Oterleekse brandweerstaf in triomf uit Oterleek teruggebracht „Brandweercommandant was een „kerel", die zijn plicht kende Kort en bondig Probleemgebied" Dedemsvaart tot nieuw leven gebracht Dulles pleit in Manilla voor Japans economisch welzijn Prachtige diefstal door 9 Haarlemmers Federmann-optiek Zandvoort Benelux-ministers in Brussel bijeen Baggermolen ontzette brug bij Spaarndam Spreiding van de welvaart Consequentiés van industrialisatie eisen echter nieuwe voorzieningen Laos, Cambodja en Vietnam niet in de verdragsorganisatie opgenomen DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Gouden jubileum H. C. Vernout Postduivensport Diefstallen op het strand Directeur Publieke Werken weer naar Ziekenhuis Zandvoortse muziekkapel speelde in Amersfoort Jubileum-fik Nieuw ontwerp-protocol voor de parlementaire raad „Galante" ridder Automaten leeggehaald Tn Augustus passeerden 1123 schepen de pieren Velg sprong uit elkaar De Oterleekse brandweerstaf is weer in Haarlem. Vannacht hebben de Haarlemmers, negen in getal, in een wisselend gevecht van vernuft tegen groter vernuft, de staf bemachtigd uit het spuithuis van de Oterleekse broeders. Sinds enkele weken is de staf weer vogelvrij, nu er een reglement van diefstal is afgekomen, waaraan alle vrijwillige brandweerkorpsen van Noordholland zich te houden hebben, op straffe van verlies van eerlijk diefmanschap. Haarlem bracht de staf rond het midder nachtelijk uur terug in Haarlem, nadat in een verbroederend samenzijn in het club lokaal van de Oterlekers Haarlem reeds genoten had van het bezit. De Oterlekers hebben in alle vriendschap de grootste vijandschap gezworen. Maar de staf wordt Woensdagavond aan de jubilerende Haarlemse commandant Vernout aangeboden, daar kan geen Oterleker tussenkomen. De wijze waarop Haarlem ditmaal de staf heeft bemachtigd, wettigt het vermoeden, dat het een lange tijd zal duren, voor het iemand lukt de staf hier weg te stelen. Want het vernuft voor diefstal gaan de Haarlemmers nu concentreren op het behoud van gestolen goed „Dinsdag komen ze 'm halen", vertelde triomfantelijk de onder-commandant van de Alkmaarse vrijwillige brandweer, de heer C. de Grand. Hij was Maandagmiddag op de receptie ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van commandant Ver nout, als lid van de Haarlemse vrijwilli gers. De Haarlemse broeders staken het niet onder stoelen of banken, dat ze hun commandant op het feest van Woensdag wel zouden willen verrassen met de Oter leekse Staf, die op een of ander geheim zinnig plaatsje in de Oterleekse kazerne hing. Nu hebben d.e Alkmaarders in zekere zin een bijzondere positie in het regle ment staat namelijk dat de burgemeester en de commandant van de vrijwillige brandweer van Alkmaar met de burgerva der van Oterleek toezien op de uitvoering van het reglement. Dat geeft een serene sfeer van vertrouwelijkheid, men zou gaan menen, dat die van Alkmaar zelf niet bij voortduring op die staf zouden zitten loe ren. Maar dat doen ze wèlToen een negen-tal Haarlemmers na de receptie nog eens over het plan dachten, was er nog maar één mogelijkheid: we gaan meteen, voordat onder-commandant De Grand met zijn mannen die staf kapen. In drie auto's gingen ze naar Oterleek. Ze parkeerden de auto's geheimzinnig in het struikgewas en een sleutelspecialist ging aan de deur van het Oterleekse huis morrelen. Want: „Het bemachtigen van de staf mag nimmer ge schieden door verbreking van ramen, deu ren of met geweld", zegt het reglement. Nu schijnen de Oterlekers, sinds ze die staf hebben, geen rustig moment meer te hebben gehad. Ze schijnen rond de kazerne te eten, te drinken en te slapen. Zo ook deze avondDe drie auto's werden ont dekt en heel vagelijk ook een stel Haar lemmers. Dan gaan die Oterlekers niet onmiddellijk alarm slaan, ze laten die jongens rustig nog wat in de koude nacht kamperen. De inbrekers hoorden wel wat geritsel, maar^voelden zich veilig in de donkere avondxTot brandmeester D. Bock- weg met een viertal Oterlekers rustig aan kwam wandelen, de deur van het spuithuis met een wijde zwaai opende en tot de ver baasde Haarlemmers riep: „Kom maar te I voorschijn, jullie komen om de staf". Toen j het hele gezelschap bijeen was, gunde de j heer Bockweg met typisch Oterleekse j superioriteit de Haarlemmers het genoe- j gen: „Nou, zoek 'm maar". Nu hadden deze kunnen zeggen: „Doe 't zelf" of „Bèn j jeMaar ze gingen 'm zoeken, ook al wisten ze dat het alleen voor het plezier van die Oterlekers was, want zolang die in het spuithuis waren kon de staf vol gens het reglement niet gestolen worden. Maar ze ondergingen de vernedering met nog listiger bedoelingen, dan de Oterle kers in hun stoutste dromen kunnen zien. Een der Haarlemmers liet zich op zolder verstoppen, en toen het hele gezelschap de staf van de zolderwand want daar hing hij had weggehaald, opende hij voor zichtig een zolderluik, dat met drie pennen vastzat. Hij zette het op een kier en voeg de zich rustig bij het gezelschap. De staf werd door de triomfantelijke Oterlekers voor de ogen der verbouwereerde Haar lemmers opgehangen in de parterre-afde ling en broederlijk gingen allen „de boel versieren" in het clublokaal van de Oter lekers. Behalve die ene van het zolderluik. Daar lette niemand op. Toen allen weg waren, klom hij rustig tegen de gevel van het spuithuis omhoog, stapte door het open zolderluik en pikte in volle gemoedsrust de staf. Och, och, wat hebben die Haarlemmers gebruld, toen hun broeder met de staf het clublokaal van de Oterlekers binnenwan delde, alsof hij alleen maar kwam om ook een biertje te drinken. En Oterleek zelf heeft misschien nog harder gebruld, want het waren heerlijke staf-verliezers. De heer Bockweg memoreerde in een korte speech, hoe de hele geschiedenis om de Oterleekse staf begonnen is. Brandweester Verdel van Haarlem sprak namens de dieven een spontaan dankwoord en toen gingen de negen weer in de drie auto's, naar Alk maar om volgens het reglement mel ding te maken van de diefstal aan de com mandant van Alkmaar. Maar aan de waarn.-commandant was het ook goed, bij afwezigheid van het hoofd. Na middernacht stonden de negen weer in Haarlem. Woens dagavond wordt de staf tijdens de intieme samenkomst met diner in Brinkmann plechtig overgedragen aan de feestvierende en jubilerende commandant Vernout, en dan wordt bekend gemaakt waar de staf zal worden opgehangen. Volgens het re glement is de staf gedurende 7 dagen na de ontvreemding geneutraliseerd. Dit voor de slimmerikken, die denken dat ze tijdens de Vernout-feestelijkheden nog kunnen proberen de staf te kapen. Heren, dat kan niet! 99 Hartelijke woorden zijn er Maandagmiddag gesproken in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann, waar de heer H. C. Vernout gehuldigd is ter gelegenheid van het feit, dat hij vijftig jaar als vrijwilliger aan de Haarlemse brandweer verbonden is. Sedert 1 April 1948 treedt hij op als commandant. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft de jubilaris de médaille voor vijftigjarige dienst van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging op de borst gespeld en van allen, die aan de brandweer ver bonden zijn, ontving de heer Vernout een pick-up-installatie. ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat. Grote Iloutstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag j.l. deel aan een wedvlucht van Duffel af, over een afstand van 143 km. De eerste vogel werd getoond om 15 uur 42 minuten.. De volgende resultaten werden geboekt: IJ. van 't Hert 1; A. Dorsman 2, 5, 6, 16; K. Driehuizen 3, 22, 24, 34, 37; A. Molenaar 4, 36; C. Allebes 7; B. Lukkassen 8, 10; Th. H. v. d. Meulen 9. 12, 33; K. Kramer 11, 15, 20, 30; C. Visser 13; A. H. Daane 14. 26. 32; G. Driehuizen 17. 29: M. Buis 18. 19, 23; H. Bar- tens 21; J. N. Huijer 25; H. Gaus 27; W. G. Koning 28, 31, 35. Bij de Zandvoortse recherche is aangifte gedaan door een dame dat Zondag j.l. ter wijl zij enkele ogenblikken in zee vertoefde haar handtas, met ruim f70 aan binnen- en buitenlands geld van het strand werd ont vreemd. Een strandpachter meldde, dat ten nadele van een zijner cliënten uit een ver- kleedcabine een fototoestel ter waarde van pl.m. f300 werd weggenomen. Opnieuw is de directeur van Publieke Werken te Zandvoort, de heer M. Deutekom in een Haarlems ziekenhuis opgenomen, daar thans trombose in het rechterbeen werd ge constateerd. Kort geleden werd hij, hersteld van eenzelfde euvel in het linkerbeen, uit het ziekenhuis ontslagen. De Zandvoortse muziekkapel, onder lei ding van de heer J. J. Wildschut en met het tamboercorps van mej. H. Rudolphus con certeerden Zondag j.l. in het Militarie sana torium te Amersfoort. Hetzelfde populaire programma, dat men onlangs in Zandvoort ten gehore bracht, werd hier uitgevoerd, o.a. „Die Post im Walde" met als trompetsolist de heer Wildschut, het geheel onder leiding van de heer B. Balledux, en de grote taptoe. De geneesheer-directeur verklaarde later mede namens de verpleegden, dat dit het best verzorgde concert was, dat men in de inrichting tot nu toe medemaakte. Een her optreden in het volgend jaar werd op ver zoek gaarne toegezegd. De Kroonzaal was op bijzondere wijze versierd. Aan de wand hingen voorwerpen, die verband houden met het blussen van branden. De onder-commandant, de heer J. P. F o 11 opende de rij van sprekers en her innerde er aan, dat de heer Vernout zich als jongen van vijftien jaar aangetrokken voelde bij de brandweer te komen; dit ge voel voor burgerzin is steeds zijn ideaal gebleven. Bij de brandweer betoonde hij een ijver, toewijding en een belangstelling met als resultaat, dat hij na enkele jaren opviel. De heer Vernout bleek de geschikt heid te beschikken, om in 1948 de hoogste functie op zich te nemen. Zij, die dagelijks met de commandant samenwerken, onder vinden steeds, wat hij voor het corps be tekent. De jubilaris geniet een waardering en een respect, die ongetwijfeld de pijlers vormen, nodig voor een goede geest, maar meer nog een noodzaak voor een goede brandbestrijding met alles wat hiermee verband houdt. De heer Pollé haalde her inneringen op uit het verleden en vervolg de, dat de brandweer een beroepskern heeft van 28 man, een vrijwilligerskorps van 120 man, een wagenpark van vijf auto- spuiten, twee ladders en enkele motorspui ten. Een vooruitgang is waar te nemen en daarin heeft de heer Vernout een groot aandeel gehad. Tenslotte bracht spreker de commandant dank voor de vele diensten aan de gemeente bewezen en in het bij zonder aan de brandweer; het is een eer voor alle brandweerlieden een comman dant te hebben, die deze verdiensten heeft. Geschenken van de brandweer In aansluiting op de toespraak van de ondercommandant richtte de hoofdbrand meester, de heer P. B. Kerkhof zich tot de commandant en overhandigde een pick- up-installatie. „Wij gaan met u door het vuur en door het water", verzekerde de heer P. F. S e r- n voorzitter van de Haarlemse Vereni ging van brandweerlieden „De Tien", de jubilerende commandant en erevoorzitter der vereniging. Er zijn weinig gelegenheden de heer Vernout te huldigen en daarom was spreker dankbaar het nu te kunnen doen. Als geschenk bood hij sigaren aan. Namens oud-vrijwilligers sprak de heer P Jansen de jubilaris toe en hij herin nerde aan het verleden, toen alles anders ging bij de brandweer. Van het begin van zijn loopbaan was de heer Vernout een geestdriftig vrijwilliger die zich op de hoogte stelde van alle zaken, die verbana hielden met de brandweer. Daarom was het een goede keuze in 1948 om de jubilaris van heden te benoemen tot commandant. Hij overhandigde gramofoonplaten. „Kerel" Om vier uur verscheen het bijna voltal lig college van B. en W. ter receptie. Bur gemeester Cremers zeide, dat de heer Ver nout geen vriend was van lange toespraken. Hij had echter maar één woord nodig en Burgemeester mr. Cremers speldde de jubilerende commandant de médaille van de Koninklijke Nederlandse Brandweer vereniging op. dat was: „kerel". De heer Vernout was een kerel, die altijd zijn plicht kende en een stille werker, die wist, hoe hij zijn gang moest gaan. Rustig gaf hij tijdens het com mando zijn bevelen. In bijeenkomsten met de hoofdbrandmeesters luisterde de com mandant rustig en geduldig naar de op merkingen. De heer Vernout was de man COOOOCXX>OOOOOOCX>CO(XXXOOCXXX>OOC foo XXX>OOOOC50CXX)OOOOC)OOOOOOC s Toen de brandweerlieden nog gezellig bijoen waren in restaurant Brinkmann 5 kwam in de seinzaal van de brandweer- 8 J kazerne het bericht binnen van een uit- p 8 slaande brand aan de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord. De brandweer was r 8 paraat en begaf zich naar de Rijks- 2 q straatweg. Daar bleek echter, dat er van f- een brand geen sprake was. Een vrouw, 8 die in een bouwkeet verbleef, had een 8 grote vlam gezien op de derde verdie- 'i ping van een in aanbouw zijnd blok 8 woningen en vermoedende, dat er d brand was uitgebroken, belde zij de 8 'i, brandweer op. Op de derde verdieping 8 was een loodgieter werkzaam. Hij moest 8 een benzinelamp gebruiken en bij het g r aansteken er van ontstond een grote 8 o vlam. Dit werd gezien door de vrouw. 8 De brandweer heeft gedemonstreerd, 8 dat zij onder alle omstandigheden snel 8 ter plaatse is. 8 OCCiOCa^^jOCKZXX^COOOCCOCOCOOCOOOCCOaXXXXXXXJDDOOCCaMCO van de praktijk. Spreker weet, dat hij het niet gemakkelijk heeft gehad, vooral niet na 1 April 1947, toen de beroepsbrandweer gedeeltelijk geliquideerd moest worden. Deze liquidatie heeft heel wat voeten in aarde gehad. Bovendien kreeg hij tot taak de vrijwilligers weer in hun element te krijgen. Het was moeilijk van een twee heid een eenheid te maken, maar hij is vol komen geslaagd. Later heeft de heer Ver nout zijn krachten moeten geven om de brandweer te doen aanpassen en te reorga niseren in het kader van de bescherming bevolking. Die taak werd aangekondigd met een regen van papieren en daarna volgde een reeks van besprekingen. De heer Vernout wist spoedig waarom het ging en als de bescherming burgerbevolking in actie moet komen, dan weet spreker, dat de brandweer paraat is. Dat is te danken aan het beleid van de commandant. In één woord gezegd: „kerel"; meer lof wilde spreker de jubilaris niet toezwaaien. Namens de Koninklijke Brandweerver eniging speldde de burgemeester het onder scheidingsteken op. Als er iemand is, die de onderscheiding verdient, dan is het de com mandant, „onze kerel," besloot mr. Cremers. Andere sprekers Majoor W. J. van Westerhoven (Van onze correspondent in Brussel) Op de agenda van de Benelux-ministers- conferentie, welke hedenmorgen te Brussel is begonnen, staan belangrijke punten. In de eerste plaats hebben Benelux-ambtena- ren een nieuw ontwerp protocol opgesteld voor de parlementaire Beneluxraad, een instelling die het recht van initiatief ver krijgt. Deze raad bestaat uit 21 Belgische, 21 Nederlandse en 7 Luxemburgse parle mentsleden. In de tweede plaats zullen de drie mi nisters van Landbouw worden benoemd tot leden van het comité van ministers. Minister Mansholt zal een soepeler systeem bepleiten om te beletten dat het invoeren de land (in de meeste gevallen België) op eigen houtje de invoerprijzen van de land bouwproducten, die onderworpen zijn aan minimumprijzen, bevriest. In geval Neder land niet accoord gaat met deze prijzen, zal een beroep mogelijk moeten zijn op arbi trage. Bovendien zal het invoerende land niet eigenmachtig de grens mogen sluiten, hetgeen bijvoorbeeld het vorige jaar ge beurde met de invoer van Nederlandse groenten in België. Op een algemener plan is de Nederlandse minister van Landbouw voorstander van een organisatie en samenwerking van de Belgische en Nederlandse landbouw, voor namelijk wat de export betreft. Het derde punt van de agenda is een bespreking over een gemeenschappelijke Beneluxlijst der invoer-liberalisatie uit de landen der Europese Organisatie voor Eco nomische Samenwerking. De O.E.E.S. heeft deze Benelux-lijst niet aanvaard, om dat zij van oordeel is dat de Benelux- landen 90 percent van hun invoer uit Europa in de plaats van de huidige 87 percent kunnen liberaliseren. Nederland is bereid nog ongeveer één percent produc ten vrij te geven. De Belgische regering, ondier druk gezet door de landbouwkrin- gen, is van oordeel geen nieuwe liberali satie te kunnen voorstellen. De Benelux- regeringen zouden nochtans te Parijs be loven binnenkort de ontbrekende 2/2 per cent producten bij de invoer te liberalise ren. Ook de accijnzen op tabak en bier, reeds besproken ter conferentie van 20 Juli, zullen nogmaals worden bekeken. Verkeer gedurende zes uren gestremd Doordat een baggermolen Maandagmid dag in aanraking is gekomen met de op haalbrug van de sluis te Spaarndam is het verkeer van halftwee tot halfacht gestremd geweest. Een boot sleepte een grote baggermolen van de N.V. Van Hattem en Blankevoort in Noordelijke richting uit de sluis van Spaarndam. Toen de molen het einde van de sluis naderde schoot een lijn, die beves tigd was aan de sleepboot, los en de bag germolen kantelde. Daardoor werd de bo venkant van de ophaalbrug geraakt en werd zij ontzet. Het was niet mogelijk de brug omlaag te krijgen. Eerst moest zij met behulp van een bok vap de Scheeps werf Stapel los gemaakt worden. Toen de brug over het water werd gelegd bleek zij niet te passen. Voorzieningen moesten worden getroffen, waarmee men pas om half acht gereed was. Het autoverkeer kon daardoor niet over de brug geleid warden. De baggermolen is recht getrokken en heeft de reis voortgezet. Een 22-jarig meisje uit Beverwijk, dat Zondagavond met een IJmuidense jongeman in hotel De' Rustende Jager te Castricum vertoefde, kwam na afloop van het dansen tot de minder aangename ontdekking dat haar „galant" met medeneming van haar tasje was verdwenen. Behalve de gewone dames-attributen bevatte het tasje een portemonnaie, waarin zich een bedrag van rond f 16 bevond. Het meisje, dat van de diefstal geen aangifte bij de politie deed, hoopt de jongeman nog eens tegen te ko men, al is de kans daarop erg klein, daar hij, naar de Beverwijkse vertelde, varende is. Mocht hij echter onverhoeds de jonge dame tegenkomen dan staat hem ongetwij feld het een en ander te wachten. Onbekende lieden hebben het afgelopen weekend, toen Castricum in diepe rust ver zonken was, automatiek „De Zaadschuur" aan de Dorpsstraat met een bezoek vereerd. Zonder daar ook maar een penning voor te betalen werd de zich in de automaten be vindende voorraad gehaktballen, salade's en wat dies meer zij gestolen, hetgeen de vol gende morgen door de eigenaar van de auto matiek werd ontdekt. Aangifte bij de rijks politie volgde en deze heeft de zaak in on derzoek. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Sep tember 1.922.425 tegen 1.914.912 op 1 Augus tus. Op 1 Augustus waren er 497.113 aan geslotenen op net draadomroepnet tegen 495.846 op 1 Juli. Op 26 September hoopt de nestor van de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. A. Goslinga te Sloten (N.H.) zijn 70ste verjaardag te vieren. Hij werd in 1918 be noemd tot hoogleraar aan de Vrije Universi teit om onderwijs te geven in de nieuwe algemene en vaderlandse geschiedenis, als mede in het middel-Nederlands. De reinigingsdienst van de gemeente Bolsward bezorgde dezer dagen bij de in woners nieuwe vuilnisvaten met op het deksel de Friese plaatsnaam Boalsert. Ook op de vuilniswagens en veegkarren zijn Friese teksten aangebracht, De Koningin beeft ten paleize Soest- dijk ontvangen de president van de Rotary International, de heer Taylor uit Chicago, alsmede de gouverneurs van Noord- en Zuid-Nederland, mr. A. J. Sauer en mr. E. E. Menten. In de week van 22 tot en met 28 Augus tus zijn aangegeven vier gevallen van kin derverlamming, namelijk in Haarlem, Nieuwkoop, Bocholtz en Eijgelshoven. Voorts zijn 120 gevallen van Roodvonk aangegeven. Te Leeuwarden is de tentoonstelling „Energie", uitgaande van de Provinciale Vereniging van Electrotechnische Installa teurs en de afdeling Friesland van de Neder landse Vereniging van Radio-détailhandela ren geopend door de Commissaris der Ko ningin. In het beursgebouw is voorts de landbouwtentoonstelling „De boerderij in de Beurs" geopend. 99 (Van een Haagse medewerker) De bedrijvigheid en de welvaart heersten in Nederland door gunstige omstandig heden altijd voor een belangrijk deel in het Westen. Er waren daartegenover andere delen van het land, in Groningen, Friesland en Overijsel bijvoorbeeld, waarvan de welvaart verdween met de afgraving van het veen. Daar ontstond dan werkloos heid en het gevolg was dat vele mensen met ondernemingsgeest, ofschoon gelukkig niet allemaal, noodgedwongen wegtrokken naar het Westen, dat ongezellig over bevolkt werd. Tegelijkertijd dreigde het gevaar, dat in de verarmde gebieden juist de mensen met weinig ondernemingszin achterbleven, waardoor voor het gehele gebied de kans op opbloei werd verminderd. De mensen hebben nu eenmaal eikaars steun nodig om, ieder naar aanleg, tot ontplooiing te kunnen komen en tot meer welvaart te geraken. Daarom heeft de regering in 1952 voorlopig f 51 millioen ter beschikking willen stellen om die in economische ontwikkeling achtergebleven ge bieden weer in te schakelen bij de welvaart van Nederland. De noodzakelijke uit breiding van de industrie biedt daartoe de kans. De industrie schreeuwt om arbeids krachten. Die zijn schaars in het Westen, maar ze zijn ruimer aanwezig in andere delen van het land. Daarom wil de rege ring in die gebieden gunstiger voorwaar den scheppen voor de vestiging van fabrie ken door de aanleg van wegen, het in ge reedheid brengen van industrie-terreinen en bevordering van vakscholing. De gebieden, die de regering in de eerste plaats tot ontwikkeling wil brengen, zijn Zuid-West en Oostelijk Groningen, Ooste lijk Friesland, Noord-Oost Overijsel (dit zijn voornamelijk de afgegraven veenge bieden waar de werkloosheid, hoewel niet altijd zichtbaar, groter is dan normaal), voort-s het gebied rond Hoorn en Medem- blik, Zuidwest en Noordoost Noord Bra bant en Noordoostelijk Limburg. Het meeste van de hiervoor in vier gedeelten beschikbaar gestelde 51 mil lioen, namelijk 46 millioen, is bestemd voor de Noordelijke provincies. Het initiatief is prachtig, dat blijkt bij voorbeeld in het vroegere veengebied van MANILLA (Reuter-AFP) Op de con- t ferentie te Manilla is men het eens gewor den over de economische bepaling van het voorgestelde verded'iigings verdrag voor Zuid-Oost-Azië. Zij verschilt enigszins van het oorspronkelijke Amerikaanse voorstel, doch voorziet nog steeds in het verlenen van hulp aan Zuid-Oost-Aziatische landen, zonder dat rechtstreekse verplichtingen aan de gesteunde landen worden opgelegd. Voorts besloot men een „militaire plan commissie" in te stellen voor de uitwer king van de militaire vraagstukken. Deze commissie zou geen permanent hoofdkwartier hebben en van tijd tot tijd vergaderen. De ledien zouden niet verplicht zijn aan de bijeenkomsten van dit militaire orgaan deel te nemen. Een andere com missie zal de bijzonderheden van het ver drag uitwerken. In het ontwerp-verdrag staat, dat de ondertekenende staten zich verplichten het hoofd te bieden aan „communistische aig- gressie". Men hoopt in Westerse delegatiekringen, dat Zafroeilah Khan van Pakistan geen bezwaar zal maken tegen de beperking van het begrip aggressie, als wordt aangegeven door het woord „communistische". Het Westen wil aan het begrip „communistische aggressie" vast houden, omdat het niet het gevaar wil lopen verwikkeld te worden in geschillen tussen niet-communistische Aziatische landen, zoals India en Pakistan. Er zal geen melding worden gemaakt van Laos, Cambodja en Vietnam. In de in leiding van het verdrag zal slechts worden verklaard, dat goede nota genomen is van de te Genève gesloten overeenkomsten. Een lid kan uittreden één jaar nadat het de Philippijnse regering van dat voornemen in kennis heeft gesteld. Met algemene stemmen kan een nieuw lid worden aan genomen. De lidstaten verbinden zich elk herinnerde aan het contact met de garni zoenscommandant, welk contact altijd van prettige aard is geweest. De heer J. Po o r- ta, commandant te Enkhuizen, sprak namens de kerncommandanten van de Ne derlandse Vereniging van Brandweercom mandanten; de heer J. H. Hartman, namens de Kennemer Journalistenvereni ging, en mr. J. A. P. C. ten B o k k e 1, namens het Centrum-Comité van de com missie van nationale feesten. Voorts waren onder andere ter receptie de heren D. R. A. van Langen, hoofdinspecteur voor het brandweerwezen; D. Breebaart, secretaris, eri H. M. Honijk, penningmeester van de Noordhollandse Brandweerbond, vele hoof den van gemeentelijke diensten en afge vaardigden van brandweren. internationaal geschil, waarin zij verwik keld raken, langs vreedzame weg op te lossen. Bij de economische aspecten van het verdrag is men op moeilijkheden gestuit. Foster Dulles zou die hoop hebben uitge sproken, dat de lidstaten niet alleen maat regelen nemen om hun eigen welvaart te verzekeren, maar ook rekening houden met het economisch welzijn van Japan, dat in de ogen der Amerikanen een sterk bol werk tegen een communistische aanval kan vormen. Verschillende delegaties zouden hiertegen bezwaar gemaakt hebben. Het officiële Sovjet-Russische persbureau „Tass" haalt een hoofdartikel van de ..Pravda" aan, waarin de voorgenomen Zuid-Oost-Aziatische verdragsorganisatie wordt vergeleken met het anti-Comintern- pact. Volgens de „Pravda" zal een even tuele overeenkomst een aggressief karakter dragen en gericht zijn op de „althans ge deeltelijke herovering der posities, die het Westen in Azië heeft verloren". In Augustus passeerden in totaal 574 schepen, die IJmuiden binnen kwamen, de pieren. In totaal gingen 549 schepen naar buiten, tezamen derhalve 1123 schepen. Voor Amsterdam kwamen aan 452 sche pen, voor Zaandam 46, voor Buitenhuizen 3, voor Beverwijk 2, voor Velsen (papier fabriek) 13, voor Oostelijke binnenhaven Hoogovens 10 en voor buitenhaven Hoog ovens 17 schepen. Als bijlegger kwamen in de Vissershaven 19 schepen binnen. Van Amsterdam vertrokken 458 schepen, van Zaandam 26, van Buitenhuizen 3, van Beverwijk 2, van Velsen (papierfabriek) 12, uit de Oostelijke binnenhaven Hoog ovens 19, uit de buitenhaven Hoogovens 17 en uit de Visserhaven 11 schepen. Er ver trokken 36 bijleggers. Van Amsterdam, Zaandam en Velsen vertrokken via O.B.H. en als bijleggers 35 schepen. Een arbeider van de afdeling ovenbouw W. v. W. uit Beverwijk moest Zaterdag morgen tegen elven een reparatie uitvoeren aan een wiel van een der aanhangwagentjes van deze afdeling van Hoogovens. Deze wie len bestaan uit twee velgen waartussen de band is geklemd. Nu schijnt Van W. per on geluk de bouten, die de velgen te zamen houden, losgedraaid te hebben. Hierdoor werd de spanning op een van ce velgen zo groot, dat deze uit elkaar sprong. Van W. werd door een scherf aan het gelaat getrof fen en moest met verwondingen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden opge nomen. Dedemsvaart, waar voor 225.000 een in dustrie-terrein is aangelegd, waarvan het rijk 80 percent van de kosten heeft gedra gen en de provincie 10 percent. Op de fa briekshallen levert het rijk een bijdrage van 25 percent. Daardoor is reeds aange trokken de Speelgoedfabriek Holland en de Confectiefabriek Van Dedem. Het be langrijkst op dit industrie-terrein is echter de uitbreiding van de bestaande Tricotage- fabriek van Delana, die de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel vandaag officieel in gebruik stelt. Er zit leven en groei in Dedems vaart, maar daarmee verminderen niet de problemen van dit zogenaamde „probleemgebied". Want het rijk heeft wèl subsidie gegeven voor de indus trialisatie, maar niet voor de conse quenties daarvan. Als de bevolking van Dedemsvaart en omstreken niet meer wegtrekt dan zijn er voorzieningen nodig voor de vrije-tijdsbesteding. Er is behoefte aan een zwembad, aan een sportpark, aan een toneelzaal, aan een medisch cen trum met badhuis, aan clubhuizen voor de jeugd enzovoort, grotendeels voorzieningen in de culturele sfeer. Door de versnelde industrie-uitbrei ding, gevolg van het subsidie, zijn de financiën van de gemeente niet toe reikend om in de behoeften te voor zien. En enkele besluiten op dit gebied van de gemeenteraad heeft het provin ciaal bestuur moeten vernietigen. Onwillekeurig rijst de vraag: kunnen de fabrieken niet financieel in de bres sprin gen? Zij hebben er belang bij. Zij bevor deren dan de gezelligheid in de gemeente, waarin reeds een opgewekt verenigings leven heerst. Dat gebeurt al, maar het is eigenlijk niet goed. Juist in de culturele sfeer moet er geen binding zijn met de fa briek en moeten de mensen volkomen vrij zijn. In de tegenwoordige tijd bestaat het gevaar dat de persoon van de arbeider geheel in de onderneming opgaat. Er moet echter een vrije sfeer voor zijn persoon lijkheid blijven. Alle gebeurtenissen in het leven van de arbeider moeten niet aan de fabriek worden gebonden. Hij moet niet met zijn gehele persoonlijkheid teveel in de sfeer van de onderneming worden op gesloten. Zoals gezegd worden de 51 millioen ter beschikking gesteld in vier fases. Het ziet er thans naar uit dat de volgende stap ter bevordering van de industrialisatie moet worden gedaan in de bevordering van de culturele sfeer. Die stap is moeilijker te verdedigen dan de aanleg van een zo materieel iets als een industrie-terrein. Maar zij blijkt noodzakelijk voor succes. Voor het aantrekken van fabrieken is het niet voldoende een industrie-terrein aan te leggen. Dedemsvaart voelt sterk het gemis van een H.B.S., vooral omdat de bevolking van Dedemsvaart en omgeving beslist leer- en leesgierig is. Er worden de meeste boeken uit de plattelandsbiblio theek geleend van de hele provincie. De oorspronkelijke bevolking is afkomstig uit Groningen en Friesland en veelal ook uit Duitsland (Westfalen). Er i*s telkens nieuw bloed in gekomen en dat schiep een geeste lijk gezonde bevolking. Men wanhoopt daarom niet aan het suc ces van de industrialisatie in het probleem gebied Dedemsvaart. Maar daarvoor is nu ook nog nodig dat er krachten uit het Westen worden aangetrokken, voor wie uiteraard ook de levensomstandigheden aantrekkelijk moeten zijn. Als zij komen hebben zij natuurlijk woningen nodig en dat is ook weer een probleem, net als overal elders. Vooral de middenstands woning is net als elders een speciaal pro bleem. De grote steden vragen voorrang voor woningbouw omdat inwoning zo ver schrikkelijk is. In Dedemsvaart is er wei nig inwoning, eenvoudig omdat de huisjes van de oorspronkelijke veenarbeiders daar veel te klein voor zijn. Van de ongeveer 2400 woningen in Dedemsvaart zijn er 600 krotwoningen. Toch komen er reeds velen uit het Wes ten naar de provincie. De provincie krijgt nu terug wat zij aan energie en onüerne- mingsgeest vroeger aan het Westen heeft afgestaan. Het zijn natuurlijk niet dezelfde mensen, maar hun kinderen of kindskin deren. Zij komen terug omdat de welvaart nu wordt gespreid over geheel Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10