Chefarin.© M' AABO Zeek ió ket zo STOFZUIGERS J Radicale wijziging in programma indeling van de K.R.O. PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Wereldnieuws De radio geeft Donderdag Hagenaar beroofde typiste van het leven Politie was bandiet weer te slim af Atoombank niet onder direct UNO-toezicht WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 Terug naar „Elck-zvat-zvils"-schema Klok uitgeluid Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen Lezingen over het Mandement Luisterspelwedstrijd Deviezenreserve is iets gestegen Kerkelijk Nieuws Twaalf jaar geëist H. J. MAERTENS N.V. Middenstandsnota volgende week in Tweede Kamer Geen sluiting der Philips- fabrieken in Indonesië Meer leidingwater voor Noord-Beveland Faillissementen Tussen 15 Juli en 15 Augustus werd het leven iets goedkoper Pseudo-journalisten kwamen een vraaggesprek kopen Organisatie nog niet opgericht; doch wel degelijk voorbereid Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS r' Een Romeinse Courant De directie van de Katholieke Radio Omroep heeft gisteren op een persconferentie een ingrijpende wijziging in haar programma-indeling voor het komende seizoen aangekondigd. Tot nu toe werd de Dinsdagavond besteed aan een programma van hoog-cultureel niveau, zoals de Zaterdagavond voornamelijk een ontspannend ka rakter droeg. De Zondagavond was een soort gezinsprogramma, waarbij de K.R.O. niet te hoog greep. De Vrijdagavond bevatte zowel lichte als serieuze bestanddelen, waarbij laatstgenoemde sector een overwegend instructief en docerend karakter droeg. Bij de nieuwe indeling is de K.R.O. van dit principe afgestapt. De leidende gedachte is nu, dat er op elke uitzendavond gedacht moet worden aan luisteraars, die ontspanning begeren en luisteraars die behoefte hebben aan steviger kost. Elke avond wordt verdeeld in beide groepen. Het eerste deel van de door de K.R.O. te verzorgen avondprogramma's is aan de ontspanning gewijd, het tweede aan sym- phonische muziek, luisterspelen, recitals en dergelijke. De caesuur ligt te 21.00 uur. Een nieuwe rubriek „Echo", waarin Rooms-Katholiek nieuws, actualiteiten en correspondenties, gevolgd door het praatje van de „Gewone man", vormt van 21.00—21.20 de overgang van luchtig naar ernstig. In deze rubriek valt het voorbeeld van de N.C.R.V.-radio krant „Vandaag" duidelijk te onderkennen. Het luimige deel begint om 19.45 na het Avondgebed, dat van 22.45 naar 19.30 is verschoven om de Rooms-Katholieke ge zinnen in staat te stellen dit gebed in ge zinsverband mee te bidden. Dit is vooral een wens van het platteland geweest. Het programma „Na gedane arbeid" omvat ca baret en variété en vooral „Geef mij maar muziek", de voortzetting van „Na het eten noten toe". Op Zaterdagavond draagt deze uitzending een speciaal karakter om dat dan de vroegere „Zilvervloot", een keur van volksmuziek, zal herrijzen. Het Zaterdagavondvariété „Negen heit de klok" keert niet terug. Daarvoor in de plaats komt een ander programma van Jan de Cler, Alexander Pola en Emile Lopez, „Tam-Tam", dat van 20.15 tot 21.00 de aether in gaat. Het Lichtbaken van Pater Loop wordt verplaatst naar 19.10 uur in de vooravond. Overigens zal de Zaterdagavond geen uitzondering op de regel vormen, dat de K.R.O. na 21.20 uur het programma een serieuzer karakter geeft. Toch zullen de op Zaterdagavond uit te zenden concerten worden aangekondigd als „populaire" con certen. Maar de te spelen werken zullen wel degelijk uit het concertzaalrépertoire wor den gekozen, al zullen ze in het algemeen ook de minder muzikaal geschoolde luis teraar gemakkelijk in het gehoor liggen In Denemarken heeft men echter de merk waardige ervaring opgedaan, dat deze pro- pramma's, toen ze ais „licht-klassiek" wer den aangekondigd vrijwel geen belangstel ling trokken. Daarna werden ze nogmaals uitgezonden onder de titel „Populaire mu ziek": het succes was enorm Verder biedt de Zaterdagavond een mu zikale wedstrgd „Wie 't weet mag het zeg- ADVERTENTIE Door belangrijke ontdekkingen op het gebied van pijnbestrijding is het mo gelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmaiig groier geworden. Geleerden hebben vastgesteld waan en hoe pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te meten» Daarna hebben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 c» HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.40 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Causerie. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionne- netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.1? Voor de vrouw. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Met de Toeringa's op stap! 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Cultureel programma. 17,00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Nieuw Guinea, het rap port herstel en Nieuw Guinea, liet rapport aan de Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Marinierskapel. 18.45 Voor de jeugd. 19.00 Lichte muziek. 19.40 Het Delta-plan, klank beeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmo- nisch orkest. 21.05 Paul Vlaanderen en het mysterie van de Westfield juwelen, hoor spel. 22.20 Zigeunerklanken. 22.45 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte mu ziek. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en litteraire kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van. het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.15 Lichte muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Alt en gitaar. 15.40 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voordracht. 17.55 Radio Philharmoniseh orkest. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Pianoduo. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade orkest en klein koor. 21.00 Wonderlijke we tenswaardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-berichten. 23.15 Reportage. 23.2524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pla ten. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45, 15.15 en 15.53 Platen. 16.00 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Poli tieke causerie. 20.00 Verzoekprogramma. 20.50 Idem. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Altviool en piano. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste allemaal. Een documentair programma over Engeland en Egypte (Op 224 en 75 m.). gen", waarvan eveneens een opvoedende werking wordt verwacht. De Dinsdagavonden zullen drie keer in de vier weken gewijd zijn aan symphonie- concerten, de resterende keer aan de dra matische kunst. Er zal een reeks „erkende" blijspelen worden gegeven, waarin ook de negentiende eeuwse Franse comédie een plaats zal krijgen. In het late najaar wordt begonnen met een reeks beschouwingen over het Mande ment. De K.R.O. heeft zich tot nu toe hier van onthouden omdat de voorzitter van de K.R.O., prof. Kors, van oordeel was dat daarmee gewacht moest worden tot deze materie aan beide zijden (dit werd nadruk kelijk gezegd) in een wat rustiger sfeer zou zijn geraakt. De Vrijdagavonden zullen in het tweede deel vooral weer gewijd worden aan in structieve programma's zoals het politieke forum. De Zondagavond blijft zijn „gezins karakter" behouden, ook in het tweede deel, waarin een hoorspel voor een groot en uiteenlopend publiek zal worden gegeven. Getracht zal worden aan de Zondagmid dag een „eigen" gezicht te geven. Tot nu toe zat er weinig lijn in de Zondagmiddag- programma's. Vaste rubrieken worden een „Bel Canto"-programma, zoals dat ook op Brussel-Vlaams het geval is en een streek- halfuur, dat voortaan niet alleen aan Bra bant zal zijn gewijd, maar afwisselend ook aan Friesland, een gewest waarop de Rooms-Katholieke belangstelling zich de laatste jaren in toenemende mate richt. Gaf de K.R.O. in vorige jaren opdrach ten aan componisten en tekstschrijvers voor enkele grotere werken op muziekgebied, thans is een wedstrijd uitgeschreven voor een luisterspel van een speelduur van vijf tig minuten. De eerste prijs bedraagt drie duizend gulden. De K.R.O. zal de geboorte van de kerk vader Augustinus op 13 November is dat zestien eeuwen geleden herdenken ln een door prof. F. van der Meer voorbe reide reeks uitzendingen, waaronder een reconstructie van een Mis ten tijde van Augustinus. De predikatie daarin zal, zoals in Augustinus' tijd, door bijvalsbetuigingen worden onderbroken. Tenslotte signaleren wij een opmerkelijk groot aandeel van de schrijver Albert Kuyle ln belangrijke K.R.O.-uitzendingen: hij schrijft een tweedelig Passiespel, een Aller- heiligenspel en een klankbeeld over kardi naal W. van Rossum. In onze rubriek „Voor de microfoon" in „Erbij" van aanstaande Zaterdag komen wij op enkele aspecten van het program mabeleid bij de K.R.O. nog' terug. Volgens de weekstaat van de Neder- landsche Bank is de netto deviezenreserve met f 10 millioen toegenomen tot f 1.444 millioen. De goudvoorraad bleef onver anderd, zodat beide posten thans een be drag van f 4.458.5 millioen aanwijzen. De bankbiljettencireulatie is met ruim f 33 millioen verminderd tot f 3.384 millioen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Berlikum (Fr.) J. v. d. Wiel te Zunderdorp. Aangenomen naar Molkwerum W. L. Dekker, vicaris te Huissen (Gld.). Geref. Kerken Aan genomen de benoeming tot hulp prediker te Waardhuizen (N.-Br.) W. v. d. Kerk, em. pred. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Tweetal te Scheveningen W. de Graaf te Giessendam-Nederhardinxveld en J. Kamphpis te Bunschoten-Spakenburg. Aangenomen naar Enumatil S. Cnossen te Drachten. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Wormerveer J. W. de Bruin, cand. te Apeldoorn en P. Westerloo te Groningen te Arnhem B. Bijleveld te Noordeloos en W. F. Laman te Rotter dam-West. ADVERTENTIE Hebt U reeds een Kf -prospectus l aangevraagd? Nog niet? Dan raden wij U mei klem aan dit alsnog te doen. U mis! anders de kans kennis te maken met een instituut, dat U snel, goed en goedkoop opleidt d m.v. schrifleli|ke lessen voor de pracli|kdiploma's Handelscorrespondentie Nederlands en de 3 mo derne talen, Boekhouden, Middenstandsexamen en Moderne 6e- drijfs Administratie. AABO is een instituut, dat voldoet aan de grote vraag naar ondetbtyA vovt êape pij/4. De erkenning van de Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs is voor U een waarborg, dat de lessen worden gegeven door erva ren, bevoegde leerkrachten. Het gratis prospectus 10-b waarin U alle gewenste inlichtingen vindt, ligt voor U gereed bij SMIDSWATER 10 DEN HAAG De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft twaalf jaar gevan genisstraf geëist tegen de 37-jarige brood bezorger E. K„ die in de nacht van 6 op 7 Maart in 'n pension in de Van Kinsbergen- straat in Den Haag de 31-jarige typiste Y. van der P. door wurging van het leven be roofde. K. was 's nachts om halfvier de kamer van het meisje binnengedrongen en had haar geld. te leen gevraagd. Toen zij weigerde had hij haar de keel dichtge knepen. Daarna haalde hij de kamer over hoop. Hij vond 960 verliet het huis en liet zich met een taxi naar Amsterdam rijden, waar hij het geld verbraste. Later had hij zich bij de politie gemeld, nadat hij in een krant had gelezen dat het meisje dood was. De verdediger vroeg clementie, daar zijns inziens K. in 'n impuls heeft gehandeld en zeker niet de bedoeling heeft gehad het meisje van het leven te beroven. Op 21 September zal de rechtbank uit spraak doen. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 De Tweede Kamer zal op Dinsdag 14 Sep tember de middenstandsnota in behande ling nemen. Voorts vermeldt de agenda voor de volgende dag vier wetsontwerpen, waaronder de wijziging van de Pensioen wet voor het personeel der Koninklijke Marine-reserve 1923 en de Pensioenwet voor het reserve-personeel der Land macht 1923. Naar aanleiding van de aangekondigde voorlopige stopzetting van de fabricage van radio-apparaten door de Philips-fa- brieken in Surabaja en Bandung verklaart het Indonesische ministerie van Economi sche Zaken: „Men is er in geslaagd de moeilijkheden inzake het verkrijgen van grondstoffen, d'ie de voortzetting van de productie van radiotoestellen in de Philips- fabrieken te Surabaja en Bandiung in de weg staan, uit de weg te ruimen, zodat geen vrees meer behoeft te bestaan, dat beide fabrieken zullen worden gesloten". In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de moeilijkheden voornamelijk ver band houden met de huidige stand van de deviezen en met het feit dat radiotoestel len als luxegoederen worden beschouwd. Tenslotte wordt in het communiqué ver klaard, dat men zich van de zijde vain de Philipsfabrieken bereid heeft verklaard mee te werken aan de uitvoering van het beleid van het ministerie van Economische Zaken om een nationale organisatie te vormen, die dan de distributie van Fhilips- producten in Indonesië in handen zal krij gen. Deze distributie is tot nu toe in han den van buitenlandse bedrijven, aldus het communiqué. (De distributie geschiedt thans door een combinatie van de ver koopsorganisatie van Philips en de Bor- sumy). In nog geen uur tijd heeft de waterlei dingmaatschappij Zuid-Beveland een zin ker van 250 meter lengte gelegd door de Zand.kreek tussen Kortgene en Wolf aarts dijk. Met het leggen van deze zinker, een etemiet buis van 250 meter lengte en met een doorsnede van 10 cm. is de definitieve watervoorziening van Noord-Beveland verzekerd. Na de watersnoodramp werden naar het eiland twee plastic buizen gelegd, die samen een capaciteit hebben van 4000 liter water per uui". De nieuwe verbinding heeft een capaciteit van 30.000 liter per uur. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 7 September 1954 in staat van faillissement verklaard: H. J. van Duuren, koopman te Haarlem, Van Zeggelenplein 88, Rechter-commissa- ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. J. Fibbe te Haarlem. A. A. M. van Beeien, eigenares van de handelsonderneming „Lithotype", te Haar lem, Oranjekade no, 7. Rechter-commissa ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. G. Prickartz, te Haarlem en aldaar han delende onder de naam Eerste Haarlemse Isolatiewerken, Gedempte Voldersgracht 6. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer, Curator: mr. K. H. C. Arts te Haar lem. Wegens het verhinderd worden van de uitdelingslijst is op 4 September 1954 ge ëindigd het faillissement van: G. van den Bogaard, koopman te Aalsmeer, Ohrysan tenstraat 29. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. S. Groen te Haarlem. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik op basis 1949 100 per 15 Augustus samengesteld. Het totaal-indexcijfer daalde tussen 15 Juli en 15 Augustus met 1 punt van 127 naar 126. De oorzaken van deze daling lagen ge heel bij de groep voedingsmiddelen. Het indexcijfer voor deze groep liep opnieuw met 2 punten terug, hetgeen werd teweeg gebracht door een sterke daling van de indexcijfers voor aardappelen en fruit. De prijzen van melk en eieren liepen op. Bij de niet-voedingsmiddelengroepen, waarvoor de indexcijfers per 15 Augustus ten opzichte van 15 Juli geen verandering ondergingen, deden zich geen prijsveran- deringen van betekenis voor. Voor de be rekening is het prijsverloop gevolgd in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra venhage, Alphen aan de Rijn, Arnhem, Bergen op Zoom, Dongen, Dordrecht, Eind hoven, Enschedé, Gouda, Groningen, Haar lem, Heerlen, Hilversum, Leeuwarden, Middelburg, Tilburg, Utrecht, Zaandam en Zwolle. ROME (Reuter) De langste en om vangrijkste jacht op een Italiaanse ban diet sedert de dood van de Siciliaanse ban dietenkoning Salvatore Giuliano in 1950, is geëindigd met de arrestatie van Luigi Dejaaia, een 30-jarige Satrdiniër, die zeven maanden geleden ontsnapte uit een ge vangenis te Rome, waar hij wegens be schuldiging van moord en roverij op be rechting wachtte. Hij wend gevangen geno men in de woeste Tolfa-bergen, 70 km ten Noorden van Rome, weltke gedurende we ken door honderden politiemannen waren afgesloten en doorzocht. Dejana liep in de val, doordat hij inging op een verzoek om een vraaggesprek over zijn ontsnapping en zijn leven in de bergen. Drie politie-agenten, onder wie een judo expert, die zich voor journalisten uitgaven, hadden hem voor zijn verhaal een grote som gelds aangeboden. Tijdens het „inter view" nam de judo-expert die als „pers fotograaf" optrad, foto's van Dejana, die onder het praten een machinegeweer op zijn knieën had. Hij overviel de bandiet toen deze midden in zijn verhaal was, van ach teren. Na een kort gevecht werd Dejana overmeesterd en naar de gevangenis terug gebracht. Dejana werd in de afgelopen herfst de eerste maal door een soortgelijke truc ge arresteerd. Politie-agenten deden zich toen als vissers voor, die bereid waren hem naar zijn geboorteland Sardinië over te brengen. Dejana ging hierop in, werd op zee ge arresteerd en vervolgens naar Rome ge bracht. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten en andere landen zijn van plan „vrij spoedig" besprekingen te beginnen over Eisenhower's voorstel tot samenwer king op het gebied der atoomenergie voor vredesdoeleinden, zo wordt te Washington vernomen. Op diplomatiek plan zijn al enige weken lang besprekingen gevoerd met Groot-Brittannië, Canada, Australië, Frankrijk, Zuid-Afrika en België. Doordat de Sovjet-Unie haar medewer king heeft geweigerd, zo wordt van ambte lijke zijde in de Amerikaanse hoofdstad vernomen, kan Eisenhower's plan tot inter nationalisering van de atoomenergie niet onder rechtstreeks UNO-toezicht worden uitgevoerd. Wel hoopt men de UNO op een of andere wijze bij het plan te betrekken. Men verwacht, dat het beoogde inter nationale bureau voor atoomenergie in het begin op beperkte schaal zal werken en zich in hoofdzaak zal bezighouden met de uitwisseling van gegevens over een vreed zaam gebruik van atoomenergie en de op richting van reactors in de aangesloten landen. ADVERTENTIE Haarlem 51. „Is dat waar, Mario?", vroeg kapitein Paverits, „wist jij, dat mijn horloge geen horloge was, maar een tijdbom?" Mario kreeg het warm. „Eh, nee", antwoordde hij, „eh dat wil zeggenja". „Wees duidelijk neef", verzocht Paverits, „bedoel je nee of ja?" In spanning wachtte Panda af. Nu zou die goeie Paverits toch einde lijk doorkrijgen, wat voor een schurk zijn neef was. Wel oompje... eh... het zit zo", antwoordde Mario, aan zijn boord peuterend, „het washahaeen een ehgrapje, haha!" „Een grapje?", herhaalde Paverits, „zo, zóó. Nu heb ik je door, neef". Hij haalde uit ensloeg Mario vriendschappelijk op de schouder. „Je wilde je oom een beetje afleiding be zorgen hè?", lachte hij, „jeugdige grappen maker! Hahahahoho!" Mario loosde een zucht van verlichting. „Niets is mij teveel, om u aangenaam bezig te houden, oom pje", zei hij spinnend. Dit werd Panda toch te bar. „Bah, wat je maar een grapje noemt", mompelde hij, woedend heen gaand. „Die schurk pleegt de ene aanslag na de andere op zijn oom en die goede kapitein denkt maar, dat het is om hem te pleizieren! Maar ik weet nu, waarom Mario dat doeten ik zal er het bewijs van leveren...". Met deze woorden sloop hij Mario's hut binnen. Het laatste snufje op het gebied van de fotografie is deze bril-met-camera, welke door een Duitse firma op de markt wordt gebracht. Het toestelletje een 16 mm apparaat is boven het rechter brilleglas gemonteerd, met de zoeker voor het glas. De ontspanner is een zgn. „draadontspan ner". Het is mogelijk op één filmpje acht opnamen te maken. De standaard sluiter snelheid is 1/30 seconde, hetgeen dus gelijk staat aan die van een boxcamera. Anti-lawaai. De gemeenteraad van Parijs heeft bepaald, dat alle auto's binnen een jaar van geluiddempers moeten zijn voorzien. Groter. De Amerikaanse Douglas-fabriek is begonnen met de productie van een grotere DC-7, waarmede de duur van de vlucht over de Atlantische Oceaan aanzienlijk bekort zou kunnen worden. Het nieuwe type toestel zal 62 passa giers plus bagage, vracht en post kun nen vervoeren. De Pan American World Airways heeft er vijftien besteld. Medio 1956 zullen de eerste zes worden afge leverd. Rotary. Van 10 tot 13 September zal de internationale Rotary in de Kur- zaal te Oostende zijn vijfde regionale conferentie houden. Meer dan 4000 leden zullen hieraan deelnemen. Ter gelegenheid van dit congres geven de Belgische posterijen een drietal herin neringspostzegels uit. De internationale Rotary, die volgend jaar vijftig jaar zal bestaan, telt thans 400.000 leden ver. deeld over 8500 clubs in de gehele wereld. Geheim. De gouverneur van de staat New York, Thomas Dewey, heeft tijdens een televisie-uitzending gezegd, dat het ogenblik voor hem was gekomen zich uit het openbare leven terug te trekken. Dewey, die twaalf jaren gouverneur van de staat New York was, vertelde niet de reden voor zijn besluit, dat tot 't laatste ogenblik geheim was gebleven. Nagemaakt. De republikeinse senator Ralph Flanders heeft op een vergade ring van de speciale commissie die de zaak-McCarthy bestudeert, senator Mc Carthy beschuldigd van het namaken van officiële documenten en overtreding van de wet op de spionnage. Volgens Flanders had McCarthy in de loop van het eerste onderzoek naar zijn geschil met het leger een nagemaakt document van de recherche overgelegd, dat hij niet had mogen publiceren. Gevaar. De Nationale Vergadering van India heeft na een debat van drie dagen gestemd voor de verhoging van de minimum-leeftijdsgrens voor het huwe lijk van 14 en 18 voor respectievelijk meisjes en jongens tot 18 en 21. Ver scheidene afgevaardigden waren van oordeel, dat een verhoging van de leef tijdsgrens een gevaar voor de maat schappij zou betekenen. Waardigheid. De guitaar- en mandoline spelers, die de restaurants van Napels langs plachten te gaan om voor de bui tenlandse toeristen de oude Napolitaanse wijsjes te tokkelen, zijn in staking ge gaan, aldus meldt de „Times". De musici achten het rondgaan met de hoed niet meer in overeenstemming met hun waardigheid. De graaf van Barcelona kon het diner voor 36 leden van het ge zelschap, dat van de vorstenreis met de Agamemnon terugkeerde, niet met de traditionele Napolitaanse muziek op luisteren. Dictator. De leider van de linkervleugel van de Britse arbeiderspartij, Bevan, heeft verklaard, dat er in Rusland geen dictator is en dat er waarschijnlijk geen dictators meer zullen komen, aldus meldt het Japanse blad „Asahi Sjim- boen". Door bevordering van de nijver heid en uitbreiding van het terrein van de industrie zal het handhaven van dic tatoriale regeringen moeilijker worden, aldus Bevan. Met dit probleem had de Sovjet-Unie op het ogenblik te kampen. Voorlopig. Volgens een voorlopige bere kening van het bureau voor de statis tiek telt Frankrijk thans 42.700.000 in woners, tegen 40.502.513 in 1946. Vrjj. De 43-jarige Kurt Meyer, voormalig SS-generaal van de „Hitier Jugend", die in 1945 door een Canadees militair ge rechtshof ter dood werd veroordeeld, waarna hij later deze straf zag gewij zigd in levenslange en vervolgens in veertien jaar gevangenisstraf, is op last van de Britse bezettingsautoriteiten op vrije voeten gesteld. Noordpool. De Scandinavische luchtvaart maatschappij S.A.S. zal op 15 November de eerste geregelde dienst Kopenhagen Los Angeles via de Noordpool uitvoe ren, aldus „Politiken". Tussen beide steden zal tweemaal per week worden gevlogen via de Poolroute. Canada heeft toestemming voor een tussenlanding in Winnipeg gegeven. De machines maken ook een tussenlanding in Sondre Stromfjord op Groenland. NADAT FOLKE DAHL, de Zweedse bibliograaf, vijftien jaar geleden in de Koninklijke Bibliotheek van Stockholm een grote partij oude Nederlandse couranten had ontdekt, is de belangstelling voor de oudste dag- en nieuwsbladen opnieuw wakker geschuld. Dank zij die vondst draagt de oudste Nederlandse krant thans de datum 1 Junie 1618, maar in een regle ment van de Oost-Indische Compagnie uit 1607 kunnen we lezen, dat het op straffe van drie gulden boete verboden was „cou- Caesar en diens opvolgers werden hierin opgenomen, voorts werd mededeling ge daan van belangrijke politieke gebeurte nissen en ook werden de verjaardagen, huwelijksfeesten, geboorten en begrafenis sen van leden van de keizerlijke familie hier in vermeld. De gewone nieuwtjes over aardbevingen, overstromingen, of vul- caanuitbarstingen ontbraken evenmin, ter wijl de Romein in zijn blad tevens de rubriek Familieberichten kon aantreffen! Deze krant heeft waarschijnlijk bestaan l-mb H.IUIIL ncejt waarscnijniTQK oesiaan ranten of andere stukken uit de raadkamer tot 330 n. Chr. en heeft dus een leeftijd van te verwijderen", waaruit dus volgt dat onze kranten lang vóór genoemd jaar bestonden en gemeengoed waren. Lang te voren kende men reeds de vlugschriften en vlie gende blaadjes, als uiting van de burger om in het openbaar zijn mening kenbaar te maken of te discussiëren, terwijl de nieuws- en koopmansbrieven voorzagen in de behoefte aan handelsinlichtingen. Uit deze beide vormen zal de eerste, regelmatig verschij nende courant zijn ontstaan, maar we we ten niet op welk tijdstip we de geboorte van die krant moeten plaatsen. Maar zelfs al zou door gelukkige omstandigheden de eerste krant in een stoffig en vergeten hoekje worden ontdekt, dan zouden we toch moeten erkennen dat dit oude exem plaar de eerste krant niet is geweest. In het jaar 59 vóór Chr. begon Julius Caesar n.l. in Rome reeds met de uitgifte van een dagblad, dat de naam droeg „Acta Diur- na", hetgeen zoveel betekent als „Dage lijkse Gebeurtenissen". Nu willen we in het midden laten in hoeverre dit blad in derdaad dagelijks is verschenen, want daarover staat niets met zekerheid vast. Maar in ieder geval gedroeg deze Romein se krant zich toch als een dagblad, of als u wilt, als een Staatscourant. De besluiten van de Senaat en de beschikkingen van bijna vier eeuwen, een le vensduur waarop geen enkel modern dagblad bij benadering kan bogen. Van de Romein se krant is helaas geen enkel nummer bewaard ge bleven, hetgeen u zeker niet zal verwonderen, vooral niet nadat we u verteld, heb ben dat van de eerste Nederlandse krant, die toch in ieder geval een twaalf honderd jaar later verscheen, geen spoor is te be kennen. Het ontbreken van een enkel exemplaar van de Acta Diurna is zeker te betreuren, maar gelukkig hebben oude schrijvers hierover het een en ander vermeld, zodat we over de eerste en oudste krant ten minste iets zijn te weten gekomen. De oplaag van dit Romeinse nieuws zal vol gens moderne begrippen zeker niet groot zijn geweest, want ontwikkelde slaven en schrijvers dienden voor afschriften te zor gen, hetgeen uiteraard niet in onbeperkte aantallen kon geschieden. Hoe het ook zij, een afbeelding van een Romein die de krant leest bevat geen enkele tegenstrijdigheid. Maar weet u, dat de goede man beslist hardop zou lezen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2