Kort en bondig Vliegende schotel veranderde van richting „Bloemenrhapsodie" werd door donderslagen begeleid s Bloemendaler vertelt: Ook waarneming in Zaandam „Jeugdland" vierde eerste lustrum Hervormde predikant in Haarlem beroepen Nieuw orgel ingewijd in kapel Irene van „Meer en Bos" Vier fracties willen in beroep gaan Expositie bij Leffelaar Teveel water voor de bloemen Simon Jansen op het 31-toonsorgel MAANDAG 6 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Veel plezier ondanks de regen Electriciën kreeg stroom door het lichaam Brandwonden door 1500 volt Kinderbewaarplaats in Haarlem Zuid-West Burgerlijke Stand van Haarlem Ter vervulling vacature in Haarlem-Oost Verduistering van horloges ter waarde van 3.086 Klaas Bolt speelt op orgel in de Grote Kerk Rectificatie Kampioenswedstrijden in de drakenklasse Grondverkoop Kerkhofstraat Kleuter tuimelde uit slaapkamerraam Kerkelijk Nieuws Ongeluk met dodelijke afloop nabij Aalsmeer Bouw van woningen te Bennebroek Het relaas van de Heemsteedse kunstschilder Spaling over het waarnemen van een vliegende schotel op Vrijdagavond omstreeks half elf, zoals wij dat in ons blad van Zaterdag weergaven, blijkt ondersteund te worden door dat van een Bloemendaalse waarnemer, de heer J. K. Vink Jr. uit de Acacialaan. Uit zijn onmiddellijk na de waarneming op schrift gestelde bevindingen komt bovendien naar voren, dat deze vliegende schotel, na een oogwenk te hebben stilgestaan, van richting is veranderd. Dit opmerkelijke détail valt ook op in een verhaal van de Zaandammer J. Zwan, die Vrijdagavond op de Hemkade om zeven minuten voor half negen een hel verlichte schijf van ongeveer een meter uit Westelijke richting zag naderen. Deze vliegende schotel, aldus de heer Zwan, schoot pijlsnel omhoog en verdween uit het gezicht. De waarneming van de heer Zwan verschilt in zoverre met die van de heer Vink (af gezien nog van het andere tijdstip), dat de laatste van een rood-oranje kleur spreekt, terwijl de Zaandammer meent dat het verschijnsel wit was. Deze heeft de politie van hetgeen hij zag in kennis gesteld. Hieronder laten wij nu het rapport van de heer Vink volgen: Hedenavond is door mij om precies 10.25 uur aan de westelijke hemel een z.g. „vlie gende schotel" waargenomen. Dit voorwerp bewoog zich in ongeveer Noord-Noordoos telijke richting. Het was een platte schijf, welke zich met grote snelheid voortbewoog. De kleur van de „vliegende schotel" was in het hart van de schijf rood-oranje en liep naar de bui tenzijden iets lichter van kleur uit. Het voorwerp was in aangegeven richting on geveer een minuut zichtbaar om daarna voor korte tijd te verdwijnen. Na ongeveer een halve minuut verscheen de schijf weer, doch stond nu stil. Dit stilstaan duurde ongeveer een kwart minuut, waarna de schijf zich in ongeveer Noordwestelijke richting begon voort te bewegen met steeds toenemende snelheid. Naar mijn mening was de rand van de schijf bezet met kleine lichtpunten, welke dienst deden als uitlaat. Een korte uitlaatbaan was zichtbaar. Naar mijn mening lag de schotel niet geheel stabiel, doch be woog zich tijdens zijn vlucht iets heen en weer. Het was louter toeval, dat ik dit toestel zag, omdat ik juist stond te kijken naar het K.L.M. toestel naar New York. Van een vallende ster is hier geen sprake daar deze meestentijds een kromme baan trekt met een staart welke als stip begint en breed eindigt. Buitendien is de staart van een vallende ster wit van kleur, evenals de sterren zelf. Vijf minuten na het eerste K.L.M, toestel vloog een tweede over, doch hierbij heb ik geen bijzondere verschijnselen meer waar genomen. Er zijn meer bewoners van de Accacialaan die het verschijnsel hebben waargenomen. De zestienjarige Max Bruin, die op nr. 10 woont, heeft verteld, dat hij een oranjekleu rige bal heeft gezien, die enige tijd heeft stilgestaan en zich daarna indezelfde rich ting als eerst (van Zuid naar Noord) heeft verplaatst. Ook een buurjongen beweerde, hetzelfde gezien te hebben. Ook de 68-jarige heer C. Kooy heeft een vliegende schotel gezien. De heer Kooy is gepensionneerd tekenleraar, en heeft als hobby mooie wolkenpartijen en de vlucht van meeuwen te beschouwen. Vorige week Donderdag zag hij „nou eigenlijk was het minder een vliegende schotel, dat een soort langgerekte lichtende varkensblaas". Hij zat in zijn tuintje en keek omstreeks kwart over drie naar de hemel, en daar vloog een elliptische „blaas", met de snelheid van In Centrale Werkplaats Zaterdag, omstreeks het middaguur, wa ren drie electriens van de Centrale Werk plaats van de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem aan het werk in een lokaal van twee bij drie meter. In dit lokaal bevindt zich een hoogspanningsinschakelkast met een hoogspanningsschakelbord van vijftien honderd Volt. Tijdens het schoonmaken van deze kast heeft de 36-jarige electri- cien J. Koops stroom door zijn lichaam gekregen, doordat hij in aanraking kwam met een hoogspanningskabel. De man ver keerde in de veronderstelling, dat de stroom was uitgeschakeld. Een van zijn collega's heeft hem weggetrokken, waarna K. bewusteloos op de grond bleef liggen. Hij is met brandwonden aan hoofd en han den naar het Grote Gasthuis vervoerd. Levensgevaar is niet aanwezig. In Haarlem Zuid-West is een kinderbe waarplaats op Amerikaanse leest ge schoeid tot stand gekomen. Zij is inge richt in de grote zaal van de „Hoogeberg" aan de Pijlslaan. Moeders, die boodschappen gaan doen en die hun kinderen in die tussen tijd van een goed onderdak verzekerd willen zien. kunnen hier hun kroost tijdelijk „stallen". Maar ook die moeders, die de ge hele dag uit werken zijn, kunnen hun kin deren uitbesteden in crèche „Kinderideaal". Van half negen tot half zes zullen zij er liefderijk worden ontvangen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot mejuffrouw B. A. van Zon, le Theems- straat 16, telefoon 18874. een vliegtuig maar veel hoger. „Het kan zeker geen zeemeeuw geweest zijn". De heer Kooy gelooft al het gepraat over vliegende schotels niet, maar nu begint hij te twijfelen. Hij heeft het voorwerp gedurende een mi nuut kunnen volgen, tot het uit zijn gezichts kring verdween, in Z. Oostelijke lichting. Mijnheer Kooy heeft als vliegende-schotel theorie: „Het zijn luchtledige ruimten, die op een andere wijze het zonlicht ver dragen dan lucht." De Haarlemse Speeltuinvereniging „Jeugd land" laat zich door regen en wind niet uit het (speeltuin-)veld slaan, wanneer er feest moet worden gevierd. Dat heeft deze ver eniging Zaterdagmiddag wel duidelijk bewe zen, toen namelijk het feit werd herdacht, dat „Jeugdland" thans vijf jaar bestaat. Des mid dags hebben de kinderen op hun speeltuin terrein op het Theemsplein zich geamuseerd met sport, en spel. De regenbuien, die in het begin van de middag optraden, hebben toen geen kans gezien, de feestvreugde te versto ren. Een der hoogtepunten van dit feest waren wel de wedstrijden van kinderen van vier jaar; de jongens moesten hardlopen met een kruiwagen, de meisjes met een poppenwagen. En aangezien deze kinderen ieder wedstrijd gevoel misten, werd het geheel voor de toe schouwers een uiterst amusante vertoning. Zij liepen zig-zaggend in eikaars „vaarwa ter", zodat valpartijen onvermijdelijk waren. Wanneer zij daarna weer door de supporters op de juiste baan waren gehesen, gingen zij met vrolijke gezichten verder, naar het keer punt, waar zij weer volledig de kluts kwijt waren, zodat zij door de omstanders weer op gang gebraeht moesten worden. Wanneer dan een van beiden de overwinning had be haald, stonden zij, met de duim in de mond, verbaasd al die mensen aan te kijken, die daar stonden te juichen. Het feestrumoer was nog maar nauwelijks verstomd, of 's avonds begon men opnieuw: toen waren het de leden van het muziekge zelschap „De Gong", die voor leden en dona teurs op de feestelijk versierde speeltuin terrein optraden. De feestelijkheden zullen Dinsdagavond worden besloten met een concert, te geven door het harmonie-orkest „Haarlem". Bij de bronsgieterij Binder te Haarlem is een meer dan levensgrote koe van brons van de Friese beeldhouwer G. J. Adema gegoten. De koe is vervaardigd ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Fries Rundveestamboek te Leeuwarden. Van ochtend is het koebeest, dat ruim 700 kg weegt, per vrachtauto naar de Friese hoofdstad getransporteerd, waar het vanavond plechtig zal worden overgedragen aan het bestuur van het Stamboek ADVERTENTIE Heren, DIPLOMAT versterkt Uw persoonlijkheid OT,TITT„T_ HAARLEM. 4 September 1954 GEHUWD: 4 Sept., R. R. van den Berg en N. Kerkhoven; J. H. Piet en A. Stienstra; K. H. Ball en A. M. Janssen; M. P. N. Andriessen en M. E. Heeres. BEVALLEN van een zoon: 3 Sept M F van der Meer—Tjassens Keiser; H. Roosma Jonkhof; A. J. van DeudekomBruss; J. Bouwens—Hendriks; A. W. van Trigt—Teu- nissen; W. M. HoenderdosNelissen; 4 Sept., A. Jongkind—Regelink. BEVALLEN van een dochter: 2 Sept., G. Giesbergen—Nagtegaal; 3 Sept., J. M. van Nieuwenhuizenvan der Wilk. OVERLEDEN: 2 Sept., J. C. Schneiders, 77 _i„ Ripperdapark; R. J. van Deurzen. 66 j.. Maerten van Heemskerkstraat; 3 Sept., W N. Ides, 87 j., Westerhoutpark; Th. C. Suidgeest, 15 j., Kamperlaan; J. Dansen— Weesendonk, 71 j„ van Keulenstraat; J. A. van Drunen—Been. 47 j., Kamperlaan; H. Dames, 76 j., Houtvaart; M. Chr. A. Karg, 82 j., Julianastraat. De centrale kerkeraad van de Haarlemse Hervormde gemeente heeft ds. W. M. van Asperen uit Landsmeer beroepen ter ver vulling van de sinds enkele jaren bestaan de vacature in Haarlem-Oost, de wijkge- meente VI A. Dit beroep is mogelijk geworden dank zij de financiële actie „Werk voor uw kerk" welke enige maanden geleden werd inge luid. Wanneer ds. Van Asperen, die 38 jaar is en sinds 39 Mei 1948 de Hervormde ge meente van Landsmeer dient, dit beroep aanvaardt, zal inzonderheid de taak van ds. A. J. van Rhijn, die thans de zorg heeft voor de wijkgemeenten VI A en B tezamen, aanzienlijk worden verlicht. Wijkgemeente VI A omvat het stadsdeel ten Oosten van het Spaarne en ten Noorden van de Zomervaart. Nu de vacatures in de wijkgemeenten II en III zijn vervuld en ook in VI A 'n oplos sing aanstaande schijnt, wacht nog slechts de post van een jeugd predikant op een be zetting. Ook dat probleem heeft de aan dacht van het kerkbestuur. Met name wordt gedacht aan eenoplossing waarbij ook andere gemeenten worden ingescha keld. Politierechter Een drieëndertigjarige bewoner uit Aer- denhout had dank zij een relatie van zijn vader een groot aantal horloges in consig natie -en blijkens de dagvaarding, die de officier van justitie had uitgebracht, heeft hij zich de horloges wederrechtelijk toe geëigend. Het betrof een grote partij, waar van de waarde bedroeg f3086. Hij heeft de horloges voor ongeveer f2000 verkocht en het geld niet afgedragen. Maandagmorgen had de Aerdenhouter zich voor de politierechter te Haarlem te verant woorden; hij gaf de feiten toe en deelde mee, dat hij het geld eebruikt heeft om schulden te betalen. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdediger mr. J. W. Rutgers zeide, dat er een keus gemaakt moet worden tussen het opleggen van een straf en het verlenen van hulp. Pleiter beval het laatste aan door een straf op te leggen, die niet veel hoger is dan de tijd in voor-arrest doorgebracht. De politierechter merkte op, dat het om een belangrijk bedrag gaat en veroordeelde verdachte overeenkomstig de eis tot zes maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. De orgelbsepeling in de Grote Kerk van Dinsdagavond 7 September wordt niet ge- gegeven door George Robert, maar door Klaas Bolt. Het programma luidt: Koraal voorspelen van Scheidemann en Walther; Preludium en Fuga f. kl. t„ Bach; Adagio, Bach; Fuga f kl. t., G. F. Hiindel; Fuga as, Brahms: Cano- nische Koraalbewerkingen, Klaas Bolt; Par tita Gez, 78, Gerard Kremer; Orgelkonzert, Micheelsen. De tentoonstelling van kinderportretten, ten bate van de Stichting Kinderbewaar- plaatsen, is niet in de regentenkamers, maai de stijlkamers van het Frans Halsmuseum. De kaarsverlichting vond alleen plaats op de openingsavond. Nogmaals zij op de belangrijkheid van deze tentoonstelling gewezen, die naast mees terwerken van Nicolaas Maes, Gabriël Met- su en Jan Steen het prachtige stuk „Lachende jongen met bierkan" van Frans Hals bevat, in bruikleen van het Hofje van Aerden uit Leerdam. Op het IJselmeer zijn Zaterdag de natio nale kampioenswedstrijden voor de draken- klasse begonnen. In het begin was het vrij goed weer, maar dit werd gevolgd door een periode, waarin er vrijwel geen wind was. Toen kwam een hevig onweer opzetten. De uitslag van de eerste race luidt: 1. Trintel, strm J. R. van den Berg; 2. Oranje, strm S. de Wit; 3. Joy, strm A. L. J. Maas; 4. Thalatta, strm W. de Vries Lentsch; 5. Windekind, strm S. F. M. Bakker. Eerste race: 1. Oranje, strmn S. de Wit; 2. Trintel, strmn J. R. van den Berg; 3. Chi mère, strmn A. J. Du ij kers; 4. Puzzle n, strmn G. van Wijk; 5. Thalatta, strmn W. de Vries Lentsch. Tweede race: 1. Oranje, strmn S. de Wit; 2. Trintel, strmn J. R. van den Berg: 3. Puzzle II, strmn G. van Wijk; 4. Tijl Uilen spiegel, strmn dr. J. R. Blickman; 5. Winde kind, strmn S. F. M. Bakker. Lange tijd heeft het bestuur van „Meer en Bos" të Heemstede uitgezien naar de mogelijkheid om het pedaal-harmonium in de kapel „Irene" te vervangen door een pijporgel. De moeilijkheden, die overwon nen moesten worden om dit doel te berei ken, waren uiteraard niet gering. Maar Za- terdagavod is dan toch de lang gekoesterde wens in vervulling gegaan met de aanbie ding van een nieuw kerkorgel. Talrijke genodigden en patiënten hadden zich in de kapel „Irene" verenigd en werden ver welkomd door ds. J. A. de Klerk. In zijn openingswoord sprak de predi kant zijn vreugde uit over de voltooiing van het orgel. Hij dankte allen, die aan de verwerkelijking van het ideaal hadden medegewerkt, de bestuursleden der vere niging, de bouwer van het orgel: de firma Van Leeuwen uit Leiderdorp, benevens de adviseurs. Een zinrijke voortzetting van de plechtigheid was het gezamenlijk zin gen van Psalm 150. In aansluiting hierop las ds. De Klerk een gedeelte voor uit de brief van Paulus aan de Colossensen, ging voor in gebed en sprak daarna over zin van het zingen in het leven van de Chris ten. Het orgel moge zijn dienende functie vervullen om het zingen tot Gods lof meer glans en luister te verlenen. Het orgel, dat onder de handen van Richard Heidema reeds had geklonken bij de begeleiding van de gemeentezang, kon nu geheel zelfstandig aan bod komen bij de uitvoering van de Ciaconna en Fuga in d van Joh. Pachelbel door de organist Eg- bert Vos. Later op de avond speelde de or ganist nog twee orgelkoralen: „In dulci jubile" en „Ich ruf" van J. S. Bach. Ook Richard Heidema liet het orgel als solo- instrument horen. Hij vertolkte de Pasto rale van J. S. Bach en het Allegro uit het Orgelconcert in g van G. F. Handel. Bij deze bespelingen heeft het orgel wel bewezen hoe uitstekend het zich leent voor het vertolken van oude muziek. Inzonder heid wanneer het polyfone melodische weefsel transparant gehouden wordt, zo dat de karakteristieke timbres van pres- tanten, holpijp, roerfluit en gedekte fluit, al of niet vergezeld van de vulstemmen mixtuur, nasard en terts 1 3/5 zich kunnen laten gelden. Met de subbas 16-voet en de bourdon 8-voet is het orgel een typisch barok-instrument geworden. Het romanti sche element ligt besloten in de gamba, die met de tremulant aan het orgel een subjectief gevoelsaccent heeft gegeven. Bij het toepassen van het volle werk lijkt het mij, terwille van het handhaven van de opmerkelijk gave totale klank der overige registers, gewenst de gamba uit te schake len. Zoals reeds gezegd werd, doorzichtig spel is voor dit orgel met zijn overwegend „echte" orgelklank, ideaal. De twee kora len van Bach klonken daarom nog over tuigender (behoudens de tremulant) dan het werk van Pachelbel. De Pastorale van Bach werd een verheugende ervaring en voor Handels Allegro kon het orgel de sprankelende, stralende klank geven, waarom deze muziek vraagt. Dat het orgel bij begeleidingen de ge wenste, aangepaste klank kan geven be wees Egbert Vos bij zijn knappe accom pagnement van Annie Hermes, die met lie deren van Huygens, Bach, Van der Horst, Rosenmüller, Schouwman en Pijper haar fraaie stem en haar grote innerlijke gaven in dienst stelde van het voor „Meer en Bos" zo verblijdende gebeuren. Richard Heidema was de verdienstelijke Naar \vy vernemen hebben de vertegen woordigers van vier fracties in de Haar lemse raad vanmorgen een voorstel inge diend, dat in de vergadering van aanstaan de Woensdag behandeld zou moeten worden, om bij de Kroon in beroep te gaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten, waarby het raadsbesluit om grond te verkopen aan de Kerkhofstraat aan het betonbedrijf W. J. van Herwaarden niet werd goedgekeurd. Dit voorstel werd ingediend door de heren mr. dr. A. F. H. Schreurs (K.V.P.), mr. J. G. Bettink en J. W. Th. Fibbe (V.V.D.). D. A. J. Spek (A.R.) en mr. M. D. Proper (C.P.N.) Hun fracties brengen tezamen twintig stem men in, waarbij rekening is gehouden met het feit, dat wethouder Bakker zich schaart achter het voorstel van B. en W. om de grond niet te verkopen. Wij herinneren eraan, dat er aanvankelijk een voorstel van het College was om de grond niet te verkopen, dat dit verworpen werd door de reeds hierboven genoemde fracties, dat vervolgens een voorstel om de grond dus wel te verkopen eveneens werd verworpen, omdat de samenstellers van de geringe meerderheid niet in voldoende ge tale aanwezig waren. Daarna diende die meerderheid in een vol gende vergadering een initiatiefvoorstel tot de grondverkoop in, dat toen werd aan vaard. Daarop ging de voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. Albreeht, van dit raadsbesluit in beroep bij Gedeputeerde Staten, die aan zijn zijde ble ken te staan en de met name door de heer G o e d e e aangevoerde argumenten als motieven gebruikten om het raadsbesluit niet goed te keuren, namelijk dat dit stads deel voor sanering in aanmerking komt en dat het daarom onjuist is grond te verkopen, die later aanzienlijk duurder zal moeten worden teruggekocht om die sanering alsnog te kunnen uitvoeren. Lily van Cleeff en Theo van Odyck In de vrijwel nimmer onderbroken ten toonstellingencyclus welke de Haarlemmers aan de activiteit van de heer P. Leffelaar danken, hebben tot 22 September Lily van Cleeff en Theo van Odyck een plaats ge kregen. De teertintige landschappen van laatstgenoemde vindt men in de beneden zaal van de kunsthandel aan de Wagenweg, het daarentegen meer gedecideerd aandoen de werk, kleurrijker van mevrouw Van Cleeff voornamelijk landschappen en stillevens, zowel schilderijen als tekeningen vindt men smaakvol gerangschikt naar een keuze van Jules Chapon en Hans Wieg man in een stemmige ruimte op de eerste verdieping. De opening had zoveel goede vrienden en bekenden van beide artistén tezamen ge bracht, dat er Zaterdagmiddag van kijken nog niet zoveel kor. komen. Maar er werd instemmend gefluisterd naar de heer B. D. Ochse. die als vriend van de exposanten een hartelijk openingswoord sprak. Het ging hem goed af, ook al was de vorige door hem geïnaugureerde expositie al 25 jaar geleden en betrof het toen sigarenbandjes. Spreker gewaagde van de liefde en warmte waarmede Lily van Cleeff en Theo van Odyck de schilderkunst beoefenen. Zeker verdienen zij waardering nu zij eens door deze expositie een ander oordeel over hun werk hebben willen vernemen: dit getuigt van gezond verstand on reeds daarom heb ben zij er recht op de waarheid te horen, hetgeèn 'ets «nders >s dan onberedeneerde lof of ondeskundige onverschilligheid, waar aan zij. zoals alle kunstenaars, bloot staan. De heer Ochse eindigde zijn luchtig speech)e met. op te merken, dat geen enkele conventie of traditie hem belette iets van beide exposanten te zeggen, over hun mens- 'N BINNENLAND Tijdens het congres van de Algemene Nederlandse Invalidenbond te Amersfoort heeft de voorzitter mr. W. J. B. Versfeit uit Amersfoort, een uiteenzetting gegeven over de plannen van de onlangs opgerichte „Roo- seveltstichting". Deze stichting die los staat van de bond, wil zich in het bijzonder rich ten op het stichten van een aantal tehuizen voor invaliden in de omgeving van Wasse naar, Den Haag en Rotterdam. Zondagmorgen is by het dorp Lithoyen een bootje door de bliksem getroffen, waar in de gebroeders A. en M. van der Vonder- voort uit Oss aan het vissen waren. De 33- jarige A. van der Vondervoort verloor enige ogenblikken het bewustzijn. Zijn 15-jarige broer werd aan het hoofd getroffen en sloeg overboord. Zondagmiddag heeft men zijn stoffelijk overschot opgehaald. Dezer dagen is de Baileybrug over de Maas tussen de Limburgse dorpen Well en Wanssum in gebruik gesteld. De brug, de zwaarste Bailey-constructie welke tot dus verre in West-Europa is gebouwd, dient in de eerste plaats millitaire belangen, maar is tevens opengesteld voor gewoon verkeer. De brug is gebouwd door Britse en Neder landse genietroepen. De Noorse staatssecretaris van defensie, de heer O. Brunvand, en de chef-staf van de Noorse luchtmacht, luitenaint-generaal Finn Lambrechts, zijn Zaterdag ontvangen op paleis Soestdijk door de Koningin en Prins Bernhard. De chef-staf van de Koninklijke Luchtmacht, luitenant-generaal A. Baretta, bood hun hierna een lunch aan in Veenen- daal. Zondag hebben zij het bloemencorso te Zundert bijgewoond. Duizend man van de stoottroepen heb ben Zaterdag door de straten van Venlo ge paradeerd. Deze parade was een onderdeel van de feestelijkheden ter gelegenheid van het tienjai'ig bestaan van het Regiment Stoottroepen. In de Frederik Hendrik-kazer ne te Venlo werd een receptie gehouden en een lunch, tijdens welke de verdiensten van het regiment geprezen werden door de voor zitter van de Bond van Oud-Stoottroepers, door verscheidene oud-commandanten van het regiment en door de burgemeesters van Venlo. Ir C. H. J. Maliepaard, inspecteur van de landbouw, is naar Ethiopië vertrokken om na te gaan of Nederland kan helpen bij de ontwikkeling van de landbouw in dat land. Tevens zal hij onderzoeken of de teelt van West-Europese landbouwgewassen in dat land mogelijkheden biedt. Dit bezoek is een uitvloeisel van de reis, die Prins Bern- hai-d verleden jaar maakte naar Ethiopië. Sindsdien is een groeiende wederzijdse be langstelling tussen Ethiopië en Nederland te constateren. In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft Groot Brittannië ter waarde van 60,40 millioen pond aan goederen van Ne derland gekocht. In hetzelfde tijdvak in 1953 bedroeg de invoer uit Nederland 51.74 mil lioen pond. De Britse uitvoer naar Nederland over de eerste zeven maanden van 1954 be liep 59.53 millioen pond tegen 53.74 millioen pond in de overeenkomstige periode van 1953. begeleider van de hoboïst Arie Butter, die zijn, hun verkeer met andei-en. waaruit hun met een muzikale voordracht van de So nate in g van Telemann zijn instrument helder liet klinken als een mooi „tong werkje" bij de labiaalregisters van het orgel. P. ZWAANSWIJK Op Woensdag 8 September zal de heer H. de Wit een kwart eeuw als knecht in dienst zijn bij de brandstoffenhandel van G. van den Haak aan de Burgwal. „Bloemenrhapsodie" was de titel van het jaarlijkse grote Aalsmeerse bloemencorso, dat Zaterdagmiddag voor de zevende keer naar en door de hoofdstad is getrokken, daarbij een kleurrijk onderdeel vormend I van het door Coen Nauta ontworpen sta dions pel „Bloemenrhapsodie". In het corse reden 29 praalwagens mee, waarvan 24 be- j kende liedjes voorstelden. De teksten van elf hiervan werden bij het binnenrijden der desbetreffende praalwagen op de groe- ne grasmat van het stadion uitgebeeld. Voorts namen 21 versierde personen-auto's aan het corso deel. Dit traditionele bloe- menfestijn had ook ditmaal weer duizen- den naar het stadion gelokt en nog meer j Amsterdammers hebben het corso op zijn j korte route door Amsterdam-Zuid gade- j geslagen. Jammer was het dat toen de laatste teksten van het stadionspel werden uitgesproken, juist een lichte motregen be gon die weldra overging in een echte zo merse plensbui, gepaard gaande met don derslagen en bliksemflitsen. In het stadionspel werdien de opkomst, de groei en de bloei van Aalsmeer van onbe tekenend plaatsje tot bloemencentrum van Europa in de periode van 1800 tot heden, op symbolische wijze in vogelvlucht door groepen spelers weergegeven. Dit alles vol trok zich rondom een groot bloemenorna- ment in het centrum van het grastapijt. Grote groepen jonge meisjes vertolkten dansend de taal der bloemen. In de apo theose van het spel stonden in een grote kring om het bloemenornament vlaggen dragers in nationale kledij der verschillen de landen met hun vlaggen opgesteld en werden uit bloemenmanden een paar hon derd duiven opgelaten, die luid klapwie kend uit de kuip van het stadion wegvlo gen. Toen het corso in de stromende regen door Amsterdam-Zuid trok, zaten en ston den de verschillende jonge meisjes, die een _T rol op de praalwagens vervul- uit d,e Da Costa'sWaiTaan het spelen"^ oen, m plastic gehuld verkleumd voor zich zijn slaapkamertje. Op een gegeven ogen- bfik js hij nit het slaapkamerraam gevallen. kunstenaarschap is gegroeid. Hun aan wezigheid was daartoe echter toch wel een obstakel. Daarom volstond spreker met de verzekering te geven dat ook indien zij er niet bij waren „het iets heel moois geweest zou zijn". Waarna er gelegenheid was voor een koele dronk en de daarbij passende con versatie. Slachtoffer verkeersongeluk nog steeds buiten kennis Het 22-jarige Haarlemse meisje, dat Vrij dagavond slachtoffer is geworden van een verkeersongeluk op de Schoterweg en dien tengevolge met een schedelbasisfractuur in het Diaconessenhuis moest worden opgeno men, verkeert nog steeds in bewusteloze toestand. Hoe het liedje „Hollands vlag" uitgebeeld werd het merendeel Belgen, langs de grote ver keersweg van Zundert naar de Belgische grens om het Zundertse bloemencorso te zien voorbijrijden. Er waren 45 versierde praalwagens en daartussen marcheerden dertien muziekkorpsen mee. De eerste prijs, een gedenkpenning van de stad Antwerpen, was voor de wagen „Ochtend in de dessa", die ook de erevlag van de gemeente Zun dert kreeg. uit te staren. De praalwagen „Hollands Vlag" van het Comité Hornweg uit Aalsmeer verwierf de zilveren medaille die de Koningin als ere prijs beschikbaar had gesteld. Bij de par ticuliere wagens'werd de zilveren medaille van Prins Rernhard gewonnen door de wagen van de Aalsmeerse bloemenexpor- teur W. Tunning. Ook in Zundert regen Ondanks de regen stonden Zondagmid dag naar schatting 200.000 mensen, voor Van een hoogte van vier meter tuimelde hij in de achtertuin. Ogenschijnlijk heeft hij geen nadelige gevolgen van zijn val onder vonden. Drie giraffen, vijf zebra's en alle apen zijn verdwenen uit de in de miniatuurstad Madurodam nagebootste diergaarde Blijdorp. Deze dieren waren vervaa.rdigd in Liechten stein en hebben vrij veel gekost. Het stich- tingbestuur zal dankbaar zijn als de dieren naar Madurodam teruggebracht worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te ^.angerak (toez.) M. Bergs- ma, cand. te Putten; te Grijpskerk J. W. Ma- zurel, cand. te Haarlem. Aangenomen naai Bierum (Gr.) W. F. v. d. Staat, vic. te Noordwijkerhout. Beroepebaarstelling Ds. W. E. M. Eggink, voorheen predikant bij de Presb. Church in Amerika, is beroepbaar verklaard. Geref. Kerken Aangenomen naar Bierum (Gr.) Joh. de Boer, te Amsterdam-N. Bedankt voor Loe- nen aan de Vecht M. J. Vexmeer te Nieuw Beets (Fr.). Ev. Luth. Kerk Drietal te Utrecht (vac. C. F. Nolte) dr. H. J. Jaanus te Rotterdam, ds. H. L. G. Ouwerkerk te Tiel en ds. A. Johannes te Delft. VOORKEUR VOOR OUDE BIJBELVERTALING De kerkeraden van de Ned. Hervormde gemeenten van Aalst, Brakel en Poede- rooyen hebben zich tot het bestuur van de Christelijke Landbouwhuishoudschool te An- del gewend met een bezwaarschrift wegens het feit, dat op deze school de nieuwe bijbel vertaling was ingevoerd. Het bestuur van Wanneer het 31-toonsorgel in Teylers Museum bespeeld wordt door middel van de normale, voor pijporgels gebruikelijke speeltafel, kan het instrument maar ten dele zijn ware klankkarakter tonen. Toch treden er dan al eigenschappen voor de dag (onder anderen zeer opvallend de zui verheid van de grote terts) die de uitvoe ringen van composities uit vervlogen tijden een bijzondere bekoring kunnen geven. Zondagmiddag bracht de organist Simon C. Jansen enige van deze oude werken op het 31-toonsorgel via de normale speeltafel ten gehore. Over een uitgebreide dispositie met tal van klankkleur-mogelijkheden kon hij niet beschikken. Maar met juist begrip wist de organist een voortreffelijk gebruik van de weinige registers te maken, zodat het orgel zich in dit opzicht wel als een artistieke volledigheid kon laten gelden en de gedachte op de verre achtergrond ge houden werd, dat hier oook de oplossing van een stemmingprobleem werd gedemon streerd. Simon C. Jansen heeft ons in de eerste plaats verfijnde orgelkunst geschonken, in klare melodische lijnen getekend en door een vaste, lenige rhythmiek getypeerd. Van Jan Pzn- Sweelinck werd een Fantasie op de manier van een echo met de karakte ristieke dynamiek gespeeld. In de variaties op „Mein junges Leben hat ein End" van dezelfde componist kwam een evenwich tige vereniging tot stand tussen zuiver mu zikale schoonheid en een onmiskenbaar subjectief element. Andere variatiekunst kwam met de uit voering van drie bewerkingen van Psalm 24 van Anthonie van Noordt (omstreeks 1650 organist te Amsterdam) en van zes bewerkingen van het koraal „Da Jesus an dem Kreuze stund" van Sweelincks leer ling Samuel Scheidt (1587-1654). En na deze ingetogen, beheerste Noordelijke orgel kunst, kwam als tintelend contrast de fijne gratie van de Aria en de tintelende Giga van de Franse componist J. B. Loeil- let (1680-1730), welke muziek in een mees terlijke uitvoering een verrukkelijke be kroning van dit orgelconcert werd. P. ZWAANSWIJK. Nabij het kruispunt KruiswegAals- meerderweg in de gemeente Haarlemmer meer, nabij Aalsmeer, is Zondagmorgen tegen 12 uur een verkeersongeval gebeurd, waarby de heer Bode te Amsterdam om het leven is gekomen. De heer W. van der Engel uit Zandvoort reed in zijn auto met zijn vrouw, twee kin deren en zijn schoonouders, de heer en mevrouw Bode. Een aanrijding ontstond met een andere auto, bestuurd door de heer P. C. S. uit Amsterdam. De heer Bode werd zodanig gewond, dat hij kort daarop overleed. De andere inzittenden liepen lichte wonden op en zijn naar een zieken huis te Haarlem vervoerd. De heer S. werd lichtg ewond. De auto's werden zwaar be schadigd. Naar de oorzaak stelt de politie een on derzoek in. Het gemeentebestuur van Bennebroek heeft vanmorgen aanbesteed het bouwen van elf woningen en van vier woningen voor ouden van dagen te Bennebroek. De elf woningen zullen gebouwd worden aan de Patrijzenlaan; laagste inschrijver was de heer H. Bakker, te Bennebroek voor f 120.000 en hoogste inschrijfster firma Klomp en Volkers te Amsterdam voor f 157.000. De overige vier woningen voor ouden van dagen zullen verrijzen aan de Fazantenlaan; i laa8ste inschrijver de heer L. de Groen te deze school besloot daarop de oude vertaling Den Haag voor f 27.940 en hoogste inschriif- weer m gebruik te nemen. J ster firma Klomp en Volkers voor f 35.320.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10