Uitgaan in Haarlem Nachtasyls nog altijd propvol met dak- en „thuislozen" IVOROL r Agenda voor Haarlem Er moet zoveel mogelijk steeds met alle ponten gevaren worden WRIGIEY Inschakeling van Duitse strijd krachten is onmisbaar Elke tand een brillont Vragen van Kamerlid Hooü beantwoord Zeven wensen ten aanzien van de exportpolitiek Haarlems raadsbesluit goedgekeurd Stewardess van de Triton ten grave gedragen Vader vermoordde drie dochtertjes Hoe Is het ontstaan?- l- Vijftig jaar Hulp Voor Onbehuisden Tzonne mechanisch gelost VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 Minster Algera over de Velserpont: Parlementaire studiereis Protestantse bezwaren door Gedeputeerden niet gedeeld Zet Uw zorgen aan de kant" Familiedrama in leper „Bij 40 begint het leven" Dit woord: EVENKNIE Ministers Luns en Staf: Avro organiseert een tweede jazzcompetitie Uitbreiding overwogen Belgische bezwaren tegen Nederlandse plannen De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft één dag na zijn bezoek aan Velsen, waar hij onder meer de situ atie bij de ponten in ogenschouw heeft genomen, geantwoord op de vragen die het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooij op 12 Augustus had gesteld over de ernstige verkeersstagnaties bij deze pont veren. „Maatregelen om aan de nog steeds toe- of beperking van extra-stagnatie worden voor het pontbedrijf te Velsen niet moge lijk geacht, zo zegt de minister. Op de vraag van de heer Hooij, of de Velsense gemeentepolitie, die overigens haar taak bij de regeling van het verkeer voortreffelijk en met grote opoffering ver vult, ook in de komende jaren tegen deze steeds grotere taak zal zijn opgewassen, antwoordt mr. Algera, dat het naar zijn oordeel mogelijk zal zijn tot de ingebruik neming van de tunnel het verkeer bij de ponten door de gemeentepolitie te doen re gelen op dezelfde goede wijze als thans geschiedt. nemende drukte op de veren beter het in t n Tr -r» hoofd te kunnen bieden werden overwo- j DCL VOOrpIein V3Ï1 U6 K.K. D3VO gen", zo zegt minister Algera. „Maar de verwezenlijking van de meest doeltreffende van de naar voren gebrachte mogelijkhe den (medegebruik spoorwegbrug door het wegverkeer, leggen schipbrug naast spoor wegbrug e.d.) ontmoette overwegende be zwaren uit hoofde van andere belangen. Een onderzoek naar andere oplossingen, welke, hoewel minder voor de hand lig gend, toch de zeer grote wachttijden bij de ponten zouden voorkomen, is thans in gang." (De minister heeft zich ter plaatse hiervan op de hoogte laten stellen). De heer Hooij had in zijn vragen onder meer de aandacht gevestigd op de zeer langdurige stagnatie, die zich op Zaterdag 7 Augustus bij de Velserpont heeft voor gedaan. Toen werd namelijk, door het uit vallen van de enige pont te Buitenhuizen, één van de ponten uit Velsen voor deze verbinding gerequireerd, waardoor de toch reeds grote stagnatie bij de oeververbin ding te Velsen zodanige afmetingen had aangenomen, dat de wachtende auto's ten Zuiden van het Noordzeekanaal een file vormden van 4 k 5 km, hetgeen een wacht tijd ten gevolge had van ruim V/2 uur. Voorts merkte de heer Hooij op, dat 's avonds om 7 uur. ook als er lange files auto's staan te wachten, één van de pon ten in Velsen uit de vaart wordt genomen, zodat dan de oeververbinding niet meer met de maximale inzet van materiaal wordt onderhouden. Hierop antwoordde de minister, dat in derdaad op 7 Augustus één der Velsense ponten van kwart over een 's middags tot zeven uur 's avonds de uitgevallen pont in Buitenhuizen heeft vervangen, en dat ge deeltelijk uit personeelsgebrek, gedeelte lijk ten behoeve van het verrichten van de noodzakelijke onderhouds- en revisiewerk zaamheden, op ogenblikken, waarop nog vele voertuigen staan te wachten, een pont uit de vaart wordt genomen. De minister is echter van oordeel, dat zoveel mogelijk voortdurend met maximale overzetcapaciteit moet worden gevaren. Door de betrokken dienst wordt hiernaar ook tot het uiterste gestreefd. Daartoe zal zo mogelijk extra-personeel worden aange trokken. Verdere maatregelen om in voorkomen de gevallen te kunnen komen tot opheffing Ambassades moeten meer aandacht geven aan onze handelsbelangen Na hun bezoek aan industrieën in Zuid- Limburg hebben de deelnemers aan de parlementaire industriereis zich Donder- J dagmiddag naar Rotterdam begeven. In het Groothandelsgebouw werden zij toe gesproken door de directeur, de heer G. Turner. Met vertegenwoordigers van vele industrieën en scheepvaartmaatschappijen uit Rotterdam en omgeving verenigde men zich hierna aan een maaltijd. De werkbijeenkomst, waarmee deze dag werd besloten, werd ingeleid door dc heer L. van Heijst, voorzitter van het R.K. Verbond van Werkgeversvakverenigingen. Een der facetten van de afzet, de export, werd op deze bijeenkomst belicht. Een ex portforum, bestaande uit vertegenwoordi gers van verschillende bedrijfstakken, opende de gedachtenwisseling, waarbij van eigen ervaringen werd verteld. Tenslotte vatte de voorzitter het betoog in enkele punten samen: 1. De buitenland se afzet moet zo goed en zo hecht mogelijk worden gemaakt. 2. Hulp en steun der re- fgring bij de handelspolitiek zijn dringend nodig. 3. de industriële export moet daar bij goed in het vizier worden gehouden. 4. Van belang is daarbij een stimulans op het gebied van de belasting- en credietverze- kering. 5. De export kan niet worden ge handhaafd als deze mogelijkheid niet goed ter hand wordt genomen. 6. Van belang is mede de aanwezigheid van handels- en landbouwattachés. 7. De ambassades en gezantschappen zullen ervan doordrongen moeten zijn, dat naast het politieke aspect het handelsaspect een meer vooraanstaan de plaats zal moeten gaan innemen. Hier over ontspon zich tenslotte een geanimeer de gedachtenwisseling, waarbij o.a. tot uting kwam de noodzakelijkheid van uit breiding van de research. Naar wij vernemen hebben Gedeputeer de Staten het besluit van de Haarlemse raad een overeenkomst met het Rooms- Katholieke Bisdom aan te gaan om een uitbreidingsplan voor de omgeving van de Kathedrale Basiliek van St. Bavo moge lijk te maken, goedgekeurd. Zoals men weet heeft Maandagmiddag voor Gedeputeerde Staten de behandeling plaats gehad van de bezwaren van grote groepen van Haarlemse Hervormden en Luthersen tegen dit besluit, dat naar hun opinie een aantasting van het processie verbod inhield, omdat het Bisdom bereid was het kerkplein in eeuwigdurende erf pacht af te staan mits het het recht be hield het plein gedurende twaalf dagen per jaar af te sluiten voor het houden van ker kelijke plechtigheden. Daarentegen heeft de gemeente Haar lem aangevoerd, dat de feitelijke toestand door dit raadsbesluit niet verandert, ter wijl verbetering van een stedebouwkundig onaanvaardbare toestand thans mogelijk wordt. Blijkbaar hebben Gedeputeerden zich met de Haarlemse argumentatie kun nen verenigen. Op de Joodse Begraafplaats te Muider- berg is gistermiddag het stoffelijk over schot van de 24-jarige mej. Helga Loe- wenstein, de stewardess van de Triton, ten grave gedragen. In de aula luisterden de talloze belangstellenden, om de baar ge schaard, naar de godsdienstleraar van de Joodse Gemeente, de heer A. Salomons, die met veel bewondering sprak over de moed en de opoffering, die mej. Loewen- stein getoond heeft tijdens de laaaste ogen blikken van haar leven. Namens de directie van de K.L.M. sprak de heer S. van den Bent, onderdirecteur. „Zij heeft de diepste consequenties van het vak, dat ze gekozen heeft, getrokken", zei hij. „In haar jonge leven heeft zij veel verdriet en moeilijkheden ondervonden. De vreugde van een onbezorgde jeugd heeft zij nooit gekend. Haar ouders zijn als Joodse slachtoffers in de oorlog ge vallen. Voor allen van de K.L.M. zal zij een voorbeeld zijn". De chef van de stewards en de de ste wardessen der K.L.M. mr. G. A. de Stop pelaar, herinnerde eraan dat mej. Loeweri- stein zich door haar doorzettingsvermogen tot stewardess eerste klasse had weten op te werken. Aan de groeve werd aarde uit Israël op de kist geworpen. Begrafenis A. J. L. Grondhoud In Deventer is het stoffelijk overschot van een der passagiers van de Triton, de heer A. J. L. Grondhoud, ter aarde be- besteld op de algemene begraafplaats. In de aula verenigden zich met de familie leden de directie en leden van het perso neel van de Koninklijke Weefgoederen- fabriek C. F. Stork en Co. N.V. te Henge lo, de heer A. van den Paauw, hoofd van de commerciële dienst der K.L.M., mr. H. W. Bloemers, burgemeester van Deventer en vertegenwoordigers van de middelbare school voor tropische landbouw en van de Nederlandse Vereniging van Reserve officieren. De heer W. Stork zei onder meer, dat de heer Grondhoud zes jaar in het bedrijf had gewerkt. „Hij was één van onze beste mensen, die uitzonderlijk goed werk deed". De heer Van der Paauw betuigde namens de K.L.M. zijn medeleven. Tot burgemeester van Eenrum (Gr.) is benoemd de heer A. M. Amerika, ambtenaar ter secretarie te Nieuwe Pekela en lid van de raad der gemeente Winschoten voor de Partij van de Arbeid. ADVERTENTIE kikkert U helemaal Ver'rt»«en d. op. 9oed zuivert Vo°' Uw m°nd keel tQod (Van onze correspondent in Brussel) Een familiedrama heeft zich in het his torische stadje leper afgespeeld. Een vader sloeg de hand aan zichzelf en stortte van het dak van zijn huis op de straatste nen te pletter, nadat hij zijn drie minder jarige dochters van elf, tien en vier jaren met messteken om het leven had gebracht. De vader, Gerard de Vos, had Zondag zijn echtgenote en zestien-jarige dochter uit het huis verjaagd. Toen deze een klacht indienden bij de maréchaussée ontstak De Vos in woede. De gendarmen, die de deur van zijn huis stuksloegen, kwamen net te laat om de moorden te verhinderen De Vos werd naar een hospitaal overge bracht. Hij zal waarschijnlijk aan zijn verwondingen bezwijken. Atoomproces De voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten „naar alle waarschijnlijkheid" volgend jaar zullen doorgaan met het nemen van proeven met atoom- en warmtekernwapens in het gebied van de Stille Oceaan. Slachtoffers van Stalinol Een nauwkeurig onderzoek heeft uitge wezen, dat in Frankrijk 52 patiënten over leden zijn ten gevolge van het innemen van Stalinol „een middel tegen steenpuis ten". Er zijn 62 personen in mindere of meerdere mate ziek geworden van dit middel. Alle voorraden zijn in beslag ge nomen. Er is echter nog niemand in staat van beschuldiging gesteld, hoewel een ge rechtelijk onderzoek tegen „X" is begon nen. Te Amsterdam is opgericht de stichting „Bij 4ü beigint het leven", die zich ten doei stelt „in kringen van werkgevers de ge dachte te verbreiden, dat ook oudere ad ministratieve krachten recht hebben op ar beid, en de werkgevers Op te wekken, waar dat maar enigszins mogelijk is, oudere krachten te werk te stellen". Secre taris van de stichting is C. J. M. van Eys- den jr. Alexander Boersstraat 11 te Am sterdam. Wanneer Iemand de evenknie is van een ander, bedoelt men: htf is zijn gelij ke in het een of andere vak, hij is even bekwaam. Men vraagt zich af wat het woord knie hiermee te maken heeft. Het merkwaardige is, dat in verscheide ne talen de woorden voor: knie en voor: geslacht, verwantschap, dezelfde zijn. Het Latijnse woord genu bijvoorbeeld heeft beide betekenissen. Men drukte namelijk de graad van bloedverwant schap symbolisch uit door de leden van het lichaam. Dit vinden wij nog terug in het woord familie-lid en in het woord maag voor: bloedverwant. Een evenknie is dus eigenlijk: iemand die met een an der even ver verwijderd is van de stam vader, die het hoofd der familie is. ADVERTENTIE De Nederlandse regering staat nog aan ell» van deze mogelijkheden zijn ver- .s Leeds op het standpunt, dat een inscha keling van Duitse strijdkrachten onmis baar is voor een verdediging van het Noord-Oostelijk deel van Nederland, en dat het gebruiken in geallieerd verband van de mankracht en militaire capaci teiten der Duitsers voor de beveiliging van geheel Nederland en van West- Europa eveneens van vitaal belang is. Zij is de opvatting toegedaan, dat de enorme betekenis van deze aangelegen heid voor het Nederlandse volk noopt tot een consequente politiek om deze inschakeling op korte termijn te ver wezenlijken". VRIJDAG 10 SEPTEMBER Minerva Theater: ,,'n Fijn Span", Toneel gezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Concert gebouw: Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Wil- lielminastraat 22: Vereniging van Spir. „Het Licht", 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Stich ting Psycho-S.vnthese, spr.: B. v. d. Meer, 8 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Gerbrand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Chris tian Andersen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: ,,'t Begon in Shanghai", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De zilveren zweep", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 11 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Zo zijn onze ma nieren", Rotterdams Toneel, 8 uur. Minerva: „Scaramouche", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4. 6.40 en 9.15 uur. „De verdorven stad", 23.45 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Gerbnmd", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: ,,'t Begon in Shanghai", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De zilveren zweep", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dit hebben de minister van Buitenlandse Zaken a.i., mr. J. M. A. H. Luns en de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, geantwoord op vragen van het Eer ste Kamerlid jhr. Ruijs de Beerenbrouck. De ministers delen geenzins de' mening, dat een verder betrekken van Frankrijk in onderhandelingen over de oplossing van het probleem der inschakeling van Duitse strijdkrachten in de Westerse verdediging uitzichtsloos zou moeten worden geacht. Hoezeer ook de ministers de gang van zaken betreuren, welke uiteindelijk heeft geleid tot de verwerping van het E.V.G.- verdrag door het Franse parlement, zij achten het niet gerechtvaardigd om aan te nemen, dat het onmogelijk zou zijn om met alle betrokken landen, met inbegrip van Frankrijk, tot overeenstemming te ge raken over een regeling van de Duitse her bewapening op andere basis, integendeel, zij achten het van het grootste belang, dat Frankrijk, gezien de bijzondere positie, welke dit land op militair en ander gebied in Europa inneemt, bij het tot stand bren gen van een zodanige regeling wordt be trokken. De vraag, welke der vele denkbare mo gelijkheden voor de Duitse herbewapening in plaats van de E.V.G. het meest in aan merking komt. zal beter kunnen worden beantwoord, indien het thans plaats vin dende internationaal overleg tot een dui delijker inzicht zal hebben geleid omtrent de waarde, welke de verschillende landen hechten aan de voor- en nadelen, welke bonden. Derhalve geven de ministers er de voorkeur aan geen oordeel uit te spre ken over de door de steller der vragen gedane suggestie, Amerikaans-Duitse, res pectievelijk Brits-Duitse eenheden te velde te brengen in de plaats van een Europees I Van de rayonwedstrijden leger. I worden uitgezonden. Ook in het komend seizoen zal de AVRO een jazz-competitie organiseren, waaraan alle Nederlandse semi-beroeps- en ama teur-orkesten kunnen deelnemen. De eerste rayonwedstrijd wordt reeds op 29 Septem ber in Rotterdam gehouden. Daarna volgen Den Haag, Eindhoven, Arnhem, Utrecht en Amsterdam. De finale zal op 20 April in de studio geschieden. De winnende orkes ten in beide stijlen, modern en oud, zullen weer voor de microfoon mogen optreden. zullen flitsen In de afgelopen nacht is de trawler Tzonine „met de band" gelost: de naar het ontwerp van de heer D. J. Krijger, direc teur van de rederij „Petten" vervaardigde losbamd heeft bevredigend gewerkt en de 1890 kisten zijn in een hoog tempo in de hal gekomen. Er zal geprobeerd worden het systeem door het gebruik van grotere manden nog iets te verbeteren, zoals er ook op andere punten nog kleine wijzigingen aangebracht kunnen worden, maar de methode heeft toch wel dermate voldaan, dat er over gedacht wordt een tweede in stallatie te laten bouwen. Ruim een halve eeuw geleden is het Am sterdamse echtpaar T. Jonker begonnen met het verschaffen van onderdak aan hen, die tot dat tijdstip hun „nachtrust" von den op stoepen en banken in leegstaande wagens of in politieburcaux. In 1904 kreeg de heer Jonker steun van prominente Am sterdammers met als resultaat de oprichting van de vereniging „Hulp voor Onbehuis den". Reeds datzelfde jaar, toen volgens een opgave van de politie niet minder dan 5279 personen op de politiebureaux in Am sterdam nachtasyl vonden, verstrekte de vereniging gratis 31.665 verpleegdagen aan .1957 mannen, 485 vrouwen en 817 kinderen. Thans bestaat de vereniging vijftig jaar en in deze tijd van kinderwetten, Voogdij raad, kinderpolitie, kinderrechter, uitbrei ding van sociale wetgeving en maatschap pelijk werk en nieuwe inzichten op het ge bied van psychiatrie, psychologie, crimino logie en heil paedagogiek, noteerde de ver eniging in 1953 in haar zeven afdelingen een totaal aantal verpleegdagen van 277.568.. In de nachtasyls werden dat jaar opgenomen 1171 mannen, 217 vrouwen en 189 kinderen. In de internaten 237 mannen, 59 vrouwen en 921 kinderen, in de bijzon dere opvoedingsinstellingen elders 48 kin deren en in pleeggezinnen 198 kinderen. „Hoezeer het beeld van de asylgasten van 1904 moge verschillen met hetgeen wjj thans te zien krijgen, nog steeds bewaar- heidt zich het klassieke woord: de armen hebt gij altijd b(j u", zo vertelde ons de hoofddirecteur van de H.V.O., de heer A. A. H. Hoytink. „Nu, na vijftig jaar, zijn de afdelingen van H.V.O. doorgaans geheel bevolkt met hulpbehoevenden, van de zui gelingen tot hoog bejaarden, mensen, die gedurende kortere of langere tijd doeltref fende en dus kundige hulp terstond nodig hebben. In het maatschappelijke werk be staat de functie van de vereniging, waar van mr. U. W. H. Stheeman thans voor zitter is, op dit ogenblik o.m. uit asylarbeid voor in nood verkerende ontwortelde man nen en vrouwen, werkverschaffing en in- temaatsarbeid voor de zogenaamde „thuis lozen", verzorging in kindertehuizen van hen die vader en moeder tijdelijk moeten missen, verzorging in pleeggezinnen en in ternaten van voogdijkinderen, arbeid in te huizen voor werkende jongens en meisjes, nen van onderdak voor zgn. gevallen". woningnood- Het gouden jubileum wordt in de tehui zen gevierd met feestmaaltijden en pakket jes voor de kinderen, een feestavond in Carré voor de ouderen en een goochelmid- dag in Bellevue voor de kinderen met me dewerking van de Amsterdamse Politieka- pel. Het bestuur der vereniging recipieert 23 September in het American hotel TONEL EN DANS Vrijdag 10 September, Minerva Theater, 20.15 uur: Het Toneelgezelschap „Johan Kaart" vertoont de klucht „Een fijn span" van Arnold en Bach met in de voornaamste rollen: Johan Kaart, Johan Boskamp, Til ly Périn—Bouwmeester en Matthieu van Eysden. Zaterdag 11 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Roterdams Toneel speelt „Zo zijn onze manieren" van William Con- greve in de vertaling van David Koning en Bob de Lange, onder regie van laatst genoemde. Met Magda Janssens, Caro van Eyck, Ann Hasekamp, Hanny Orri, Eric van Ingen, Johan Fiolet, Ton van Duin hoven en vele anderen. Zondag 12 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Reprise van de klucht „Potasch en Perlemoerin textiel" van Glasz en Klein met Johan Kaart en Johan Boskamp in de titelrollen. Verder onder anderen: Tilly Périn—Bouwmeester, Ingeborg Wink- a Ier en Matthieu van Eysden (Toneelgezel- j schap „Johan Kaart"). Dinsdag 14 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Henk Rigters geeft de Nederlandse Comedie een opvoering van „Muiterij op de Caine" van Herman Wouk naar diens gelijknamige roman. In de voornaamste rollen ziet men Han Bentz van den Berg, Joan Remmelts. Fons Rade makers, Guus Oster en Paul Huf. MUZIEK Vrijdag 10 September, Concertgebouw, 20 uur: Marinus Adam dirigeert het zesde zomerconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest. Uitgevoerd worden de Balletsuite van Gluck. het Vioolconcert van Mendelssohn en de Tweede Symphonie van Saint-Saëns. Solist is de violist Karei Ligtenberg. Vrijdag 10 September, R.K. kerk Bloemen- daal, 20 uur: Concert door de organist Kees Eornewasser met medewerking van de tenor Henk Meyer, het met studenten versterkte parochiële koor Sint Benedic- tus en de begeleider Louk Nelissen. Wer ken van Bach, Handel, Diepenbrock, Hen drik Andriessen, Albert de Klerk en anderen. Zaterdag 11 September, Grote Markt, 20.15 uur: Taptoe ter gelegenheid van de tam boers- cn pijpersdag, waaraan zes corpsen van de CJMV deelnemen. Des middags 16 uur: marsen door de stad naar Kenaupark, daarna défilé voor burgemeester en wet houders. Maandag 13 September, Grote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Belgische kranten hebben melding ge maakt van een bijeenkomst van het water schap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg, waar verklaard zou zijn dat een volledige afdamming van de geul in het natuurreser vaat Het Zwin dat voor twee derde deel op Belgisch grondgebied ligt ten Noorden van Knokke noodzakelijk is om de pol ders van Cadzand, Retranchement en Sluis tegen overstromingen te behoeden. Plannen hiertoe zouden reeds aan de Rijkswater staat zijn voorgelegd. Met de uitvoering ervan zou een bedrag van f 1.855.000 gul den gemoeid zijn. Van Belgische zijde wordt gezegd dat in dien deze afdamming verwezenlijkt wordt, dit zonder twijfel het einde zou betekenen van de zo typische fauna en flora van Het Zwin, die jaarlijks duizenden natuurliefheb bers trekken. Deze fauna en flora kunnen slechts voortbestaan indien de gronden van het natuurreservaat door zout water wor den overspoeld. De burgemeester van Knok ke is voornemens te protesteren tegen de Nederlandse plannen. Door het versterken van de zogenaamde internationale dijk, waartoe België en Nederland in principe reeds hadden besloten, zouden de polders voldoende beschermd zijn en de schorren van Het Zwin zouden dan nog regelmatig door zeewater bevloeid worden. Van Belgi sche zijde wil men een beroep doen op de UNESCO om het natuurreservaat te red den. Ca.ro van Eyck als mevrouw Marwood en Bob de Lange als Fainall in „Zo zijn onze manieren" (The Way of the World) van William Congreve, dat Zaterdagavond door het Rotterdams Toneel in zijn nieuwe samenstelling in de Haarlemse Schouw burg wordt opgevoerd. Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaar- dier, die men ook kan beluisteren op Don derdagavond van 20 tot 21 uur en op Vrij dagmorgen van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 14 September, Grote Kerk, 20 uur: Op het programma van de orgelbespeling door George Robert staan onder meer: Preludo e Fughetta van Hendrik Andries sen, de Sonate van Jan Mul en Preludium en fuga over B.A.C.H. van Frans Liszt. Donderdag 16 September, Grote Kerk, 15 uur: De stadsorganist George Robert speelt werken van Gabrieli, Couperin, Handel, Brahms, een Preludium van Zoltan Kodély, c'.e Inventionen van Albert de Klerk en Choral III van Hendrik Andriessen. Vrijdag 17 Septemebr, Concertgebouw, 20 uur: Aan het onder leiding van Marinus Adam staande zevende N. Ph. O.-zomer- concert wordt medewerking verleend door de pianiste Margot Pinter, die het Eerste Pianoconcert van Tsjaikowsky vertolkt. Verder werken van Liadov, Rimsky Korsakov en Borodien. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van Mère Christine van der Meer de Wal cheren O.S.B. en Frère Frangois Mes O.S.B. (Opening op Zaterdagmiddag 11 September te 16 uur door drs. H. L. Pre- nen). Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. Het museum is da gelijks geopend van 1117 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1017 en Zondags van 13—17 uur. Ten bate van de Stichting „Kinderbewaarplaatsen". Haar lem, tentoonstelling van kinderportretten, kindermeubelen, kleding-accessoires en fraai poppenhuis uit 1750. Schotersingel no 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9 30—12 30 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tot 22 September tentoonstelling van schilderijen, teke ningen en aquarellen van Lily van Cleeff en Theo van Odyck. Vrijburglaan 17, Överveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Vleeshal: Jubileumtentoonstelling „H.F.C. 75 jaar". Op 13, 14, 15 en 16 September geopend van 20 tot 22 uur. DIVERSEN Zaterdag 11 September. Dreefzicht, 20 uur: Cabaret-dansant van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen. Optreden van Bal letgroep To Venema, toneelgroep Nieuw Flora, trio Lajos Kist en vele anderen. Zaterdag 11 September, Lido Theater, 23.45 uur: Nachtvoorstelling van de film „De verdorven stad" met Marie Montez in de hoofdrol. Zondag 12 September 11 uur: bijzondere vertoning van de film „Paljas" met Tito Gobbi en Gina Lolobrigida. Zondag 12 September, landgoed Bosbeek, 20 uur: Herhaling van het openluchtspel „Bernadette" van de Franse schrijver Henri Ghéon door een groep Heemsteedse katholieke lekespelers onder leiding van Anton Sweers. Zondag 12 September, Den Hout, 15 uur: Concert door de Harmonie „Crescendo", Onder meer worden werken gespeeld van Strauss, Lincke, Bizet, Popy en Jac. Bijster, de dirigent van het orkest. Dagelijks, Wiener Grinzing: Tot 3 uur 's nachts cabaret met medewerking van het Trio Spengler. het Oosterse danspaar Shera en Kasner, de zanger Wassie Krims- kay en de cabaretière Mary Skotty. Dinsdag 14 September, Minerva Theater 20.15 uur: Causerie en filmvertoning door Jan P. Strijbos met een geheel nieuw pro. gramma: „Kleurenpracht van Zuid- Afrika". ADVERTENTIE President Eisenhower doet, door het zwaaien met een electronische staf, de bouw beginnen van Amerika's eerste Atomische energie-centrale te Shoppingport in Pennsylvanië. Met deze staf tikte hij tegen een metalen cylinder, die boven op een kastje stond, boordevol met electronische apparaten. De handeling zette een graaf machine in werking, die de eerste schep nam van het uitgebreide terrein, waarop H O fn hirinlr <tnn4'

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5