Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem r Een Eeuw Geleden Vimato-tentoonstelling: grootse wapenschouw van visserijbedrijf Driedaagse vis-show met keur van attracties in Amsterdams splinternieuwe vismarkthal Outillage modernste yan geheel Europa Hoe is het ontstaan? Congres van 1600 wiskundigen in de hoofdstad bijeen Vervanging radar- apparatuur urgent Amerikaanse lucht macht-formatie naar ons land J.G.MARTIN ZON EN 3 LIKDOORNS Wij kregen critiek op HORSE GUARDS 86 lW' I* Het spijt ons, Dames en Heren. Maar stap er overheen - in Uw eigen rokersbelang: HORSE GUARDS is immers zo Engels als zijn naam! A Dit woord: GELAG Leveranciers van het rijk moeten sneller betaald worden Nieuw ingenieurstype: mathematisch ingenieur verovert de wereld" Oefening „Lucifer" toonde: Overeenkomst met V.S. DANS.ACADEMIE Aalsmeers Bloemencorso Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 2 September 1854 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 Ter gelegenheid van de voltooiing van de nieuwe'vismarkthal op het terrein van de Centrale Markt aan de Jan van Galen straat in Amsterdam, zal aldaar van 15 tot en met 18 September een tentoonstel ling over het visserijbedrijf in al zijn gele dingen gehouden worden, die „Vimato" (visserijmarkttentoonstelling) gedoopt is en die bijzonder belangwekkend belooft te worden. In het halgebouw zullen een groot aantal aantrekkelijke stands ingericht wor den, waarin onder andere het volgende te zien zal zijn: een grote inzending, getiteld „Van bom tot trawler", waarin, met be hulp van schaalmodellen van oude en nieu we schepen, de ontwikkeling van onze vis sersvloot getoond zal worden. Een vluch tige vergelijking ter inleiding in deze stand: vroeger kostte een „bom" ten naas- tebij f 450, tegenwoordig moet men voor het bouwen en inrichten van een moderne trawler het duizendvoudige neertellen. Daarnaast is een vissende logger te be wonderen, die de vleet inhaalt uiteraard ook in miniatuur en omlijst door gordijnen van gerookte haring, verlichte zuilen, sa mengesteld uit potten rol mops en verdere ornamenten van zeebanket in alle mogelij ke vormen en variëteiten. Eén der pronkstukken van de expositie vormen twee grote tafels van 4 bij 4 me ter, waarop een volledig assortiment van alle soorten zeevis geëtalleerd zal worden op een bed van van onderen verlicht ijs. Fijnproevers kunnen voorts hun hart op halen aan een „tafeltje dek je", waarop fraai opgemaakte visschotels in rijke ver scheidenheid prijken een inzending die tot stand., komt dank zij de leerlingen van een Amsterdamse huishoudschool en een befaamde chef-kok uit een even gerenom meerd hoofdstedelijk restaurant. Voorts zijn er prachtige zoetwater- en tropische aquaria te bewonderen, alsmede een minia tuurmodel van de forellenkwekerij der Hei de Maatschappij en een stukje „wantveld", waar Scheveningse meisjes netten zullen boeten. Tenslotte verzorgt het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad de in wendige tentoonstellingsbezoekers door het gratis verstrekken van allerlei exquise vishapjes. Dan is er nog een ganse reeks van indi viduele stands waarop een haringfileerma- chine, garnalenpelsters en diverse andere visverwerkingsmethoden gedemonstreerd zullen worden. De Zeeuwen komen met een inzending oesters, een roker uit Monniken dam met gefileerde aal, IJmuiden met diepgevroren filets, visconserven en andere producten, terwijl voorts Radio Holland, het Bedrijfschap voor Visserijproducten, de Amsterdamse Keuringsdienst van Waren en vele andere instanties hier een beeld zullen geven van hun bemoeiingen met vis- serq en handel. Tenslotte zal er waarschijn lijk een maquette van het nieuwe hospi taalkerkschip „De Hoop" te zien zijn. Karpers in floodlight en hengelwedstrijden Op het terrein voor het halgebouw zal een vijver van tachtig vierkante meter in gericht worden, waarin reuzen van kar pers zondzwemmen zullen, des avonds in een fantastische onderwater-verlichting. Daarnaast zal de hengelsportvereniging Amsterdam een tent betrekken, waarin de sportvissers advies kunnen krijgen op ieder gebied van hun liefhebberij. Dezefde ver eniging zal voorts op het tentoonstellings terrein driedaagse hengelwedstrijden hou den, waaraan iedereen kan meedoen en waarvoor fraaie prijzen uitgeloofd worden. Strijdperk voor deze wedkamp is een ka naal op het marktterrein, waarin grote aantallen brasems en voorns zullen wor den uitgezet in totaal niet minder dan 1500 pond. Deelnemers kunnen zich mel den tot en met Zaterdag 11 September bij de genoemde hengelsportvereniging, Mar- ADVERTENTIE Als U ons een vinger geeft nemen wij NIET de hele hand, maar alléén die vinger om er. uit onze grote collectie schitterende ringen, de juiste, naar Uw smaak, om te passen. Een ring van ons is ook voor U: een „SCHITTERENDE" ervaring. Reeds vanaf 21.50 heeft U reeds een „echte" gouden ring. 't SILVER STOEPKE Grote Houtstraat 49 - Haarlem DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. VIJDAG 3 SEPTEMBER Concertgebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Frans Hals: „De rode Pimpernel", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Mexicaans goud", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rode speer" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De ge vangene van Zenda", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het duel met de duivel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Michael Strogoff, de koerier van de Czaar", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Minerva: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. ZATERDAG 4 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneel groep „Theater", 8 uur. Concertgebouw: ,,'n Fijn span", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Frans Hals: „De rode Pimper nel", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mexi caans goud", 18 jr., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: „De rode speer, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 x 9.15 uur. Roxy: „Het duel met de duivel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Michael Strogoff, de koerier van de Czaar", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Warenhuis op stelten", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4.15, 6.40 en 9.15 uur. ADVERTENTIE VERWIJDERD HET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar- lljkescheermeajes. Een nieuw vloeibaarmiddel, NOXACORN.neemt de pijn weg in 60 seconden, Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van 1.36 bespaart U veel ellende. nixstraat 356 te Amsterdam. Kosten van deelneming vijftig cent per persoon. De nieuwe vismarkt Spoedig na deze driedaagse expositie zal de nieuwe vishal op de Centrale Markt of ficieel in gebruik genomen worden, hetgeen een aanmerkelijke verbetering zal beteke nen van de tegenwoordige toestand aan de Admiraal de Ruyterkade, waar het hal- pcrsoneel, de verkopers en de kleinhandel vaak in de meest letterlijke zin te water moesten gaan om de vis te kunnen veilen. Er is ook thans weer heel wat te doen ge weest over deze verplaatsing van de vis markt, maar wie het fraaie nieuwe hal gebouw op de Centrale Markt ziet, die kan de verhuizing slechts toejuichen. Antislip- tegels, ruime nissen, een flinke ruimte voor administratie en betaalkamer, alsmede doelmatige nevengebouwen een flinke koelcel met capaciteit van 14000 kisten vis a 50 kg. en een grote fustloods vor men enkele voordelen van de voortreffelijke accommodatie dezer vismarkt, die blijkens de deskundigen qua outillage haar weerga niet heeft op het vasteland van Europa en zelfs aanzienlijk beter en moderner is in gericht dan de vismarkt van een wereld stad als New York. Een andere prettige bijkomstigheid is de nieuwe, directe wegverbinding tussen deze Centrale Markt en IJmuiden, waardoor de aanvoertijd van de Ais tot twintig minuten gereduceerd wordt. Naar de voorzitter van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, ons vertelde, betekent dit een belangrijke besparing op de post ijs, waardoor de emballagekosten van IJmuidens vishandel wellicht met een aan zienlijk percentage zullen verminderen. Van de komende Vimato-tentoonstelling had de heer Van Dijk overigens hoge ver wachtingen, al had het heel wat tijd ge kost, alle betrokkenen ervan te overtuigen, dat een expositie als deze commercieele zoden aan de dijk zou kunnen zetten. In dat opzicht, zo betoogde de heer Van Dijk, kan er nog wel wat aan de geest in de branche verbeterd worden, want erg „ten- toonstellingsbewust" had het visserijbedrijf zich tot nog toe niet .getoond. Wellicht, dat de Vimato ook daarin verandering ten goede zal brengen. ADVERTENTIE 22 icers, roK0f n> ,c^4; <3 Si Aft Er zijn twee woorden gelag, waarvan het ene verwant is met het werkwoord leggen, het andere met liggen. Gelag in de betekenis: de vertering, speciaal van een groep personen, hangt samen met leggen. Het is oorspronkelijk: het bij- eengelegde (geld), wat wij op het ogen blik de pot noemen. Gelagen zetten is: drinkpartijen aanrechten, maar ook: kroeg houden. Gelag in zegswijzen als: een hard ge lag, een zwaar gelag, is afgeleid van liggen. Het betekende oorspronkelijk: ligging en vandaar: toestand, 's Lands gelag was dus de situatie waarin het land verkeerde. W\j gebruiken het al leen in ongunstige zin in de betekenis van: lot, noodzaak en in het bijzonder van de noodzaak maatregelen te nemen die wij betreuren, maar die onvermijde lijk zijn. Minister Staf De minister van Oorlog heeft er bij de militaire instanties met klem op aange drongen dat leveranciers wat vlugger be taald dienen te worden. Er bestaat thans een vrij ernstige vertraging bij de betaling van aan het rijk geleverde goederen, dien sten en, prestaties. Een onderzoek heeft uitgewezen dat te late betaling in de regel is te wijten aan het feit, dat de met de aanschaffing be laste functionarissen, alsmede de voor het tekenen van de voorgeschreven verkla ringen aangewezen commandanten er zich niet voldoende rekenschap van ge ven, dat een zo spoedig mogelijke be taling van zeer groot belang is, zowel voor de leverancier als voor het rijk. Deze functionarissen dienen daarom maat regelen te nemen, opdat bij hen ingedien de rekeningen zo snel mogelijk worden doorgezonden naar de met de betaling belaste administrateur. Leveranciers moe ten zo spoedig mgelijk na de levering hun rekening inzenden. De met de be taling belaste instanties dienen ervoor zorg te dragen dat de bij hen ingediende rekeningen onmiddellijk worden betaald. o O Naast elkaar staande in het restaurant van het Rijksmuseum te Amsterdam heb ben Donderdagavond op een officiële re ceptie van de regering en van de stad Am sterdam de minister van O., K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, burgemeester Arn. J. d'Ailly samen met de wethouder van onderwijs van Amsterdam, mr. J. Roos, alsmede enkele leden van de Amsterdamse gemeenteraad een 200-tal der meest vooï- aanstaande leden van het Internationaal Mathematisch Congres, dat Donderdag in de hoofdstad is begonnen, ontvangen. Het was organisatorisch onmogelijk alle 1600 leden en de talloze dames op deze wijze te ontvangen. Daarom was voor het resterende grootste aantal congressisten een andere zaal met verversingen gere serveerd. Bovendien werden zij door beide vleugels van het Rijksmuseum geleid. Met enkele korte woorden, waarin hij onder meer zeide, dat de hoofdstad trots en verheugd is zoveel geleerden uit de ge hele wereld te kunnen begroeten, had burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly van Am sterdam des ochtends in het Amsterdams Concertgebouw het tiende Internationaal Mathematisch Congres, dat tot en met 9 September zal duren, officieel geopend. Tevoren had de president van het (Ne derlandse) Wiskundig Genootschap (te vens voorzitter van het organisatie-comité), prof. ir. J. A. Schouten uit Delft, in niet minder dan 7 talen (Nederlands, Engels, Frans, Duits, Italiaans, Zweeds en Rus sisch) de circa 1500 mathematici, die aan het congres deelnemen, een woord van welkom toegesproken. In het Engels voeg de hij daarna aan deze linguïstische kracht toer tot grote hilariteit van de congressis ten laconiek toe: „het is duidelijk, dat ik op deze wijze niet voort kan gaan". Het overige deel van deze openings zitting werd dan ook voor verreweg het grootste deel uitsluitend in het Engels af gewerkt. Twee jeugdige mathematici kregen ver volgens onder daverend applaus uit han den van deze voorzitter van 't Fields Medal Committee 1954 een gouden médaille en 1500 dollar. Zij waren de twee jonge ma thematici, die als winnaars van de Fields médailles waren uitgekozen door dit co mité, dat tot taak heeft om de vier jaren deze prijs uit te reiken: prof. K. Kodaira uit Japan en dr. J. P. Serre uit Frankrijk. De ongeveer 1500 mathematici uit een vijftigtal landen luisterden vervolgens naar de inleidende voordracht van px-of. Schouten, die betoogde, dat de plaats van de wiskunde in de maatschappij na de Tweede Wereldoorlog een geheel andere is geworden. „In tal van gebieden der moderne sa menleving is men thans gedwongen wis kundige methoden te gebruiken, van de eenvoudigste school arithmetiek af tot de meest verfijnde hulpmiddelen der hogere wiskunde toe. Vandaar een steeds groeiend aantal wiskundigen, die niet meer uit sluitend op een leraarsbetrekking zijn aangewezen, doch in tal van bedrijven en instellingen een plaats vinden. De uni versiteiten over de gehele wereld beijve- van het „Institute for Advanced Studies" te de technische hogescholen gaan er in alle landen toe over een nieuw ingenieurstype, de mathematische ingenieur, te vormen". Na een pianosolo door Fania Chapiro sprak tot slot van de openingszitting raad adviseur mr. H. J. Woltjer namens de minister van O., K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, die verhinderd was, een rede uit, waarin hij onder meer zeide, dat de Neder landse regering zich zeer vereerd voelt over het feit dat dit hoogst belangrijke congres in Nederland wordt gehouden. Voor de wereld gelden in hoofdzaak de toepassingen van de nieuwe vindingen in de practijk. Maar de grootste figuren uit de wetenschap zien die practische toepassin gen, die incidenteel opduiken, als een soort bijproduct. „Dit is, misschien, vooral waar ten aanzien van die geleerden, die de ma thematische wetenschappen beoefenen. Het aesthetische motief is vooral zeer opvallend in het werk der mathematici. Vele mathe matici hebben over hun arbeid geschreven in een soort van prozaïsche poëzie en de voldoening die zij daaruit putten, schijnt bijna niet te onderscheiden te zijn van die van een artist", aldus mr. Woltjer. Des middags om drie uur begon het con gres in het Concertgebouw met een be langrijke rede van prof. John von Neumann van het „Institute for Advances Studies" te Princeton in de Verenigde Staten over „Onopgeloste mathematische problemen," een onderwerp dat voor mathematici be langwekkend is in het licht van Hilbert's veel opgang makende rede op het eerste congres te Parijs in 1900. Twee zeer kleine Rolls-Royce vliegtuigmotoren zullen de volgende week in werking worden gedemonstreerd aan de vleugeltips van een Gloster-Meteor tijdens de jaar lijkse luchtvaartshow te Farnborough. De foto toont de motoren gemonteerd op een- Meteor, die vanuit een ander toestel werd gefotografeerd. Hoewel de motoren nog niet eens een doorsnee van 16 duim hebben en minder dan 270 Engelse ponden wegen, ontwikkelen zij elk een stuwkra.cht van 1800 pond. Gezien de afmetingen en het gewicht van het vliegtuig is dit een record zonder weerga. Op de derde en laatste dag van de lucht verdedigingsoefening „Lucifer" kon reeds worden vastgesteld, dat de operatie bijzon dere waarde heeft gehad. Volgens de me ning van de buitenlandse gasten er wa ren ongeveer 120 Engelsen bij de oefening aanwezig is het een bijzondere presta tie, zoals het centrale punt was opgezet en ingericht. In deze centrale post kwamen de waarnemingen van vliegtuigen binnen, werd de verdedigingstactiek bepaald en werden de opdrachten aan de verschillende onderdelen doorgegeven. Wat de radar-stations betreft, voor het waarnemen van aanvallen uit middelbare en hoge luchtlagen, is wellicht ten over vloede aangetoond dat vernieuwing van de apparatuur welke binnen korte tijd te verwachten is zeer noodzakelijk is. Het gaat hier om de verbetering van de reik wijdte en de duidelijkheid van de radar- appa.rat.uur. De bediening van de verbin dingen heeft wel voldaan. Het gebied van de lage aanvallen is voor een groot deel afhankelijk van de waarnemingen van de posten der luchtwachtdienst. Door de ge noemde oorzaken zijn de resultaten niet onverdeeld gunstig geweest. Verschillende aanvallen zijn te laat en bovendien is een aantal aanvallen helemaal niet waargeno men. Op de eerste dag zijn er 14 formaties met in totaal 64 toestellen boven Neder land geweest. Op de tweede dag kwamen er 45 formaties op lage, middelbare en gro te hoogte. Gisteren, de laatste dag der oefening, waren er om 13 uur al 32 forma ties met 118 toestellen te bestrijden ge weest. Acht Canadese piloten, de op het mo ment in verband met de oefening „Luci fer" op het vliegveld Volkel zijn gestation- neerd, zullen vandaag gezamenlijk trach ten de geluidsbarrière te doorbreken. Zij zulen dit doen ter gelegenheid van de ouderdag, die' op Volkel wordt gehouden De Canadezen vliegen met de Sabres van het type Mark 5, de nieuwste en snelste die in Canada zijn gebouwd. Voorts zal een stunt-team van vier Canadese Sabres de monstraties geven. De minister van Buitenlandse Zaken Beyen en minister Luns hebben aan de Eerste en Tweede Kamer de tekst toege zonden van de tussen de Nederlandse en de Amerikaanse regering gewisselde nota's inzake legering van Amerikaanse troepen in Nederland. De in deze nota's vervatte overeenkomst wordt geacht door de Staten-Generaal te zijn goedgekeurd indien niet ten minste twintig leden der Tweede Kamer of tien leden der Eerste Kamer een uitspraak ver langen. In een toelichting van de ministers van Oorlog en van Marine, van Buitenlandse Zaken, van de minister zonder portefeuille en de ministers van Financiën en van Justitie wordt medegedeeld, dat door de minister van Oorlog en van Marine na zijn bezoek aan de Verenigde Staten be kend is gemaakt, dat een squadron van de luchtmacht van de Verenigde Staten in Nederland zou worden gelegerd. Daarna hebben onderhandelingen plaats gevonden tussen de betrokken regeringen. Hoewel de rechtspositie van vreemde strijdkrach ten, gestationneerd op Nederlands grond gebied, geregeld is in het Verdrag van Londen van 19 Juni 1.951 tussen de staten die partij zijn bij het Noord-Atlantisch Verdrag, was het noodzakelijk nadere voorzieningen te treffen ter aanvulling en uitwerking van dit verdrag. De verdeling van de kosten zal voor TONEEL Zaterdag 4 September 8 uur Stadsschouw burg. Toneelgroep „Theater" geeft een volksvoorstelling van „Anastasia" van Marcelle Maurette, met medewerking van Rika Hopper, Annie de Lange, Richard Flink, Gerard Hartkamp en John Soer. Zaterdag 4 September 8 uur Concertgebouw. Het toneelgezelschap Johan Kaart geelt een voorstelling van ,,'n Fijn span"; mede werking verlenen Johan Kaart. Johan Boskamp, Tilly Perin-Bouwmeeser, Mat- thieu van Eijsden, Jopie Tourniaire, Willy Bach e.d. Zondag 5 September 8 uur Concertgebouw. Voorstelling van ,,'n Fijn span" zie Za terdag. Zondag 5 September 8 uur Stadsschouwburg. Toneelgroep „Theater" geeft een volks voorstelling van „Anastasia" (zie Zaterdag). Donderdag 9 September 8 uur Stadsschouw burg- Première van „Anna Christie" van Eugene O'Neill door De Toneelvereniging. Vrijdag 10 September 8 uur Minerva-Theater. Voorstelling van ,,'n Fijn span" (zie Zater dag). MUZIEK Vrijdag 3 September 8 uur Concertgebouw. Vijfde concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest uit de zomerserie onder leiding van Marinus Adam met mede werking van Gerard van Blerk (piano): het programma luidt: Suite les Indes ga- lantes, Rameau; pianoconcert no. 2 van Saint Saëns; Symphonie Aus der neuen Welt van Dvorak. Zondag 5 September 3 uur Haarlemmerhout. De harmonie Amphion van de N.V. Druk kerij De Spaarnestad onder leiding van J. W. Lefeber geeft een openluchtconcert in de Hout; het programma vermeldt werken van Paul Lincke. F. Rogister. Ketelbey, Meacham, Friedemann, Fucik. Jakma. Eilenberg en Sennema. Zondag 5 September 3 uur Teylers meuseum. Bespeling van het orgel met grote en kleine halve tonen door Simon C. Jansen te Am sterdam; het programma bevat werken van Jan Pzn. Sweelinck. Anthonie van Noordt, Samuël Scheidt en J. B. Loeillet. Zondag 5 September 3 uur Openluchttheater. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft een concert en speelt werken van Auber, Grieg, Worodin. Ponchielli. Balfe, Brahms, Luigini en Eric Coates. Maandag 6 September 3-30 uur Grote Kerk. Stadsbeiaardier bespeelt gedurende een uur het carillon der Grote Kerk. Ook speelt hij Donderdagavond 9 September van 8 tot 9 uur. Dinsdag 7 September 8 uur Grote Kerk- Orgelbespeling in de Grote Kerk van ach* tot negen uur des avonds door de stads- organist George Robert. Donderdag 9 September 3 uur Grote Kerk- George Robert bespeelt het orgel van drie tot vier uur. Vrijdag 10 September 8 uur Concertgebouw. Zesde zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met medewerking van de violist Karei Ligtenberg; het programma luidt: Balletsuite van Gluck, Vioolconcert van Mendelssohn en Symphonie no. 2 van Saint Saëns. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Tentoonstelling van werken van Frans Masereel. (Tot 7 September). Dagelijks geopend van 10—12.30 en van 13.30—17 uur, des Zondags alleen van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 14—17 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. Het museum is da gelijks geopend van 11—17 uur, behalve op Maandag, benevens pp de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmueum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1017 en Zondags van 1317 uur. Van 3 September af ten bate van de Stichting „Kinderbe waarplaatsen". Haarlem, tentoonstelling van kinderportretten, kindermeubelen, kleding-accessoires en fraai poppenhuis uit 1750. Schotersirigel no 117 a: Palestina-diprama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9.3012.30 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffr.laar: Van Zaterdag 4 Sep tember af tot 22 September tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en aauare'len van Lily van Cieeff en Theo van Odyck. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October I (Anno 1875) van Maandag uur 14I7 uur 6 Sept a} 19—21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 Inlichtingen Inschrijving iedere eventuele legering afzonderlijk worden vastgesteld. Overeenkomstig het geen in het NAVO-verdrag is bepaald zal Nederland eventueel nodige terreinen met toebehoren kosteloos ter beschikking stel len. Bij het beëindigen van de legering zal Nederland de waarde van de eventueel door de Verenigde Staten aangebrachte installaties vergoeden. De duur van het verblijf van een bepaalde legereenheid zal van geval tot geval in onderlinge overeen stemming worden vastgesteld. De versierde wagens, die Zaterdagmid dag zullen deelnemen aan het Aalsmeerse bloemencorso en het spel „Bloemenrhap- sodie" in het Stadion te Amsterdam, zijn vandaag tot middernacht in de hallen van de Centrale Aalsmeerse Veiling te bezich tigen. Zaterdag, na afloop van het Stadion- spel, maakt het corso een rit door Amster dam en keert het naar het Stadion terug, waar de wagens, die met schijnwerpers verlicht worden, van 's avonds 7 tot 10 uur te bezichtigen zullen zijn. PARIJS De plannen, om met eene groote Fransch-Engelsche legermagt op te rukken naar de Krim, lopen gevaar te worden uitgesteld als gevolg van eenen ongemeen grooten brand, welke vierhonderd huizen van de stad Varna, waar zich het Britsche legerkamp be vindt, totaal heeft verwoest. Een groote voorraad leeftogt voor het leger is ver loren gegaan, maar het belangrijkste verlies is dat van de schoenen voor het leger. Als vermoedelijke stichters van de brand worden Grieken genoemd. In de uit Konstantinopel ontvangene berigten wordt de stemming van de troepen als ongunstig voorgedragen, tengevolge van den brand en van de groote sterfte door de cholera, alsook van de langdurige werkloosheid en de ondragelijke hitte. De soldaten verlan gen naar het aannemen van den veld- togt naar de Krim.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5