Duo Wielema-De Korte snelste op de 100 meter rugslag Moeilijkheden Stormvogels en VSV nog niet opgelost MOORD PORSELEIN Titel vlinderslag voor Tumpek Nederlands waterpoloteam verloor na harde strijd van Italië: 5-4 .Clowntje Rick J)e Europese zwemkampioenschappen WÊÊÊÊÊKk J eugd-landen wedstrij d voor de Italiaantjes Nu profclub „Haarlem opgeheven is Van Feggelen faalde wederom als schutter 5 E Voetbal Ook EDO verhoogt de toegangsprijzen De opstellingen van EHS en Blauw Wit Haarlem vriendschappelijk tegen Xerxes A thletiek Bannister loopt cjit seizoen niet meer Int. concours in Rotterdam A fwachten Voor de kinderen Geen schade DAMESPANTALONS ƒ22.50 Motorsport Schreuders mag niet naar Wales Tennis Nederlandse damesploeg tegen Frankrijk KNVB ontevreden Praten Wandelsport Voor negende maal: Amsterdam-Leeuwarden Wielrennen De Ronde van Europa Schaken Kramer en Bouwmeester internationaal schaak meester FEUILLETON EN door Gordon Folk Geertje Wielema heeft Nederland by de Europese zwemkampioenschappen in Turijn de eerste en naar het zich laat aanzien enige titel bezorgd. Zij won, overigens volkomen volgens de verwachtingen, de 100 meter rugslag in de fraaie tyd van 1 min. ]3.2 sec. en Joke de Korte, de eeuwige „scha duw" van de Hilversumse, zorgde dat het een bijznder succesrijke dag werd door in 1 min. 13.6 sec. de zilveren médaille in de wacht te slepen. Beide Nederlandse meisjes vormden een klasse apart, hetgeen de tijden van de overige deelneemsters duidelijk on derstreepten. Pat Simons (G.B.) werd in 1 min. 17.3 sec. derde, Echa Ligorio (Joego slavië) in 1 min. 17.9 sec. vierde en ïïelga Schmidt (West-Duitsland) in eveneens 1 min. 17.9 vijfde. Gyorgy Tumpek hielp Hongarye aan het vierde Europese kampioenschap. Op de 200 meter vlinderslag bleek de wereldrecord houder voor al zijn concurrenten ongenaak baar en in 2 min. 32.2 sec. eindigde hy over tuigend als eerste. Fejer, een landgenoot van Tumpek, kwam in 2 min. 35.1 sec. op de tweede en de Rus Martyngchik in 2 min. 36.3 sec. op de derde plaats. In regenjassen gehuld kwamen de fina- lisien aan de start. Geertje en Joke op de middelste banen, geflankeerd door de Duitse Helga Schmidt, de Engelse Pat Simons, de Joegoslavische Echa Ligorio en Magda Hunyadfi van Hongarije, met op de buiten banen Ilona Novak (Hong.) en Marie Helene-André (Fr.). Snel waren de meisjes na het startschot weg en onmiddellijk lagen de Nederlandse zwemsters voor. Joke met haar fraaie glij dende slag, Geertje, iets hoger op het water liggend, met een krachtiger armslag. Bij het keerpunt was Joke een fractie voor Geertje, met Helga Schmidt een halve lengte achter. Al na 69 meter was Geertje Wielema naast haar Rotterdamse belaagster gekomen en toen kwam de gebruikelijke »indspuit met de vastere inzet van de armen en het verhoogde beentempo. Wat haar in Helsinki in de steek had gelaten, werkte nu perfect. Geertje zwom met Joke een armlengte ach ter onbedreigd de laatste tientallen meters: 1.13.2 voor Geertje Wielema, beter dan haar Olympisch record, de beste tijd van het jaar en een van de beste prestaties, ooit op een 50-meter baan gemaakt, 1.13.6 voor Joke de Korte, haar persoonlijk beste prestatie op de „lange" baan. Pat Simons werd derde. Tumpek vlinderde met succes De Hongaar Gyorgy Tumpek, wereld recordhouder en „uitvinder" van de dolfijn slag, heeft gedaan wat van hem verwacht werd. Ook hier werd door één land een dub bele zege behaald. Met zijn landgenoot Zsoltan Fejer beklom hij het ere-platform. De Rus Martyngchik, die derde was gewor den, liet zijn paats bij de cérémonie proto- colaire open. Het had allemaal dan ook wel wat erg lang geduurd en de regen viel bij bakken uit de hemel. Fejer had na de start de lei ding genomen en na 100 meter keerde hij in 1.11 voor Martyngchik. Tumpek lag toen nog in derde positie, vrijwel gelijk met Jack Hale en de Rus Borisenko. De Duitsers Kne vel en Klein en de Fransman Lusien waren toen al kansloos. Zonder zijn schijnbaar rustige cadans te veranderen ging Tumpek met zijn typische slag de tweede 100 meter in. Maryngchrk werd ingehaald, toen ging het op Fejer af, en bij het laatste keerpunt lagen beide Hon garen gelijk. Pas toen kwam er verandering in de zwemwijze van de Hongaarse kam- ioen. De doorhaal van zijn armen werd arder, de beenbeweging schakelde hij over van 2 op 3 per armslag. Met flinke voor- In verband met de gewijzigde toestand heeft ook het bestuur van EDO moeten be sluiten de toegangsprijzen voor de wed strijden van het eerste elftal te verhogen. De gemiddelde verhoging bedraagt onge veer dertig percent. Men heeft echter de goedkoopste rangen met een geringer per centage verhoogd dan de duurdere. Het bestuur van Haarlem heeft nog geen beslissing genomen voor wat betreft de ver hoging van de prijzen. Eind September pas speelt Haarlem de eerste thuiswedstrijd, zo dat dus pas in de loop van de maand een beslissing hierover zal vallen. Zaterdagmiddag om vier uur wordt, zoals bekend, de eerste wedstrijd gespeeld tussen EHS en Blauw Wit om het honkbalKam- pioenschap van Nederland. Op het terrein aan de Kleverparkweg in Haarlem komen dan de volgende negentallen tegen elkaar uit: EHS: J. Schuitemaker (werper), N. Tromp (achtervanger), G. van der Ham (eerste honk), L. Jacobs (tweede honk), A. Huis stede (derde honk), A. van Esveld (korte stop), F. Vrenegoor, C. de Mooij en N. Heemskerk (velders). Blauw Wit: P. Linke (werper), J. Smit (achtervanger), G. van der Bilt (eerste honk), G. van der Heijden (tweede honk), A. Moehring (derde honk), P. Maas (korte stop), G. Koblens, B. Hamelink en C. Ka- pelle (velders). sprong werd hij eerste in de prachtige tijd van 2.32.2, vóór Fejer in 2.35.1 en Mar tyngchik in 2.36.3. Herbert Klein, op wiens „bevroren" we reldrecord van 2.27.3 de limiet van de nieuwe recordlijst is gebaseerd, speelde geen rol in deze harde finale. Hij werd laatste. Geertje Wielema (rechts) en Joke de Korte na de finale 100 meter rugslag in Turijn. Op Zondiag 12 September aanstaande is voor Haarlem geen comptitiewedstrijd vast gesteld. Op die dag zullen de roodbroeken echter wel spelen. Zij komen dan namelijk in het veld voor een vriendschappelijke wed strijd .tegen Xerxes. Deze wedstrijd begint normaal om twee uur. Roger Bannister, Europees kampioen 1500 meter, heeft nogmaals verklaard, dat hij dit seizoen niet meer op wedstrijden zal uitko men. Zijn werk neemt hem dermate m be slag, dat hij niet voldoende tijd kan vinden voor de training en nu hij afgestudeerd is heeft hij nog minder vrije uren dan toen hij student was. 1 i i ptMl Als hoofdnummer op de tweede dag van het internationale concours-hippique in Rot terdam prijkte op het program de veelom streden landemvedstrijd voor puniores, een Prix des Nations in het klein waarin équipes van vyf landen (Italië, Frankrijk, België, Duitsland en Nederland) uitkwamen. Tot ieders verrassing wonnen de Italiaantjes deze wedstrijd en tot even grote verrassing werd de Nederlandse équipe tweede. Alge meen was men van oordeel dat de Neder- landertjes ver boven hun kracht zouden moeten tillen in dit parcours over 1.30 me ter, maar de instructie heeft in de afgelopen maanden waarlijk wonderen gedaan. Hard Na de eerste manche stonden Mady Kos ter (Axel), Proetske Arts (Roszy), Lily Vortsman (Shirley) en jhr. A. A. Loudon (Napoleon) met vier foutloze parcoursen aan de kop. In de tweede manche kwamen er echter fouten bij Axel en Napoleon. Drie foutloze parcoursen leverden de Italianen Bembo op Zattera, meju. Rapalli op Gre- tel, Mancinelli op Que Quena en d'Anno op Querino de équipe-zege op. De rust en de vlotheid waarmee onze landgenootjes zich door de opgave sloegen alle vier combinaties kwamen uitstekend rond zijn ons inziens echter meer waard dan de oranje linten plus volkslied waarop de winnaars worden getracteerd. Ex aequo twee werd Duitsland voor de Belgen en de Fransen. De laatsten, die titelhouders wa ren, faalen volkomen en zulks des te onver wachter omdat zij de dag tevoren bij het verkenningsparcours verre superieur waren. Maar dat is nu eenmaal de glorieuze on zekerheid van de paardensport. Jachtspringen De dag opende met een jachtspringen, waarin de Italiaan Finesi op Oceano IV op het nippertje de eersite prijs wegkaapte voor de neus van de Franse frack d'Oriola op Voulette. Twee gedroomde parcoursen, die bewezen, dait springerij niet synoniem hoeft te zijn met ruwheid en gepluk. Dat rukken en plukken overigens ook wel eens divi dend opleveren bewees de Belg Poffe, die derde wed. Hij is zonder twijfel de lelijkste ruiter van het ganse springcircus. De Ne derlanders kwamen er nauwelijks aan te pas. Bestgeplaatste was Uytendaal op Kil- dias van de heer Sterk, die zesde werd. De dag besloot met de Prijs der Amazo nes, een springconcours voor dames waarin internationale sterren als mile Bonneaud, mevr. Kohier, mej. Mertens, mej. Fellgiebel en Lady Williams een bijzonder hevige strijd voerden. Mevr. Kohier op Armalva won voor Shirely Thomas (Canada) en mej. de Moerkerke (België). Er viel geen Ne derlandse amazone in de prijzen. FiiTTERER LIEP WEER SNELLE TIJD. Heinz Flitterer, die in Bern de Euro pese titel op de 100 en de 200 meter won, heeft in Schwenningen de 100 meter in de fraaie tijd van 10.3 sec gelopen. Wie gedacht had dat de situatie van Stormvogels en VSV er in Velsen gemak kelijker op geworden is nu de beroeps voetbalclub „Haarlem" ter ziele is gegaan, vergist zich degelijk. Want nu de gemeen te voor Zondag het Sportpark „Schoonen- berg" heeft verhuurd voor een vriend schappelijke wedstrijd, waarvan wij giste ren melding maakten, tussen de profelftal len van Den Haag en Alkmaar, blijkt dat de gemeente Velsen op de ingeslagen weg voort gaat en dus het profvoetbal van de N.B.V.B. zakelijk blijft bezien en dus niet uit de gemeente weert. Dat brengt weer met zich mede dat de K.N.V.B. Schoonen- berg toch nog tot „besmet" terrein kan verklaren en dat het dus de eersteklassers VSV en Stormvogels indien dat inder daad gebeurt niet mogelijk zal zijn de competitiewedstrijden in dat sportpark te spelen. De eerste vraag die daarbij oprijst is: Waar moeten VSV en Stormvogels dan wèl gaain spelen? In dat verband vernamen wij reeds dat men niet zal terugdeinzen voor de mogelijkheid in Haarlem of in Beverwijk te gaan spelen. Of de clubs in die plaatsen er veel voor zullen voelen een concurrent meer te krijgen betwijfe- felen wij. Hetgeen ook in de kringen van VSV en Stormvogels wordt gedaan. Maar, zo zegt mem, als men met succes de Neder landse Beroepsvoetbal Bond, die toch een bedreiging voor allen is, wil bestrijden, dan moet men daarvoor ook offers weten te brengen. Voor wat hoort wat. Het Nederlands waterpolo-zevental heeft zijn derde wedstrijd, die tegen Italië, in de halve finale-groep met vijf-vier verloren. Vijf seconden voordat Van Feggelen de ge lijkmaker langs doelman Gamino schoot, had d^ tijdwaarnemer reeds afgefloten en zo moest Ket doelpunt, dat voor onze landge noten van de grootste betekenis zou zijn ge weest, worden afgekeurd. In deze ontmoeting tegen de harde be weeglijke Italianen is vrijwel komen vast te staan, wat zich in de voorgaande wedstrij den in Turijn reeds aftekende: dit Neder lands zevental heeft zijn tyd gehad en het is niet waarschijnlijk, dat het erin zal sla gen nog terug te komen Het mankeerde aan beweeglijkheid en aan tempo en het is jam mer, dat wy, nu Van Feggelen zijn 77e inter landwedstrijd speelde, moeten zeggen, dat vooral zijn falen een der oorzaken van deze nederlaag is geworden. De Amsterdammer, tijdens de vorige Euro pese kampioenschappen in Wenen de alom gevreesle schutter, was nu de minst gevaar lijke man van de ploeg. Hij heeft nu veel meer dan voorheen vrijheid nodig voor hij tot een schot komt en juist die vrijheid kon hij zich door gebrek aan reactie en slagvaar digheid nooit verwerven. Maar het zou onbillijk zijn alleen Van Feggelen bij de zwakke spelers van de avond te noemen. Muller miste kennelijk dé rou tine voor een duel als dit, Bijlsma bracht maar zelden vaart in het spel en Smol, an ders de man die voor de verrassende vrije positie zorgt, lag meestal onbespeelbaar in een hoek. De Italianen hadden met Rubini, Manelli en De Sanzuane wel geen snel team, maar zijn hadden meer „adem" dan onze landge noten. Van de eerste minuut af was het een wed strijd, waarin de Italianen van de scheids rechter alle vrijheid kregen voor het ont wikkelen van hun harde, soms grove speel wijze. Afzetten en vasthouden waren sche ring en inslag en de anders alziende ogen van de Hongaar bleven nu voor de soms ge raffineerde, dan weer opzichtige overtre dingen gesloten. Het begon al toen San zuane, een knaap, die al eens een keer we gens grof spel door zijn eigen bond van internationale wedstrijden werd uitgesloten, een bal kreeg toegespeeld. Hij trapte zich van Korevaar af en kon toen ongehinderd inschieten. Aangemoedigd door de duizenden suppor ters bleven De Azzuri in de aanval. Zij de monstreerden geweldige stootkracht en Korevaar en Bijlsma hadden een zware taak. Het tweede doelpunt kwam eveneens snel tor wereld. Eerst werd Bijlsma er met De Sanzuane uitgestuurd, daarna moest Muller, die over Feretti was heen gezwommen, de kant opzoeken. En Peretti schoot de straf- worp onberispelijk in. Toen pas kwam het Nederlands zevental aan bod. Met de twee-nul achterstand kwam er wat rust in de ploeg en met goede com binaties werden enkele aanvallen opgezet. Uit een van deze aanvallen kreeg de mee gekomen Korevaar de bal toegespeeld en met een haarscherpe boogbal, die „dood" in het uiterste hoekje viel, was het twee-een. Een begin van het herstel? Even zag het er naar uit, maar het Nederlandse offensief was van korte duur. De felle Italianen kwa men weer terug en toen Bijlsma in het mid denveld werd vastgehouden, een wat te op zichtige revanche nam en het water moest verlaten, kwam het derde Italiaanse doel punt van de hand van de vrijliggende Mar- ciani. Nog voor rust maakte Peretti er vier- een van toen Luchs werd verhinderd tijdig in te grijpen. Het leek een hopeloze achterstand, maar toch kwam er een zeker herstel in de ploeg. Niet dat de oude combinatie weer werd ge vonden, maar er kwam meer lijn in de aan vallen. Een goed schot van Luchs beteken de vier-twee. „Een schepje er op jongens", klonk de aanmoediging van Frans Kuyper, maar de enige reactie kwam van de Ita lianen, die door Gionta met een boogbal over de ver voor zijn doel liggende Van Gelder er vijf-twee van maakte. Eindsprint Toen kwam de Nederlandse eindsprint. Geholpen door het uit het water sturen van Manelli kon Smol eerst de achterstand op vijf-drie terug brengen. Even later maakte dezelfde speler er na een schot tegen de lat vijf-vier van. Er was nog een kans, maar het was te laat, de pass van Muller op Van Feggelen met het vijfde Nederlandse doelpunt als gevolg, werd na de reglementaire speeltijd gemaakt. In de eerste avondwedstrijd speelden .4e Hongaren en Joegoslaven na een wedstrijd vol fraaie momenten en vol spanning ge lijk, drie-drie. Na de eerste wedstrijden in de halve fi nale-groepen linden de standen als volgt: Halve finale poule A: Italië 2 2 Nederland 2 1 West-Duitsland 2 1 Groot-Brittannië 2 0 Halve finale poule B: Joegoslavië 2 1 Hongarije 2 1 Rusland 2 1 Spanje 2 0 0 0 4 11- 4 0 1 2 11-11 0 1 2 4- 8 0 2 0 8-11 1 0 3 10- 5 1 0 3 6- 5 0 1 2 8- 4 0 2 0 3-13 Voorlopig v/acht men nog het antwoord af dat de gemeente zal geven op de brief van de eersteklassers, waarin men om in lichtingen verzocht voor wat betreft de voorwaarden voor het nieuwe huurcon tract van Sehoonenberg. Vallen deze on gunstig uit, dan zal men uiteraard in nauwe samenwerking met de K.N.V.B. stappen ondernemen en het huurcontract niet verlengen. Het behoeft wel haast geen betoog dat het wenselijk is dat een en ander zeer 9nel wordt beslist. De tijd dringt. Zondag begint de competitie van de K.N.V.B. en Zondag over een week is voor Stormvogels al een thuiswedstrijd vastgesteld. Waar die zal moeten worden gespeeld is bij de si tuatie van dit ogenblik nog met geen mo gelijkheid te zeggen. „Het ziet er hard naar uit dat de K.N.V.B. de overheid verplichtingen op gaat leg gen", aldus wethouder H. de Boer van Vel sen, die wij over deze kwestie spraken. .„Als de K.N.V.B. Sehoonenberg „besmet" verklaart, omdat de gemeente genegen blijft Sehoonenberg aan clubs van de N.B.V.B. te verhuren als het veld vrij is, ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM JEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Oom Tripje ging na het eten nog de deur uit. Hij wou gaan kijken, hoe het zou aflopen met de redding van die mannen op het gestrande schip. De jongens hadden wel graag mee gewild, maar dat zou te laat worden, want ze moesten de volgende dag naar school. Toen oom Tripje bij de pier kwam, zag hij het schip duidelijk liggen. Het was tegen de stenen pier geslagen door de golven en daar lag het nu scheef tegenaan: de schui mende golven sloegen er wild overheen.... En aan boord waren daar nog de mannen, terwijl elk ogenblik het schip kon breken. Oom Tripje stond in de wind en keek naar het schip. Hij had erg veel medelijden met die mensen daarginds, die het nu helemaal niet gemakkelijk zouden hebben! Maar men zou die mensen niet aan hun lot overlaten ...In het haventje lag de reddingboot al klaar. Terwijl oom Tripje daar stond, voer de boot het haventje uit en danste op de wilde golven Voor de Internationale Motorzesdaagse, die van 20 tot en met 25 September in Wales wordt gehouden, zijn in totaal ongeveer .50 inschrijvingen binnengekomen. Aangezien de wedstrijdleiding besloten heeft niet meer dan 300 deelnemers toe te laten zijn een aan tal privé-inschrijvingen geschrapt. Bij de KNVB is in verband hiermede be richt ontvangen dat de volgende acht Neder landers, die als individuele rijders zouden uitkomen, van de lijst van deelnemers ge schrapt zijn: Markus (Amsterdam). Schreu ders (Haarlemmermeer), Klink (Helmond), Bakker (Wassenaar), Van Wees (Amster dam), Van der Mispel (Driebergen), Oude Wolbers (Hengelo) c.i Pelikaan (De Haag). De K.N.L.T.B. heeft de volgende ploeg samengesteld voor de jaarlijkse dameswed strijd Nederland—Frankrijk, die Zondag 5 en Maandag 6 September op de banen van Festina in Amsterdam wordt gehouden. Enkelspel: Mevr. Roos (Enschede), mej. Ten Bosch (Den Haag), mej. Grosveid (Roo sendaal), mej. Tekelenburg (Den Haag) en mevr. Koopmans (Utrecht). Dubelspel: Mevr. Roosmevr. Blaise (Am sterdam en mej. Ten Boschmevr. Scholten (Amsterdam). De wedstrijd bestaat uit 9 enkelspelen en 4 dubbelspelen. dan worden daar Stormvogels en VSV het slachtoffer van. Want wat moeten die dan beginnen? De gemeente zal er geen schade van hebben als beide clubs het huurcon- tact niet verlengen", aldus de wethou der, „want wij zullen het veld niet onibe- speeld laten". Bij de K.N.V.B. was men geenszins over de gang van zaken te spreken. „Er was afgesproken", zo zei men ons, „dat het veld verhuurd zou worden aan de prof club „Haarlem" en nu die is opgeheven gaat men het terrein verhuren aan de profclub Den Haag. Als men dan perti nent de grootst mogelijke som geld uit de verhuur van Sehoonenberg wil halen dan kan men er ook wel een kermis la ten houden". Bij deze stand van zaken lijkt het ons aanbevelenswaardig dat er eens gepraat wordt tussen de mensen die een mening inzake deze kwestie hebben. Met alleen maar handelen komt men er niet. Met rus tig overleg kan weel meer bereikt worden. Vooral om dat het hier gaat over een uit stekend sportpark met een steeds betere accommodatie en twee voetbalclubs, die een groot gedeelte van de jeugd in Velsen en IJmuiden sportief plezier bezorgen. Op Zaterdag 4 en Zondag 5 September wordt voor de negende maal de wandeltocht Amsterdam-Leeuwarden gehouden over 150 kilometer. De organisatie berust weer bij de verenigde „De Lange Afstand Tippe laars". De deelnemers starten Zaterdag om twaalf uur en lopen eerst naar Hoom (40 km), waar een half uur wordt gerust. Daar na volgen de trajecten Hoorn-Medemblik (20 km), waarna een uur rust, Medemblik- monument Afsluitdijk (28 km), monument- Zurich (22 km), waarna een uur rust, Zu- rich-Franeker (23 km) en Franeker-Mar- sum (14 km). De laatste 3 kilometer worden gelopen met een harmoniekorps, waarna de wandelaars Zondag kort na vier uur in. Leeuwarden arriveren. De deelnemers uit Haarlem en omgeving zijn: J. Oudendag, B. Bos en H. G. Heke laar uit Haarlem, die de tocht respectievelijk 3, 3 en 8 maal liepen, de heer J. J. Slinger (Santpoort) die de tocht 7 maal volbracht en de heer L. Schol (IJmuiden), die tot nu toe 7 maal Amsterdam-Leeuwarden aflegde. Voor de Ronde van Europa, die van 21 September tot 3 October gereden zal wor den, zijn volgens een voorlopige opgave de onderhandelingen met de volgende renners in een ver gevorderd stadium: Italië: Gismondi, Filippi, Milano, Carrea, Gaggero, Tavero. De Rossi, Coletto, Conterno, Ciolli. Nespina, Barducci, Dal'agata, Albani, Vinardi, Benedetti, Scudellaro. Ciancola, Necini. Aureggi, Monti, Pezzi, Volpi, Assi- relli, Trosini, Ponzind, Gianneschi, Astrua, Petrucci, Martini, Grosso. Barozzi en Crespi. Zwitserland: Schaer, Huber, Clerici en Pianezzi. België: Van der Hulst, Hendrickx, Schoub- ben, Close en Sterkckx. Frankrijk: Geminiani, Anquetil, Meunier, Buitel, Delahaye. Robic en Tonello. Luxemburg: Gaul en Emzer. Duitsland: Heinz Müller, Ludwig Hörmann en Petry. Zoals bekend zullen volgens de opzet vijf tien of zestien fabrieksploegen aan de ronde deelnemen. De Nederlanders Kramer en Bouwmees ter behoren tot degenen die in de FIDE- jaarvergadering in Amsterdam zijn be noemd tot internationale schaakmeesters. De titel internationale grootmeester ver wierven: UnzickerCVVest-Duitslanö), Kash- dan (Verenigde Staten), Barcza (Honga rije), Stoltz (Zweden) en Pachman (Tsje- choslowakije). Dezelfde onderscheiding als van Kramer en Bouwmeester is te beurt gevallen aan o.a.: Toran (Spanje), Kortsj- noj (USSR) en Ivkov (Joegoslavië). Inter nationaal arbiter werden o.a.: Golombek (Engeland), Szabo (Hongarije), Bonda- rewsky (USSR) en Vajda (Hongarije). Een van de punten waaromtrent een be slissing is overeengekomen is het verval len van de bijzondere puntentelling vol gens „Sonnebornberger" in het geval van twee of meer deelnemers aan een tournooi die een gelijk totaal aan overwinningen en remises behalen. In zo'n geval moet voor taan op zeer korte termijn een beslissings kamp worden gehouden, in de geest van de driekamp waarin Keres, Bronstein en Reshevsky („gelijk" geëindigd in het can- didatentournooi-1953) moeten uitmaken wie hunner het recht verkrijgt in het vol gende candidatentournooi mede te dingen zonder een interzonale wedstrijd te zijn gepasseerd. 16) De ratten werden door Blackie allengs teruggedrongen naar de verst van de wo ning gelegen delen van het eiland. Het aantal konijnen scheen hand over hand groter te worden en Bill nam zich voor, na het voorjaar aan hun aantal paal en perk te stellen door zijn vrij regelmatige visrantsoen eens af te wisselen met een wildboutje. Regelmatig bezocht hij intussen Portie - vion en de Admiral Hawkins, normaal des Vrijdags. Hij bracht dan een uur of vijf aan wal door, voldoende tijd voor het in slaan van nieuwe voorraden voor zover hét eiland hem niét levensmiddelen ver schafte, en voor een genoeglijk verblijf in de bar. Gelukkig ontmoette hij Lamb daar bij weinig. Meestal was hij in het prettige gezelschap van vissers, die hem op hun eigen stugge wijze leerden waarderen. Op een zonnige avond tegen het einde van Mei ontdekte hij bij zijn aankomst in de herberg, een vreemdeling in de bar, die in gesprek, gewikkeld was met Penrose. Een jong, wat bohemienachtig heerschap, dat ondanks dat in alles typisch een Lon- denaar was. Bill rekende hem op het eerste gezicht tot de groep van artisten, die hier zo tegen de zomer zo dikwijls schenen te komen. Maar het bleek anders te lopen. Nauwelijks had Penrose een hartelijk „Goedenavond mijnheer Macavoy" geroe pen, of de man draaide zich om en riep uit: „Juist de man die ik nodig heb". Bill trok alle wenkbrauwen op waar over hij beschikte en mompelde min of meer uit de hoogte. „Wat, mij?" „Ja, mijnheer Macavoy, U, Ik hoop niet dat u het erg vindt". „Waarvoor hebt u mii nodig? Ik geloof niet oat wij elkaar kennen". „Inderdaad, nog niet. Maar ik wil u meteen vertellen waar het over gaat. Ik ben Booth van de Daily Record. Ik kom hier omdat ik van u een pracht artikel hoop te krijgen over die afiaire van dat eiland van u". „Hoezo, wat artikel en wat eiland?" „Nu ja, vertelt u mij er eens iets over". „Waarom zou ik? Ik denk er niet over". „Voor zover ik gehoord heb, zoudt u mij heus wel iets kunnen vertellen, wat een prima artikel voor me zou opleveren". „Dan bent u toch echt aan net verkeerde adres. En als u speciaal daarvoor gekomen bent, dam hebt u een vergeefse reis ge had". „Niet zo haastig alstublieft. Ik zal heus niet iets sohrijvem, wat u liever niet in de krant hebt". „U kunt schrijven wat u wilt. Van mij zult u niets horen. Maar mag ik omgekeerd u eens een vraag stellen?" „Met alle soorten van genoegen", merkte Booth onmiddellijk grijnzend op. „Goed, de eerste vraag: hoe wist u dat ik hier ben?" „O, ergens geil oord. U begrijpt wel, journalisten plegen nu eenmaal overal en nergens alles en niets te horen...." „Heeft mijn halfbroer Bruce u mis schien hierheen gestuurd?" „Nee, geenszins". „Kent u hem?" „Eerlijk gezegd wel. Maar -hij heeft me werkelijk niet op uw spoor gebracht. On der ons gezegd en gezwegen was het een dame, die me het eerst over u sprak. Toen ze over u begon moest ik ineens denken aan iets, wat hier nogal opzien gebaard heeft in de eerste jaren van de oorlog". „Wat was dat dan?" „Het mysterie in verband met de ver dwijning van uw vader". Bills ogen flikkerden fel op. „U wilt daar nog eens een paar sensationele verhaaltjes uit slaan, zonder rekening te houden met mijn persoonlijke gevoelens?" „Kom, koon, uw vader was een beroemd man. Het zou brede kringen interesseren hoe hij zo mysterieus aan zijn einde geko men is, indien ik daar achter zou kunnen komen". „Gaat uw gang. Dan zou u meer kun nen ontdekken dan ik". „Bedoelt u, dat u het ook niet weet?" „Ik bedoel alleen, dat je je neus steekt in zaken die je niets aan gaan, in mijn eigen privé zaken. En als je daar mee door gaat, dan ga ik me met jouw zaken be moeien en wel in de volgende vorm. Dan grijp ik je in je kraag en smijt je in de haven. Kom je er dan nog uit. dan kan je daar misschien een aardig verhaal over schrijven". Bill vroeg Penrose om een potje bier en ging naar een tafeltje waar Harry Polden nieuwsgierig had zitten luisteren. Deze bood meteen aan, om Bill een handje te helpen met het transport van die lastige vreemdeling naar de kade en dan zou hij Bill het genoegen laten om hem helemaal alleen en eigenhandig in het water te smij ten. „Bedankt, ouwe. Overigens denk ik dat ik ook het transport nog wel zelf af zou kunnen. Is die knaap er eigenlijk al lang?" „Deze middag gekomen". Polden vertelde verder, dat Booth al de hele tijd bezig was geweest om iedereen die binnen zijn be reik kwam uit te horen over Bill en zijn eiland. Hij had echter geen woord van iemand los gekregen. „We kregen geen van allen de indruk, dat hij er iets mee te maken had, en daar om hebben we onze monden dicht gehou den. Kijk eens mijnheer Macavoy, uw va der stond heel goed bij ons aangeschreven en voor zover wij u hebben leren kermen is hetzelfde het geval. Wij houden er geen van allen van om achter iemands rug te praten". In wat geleerdere en vagere termen drukte Lamb zich in gelijke geest uit, toen Bill hem later over de krantenman aan sprak. „Ik voelde dat het een krantenman was en ik heb hem alleen verteld, dat ik u kende als disgenoot maar verder niets over uw persoonlijke aangelegenheden wist, hetgeen overigens de strikte waar heid is. Maar had ik meer over u geweten, dan had ik het toch werkelijk niet ver teld". „Erg bedankt, mijnheer Lamb. Daar hebt u mij een groot genoegen mee ge daan". Terwijl Bill bezig was in de tuin op liet eiland, drie dagen na die ontmoeting in de Admiral Hawkins, hoorde hij dichtbij de aanhoudende schelle stoten op een scheepshoorn. Opkijkend zag hij de boot van Haxry Polden het haventje van Lob- sterpot binnen varen. Onmiddellijk besef fend dat er iets ernstigs aan de hand moest zijn, wilde Harry zijn afkeer van het eiland overwinnen door er een bezoek te brengen, snelde Bill het pad naar de kade af. Harry zette geen voet aan de wal, maar reikte hem met een somber gezicht een krant aan. Het bleek de Daily Record te zijn. Harry vertrok weer met een groet, voor Bill in de gaten kreeg waarom Harry dit ongebruikelijke bezoek had gebracht. Hij hoefde nauwelijks te zoeken in de krant. Het stond op de frontpagina, met grote koppen. Drama op Atlantisch doodseiland Jonge Crusoë tracht raadsel op te lossen van geheimzinnige dood van vader en verdwenen porse- leinschat. (Door Fred. T. Booth, Portlevion, Cornwall, Vrijdag). Tierend van woede las Bill het sensa tioneel opgemaakte verhaal, dat „een van de meest verbijsterende mysteries van de oorlog, de verdwijning van de beroemde prof. Roger St. John Macavoy" heette te beschrijven en dat een gedetailleerd ver slag van de slechte reputatie en een ken nelijk uit de duim gezogen beschrijving van 't eiland gaf. Daarna kwam de ont hulling, dat de oudste zoon van de verdwe nen professor, William Macavoy, een offi cier bii de koopvaardij en gevangene van de Duitsers, nu de uitdaging van het nood lot aanvaard had door als een moderne Crusoë op het eiland te gaan wonen en te trachten daar het mysterie tot een oplos sing te brengen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7