Dr Evatt stelt zijn politieke leven in de waagschaal „RITSA" PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws J Twee zijner secretarissen verwikkeld in de geruchtmakende zaak-Petrov STOFZUIGERS TocU ió het zo VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 2 Crisis in de Australische Labourpartij DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ De radio geeft Zaterdag „Zwarte Zee" versleept „Empress of Canada" Rehabilitatie Indische oorlogsslachtoffers Stichting Gezondheidszorg voor studenten Toestand van een Japanse visser verergert Spoedig uitbetalingen aan Indische oorlogsslachtoffers Nieuwe loonregeling bioscoopbedrijf Standaard-sleutel Verbod tegen Neo-Destour in Tunesië opgeheven UIT ANDERE BLADEN Times: Chaos in West Nieuw Guinea vermijden Bouw van R.K. kerk mèt gemeentesubsidie Indonesisch handelsaccoord met China V- EB EN VLOED J Van onze correspondent in Australië) Het spionnage-geval „Petrov" begint een zaak te worden, die wel eens de val van de leider der Australische Labour-oppositie, dr. Herbert Evatt, tot gevolg kan hebben. De onthullingen, die de koninklijke commissie van onderzoek In de afgelopen weken over deze zaak heeft gedaan, zijn schokkend, en men moet vertrouwd zijn met de rauwheid van de Australische politiek, zoals deze in het parlement en de pers tot uiting komt, om als Nederlander, die dit alles van nabij meemaakt niet tot de ver zuchting te komen, dat het er toegaat als in een Poolse landdag. De onbevangenheid van mannen met grote publieke verantwoordelijkheid wekt verbazing. Het ver bazingwekkendste is echter wel, dat de voorzitter van de Labourpartij, dr. Evatt, de regering openlijk verwijt dat minister-president Menzies de zaak-Petrov ten bate van zijn partij, de liberalen, en van de coalitiepartij, de boerenpartij, heeft gebruikt als een verkiezingsstunt. Men vraagt zich af, wat er met de zaak- Petrov zou zijn gebeurd', als dr. Evatt's partij de verkiezingen gewonnen had. De „doe" wordt als een onkreukbare figuur beschouwd, maar in zijn partij is een scheuring ontstaan. Binnenskamers is een hevige strijd gaande tussen de links- en de rechts-georiënteerde groepen, waarbij men niet moet vergeten, dat een grote schare rooms-katholieken lid van de partij is. De strijd tussen de beide groepen is zo hevig, dat dr. Evatt op het nippertje in de partijraad opnieuw tot partij-leider werd gekozen. De tegenkanting tegen zijn ver kiezing was grotendeels het gevolg van de nederlaag bij de verkiezingen in Mei. Addertie Maar er zat nog een addertje onder het gras en men kan er zeker van zijn dat daarover hard gevochten is binnen de mu ren van het gebouw, waar de partijraad het beleid van de voorzitter besprak. Tij dens de verhoren in de Petrov-zaak is aan het licht gekomen, dat een zekere Fergan O'SuIlivan, die tót na de verkiezingen Evatt's pers-secretaris was, zich heeft ge blameerd en daarbij dr. Evatt en de partij veel schade heeft berokkend. O'SuIlivan heeft bekend een rapport over zijn collega's op de perstribune van het Lagerhuis te hebben uitgebracht aan de vroegere correspondent van het Russische persbureau Tass. In dat rapport staan aller lei minder fraaie (geheel of gedeeltelijk onjuiste) dingen over die collega's. Het rapport wordt, vooralsnog, geheim gehou den als één van de documenten, die Petrov aan de Australische geheime dienst over handigde, toen hij politiek asyl vroeg en verkreeg. Er is echter al zoveel uitgelekt, dat men weet dat het veel achterklap be vat (zo zegt O'SuIlivan zelf) over het par ticuliere leven van de genoemde journa listen. Het kinderlijke van dit geval is niet al leen, dat O'SuIlivan beweert het rapport alleen maar te hebben geschreven om het de Rus gemakkelijker te maken Russisch nieuws in de Australische pers te krijgen, maar ook dat dr. Evatt een pers-secretaris in dienst had, die meer contact met com munisten onderhield dan voor zijn beroep strikt nodig geacht kon worden. De 27- jarige O'SuIlivan was Evatts perssecre- ADVERTENTIE vanaf 1.60 p. week. zonder voorultbet Gr. Hontstr. 132. Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw.. 9.10 Platen. 9.40 Pla ten. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. arb. i. d. Continubedrijven. 11.30 Platen. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel. 12.50 Europese zwemkampioenschappen te Turijn. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Fla- ten. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Filmland. 14.30 Dansmuziek. 14.55 Kamermuziek. 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Platen. 16.00 Omr.ork. en solist. 16.45 Act. 17.15 Wereld muziekconcours te Kerkrade. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuziek. 18.45 „Het opi nie-onderzoek naar het gebruik van de Radiogids", vraaggespr. 18.50 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Tien jaar Bene lux", klankb. 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal Programma: 10 jaar Benelux. 20.25 Platen. 21.05 Cabaret. 21.35 Socialistisch comm. 21.50 Weense muziek. 22,20 „Moord met muziek" hoorsp. 22.50 Europese zwemkampioenschap pen te Turijn. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaak olympiade.. 23.20-24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gym. 7.30 Geestelijke koorwerken. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Pla ten. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Amus-muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath- Nieuws. 13.20 Amus.ork. en solist. 13.45 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Platen. 14.25 Amateursuitz. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.10 Voor de jeugd. 13.40 Promenade-ork. en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Platèn. 17.45 Europese zwemk. te Turijn. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek overz. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19,10 Platen. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen. 20.05 Natio naal progr.: 10 jaar Benelux. 20.25 De ge wone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Omr.ork. en soliste. 21.25 Wereldmuziekconcours Kerkrade. 21.55 Act. 22.05 Gevar. muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerber. 12.34 Amus. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Oostenrijkse volksliederen. 14.50 Pla ten. 15.00 Oostenrijkse volksliederen. 15.15 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen, 17.30 Platen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws, 19.40 Platen. 20.00 Omr.ork. en sol. 20.45 Platen. 21.00 Omr.ork. en sol. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verz- progr. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Platen. BBC EUROPEAN SERVICE. 17.00-17.15 Engelse les voor beginnelingen, (op 224 en 42 m.). 22.00-22.30 Nieuws. Spiegel v. d. week. Sportjourn. (op 224 en 75 m.). taris, toen bijna de helft van de Austra lische kiezers Evatt had uitverkoren als mogelijk nieuwe minister-president. Geruisloos Het is niet verwonderlijk dat men zich afvraagt wat er van het geval-Petrov te recht zou zijn gekomen, indien thans dr. Evatt aan het bewind zou zijn in plaats van Robert Menzies. Dr. Evatt zou niet veel anders hebben kunnen doen dan ge ruisloos van het toneel verdwijnen omdat zijn naaste medewerkers teveel in het geval verwikkeld waren. Het is vreemd dat de jeugdige pers-secretaris pas en kele dagen na de verkiezingen, toen het duidelijk was dat dr. Evatt's kans om pre mier te worden, verkeken was, zijn rol in de Petrov-zaak aan dr. Evatt opbiechtte. De „doe" ontsloeg hem prompt, maar sindsdien is hem de lust tot lachen ver gaan. Hij is rood van kwaadheid en op winding geworden toen tijdens de ver horen door de koninklijke commissie ook nog de namen werden genoemd van zijn particuliere secretaris Alan Dalziel, en van zijn tweede secretaris Albert Grunde- man. Volgens O'SuIlivan is Dalziel tegen woordig geweest bij een ontmoeting met een journalist van de (communistische) „Tribune", Rupert Lockwood inhet huis van dr. Evatt. Van Lockwood wordt beweerd, dat hij aan Petrov rapport heeft uitgebracht over tal van vooraanstaande personen, ook par lementsleden. Dr. Evatt beweert dat hij van die ontmoeting van zijn particuliere secretaris Lockwood en zijn perssecretaris O'SuIlivan niets heeft geweten, omdat hij toen op reis was naar Europa. Hij had zijn pers-secretaris verzocht tijdens zijn afwe zigheid ,.op het huis te passen" en er te wonen. Men kan zich Evatt's verontwaar diging voorstellen, toen hij achteraf hoorde van het bezoek dat zijn pers-secretaris had ontvangen. Verlof geweigerd Dr. Evatt zit echter nog meer in de knoop, omdat hij op eigen houtje, zonder door zijn partij te zijn gemachtigd, beslo ten heeft zijn beide particuliere secretaris sen voor de koninklijke commissie te gaan verdedigen. De Labour-fractie heeft het verzoek van het partijbestuur geweigerd om Evatt „verlof" tot getuigen te geven. Evatt heeft verklaard, dat er een „sa menzwering" is om hem in kwaad gerucht te brengen. Het is best mogelijk, dat die secretarissen niets kwaads op hun gewe ten hebben en alleen naïevelingen zijn. Maar al is het een mooi gebaar van Evatt om zijn eigen mensen te verdedigen, poli tiek gezien kan het wel eens leiden tot zijn politieke dood. Onder zijn partijgangers heerst al grote verdeeldheid over zijn politiek beleid. En zoals het in dergelijke gevallen gaat, her innert iedereen zich plotseling, dat dr. Evatt als advocaat vroeger ook eens een i berucht communist heeft verdedigd. In het Lagerhuis heeft een liberale afgevaardig de dr. Evatt verweten communistisch ge zind te zijn, waarop Evatt antwoordde: „Jij vuile kleine leugenaar". Er werd nog meer gescholden en Evatt verweet premier Menzies zelfs een mogelijke vervalsing van de Petrov-papieren. Het hele Lagerhuis verviel in diep stil zwijgen. Het was angstig en het vermoe den rees, dat alle leden, van alle kleur, dachten aan Evatts politieke begrafenis. Vrijwel niemand durft aannemen, dat dr. Evatt de zaak-Petrov nu nog onbevooroordeeld kan bekijken. Dat is jammer voor hem, voor de Labour partij en voor Australië, want de eni gen die zich verheugen over de ver deeldheid welke Petrov in de politiek en in het bijzonder in de Labourpartij heeft gebracht zijn de communisten. ADVERTENTIE GEEF 7E VROUW EEN TRAP! Alle soorten en maten. - Bij aankoop van een wringer een WRINGERBOK voor 10. TILLEY STRAALKACHELS 47.50 Vele koopjes DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leydsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 Uitgebrand casco naar Italiaanse sloper LONDEN (A.F.P.) De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is Woensdag uit Liverpool naar Italië vertrokken met op sleeptouw de „Empress of Canada", het passagiersschip dat in Januari 1953 in de haven van Liverpool is uitgebrand. Het karkas is voor een bedrag van onge veer 1.4 millioen gulden door een maat schappij te Genua gekocht voor de sloop. De overtocht, die 21 tot 40 dagen zal duren, kost de kopers 125.000 gulden. De „Em press of Canada" zal te Spezia worden ge sloopt. Op het 20.325 ton metende schip is kwar tier'gemaakt voor twaalf Nederlandse runners, die met kapitein Vet van de „Zwarte Zee" radiografisch of door mid del van seinlampen contact zullen houden. De „Zwarte Zee", die 836 ton meet, is eigendom van de Internationale Sleep dienst L. Smit en Co. Minister mr. J. M. A. H. Luns heeft in het departement van Buitenlandse Zaken de commissie van bijstand voor de rehabi litatie van Indische oorlogsslachtoffers ge ïnstalleerd. In zijn installatierede zei minister Luns, dat het er thans om gaat het bedrag van 196 millioen, dat op de begroting is uit getrokken, een juiste bestemming te geven. Van grote invloed zal het oordeel van de commissie zijn bij de uitvoering van de geprojecteerde maatregelen. Daarom zal zij met een wijs hoofd en een warm hart deze gevoelige materie dienen te behan delen. De voorzitter van de commissie, de heer L. Neher, zei onder meer, dat de commissie steeds indachtig zal moeten blijven, dat binnen de vastgestelde grenzen redelijk heid en billijkheid voor alle Indische slachtoffers moeten zijn gewaarborgd. Drie medische studenten, een meester in dé rechten en een huisarts, allen uit Amsterdam, hebben de „Stichting Studen ten Gezondheidszorg" (S.S.G.Z.) in 't leven geroepen met de bedoeling de Nederlandse studenten in de gelegenheid te stellen zich tegen een gering bedrag te verzekeren te gen financiële gevolgen van ziekte. DE S.S.G.Z. heeft een grote Nederlandse verzekeringsmaatschappij tot samenwer king bereid gevonden. Tegelijk met de in schrijving voor de universiteiten en hoge scholen, behalve Utrecht en Rotterdam, waar plaatselijke regelingen bestaan, zul len de studenten zich bij de S.S.G.Z. kunnen aanmelden Er is bovendien een noodfonds opgericht, waarvoor men de steun heeft gekregen van de Nederlandse pharmaceutische industrie, om hulp te bieden in die gevallen, die niet onder de ziekte-verzekering vallen maar niettemin tot ernstige financiële gevolgen aanleiding geven. Voorlopig zijn nog van de voorzieningen uitgesloten tandartskos ten, therapeutische psychiatrische hulp en consultatieve hulp van de huisarts. In dit laatste wordt in de meeste universiteiten voorzien door de plaatselijke organisatie voor universitaire gezondheidszorg TOKIO (Reuter) De toestand van een van de 22 Japanse vissers, die ziek werden ten gevolge van de radio-actieve stof van de waterstofbomontploffing bij Bikini op 1 Maart, „wordt langzamerhand slechter", aldus een bulletin van het. eerste nationale ziekenhuis te Tokio. Uit serumtesten is ge bleken, dat zijn geelzucht verergert. Al zijn medebemanningsleden toonden tekenen van geelzucht sinds het ongeval. De Ame rikaanse ambassadeur, John Allison, heeft de Japanse minister van Buitenlandse Za ken bezocht om uiting te geven aan zijn bezorgdheid en alle mogelijke hulp aan te bieden voor het herstel van de visser en zijn medepatiënten. De toestand van de man wekt grote beroering in Japan. ADVERTENTIE verrukkelijk van smaak en geur - rijk aan voedende bescanddelenMaar let op dat blauwe etiketde garantie voor het béste van het béste! alléén echt met blauw etiket op iedere kam! Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Graaf over de instelling van de commissie van bijstand inzake de ach terstallige betalingen aan Indische oorlogs slachtoffers heeft minister Luns geant woord, dat deze commissie van bijstand inmiddels is ingesteld. De instelling heeft vertraging ondervonden, maar deze ver traging heeft generlei invloed gehad op de uitvoering van de voorzieningen tot voltooiing van de rehabilitatie van Indische oorlogsslachtoffers. De administratieve] verwerking van de binnengekomen aan vragen, tot dusverre ruim 48000, heeft veel tijd gekost. Niettemin wordt gehoopt, dat voor zover betreft de normale gevallen reeds deze maand met de uitbetalingen een begin kan worden gemaakt. Na langdurig onderhandelen is door de erkende vakbonden van werknemers in het bioscoopbedrijf overeenstemming be reikt met de Nederlandse Bioscoopbond over verbeteringen van de sinds 1 Januari 1950 bestaande bindende loonregeling voor dit bedrijf. Op 1 September heeft de Stichting van de Arbeid na de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties gehoord te hebben, besloten het College van Rijksbe middelaars te adviseren deze regeling, on der aanbrenging van enkele kleine wijzi gingen, goed te keuren. Tot de belangrijkste verbeteringen be horen verhoging der lonen variërend van ƒ1.tot 5.per week, invoering van een vacantietoeslag ter hoogte van één week loon, ingaande 1 Mei 1954, een gun stiger loonaftrek naar leeftijd voor opera teurs en aanvulling van de uitkering bij ziekte. De Noord-Limburgse gemeente Grub- benvorst heeft haar woningbouw zoda nig gestandaardiseerd, dat van een aantal gemeentewoningen zelfs de huis sleutels van hetzelfde type zijn. Tot nu toe hebben de bewoners dezer panden eikaars huis nog gerespecteerd. Niette min achtte de raad bij nader inzien het toch nuttig mogelijke vergissingen van late thuiskomers en dergelijke te voor komen. Daarom is besloten de voordeu ren van andere sloten te voorzien. PARIJS (Reuter) De Franse regering heeft besloten het verbod tegen de Neo Destour, de nationalistische partij van Tu nesië, op te heffen. Frankrijk zal ook een aantal gevangen genomen Tunesische na tionalisten voorlopig in vrijheid stellen als onderdeel van een amnestie ter gelegen heid van het begin der Frans-Tunesische onderhandelingen. Hoewel de Neo Destour de laatste zes tien jaar officieel verboden was, is zij steeds actief geweest. De Franse autoritei ten hebben haar activiteit over het alge meen toegelaten, ofschoon de leiders her haaldelijk zijn gearresteerd. Ongeveer 650 man van het classificeer- bedryf N.V. Junius en Zoon te Rotterdam zijn in staking gegaan. Er wordt 10 percent loonsverhoging gevraagd en uitbetaling van twee uur extra per dag, die nodig worden geacht om van en naar het werk te gaan. Voor de woningen van enkele werkwilligen wordt gepost. Ongeregeldheden doen zich niet voor. 47. „Hela! Ho! Stop! Ahoy!", brieste ka pitein Paverits, achter Panda en neef Mario aan snellend, „geef mijn horloge terug!" „Dat gaat niet, kapitein", hijgde Panda, omkijkend zonder zijn vaart in te houden, „we moeten het overboord gooien! Het is de hoogste tijd!" „Wat drommel is dat voor onzin?!", bulderde de oude zeerob, „het is de hoogste tijd, dat jullie je bovenkamertjes eens na laten kijken. Hier mijn horloge, zeg ik! Niet gooien! STOP!" Maar reeds had zijn neef de verschansing bereikt en met een zucht van verlichting wierp hij de tijdbom in zee. Kapitein Paverits gaf met enkele zoute termen zijn misnoegen over deze daad te kennen. Met gebalde vuisten kwam hij naderbij. „We MOESTEN dit doen, ka pitein", zei Panda haastig. „Dat horloge was geen horloge, maar...". „Jullie heb ben een zonnesteek te pakken", stelde kapitein Paverits vast. „Maar dat zullen we straks wel even behandelen. Eerst wil ik mijn horloge terug. OPZIJ!" En voor Panda hem kon tegenhouden of een nadere uitleg geven, sprong hij overboord, achter het gevaarlijke uurwerk aan. In de Woensdag versohenen editie van het invloedrijke Britse blad „The Times" is een hoofdartikel gewijd aan de kwestie- Nieuw Guinea. „The Times" schrijft: „De onlangs door de president van de Indone sische republiek gedane bekendmaking, dat de eis van zijn land op Nederlands Nieuw Guinea (dat de Indonesiërs West-Irian noemen) voor de Algemene Vergadering der UNO gebracht zal worden, heeft in Den Haag en Canberra scherpe reacties teweeg gebracht. Het is gemakkelijker in te zien waarom Australië en Nederland er de voorkeur aan geven de huidige status te handhaven, dan om te begrijpen, waarom de Indonesiërs sinds zij onafhankelijk werden voortdurend getracht hebben dit (Westelijk Nieuw-Gui- nea) te verkrijgen." Australië oefent onder het beheerschapssysteem van de UNO het bestuur uit over ongeveer 180.000 vierkante mijl van Nieuw-Guinea, dat een bevolking van ongeveer anderhalf millioen zielen telt. Het land is primitief en voor een groot deel nog niet in kaart gebracht. Een aan zienlijk deel van de bevolking is nog zeer onbeschaafd. De taak om hen te gewennen aan een ordelijk leven is verre van gemak kelijk. Maar het Australische volk is te recht trots op de successen, die het Austra lisch bestuur in deze heeft weten te boe ken. Het laatste, wat zij zouden willen, is om te zien hoe deze succesvolle pogingen in gevaar worden gebracht door het uit breken van chaos in het naburige Neder lands Nieuw-Guinea, waar ervaren Neder landse bestuursambtenaren hetzelfde soort werk verrichten onder de ongeveer 700.000 mensen, die in een gebied leven, dat slechts weinig kleiner is dan Australisch Nieuw- Guinea. In Australische zowel als in Nederlandse ogen behoeft men voor de taak om de na tuurlijke hulpbronnen van Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen, terwijl ter- zelfdertijd de belangen van de grotendeels primitieve bevolking beschermd worden, een goede verstandhouding en samenwer king tussen de autoriteiten van beide delen van Nieuw-Guinea en tevens een betere bestuurstechniek dan de Indonesiërs die nog steeds met ernstige onrust in hun eigen land te kampen hebben, blijken te bezit ten." De Kroon beslist: De Kroon heeft beslist op het beroep van de raad der gemeente Nijmegen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij machtiging voor het doen van een uitgaaf van 64.580. wegens subsidie aan het kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw van Fatima ten be hoeve van de stichting van een nieuw kerkgebouw is geweigerd. Gedeputeerden oordeelden, dat het hier geen belang be treft dat in de bemoeiingssfeer van de gemeente is gelegen. Het raadsbesluit maakte naar het oordeel van Gedeputeerde Staten inbreuk op het beginsel van schei ding van kerk en staat. De Kroon heeft echter het besluit van Gedeputeerde vernietigd en het raadsbe sluit goedgekeurd uit overweging, dat het verlenen van subsidie door een gemeente voor de bouw van een kerk niet in strijd is met enige wettelijke bepaling. Niet ont kend kan bovendien worden, dat het be lang der gemeente Nijmegen betrokken is bij de bouw van een in de stadsuitbreiding passend kerkgebouw, waaraan, dringend behoefte bestaat, zo wordt in het Konink lijk Besluit gezegd. Géén rubber, géén olie DJAKARTA (United Press) Indone sië en de Chinese volksrepubliek hebben gisteren een handelsverdrag gesloten dat een looptijd heeft van een jaar en uitwis seling van goederen ter waarde van het equivalent van zeventien millioen dollar regelt. Indonesië zal de Chinese volks republiek onder meer leveren suiker, kof fie, hout, copra, kapok, kinine, peper, rotan, en in ruil daarvoor ontvangen ma chinerieën, textiel, garens, electrische ap paraten, krantenpapier, levensmiddelen en dranken. Peking is er kennelijk niet in geslaagd Indonesië te bewegen ook rubber en olie te leveren. Waarnemers alhier beschouwen dit als een gevoelige nederlaag van de communistische wereld in de slag om stra tegisch belangrijke grondstoffen. Afgelopen. Het provinciale bestuur van da Kaapprovincie (Zuid-Afrika) heeft be paald dat nieuwe leden niet langer de eed van trouw aan de Britse vorst zul len afleggen, of betuigingen van ge trouwheid zullen uitspreken. Ook is be sloten dat in het gebed, waarmede bij eenkomsten van de provinciale raad worden geopend, niets meer zal worden gezegd over het Britse Koninkrijk. Dumping. De voorzitter van de Nieuw- Zeelandse. commissie voor de afzet van zuivelproducten, William Marshall, heeft de Verenigde Staten beschuldigd van dumping van overtollige zuivelpro ducten, door verkoop tegen prijzen, welke veel lager zijn dan de productie kosten. De geweldige Amerikaanse voorraden vormen volgens Marshall een sombere bedreiging van de export van Nieuw-Zeeland. Geschil. Verscheidene leiders van de Por tugese nationale democratische oppo sitiebeweging, onder wie de wiskundige Ruy Luiz Gomes, zijn aangehouden. D« beweging is reeds sinds lange tijd ver boden en de leiders er van hebben verscheidene malen terechtgestaan. On langs gaf de beweging een geschrift uit,, waarin werd voorgesteld het geschil met. India langs de weg van onderhan delingen on te lossen. Fabelachtig. De Washingtonse correspon dent van de „New York Post", Robert Allen, schrijft dat „fabelachtige nieuwe middelen" zijn ontwikkeld voor de op sporing en vernietiging van duikboten, ook die met atoomaandrijving en atoombewapening. Kenmerk. Een Britse commissie heeft een verzoek afgewezen van landbouwers o-m voor te schrijven, dat buitenlandse pe ren, kersen, broccoli en bloemkool een kenmerk van herkomst moeten dragen, ter bestrijding van buitenlandse con currentie en ter handhaving van winst, geiende prijzen voor het binnenlandse product. De boeren beweerden, dal Britse verbruikers de voorkeur geven aan het binnenlandse product en daar om dienden te weten of een product werd ingevoerd. De commissie zeide, dat verbruikers meer belangstelling hebben voor prijs en kwaliteit dan voor herkomst der goederen. Boemerang. Tass meldt, dat bij opgravin gen in het district Alsoeng in Letland in praehistorische woonplaatsen boeme rangs van 4000 jaar her zijn gevonden. Voorspel. De Britse regering heeft een aantal documenten vrijgegeven over de pogingen, welke de Zweedse industrieel Birger Lahlerus in de weken voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog in September 1939 heeft gedaan om een vreedzame regeling tot stand te bren gen tussen Duitsland en Groot-Brit- tannië. De documenten omvatten 767 telegrammen, die in twintig dagen tijds bij het Foreign Office in- en uitgingen. Dahlerus vloog in die dagen heen en weer tussen Londen en Berlijn en bracht daarbij Duitse voorstellen over aan de Britse ministers, die er echter geen heil in zagen. Onschadelijk. Dr. Guyler Hammond, di recteur van het statistisch onderzoek van het Amerikaans kankergenootschap en professor in de biometrie aan de Yale universiteit, heeft de mogelijkheid geopperd van het kweken van voor hart en longen onschadelijke sigaretten- tabak door middel van behandeling met Röntgenstralen. Dit acht hij een betere methode dan achteraf de tabak van schadelijke bestanddelen proberen te zuiveren. Stalin Allee. De Franse en de Duitse vlag zijn Donderdag in de Oost-Berlijnse Stalin Allee naast elkaar gehesen bij een rood spandoek met de woorden: „Het Franse parlement heeft de EVG vei-worpen". Ford. Een woordvoerder van de Ford Mo tor Company heeft het bericht in het Amerikaanse blad „Fortune" waarin wordt voorspeld dat de maatschappij, welke thans nog een familievennoot schap is, spoedig in een naamloze ven nootschap zou worden omgezet, „rede lijk betrouwbaar" genoemd. Volgens „Fortune" zou Ford voornemens zijn tot een publieke aandelenemissie over te gaan in een poging om de eerste plaats te veroveren op de Amerikaanse automarkt. Zes Van betrouwbare zijde te Athene wordt het bericht tegengesproken, dat de 20-jarige prinses Maria Pia van Italië en prins Christian van Hannover zich zouden hebben verloofd. De zegs man verklaarde wel, dat zich aan boord van de „Agamemnon" zes romances hebben ontwikkeld, die vermoedelijk tot huwelijken zullen leiden. U WEET hoe gemakkelijk het is een oude Friese klok op te winden. Je trekt het gewicht naar boven, en het uurwerk loop weer een dag, of een etmaal, al naar gelang de afstand die het gewicht kan af leggen. Tijdens de daling verricht dit ge wicht n.l. arbeid en daarop loopt de klok. Het ligt in de reden dat veel tuitvinders, die toestellen ontwierpen om de bewe gingen van eb en vloed in nuttige arbeid om te zetten, daarbij aan het principe van de Friese klok hebben gedacht. Immers, alles wat drijft wordt door de vloed kosteloos omhoog getild, zodat het er alleen maar op neer komt dit verworven arbeids vermogen te gebruiken. Vóór we ons in allerlei heer lijke fantasiën gaan verdiepen, is het wel nuttig de zaak eerst eens op een papiertje te zetten. Stelt u zich voor, dat we een schip hebben van 100.000 ton en dit in de Zeeuwse wateren voor anker leggen, waar het getijverschil ongeveer 4 m. be draagt. Dan heeft dit schip door de hoog ste vloedstand een arbeidsvermogen van plaats verkregen van 400.000 ton/meter. We laten nu geheel in het midden welke ingewikkelde stelsels van raderen en hef bomen we moeten verzinnen om deze op en neer gaande beweging in bruikbare energie om te zetten. We stellen alléén vast, dat dit schip na ongeveer 6 uur weer op het punt van uitgang dus de eb-stand is teruggekeerd en dan 400.000 ton/meter arbeid heeft verricht. Per seconde is dus ruim 18000 km/m gepresteerd, hetgeen overéénkomt met iets méér dan 240 paar- dekracht. Zelfs al zou het rendement van onze installatie 100 procent bedragen (het- geen onmogelijk is), dan zal toch een ieder moeten toegeven dat voor een dergelijk gering arbeidsvermogen geen schip van 100.000 ton kan worden gebouwd. Een betere oplossing voor het gebruiken van de getijdebeweging kan worden ge vonden door het bij vloed instromende, en bij eb uitstromende water van een bassin de arbeid te laten verrichten. Op dit ge bied hebben de Nederlanders al het een v en ander gepresteerd, want omstreeks 1637 waren in Brooklyn, bij New York, een drietal vloedmolens in ge bruik die, voor de eisen van die tijd althans, bijzonder goed schenen te voldoen, zodat in 1713 ook bij Duinker ken en in 1871 op de kust van Dithmar eveneens soortgelijke vloedmo lens in gebruik werden gesteld. In prin cipe kwam hun werking hierop neer: een bassin wordt van de zee afgesloten door een dam, waarin zich een opening bevindt. In deze opening staat een waterrad opge steld. Bij vloed dringt het opstuwende water door de opening van de dam en brengt het rad in draaiende beweging, ter wijl bij eb het water langs dezelfde weg terug vloeit, waardoor het rad in tegen gestelde zin gaat draaien. We kunnen ons uiteraard onmogelijk bezig houden met de bijna 100 ontwerpen die alleen al tussen 1837 en 1917 zijn in gediend door allerlei uitvinders die de ver schillen tussen eb en vloed aan de mens heid wilden dienstbaar maken. Belangrij ker zijn de mogelijkheden van vandaag. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2