. Bij de wrakstukken waren onder delen van de pantry van het vliegtuig, een cylinderkop en versplinterde delen van de vliegtuighuid. Een auto van de KLM heeft de vondsten overgebracht naar Schiphol. De „Janna Marie" zou vanmor gen weer naar zee gaan. Overigens heeft het bergingswerk gis teren niet veel resultaat gehad. Nadat het onderzeeboot-detectie- en beproevings vaartuig „Paets van Troostwijck" van de Koninklijke Marine gistermorgen contact met een tien tot dertig meter lang wrak had gemaakt, kregen zoals gisteren al gemeld de NEHIM-kotters AM 17 en AM 18 opdracht deze plek goed af te vissen. De positie van dit wrak was 52.38 N.B. en 04.22 O.L. dit is in de nabijheid van het punt A op het Woensdag door ons gepubliceerde kaartje. De kotters heb ben gisteren echter geen succes gehad. De andere vier kotters hebben in een cirkel met een straal van tweeënhalve km gevist, maar hebben zoals de in IJmui den aangekomen „Janna Marie" slechts kleine stukken in het net aangetroffen. De „Hector" die in het middelpunt van de cirkel (52.41.30 N.B. en 04.10 O.L.) voor anker was gegaan, moest later op de dag door een boei worden vervangen, daar de sleper naar IJmuiden ierug moest. Gister avond om half elf heeft de „Hector" IJmui den weer verlaten. De „Maryanne", waarvan we gisteren meldden, dat het scheepje een groot stuk in het net had, rpoest later melden, dat men het wrakstuk had verspeeld. Het was door het net gezakt. Naar de schippers van de kotters ver klaarden was het gisteren heel moeilijk om naar wrakstukken te vissen. Wanneer een wrakstuk zwaar is, snijdt het visnet bij de pees af, doordat de kotter als gevolg van de zeegang aan het net ligt te rukken. Naar hun mening is het alleen mogelijk zware stukken uit de netten te verwijde ren, wanneer duikers naar beneden kun nen gaan. Hopenlijk staat er vandaag minder zee en kunnen de duikers afdalen, wanneer de kotters vastlopen of iets zwaars in het net hebben. Derhalve kregen de schippers van de vijf kotters, die vannacht bleven vissen, opdracht het net. niet scheep te halen, wanneer er zich een wrakstuk in zou be vinden. De sleepboot „Noord Holland" voegde zich gisteravond weer bij de kot- tervloot. De sleper kwam gistermiddag om half twee in IJmuiden binnen en nadat de staf aan wal gegaan en men opnieuw krijgsraad had gehouden, stoomde het schip om vijf uur weer naar buiten. De „Noord Holland" en de „Hector" zijn tegen mid dernacht voor ank^r eegaan en de kotters kregen ondracht. ten Zuiden van deze -'ooers 'Q b'ij ven vissen. Elders berichten wij over de locahsering van het centrum der wrakstukken, heden morgen dwars voor Egmond. Sinds het kapitaal- en effectenverkeer tussen Nederland en België is verruimd, heeft de Belgische belegger voor Neder landse aandelen een grotere belangstelling aan de dag gelegd, maar deze was tot dus ver toch ook niet weer zo groot dat ze op het koerspeil van de aandelen een belang rijke invloed heeft gehad. Als het er op aan komt, zijn de Belgische aankopen tegengevallen, gelijk trouwens in het alge meen de buitenlandse aankopen van Ne derlandse aandelen de laatste tijd beneden de verwachtingen zijn gebleven. Het feit dat het gemiddeld aandelenrendement in Nederland 154 a 2 procent boven dat van België ligt, zou, zo meende men, een sterke prikkel voor de Belgische belegger zijn om zich voor Nederlandse aandelen te interes seren en met name had men hier het oog op de aandelen der Nederlandse scheep vaartondernemingen, omdat hier het ren dement het hoogst is. Wanneer men echter de gemiddelde koers van de scheepvaart aandelen vergelijkt met die van begin Augustus, dan is ze eerder gedaald dan gestegen, terwijl de gemiddelde notering voor alle ter beurze genoteerde aandelen hoger is dan toen. En al moet er rekening mee worden gehouden dat de belastingfac tor voor de aankopen van effecten over en weer een belemmering vormt, toch mag wel worden geconstateerd dat men ook van Belgische zijde ten aanzien van scheep vaartaandelen enige reserve in acht neemt, ondanks de hoge rendementen, welke voor deze waarden kunnen worden becijferd. Het gemiddeld rendement van scheep vaartaandelen ligt niet onbelangrijk hoger dan het totaal-gemiddelde. Terwijl dit op 30 Juni j.l. 3,3 procent bedroeg, was het voor scheepvaartwaarden 6,7 procent en voor seheepsbouwwaarden 5,8 procent, ter wijl het voor sommige scheepvaartaandelen 7 tot 7 ik, procent beloopt. Hierbij moet wel in acht worden genomen dat het rendement alleen kan worden berekend op basis van het over 1953 uitgekeerde dividend en er uiteraard geen zekerheid bestaat dat de voor 1954 te wachten dividenden aan die van 1953 zullen gelijk zijn. Zonder twijfel speelt de vrees voor lagere dividenden over het lopende jaar bij de waardering van scheepvaartaandelen dan ook een rol en de beschouwingen over de naaste toekomst van het scheepvaartbedrijf geven aan die vrees wel enige steun. Op de halfjaarlijkse vergadering van het Amerikaanse scheepvaartbureau heeft de voorzitter als zijn mening uitgesproken dat de koopvaardijtonnage tijdelijk een ver zadigingspunt heeft bereikt, doordat de wereldscheepsbouw na de oorlog een zo grote vlucht heeft genomen dat ze, naar het zich laat aanzien de stijging van de wereldhandel is vooruit gesneld. De be langrijke daling van de scheepsvrachten wijst daar trouwens wel op. De wereldkoopvaardijvloot is thans 85 millioen bruto registerton groot in verge lijking met 59 millioen br.reg.ton voor de oorlog en als de thans nog in aanbouw zijnde 12 A millioen br.reg.ton voltooid zullen zijn, zal de wereldvloot weinig min der dan 100 millioen groot zijn. De wereld handel zou zich al in een snel tempo moe ten ontwikkelen, wil er voor heel die vloot lonend emplooi zijn. Een feit is dat de wereldhandel, die na de inzinking geduren de 1952, in 1953 weer is toegenomen, ge durende het eerste halfjaar van 1954 wat is teruggegaan, hetgeen er reeds toe heeft geleid dat in vele scheepvaartcentra sche pen moesten worden opgelegd. In de Ver enigde Staten liggen al bijna 200 particu liere vracht- en tankschepen werkeloos in de havens en weliswaar betreft dit schepen uit de wilde vaart, ook de lijndiensten on dervinden uiteraard de gevolgen van het verbroken evenwicht tussen wereldhandel en wereldvloot en de concurrentie is de laatste tijd dan ook aanmerkelijk grotei geworden. In Engeland spreekt men over de concurrentie van Duitsland en Neder land, ten onzent klaagt men over de con currentie van de Verenigde Staten, die hun schepen ter wille van de lagere exploitatie kosten ten dele onder de vlag van Zuid- Amerikaanse staten laten varen. De af nemende handel van Nederland op Indo nesië en de discriminatie van de Neder landse vlag door de Indonesische regering zijn voor de betrokken rederijen factoren van betekenis, zodat het reeds voorkomt dat schepen in ballast naar Indonesië gaan. Het is duidelijk dat, wanneer de discre pantie tussen wereldhandel en wereldvloot bestaan blijft of groter wordt, alleen de besten onder de rederijen overblijven. Wat de Engelsen noemen: the survival of the fittest". Daarom is het ondanks de thans te grote wereldvloot voor de rederijen toch nodig is met de aanbouw van nieqwe schepen voort te gaan, naarmate de oude niet aan de eisen van de nieuwe tijd vol doen. De voorzitter van het Amerikaanse scheepvaartbureau acht het niet uitgesloten dat de volgende fase in de scheepsbouw zal leiden tot nog grotere schepen, nieuwe materialen en nieuwe voortstuwings-instal- laties, hetgeen dan vermoedelijk zal be tekenen dat een niet onbelangrijk deel van de bestaande wereldvloot als verouderd moet worden beschouwd en niet meer ren dabel zal zijn. Het is daarom voor de Nederlandse scheepvaart van groot belang dat de directies op dit punt niet stil zitten, maar in versneld tempo bezig zijn aan de ver nieuwing van de vloot, zoals wel blijkt uit het feit dat de gemiddelde leeftijd van de Nederlandse koopvaardijvloot in 1953 12A jaar bedroeg tegen 13A jaar in 1952. De Nederlandse scheepsbouw is tot 1957 a 1958 volgeboekt en onlangs is becijferd dat de negen voornaamste Nederlandse rederijen tezamen 42 schepen in aanbouw hebben, waarvan de kosten op circa 350 millioen worden geraamd. Het mag dan ook een verstandige politiek van de rederijen worden genoemd dat ze de grote winsten der laatste jaren goed deels voor afschrijving en reservering heb ben aangewend, zodat de vlootvernieuwing ongetwijfeld voor het overgrote deel uit eigen middelen kan worden gefinancierd. De Nederlandse rederijen zullen daarom ook bij een scherper wordende concurren tie een krachtige positie blijven innemen en ook dan vermoedelijk nog wel een redelijk dividend voor aandeelhouders kunnen ver dienen. TOKIO (Un. Press) Toen de zeven leden tellende Britse Labourdelegatie on der leiding van Aneurin Bevan (Attlee bleef in Honkong achter) uit Hongkong in Tokio aankwam, werden zii in de druilerige regen begroet door 200 met vlaggen zwaaiende socialisten. Zonder enige offi ciële plichtplegingen werden de Britse Labourleiders naar een douaneloods ge bracht. De „Mainitsji", de grootste krant van Janan, heeft zich tegenover de Britse delegatie verontschuldigd voor de „prut- serige ontvangst". De Japanse regering, die conservatief getint is. beschouwt dit bezoek als strikt onofficieel en houdt zich geheel afzijdig. De de'egatie is naar Japan gekomen op uitnodiging van de Japanse socialistische oartij. Zij zal Zondag naar Hongkong te rugkeren. De Japanse en buitenlandse pers in Tokio zijn nogal verstoord over het feit, dat de Britten op het vliegveld kortweg een inter view weigerden en ook niet samen met de Japanse socialistische leiders wilden po seren voor de televisie-camera's. De dele gatie begaf zich rechtstreeks naar hotel Imperial, waar zij een verklaring uitgaf, dat zij slechts bereid was vragen de be antwoorden. die geen betrekking zouden hebben op China. ONDERTROUWD: A. J. de Haan en E. Saai. H. Hienstra en J M van Zomeren. R. Koiter en W. C. Schouten. C. de Graaf en L. Kuijt. A. Meijer en Th. J. Need. P. J. van Nassau en A. E. Landwehr Johan. J. J. Leu- Leuven en J. M. Harkmans. J. Ch. Vrolijk en L. de Vries. A. Th. C. Hoekstra en M. A. A. Nunnink. GETROUWD: J. Kalteren en B. Stoker. A. H. van Wonderen en T. Visscher. H. M. van Rooijen en E. A. van Wonderen. M. Meijer en S. W. Kan. W. F. G. Groot en J. C. de Vries. J. Besijn en I. Vermeulen. H. C. Mathlener en E. D. Blaauw. C. Th. Nijssen en M. C. Kortekaas. GEBOREN: Maria Margretha, dr. van B. J. van Opstal en M. H. M Demmers. Agatha Cornelia Maria, dr. van A. Th. Heemskerk en A. M. C. Verhoef. Jozef Maria, zn. van M. J. Lammers en G M P. de Boer. OVERLEDEN: J. A. Brands. 51 jr. C. Huijzer, 66 jr. Mw. G. E. de Carpentier, 34 jr. C. van Vastenhoven-Delissen, 59 jr. E. J. M. de Wit-Jautze, 89 jr. E. H. B. van Steen bergen-Goedhart. 58 jr. W. Horn-van Hond schoten, 69 jr. Mw. Th F Barendrecht- Hoosemans, 73 jr. M. van Maanen, 75 jr. Wed. W. A- H. Koning Stassart, 80 jr. Mw. M. G. Doodeman-de Wolf, 74 jr. GEBOREN: Cornells Johannes Josephus, z. van C. J. van Dalen en W. G. D. Vink. Johannes Hendrikus Wilhelmus, z. van W. B. Warmerdam en A. A. van der Veek. Jo hanna Josepha, d. van J. van Berkel en M. M. van Lierop. Robertus Johannes, z. van A. de Bruin en J. P. Koomen. Gerarda Ma ria Johanna, d. van J. H. Meskers en E. M. Jonkheer. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD: Geen OVERLEDEN: Vreeburg, Clasina Corne lia, wed. v. A. Pijnakker, vr. 72 jaar. Martelt migraine Uw moede hoofd? :-i:: Neem dan de feilloze pijnstiller lil&v. werkt 2 x zo snel Administratiekantoor. Administraties, Belasting zaken, Financiering, Hypo theken, Typewerk, uitzending administratief personeel Thans ook in Haarlem. TUINWIJKLAAN 34. Tel. 35097. Speciaalzaak voor hand schoenen Gr. Houtstraat 52, Haarlem vraagt en Soil, aan bovenstaand adres welke morgen, ZATERDAGMIDDAG 3 UUR, gehouden zal worden In de grote schouwburgzaal van de H.K.B. aan de Tempeliersstraat, alhier. Ter voorkoming van fiscale moeilijkheden zal in opdracht van de importeurs om contant geld publiek geveild worden A. Een enorme collectie PERZISCHE TAPIJTEN en KLEEDJES, Uitsluitend 1ste kwaliteiten in vele uitvoeringen. Deze Oosterse tapijten worden tegen zeer interessant lage prijzen ingezet B. Een partij WILTON- en SMYRNAKARPETTEN (seconds). Deze karpetten worden ONHERROEPELIJK aan de hoogste bieder toegeslagen, LAATSTE BEZICHTIGING: tot hedenavond 10 uur en morgen, Zaterdag van 's morgens 10 uur tot 's middags een half uur vóór de veiling. N.B. Niemand verzuime deze unieke veiling te bezoeken, daar er voor iedere beurs een reeële kans van slagen MOET zijn Gerechtsdeurwaarders: C. H. ERBRINK en C. G. VAN HAASTER

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 14