„Herhalingsoefeningen" voor bijna honderd Kamerleden ■ir GOLDEN FICTION Agenda voor Haarlem Veertigduizend man Nederlandse troepen naar West-Duitsland Watkins snoerde McCarthy - voor het eerst - de mond Een Eeuw Geleden Washington brengt incident voor de Veiligheidsraad Bezoek aan tien tallen bedrijven Dr. Herbert Evatt lokt Frans protest uit r Hoe is het ontstaan? J Voor het eerst atoom kanonnen in het veld Chinese nationalisten bombarderen Amoy Bonn viert heden zijn eerste lustrum 3 Parlement en industrie Beroep op Mendès-France ten behoeve van diplomate Rumoer om een straaljager MOLENDIJK'S KAPSALONS Neerschieten van Neptune hoog opgenomen Chauffeur reed door na dodelijke aanrijding Dit woord: NIET Een gulden genieting voor 80 ct. OEFENING BA TTLE R O YAL Lord Mountbatten verlaat de Middellandse Zeevloot Amsterdamse groot-winkel- bedrijven zijn voor een koopavond Erkende vakbonden steunen stakers niet Beschieting van oorlogsschepen, vliegtuigen en geschut Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 7 September 1854 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 De bijna 100 Eerste en Tweede Kamer leden, die op uitnodiging van de vier werk geversbonden deze week een bezoek bren gen aan 28 industriële bedrijven in Fries land en Groningen, Zuid-Limburg en West- Nederland, zijn Maandagavond bijeen ge komen op het motorschip „Oranjefontein" van de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij aan de Sumatrakade te Amsterdam. Zij werden hier ontvangen door het bestuur der Nederlandse Reders vereniging. Onder de gasten aan boord be vonden zich ook de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Am sterdam, mr. A. J. d'Ailly, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, mr. D. A. Deiprat, de voorzitter der Amsterdamse Industriever eniging, ir. J. Th. Duyvis, en de directeuren van verscheidene scheepvaartmaatschap pijen. De voorzitter van de contactcommissie van de vier werkgeversverbonden, de heer T. J. Twijnstra, sprak een welkomstwoord, waarin hij zei dat er groot onderscheid be staat tussen de economische toestand van drie jaar geleden, toen Kamerleden even eens een aantal industrieën bezochten, en die van thans. „Herhalingsoefening" De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, zei dat de Kamerleden het prettig vinden, opgeroepen te worden voor deze „herhalingsoefening", waarvan het doel is de samenwerking tussen parlement en industrie te versterken en de Kamer leden in te lichten over de vakopleiding en MELBOURNE (Reuter-AFP-U.P.) Dr. Herbert Evatt heeft een telegrafisch be roep gedaan op de Franse premier Men dès-France om in te grijpen in de zaak mevrouw Oilier. Evatt, die van mening is dat de Franse regering en haar ambassa deur te Canberra onjuist zijn opgetreden, deed zijn beroep als voormalig voorzitter van de Algemene Vergadering van de UNO en als leider der Australische socialistische thans tevens oppositiepartij. Evatt telegrafeerde Mendès-France een uittreksel van zijn verklaring van Zater dag. Hij verzond zijn telegram Maandag ochtend, voordat de Franse ambassadeur te Canberra, Roche, tegen zijn optreden bij de Australische regering had geprotes teerd. Evatt zegt in zijn beroep op Mendès- Franse, dat mevrouw Oilier „waarschijnlijk een onschuldige vrouw" is, die door de Petrovs, voormalige agenten van de Rus sische geheime dienst in Australië en bei den „betaalde aanbrengers", is beschul digd. Hij vraagt Mendès-France haar een raadsman toe te wijzen. In zijn gewraakte verklaring heeft Evatt gezegd dat Roche mevrouw Oilier uit het land had weggewerkt om te voorkomen dat zij van aangezicht tot aangezicht met haar beschuldigers zou komen te staan en „haar eer en vaderlandsliefde zou verde digen". Evatt zei in zijn verklaring tegenover de pers verder ook nog, dat er maar weinig twijfel bestond, dat „het heldhaftige gedrag van mevrouw Oilier (in de Franse verzets beweging) haar niet bemind had gemaakt bij die leden van de Quai d'Orsay die, ondanks Frankrijks lange doodsstrijd, zich bleven scharen achter de pro-Hitler-rege- ring van Vichy". De koninklijke commissie welke een on derzoek instelt naar de spionnage in Au stralië heeft dr. Evatt het recht ontnomen voor de commissie te verschijnen. Evatt was voor twee leden van zijn staf, welke in het proces waren genoemd, als getuige opgetreden. De commissie was het niet eens met enkele verklaringen, welke Evatt buiten het hof over de Petrovs had afge legd. In diplomatieke kringen te Canberra hebben de uitlatingen van Evatt sterke beroering gewekt. De reacties zijn zonder uitzondering ongunstig. ADVERTENTIE Bins dat Zuarbranden op Uw maag. Nog beter: voorkom het. Met Rennies. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voor baat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen". 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies ge bruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden. De brand is al geblust vóór dat ze uitslaat. DINSDAG 7 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „De rode Pimpernel", 14 jaar. 8 uur. Palace: „Mexicaans goud", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda",: 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De kus van een dode", 18 jaar, 8 uur. City: „Michael Strogoff, de koerier vain de Czaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lili", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. WOENSDAG 8 SEPTEMBER Frans Hals: „De rode Pimpernel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Mexicaans goud" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De rode speer", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De gevangene van Zenda", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De kus van een dode", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Michael Stro goff, de koerier van de Czaar", 14 jaar, 2.15, 7 en 9,15 uur. Minerva: „De zevende sluier", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4.15, 6.40 en 9.15 uur. de arbeidsverhoudingen in de ondernemin gen. Voorts sprak de voorzitter van de Ne derlandse Redersvereniging, de heer B. Ruys, die bijzondere aandacht vroeg voor de sector der nationale economie die zich met de scheepvaart bezig houdt. De rede rijen vrezen de tegenstroom niet. Zij zullen tot vervanging van oude oorlogstonnage moeten overgaan. De rekeningen hebben uitgewezen, dat in het komende decennium 1.850.000.000 gulden nieuwe schepen ge ïnvesteerd zal moeten worden. De fiscale positie van het ogenblik kan echter een sfeer van onzekerheid scheppen. De heer Ruys hoopte dat regering en parlement fiscale maatregelen zullen treffen die het klimaat voor de scheepvaart gunstig kun nen maken. Per KLM van Noord naar Zuid Woensdag gaan de Kamerleden naar Friesland en Groningen. In de namiddag brengt de KLM hen met een Super-Con- stellation en een Convair respectievelijk van Leeuwarden en Eelde naar het vlieg veld Beek in Zuid-Limburg. In Valkenburg wordt dan een werkbijeenkomst gehouden ter bespreking van de menselijke verhou- ringen in de onderneming. Maadagmiddag omstreeks drie uur vlogen twee straaljagers op vrij grote hoogte over hét Zandvoortse strand in de richting Noordwijk. Door het heiige weer waren de toestellen vrij vlug uit het zicht. Direct daarna hoorden op het strand aanwezigen een harde klap, die ook elders in het dorp werd gehoord. Er ontstond nog al enig ru moer, verondersteld werd, dat een der toe stellen in zee was gestort. De politie zocht in de jeep het strand af. de reddingsbrigade werd gewaarschuwd alsook de bemanning van de reddingboot. Spoedig bleek, dat het loos alarm was, daar de politie bericht ont ving, dat één der toestellen boven zee een projectiel had afgevuurd, dat deze knal had veroorzaakt. De aanwezigheid van de politiejeep op het strand bleek tóch nog nut te hebben, daar een jongeman op een opgepompte auto binnenband te ver in zee was gegaan, en nu steeds verder wegdrijvend en in moeilijk heden geraakt was. De motorvlet van bad Zuid, bemand met de directeur van deze badinrichting en een brigadier van politie, die met de jeep was meegekomen, wist de waaghals te bereiken en bracht hem aan wal, waar hij een flinke schrobbering kreeg. ADVERTENTIE DAT APARTE CACHET krijgt Uw kapsel bij SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706, Haarlem Bus 3-4-8 NEW YORK (AFP-Reuteir) De Ver enigde Staten hebben verzocht om een spoedige bijeenkomst van de Veiligheids raad van de UNO ter bespreking van het incident, waarbij Zaterdag een vliegtuig van de Amerikaanse marine bij de Siberi sche kust door twee Sovjet-straaljagers werd neergeschoten. De negen overlevenden van het neerge schoten „Neptune"-patrouillevldegtuig heb ben bij aankomst op de Japanse luchtbasis te Atsugi bevestigd, dat hun toestel zich, toen het werd aangevallen, 44 mijl ten Oos ten van kaap Esterovnoi (Siberië) bevond. Vanuit deze positie kon het dichtstbij zijn de Russische gebied zelfs niet worden waargenomen. De aanval der Sovjet-jagers werd onverhoeds en van achteren uitge voerd. De MIG's gaven drie salvo's af. Het eerste miste, doch door het tweede en derde werd de „Neptune" getroffen. Pas het tweede Russische salvo was met boord- geschut beantwoord. Het toestel vatte vlam en stortte in zee. Het wrak zonk na een halve minuut, waarbij een navigator werd meegesleurd. Aangenomen moet worden, dat hij om het leven is gekomen. Enkele bemanningsleden hadden nog enige tijd rondgezwommen nabij de plaats, waar het toestel in de diepte verdween, in de hoop hem te ldunnen redden. De over levenden durfden in de nacht geen licht seinen geven, uit vrees door de Russen te worden opgemerkt. Zij dreven biina twaalf uur op een vlot, voordat zij door vliegtui gen van de Amerikaanse derde lucht macht werden gered. Russische vliegtuigen hadden gedurende de nacht grote activiteit aan de dag gelegd. De perssecretaris van president Eisen hower, James Hagerty, heeft verzekerd dat de president nog steeds gelooft dat het niet in het Amerikaanse belang zou zijn de betrekkingen met Moskou te verbreken. Hagerty legde deze verklaring af naar aan leiding van een dringend telegram van de In de Deventerstraat te Apeldoorn is de 37-jarige W. J. C. B., die de straat wilde oversteken, aangereden door een personen auto met een tweewielig aanhangwagentje. De voetganger, die pas uit een ziekenhuis was ontslagen, werd zeer ernstig gewond en overleed enkele ogenblikken later. De chauffeur van de auto is na de aan rijding doorgereden. leider der republikeinse meerderheid in de Senaat, William Knowland, aan de presi dent. Senator Knowland drong aan op ver breking van de betrekkingen met Rusland na het vliegtuig-incident. Het antwoord- telegram zal niet gepubliceerd worden, al dus Hagerty, die tevens mededeelde dat het Witte Huis reeds verzoeken om inlich tingen over Knowland's telegram kreeg voordat dit aangekomen was. Hieruit leidt men af dat er enige verstoordheid heerst op het Witte Huis over Knowland's actie. ADVERTENTIE De ontkenning niet is een samen koppeling van de woorden n e (vergelijk neen) en iet. Maar er is ook een zelf standig naamwoord niet, dat: klink nagel betekent en dat afgeleid is van een Middelnederlands werkwoord niten: slaan, stoten. Al gebruiken wij er ook geen klinknagels voor, maar kleine stuk jes koperdraad, wij hebben hier te ma ken met hetzelfde woord nieten, dat wij bezigen voor het aaneenhechten van pa pieren door middel van een „nietje". Verwant met het werkwoord nieten is het bijvoegelijk naamwoord netelig, dat oorspronkelijk beduidde: geneigd tot sto ten en dus van dieren werd gezegd. Daardoor betekent het in meer algemene zin: boos, lichtgeraakt, lastig. Wij zeg gen thans: dat is een netelige zaak, hij verkeert in netelige omstandigheden. V Veertigduizend man Nederlandse troepen zullen deelnemen aan de grote intergealli- eerde oefening „Battle Royal", die van 22 tot 28 September in West-Duitsland wordt gehouden. Totaal zullen 140.000 Brit se, Belgische, Nederlandse en Amerikaanse militairen'in het véld komen, verdeeld over twee partijen van ongeveer gelijke sterkte, „Noordland" en „Zuidland". De troepen van „Noordland" zullen be staan uit een Brits legercorps, verdeeld in een infanteriedivisie en een pantserdivisie en uit een Nederlands legercorps, waar ever luitenant-generaal Opzomer het com mando voert. Het bestaat uit de vierde di visie en een groot aantal legercorpstroe pen, waarbij voor het eerst een luchtdoel- artilleriegroep is ingedeeld. Voorts wordt aan het Nederlandse legercorps de zesde Britse pantserdivisie toegevoegd. Met „Noordland" werkt samen een groep van de geallieerde tactische luchtmacht, bestaande uit Engelse en Nederlandse een heden. De krijgsmacht van „Zuidland" wordt gevormd door een Belgisch legerkorps ge vormd door een pantserdivisie, een infante riedivisie en een Canadese infanterie-ge- vechtsgroep., die bij de manoeuvres van het vorig jaar aan de Nederlandse kant stond. Voorts zal een Britse parachutisten brigade uit Engeland ter beschikking staan van de commandant van „Zuidland". Leider van de oefenng is de generaal Sir Richard Gale. Deze opname, gemaakt te Farnborough in Engeland, verenigt twee momenten luchtvaartgeschiedenis op één foto: Op de voorgrond het (lot dusver) kleinste straalvliegtuig, de helft in afmetingen en een derde in gewicht van een standaard straaljager. Boven vliegt, de eerste formatie Delta vliegtuigen (Gloster Javelins), Zij zijn geschikt om bij elke weersomstandigheid te opereren. Voor het eerst zullen bij deze oefening 280 mm. atoomkanonnen van het Ameri kaanse leger in het veld worden gebracht. Zij zullen waarschijnlijk bij beide partijen worden ingedeeld. Het terrein waarop de oefening zich af speelt bestrijkt een gebied dat zich uit strekt tussen Oldenburg en Keulen en zal voor beide partijen vele moeilijkheden op leveren. Daarin bevinden zich het Teuto- burgerwoud, het Arnsbergerwoud, de hoog vlakten van Münster en van Beckum en de riviertjes de Ems en de Lippe. De troe pen zullen geen gebruik mogen maken van de bruggen over deze rivieren. De grens tussen „Noordland" en „Zuid land" wordt gevormd door de spoorlijn RheineOsnabrückMinden. De strijd zal een „free battle" zijn. Er zal geen „draai boek" worden gemaakt en beide partijen zijn vrij in de keuze van hun bewegingen. „Battle Royal" is de grootste intergeal- lieerde oefening die tot dusverre in West- Duitsland is gehouden. Tevoren zai een voorraad van 8000 ton goederen in het manoeuvregebied worden opgeslagen. Het vervoer van de troepen (per auto eh trein) moet worden geregeld en de kwartieren moeten worden ingericht. Ongeveer 4000 Nederlandse militairen ver trekken daarvoor op 9 September naar West-Duitsland. Generaal Sir Richard Ga le zal zijn hoofdkwartier in Wiedebruck hebben. Hij zal de oefening leiden en zijn instructies zowel naar „Zuidland" als naar „Noordland" doen uitgaan. Voor de Noor delijken zal hij generaal Borrias zijn, voor de Zuidelijken generaal Mistral. En 's avonds in de mess gewoon generaal Gale. LONDEN (Reuter) Admiraal Lord Mountbatten zal in December zijn functies van Britse opperbevelhebber mver de zee- strijdkrachten in de Middellandse Zee en bevelhebber van de geallieerde zeestrijd krachten in de Middellandse Zee neerleg gen, aldus deelt de Britse admiraliteit mee. Hij zal in beide functies worden opge volgd door de 54-jarige admiraal Sir Guy Grantham,voormalig onderbevelhebber van de Middellandse Zeevloot. Er is niet bekend gemaakt, tot welke nieuwe functie Lord Mountbatten is be noemd. Volgens United Press wordt hij wellicht eerste lord van de admiraliteit, een post, welke zijn vader eens bekleedde, doch weer verloor vanwege zijn Duitse afstamming. In een boekwerk van 540 pagina's heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam verslag uitgebracht over handel, nijverheid en verkeer in 1953. Er wordt onder meer in gezegd: „De groei van de hoofdstad als woon- en werkstad vond, tegen vele belemmeringen in, verdere voortgang. In Amsterdam zelf werd een groeiend gevoel van onbehagen merkbaar over de toekomst. In de spiegel der feiten, die aan Amsterdam werd ge toond, verscheen een vrij somber toekomst beeld. De stelling, dat Amsterdam op zijn retour was, scheen steeds meer aanhangers te verkrijgen. De eritiek op de Amsterdam se ondernemingsgeest mocht overdreven zijn en ten dele op te oppervlakkige waar neming berusten, zij bevatte ongetwijfeld een kern van waarheid, waarmede Amster dam zijn voordeel kon doen". Over de winkelsluiting zegt het verslag, dat naar de mening van de grootwinkel bedrijven de regeling niet voldoet aan de eisen, die men in een grote stad mag stel len. Een wekelijkse koopavond zal in een behoefte van het publiek voorzien en al thans op één avond van de week leven brengen in de binnenstad. Staking Amsterdamse haven Een woordvoerder van de erkende vak bonden heeft medegedeeld, dat deze bon den in geen enkel opzicht enige steun aan de staking in de Amsterdamse haven ver lenen. De havenarbeiders, aldus deze zegs man, hebben na de verhoging van zes per cent van 1 Januari, op 1 Juli nog eens een loonsverhoging gehad variërend van 6 tot 8,2 percent. Bovendien is nogmaals een verhoging te verwachten. In de Amsterdamse haven liggen op het ogenblik zestig schepen, waarvan dertien houtschepen, die gelost en geladen moe ten worden. TAIPEH (Formosa) (Reuter-AFP) De Chinese nationalisten melden de Chinese vastelandshaven Amoy en andere doelen in communistisch China met schepen, geschut en vliegtuigen te hebben aangevallen, „waarbij zeer zware schade werd aange richt". Aan de aanval namen onder meer twee torpedobootjagers deel, die de Ver enigde Staten kortgeleden aan de nationa- listisch-Chinese marine hebban overge dragen. Amoy werd ook beschoten door geschut van Quemoy. Meer dan honderd nationalistische vliegtuigen namen aan de luchtaanvallen deel. Deze actie begon Dinsdag bij het aanbreken van de dag. Het eerste vliegtuig met ernstig gewon den van het eiland Quemoy is Maandag op Formosa aangekomen. Een honderdtal min der ernstig gewonden moet nog per schip op weg zijn. In welingelichte kringen is verklaard, dat de Verenigde Staten de Chinese natio nalisten ernstig gewaarschuwd hebben tegen het bombarderen van communisti sche militaire installaties op het vasteland, tenzij de communisten een grote actie tegen het eiland Quemoy ondernemen. De Ame rikanen zijn van mening, dat de operaties bij Quemoy beperkt van aard zijn en dat de nationalisten slechts verdedigingsmaat regelen moeten treffen. Van gewoonlijk betrouwbare militaire zijde is verklaard, dat nationalistische vliegtuigen geen enkele concentratie van communistische troepen in de kustprovin cie Foekin hebben waargenomen. Volgens radio-Peking hadden de natio nalisten Maandagmorgen negen bommen op Amoy in Foekien laten vallen. Het merendeel was in zee terecht gekomen. Het persbureau Nieuw-China berichtte, dat twee nationalistische oorlogsschepen Amoy hadden beschoten. De kust-artille- rie van de communisten had de oorlogs schepen verjaagd. (Van onze correspondent in Washington) De commissie, die uit moet zoeken of de Amerikaanse Senaat aanleiding heeft zijn afkeuring uit te spreken over senator McCarthy, is haar werk begonnen. Deze commissie onder voorzitterschap van senator Watkins wil alle opschudding vermijden. Zij heeft de televisie uitgeban nen en streeft er naar een sfeer te schep pen, die meer aan 'n rechtszaal dan aan een circus doet denken. De zittingen verlopen correct. Tot nu toe was er slechts één ogenblik van sensatie, maar dat was dan ook bijna een historisch moment. Aan het einde van de eerste ochtendzitting probeerde McCar thy bezwaren naar voren te brengen tegen een der leden van de commissie, senator Johnson. Deze senator heeft zich in ongun stige zin over McCarthy uitgelaten en werd beschuldigd van partijdigheid. De voorzit ter van de commissie maakte het McCarthy echter duidelijk dat zijn klacht weinig zin had. De commissie is door de Senaat be- (Van onze correspondent in Bonn) Vandaag hangen van de openbare gebou wen in West-Duitsland de zwart-rood-gele vlaggen van de bondsrepubliek uit. De bondsminister van Binnenlandse Za ken. Schroder, had order gegeven dat de openbare gebouwen moesten vlaggen om dat het vijf jaar geleden is dat de West- Duitse Bondsdag voor de eerste keer bij een kwam. Er is in de afgelopen vijf jaar veel gebeurd. Vooral op economisch ge bied is een geweldige vooruitgang ge maakt. De West-Duitsers spreken met voorliefde over „het Duitse wonder". In sommige landen vindt men het niet altijd even prettig daar zoveel over te moeten horen. De West-Duitse staat is stellig weer vrij behoorlijk op zijn benen komen te staan, maar de bondsregering kan niet in alle opzichten handelen zoals zij wil. Wel hebben de Westerse bezetters haar meer vrijheid gegeven. Maar de gebeurtenissen van de laatste tijd zijn niet bemoedigend. Particulieren onthouden zich dan ook van vlagvertoon. Adenauer verschijnt vandaag weer in het witte paleis Schaumburg waar zijn kanselarij gevestigd is. De vacantie heeft hem door de vele beslommeringen en zor gen, welke de nieuwe internationale situa tie met zich bracht, niet veel rust gegeven. Er zijn hier mensen, die beweren dat het er veel op lijkt alsof Adenauer sedert een paar weken door zijn geluksgesternte in de steek gelaten is. Gisteravond heeft hij naar een voor hem niet zeer plezierige radio rede van zijn grote tegenstander Erich Ollenhauer kunnen luisteren. Deze zeide dat West-Duitsland thans de ernstigste crisis doorstaat sedert zijn ontstaan, vijf jaar geleden. Zijn partij had het mislukken van de E.V.G. al jaren voorspeld. Hij meende dat het niet mogelijk is een weg naar een nieuw-Europa te vinden zonder dat Duitsland eerst herenigd is. En men kan een hereniging op vredelievende wijze alleen bereiken door onderhandelingen tussen de vier bezettingsmachten. Ade nauer echter gaf de voorkeur aan een mi litaire samenwerking met het Westen noemd en het staat de commissie niet vrij haar leden te ontslaan. Deze uiteenzetting maakte op McCarthy weinig indruk. Hij was gedurende de verhoren van de vorige Senaatscommissie gewoon net zo lang te praten als het hem goed dacht en ook nu ging hij rustig verder met zijn betoog. Watkins sloeg met de hamer op tafel McCarthy ging nog altijd door. Toen gebeurde er iets wat McCarthy ver raste: Watkins hamerde verder en zei met luide stem: „Senator McCarthy, ik ontneem u het woord, u bent buiten de orde." Wat er gebeurd zou zijn indien Watkins niet meteen de zitting verdaagd had, is niet met zekerheid te zeggen, maar nu de zit ting gesloten werd, kon McCarthy niet anders doen dan zijn mond houden. Voor het eerst had iemand aan de aggressieve senator het zwijgen opgelegd. De commissie onderzoekt allerlei aspec ten van het wangedrag, waarvan McCar thy wordt beticht. Zijn gebrek aan eerbied voor de Senaat in het algemeen, en voor de senatoren in het bijzonder, zijn publicatie van geheime documenten, zijn belediging van officieren, enz.. McCarthy is niet kieskeurig in de be titeling van zijn collega's. Zo heeft hij bij voorbeeld Flanders „seniel" genoemd. Zulke uitlatingen betreurt hij allerminst. Zijn reactie is wanneer men hem zo iets aanwrijft „laat Flanders maar bewijzen dat hij niet seniel is, als hij dat kan." Deze uitspraak doet denken aan een oud grapje over McCarthy, dat nog niets aan actuali teit heeft verloren: Een konijntje kwam aanrennen door het bos. Een uil vroeg: „Waarom ren je zo verschrikkelijk hard?" Het konijntje zei: „Weet je dan niet dat McCarthy alle kangoeroes wil doodslaan?" De uil antwoordde: „Goed, maar jij bent toch geen kangoeroe!" „Nee" zei 't konijn tje, „maar ik kan niet bewijzen, dat ik geen kangoeroe ben." Intussen maakt McCarthy niet meer die zelf-verzekerde indruk van voorheen. Hij is gespannen, zijn dunne lippen zijn opeen geklemd en zijn lach klinkt onecht. Niet de meerderheid- en minderheidsrapporten van de vorige commissie zullen hem nerveus hebben gemaakt. Het meerderheidsrapport telt tenslotte, en dat spreekt nauwelijks enige afkeuring uit over de senator. Maar deze zittingen zijn ietwat gevaarlijker. McCarthy krijgt niet langer gelegenheid op zijsporen te sturen. De feiten worden zake lijk genoteerd en die zijn vrij bezwarend voor hem. PARIJS. Berigten uit Madrid mel den, dat de Spaansche ministerraad heeft besloten, de oud-koningin Maria Christina gelegenheid te verschaffen, zich buitens lands te begeven. De vorstin schijnt in middels reeds de wijk naar Portugal ge nomen te hebben. Haar vertrek is het sein geweest voor nieuwe oproeren in de hoofdstad. De overheid is den toestand echter meester gebleven. De ministerraad heeft het jaargeld van de oud-Koningin ingetrokken en hare bezittingen verbeurd verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5