III 14 BW 15 Ll 16 Spreek met oordeel... lijm met VELP0I PORSELEIN Korfbalclub,, Oosterkwartier" viert zilveren jubileum .Clowntje Riek Nederland heeft kans op gelijkspel tegen Sovjet-Unie Vermoeide Nederlandse ploeg boekte uitstekende resultaten Afgebroken partij Prins-Kotov gunstig voor Nederlander Zwitserland bedwong sterke Columbianen Snelle promotie naar KNKB Courses te Duindigt VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 7 jPl J cfptfmppr B gL y SEPTEMBER M SEPTEMBER FIDE-Schaaktournooi in Amsterdam Wielrennen Ronde van Europa toch door Amsterdam? Zeven Belgische renners voor een maand geschorst Haarlem tegen Xerxes Zaterdag auto-sprints op Zandvoorts circuit Voetbal Rusland verpletterde Zweden: zeven-nul Scheidsrechters NBVB ontvangen vijftig gulden Centrale training op Houtrust Belgische golf-ploegen te sterk voor Nederland Voor de kinderen Landen wedstrijd Joegoslavië-Nederland Korteweg won 100 meter voor Boris Stanata Gonzales gewond tijdens training bij Belfast Sport in 't kort FEUILLETON EN door Gordon Folk ADVERTENTIE G DINSDAG WOENSDAG 0HU DONDERDAG Gisteravond heerste in de Apoliohal te Amsterdam weer eens de sfeer die voor oorlogse schakers nog goed in de herinnering ligt, uit de dagen van EuweAljechin. De wedstrijdleiding van de schaaklandenwedstrijd had alle vier partijen, die onze nationale équipe met de Russen speelde ter weerszijden van de zaal door middel van wandborden voor het publiek te volgen gemaakt. Het publiek stond zes rijen dik, hetzij rondom die borden, hetzij langs de tafels waar de Nederlandse en Rus sische meesters hun strijd uitvochten. Zeventienhonderd bezoekers konden aan het loket worden geboekt. (United Press) Jean Leulliot, de Franse organisator van de eerste wielerronde van_ Europa, heeft medegedeeld dat in weerwil' van de grote moeilijkheden, die hij onder vindt de ronde toch op 21 September in Pa rijs zal beginnen. Hij zei dat hij op het laat ste ogenblik de route nog had moeten wij zigen omdat Amsterdam ondanks schriftelijk verkregen verzekeringen niet wilde mee doen. Leulliot zei dat hij naar Amsterdam zou gaan om de autoriteiten daar te be wegen hun standpunt te wijzigen. De sportcommissie van de Belgische wie lerbond heeft de beroepsrenners Van Ge- nechten, De Bruyne, Van Looy, De Cock, Ockers, Impanis en Schils voor een maand geschorst, ingaande 14 September. Dit met het oog op hun houding op 13 Augustus tij dens de verplichte training voor het wereld kampioenschap op het circuit van Solingen. Zij hadden toen de training in gemeen schappelijk overleg gestaakt waardoor, naar het oordeel van de sportcommissie, de be langen van de Belgische wielerbond ge schaad zijn. Zondagmiddag aanstaande speelt het eer ste elftal van Haarlem een oefenwedstrijd tegen de eersteklasser Xerxes. Deze wed strijd, die wordt geleid door de heer De Boer uit Hilversum, begint om twee uur. Zaterdagmiddag om twee uur beginnen op het circuit van Zandvoort auto-sprints van het district Haarlem en omstreken van de R.A.C. West. De wedstrijden zullen ge houden worden in twee delen, namelijk als eerste een sprint a deux over ongeveer negenhonderd meter en vervolgens een slalom, eveneens a deux. Beide proeven worden door elke deelnemer tweemaal ver reden, waarbij aan de hand van alle vier de prestaties de uiteindelijke beoordeling volgt. Uiteraard zal bij de sprints a deux reke ning gehouden worden met het type wagen, en de slalom zal voor elke categorie dezelf de zwaarte hebben. ARSENAL ONTVANGT RUSSISCHE PLOEG. Dinsdagavond 9 November zal Arsenal op Highbury bij kunstlicht een wed strijd spelen tegen een ploeg uit Moskou, Dynamo of Spartak. Op 5 October komt Ar senal in Moskou tegen een van deze ploe gen uit. Vergeefs zijn de schaakgeestdriftigen niet komen kijken. Zij hebben Euwe en Donner beiden in uitstekende stijl remise zien ma.- ken met Botwinnik en Smyslov. En zij heb ben Prins een pionnen-eindspel zien in- zwenken dat wel zal eindigen in een Neder landse overwinning die het eindresultaat op twee-twee brengt. Rusland heeft de landenwedstryd tegen Zweden met zeven-nul gewonnen. De rust stand was vier-nul. De wedstrijd werd ge speeld in het Dynamo-stadion voor 90.000 toeschouwers. Scheidsrechter was de Engels man Ling. Onmiddellijk na de aftrap ondernamen de Russen in hoog tempo tal van gevaarlijke aanvallen, meestal geleid door de midvoor Simonian die de score in de negende minuut opende. Twee minuten later vergrootten de Russen hun voorsprong door hun links buiten Ilyin. De Zweden bleken niet opge wassen tegen het bliksemsnelle, zuivere en prachtig sluitende aanvalsspel van hun tegenstanders. De Zweedse rechtsback An- dersson had de pech na ongeveer 25 minuten de bal in het eigen doel te trappen en tot overmaat van ramp raakten de Zweden hun aanvoerder en spil Gustafsson kwijt die door een hard schot getroffen werd en moest uit vallen. Het Russische offensief duurde voort en alhoewel Svensson zich in het Zweedse doel duchtig weerde moest hij in de 33ste minuut toch zwichten voor een schot van de rechts binnen Vovobtidze.. Ook in de tweede helft waren de Russen veel sterker. De Zweden hielden stand tot 20 minuten na de hervatting, toen werd de druk te zwaar en zorgden Salnikov, Simo nian en Tatoesjkin voor drie nieuwe doel punten (zeven-nul). De voetbalwedstrijden, welke Zaterdag en Zondag voor de competitie van de Neder landse Beroeps Voetbal Bond worden ge speeld, zullen door de volgende scheids rechters worden geleid: Utrecht-Fortuna (Geleen), Van Royen (Almelo); Den Haag-Alkmaar, Pijnenborgh (Tilburg); Venlo '54-De Graafschap, Koster (Weesp); Rapid (Heerlen)-Twentse profes sionals, Peijnenburg (Waalwijk) en Amster dam-Rotterdam, De Groot (Den Haag). Voor het leiden van een wedstrijd ont vangt een scheidsrechter vijftig gulden alle door hem te maken kosten zijn in dit bedrag begrepen. Een beeld van de Schaaklandenwedstrijd 1954, welke in de Amsterdamse Apoliohal wordt gespeeld. Vier meesterschakers in actie tijdens de wedstrijd Nederland-Sov jet-Unie. Met de rug naar de camera (dus aan de rechterkant van de tafel) Botwinnik (voor) en Smyslov; aan dé overzijde Euwe (links) en Donner. Euwe, die in een Nimzo-Indische verdedi ging alle problemen had opgelost besloot tegen Botwinnik tot het offeren van een pion en smaakte de voldoening, dat de wereldkampioen hem tenslotte zelf remise aanboód. Ook Donner had (met wit) met Nimzo- Indisch te maken. Hij bepaalde zich er toe zorgvuldig het evenwicht te bewaren en een dienovereenkomstig resultaat te boeken. Prins maakte gebruik van een ontwikke lingsachterstand die Kotov al vroeg op de hals had gehaald en vergrootte langzaam maar zeker zijn voordeel totdat een pion nen-eindspel ontstond dat wel voor Kotov verloren zal gaan. Uitslagen De uitslagen van de vierde ronde van het schaaktournooi luiden verder: Groep A: Oostenrijk-Finland 0-0 (voor lopig). Griekenland-IJsland 1-2 (voorlopig). Groep B: Canada-Argentinië 0-1 (voor lopig) Ierland-Bulgarije M-2lA (voorlopig) Tsjechoslowakije-Italië 3-1. De uitslagen van de zesde ronde luiden: Groep D: Groot Brittannië-West-Duits- land 1-2 (voorlopig). Groep A: Rusland-Nederland 2-1 (voor lopig). Botwinnik-Euwe V2-V2 op voorstel van Botwinnik; Smyslov-Donner op voorstel van Smyslov; Bronstein-Cortlever 1-0; Kotov-Prins afgebroken. Groep C: Israel-Zweden 1-1 (voorlopig); Saargebied-Noorwegen ltè-2%; Joegoslavië- Denemarken 2V2-V2 (voorlopig). Groep D: Hongarije-Luxemburg 4-0; Zwit- serland-Columbia 2!£-l%. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 14 Sep tember voor de eerste maal de centrale trai ning van de spelers die voor het Neder lands elftal in aanmerking komen, plaats vinden onder leiding van Max Merkel. Deze training zal niet meer in het Olympisch stadion in Amsterdam worden gehouden, maar op Houtrust in Den Haag. Een dezer dagen zullen de namen van de spelers, die voor deze training worden uitgenodigd, be kend worden gemaakt. Op de banen van de Koninklijke Antwerpse Golfclub zijn de landenwedstrijden België— Nederland voor dames en heren gehouden. Zowel'bij de dames als bij de heren bleken de Belgen de sterksten. De Nederlandse heren ploeg verloor met 7% tegen IV2 punt en onze dames moesten met 6V6 tegen 2Vi punt het onderspit delven. Op 7 September was het 25 jaar geleden, dat de korfbalclub „Oosterkwartier" door de heren C. M. v. d. Berg thans erelid en A. Pater werd opgericht. Het eerste twaalftal startte in de derde klasse van de HKB, waar het reeds on middellijk de kampioenstitel behaalde; promotie naar de tweede klasse volgde, en ook daar werd in het eerste jaar beslag op de kampioenstitel gelegd. In de daarop volgende competitie promo veerde Oosterkwartier I van de eerste klasse HKB naar de derde klasse van de KNKB, zodat afscheid van de HKB werd genomen, werd genomen. In de derde klasse van de KNVB ging het niet zo vlot: men moest zich volkomen aan passen aan het spelpeil in die bond, zodat pas in 1936 het tweede-klasseschap werd behaald. In 1939 behaalde Oosterkwartier de kampioenstitel van de tweede klasse, en na de felle promotiewedstrijden promoveer den de Haarlemmers naar de eerste klasse. In deze hoge regionen boekte het weinig succes, en degradatie volgde naar de tweede klasse. In de latere jaren werd nogmaals één keer het eerste-klasseschap behaald, doch wederom volgde de degradatie naar de tweede klasse, in welke klasse Oosterkwar tier I ook thans nog speelt. Oosterkwartier I is dus steeds een gevreesde tegenstander in de tweede klasse geweest, doch net iets te zwak om zich in de eerste klasse te hand haven. Achter het eerste twaalftal staan nog vijf senioren- en vier adspirant-twaalftallen. Bovendien is de korfbalvereniging „Oos terkwartier" een onderafdeling van de speel tuinvereniging „Oosterkwartier", waardoor het dus ook talrijke supporters(sters) telt. Bekende bestuursleden waren de heren C. M. v. d. Berg, A. Pater, J ,v. d. Pieter man, A. J. Dintelberg en wijlen J. Hooy- veld. Thans wordt Oosterkwartier bestuurd door voorzitter A. Grunwald (tevens waar nemend secretaris), penningmeesteresse mevrouw L. Poelgeest-Waage, wedstrijd secretaris Th. Poelgeest en comm. mevrouw R. Donkel-de Korte. De heer Th. Poelgeest is reeds van de oprichting af lid van Oos terkwartier. Feestelijkheden Ter gelegenheid van dit jubileum houdt het bestuur Zaterdagmiddag 11 September van vier tot zes uur een receptie in het clubgebouw van de speeltuinvereniging. De volgende dag is er een ledenreunie op het terrein aan de Zomervaart. Van elf tot twaalf uur is er een adspiranten-wedstrijd. Daarna spelen de Oosterkwartier-vete ranen tegen de rest van Haarlem. Hierop volgt om twee uur de eerste competitie wedstrijd van Oosterkwartier I in het nieuwe seizoen tegen DDV I uit Amster dam. DE GROTE PRIJS VAN BARCELONA Aan de grote prijs van Barcelona, die 24 October wordt gereden, zullen drie wagens van Mercedes deelnemen, met respectieve lijk Fangio, Kling en Lang aan het stuur. Het reddingswerk ging door. Telkens werd een man aan de lijn naar de reddingboot getrokken; de meeste waren al veilig overgebracht. Maar toen gebeurde er ietsToen er weer een schipbreukeling aan de lijn hing, sloeg een hoge golf opeens zó hevig tegen hem op, dat de man uit de zak werd ge slingerd en hij plonsde in de bruisende golven! Oom Tripje schrok geweldig. Hij zag, dat de man in zee lag en worstelde tegen de woedende golvenAls hij zich maar boven kon houden met zwemmen. Maar de zee was zo wild De mannen aan boord van de reddingboot hadden het gezien. Er moest gauw iets gedaan worden, anders was de man verloren. Maar hij lag te ver van de boot om hem met een haak te kunnen bereiken Toen sprong één van de redders over de rand van de boot in zee en hij begon te zwemmen in de richting van de spartelende schipbreukeling. Hij had een zwemvest om, maar het bleef toch evengoed erg gevaarlijk, al kon hij ook goed zwemmen, ledereen keek vol spanning toe, terwijl hij door de golven zwom In het Joegoslavische kustplaatsje Zadar, is Donderdagavond een begin gemaakt met de landenwedstrijd Joegoslavië-Nederland. Het strijdtoneel van deze ontmoeting is het slechts enkele weken geleden geopende zwembad waarvan het zoutgehalte van het water zo hoog is, dat er een aantal goede tijden kon worden genoteerd. Enkele Joegoslavische records sneuvelden en ongetwijfeld had dit ook het geval kunnen zijn met een paar Nederlandse records, ware het niet, dat de Nederlandse zwemploeg na de zeer lange en vermoeiende reis door ée vochtige warmte in deze kustplaats niet in zijn beste vorm was. Goede overwinningen behaalden Korteweg en Geertje Wielema en Joke de Korte op de rugslag. De dames-estafette wisselslag werd matig gezwommen, maar leverde niettemin een Nederlandse overwinning op. Door de nederlagen van het Nederlands zevental (zeven vier voor Joegoslavië) is de totale eindstand van de eerste dag 58-56 voor Joegoslavië. (Joegosl.) 2.44.2; 2. Bekkering (Ned.) 2.47.4. 109 meter vrije slag dames: 1. Geertje Wielema (Ned.) 1.07.4; 2. Echa Ligorio (Joegosl.) 1.08.4. 100 meter rugslag heren: 1. Korteweg (Ned.) 1.07.8; 2. Stanata (Joegosl.) 1.08.3. 4 x 200 meter vrije slag heren estafette: 1. Joegoslavië 9.07.9: 2. Nederland 9.15.2. 4 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1. Nederland 5.13.3; 2 Joegoslavië 5.28.8. Een van de beste Nederlandse prestaties leverde Gerrit Korteweg op de 109 meter rugslag. Hij had als grote rivaal de Joego- slaviër Boris Stanata, een der finalisten van de Europese kampioenschappen. Kor teweg, in Turijn uitgeschakeld in de series, had toen niet de gelegenheid gekregen om tegen de Joegoslavische kampioen te star ten. Maar de Apeldoorner heeft de duizen den op de volledig bezette tribunes laten zien, dat hij in normale vorm zeker een finaleplaats had kunnen bezetten. In hoog tempo nam hij een voorsprong op de lelijk zwemmende Stanata en zo groot was het verschil tenslotte, dat hij de eindspurt van de Joegoslaviër resoluut kon afslaan. Geertje Wielema en Joke de Korte had den bij de dames geen tegenstand. Met grote voorsprong werden zij eerst! en tweede met een zeer klein onderling ver schil op de 100 meter rugslag. Geertje won de 100 meter vrije slag heel wat gemak kelijker. Zij had dadelijk een voorsprong en zwom onbedreigd naar de overwinning. Loes Zandvliet probeerde in vinnige strijd de Joegoslavische zwemster Echa Ligorio naar de derde plaats te verdringen, maar op de laatste tien meter moest zij haar laten gaan. Estafettes en waterpolo De estafettes van de eerste dag werden gedeeld. De Joegoslavische ploeg won de 4 x 200 meter heren, voornamelijk dank zij het slechte zwemmen van Ten Thye. De Nederlandse damesploeg, bestaande uit •Joke de Korte (rugslag), Rika Bruins (schoolslag), Nel Garritsen (vlinderslag) en Hetty Balkenende (vrije slag) werd met grote voorsprong op de 4 x 100 meter esta fette wisselslag winnaar. Het Nederlands zevental lieeft tegen Joegoslavië een vrij goede wedstrijd ge speeld. Het tempo was bij geen van beide ploegen hoog, maar bet samenspel van het Nederlandse zevental was vaak zeer goed en met Van Feggelen weer op de midvoor- plaats was de aanval veel gevaarlijker dan in Turijn. Nederland nam de leiding toen Smol een onverwacht schot loste. En nadat Joegoslavië gelijk had gemaakt, kon Van Feggelen een zwak moment in de Joego slavische verdediging uitbuiten en de stand op twee-één brengen. Daarna kwamen de gastheren in de aan val en met twee doelpunten van Stakata kwam Joegoslavië nog voor rust met drie twee voor te staan. Ook na de hervatting was er van een Joegoslavisch overwicht eigenlijk geen sprake en Bijlsma en Korevaar kwamen enkele keren gevaarlijk naar voren. Het opzwemmen van Bijlsma leverde enkele minuten na de hervatting een uit stekend doelpunt op (3-3). Toen Ra d ome er vier-drie voor Joegoslavië van had ge maakt, scoorde Van Feggelen opnieuw de gelijkmaker. Thans bleek de grotere kracht van de Joegoslaviërs. Zij lanceerden een serie aan vallen. waaruit nog drie doelpunten ont stonden. Het einde kwam dus met een zeven-vier overwinning voor Joegoslavië, zonder dat echter gesproken kan worden van een groot overwicht van deze ploeg, die op de Euro pese kampioenschappen de tweede plaats had bezet. De uitslagen De uitslagen van de eerste dag luiden: 100 meter rugslag dames: 1. Geertje Wie lema (Ned.) 1.13.4; 2. Joke de Korte (Ned.) 1.14.5. 1500 meter vrije slag heren: 1. Kosic (Joegosl.) 19.49.8; 2. Willemse (Ned.) 19.58.5. 200 meter schoolslag dames: 1. Vika Je- ricevic (Joegosl.) 2.59.7; 2. Rika Bruins (Ned.) 3.01.7. 200 meter schoolslag heren: 1. Pandur ADVERTENTIE VRAAG DE JUISTE SOORT Gonzales heeft tijdens de training voor de internationale race in een s-bocht van het circuit van Dunrod bij Belfast een ongeluk gehad. Hij werd uit zijn wagen geslingerd en kreeg daarbij snijwonden aan zijn be nen en een gekneusde schouder. Zijn Ferrari werd ernstig beschadigd. Ook Fangio had pech bij de training. Hij reed met grote snelheid in zijn Lancia toen de wagen van een andere deelnemer voor hem slipte en om zijn as draaide. Fangio probeerde buitenom te passeren teneinde een aanrijding te vermijden maar raakte de berm van de weg waardoor de Lancia be schadigd werd. Fangio zelf bleef ongedeerd. Zodra hij hoorde van het ongeval dat Gon zales was overkomen begaf Fangio zich naar het ziekenhuis waar zijn landgenoot verpleegd wordt. De toestand van Gonzales baart geen zorg maar hij zal Zaterdag niet aan de race kun nen deelnemen. Ondanks de concurrentie van Groningen biedt Duindigt voor de tweedaagse meeting een uitstekend verzorgd programma, dat vooral op Zaterdag door de grote velden uitblinkt. De Zaterdagmiddag is voor de dravers voornamelijk voor de kleinere klas se ingeruimd, zodat in het openingsnummer de Fries Klaas Kramer met zijn keuze uit Straaljager en Radbout, niet alleen Reni Spencer, doch ook Geersen met Sally's Ber tha achter zich kan laten. Bij de tweejarigen krijgt de onfortuinlijke Tender Erebus opnieuw een uitstekende kans zijn eerste zege te boeken, indien ech ter niet opnieuw fouten hem naar de achter hoede van het veld werpen, In. ditgeval zul len maar al të graag Tarantella en Geersen's keuze uit Truely HoIIandia en Titan Han over zijn taak willen overnemen. De ver rassing kan nog komen van Toomel D, die bij zijn debuut uitstekend voor de dag kwam, doch daarna niet meer in de baan verscheen. In de handicap voor oudere paarden, wel ke dit jaar nog geen eerste prijs hebben ge wonnen, krijgt de kortebaan-crack Oost- star over deze korte afstand een voordelige kans door haar enorm snelle start, die haar onmiddellijk in de kopgroep doet belanden. Haar vermogen is echter zeer beperkt, doch indien met overleg gereden, zal zij in de eindstrijd juist de baas kunnen blijven over Queen Bess en O Nelly Zora, die beiden eveneens de vorm hebben om te winnen. Voor de overige nummers kan Geersen weer als de winnaar worden begroet, name lijk met zijn keuze uit Rosa HoIIandia en Roi d'Or, met de driejarige crack Sita op de tweede plaats. Oppassen is de boodschap voor Reine d'Aster, die enige tijd geleden winnaar-allurès aannam, doch wie door 'n aanrijding iedere kans werd ontnomen. In 't lange afstandsnummer treft Rêthy HoIIan dia met haar onuitputtelijke uithouding de afstand naar haar keuze en hoewel het veld aanvankelijk wel een voorsprong zal nemen moet worden verwacht, dat zii in het laat ste rechte einde Quick F en Ronald in de sintels zal doen bijten. Het Zaterdagmiddag-programma wordt omlijst door twee zeer goed bezette rennen. In de 1350 m lange ren moeten de toekom stige winnaars worden gezocht in de paar den, welke met het meeste aantal kilogram men zijn belast. Sunrise. Invicta en Gretello zullen -in deze volgorde vermoedelijk de fi nish passeren. De tweede handicap is zeer open, doch de constant goede vorm van Samson zal vermoedelijk de doorslag ge ven. Op de plaatsen worden verwacht Ros- .janara en Frédérique. De ENGELSE LEAGUE Voor de En gelse league is de volgende wedstrijd ge speeld: tweede divisie: Notts County-Ply mouth 2-0. NEDERLANDSE BOKSERS NAAR DUITS LAND De bokser Jan Hagenaar zal op 23 September in Hamburg uitkomen tegen de kampioen van Duitsland middengewicht Stretz in een partij over acht ronden. 22) Maar als ik besluit om door een artikel in de kramt en een gefingeerde versche ping van het porselein mijn rust terug te winnen, dan moet u zelf maar zien hoe u uw wraakzucht bot viert. Dat is mijn zaak niet. Ik denk echter, dat ik „dieven met dieven zal vangen", zoals dat heet, en dat ik nog niet met de politie praat.. Meen ech ter niet dat dat is om u terwille te zijn. Ik ben hier op Lobsterpot niet gekomen voor schatgraven of het oplossen van my steries, hoezeer die mij ook aan 't hart gaan, maar o>m rust te vinden. Ik denk tooh, dat ik die gefingeerde verscheping maar op touw ga zetten". „Zeker, dat is de beste uitweg uit uw eigen persoonlijke moeilijkheden. Het spijt mij, dat ilk in dit geval mijn laatste ver zoek niet eens hoef te doen". „Welk verzoek?" „Ik hoopte dat ik voorlopig op Lobster- pot zou mogen blijven, om mijn aandeel bij te kunnen dragen tot ontmaskering van Ferroni en Wax". „Nooit en te nimmer. Waarom overi gens?" „Om verschillende redenen. Ten eerste om u te helpen zoeken naar het porselein, in de tweede plaats om u te helpen als ze mochten toeslaan". „Allemaal nogal vage luchtkastelen, waar ik erg weinig in zie. Ik geloof dat een gefingeerde verscheping nog het beste is. Maar nu iéts heel anders, mijnheer Lamb. Indertijd zei u mij geen idee te hebben, aan wat voor onderzoek mijn vader op het eiland bezig was. Vertelde u mij toen de waarheid, of was dat evengoed een leu gen?" „Dat was geen leugen, mijnheer Maca- voy, beslist niet. Op mijn woord van eer, al is dat waarschijnlijk in uw ogen niet zoveel waard als in de mijne op dit mo ment". Na nog wat woorden gewisseld te heb ben, verwees Bill zijn gast naar de voor malige stal naast het woonhuis. Hij gaf hem wat dekens mee en wenste hem met zijn opgelucht gemoed een redelijke nacht rust toe. Tot zijn grote voldoening was het weel de volgende dag voldoende opgeklaard, om Trevelyn in staat te stellen Lamb af te halen in de vroege ochtenduren. Drie da gen later, na een groot aantal kisten en dozen verzameld en naar het eiland ge bracht te hebben, schreef Bill een paar brieven naar Londense kranten. Als gevolg daarvan verschenen een week later tal rijke foto's in de kranten van mijnheer Macavoy jr., die op de kade van Portlevion voorzichtig allerlei kisten met Chinees por selein ontscheepte en met de grootste zorg in vrachtauto's liet laden, met een niet na der genoemde bestemming in Londen. De porseleinschat heette gevonden te zijn, en Bill keerde zogenaamd zorgeloos terug naar naar eiland, Lobsterpot. Maar binnen in hem brandde de thans eerst volkomen tot bewustzijn gekomen wens, om geen steen op zijn plaats te laten op zoek naar het porselein, dat zijn vader eens op het eiland een veilige bergplaats had gegeven. Met intussen steeds op de achtergrond van zijn denken de beangsti gende vragen: is het inderdaad op Lobster pot, en als ik het vind, wat zal ik dan ook in die schuilplaats vinden?" Drie maanden lang had Bill genoten van een dromeloze diepe, verfrissende slaap, zoals hij in geen jaren gekend had. Maar nu lag hij, in plaats van in slaap te vallen zodra zijn hoofd op het kussen lag, wak ker, luisterend, denkend, luisterendtot in de vroege ochtend. En als de slaap dan kwam, was het voor korte tijden, waartus sen door hij telkens opschrikte om op nieuw rust te moeten vinden. Vaak gaf hij 't, ver voor zonsopgang, op om de slaap te vinden. Moe, uitgeput en zonder energie wachtte hij dan de dag af. Een nieuwe dag waarop veel werk hem wachtte dat hij niet volvoeren kon door gebrek aan kracht, waarna een nieuwe nacht hem kwam kwel len. De slapeloosheid, die hij dacht eens te boven te zijn gekomen, maakte zich weer van hem meester. Toch werkte hij dag aan dag met een tomeloze energie, al het andere werk lig gen latend, aan het ontdekken van het geheim van het eiland. Hij begon te beseffen dat Lobsterpot, dat hem in het begin zo vriendelijk be handeld had, hem nu begon te kraken. Was er dan toch iets waar van die slechte reputatie? HOOFDSTUK IX De tweede gast De volgende maal dat Bill naar Portle vion overstak, vond hij daar nog steeds mijnheer Lamb (in zijn oudere gedaante) in de Admiral Hawkins. Hij bleek de beste verstandhouding te hebben met de drie of vier nieuwe gasten, die er sinds het laatste bezoek van Bill bij waren gekomen. Een hunner was een echte ornitholoog, die mijnheer Lamb probeerde uit te horen over zijn waarnemingen van die dag. „Ik heb me maar op de vlakte gehouden en gezegd dat ik als beginneling niet de moed had om iets te vertellen" grijnsde hij tegenover Bill, toen zij elkaar voor een vertrouwelijk gesprek in Lambs logeer kamer ontmoetten. „U bent natuurlijk be nieuwd of ik inmiddels iets te weten ben gekomen?" „En is er iets nieuws?" „Niets. Ik ben ook nog naar St. Ives en Ilfracombe geweest, maar ik heb geen spoor kunnen ontdekken". „Stel dat u wel wat gezien had, en dat zij u hadden gezien en uit de wereld pro beren te hei pen?" „O, dat zouden ze toch nooit op klaar lichte dag durven doen. De verduistering in de oorlogsjaren gaf ze een betere gelegen heid. Ik zal u overigens onmiddellijk op de hoogte stellen, als er iets nieuws is. De kranten hebben prima gereageerd op uw list, is 't niet?" „Zeker. Ik hoop nu maar. dat ze er in trappen. U schijnt daar niet zo zeker van te zijn, gezien het feit dat u een waakzaam oogje blijft houden". Lamb haalde zijn schouders op. „Dat wil ik niet zeggen, maar ik ken die knapen, en die zijn niet voor één gat te vangen. En bovendien, wat heb ik anders te doen? Maar werkelijk, blijf op uw hoede. Hebt u nog bijzondere voorzorgsmaatregelen ge troffen?" „Nee, waarom zou ik en hoe zou dat kunnen? De enige afdoende bescherming is de onmogelijkheid om te landen wanneer het geen dood tij is. Dan moet ik dus op post zijn, verder kan ik slapen". „Ik vind het prettig dat te horen. Ik was bang dat u niet voldoende slaap kreeg. Daar zag u naar uit toen ik u voor het eerst ontmoette, maar u knapte op tijdens uw verblijf op het eiland". „Hebt u eens iets nieuws voor me, dan kunt u altijd even een briefje met Harry Polden meegeven. Die zal het dan wel op de kade van het eiland brengen". Tijdens de terugtocht naar het eiland kreeg de boot plotseling motorstoring. Het kostte Bill een half uur hard werk, voor het euvel hersteld was. Hij besloot dat de motoren eens in revisie moesten. De volgende ochtend demonteerde hij de motor om tol. de ontdekking te komen, dat enkele onderdelen nodig vernieuwing be hoefden. Des middags maakte hij gebruik van een gunstige wind door de versleten onderdelen met de sloep naar Portlevion te brengen. De motorboot moest dan maar een paar dagen op non-actief gesteld wor den, tot de nieuwe onderdelen, die hij aan de hand van de versleten voorbeelden in St. Ives bestelde, waren aangekomen. Hij had nog voldoende tijd om niet meer tot het volgende dode tij te hoeven wachten, maar onmiddellijk naar Lobsterpot terug te roeien. Toen hij liet haventje van 't' eiland bin nenvoer, liet hij plotseling zijn riemen be wegingloos in de lucht hangen om met open mond naar de kade te turen. Aan de kade lag een andere sloep gemeerd. Op de aanlegplaats stond een aantrekkelijke jongedame in een zeilbroek en een truitje. Een wirwar van gedachten stroomde door zijn hoofd. Wie was dat? Waar kwam ze vandaan? Wat kwam ze doen? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7