4. ZE VEN DA GEN HAARLEM Bewijs van Nederlanderschap wordt in Haarlem goedkoper Nieuw tarief Dagopenluchtschool Bijna drie ton voor nieuwbouw en onderhoudswerk BESTW1Ü Volkshuisvesting in Haarlem Zuiveringsinrichting niet urgent Parkeerhaven „De Sierkan bij Geef Uw haar een brillante schitteringUr B. en W. antwoorden raadslid Mensink Financiële draagkracht der ouders basis Zardus: Ongekroond IJsco-keizer De kolenman stooft 'n kooltje Van mensen en dingen onder de Dam iaat j es Straten in „Zinneveld" 9 Antwoord aan raadslid: 95 Burgerlijke Stand van Haarlem Onderwijsvoorstelleti aan Haarlemse raad GEERTS KOOPT ALLES Nieuwe riolering in omgeving van Teslastraat Verbeteringen op en bij speeltuin „Weltevreden" VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor de volkshuisvesting in Haarlem zuilen in de komende gemeenteraadvergadering van Woensdag 8 September weer enige belangrijke bedragen worden gevoteerd name lijk bijna twee ton voor nieuwbouw ter afronding van de bestaande bebouwing in Haarlem-Oost en ruim negentig mille voor onderhoudswerk aan verscheidene com plexen van woningbouwverenigingen. Uit enige door B. en W. voorgestelde grond- transacties blijkt wel, dat de villabouw in het Zuiderhoutpark in snel tempo voort gang vindt. Het, overigens beperkte, afrondingsplan voor Haarlem-Oost betreft de bouw van achttien woningwetwoningen, verdeeld in negen beneden- en evenveel bovenhuizen en twee garages op terreinen gelegen aan de Cremerstraat en de Jan van Walré- straat. In de woningen kunnen worden ge huisvest negen gezinnen van twee per sonen, zes van zes en drie van zeven per sonen. De huren zullen vermoedelijk ge middeld 9.15 per week en per woning bedragen. Voor de garages is een huurprijs van vijf gulden per week aangehouden. Elke woning krijgt natuurlijk een gasgey- ser, waarvoor door de bewonex-s ongeveer zestig cent per week vei-schuldigd zal zijn. Zoals tegenwooi-dig gebruikelijk is wordt ook voor deze bouw de principiële krot- opruimingsbijdrage van het rijk gevraagd. Het totale crediet beloopt 197.600. De voorschotten voor ondei'houdswerk in totaal 92.712 zijn bestemd voor de vernieuwing van de schuren van 21 arbeiderswoningen van „Het Oosten" aan Graafschapstraat, Merovingenstraat en Noormannenstraat, eveneens voor de schu ren van de R.K. Coöperatieve woning bouwvereniging St. Jozef, voor zover die behoren bij het complex van 47 arbeiders woningen aan Gasthuislaan, Van Loo- straat, Oost-Indiëstraat en Westerstraat en voor de schuren van een zevental huizen van „Bloemenhof", aan Zomerstraat en Patriarchstraat gelegen. Tenslotte zullen alle zinken goten van het complex ge meentewoningen aan en bij de Pijlslaan worden vernieuwd. Ten behoeve van de in het Rozenprieel uit te voeren sanering staan daar weer twee huizen op de nominatie om gemeen telijk eigendom te worden, namelijk De Keystraat 9 en 11. De koopsom bedx-aagt 4.700.—. De laatste restanten van het Zuiderhout park vliegen weg! De raad krijgt aan staande Woensdag niet minder dan drie grondtransacties te beoordelen, alle be- Onderzoek van Rijnlandnog niet voltooid B. en W. van Haarlem achten geen ter men aanwezig om de bouw van een ge meentelijke rioolwaterzuiveringsinstallatie te bespoedigen, vooruitlopend op de resul taten van het door Rijnland ingestelde on derzoek. Dit antwoorden zij op de vragen van het raadslid M. J. G o e d e e (Partij van de Arbeid), die gesteld waren naar aanleiding van het verschijnen van een rapport van „Rijnland" over de zuivering van de boe zem van het hoogheemraadschap, waarin de toestand van het Haarlemse grachtwater zorgwekkend wordt genoemd. Uit het antwoord van B. en W. citeren wij nog: „Het onderzoek door Rijnland ingesteld naar de zuivering van het op Rijnlands boezem geloosde afvalwater is nog geens zins voltooid. Het eerste rapport zal nog door meer technische onderzoekingen en rapporten moeten worden gevolgd. Het is dan ook in dit stadium niet mogelijk voor uit te lopen op de conclusies, welke uitein delijk uit het onderhavige onderzoek zullen moeten worden getrokken. Uitetaard is het niet onwaarschijnlijk, dat een en ander van invloed zal zijn op de plannen onzer gemeente voor de bouw van een of meer centrale afvalwater-zui veringsinrichtingen. In het rapport wordt de toestand van het grachtwater in Haarlem inderdaad zorgwekkend genoemd, op grond van een door Rijnland ingesteld onderzoek naar het zuurstofgehalte van dit grachtwater. Hoezeer de toestand van het gracht water in onze gemeente uit een aesthetisch oogpunt bezien slecht moge worden ge noemd, van een wezenlijk gevaar voor de volksgezondheid mag, blijkens een i-apport van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst niet worden gesproken". Dit laatste was onze lezers reeds bekend uit het onderhoud dat wij hadden met de bacteriologe van de G.G.D. ADVERTENTIE RUITEN per meter Uw kinderen zijn er mee in hun •aopjer ruitjes trekking hebbende op terreinen aan de Frederik Hendriklaan en alles tegen de voor die grond gebruikelijke prijs van twaalf gulden per vierkante meter. Gegadigden zijn A. P. Winnubst voor 960 vierkante meter twee woonhuizen met garages H. J. Nijdam voor 435 vierkante meter en H. F. Betke voor 405 meter. Beide laatstgenoemden zullen ieder een woonhuis met garage bouwen. HAARLEM, 2 September 1954 ONDERTROUWD: 2 Sept., H. L. Berk en S. de Vries; J. L. Feitz en Chr. A. M. Telder. GETROUWD: 2 Sept., G. H. Beekhuizen en M. Janssen; B. J. Spruijt en M. E. J. Evers; J. van Egmond en T. van Leverink; H. Rie- mers en A. H. W de Boer; P. C. Faber en G. J. Jonkhof; J. J. Quist en E. van de Veen; P. Groskamp en E. de Roode; A. eijll en .J. G. van der Vegt; M. J. Gregoire en J. H. Steen ken; R. Hoogendijk en Th. van der Werff; G. J. Kreulen en C. A. W. Verkerk. BEVALLEN van een zoon: 30 Aug., J. M. VerhoeffHaak; 31 Aug.. L. Jonker— Steinmeier; 1 Sept., E. C. van EmpelKobus; 2 Sept., C..Slotde Rooij; H. BrakelKorte. BEVALLEN van een dochter: 1 Sept., W. J. Jordan—Burger; H. E. J. van der Weij- denvan Vliet; L. J. BakkerGerrits; H. S. Th. M. OttenVeling; A. Th. PostVerzeil- berg; A. van der MijeHendriks; L. C. Don kersPus; E. van TolDijkhuizen; 2 Sept., H. Sloosde Wilde; M. G. Duivenvoorde Laven; M. BastMartineau. OVERLEDEN: 31 Aug., C. Jansen Hendriks, 66 j., Kortenaerstraat; 1 Sept., Chr. Baams— Zijlstra, 70 j., Kamperlaan; H. M. W. van VlietPopall, 51 j., Vergierdeweg; C. Gitz— Taylor, 61 j., Hazepaterslaan; C. G. A. Zim merman. 79 j., Muiderslotweg. ADVERTENTIE lllll Geef Uw haar de GEL-behandeling 1Doe een kleine hoe veelheid (ter grootte van een parel) in de palm van Uw hand. 2. Wrijf Uw handpal men goed tegen elkaar, zodat de GEL zich over beide handen verdeelt. 3. Breng GEL luchtig over op Uw gehele kapsel. 4. Borstel zorgvuldig. Houdt Uw kapsel correct en luchtig Bevordert de natuurlijke golving en ondulatie Geeft Uw haar de schittering van een brillont B. en W. van Haarlem zullen een voor stel aan de raad doen om de kosten voor de afgifte van een bewijs van Nederlander schap voor alle gevallen te bepalen op een bedrag van 1, Deze toezegging wordt gedaan in het antwoord van het College op de vragen die het raadslid W. Mensink (Partij van de Arbeid) op 16 Juni stelde toen bekend was geworden, dat het, rijk zijn rechten voor paspoorten naar het buitenland verlaagde tot 2,50. De heer Mensink vroeg toen: „Is uw college van mening, dat het nog gei-echtvaaröigd blijft de bepaling te hand haven, dat voor de bemoeiingen van de gemeente terzake van de afgifte van een paspoort voor het buitenland of voor een verlenging daarvan 2,50 leges aan de gemeente verschuldigd is? Is uw college niet van mening, dat het igemeentelijk leges van ƒ3,voor een be- 'wijs van Nederlanderschap, dienend als reispapier, thans verlaagd kan worden? Is uw college voornemens het zijne te doen om te bevorderen, dat eventuele ver laging van deze leges tot stand komt? B. en W. antwoorden nu: „Voor de afgifte van paspooi'ten moet het grootste deel van de daaraan verbonden werkzaamheden door de gemeenten worden verricht. Een retributieheffing van 2,50 achten wij eerder te laag dan te hoog. Van het maken van een matige winst zoals ge oorloofd in het bepaalde in ax'tikel 287 der gemeentewet, is dan ook geen sprake. De werkzaamheden verbonden aan de afgifte van een bewijs van Nederlander- schap zijn van geringere omvang dan die verbonden aan de afgifte van een paspoort. Wij zijn dan ook van mening, dat de be staande verhouding in legeskosten ten aan zien van deze documenten niet langer ge rechtvaardigd geacht kan worden." Het belangrijkste voorstel, dat er in de eerstvolgende Haarlemse raadsvergadering op onderwijsgebied aan de orde komt, brengt wijziging in het bestaande tarief van de Dagopenluchtschool. Tot nu toe werd het verpleegtarief berekend op basis van de schoolgeldmaatstaf, die weer afhankelijk is van de rijksbelastingpolitiek. Daar de laatste nogal eens aan wijziging onderhevig is en bovendien toch een wetsontwerp bij de Tweede Kamer is ingediend tot afschaffing van het schoolgeld voor de lagere school, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat het gewenst is de schoolgeldmaatstaf te vervangen door die van het inkomen. De berekening is eenvoudiger en het principe van betaling naar draagkracht blijft gehandhaafd. Dit blijkt ook uit de nieuwe verpleeggeldentabel, die opklimt van een verpleeg- geld van 25 cent per week en per kind bij een inkomen van minder van 2501. tot zes gulden voor de inkomens van 7001.en hoger. B. en W herhalen wat zij reeds bij de begrotingsbehandeling in de Memorie van Antwoord schreven, „dat het betalen van een bijdrage in de verpleegkosten nimmer een beletsel voor de ouders mag vormen om hun door de schoolarts daarvoor aan gewezen kinderen naar da dagopenlucht school te zenden. Wij zijn dan ook van mening, dat, wanneer de algemene toestand van een kind het wenselijk maakt, dat het de gun stige invloed van verpleging in de dag openluchtschool ondergaat, plaatsing niet alleen het belang van het kind en het onderwijs dient, doch ook van de gemeen schap. Immers in het belang van het kind getroost de gemeente zich de kosten van de dagopenluchtschool, terwijl door die plaat sing veelal wordt bereikt, dat het kind niet in de klasse, waarin het geplaatst was voor zijn plaatsing op de dag-openlucht- school, behoeft te doubleren, waardoor een directe besparing op de kosten voor het onderwijs wordt verkregen. Het nieuw ontworpen tarief is enigszins anders geregeld dan het tarief volgens de bestaande verordening. Voor de laagste klassen van inkomen klimt het iets minder snel op, waardoor naar onze mening meer rekening wordt gehouden met de draag kracht van de verzorgers der kinderen. Weliswaar kan men opmerken, dat de kinderen voor een deel uit de kost zijn, maar dit brengt naar onze mening niet een zodanige bezuiniging voor het gezin jj Menige weggebruiker zal met voldoening kennisnemen van het voorstel van B. en W. aan de Haarlemse raad om aan de Oost zijde van de Zijlsingel een parkeerhaven te maken. Als gevolg van de omstandigheid, dat een vrij groot gedeelte van de rijweg op de Zijlsingel en de Zijlweg vrijwel perma nent wordt ingenomen door melkauto's e.d„ welke geparkeerd staan nabij het bedrijf van de N.V. Haarlemsche Melkinrichting „De Sierkan", is op dit drukke punt een situatie ontstaan, welke in het belang van de veiligheid van het verkeer niet langer kon worden gedoogd. Mede op aandrang van de raadscommis sie voor openbare werken, hebben B. en W. zich tot „De Sierkan" gewend, met als resultaat, dat deze zich bereid heeft ver klaard om de kosten van het maken van een parkeerhaven aan de oostzijde van de Zijlsingel, welke op 2750 worden ge raamd, voor haar rekening te nemen. In Zeven Dagen Haarlem wordt vandaag begonnen met een rubriekje, waarin telkens een tweetal perso nen besproken wordt, die op een bepaalde manier een scherpe tegenstelling vor men, en op een andere be paalde manier veel over eenkomst vertonen. Vandaag de ijscoman en een kolenboer, die beiden de zomer beroepshalve no dig hebben, al is de een te gen de kou, de ander tegen de warmte. IÉ» Eduardo Zaraus (Eduarrrrdö Tsarduuusis ijsco-keizer en Italiaan. Het een niet meer of minder dan het ander. Hij bezit die vreemde mengeling van dromerigheid en roekeloze vitali teit, die een ijscoman het leven mogelijk maakt van stille en drukke dagen. De geschiedenis van Eduardo beweegt zich tussen twee polen: Padua, waar zijn magnifieke ijscokar gemaakt werd en Haar lem, waar zijn magnifieke ijscokar staat, al 17 jaar lang. Eduardo's leven draait dus om één pool: ijs. Hij verkoopt zijn ijs met virtuositeit en een beroepseer, die hij door niemand kwetsen laat. „Ik verkoop geen choco-ijs, ik verkoop chocolade ijs". Waarom? „Kun je uit zö'n wagen choco-ijs halen?" Haarlem kan trots zijn op Eduardo's wagen. In heel Italië is geen wagen zo prachtig. Het is een bak van kunstig besne den hout, met een bovenwerk van verblindend nikkel, nikke len colonnades, die een fraai helder blauw luifeltje dragen, en een menigte deksels, bakken, lampen en bloemenvaasjes, die stuk voor stuk gemeen hebben, dat ze stralende nikkelen beeldjes dragen, die weer gestut worden door deksels op nik kelen leeuwenklauwen of grillig gedraaide serpenten en kleine blote knaapjes. Twee carbidlampen, stukjes smeedkunst van een orde, waarop geen enkele ijscowagen zich kan beroemen, maken 's avonds onder het luifeltje een vreemd huiselijk tafereel van de beeldjes. Een daarvan moet genoemd worden, al is het alleen omdat Eduardo's ogen gaan zwemmen als hij de naam noemt: het is Donna Italia met de hele wereld op haar sier lijke schouder. Als een nieuwe klant bereid is college in ijs van Zardus te aanvaai'den, ziet men Eduardo in zijn hoogste be roepsglorie. Hij tovert met hoorntjes, bakjes, wafels en toren tjes, ijsbanket dat in elk soort een speciale opmaak vergt. Eduar do kijkt zijn klant onderzoekend aan en zegt dan: „U heeft meer aan een torentje dan aan een wafeltje", en dan volgt een klein sermoen over de verschillende soorten ijs, die onder een van de glanzende deksels zitten, het beste onder het deksel met de grote adelaar. Eduardo is een verwoed roker, maar er is geen klant, die zich herinneren kan, dat hij een sigaret rookte terwijl hij ijs ver kocht. En hij heeft veel klanten. „Je mag nooit roken bij ijs", is zijn stelling, waar hij zó trots op is, dat hij haar ook kan na leven. Eduardo kan plotseling ontzettend bedroefd zijn, als hjj aan zijn vader denkt, die naar Italië terug ging, omdat „dat het enige land is waar een Italiaan van een ziekte kan gene zen". Maar even snel fleurt hij op: „Hollanders hebben goed verstand van ijs, ja, ja". Eduardo geniet, hij geniet volop van zijn wagen, zijn ijs en het warme zomerweer. Hij zou elke dag een hele zomer willen. Gevluchte juffertjes Vandaag woirdt het Haar lemse straatbeeld opgefleurd door de extra aanwezigheid van wel driehonderd char mante dames. Het zijn de echt genoten van de zeergeleerde heren, die in een of andere bedompte Amsterdamse ver gaderzaal tezamen het Congres der Wiskundigen vormen. Met Pieter Langendijk, ver maard Haarlems toneelschrij ver wie zag niet in zijn jonge jaren een schoolvoor stelling van „Het wederzijds huwelijksbedrog" kunnen we dus spreken van „De wis kunstenaars of Het gevluchte juffertje", zoals de titel van één van zijn andere wei'ken luidt. Nu, de dames kunnen er zeker van zijn dat ze op haar escapades in deze stad omringd zullen worden door de nimmer aflatende zorgen van Haarlems Bloei.dat een excursieprogram maatje voor haar heeft sa mengesteld. Natuurlijk met de „verplichte" figuren, maar ook met een kopje koffie op het Stadhuis en vooral een paar uurtjes vrijheid om te winke len. „Shopping" in Haarlem blijkt meer en meer bij binnen- en buitenlanders een attractie te worden, hetgeen pleit voor on ze winkeliers. En Haarlems Bloei verstaat zijn taak door Als Eduardo in de winter profiteert van zijn zomerver- diensten bij voortduring ontevreden over de Hollan ders: „Zomers brult iedereen Eduardo, niemand zegt het hier goed, maar in de winter denkt niemand aan Eduardo, lerwijl hij toch ijs verkoopt" hoopt Bert ook te profi teren van zijn zomerwerk. Bert is kolenboer eix sjouwt in de zomer zo'n 150 mud per dag om in de winter 150 mud per dag minder te sjouwen. Bert heeft geen lyrische ter men nodig om zijn ideale weer te beschrijven: ,,'t Deugt eigenlijk nooit." ,,'t Deugt eigenlijk nooit," stemmen vijf zwarte collga's iix, „maar dit is verschrikkelijk" de zoxi schijntBert en zijn vrien den hebben nog geexx rustige dag gehad deze zomer. Ze beginnen om 7 uur en als ze om 5 uur 's middags het laatste mud met die routine- zwaai van de schouder af gooien, zijn ze op tijd klaar. Op tijd is vroeg, want het is geen uitzondering dat lastige klanten de kolen na half-zes willen hebben. „We hebben daartoe waar mogelijk gele genheid te geven. De dames der wiskundigen, waaronder nogal wat Ameri- kaansen, komen Maandag en Woensdag hier terug. Museum-aanwinst Slecht weer is geen slecht weer voor het Frans Hals museum. Dank zij de x-egen ontdekten 12000 bezoekers in de maand Augustus, dat het museum bij mooi weer ook de moeite waard zou zijn ge weest. Behalve die éne Ame rikaan, die na de rondgang aan de rondleider vroeg: „Waar hangen de Hals-en nu eigenlijk?" Wel de Franse dame, die tot de gids zei: „Zonder u zou ik niet in de schilderijen hebben kunnen kijken, maar alleen er tegen aan" 12000 bezoekers in één maand! In de Gouaieerzaai traax gerestaureeid, nieuwe ramen, opgefrist goudleer be hang is een nieuw pronk stuk van het museum sinds enkele dagen te zien: een Ré- gence-tafel van omstreeks 1740; een prachtig bewerkt meubel met zwaar groen mar meren dekblad. Als pièce de milieu fungeert een Italiaans brons, Hercules voorstellend, nog geen rustige dag gehad," is geen klacht van Bert en de zijnen, want het garandeert een kwakkelwinter en dat is voor de kolensjouwers: op tijd aan tafel zitten 's avonds. En de nawinter wordt dan neg een soox-t r.azomertje voor kolenmannen: dan koxnt het werk neer op kleine beetjes brengen. Maar in de zomer werken de kolenboeren hard. Bij harde zon of harde regen, ,,'t weer deugt nooit." Het enige dat deugt bij uitstek is het schaftuur-van-anderhalf uur. „WTe hebben helemaal geen wittere tanden dan an dere mensen, hoor," meent Bert als excuus te moeten aanvoeren, als hij een homp brood in zijn roetzwaxie hoofd steekt, „gewoon, net als iedereen die het hert van Diana be dwingt. De rijksdienst voor verspreide kunstvoorwerpen heeft dit 17e eeuwse px-onk- stuk in langdurige bruikleen afgestaan. Kortsluiting De taal van het politierap port laat soms aan duidelijk heid niets te wensen over. Zo meldde het, dat een dame, die de hulp van een agent had ingeroepen omdat zij zich niet wel voelde, verklaarde: „Ik heb dat wel meer, het is kort sluiting in de i-ugspieren." Honden aanslaan Hoe zit het nu eigenlijk met de hondebelasting?, vraagt een lieve oude dame „Wij, mijn man en ik zijn Drees- gulden per jaar, moet respec tievelijk 10 Vi en 12 gulden worden betaald. Dus al ver diende uw buurman drie keer zoveel, dan hoefde hij toch slechts drie gulden meer dan u te betalen. U heeft één troost: als het uw hond niet bevalt, slaat hij zelf wel aan Poslzegelbeurs Op Zaterdag 4 September wordt de eerste openbare postzegelruilbeurs na de zo- mervacantie weer gehouden. De Haarlemse filatelisten wor den verzocht deze beurs te be zoeken. Zij wordt gehouden in Ixet gebouw Zang en Vriend schap Jansstraat bij Grote Markt van 2 uur tot half- vijf 's middags. Exact-eksakt Met enorme spanning volgt het Haarlemse kledingmaga zijn A en K de gang van za ken bü de nieuwe spelling. Het magazijn werd op 1 Juni laatstleden gerechtelijk ge dwongen de naam A en C niet meer te gebruiken. De letters deden te zeer denken aan de C en A van een ander bekend kledingmagazijn. De firma heet nu A en K, wat volgens de nieuwe spelling Apart en Korrect kan be tekenen. Maar het is nog niet exact, exsakt, eksakt, ekzakt bekend, wanneer die nieuwe spelling ingaat Goud Op 7 September zal er in de Tuchthuisstraat 6 rood een gouden bruiloft worden ge vierd. Dan is het namelijk vijftig jaar geleden, dat de heer en mevrouw C. Dirks Bon in Haarlem in het huwe lijk traden. Beiden in Haarlem ge boren, zijn zij de Spaarnestad nimmer ontrouw geworden. De vier kinderen en de zes kleinkinderen zullen er voor zorgen, dat 7 September 1954 voor hun ouders, respectieve- lijk grootouders een onver getelijke dag zal worden. Actieve winkeliers We hadden het hierboven over de activiteit der winke liers. Ook voor hen geldt, dat zij hun taak slechts volledig kunnen vervullen als zij daarbij de steun genieten van een organisatie, welke streeft naar de materiële en geeste lijke verheffing der leden. Een voorbeeld daarvan is de R.K. Middenstandsvereniging, klantjes zonder kinderen en daarom zijn wij zo blij met ons hondje, maar nou moeten we negen gulden belasting voor het hondje betalen en onze buurlui maar elf gulden en die hebben twee keer zoveel in komen als wij." Mevrouw, De oplossing is heel een voudig. Bij een inkomen van 1200 gulden per jaar betaalt men 9 gulden. Dat is ander halve gulden meer dan het minimum, dat in alle gevallen betaald moet worden, zelfs door inkomen-lozen. Van 1200 tot 3000, en van 3000 tot 4000 welke de vakbekwaamheid harer leden ook in de aan staande maanden zal ti-achten te vergroten, onder meer door vier cursussen in lak- en plakkaatschrift en décoreren en étaleren. Gedurende 26 weken is er elke week een les- avond. Aanmeldingen bij het Bureau van de R.K. Midden standsvereniging, Kruisstr. 25. Het volgende seizoen zullen we aan menige éetalage kun nen zien dat de cursus vrucht heeft gedragen. „Shopping" in Haarlem zal er des te pleizie- riger door worden. mede, dat daardoor een hogere draag kracht geacht kan worden te ontstaan. De eventuele bespax'ing kan worden aan gewend om die kinderen in de vorm van fruit en dergelijke iets extra te geven. In verband echter met de voeding op school achten wij het wel wenselijk een minimum bedrag aan verpleeggeld aan te houden, hetgeen in de praktijk dan ook nimmer tot moeilijkheden aanleiding heeft gegeven". Verbetering aan séholen De reeks voorstellen tot het verlenen van medewerking aan bijzondere scholen voor het aanbrengen van verbeteringen en der gelijke omvat een viertal credieten aan de Vereniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel te Haarlem, waarvan het grootste 5.800 be stemd is voor een nieuwe verlichting in de Marnixschool, de Nassauschool, Koningin Emmaschool en Prins Bernhardschool. Blijkens de ingekomen stukken zijn derge lijke credieten nog te verwachten voor de Willem de Zwijger- en de Juliana van Stolbergscholen. In de Marnixschool komt bovendien een nieuwe verwarmingsinstal latie, waarmee 7.300 is gemoeid. Kleinere bedragen zijn bestemd voor voorzieningen aan de Juliaria van Stolbergschool, terwijl bovendien gelden gevraagd woi-den voor nieuwe stofzuigers in de Marnix- en Ko ningin Emmascholen. Voor de St. Canisius- school is een bedrag van 520 nodig voor hetzelfde doel. Coornhertlyceum en AnsJijnschool Voor het openbaar onderwijs worden slechts twee credieten gevraagd, namelijk drieduizend gulden voor de outillage van het laboratorium en het practicumlokaal in het nieuwe gebouw van het Coornhert lyceum en 2.750 voor verscheidene ver beteringen aan de Anslijnschool, waar on der meer de vloeren van vier lokalen ge repareerd moeten worden. Ook krijgt de school nieuwe deuren. Personalia De volgende personeelsmutaties komen aan de orde: het voorstel tot overplaat sing van de geschiedenisleraar J. A. Rijn berg van het Coornhert- naar het Lorentz- lyceum, de benoeming van drie tijdelijke docenten aan H.B.S. B, namelijk mevrouw dr. Ph. H. J. BrouwerKnierim in Neder lands de heer D. van Veen in geschiedenis en mejuffrouw J. H. Pet in plant- en dierkunde. De heer A. Kobben is voorge dragen als aardrijkskundeleraar aan het gymnasium. Mejuffrouw R. Heeroma zal het kleuteronderwijs gaan verlaten. ADVERTENTIE Meubilair, antiek, pcrcelein, goud en zilver. - Taxatie TEL. 14672 - LANGE VEERSTRAAT 2 Wanneer men alle bedragen optelt die aanstaande vergadering van de Haarlemse raad gevraagd worden voor openbare wer ken van allerlei aard, komt men tot het respectabele bedrag van 386.150. Het leeuwendeel daarvan is bestemd voor de riolerings- en bestratingswerken in „Zinnevelt", die nodig zijn met het oog op de bouw van de 125 middenstandswonin gen waartoe de raad in een vorige ver gadering besloot en welke zullen verriizen op de terreinen tussen Mr. Jan Gerritsz- laan en Hectorstraat. Daarmee is een be drag van 298.500 gemoeid. De tweede grote moot valt toe aan de Teslastraat, de Curiestraat, de Maxwell straat en de Edisonstraat, waarvan de rio leringen niet meer bestand zijn tegen het wegverkeer en vernieuwd moeten worden. Ook zullen de beerputten verwijderd wor den. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de verwijdering van deze beerputten te doen geschieden door en voor rekening van de huiseigenaren. Zowel uit practiselie over wegingen als om redenen van billijkheid zijn B. en W. echter in zoverre op dit voor nemen teruggekomen, dat aan bedoelde eigenaren alleen de kosten van het ledigen van de beerputten, welke 15 per geval bedragen, in rekening zullen worden ge bracht. De totale kosten bedragen 68.490. Van de overige voorstellen noemen wij nog enige voorzieningen, te treffen in de garage voor het gemeentelijk ziekenver- voer a raison van 7850, de uitbreiding van de motorgarage van de politie aan de Lange Wijngaardstraat voor 9300 en de ophoging van het politiesportterrein aan de Schalkwijkerweg, waarvan de kosten 2100 belopen. Op en bij de speeltuin „Weltevreden" aan de Spaarndaxnse weg zullen enige verbete ringen worden aangebracht, als de Haar lemse raad met enige credieten accoord gaat. Er is 13.670,nodig voor het aanbren gen van een basaltine tegenbestrating en 7.800,voor het aanleggen van een trot toir langs de Spaarndamseweg tussen de Weltevredenstraat, Zaanenstraat en Obi- In ons verslag van het lustrumfeest van de afdeling Haarlem van de Vereniging Na tionale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland is de naam van irxr. B. W. Stomps weggevallen bij de opsomming der aanwezige hoofdbestuursleden. Ter verdui delijking vermelden wij nog, dat ds. J. Bronsgeest als eregast aanzat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9