Adenauer wekt verzet binnen zijn coalitiekring Dehler neemt het op voor premier Mendès-France K.L,M.-directeurgeen startverbod voor overige super-constellations Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Internationale atoombank is zonder Moskou opgericht West-Duitse liberalen in het geweer Staking van 24 uur in Amsterdamse haven President Eisenhower hoopt dat geen enkel land afzijdig zal blijven Interne pontenmisère aanleiding tot overleg Deze week antwoord op het Sovjet-voorstel Aspirant-vliegtuigdief in Darwin gepakt Het woord is aan De „Triton" kan niet geborgen worden Uiteenlopende verklaringen laten de vraag naar de oorzaak onbeantwoord „Het toestel raakte in de lucht onklaar" DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 Ongeveer 3000 arbeiders hebben het werk neergelegd Adenauer betuigt instemming Vermoedelijk een Nederlander Waar de Triton verongelukte Weerrapport 69e JAARGANG No 50 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 204 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (United Press) Bondskanselier Adenauer is uit zijn vakantieverblijf in het Zwarte Woud in Bonn teruggekeerd, waar hij dadelijk critiek ondervónd in eigen coalitiekring wegens de afkeuring die hij in het openbaar heeft laten horen over de wijze waarop premier Mendès-France van Frankrijk met de Europese Verdedi gingsgemeenschap is omgegaan. De critiek kwam van de kant van Thomas Dehler, die minister van Justitie in het eerste ka binet van Adenauer was en thans fungeert als voorzitter van de vrije democratische partij (F.D.P.), na de C.D.U. de sterkste politieke groepering; in de vier-partijen- coalitie. Dehler zei op een persconferentie: ...Wij verwerpen met klem elke poging om van Mendès-France het zwarte schaap te maken. Van socialistische (oppositie) zij de werd verklaard dat de beschuldiging van Adenauer dat de communisten de E.V.G. hadden weggestemd, uitdagend moet klinken in Franse oren en de scherp ste afkeuring verdient. Niets heeft in het jongste verleden meer schade berokkend aan de bondsrepubliek dan de jongste rede van de bondskanselier en het interview dat hij aan de Londense Times heeft toege staan." In een vraaggesprek met de Times heeft Adenauer onder meer gezegd: „Ik betreur het te moeten zeggen dat Mendès-France de E.V.G. wenst te vernietigen. Het is van belang op te merken dat Mendès-France geen meerderheid achter zich heeft." Deze en andere opmerkingen van de bondskan selier hebben in officiële Parijse kringen en de Franse pers bittere reacties opge roepen. Dehler karakteriseerde Mendès-France als een „zeer realistisch politicus". Verder was de liberale functionaris van oordeel dat het ook de fout van Duitsland was dat de E.V.G. niet bekrachtigd was. Wanneer de West-Duitse coalitiepartijen meer spoed gezet hadden achter de behandeling in de bondsdag, was het gehele ratificatieproces al achter de rug geweest. „Wij schieten ons doel voorbij, wanneer wij thans beginnen Mendès-France tot mikpunt te maken", vervolgde hij. „Wij hebben de toestand in Frankrijk verkeerd beoordeeld. Frankrijk is nimmer bereid geweest een deel van zijn souvereiniteit op te geven voor de „vol maakte E.V.G.". Dehler geloofde dat een rechtstreeks West-Duits deelgenootschap aan de NAVO via een Europees coalitieleger de beste op lossing zou zijn. Een Westelijke defensie Hedenmorgen is in de Amsterdamse haven een staking uitgebroken. Naar schatting zijn ongeveer drieduizend haven arbeiders niet aan het werk gegaan. Het grootste aantal hiervan, 2300, is in dienst bü de Samenwerkende Havenbedrijven, de anderen behoren tot de vaste ploegen van verscheidene scheepvaartmaatschappijen. Van de S.H.B. werkten in het begin van de morgen nog ongeveer 100 man. In de houthaven, waar 14 houtschepen liggen, is de staking algemeen. Naar de bij de E.V.C. aangesloten Alge mene Bedrijfsbond Transport (A.B.T.) mededeelt, is op een Maandagavond te Amsterdam gehouden vergadering van havenarbeiders met vrijwel algemene stemmen besloten 24 uur in staking te gaan ter ondersteuning van looneisen. Deze looneisen, aldus een woordvoerder van de A.B.T., die beogen een verhoging van het basisweekloon, zijn nog niet ge formuleerd. Zij zouden op een vandaag te houden vergadering nader worden uitge werkt en vastgesteld. In de Amsterdamse haven zijn, volgens een opgave van de A.B.T. ongeveer 6000 arbeiders werkzaam; 2300 bij de S.H.B. en 3700 bij de verschil lende scheepvaartmaatschappijen. De klachten van de bootwerkers der S.H.B. zijn, dat zij te lang in de dagdienst en te weinig in de avond- en nachtdienst worden ingedeeld. Voor de arbeid in de avond- en nachturen wordt respectievelijk een toeslag van 33 en 50 percent uitge keerd. De moeilijkheden begonnen gistermiddag, toen bootwerkers.werkzaam bij de Konink lijke Hollandse Lloyd, het werk neerleg den. Na de mededeling dat hun klachten nader zouden worden onderzocht, wilden zij het werk hervatten, mits over de l'/2 uur, dat zij niet gewerkt hadden, door de scheepvaartvereniging „Noord" loon zou worden uitbetaald. Deze eis werd echter niet ingewilligd. Daarop werd door de Al gemene Bedrijfsbond Transport gisteravond een vergadering belegd. Vier jaar lang is er in de Amsterdamse haven geen staking van betekenis geweest. Wel hebben zich de afgelopen maand een vijftal kleine conflicten voorgedaan. Eisen Op de vanmorgen in Bellevue te Am sterdam gehouden vergadering van de sta kende havenarbeiders, belegd door de Al gemene Bedrijfsbond Transport (E.V.C. heeft de secretaris van deze bond, de heer F. Meis, drie eisen geformuleerd, welke naar het oordeel van het hoofdbestuur aan de scheepvaartdirecties moeten worden ge steld: langere rusttijd; betere taakverdeling (met name van het nachtwerk) en on middellijke loonsverhoging van zeseneen- halve gulden per week voor alle havenar beiders, zowel in Amsterdam als in Rot terdam. zonder Frankrijk achtte hij ten enenmale onmogelijk. Overleg van negen Adenauer zal waarschijnlijk vandaag weer een onderhoud hebben met de Britse Hoge Commissaris Sir Frederick Hoyer- Millar over de negen-mogendhedenconfe- rentie, die de grondslagen zou moeten leg gen voor een Duitse herbewapening. Een officiële West-Duitse woordvoerder ver klaarde: „De gehele kwestie van de con ferentie bevindt zich nog in het stadium van het eerste overleg. Volgens de zegslie den in officiële kringen stelt Adenauer zich op het standpunt dat een grondige voorbe reiding via diplomatieke kanalen nodig is, wil een dergelijke conferentie snelle en be vredigende resultaten opleveren. De Britten en West-Duitsers zijn giste ren nog niet tot overeenstemming gekomen over de vorm van een conferentie, zoals die zich door Groot-Brittannië wordt ge dacht. Men gelooft dat de moeilijkheid ligt in de voorgestelde datum van 14 Septem ber. Dit is naar het oordeel der Duitsers te vroeg. Sir Frederick, de West-Duitse staats secretaris voor Buitenlandse Zaken Walter Hallstein en het hoofd van de politieke af deling van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken ambassadeur Herbert Blankenhorn hebben gisteren reeds ge sproken over de best mogelijke middelen voor het bereiken van Duitse souvereiniteit en van een Duitse bijdrage aan de Wester se defensie. De besprekingen zullen wor den voortgezet. Met betrekking tot de vorm en omvang van de conferentie, die door Groot-Brittannië is voorgesteld, is men niet tot definitieve besluiten geko men. DENVER (Colorado) (Reuter)) Bij de opening te Shippingpost in Pennsylva nia van de eerste fabriek in de Verenigde Staten, die haar energie ontleent aan bij kernsplijting vrijkomende kracht, heeft president Eisenhower meegedeeld dat tus sen de Verenigde Staten en een aantal an dere landen een overeenkomst is gesloten, waarbij een internationale organisatie wordt ingesteld, wier taak het zal zijn de aanwending van atoomsplijtingskracht voor vreedzame doeleinden te bevorderen en technisch mogelijk te maken. De „andere landen" werden niet ge noemd, doch volgens een van Eisenhowers medewerkers betreft het Groot-Brittannië, Canada, Australië, Zuid-Afrika, Frankrijk en België. In zijn toespraak zei Eisenhower ondei meer: „Ik hoop, dat geen enkel land zich afzijdig zal houden van het werk dezer or ganisatie". Hij deelde voorts mee dat de Verenigde Staten onderhandelen over de bouw van een atoomreactor in België. De Verenigde Staten zullen een school voor kernsplitsingswetenschappen openen, „om vertegenwoordigers van bevriende landen ie helpen zich de nodige bekwaamheid op dit gebied te verwerven. „Ik vertrouw, dat de atoomsplijtingskracht niet slechts voor vernietigingsdoeleinden zal worden aange wend, doch dat zij de machtige dienaar en onvermoeide weldoener van de mensheid zal worden", aldus besloot de president. In December 1953 hield Eisenhower in de Algemene Vergadering van de UNO een toespraak, waarin hij voor het eerst het denkbeeld naar voren bracht, dat is neer gelegd in de thans tot stand gekomen over eenkomst. Daarop zijn (besloten) onder handelingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gevolgd, doch deze hebben niet tot Russische deelneming geleid. Een zesjarig jochie uit Washington blaast nonchalant op zijn bubbelgum, terwijl hij op de enorme hand zit van een der figuren van het Iwo Jima standbeeld op de Arling ton National Cemetery te Washington. Op 10 November zal het beeld worden onthuld en opgedragen aan de gesneuvelden van de Amerikaanse Marine in de tweede wereldoorlog. Gisteravond is in Zaandam een verga dering belegd door de Algemene Bond van Ambtenaren, de A.B.V.A., deel van het N.V.V., waarbij een deel van het pontper- soneel van de Rijkswaterstaat is georgani seerd. Deze bijeenkomst had tot doel de pro blemen te bespreken, die al jaren onder het personeel der pontveren over het Noordzeekanaal leefden, als gevolg van de salariëring en de overurenregeling zowel als door de waardering der functies. (Men zie onze artikelenreeks over dit onderwerp van enige tijd geleden). Inmiddels vernemen wij, dat op ver schillende onderdelen kleine verbete ringen reeds dezer dagen zijn ingevoerd, waardoor onder meer het voorschot op de achterstallige overuren werd uitbetaald en ook voor de overuren op Zon- en feest dagen een bevredigender oplossing kon worden gevonden. Eisenhowers gezegde: „Ik hoop, dat geen enkel landenz." wordt onder meer ge zien als een hernieuwde uitnodiging aan de Sovjet-Unie, om aan internationaal werk ter bevordering van de aanwending van atoomsplijtingskracht voor vreedzame doel einden deel te nemen. LONDEN. (Reuter/AFP/UP). Het Westelijk antwoord op de Sovjet-nota's van 24 Juli en 4 Augustus over de „Euro pese veiligheid" en een Viermogendheden- conferentie zal in de loop van de week te Moskou overhandigd worden, zo is van de zijde van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken vernomen. In het Westelijke antwoord zal verklaard worden, dat de drie regeringen niet kun nen instemmen met nieuwe besprekingen tussen Oost en West over Europa als de Sovjet-Unie niet eerst belooft, dat zij vrije verkiezingen in Duitsland zal toestaan en de kwestie van het Oostenrijkse staatsver drag zal regelen. Bondskanselier Adenauer heeft de tekst „zonder reserve" aanvaard. Het ontwerp was door de Westelijke Grote Drie aan de West-Duitse regering voorgelegd. PORT DARWIN A.F.P.-U.P.) De Australische politie heeft Maandagavond de man gearresteerd, die Zaterdag heeft getracht zich op het vliegveld van Port Darwin meester te maken van een Dakota- vliegtuig DC-3. Volgens de politie is de arrestant een Nederlandse clandestiene immigrant, die naar Ceram wilde vliegen om „de republiek Zuid-Molukken" te hel pen in haar strijd tegen de Indonesiërs. De jonge man, een ervaren vlieger, zal worden vervolgd, omdat hij zonder de ver eiste papieren heeft plaatsgenomen aan de stuurknuppel van een burgervliegtuig. De verdachte, die een grote baard draagt, is reeds vele maanden in Darwin werkzaam op een scheepswerf. Voordat hij zijn poging tot diefstal deed, had hij zijn baard afge schoren. Uit kaarten die hij achterliet is gebleken dat hij van plan was eerst naar het eiland Melville te vliegen. De naam van de verdachte heeft de politie niet bekend gemaakt. Met de K.L.M. convair PH-CKG, waarmede Zondagmorgen de groep K.L.M.- en rijksluchtvaartdeskundigen naar Shannon ging, zijn Maandagmiddag vier beman ningsleden van de neergestorte „Triton" naar het vaderland teruggekeerd. Het waren de 2e vlieger Evert Webbink, de derde piloot Johan Tieman, de radiotele grafist Henri Oudshoorn en de 2e boordwerktuigkundige Cornelis Kievits. Het was een groepje ontroerde en innig dankbare familieleden, die de terugkerende mannen aan de voet van de landingstrap opwachtte. Alle bemanningsleden hadden op Shannon van het Ierse Rode Kruis en collega's burgerkleding gekregen. Op de foto rechts ziet men de derde piloot Tieman behouden verenigd met zijn vrouw huiswaarts gaan. Op de foto links stapt de president-directeur der K.L.M. de heer I. A. Aler uit het toestel dat hem van Shannon naar Schiphol bracht. Direct na aankomst hield hij een persconferentie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Ambrose Bierce: In elk menselijk hart bevinden zich een tijger, een varken, een ezel en een nachtegaal. Het ver schil in karakter is het gevolg van hun ongelijke werkzaamheid. die uw maatschappij heeft onder SHANNON, 7 September (United Press, Reuter, ANP) Het is thans vastgesteld, dat de Zondagochtend verongelukte „Triton" van de K.L.M. precies 2 minuten na zijn opstijging is neergestort. Tweeënhalf uur later arriveerde de piloot Webbink op het vliegveld, waar men tot op dat moment niets van het ongeluk gemerkt had. De onderzoekcommissie houdt zich, behalve met het speuren naar de oorzaak van het neerstorten, ook bezig met beantwoording van de vraag, waarom het vliegtuig- personeel pas zo laat kennis kreeg van de ramp en niet eerder door ontbreken van radiocontact opmerkzaam is geworden op het gebeurde. Het vliegtuig moet thans definitief als verloren worden beschouwd, aangezien het onmogelijk geborgen kan worden. De president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft medegedeeld dat een startverbod voor de Super Constellations niet in overweging is. Hij zeide verder dat er ongetwijfeld verbeteringen op het vliegveld Shannon kunnen worden aangebracht, opdat vertragingen als thans bij het reddingswerk zijn opgetreden, niet meer voorkomen. De onderzoekcommissie is bezig de ver klaringen van bemanningsleden en passa giers te coördineren en te toetsen, om zo doende een beeld te krijgen van wat moge lijk rie oorzaak van de ramp zou kunnen zijn. Voorshands is de beantwoording van de vraag, waardoor de „Triton" zijn onge lukkige landing heeft gemaakt, nog niet mogelijk, aangezien vele verklaringen niei met elkaar overeenstemmen. De commo dore van de „Triton", Viruly, blijkt niet volkomen verrast te ziin geweest door de val, aangezien hij op de instrumenten on regelmatigheden bespeurde. Hij heeft nog getracht de machine op te trekken, doch toen was het al te laat. Andere beman ningsleden blijken reeds onmiddellijk na de start verontrust te zijn door ongewone trillingen en een klap. die niets te maken hadden met de normale verschijnselen ten gevolge van luchtwervelingen. Merkwaar dig is ook, dat het toestel neerkwam met de neus in de richting van het vliegveld. De heer Aler, die Zondag nogal positief was in zijn verKlaring over de „absoluut nor male start", heeft Maandag tegenover de pers de mogelijkheid laten doorscheme ren dat de instrumenten tijdens de start verkeerde aanduidingen hebben gegeven en dat dus de apparatuur van het toestel niet in orde is geweest. Bijna nóg een ramp Doordat een Amerikaanse vrouw een mede-passagier verhinderde een sigaret aan te steken nadat de „Triton" was neer gekomen, zijn de levens van hen die zich nog in het wrak bevonden, gered. Commo dore Viruly vertelde dat mejuffrouw Eli - zabetn Snyder „ons van een zekere dood heeft gered" Het vliegtuig zou zeker ont ploft zijn als een lucifer was aangestoken. Mej. Snyder zegt zelf: „Ik voelde mij duizelig als gevolg van die verschrikkelijke gassen, toen ik bemerkte dat de man naast mij op het punt stond een sigaret aan te steken. Onmiddellijk greep ik de sigaret uit zijn mond en op dat moment zag hij zelf ook zijn dwaasheid in". Zij vertelt verder: „Ik was voor in het vliegtuig en de meesten die omgekomen zijn, bevonden zich achterin. Een van de laatste dingen die ik hoorde voordat wij de verscnrikkelijke cabine verlieten, was de stem van de stewardess, geheel achter uit het toestel, die zei: „Wees maar gerust. Wij hebben een uitstekende piloot en alles komt in orde". Misschien waren het haar laatste woorden". Verkeerde conclusie Het dienstdoende personeel van de ver keerstoren op het vliegveld Shannon heeft wel degelijk gemerkt, dat het radio-con tact met de „Triton" niet tot stand kon worden gebracht, maar heeft daaruit de verkeerde ccnclusie getrokken, dat alleen de radio-installatie van de KLM-machine was uitgevallen, meldt de ANP-verslag- gever op Shannon. Aanvankelijk dacht men ook hier niet aan. Toen kort na de start de radiomel- dingen van de „Triton" uitbleven, maakte niemand zich ongerust. Er was druk lucht - verkeer op Shannon, waar juist gedurende de nacht veel toestellen tussenlandingen maken. De poging tot het leggen van con tact werd even uitgesteld. Toen later ook een tweede poging mislukte, zocht men eerst nog de verklaring in een andere mogelijk heid: wellicht zat de „Triton" „op de sleu tel", d.w.z. zond zij haar mededelingen in morse seinen uit, hetgeen op een andere golflengte geschiedt. Of hiernaar meteen een onderzoek is in gesteld, konden wij op Shannon niet be vestigd krijgen. Eerst daarna begon het uitblijven van radio-contact met de machine opzien te ba ren. Aanhoudend poogde de verkeerstoren de „Triton" op te roepen. Toen er op al die oproepen taal noch teken werd gehoord, trok het personeel de conclusie, dat de ra dio installatie van het KLM-toestel defect moest zijn geraakt. Om één uur vanmiddag zon een toestel van de KLM met de stoffelijke overschot ten der slachtoffers naar Amsterdam vlie gen. De PTT heeft uit Shannon bericht ont vangen, dat 20 van de 26 zakken post. die de verongelukte „Triton" vervoerde, zijn geborgen. De post was afkomstig uit Ne derland en Indonesië. De geborgen post stukken zullen worden gedroogd en daarna naar New York worden verzonden. Omtrent de overige zes postzakken is nog niets bekend. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het volgende telegram aan de di rectie van de KLM in Den Haag gezonden: „Wij zijn diep getroffen door de rampen van de „Willem Bontekoe" en de „Triton". die uw maatschappij heeft ondergaan. Ons hartelijk medeleven richt zich tot de nabe staanden van de passagiers en de beman ningen, die hierbij het leven lieten" Na het bekend worden van de ramp met het vliegtuig „Triton" hebben de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, en de secretaris-generaal van het ministe rie, mr. D. G. W. Spitzen, tijdens een per soonlijk bezoek aan de KLM namens de Nederlandse regering hun deelneming be tuigd met het geleden verlies. Bij de minis ter van Verkeer en Waterstaat is een aan tal telegrammen van deelneming binnen gekomen, onder andere van de Ierse minis ter van Industrie en Handel, de heer Nor ton, de Britse minister van Vervoer en Burgerluchtvaart, de heer John Boyd Car penter en van de Belgische minister van Verkeerswezen, de heer Anseele. (van hedenmorgen 7 uur) ED C ■ih ■at: a o Sg se windstil NO 2 windstil ZZW 4 windstil windstil windstil windstil NW 3 windstil windstil O 2 windstil ZO 2 WZW 2 ZZW 1 W 2 windstil windstil windstil N 1 Neerslag laatste 24 uur toesta n< Stockholm zwaar bew. Oslo regen Kopenhagen mist Amsterdam motregen Londen mist Luxemburg zwaar bew. Parijs geheel bew. Bordeaux zwaar bew. Nice half bew. Grenoble zwaar bew. Genève zwaar bew. Zürich regenbui Locarno lichtbew. Berlijn mist Franfort nevel München zwaar bew. Wenen onbewolkt Innsbruck half bew. Rome onbewolkt Ajaccio zwaar bew. Mallorca geheel bew. pc re c c; ïz c *-> w c u F •S P QJ l- CJ v> V S P Z.S 18 0 15 1 16 0,1 20 0,1 20 21 23 0,5 27 0 24 0 27 0 24 0 25 0.2 25 0 20 0,2 23 2 23 0 27 0 26 0 0 28 0 0 orraooooooooonc KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Komende nacht opklaringen en plaat selijk mist. Weinig wind en lagere minimumtemperaturen. Morgen toe nemende bewolking met plaatselijk enige regen en tot matig of vrij krach tig toenemende Zuidelijke wind. On geveer dezelfde middasf emperaturen. 8 September Zon op 6.02 uur onder 19.13 uur Maan op 17 03 uur. onder 0 18 uur. Maanstanden 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept 12.11 uur: Laatste kwartier V Sept 1.50 uur: Nieuwe maan Hooe en laag water in IJmniden Dinsdag 7 September 'Hoog water- 10 24 en 23 07 uur. i.aag water- 5 29 en 18 01 uur. Woensdag 8 September Hoog water: 11 59 en uur. Laag water: 6.56 en 19.35 uur. axcooroocam**xx)(

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1