Treslong" drie dagen een lusthof van kleuren Leger des Heils werkt kwarteeuw in Haarlem-Noord Kort en bondig Mgr. H. T. J. van Vlijmen teraardebesteld Zaak-Schmidt dient in Djakarta Amsterdamse Beurs Betaling aan spelers Nederlands elftal VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 DAHLIA-TENTOONSTELLING 1954 Vanmiddag geopend Engelse Kanaalzwemmer waarschijnlijk verdronken Prof. dr. W. A. Groenman 75 jaar Intrede en afscheid bij Hervormde gemeente Scheepvaart Vandaag, morgen en Zondag woedt in de zalen en tuinen van het Hillegomse „Tres long" weer de befaamde kleuren-orgie, die de Nationale Dahlia-tentoonstelling heet. Alleen in de ruime gezellige schouwburg zaal, die wij de Hillegommers reeds in haar normale gedaante benijden kunnen zijn ruim 40.000 van deze prachtige herfst bloemen bijeengebracht,tezamen het puikje van de Nederlandse kwekers vertegen woordigend en voor het grootste deel uit splinternieuwe variëteiten bestaande. Daar is, vlak voor het podium, een reusachtige boeket Juliana Regina, vlammend-oranje bloemkronen ter grootte van een volwassen voetbal, die terecht de ereplaats in deze „hal der kampioenen" gekregen heeft. Links daarvan, aan de zijde van de keu ringzaal, gloeit het lichte paars van de al wat oudere (twee jaar geleden gedebuteerd hebbende) Lavender Perfection, het ge distingeerde viex-rose van de Salmon Blue en de fantastische Golden Autumn, even eens een der reuzen-bloemigen, waarin heel de daverende kleurenweelde van het hèrfstïover gevangen lijkt te zijn. Bloem koolachtig van afmetingen is ook de diep- scharlaken Majuba in het middentableau, een vorstelijke bloem, die het prachtig doet op het grasgazon, dat bekwame ar rangeurs en tuinarchitecten daar gister avond aangelegd hebben. Bijzonder deco ratief werken ook de bemoste stukken boomschors en stronken in dit groene mi niatuurpark, waar men voorts ook ware juweeltjes van kleinere dahlia's kan be wonderen. Een der mooiste vonden wij de „halskraag" Geerlings Elite, enkele dahlia's met van rood in geel uitlopende buitenste bloembladeren, waarbinnen een krans van veel kleinere gele, vlindervormige blaad jes om een zuiver rond „hart" van dichte buisblaadjes. Zo dwaalt men verder langs vele .zeldzame staaltjes van kwekerskunst en experimenteerlust, cactus-, semi-cactus- en decoratieve dahlia's met hun volle, tot 25 cm brede bloemkronen en haar hoge stelen, zo dik als een vinger, naar de klei nere soorten, de sierlijke „pompons" rond en vast als een sneeuwbal en varië rend in kleur van het zuiverste wit tot het diepste zwart-paars, tot men tenslotte in de foyer bij de lilliputters belandt, in de vaktaal „dwergmignons" geheten, die in de grote foyer een plaatsje gevonden hebben. Wij zagen er de heer Smit van de Hortus Botanicus in Leiden, die uit liefhebberij deze variëteiten kweekt en nu zijn beste producten dahlia's die soms maar nau welijks een decimeter steel hebben, be kroond door een ragfijn, sierlijk bloempje met grote toewijding aan het arrangeren was. Verderop legde een liefhebber uit Oss de laatste hand aan zijn inzending roomblanke „decoratieven", die zelfs de grote beroepskwekers bewondering af dwingen. Het genus liefhebber is trouwens ook dit maal weer sterk vertegenwoordigd, vooral in de keuringszaal waar zij met hun beste bloemen deelnemen aan de prijskamp van de zaaiwedstrijd der Nederlandse Dahlia vereniging. Die vereniging verschaft aan de daartoe geselecteerde amateurs dit- keer 65 in getal en afkomstig uit alle delen van ons land een aantal zaden, die zij zelf moeten zaaien, versperen en uitzetten. De uitkomst daarvan is eigenlijk altijd een verrassing, want het dahliazaad springt blijkbaar zeer grillig met de wetten van de erfelijkheid om. en geeft dan ook dikwijls de meest-onverwachte kleurschakeringen te zien. „Je weet wel wat je zaait, maar niet wat er uit komt en vaak oogst je dan „de duvel en zijn grootje"," zeggen de deskundigen. Vandaar dan ook de grote bekoring, die er van deze kweek uitbaat, want een en kele keer kan er inderdaad oo die manier een volkomen nieuwe variëteit ontstaan, die zelfs het „vak" nog niet kent. Zo'n bloem is de dahlia en zulke verrassingen kan zij haar toegewijde adepten bereiden. De kleine, enk el bloem i ge oer-dahlia werd tegen het einde van de achttiende eeuw uit Mexico naar Spanje gebracht, waaruit om streeks 1830 door exoerïmenteren en krui sen de eerste „gevulde" bloem: de z.g. „boeren-dahlia" gewonnen werd. Daaruit ontwikkelden zich de oompons, vaste bol ronde dahlia's met lieht-gekrulde bloem blaadjes en door kruising van deze soor ten met nieuwe Mexicaanse import in 1870 de eerste cactus-dahlia's, die zich kenmer- k°n door geheel onverolde bloemblaadies en een grotere. ..lossere" bloemvorm. Die eerste cactusdah1^ is in ons land door een kweker in Jutohaas gecreëerd en zij is de stammoeder geworden van alle moderne variëteiten de semi-cactus met haar bij de stengel vlakke, maar naar de spits weer inkrullende bloembladen en de „decoratieve" met haar „open" kronen die nu de toon aangeven op de wereld markten. Een groot deel van diie ontwik keling komt on het conto van de bekwame Nederlandse kwekers en experimenteurs en dat men in dit opzicht nog lang niet aan het einde van zijn Latijn is, dat be wijst deze dahlia-show in Treslong, waar als ieder jaar weer een stroom van schitterende noviteiten te zien is, gevat in een smaakvolle entourage van waaieroal- men en groen, zoals wellicht slechts Hol- Alleen een kleurenfoto zou een zwakke afspiegeling kunnen geven van de bloe menpracht, die thans op de dahlia-show in Hillegom te bewonderen is. Deze zwart- wit-opname kan slechts een indruk geven van de kwantiteit der tentoongestelde bloemen en u misschien verleiden er eens zelf te gaan rondkijken. Men zal er stellig geen spijt van hebben. dagen slechts duurt deze bloemen-parade verzuimt u niet, haar te gaan zien. De tentoonstelling werd hedenmiddag geopend door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom. Vele prominenten uit het bol- lenvak waren naar Hillegom gekomen om aanwezig te zijn bij deze opening. De heer J. F. Chr. Dix, voorzitter van de Neder landse Dahliavereniging te Heemstede, sprak allereerst een dankwoord tot allen die deze expositie mogelijk hadden ge maakt. Daarna voerde het woord de heer J. R. N. Byl van Duyvenbode, voorzitter van de tentoonstellingscommissie. Hij sprak een welkomstwoord tot de burgemeester van Hillegom, tot dr. E. Krelage, prof. Van Slogteren, de heer Kauffman, voorzitter van de Koninklijke Maatschappij. Hij om schreef de tentoonstelling als een toon beeld van wat de vakman vermag en hoe ver een amateur het brengen kan. Hij toon de vooral vreugde over de zeer fraaie in- brengsten van de jongere kwekersgenera tie. Daarna overhandigde hij aan de heer Wijers, voorzitter van de Dahliavereniging die de expositie organiseert, een fraaie vaas om dank te betuigen voor de goede zorgen, waardoor de tentoonstelling ge worden is zoals zij zich nu toont. Vervol gens beklom de burgemeester van Hille gom het podium om de tentoonstelling te openen. Hij sprak grote waardering uit voor de wijze waarop de oi-ganisatoren ge bruik hebben gemaakt van de prachtige accommodatie die Hillegom biedt. Zeer slecht te spreken was de burgemeester over het feit, dat over de tentoonstelling omzetbelasting geheven wordt. Hij drukte de voorzitter van de Neder landse Dahliavereniging op het hart, alle stappen te ondernemen bij de centrale over heid die zouden kunnen leiden tot het af voeren van bloemententoonstellingen van de lijst van objecten, waarvoor omzetbelas ting verschuldigd is. Hij bracht bijzondere hulde aan de kwekers en de keuringsdienst en zei: „Gij hebt het vertrouwen in de Ne derlandse dahlia's hersteld". Met deze woorden verklaarde de burgemeester de tentoonstelling voor geopend. De belangrijkste prijzen zijn uitgereikt aan: wisselbeker voor de beste Nederland se aanwinst: „Juliana Regina" van de fir ma K. Maarse Dzn jr. uit Aalsmeer. De wisselbeker voor de beste pompondahlia: „Little Willem", inzending van D. Bruide gom in Baarn. Wisselbeker middelgrote de coratieve dahlia's: „Sylvia", inzending van de heer K. Maarse Dzn jr. te Aalsmeer. Plaquette voor de beste kleinbloemigen: „Kaiserwalzer" van de heer C. Geerlings uit Heemstede. De wisselbeker voor de bes te buitenlandse aanwinst won de firma J. G. Ballego en Zoon te Leiden voor de inzen ding „Lavender Perfection". Blijkens een kennisgeving: van de politie in Dover wordt de Engelse Kanaalzwem mer, de 44-jarige Ted May thans officieel als vermist beschouwd. May, die vader van negen kinderen is, was in de nacht van Dinsdag op Woensdag aan de tocht over het Kanaal begonnen. HU had besloien om te trachten zonder volgboot het Kanaal over te zwemmen. Aan een touw trok hü een vlotje, gemaakt van een autoband met zich mee. Na dertig uur vruchteloos zoeken naar May zijn de reddingboten en vliegtuigen naar hun basis teruggekeerd. Een storm joeg over het Kanaal. Zijn wouw geeft echter de hoop niet op op en meent dat May aan boord van een schip is genomen of wellicht ver afgedre ven is door het getij. May had onlangs mee willen doen aan de Kanaalrace maar dit was niet gelukt, vandaar zijn plan om de overtocht alleen, zonder escorte, te vol brengen. „Ik verwijt hem niets", aldus me vrouw May. „Hij wilde bewijzen dat een dergelijke overtocht mogelijk is, en daar om heeft hij het alleen geprobeerd". Voor zijn "vertrek heeft May aan zijn manager Scott een brief ter hand gesteld waarin hij onder meer het volgende ver klaart. „Ik heb op eigen gezag besloten een poging te doen van Kaap Gris Nez naar Dover te zwemmen zonder geëscorteerd te worden door een volgboot. Deze prestatie heb ik al jarenlang willen leveren". De brief was getekend door May, en mede ondertekend door drie Franse journalisten Alhoewel de pogingen tot opsporing van May gestaakt zijn zullen de kustwachten en de schepen die het Kanaal oversteken naar- hem blijven uitkijken. De kapitein van de vissersboot „Les Ba lemes" rapporteerde Donderdagavond, dat hij het uit binnenbanden gemaakte vlot van Ted May 24 uur geleden in het Kanaal had zien drijven. Het droeg nog het wa terdichte kistje, waarin May zijn mond voorraad bewaarde en twee flessen. Van May viel niets te bespeuren. De schipper pikte het vlotje niet op omdat hij pas de volgende dag toen hij de ka-anten las, be greep dat het aan May had toebehoord. Zondag 12 September hoopt prof. dr. W. A. Groenman te Overveen, emeritus-predi kant van de Nederlands Hervormde Kerk en oud-buitengewoon hoogleraar aan de Gemeentelijke Univeriteit te Amsterdam zijn 75-ste verjaardag te vieren. Prof. .dr. Groenman werd op 12 Septem ber 1879 in de Hervormde pastorie te Graft (N.H.) geboren, bezocht eerst de driejarige HBS te Groningen, deed daarna staats examen en studeerde vervolgens aan de Rijks-Universiteit te Leiden, waar hij in 1906 bij wijlen prof. dr. B. D. Eerctmans op het proefschrift „Het vasten bij Israël, een vergelijkend onderzoek" cum laude promo veerde tot doctor in de Godgeleerdheid. Na zijn promotie studeerde de jubilaris nog Talmoedisch en Middeleeuws Hebreeuws aan de Anstalt für die Wisschaft des Juden- tums te Berlijn. Nadat candidaat Groenman in 1905 door het provinciaal kerkbe stuur van Overijsel was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 12 Januari 1908 door zijn vader te Obdam in het ambt bevestigd. Op 3 Augustüs 1913 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Zaandijk, waar hem met ingang van 1 Mei 1945 op ru::n 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Met ingang van 1 Februari 1942 werd prof. dr. Groenman in de vacature van wijlen prof. dr. L. J. Palache tijdelijk benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam in de Hebreeuwse Taal en Letterkunde, Israëli tische Oudheden en Uitlegging van het Oude Testament. Deze functie heeft hij vervuld tot 1 Augustus 1945. Van de hand van prof. dr. Groenman verschenen tal van artikelen in diverse tijdschriften, onder_ andere in Theologisch Tijdschrift, Teylers Theologisch Tijdschrift, Acta Oriëntalia en Nieuw Theologisch Tijdschrift. Ook was hij enige jaren recen sent voor Oudtestamentische en Joodse Letterkunde voor de Nieuwe Rotterdamse Courant. De nieuwe Wika van de Hervormde Jeugdraad te Haarlem, de heer W. Veen- stra, wordt in de avonddienst op Zondag 12 September door ds. A. J. van Rhijn be vestigd als jeugdwerkleider-evangelist. Hij zal Wika mevrouw J. LeopoldTimmer als zodanig opvolgen. De afscheidsavond van ds. J. Möhringer, die hulpprediker was in wijkgemeente V der Haarlemse Hervormde Kerk, is vast gesteld op Donderdag 16 September. Ds. Möhringer zal bij die gelegenheid in het wijkgebouw aan de Gedempte Oudegracht een causerie houden over zijn ervaringen in kerkelijk Amerika. Een kwart eeuw geleden had het Leger des Heils reeds geruime tijd uitgezien naar een gebouw in Schoten Toen men een ge schikte ruimte had gevonden, was dit de aanleiding om een volledige post te openen. Het werk bestond uit evangeliseren onder volwassenen en kinderen, geestelijke ver zorging van zieken en ouden van dagen, bijbelonderricht aan de jeugd en maat schappelijke bijstand in bijzondere nood. In September 1929 opende staf-kapitein Buiterman in de Ceramstraat het gebouw waar een feestelijke samenkomst werd ge houden. Aan adjudante Varwijk werd de zorg van deze tweede post in Haarlem op gedragen. De eerste leden werden overge plaatst van de afdeling 1 in de Schagchel- straat. Kort na de opening bezocht kom- mandant Vlas het jónge korps. Nog in dat zelfde jaar werd een eigen korpsvlag over handigd en werden de eerste soldaten inge zegend. In de jaren die volgden ging het werk onder grote zegen voort. Honderden denken met dankbaarheid terug aan de steun die zij hebben ondervonden van deze afdeling. Door middel van huisbezoek, zie kenbezoek, openluchtwerk, openbare en be sloten bijeenkomsten, Zondagsschoolwerk, het werk onder huismoeders mocht het ve len zowel maatschappelijk als geestelijk helpen. Ook werd de Strijdkreet in honder den gezinnen regelmatig gelezen. Korps Noord is er trots op flat het ook een aantal leden heeft afgestaan voor het officierschap. Deze leden werden opgeleid aan de William Booth Kweekschool te Am- laadse arrangeurs die maken kunnen. Drie stelveen en zijn nu in verschillende takken van arbeid in binnen- en buitenland te werk gesteld. Twee hunner zijn o.a. belast met de leiding van een der grote blinden- inrichtingen in West-Indië. In 1941 scheen een einde te komen aan het werk van deze organisatie doordat de bezetter het werk verbood. Enkele hoofd officieren hebben de zaak bepleit, waar door het werk, zij het dan beknot, toch kon worden voortgezet. De inmiddels aange brachte verzegeling op de zalen werd ver broken en het werk ging voort. In 1943 werd een eigen muziekkorps ge ïnstalleerd. Iedere Zondag speelt het in zaal en openlucht in dienst van het Evangelie. Na de oorlog maakte het werk grote vorderingen en kon men weer onbelemmerd het zegenrijk werk voortzetten. Ook de afdeling Noord beantwoordt aan het doel dat de stichter destijds gaf aan het Leger des Heils. Een groep hard wer kende mannen en vrouwen, jongens en meisjes willen hun leven inzetten om de Christenliefde te tonen in woorden en wer ken. Nu het korps zijn zilveren jubileum viert ziet het met dankbaarheid terug op de jaren die voorbij gingen en zqn motto is: Hoeden af voor het verleden, mouwen op voor de toekomst. Tijdens de feestweek van 25 September tot 3 October zullen een aantal feestelijke bijeenkomsten worden gehouden. Als jubi leumgeschenk stelt het zich voor het ge bouw aan de Ceramstraat te restaureren en te voorzien van een nieuwe inventaris. Men kan gaven voor dit geschenk storten op gironummer 439221 ten name van Le ger des Heils Haarlem-Noord In de Oud-Katholieke kerk aan de Kin- decnhuissinigel te Haarlem is vanmorgen een dienst ter uitvaart gehouden voor mgr. H. T. J. van Vlijmen, rustend bisschop van Haarlem der Oud-Katholieke kerk. De dienst werd geleid door de bisschop van Haarlem mgr. J. van der Oord. Nadat de bisschop van Deventer, mgr. E. Lagerwey, als waarnemend aartsbisschop (de aartsbisschop vertoeft in Amerika) de beaarding had verricht, hield hij een korte toespa-aak. Hij herinnerde er aan, dat mgr. Van Vlijmen bijna zestig jaar geleden priester werd. De bescheiden jongeman van toen groeide op tot een gezien en bij zijn vele vrienden geliefd en gewaardeerd priester. De kerk l'iet hem de rangen van die hiërarchie dooi lopen. Eerst was hij ka pelaan te Egmond aan Zee; vervolgens pastoor aldaar, waarna hij gekozen werd tot bisschop van Haarlem. Mgr. Van Vlij men heeft de kerk naar zijn beste krachten gediend en was de vertegenwoordiger der kerk in kleine en grote kringen. Ook ver richtte hij het priesterschap zoals Petrus de taak van een priester omschreven heeft. Hij was geenpriester om rijk te worden of als heerser op te treden. Hij was een voorbeeld voor de kudde. Toen mgr. Van Vlijmen na de bevrijding begreep, dat hij door zijn gezondheidstoestand niet meer de krachten kon opbrengen zijn taak naar behoren' te vervullen, vroeg hij om van zijn ambt ontheven te worden. Dat toonde het karakter van de thans overledene. De kerk is God dankbaar voor hetgeen Hij in de dienaar heeft gegeven. De dienst werd bijgewoond door de Com missaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen. Om halféén is het stoffelijk overschot van mgr. Van Vlijmen op de algemene be graafplaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld. Onder de aanwezigen was burge meester mr. P. O. F. M. Cremers. Nadat de kist in de groeve was neergelaten sprak pastoor H. J. Verhey uit Krommenie als oudste geestelijke van het bisdom. Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen uit IJmuiden, deken van Haarlem, bad aan de groeve, waarna pastoor mr. J. W. Key namens de familie woorden van dank sprak. DJAKARTA (Pi Aneta) Het landge- reeht van Djakarta heeft een begin gemaakt met de rechtszaak tegen H. C. J. G. Schmidt uit Bandung, de meest ge noemde persoon in de reeks arrestaties van Nederlanders, die begin van dit jaar werd verricht. De heer Schmidt word! beschul digd van lidmaatschap van verboden ver enigingen, hulpverlening aan benden en het leiden van overvallen op politieposten. De dagvaarding bestond uit drie delen. Primair wordt de heer Schmidt beschul digd van het leiderschap van de „Neder lands Indische guerilla-organisatie" in West-Java, welke ten doel heeft „geweld dadig verzet te plegen tegen de republiek Indonesië en de regering", en wel in de periode tussen 1950 en 1954. De heer Schmidt zou in die functie hulp verleend hebben aan opstandelingen, „met name de Darul Islam en de Tentare Islam Indonesië, die onder leiding staat van Kartosuwirjo en zich ten doel stelt gewapenderhand de republiek-Indonesië omver te werpen. De verdediger vroeg verdaging van de zitting voor veertien dagen. Hij zei, dat in de stukken tientallen namen worden ge noemd van personen, die inmiddels naar Nederland vertrokken zijn en van wie waarschijnlijk enigen als belangrijke ge tuigen a décharge kunnen optreden. Hij verzocht voorts contact te mogen opnemen met verschillende gearresteerde Nederlan ders, die in het dossier van Schmidt wor den genoemd en die waarschijnlijk be langrijke verklaringen kuiwien afleggen. Het eerste verzoek werd door de rechter ingewilligd. De volgende zitting is vastge steld op 23 September. Over het tweede verzoek kon de rechter nog geen beslissing nemen. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 99% 222% 366% 269 420% 87% 157% 136% 122 111 213'/ï 191% 194% 197 39% 74% 60% 51 20% 53''/,h 99% 222 367 270 422% 89 157% 137% 122 111% 213'/z 191% 194% 197 40% 74% 61% 51 21% 54 De betalingscondities van de KNVB voor wedstrijden met het Nederlands elftal zijn als volgt vastgesteld: Honderd gulden voor een gewonnen wedstrijd; vijfenzeventig gulden voor een gelijk spel; vijftig gulden bij een nederlaag. Oefenwedstrijden van het Bondselftal zullen met veertig gulden worden gehono reerd. Voor de centrale training wordt per keer tien gulden betaald. Deze bedragen gelden alleen voor spelers van eersteklassers. Aardijk, 8 600 m. W.. Scilly's. Agamemnon, 8 590 m. NO. Somtorero. Akkrumdijk,'8 420 m. N.NO Bermuda.' Alcyone, 8 71) m. Z. Recife. Axeldijk, 8 180 m N. ten O. Fort Aleza. Adinda, 9 te Pladju. Amstelveen, pas. 9 Finisterre n. Casablanca. Amilla, 9 v. Soerabaja n. Balikpapan. Alpherat, 9 v. Santos n. Puerto Alegre. Alwaki, 9 v. New York te Trinidad. Amstelkroon, pass. 19 Straat Messina n. Genua. Amstelland, 9 v. Rio de Janeiro n. A'dam. Amstelpark, 9 v. Norfolk n. Cristobal. Amstelvaart. 10 v. Amsterdam te Stavanger. Abtoedijk, 8 te Portland (Oreg). Altolasserdijk, 12 New Orleans verw. Alchitoa, 9 v. Rotterdam n. Recife. A ld atol, 10 te Iltoeos. Aludra, 9 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 10 v. Rotterdam n. Bremen. Annenkerk, pass. 10 Suez n. Djibouti. Arendsdljk, 10 v. Bremen te Rotterdam. Arnedijk, 13 v. New Orleans te Le Havre verw. Arundo, 9 v. Poit Churchill n. Engeland. Banka, 8 v. Bahrein n. Damman Boissevaln. 9 v. Singapore te Hongkong verw. Bantam, pass. 8 Grandbahamas n. Baltimore. Barendrecht, 8 150 m. Z. Djeddah. Blijdendijk, 8 240 m. Z.ZW. Kp. Race. Bawean, 9 v. Singapore n. Madras. Betiri Sept. te Huil repareren. Bloemfontein, 9 460 m. NW. St. Helena. Bonaire, 9 420 m. ZW. Fayal. Billiton, 10 v. Bombay te Karachi. Blitar, 10 v. Antwerpen te Bremen. Baud, 10 te Makassar. Caltex Nederland, 9 v. R'dam te Kopenhagen. Castor, 9 v. Amsterdam le La Guaira. Congostroom, 9 te Amsterdam. Cronentourg, 8 v. Pateniemi n. Amsterdam. Ceronia, 8 150 m. O. Socotra Charis, 9 v. Bachaquero te Curagao. Callisto, 9 v. Middlestoro n. Canada. Caltex The Hagua. 9 v. Tripoli n. R'dam. Caltex Utreoht. pass. 8 Kp. de Gata n. R dam. Celebes, 9 te Paulsboro. Cistula, 15 Rotterdam verwacht. Cleodora, 10 te Balikpapan. Coryda, 12 v. Geelong n. Panamakanaal verw. n. Curaqao. Dalerdijk, 9 v. Balboa te Los Angeles. Delfland, 9 v. Las Palmas n Amsterdam. Daphnls, 10 v. Miragoane te Houston. Duivendijk, 9 v. Londen n. Hamburg. Etrema, 9 v. Port Said n. Berre. Erinna, 10 te Piadju. Esso Den Haag, pass. 10 Gibraltar n. Antw. Felipes, 2 te Singapore. Falco, 10 v. Liverpool te Londen. Friesland (SSM), 11 v. Gdansk te Granton verwacht- Gaasterland, 8 te Itajai. Gaza, verm. ca. 10 October gereed. Groote Beer, 9 200 m. O. Halifax. Heemskerk, 9 v. East London te Durban. Heelsum, 8 130 m. ZW. Fayal Helder, 9 v. Ciudad Trujillo te Port au Prince Hestia, 9 te Puntarenas. Holland, 9 te Macuze Haulerwijk, 9 te Pto Cabello. Haarlem, 10 v. Amsterdam te San Juan. Hecuba, 10 v. New York te Pt au Prince. Hera, 1.1 v. Galveston te Rotterdam verw. Hoogkerk, 9 v. Rotterdam te Hamburg. Helicon, 10 v. Antwerpen te Amsterdam. Indrapoera, 8 530 m. W. Minikoy n. Aden. Ivoorkust, 9 Finisterre gepass n. Dakar. Ilos, 10 v. Rotterdam te Barcelona. Java, 9 90 m. N. Minikoy n. Aden. Jupiter, 9 v. Oran n. Rotterdam. Kertosono, 8 710 m. W. ten N. Nicaragua. Koratia, pas 8 Ceylon n. Singapore. Kota Baroe, pass. 8 Guardafui n. Djakarta. Kieldrecht, 9 te Genua. Kota Inten. 10 te Semarang. Lemsterkerk, 8 v. Koeweit te Bandarshapur. Laertes, 10 te Singapore. Larenberg, pass. 9 Pantellaria n. Rotterdam. Laurenskerk, 9 v. Madras n. Rangoon. Lekker kerk, 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Lekhaven, pass. 9 Fern. Noronha n. Las Palmas Leuvekerk, 10 v. Ctoittaigong te Calcutta. Lindekerk, 10 v. Sue te Dubai. Lutterkerk, 9 v. Bremen n. Londen. Macuba, 9 320 m. NW. Nw. Kaap Marpessa, pass. 9 Billiton n. Geelong. Mentor, 8 v. Tanger n. Oran. Macoma, 9 te Adelaide verw. daar Port Pirie. Malvina, 9 v. Mena el Ahmadi n. Pladju. Marisa, 8 te Bodo. Mataram, 9 v. Suez n. Colombo. Meerkerk, pass. 9 Dakar n. Las Palmas. Merwede, 8 te Bremen. Murena, 13 te Merre verwacht. Maasdam. 9 390 m. O. ten N. New York. Modjokerto, 10 v. Port Soedan te Suez. Molenkerk, 9 v. Aden te Djibouti. Notos, 8 v. Kopenhagen n. Aarhus. Nieuw Amsterdam, 8 460 m. O. New York. Ondina, 19 te Le Havre verwacht. Ovula, 26 te Malta verwacht. Oosterkerk, 9 v. Rotterdam n. Kobe. Oranje, pass. 9 Malta n. Port Said. Oranjestad, 9 590 m. NO. Barbados. Orestes, 10 v. New Orleans te Curagao. Prins Job. W. Friso, 8 740 m. W. Valentia. Prins Willem George Fred. 8 460 m. O.NO. Belle Isle. Plagiola. ca. 24 Sept. gereed. Prins Fred. Hendrik. 10 te Montreal. Prins Willem v. Oranje, 9 v. R'dam n. Montreal Prins Willem V. 9 v. Hamburg te Rotterdam. Pi eter S, 10 v. Rotterdam te Barry. Raki, 9 240 m. ZO. Minikoy. Ruys, 8 470 m O.NO. Diego Gracia. Riouw, 8 te Beyrouth. Rotti, 8 te Bahrein. Rijndam, 9 800 m. O.t.N. Kp. Race. Sirrah, 9 60 m O. Ras al Hadd. Soestdijk, 9 590 m. O. Guardafui. Sinabang, 10 te Melbourne verwacht. Sirrah, 8 90 m. N.NW. Muscat. Sloterdljk, 8 630 m. O. Kp. Race. Sommelsdijk, 8 300 m. NW. Fayal. Saidja, 9 te Pladju. Saparoea, 9 v. Suez n. Bahrein. Scherpendrecht, 11 Rio de Janeiro. Schouten, 9 te Penang. Stad Arnhem, pass. 9 Kp. Bon n. Port Said. Stad Haarlem, pas. 9 ten Z. Valentia n. Birken head. Stad Rotterdam, 9 v. d. Tyne n. Wabana. Straat Bali, 9 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Statue of Liberty, 9 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Straat Balia, 10 v. Port Elizabeth te Kaapstad Tamo, 9 te Antwerpen. Thelidomus, 9 te Curaqao. Themisto, 8 800 m O. Belle Isle. BINNENLAND Ingesteld is de commissie Veiligheid Wegverkeer, die de Raad van de Waterstaat zal bijstaan en adviseren in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Voorzitter is mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, oud- Commissaris der Koning in de provincie Drente en voorzitter van de Raad van de Waterstaat. By Koninklijk Besluit is bepaald, dat de Wet en het Besluit Bescherming Leer lingen tegen Besmettingsgevaar op 1 Oc tober 1954 in werking zullen treden. Dit be tekent. dat van deze datum af de leerkrach ten en het overige personeel van alle in richtingen van onderwijs (uitgezonderd de universiteiten en hoge scholen) zich moe ten onderwerpen aan een tweejaarlijks on derzoek op tuberculose van de ademhalings organen. Met ingang van 1 October is aan de directeur-landdrost van de Noordoostpolder, dr. ir. S. Smeding, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ont slag als zodanig verleend onder dankbetui ging voor de vele en belangrijke diensten gedurende een reeks van jaren den lande bewezen. Hij zal worden opgevolgd door ir. A. P. Minderhoud. Op 29 September zal te Emmeloord officieel afscheid worden ge nomen van dr. Smeding. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben het besluit van de Tilburgse gemeenteraad, een film over Tilburg te la ten maken, goedgekeurd. Zo spoedig moge lijk zal met de opnamen worden begonnen. Het is de bedoeling een greep te doen in de historie van de stad en vervolgens een beeld te geven van het leven in Tilburg in de loop van een jaar, dus met bevrijdingsfeesten, carnaval, driekoningenviering, kermis en dergelijke. Daarom zal het opnemen van de film zeker een jaar duren. De film wordt gemaakt door de cineast Otto Nijenhof uit Den Haag in samenwerking met de Tilburg se scenarioschrijver Charles Bressers, die ook als operateur zal optreden. De kosten van de film zullen ongeveer f 35.000 be dragen. Op 1 October zal de nieuwe spoorlijn Maastricht-Luik feestelijk worden geopend. Het traject zal met Diesel-electrisch mate rieel worden bereden. Er zal een twee uurs- dienst worden ingesteld. De minister van Binnenlandse Zaken zal Dinsdagmiddag het museum voor de Nederlandse ridderorden officieel openen. In dit museum, dat gevestigd is in de kanse larij der Nederlandse Orden aan de Java- straat te 's-Gravenhage, is een bijzondere verzameling ridderorden bijeengebracht. Afgekondigd is een werktijdenbesluit voor pakhuizen, dat 1 Januari in werking treedt. Dit besluit geldt voor vrijwel alle magazijnen en opslagruimten, behalve voor die waarin zeegoederen worden opgeslagen en behalve voor die welke behoren bij een fabriek of een werkplaats. Het besluit gaat uit van een normale arbeidstijd van 8% uur per dag en 48 uur per week, een verbod voor arbeid op Zondag en een vrije halve dag per week, welke voor personen beneden 18 jaar op Zaterdagmiddag is gesteld. De 19-jarige Annelies von Metzsch te Bennekom heeft een prijs van 50 dollar ge wonnen voor een tekening van een door haar ontworpen japon bij een speciale wed strijd voor modetekeningen, uitgeschreven door het Amerikaanse biad „The Chicago Tribune". Thans dingt ze mee naar een van de hoofdprijzen van 2000, 1000 en 500 dollar. Uit de tienduizenden inzendingen uit de ge hele wereld waren er 30 gekozen. Vanavond en morgenavond kan men nog genieten van de fraaie verlichting welke het Evangelisch-Lutherse hofje aan de Witte Herenstraat te Haarlem een sprook jesachtige aanblik verleent. Zoals wij reeds berichtten werd deze feesttooi aan gebracht ter herdenking van de herbouw van het hofje in de tegenwoordige vorm, honderdvijftig jaar geleden. Trompenberg, 8 300 m. ZW. Bermuda. Talisse, pass. 9 Ouessant n. Port Said. Teiresias, 9 te Tj. Priok. Tibia, 9 220 m. W- Sabang n. Pladju. Tjimenteng, 9 v. Santos n. Itajai. Tara, 10 v. Buenos Aires te Montevideo. Tero, 10 v. Montevideo te Buenos Aires. Teucer, 9 v. Aden n. Penang. Ternate, 9 v. Lauan n. Sorong. Titus, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Tominl, pass. 10 Algiers n. Rotterdam. Triton, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Van Waerwijck, 9 80 m. ZO. Guardafui. Van Linsehoten, 9 v. Pte Noire n. Luanda. Van Noort, 7 Sept. te Water. Van Spilbergen, pass. 9 Kp. Vilano n. Le Havre Willem Ruys, 9 180 m. O.ZO. Guardafui. Willemstad, 9 410 m. W.ZW. Fayal. Woensdrecht, 11 te Harburg verw. Wonorato, 9 v. Tarakan n. Makassar. W. Alton Jones, 13 v. Mena el Ahmadi te Gi braltar verwacht. Waterman, vertr. 10 v. Wellington n. Melbourne IJsel, 9 v. Cartagena n. Rotterdam. Zijpenberg, pass. 9 Gibraltar n. Dagenham. Zuiderkruis, 9 800 m. O.NO. Kp. Race. Zeeland (SSM), 9 v. Granton n. Sunderland. KLEINE VAART Algarve, verm. 9 v. Avonmouth n. Swansea. Antje, pass. 9 Vlissingen n. Zee. Anna b, 8 v. Skagen te Rotterdam. Arnoudspolder, 11 v Rotterdam te Lissabon verwaent. Audacia. 9 v. Halden te Mostyn. Appingedam, verm. 10 v. Oporto n. Antw. Berkelstroom, 9 v. Londen te Amsterdam. Blankenburgh, 8 220 m. Z.ZW. Ouessant met bak Betty Anne S, vertr. 10 v. La Pallice n Bir kenhead. Bill S, 10 v. Swansea te Rotterdam verw. Brinda, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Brem, 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Beekbergen, 9 v. Portsmouth n. Fowey. Bab T, 6 te Stugsund. Casana, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Caland, 9 v. Kemi n. Berwick. Cornells, 9 v. Zwijndrecht te Amsterdam. Da Capo, 11 v. Setubal te Antwerpen verw. Daviena Goekoop, 9 v. Huil te Blyth. Dido, 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Dollard, 9 v. Roterdam n. Antwerpen. Domburgh, pass. 9 Finisterre n. Casablanca. Duivelend, 10 v. Grangemouth te Rotterdam Donau, 9 v. Creeksea te Rotterdam. Elisabeth b, 9 v. Vlaardingen n. Bec d'Ambes. Eminent, 9 v. IJmuiden n. Stockholm. Elsenburgh, pass. 9 Kp. St. incent n. Londen. Fiducia, 9 v. Boston te Maassluis Frans, 9 v. Middlesbro te Varberg verw. Fiat, 9 v. Londen te Rotterdam. Flamingo, pass. 9 Vlissingen n. Norrkoping Fedala. pass. 9 Gibraltar n. Marseille. Franka II, 9 v. Kingslynn te Huil. Geziena Hendrika, 8 v. Fowey te Amsterdam Gramsbergen, 10 v. Sibenik te Garston verw. Gele en Witte Zee, met dok 8 60 m N. Ouessant Gre, pass. 9 Vlissingen n. Londen. Hast III, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Hoflaan, 9 v. Toppila te Oulu. Holland!a9 v. Amsterdam n. IJmuiden Haskerland., 9 v Grangemouth te Rotterdam. Henrica b, verm. 9 v. Le Havre n. Teigmnouth Hudson, 8 180 m. N. ten O. Finisterre mei Hekwheeler. Ilias, 8 v. Palermo te Amsterdam. Ingeborg, pass. 9 Vlissingen n. Antwerpen. Joost, 5 te Zaandam. Jan Kreumer, 9 v. Great Yarmouth te R'dam. Kemphaan, 10 v. Odense te Riga verw. Larix, 8 te Zaandam. Loire, 9 v. Newcastle te Maassluis met bak. Maria, 10 Rotterdam verwacht. Mudo, 9 v. Swansea n. Rotterdam. Maasym N, 9 v. Southampton n. Loriënt. Metrans, 9 v. Antwerpen te Rotterdam- Markab N, 10 v. Riga te Rotterdam verw. Meres N. pass. 9 Brunsbüttel n. Riga. Midsland, 9 v. Kingslynn n. Rotterdam. Muphrid N, 9 v. Glasgow te Partington. Neeltje b, v. Sete te Manchester. Niotoe, 9 v. Amsterdam n. Velsen. Niotoe, 9 v. Amsterdam te IJmuiden. Niagara, 9 v. Swansea te Amsterdam. Nijentourgh, 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Noordzee, 8 1700 m. NO. ten O. Trinidad mei, baggermolen en twee bakken. Pavo, 8 te Zaandam. Ponto, 8 v. Seskaro n. Zaandam. Ponza, 8 te Ostrand. Phidias, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Pascholl, 9 v. Ellesmereport te Delfzijl verw. Rijnhaven, 9 v. Brest te Loctudy. Rapid, 9 v. Rotterdam n. Goole. Stella Maris, 9 v Rotterdam n. d. Tyne. Samtore, 9 v. Rouaan te Parijs. Teunika, 9 v. Rotterdam n. Great Yarmouth. Terschelling pass. 9 Vlissingen n. Gent. Taoimlna, verm. 9 v. Mantyluoto n. Garston. Trito, 9 Belfast te Drogheda. Tyne, 8 1100 m. W.ZW. Fayal met lanker. Vrouwepolder, 9 v. Cardiff te Bordeaux. Vrijburgh, 9 v. Londen te Rotterdam. Westpolder, 9 v. Lissabon te Oporto verw Westerdok, 8 v. Londen te Amsterdam. Waienburgh, 9 v. Kalmar n. Stockholm. IJsel, pass 9 Vlissingen n. Le Havre. Zeevaart, 9 v. d. Tyne te Rotterdam. Zeehaan, 9 v. Warnemuende te Rotterdam verw.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 12