Wereldnieuws Moskou herhaalt uitnodiging voor Europese conferentie BALLET BEWEGINGSLEER PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Herbewapening van West-Duitsland kan tot een nieuwe oorlog leiden Koelbloedige chauffeur voorkwam een ramp Attlee houdt pleidooi voor Peking-China De radio geeft Zaterdag Dit product is 100% Dans-academie MARTIN °((4& Minister Salah Salem van Egypte geschorst ^ocU ió het zo .J 2 Jet nUKKIO Bombardementen op Amoy vandaag voortgezet Kerkelijk Nieuws Meer aandacht gevraagd voor sociale tandheelkunde Kurt Meyer bracht leven in de brouwerij Veiligheidsraad bespreekt heden Amerikaans verzoek In 1953 was behoefte aan onderwijzers voor 95 pet. gedekt Publiek gaf vorig jaar 104 millioen voor vermaak uit Autorallye in Haarlem en omliggende gemeenten Hij eiste de leiding op in de buitenlandse politiek Maastricht verhoogt de straatbelasting VLUG OF LANGZAAM LEZEN VRIJDAG 10 SBFTEMBSS 1954 LONDEN (Reuter) Het Russische departement van Buitenlandse Zaken zegt in een verklaring over de Europese defen sie dat herbewapening van West-Duits land waarschijnlijk tot een nieuwe oorlog zal leiden, aldus meldde het Russische persbureau Tass Donderdagavond. De Franse verwerping van het plan voor een Europees leger met Duitse divisies wordt ,,een belangrijke gebeurtenis in het poli tieke leven van Europa" genoemd. Herle ving van het Duitse militarisme zou een „onmiddellijk gevaar voor de volken van Europa" zijn geweest. De mogelijkheden voor het bereiken van overeenstemming over het Duitse pro bleem zijn nog niet uitgeput. De Russische uitnodiging aan de Westelijke mogend heden voor een nieuwe conferentie over het Duitse vraagstuk en de Europese vei ligheid in het algemeen wordt herhaald. De Sovjet-Unie is bereid alles te doen wat in haar vermogen ligt om tot overeenstem ming te komen over onopgeloste interna tionale vraagstukken: „Duitsland, een stel sel van collectieve beveiliging in Europa, een verbod van atoom- en waterstofwa pens en beperking van de bewapening". De conferentie van Genève wordt een voorbeeld genoemd van de mogelijkheid tot het bevestigen van de vrede, „als de belanghebbende landen dat oprecht ver langen. De Russische regering wacht nog steeds op het antwoord op haar nota's van 24 Juli en 4 Augutus, waarin een conferentie van alle Europese landen en de Verenigde Sta ten wordt voogesteld over collectieve be veiliging en Duitsland. Herbewapening van West-Duitsland en opneming van dat land in het een of andere militaire bond genootschap zou onoverkomelijke moei lijkheden scheppen voor de hereniging van Duitsland en overeenstemming over het Duitse vraagstuk zou onmogelijk worden. GRENOBLE (United Press) Toen Roger Belle zijn 18 tons vrachtauto in de buurt van Grenoble rustig van een lange Alpenhelling naar beneden wilde laten rijden bemerkte hij tot zijn ontsteltenis dat de remmen onbeweeglijk klem zaten. Het gevaarte begon harder en harder te rollen. Bij de eerste bocht slaagde Belle erin een tegenligger slechts even te raken een in dit voertuig rijdende persoon werd toch nog licht gewond bij een volgende bocht scheerde de kolos langs twee autobussen zonder incidenten. Hij raakte een boom en verloor daardoor zijn aanhangwagen. Hierna botste hij op twee andere auto's en de man die naast hem zat viel flauw van schrik. De vrachtauto kwam anderhalve kilometer verder tot stilstand. Doordat hij zijn tegenwoordigheid van geest niet verloor bracht Belle de hals brekende tocht tot een vrij goed einde. „En dat na juist een rekening van voor het nazien der remmen te hebben betaald" was zijn enig commen taar. ADVERTENTIE BARTEUQRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR: 48 ADAM - TEL. 717162 LAMSHUID PANTOFFELS f 19.75 Men vergist zich als men denkt, dat de Europese volkeren hun waakzaamheid tegen „de vijanden van de vrede" kunnen verminderen, nu de aanhangers van Duit- seherbewapening „door de dappere daad van de Fransen" een nederlaag is toege bracht. Er worden reeds nieuwe plannen voor herleving van het Duitse militarisme overwogen, waarin het voornemen West- Duitsland op te nemen in de NAVO om op deze wijze de weg voor herbewapening te banen <en voorname plaats inneemt. De voorstellers van deze plannen maken er geen geheim van, dat het noodzakelijk is de moeilijkheden die de voorstanders van een „gesprek uit een machtspositie" in Frankrijk hebben ondervonden, te boven te komen. TAIPEH (Reuter) Nationalistisch- Chinese vliegtuigen en oorlogsschepen heb ben heden voor de vijfde achtereenvolgen de dag communistische stellingen nabij Amoy bestookt. Bommenwerpers hebben in de afgelopen nacht pamfletten boven Shanghai en Kanton uitgeworpen, waarin de eommunistisch-Chinese premier, Tsjoe En Lai, de „grootste misdadiger" van China werd genoemd. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" heeft de communistische luchtdoelartillerie in Foekien Donderdag een nationalistisch vliegtuig neergeschoten en één beschadigd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vac. J. Zwijnenburg) A. J. Timmer te Ouderkerk a. d. IJsel; te Mididelstum (toez.) A. Mol te Wons (Fr.); te 's-Heer Arendskerke L. Schellevis te Biezelinge; te Sexbierum J. Breeuwsma te Zevenbergen. Geref. Kerken Beroepen te Valkenburg A. Langeler te Pesse (gem. Ruinen). CANBERRA (Reuter) Clement Att lee, de leider van de Britse socialistische party, heeft in een rede te Canberra ge zegd, dat er in Azië een beweging gaande is, waaraan geen menselijke kracht weer stand kan bieden. Aan een lunch met par lementsleden zeide Attlee, dat het een kruistocht was voor de naties van Azië dezelfde plaats onder de zon te verkregen, welke de volken van Europa, Amerika en Australië zich reeds hadden verworven. Deze beweging is niet noodzakelijk vijandig of gevaarlijk, maar moet begrepen en aan vaard werden wanneer de gewone man in zyn gezin een rustig leven wil hebben waar ter wereld ook. De huidige regering van Peking was de eerste, die de corruptie had aangepakt. Of schoon de heersers vah China er een streng communistisch gezichtspunt op nahielden, pasten zij dit toch met een zekere soepel heid toe. De huidige regering van Peking- China, aldus Attlee, heeft vele oude mis standen opgeruimd en nieuwe gescha pen. Het is een nog jonge regering, waar van nog moet blijken of het nationalisme, waardoor zij is bezield, zich zal ontwikke len, zoals zo dikwyls gebeurt, tot een im perialistisch en expansief nationalisme. Het antwoord hierop is van belang en zal al licht de lijn aangeven voor de betrekkin gen tussen China en de rest van de wereld, aldus Attlee. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.30 Clavecimbelrecital. 12.00 Metro- pole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeon-orkest en solist. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Wereldmuziekconcours Kerk- rade. 14.40 Drents programma. 15.05 Dans muziek. 15.30 Gevarieerde muziek. 16.15 Radio Philharmonisch orkest en solist. 17.00 Radioweek journaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammondorgel en rhythmische begeleiding. 18.40 Regerings- uitzending Atlantisch allerlei. 19.00 Artistie ke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Pla ten. 20.15 Promenade-orkest en solist. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Amusementsmuziek. 22.25 Schatgravers aan de Amstel, hoorspel. 22.55 Schaakolym piade. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Lofgezangen. 7.45 Morgengebed en lit teraire kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Boekbe spreking. 14.10 Amusementsmuziek. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Platen. 15.50 Luchtvaartcau serie. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Fanfare orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 13.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Van 't Binnen hof. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.25 Koorzang. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed en litt. kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Die Schöpfung, oratorium. TELEVISIE (N.T.S.) 20.15—22.00 Overname N.I.R.. 20.15 Vrou wenspiegel. 20.45 Panorama. 21.15 Quiz. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15, 14.30, 15.00 en 15.15 Platen. 15.45 Accordeon- spel. 16.00 Platen. 16.15 AccordeonspeL 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.20 Liturgische gezan gen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Om- roep-Ommeganck. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.3524.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). "|"k heb geconstateerd dat Castella ^Parels een enorm produet is, nim mer ben ik zo snel klaar geweest met mijn was en het goed is spier wit. Dit product is 100 Steeds gebruikte ik andere wasmiddelen, maar deze kunnen niet in de schaduw staan. U zult be grijpen dat ik in het vervolg voor de was Castella Pa rels gebruik! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella U vliegt nu door de was heen.' Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg- Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella 'Parels (47 ct per pak) in huis! In Groningen is vanmorgen het tweede internationale wetenschappelijke congres van de „International Association of Den tal Students" geopend door de inspecteur van de Volksgezondheid, de heer L. J. M. Spoorenberg, die erop wees dat de proble men, die tandheelkundige verzorging van de bevolking met zich brengt, in alle lan den steeds groter worden. De maatschappelijke en economische consequenties hiervan zijn een bron van geregelde zorg, die niet alleen de professie maar ook de overheid raakt. Hoewel aan de sociale tandheelkunde als leervak nog geen, of slechts matige aan dacht wordt geschonken, zal het volgens spreker voor de tandheelkundige professie zaak zijn, met critische aandacht de ont wikkeling van de maatschappelijke proble men te volgen. „Inmenging van andere maatschappe lijke groepen" heeft een wijziging gebracht in de oorspronkelijke verhouding tussen de tandarts en zijn patiënt. Meer dan ooit zal de professie zich hebben te realiseren, dat de tandheelkundig-maatschappelijke problemen niet opgelost worden door al leen hulp te bieden aan enkelen, omdat deze problemen voortbestaan bij degenen, die niet geholpen worden of kunnen wor den. BONN (ANP) Het dorpje Nieder- krüchten, even over de Nederlandse grens bij Roermond, was Woensdagavond in feeststemming ter gelegenheid van de te rugkeer van de vroegere commandant der SS-divisie „Hitlerjugend", Kurt Meyer. Meyer is drie dagen geleden door de Britse bezetting vrij gelaten uit de gevangenis te Werl, waar hij sedert 1945 als oorlogsmis dadiger was opgesloten. Een jubelende massa van duizenden mensen was op de been om hem te verwelkomen. Onder ere poorten en andere versieringen door, die de straten waren aangebracht, werd Meyer in fakkeloptocht naar een villa ge bracht, die bekenden hem ter beschikking hadden gesteld. De plaatselijke muziek vereniging, de brandweer en de turnver eniging liepen in de optocht mee. Vertegenwoordigers van oudstrijders- verenigingen hielden toespraken. Ook uit het buitenland waren telegrafische geluk wensen aan hem gericht. Een grote Duitse autofabriek schonk Meyer een automobiel, een brouwerij uit Hagen liet weten, dat zij voor Meyer een goedbetaalde baan had open gehouden. Meyer's vrouw en vijf kinderen hadden sedert zijn gevangenneming in Nieder- kriichten gewoond. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO zal heden een Ameri kaans verzoek bespreken, om het incident van 4 September tussen een Amerikaans vliegtuig en twee Russische toestellen voor de kust van Siberië in de Veiligheidsraad te behandelen. De Verenigde Staten hebben een klacht ingediend tegen een „ongerechtvaardigde en vijandige aanval" van twee Russische straaljagers op een Amerikaans marine vliegtuig, dat Zaterdag voor de Siberische kust werd neergeschoten. Het besluit om de Veiligheidsraad bijeen te roepen werd genomen, kort nadat de Verenigde Staten een schrijven hadden ingediend waarin ge zegd wordt, dat een dergelijk incident de internationale vrede en veiligheid in ge vaar kan brengen. ADVERTENTIE INSCHRIJVING ELKE DAG AANVANG NIEUWE CURSUS MEDIO SEPTEMBER ANNO 1875 HAARLEM - SCHAGCHELSTRAAT 31 - TEL. 10806 Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat in 1953 bij het lager onderwijs 4618 onderwijzers nodig waren. De behoefte, ontstaan door vervanging van vertrokken of overleden onderwijzers was 2481 of 5,5 procent van de totale bezetting per 16 Januari 1953. Wegens uitbreiding van het lager onderwijs waren 2137 onderwijzers nodig (4,7 procent der bezetting). In de totale behoefte kon door aanstelling van 4394 leerkrachten voor 95 procent worden voorzien. Van degenen die het lager onder wijs verlieten, was 37 procent jonger dan 30 jaar en 13 procent 65 jaar of ouder. Van de nieuw benoemde onderwijzers was 60 procent jonger dan 25 jaar; 24 pro cent keerde naar het onderwijs terug als gehuwde vrouw, gepensionneerde of wachtgelder. ADVERTENTIE ALLE MATEN STEELPANNEN 1.98 Alle maten klompen en klompsokken tegen lage prijzen. Ook manslaarzen. DE KLOMPENCENTRALE Dr, Leydsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers werd in Nederland in 1953 f104 millioen (1952: f 103 millioen) voor het bezoek aan ver- makel i jkheidsinstellingen kermisbezoek uitgezonderd) uitgegeven. Dit is f9.96 per iinwoner (f9.98 in 1952). Er werden 108 millioen plaatsbewijzen gekocht of 10.4 per inwoner (10.6). Hier van betrof 58 percent bioscoopbezoek (58 percent). Van elke gulden die het publiek uitgaf, betaalde het gemiddeld 21 cent belasting. De totale belastingopbrengst bedroeg f 24 millioen. Evenals vorig jaar houdt de Joodse Ont spanningsvereniging Haarlem een autoral lye in Haarlem en omgeving. Zondag aan staande omstreeks het middaguur worden bij Boekenrode te Heemstede de 125 deel nemende équipes (500 dames en heren) uit alle delen van het land verwacht. Om een uur wordt gestart. De tocht gaat door de omgeving van Haarlem en omstreeks kwart over drie zal de eerste auto in Boe kenrode terugkeren. Onderweg moeten de dames en heren aan een klassementsproef deelnemen. 53. De volgende morgen zocht kapitein Paverits vergeefs naar Panda. Hij keek in de kombuis, in de machinekamer en zelfs in de rooksalon, maar nergens was een spoor van Panda te bekennen. „Waar, voor den drommel, zit dat jong?", bromde de oude zeerob geërgerd, „we liggen al in de haven; we moeten van boord en uitgere kend nu is die kwajongen weg. Hm, mis schien is hij in de hut van Mario, daar heb ik nog niet gekeken". Neef Mario was bezig luid zingend zijn koffers te pak ken, toen zijn oom binnen kwam. Zodra hij zijn oom ontwaarde legde hij er nog een schepje bovenop en gaf met een heese bariton een aria ten beste, die de glazen deed trillen. „We moeten van boord neef!", schreeicwde Paverits door dit gezang heen, „heb jij Panda soms gezien?" Mario schud de het hoofd zonder zijn gezang te staken. Hou op met dat geblèr", riep Paverits ongeduldig. „Pak je koffers en kom mee, we kunnen niet langer aan boord blijven. En vergeet die koffer daar in de hoek niet". „Niet van mij, tralalala! Niet van mij, tralalala!", zong Mario uit volle borst. Paverits keek hem hoofdschuddend aan. „Die zonnesteek zit nog in je bol", bromde hij, „kom maar mee. In de buitenlucht zal het wel overgaan". Inderdaad staakte Mario zijn gezang, toen zij het schip ver lieten. Maar in zijn hut was nu een ander stemmetje hoorbaar, dat eerst door het gezang overstemd was. Het was Panda's stemmetjehet kwam uit de koffer en schreeuwde om hulp. De gehele nacht van Woensdag op Donder dag hebben reddingsboten, een vliegtuig, watervliegtuigen, en zelfs een Amerikaanse torpedojager, het Kanaal afgezocht naar de Engelse Kanaalzwemmer Edward James (Ted) May, die het heeft bestaan voor de tweede maal een poging te doen om zon der volgboot het Kanaal over te zwemmen. Men neemt aan dat hij is omgekomen. Op de foto ziet men de stuurman van de ver geefs uitgevaren reddingsboot van Walmer aan de Engelse Kanaalkust, de 19-jarige Patricia May, mevrouw May en een broer van May. CAïRO. (Reuter/AFP). Majoor Salah Salem, de Egyptische minister van voor lichting, is voor onbepaalde tijd in al zijn functies geschorst krachtens een besluit van de r evolutie-run aire raad. Luitenant- kolonel Hoessein Sjafei zal Salem voorlo pig vervangen als minister en als hoofd van Soedanese zaken. In welingelichte kringen is te kennen gegeven, dat Salem onenigheid had met zijn ambtgenoten. Hij eiste de portefeuille van Buitenlandse Zaken op en de leiding in de buitenlandse politiek. Zondag keerde hij van een reis naar Jordanië terug en meldde zich bij premier Nasser. Sinsdien is hij niet meer op zijn bureau geweest. De vorige maand trad hij af als minister van Voor lichting en lid van de militaire raad, nadat hij onenigheid had gekregen met zijn broer Gamal Salem, luitenant-kolonel van de luchtmacht. Hij bleef echter aan, nadat premier Nasser de twist had doen bijleg gen. Thans is er een einde gekomen aan zijn reis door Arabische landen. Hij zou nog een bezoek brengen aan Libye en Syrië. Hij had reeds bezoeken gebracht aan Saoedi-Arabië, Libanon, Jemen, Irak en Jordanië. De Maastrichtse gemeenteraad heeft be sloten tot verhoging van de straten- en wegenbelastingen met bijna 100 procent. Hierdoor zal de opbrengst van de belas tingen stijgen van 122.000 tot 232.000 gul den. De verhoging heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1954. In 1947 had het rijk reeds verhoging van deze belastingen van Maastricht gevraagd, maar het ge meentebestuur is toen op dit verzoek niet ingegaan. Sindsdien heeft het rijk het be drag, dat de verhoging'van de belastingen zou hebben opgebracht (totaal ƒ75.000) in in mindering gebracht op de bijzondere uitkeringen van het rijk. Oritvreemd? Mevrouw De Castries, echt genote van de bevelhebber van Dien Bien Phoe, heeft verklaard, dat een brief van haar echtgenoot, indertijd uit een krijgsgevangenenkamp geschre ven, uit haar flat in Parijs is ontvreemd. Zij verklaarde dit, nadat er in „Semai. ine du Monde" foto's waren verschenen, die vol'ger.s het geïllustreerde blad, co- pieën van een brief van De Castries waren. „Nautilus". De Amerikaanse marine heeft medegedeeld, dat de „Nautilus", de eerste met atoomkracht voortbewogen onderzeeër, 30 September aan de Ame rikaanse vloot zal worden toegevoegd. De meeste bemanningsleden, elf officie ren en 85 manschappen, hebben reeds een opleiding van drie jaar genoten. Het eerste atoomvaartuig zal onder be vel van commander Eugene Wilkinson staan. De bouw van de Nautilus is twee jaar geleden begonnen. Ruimtemode. Voor een publiek van en kele duizenden hebben te Rome een twintigtal mannelijke mannequins een show gegeven van de nieuwste heren mode. Frederick Dcxmihoff uit Neder land, due voor Prins Berohard werkt, toonde zijn eigen creaties. Er werden ook costuums voor het jaar twee dui zend „voorgedragen". Veel succes had een Italiaans ontwerp, dat gemaakt was om het in- en uitstappen van ruimte schepen gemakkelijk te maken. Spoorwegongeluk. In Quart a Barada, een voorstad van Sao Paulo, is een goede rentrein op een volle personentrein ge reden. Volgens de eerste berichten zijn er zeven doden en 50 gewonden. De personentrein vervoerde vele arbei ders. Het ongeluk gebeurde in de och tenduren. Kamp. Ongeveer honderd deelnemers uit Oost-Duitsland aan het congres van Rooms-Katholieken in Fulda, dat Zon dag eindigde, zijn niet naar Oost-Duits land teruggekeerd. Zij hebben in West- Duitsland asyl gevraagd en zijn in een vluchtelingenkamp ondergebracht. Toekomst. Het wereldcongres over bevol king te Rome is tot de slotsom gekomen, dat op het ogenblik geen vermindering van grondstoffen of energiebronnen te vrezen is. De moeilijkheden liggen veeleer in de ongelijke verdeling van de hulpbronnen in de wereld. Een Russi sche afgevaardigde was van mening, dat men de bevolking niet moet regelen naar de productie, maar de productie naar de bevolking. Men moest de toe komst niet met pessimisme tegemoet zien, maar nieuwe bronnen van energie konden en moesten worden gevonden. Pensioen. Op het congres van het Britse vakverbond (TUC) is men het er over eens geworden, dat een werknemer er rekening mede dient te houden, dat hij zich op 65-jarige leeftijd terugtrekt, doch dat hij met werken voort kan gaan, als hij zulks wenst. De raad van de TUC had zich aanvankelijk tegen dit besluit verzet op grond van de opvat ting dat noch werkgever noch werkne mers een leeftijdsgrens in overweging dienden te nemen, waarop pensioenne ring verplicht of „verwacht" werd. Reproductie. Mevrouw Erna Fiehl, van Tsjechoslowaakse afkomst, past een nieuwe methode voor reproduceren van schilderstukken toe, waarbij van het origineel een kleurenfoto wordt geno men, welke met de hand wordt overge schilderd. In de studio's van mevrouw Fiehl te Londen worden een honderd tal reproducties van stukken van oude meesters zoals Leonardo da Vinei, even als van kunstenaars uit latere eeuwen als Cézanne, Renoir en Van Gogh, ge maakt. De overeenkomst van de repro ducties met het origineel is zo treffend, dat men mevrouw Fiehl de raad heeft gegeven haar reproducties te voorzien van een kenmerkend zegel om te voor komen, dat zij als originelen zouden werden verkocht. Kunstmatig. In Rome heeft professor De- nis Leroy (uit Rennes) een apparaat demonstreerd, dat naar zijn zeggen de ijzeren long zal kunnen vervangen. Het maakt een „natuurlijke ademhaling" mogelijk en kan in alle gevallen van kunstmatige ademhaling gebruikt wor den. f OM TE CONTROLEREN of u vlug, of minder vlug leest, dient u een horloge met een secondewijzer te nemen. Aan het eind van deze alinea schrijft u dan nauwkeurig op, hoe laat u begonnen bent. Dat is alles. Daar gaan we dan. De Amerikaan Norman Lewis heeft een boek geschreven dat de veelbelovende titel draagt: „Hoe leer ik beter en vlugger le zen". Nu moet ik u eerlijk vertellen, dat ik het belang van vlug lezen nooit heb kunnen inzien, maar goed lezen is een punt dat natuurlijk alle aandacht verdient. Norman Lewis vindt de snelheid bijzonder belangrijk en hij motiveert dit door dui delijk te stipuleren dat langzame lezers tevens slechte lezers zijn. Ie mand die vlug leest is daartoe nog steeds volgens de schrij ver alleen in staat, omdat 'hij snel denkt, goede ogen heeft, over een grote woorden kennis en een ruime algemene ontwikkeling beschikt. „Het klinkt tegenstrijdig zo zegt hij maar het is opvallend dat iemand die vlug leest, veel meer van het gelezene onthoudt dan de langzame lezer". Wan neer we dan nog weten dat Lewis zelf een snelheid van 800 woorden per minuut maakt, hebben we niet alleen de overtui ging dat Lewis een soort straal-lezer is, maar tevens dat hij er niet tegenop ziet zichzelf in de loop van deze alleenspraak wat complimenten toe te voegen. We gun nen hem die roem. Er zijn echter een paar kleinigheidjes die by het formuleren van dit oordeel over het hoofd zijn gezien. Bij snel lezen is het in de eerste plaats niet van belang of de hersenen met een zekere snelheid kunnen werken, maar of de lezer in de stof is in gewerkt. Van een Amerikaanse president wordt verteld dat hij in een oogopslag een hele bladzijde kon lezen. Dat is volslagen kletskoek, en het bewijst alleen dat hier onder lezen iets heel anders wordt ver staan dan wij bedoelen. Talloze ambtena ren, zakenmensen, dagbladredacteuren of andere hoofdarbeiders beheersen vaak hun vak zodanig, dat zij in een gedrukte verhandeling, of een brief die door een typiste is gereed gemaakt, met één blik direct de cardinale fout aanwijzen. Niet omdat zij het hele stuk hebben doorgele zen, maar omdat zij de hele rompslomp van woorden, waarin het betoog is vervat, zo langzamerhand wel kennen en hun blik direct naar de kern van de zaak laten vliegen. Zit daarin een fout, dan hebben ze die meteen te pakken. Zoals gezegd, heeft dit met werkelijk lezen niets te ma ken, want dit staat bijna op hetzelfde plan als het lezen van de schooljongen die de vervelende bladzijden met natuurbeschrij vingen overslaat, teneinde direct met het spannende gevecht tussen de held en de boef te kunnen beginnen. Het is zeer zeker waar, dat snelheid van denken, grote algemene ont wikkeling, uitgebreide woor denkennis en goede ogen het snelle lezen zullen bevorde ren. Maar dat wil toch niet zeggen dat langzame le zers altijd slechte lezers zijn en bovengenoemde eigen schappen missen? Want er zijn ook nog lezers die een zekere zorgvuldig heid betrachten, een eigenschap die Lewis gemakshalve maar buiten beschouwing heeft gelaten. Stop! Wanneer u thans op uw horloge kijkt en tot de conclusie komt dat u de voorgaande tekst in precies 2 minuten hebt gelezen, heeft u een leessnelheid van 225 woorden per minuut, welk aantal het ge middelde voor onze bevolking schijnt te zijn. Leerlingen van middelbare scholen zullen gemiddeld 300 woorden per minuut halen en studenten 350. Voor degenen die pochen op een leessnelheid van 600 of 800 woorden, is altijd wel een bladzijde te schrijven die hun gemiddelde lelijk naar beneden haalt. Over schrijven gesproken, u heeft wel licht wel eens voorbeelden gezien van Grieks, Russisch, Arabisch, Joods of In disch schrift, welke schriftsoorten ons vol komen vreemd zijn en zonder studie niet gelezen kunnen worden. Maar weet u dat aan al deze schrijfwijzen één en hetzelfde alphabet ten grondslag ligt? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2