Westen heeft Kremlin niets nieuws aan te bieden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Shannon Weerbericht Adenauer pleit voor Duitse opneming in de NAVO Visjinski en Lodge kruisten degens in Veiligheidsraad Nieuwe beving deed daklozen van Orléansville opschrikken Grote B.B.C.-reportage over Amsterdam Drie gelijkluidende antwoorden op twee Sovjet-nota Vrije verkiezingen in Duitsland en Vredesverdrag voor Oostenrijk zijn voorwaarden voor een gesprek Het woord is aan Eden komt praten over voorwaarden Komt Van Kleffens nog maar één stem tekort? Vliegtuigincident alleen op agenda Hulp stroomt van a lie kanten toe Onbestendig weer ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 te DUBLIN is bekend! .gemaakt dat de Nederlandse regering beeft ingestemd met het voorstel, in Ierland een openbaar on derzoek in te stellen naar de oorzaken en omstandigheden, die venband houden met de ramp van de K.L.M. Super-Constella- Spionnagegroep in Perziü Cycloon bedreigt Japan Valse getuige tegen De Baat krijgt zes maanden Salah Salem zit alweer in het zadel Weerrapport 69e JAARGANG No 4 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 208 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman tion Triton. Dit hebben wij Donderdag medegedeeld. Het bericht kan niet anders dan een goede indruk gemaakt hebben: het getuigt van Iers-Nederlandse samenwerking om door openbaar onderzoek tot goed resultaat te komen. Bij dat onderzoek zal dus niet al leen gespeurd worden naar de tot dusver raadselachtige oorzaak van de ramp, maar 00k een ander onderwerp naar de vraag waarom het zo lang geduurd1 heeft eer hulpverlening van het op 2/2 K.M. van d>e plaats des onheils gelegen vliegveld Shannon in actie kwam. Men heeft daarop in ons land commentaar gegeven; dat is ook in de Ierse Pers geschied en men heeft daar evenzeer op onderzoek aangedrongen. Het is mogelijk dat door een of meer per sonen fouten gemaakt zijn. Dat op zichzelf is geen reden tot grote verbazing, omdat ieder mens dde werkt fouten maakt, in welk land ter wereld ook. Wellicht is het nog nooit gebeurd dat een vliegtuig, dat nor maal startte, op zo korte afstand van het vliegveld Shannon ten val kwam. Het ge beurde bovendien 's nachts; het zeer druk bevaren" Shannon was hel verlicht en dit zou kunnen verklaren dat men gegeven noodsignalen niet heeft waargenomen. Dit is maar een enkele veronderstelling; het onderzoek ter plaatse, met de betrokkenen erbij, kan er een veel beter antwoord op geven dan welke buitenstaander ook, die er alleen maar naar raadt. Als men deze eenvoudige t waarheden overdenkt leest men met verbazing in het weekblad Vrij Nederland een stuk onder de titel „Shannon vermijden", waarin de conclusie wordt getrokken: op Shannon deugt het niet; daarom moeten wij Shan non vermijden tot daar orde op zaken is gesteld. Vrij Nederland bepaalt zich daarbij niet tot de vertraging in de hulpverlening, maar zegt bovendien: „Daarom kan men het niemand euvel duiden wanneer hij ook aan Shannon denkt in verband met het ongeluk dat de „Bontekoe" trof, die immers ook het laatst aan land was geweest op Shannon voor hij aan Nederlands kust een even plotseling als fataal einde vond." En later zegt het blad: „Omdat wij bij onge lukken eerder geloven aan natuurlijke ver klaringen dan aan „bovennatuurlijke" legt ons inziens het feit, dat „Bontekoe" en „Triton" beide het laatst op Shannon aan de grond zijn geweest, bij het onderzoek' meer gewicht in de schaal dan de bewering, dat (vlieg)ongelukken „altijd in series" voorkomen." Dit betoog wordt geïllustreerd met een grote tekening (van Jordaan) waarop een man zorgeioos zit te lezen, met zijn benen op tafel, terwijl door het raam vlak bij hem een vliegtuig zichtbaar is dat met zijn kop in de golven duikt. Deze voorstelling van zaken is in strijd met de werkelijkheid niemand heeft beweerd dat men op Shannon het vliegtuig in de nacht had kunnen zien dalen en er is niet de minste aanwijzing om de oor zaken van de rampen met de Bontekoe en de Triton, die op totaal verschillende wijze plaatshadden, met elkaar in verband te brengen. Zulke veronderstelling lijkt ons zeer grievend en, hangende een gemeen schappelijk onderzoek, voorbarig en onge grond. Ter verduidelijking van de organi satie op de vliegvelden kan het overigens dienstig zijn eraan -te herinneren dat op alle vliegvelden, die de K.L.M. op haar lijnen aandoet, K.L.M.-personeel dienst doet. Ook op Shannon. De taak van dit personeel is deels commercieel, deels tech nisch. Het bestaat niet geheel uit Neder landers: de K.L.M. heeft trouwens vele buitenlanders in dienst, ook onder haar piloten. Op Shannon zijn er voor de K.L.M. een Ierse manager met een Nederlandse assistent, een Ierse- operations-manager met vier man Nederlands technisch perso neel en een commerciële leider. Dezen vor men de kern. Volgens voorschrift worden alle K.L.M.-toestellen vóór de grote zowel als voor de kleine oversteek op Shannon door het K.L.M.-personeel gecontroleerd en er is geen enkele reden om aan te ne men dat dit niet met de Triton geschied zou zijn. Hetzelfde geldt voor de Bontekoo en ook voor de Proton, het toestel waarvan een paar dagen geleden op weg naar Ame rika een der vier motoren afsloeg en dat dientengevolge met vertraging aankwam. De controle is nu natuurlijk ook onderwerp voor de commissie van onderzoek, maar dat wil niet zeggen dat er iets aan ge mankeerd heeft. Het lijkt mij nuttig om dit even te ver melden omd'at sommigen zo snel schijnen te zijn met hun critiek op „de Ieren" zon der de werkelijke situatie te kennen. Bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen heb ben ook eigen personeel op vliegvelden op hun lijnen. Ook op Schiphol. R. P. LONDEN, 10 Sept. De BBC zal op 21 September een uitgebreide reportage over Amsterdam uitzenden in de Home Service en heeft zich daarvoor al verzekerd van de technische medewerking van de Neder landse Radio-Unie. Het zal een direct- uitgezonden reportage zijn waaraan de be kende BBC-verslaggevers Wynford Vau- ghan Thomas, Raymond Baxter, Brian Johnston, Max Robertson, Audrey Russell en Henry Riddell medewerken. Wynlord Vaughan Thomas zal in een boot in een der grachten de centrale lei ding van de uitzendingen hebben. Baxter geeft een reportage van de Schreierstoren. Johnston geeft een beschrijving in een dei- établissementen van een exploitant van eetgelegenheden voor toeristen. Robertson geeft een verslag van de internationale tabakshandel in de Nes. Audrey Russell levert een beschrijving van de bloemen markt op de Singel en Riddell maakt een wandeling met zijn microfoon door het Rijksmuseum. Brian Johnston sluit het programma c.i met enige indrukken op het Rembrandtsplein. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zeggen in gelijkluidende nota's aan de Sovjet-Unie welke Vrijdag in Mos kou zijn overhandigd onder meer dat „verder internationaal overleg" slechts nut zou hebben „indien er betere vooruitzich ten op het vinden van een oplossing" van de voornaamste vraagstukken zouden zijn „dan gebleken is bij de uitvoerige bespre kingen op de Berlijnse conferentie of uit de recente Sovjet-boodschappen". De Westerse mogendheden spreken de hoop uit, dat de Sovjet-Unie zal bijdragen tot de oplossing der hangende vraagstukken door het Oostenrijkse vredesverdrag te tekenen en toe te staan, dat in geheel Duits land vrije verkiezingen worden gehouden als eerste stap van wezenlijk belang naar een hereniging in vrijheid van Duitsland. Indien ten aanzien van deze twee punten vorderingen worden gemaakt zouden de Westelijke mogendheden bereid zijn een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te houden teneinde de overige punten van de Europese veilig heid te behandelen. In de nota's wordt het voorstel om een algeheel Europees veilig heidsverdrag te sluiten, zonder dat aller eerst een oplossing voor het Duitse en het Oostenrijkse vraagstuk gevonden is, ver worpen op grond van het feit dat de onder tekening van een dergelijk door de Sov jet-Unie voorgesteld verdrag de Euro pese veiligheid niet kan verwezenlijken. Veiligheid voor Europa kan alleen voort vloeien uit de oplossing van vraagstukken waarvan het Duitse en het Oostenrijkse de dringendste zijn. De Westelijke mogendheden zeggen dat er geen sprake kan zijn van verandering of opheffing van de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. De NAVO was geen „ag- gressieve militaire groepering" zoals de Sovjet-Unie verklaarde. Zij was tot stand gekomen „omdat de West-Europese landen zich sinds 1945 geplaatst zien tegenover een zwaarbewapende Sovjet-groepering in Oost-Europa." Een West-Duitse herbewapening was be doeld als afweermiddel tegen het gebruik van geweld door welk land dan ook. De Westerse mogendheden brachten het vraag stuk ter sprake „lang na een herbewape ning van Oost-Duitsland." De twee Sovjet- nota's van 24 Juli en 4 Augustus brengen geen nieuwe voorstellen voor een oplossing van het Duitse vraagstuk. Integendeel, vol gens het Sovjet-voorstel om tot een bevei ligingsverdrag te komen, blijft de verdeeld- TEHERAN (Reuter) Perzische veilig heidsstrijdkrachten hebben een organi satie van officieren van leger, luchtmacht en politie ontdekt, die gefinancierd werd door en onder rechtstreeks bevel stond van Moskou. De officieren bekleedden vertrou wensposities in de onmiddellijke omgeving van de Sjah en premier Zahedi. Sedert Dinsdagochtend zijn 250 tot 300 officieren en burgers gearresteerd. De militaire gouver neur van Teheran, brigade-generaal Tei- moe Bakhtiar, heeft verklaard dat de spion- nage in het Perzische leger en onder per soneel van de staatsveiligheidsdienst hand over hand toeneemt. „De bittere waarheid is, dat de Toed.eh- partij er in geslaagd is het leger te infil treren en een aantal officieren voor de communistische denkbeelden te winnen," zei hij. In Perzische officierskringen meent men dat ruim vijfhonderd arrestaties zijn verricht. heid van Duitsland bestaan, hetgeen tegen de diepste wensen van het Duitse volk in gaat. De eenvoudigste stap ter bevordering van de vrede in Europa zou het tekenen van een Oostenrijks vredesverdrag zijn. De Westerse mogendheden herhalen hun aan bod van de conferentie van Berlijn, vol gens hetwelk zij zich accoord zouden ver klaren met een Sovjetlezing van de arti kelen, waarover nog onenigheid bestond. Overeenstemming over de ontwapening in de UNO zou er toe bijdragen de passende sfeer te scheppen voor besprekingen over de Europese veiligheid. De tekst van de nota's is goedgekeurd door de NAVO-raad waarin veertien lan den zijn vertegenwoordigd en door de Oos tenrijkse en West-Duitse regering. TOKIO (AFP) „De krachtigste wer velstorm, welke siinds twintig jaar is waar genomen, zal mogelijk Zondag het eiland Kioesjoe bereiken," aldus een mededeling van het weerkundig bureau te Tokio. In het midden van de wervelstorm bedraagt de windsnelheid 160 kilometer per uur. De Amerikaanse autoriteiten op Okinawa heb ben voorzorgsmaatregelen genomen, daal de wervelstorm dit eiland hedenavond kan bereiken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Swift: Vis behoort driemaal te zwem men: eerst in de zee, dan in boter en tenslotte in goed Bordeaux. (Van onze correspondent in Bonn) Zondag zullen in Sleeswijk-Holstein, het Noordelijkste van de negen West-Duitse bondslanden, waar ongeveer tweeëneenhalf millioen mensen wonen, verkiezingen voor de Landdag worden gehouden. Dr. Ade nauer maakt er propaganda voor zijn Christelijke Democratische Unie, die daar tot dusver de overgrote meerderheid heeft. Gisteravond heeft de bondskanselier in Neumünster, tussen Kiel en Hamburg, op een verkiezingsvergadering tot ongeveer zevenduizend personen gesproken. Hij wees er met nadruk op dat West-Duitsland geen neutraal gebied tussen Oost en West kan blijven. Een voorwaarde voor de eenheid van Europa zo verklaarde hij is een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland. West-Duitsland moet eerst zijn souvereiniteit verkrijgen en dan zal het in de Noord-Atlantische Verdiragsorga- nisatie kunnen komen. Opneming in de NAVO is de „snelste en beste weg" om een Duitse bijdrage tot de verdediging var. het Westen te krijgen. Hij zeide de Britse me ning te delen, dat West-Duitsland tot de NAVO moet toetreden zodra zijn vrijheid is hersteld. Het is volgens de bondskanse lier een eerste vereiste het vertrouwen van het buitenland te herwinnen. In Bonn wacht men met spanning op het bezoek van de Britse minister van Buiten landse Zaken Eden. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, heeft volgens Reuter medegedeeld, dat minister Eden bij zijn bezoek onder meer zal spreken over de garanties, die men van West-Duitsland zou verlangen als voor waarde voor zijn herbewapening. (AFP) De regering van Zuid-Afrika is van mening, dat een spoedig herstel van de Duitse souvereiniteit onontbeerlijk is voor de wereldvrede, aldus heeft premier Malan in een boodschap aan Adenauer ver klaard. De boodschap is aan de kanselier overhandigd door de minister van Vervoer, Sauer. die thans een bezoek aan West- Duitsland brengt. President Eisenhower, minister Dulles en de Amerikaanse nationale veiligheidsraad zullen Zondag op een hooggelegen militair vliegveld bij Denver de vraagstukken van Duitse herbewapening en Europese bevei liging opnieuw overwegen. De hoge poli- V oorzitterschap UNO-Assemblee WASHINGTON (Un. Press) Uit wel ingelichte kringen verneemt men, dat de Nederlandse gezant te Lissabon, mr. E. N. van Kleffens nog slechts één stem meer nodig heeft om gekozen te worden tot pre sident van de Algemene Vergadering van de UNO. Tijdens een informele stemming die het personeel van het UNO-secretariaat onder de leden van de delegaties hield, bleek, dat dertig landen op Van Kleffens zouden stemmen, terwijl hij 31 stemmen nodig heeft om gekozen te worden. NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten hebben de Veiligheidsraad gisteren medegedeeld, dat het neerschieten van een Amerikaans marinevliegtuig door com munistische jagers een onderdeel is van een voorop gesteld plan der Russen om de vrede in gevaar te brengen. Visjinski. de Russische afgevaardigde, had te voren ge tracht het debat uit de Veiligheidsraad te weren, doch de Amerikaanse klacht werd met tien tegen een stem op de agenda ge plaatst. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge was van mening, dat Sovjet-vliegtuigen de laatste tijd opzettelijke aanvallen hadden ondernomen op toestellen van buitenland se mogendheden. Hij zeide, dat Washington bereid was zijn eisen voor schadevergoe ding voor te leggen aan het internationale gerechtshof in Den Haag. Visjinski vroeg daarop wat de Amerika nen zouden doen. wanneer Russische vlieg tuigen boven het strand van San Diego verschenen. Hij vroeg zich af of het nodig was een zwaar gewapend militair toestel uit te sturen om het weer te laten voor spellen. Hij beweerde dat een toestel, dat 30 mijlen buiten de kust vliegt met radar waarnemingen kan verrichten over bij voorbeeld kustverdedigingswerken. Deze pseudo-Amerikaanse weervluchten zijn slechts bedoeld de spanning in het Verre Oosten te vergroten, aldus Visjinski. De Engelse afgevaardigde Dixon on dersteunde de Amerikaanse motie ten volle. Hij vond, dat dit soort vliegtuig incidenten een soort Russische gewoonte was geworden. Visjinski betoogde tenslotte, dat het in cident inderdaad betreurenswaardig was, maar hij bleef erbij dat dergelijke vluch ten van weertoestellen ongewenst waren. Hij achtte de Veiligheidsraad niet bevoegd uitspraak te doen over het incident. Tegen de vertegenwoordiger van de regering op Formosa zeide de Russische gedelegeerde, dat hij het beneden zijn waardigheid vond dr. Tsjiang te beantwoorden. Lodge ver klaarde, de slecht gemanierde opmerking van Visjinski over dr. Tsjiang te betreuren. De zitting werd gesloten zonder dat een tijdstip voor een volgende bijeenkomst werd vastgesteld. Het is onzeker, of Wash ington de kwestie voor een tweede maal ter sprake wil brengen. Sommige afgevaar digden waren van mening, dat de raad er misschien goed aan doet de kwestie thans te laten rusten, nu de Verenigde Staten hun voornaamste doel het geven van publiciteit aan de zaak hebben bereikt. Niemand stelde een resolutie voor en er werd geen enkel besluit genomen. De toon van het debat was gematigd. tieke en militaire raad zal trachten een op lossing te vinden voor de crisis die is ont staan door de val van de E.V.G. De ministers van Buitenlandse Zaken der Beneluxlanden Spaak, Beyen en Bech. hebben hedenmorgen op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel een aanvang gemaakt met hun besprekingen. Vanmid dag ontmoeten zij Eden, die om half een te Brussel werd verwacht. ORLéANSVILLE (United Press) Even voor middernacht werd hier een nieuwe aardbeving waargenomen, welke twee of drie seconden duurde. Tot dusverre zijn on geveer 600 lijken geborgen, naar men denkt de helft van het aantal slachtoffers. De doden worden onmiddellijk begraven met het oog op de heersende warmte. Engelse, Franse en Amerikaanse vlieg tuigen maakten geregelde vluchten naar Algiers met voedsel voor de overlevenden. Frankrijk en andere landen bieden de ge troffenen alle mogelijke hulp. Het Franse kabinet heeft een noodfonds van honderd millioen francs ingesteld. President Coty en premier Mendès-France schonken ieder een millioen francs van hun particulier vermogen. Vlaggen hingen gisteren halfstok in de Franse Unie. In de kerken werden missen gelezen voor de slachtoffers van de ramp. De Air France zal door het Leger des Heils verzamelde goederen naar Noord-Afrika vliegen. De minister van Binnenlandse Za ken zou naar Algiers vliegen om het red dingswerk te leiden. Soldaten met de bajonet op het geweer patrouilleren langs de ruïnes van Orléans ville om plundering te voorkomen. Op de wegen rond de stad ziet men lange rijen vluchtelingen, de weinig geredde bezittin gen met zich mede slepend. Tijdens de opruimingswerkzaamheden ontdekt men nog steeds slachtoffers onder het puin. De meeste daklozen kamperen nog onder de blote hemel. De angst voor nieuwe schokken is zo groot, dat het min ste geluid, al komt het maar van een voor bij razende vrachtauto, de opgejaagde men sen opnieuw doet opschrikken en verder trekken. De Liga van Rode Kruisverenigingen te Orléansville zoals het is geworden: rokende puinhopen waaruit burgers en soldaten de slachtoffers pogen te bevrijden. Genève heeft het Franse Rode Kruis hulp geboden. Duizend dekens zijn reeds afge zonden. Ook de Rode Kruisverenigingen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Zweden hebben het Franse Rode Kruis hulp aangeboden. Nederlandse deelneming (AFP) De Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. O. G. W. H. baron van Boet- zelaar van Oosterhout, heeft op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken uiting gegeven aan het sterke medeleven door regering en volk van Nederland met de aardbevingsramp in Algerije. De 25-jarige West-Duitse vrouw Fran- ziska Motz uit Düsseldorp is Vrijdag in Neustad tot zés maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij tijdens het voor onderzoek naar het auto-ongeluk met de Nederlandse vrachtauto op de Wiedbach- brug, waarbij zes personen het leven ver loren, een valse getuigenis had afgelegd tegen de Nederlandse chauffeur De Baat. Zij had gezegd, dat zij zich in de auto van De Baat had bevonden en had gezien, dat hij herhaaldelijk uit een fles had ge dronken. die naar haar mening met een alcoholische da-ank was gevuld. Vóór het begin van het rechtsgeding, waarbij De Baat tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, trok zij haar verklaring in. CAïRO (AFP) Salah Salem, die gis teren geschorst was, heeft zijn functie van minister van Voorlichting en Propaganda weer opgenomen, aldus meldt radio-Caïro. Tevoren had hij een bezoek aan premier Nasser gebracht. Orléansville zoals het was. Het KNMI deelt mede: Oceaandepressies zijn er de laatste da gen in geslaagd hun invloed zover naar het Oosten uit te breiden, dat de gordel van hoge druk, die het weer bij ons gedurende de eerste dagen van September beheerste, nu is teruggedrongen tot Zuid-Europa en Rusland. Zowel in Spanje, Italië en de Balkan, als in Zuid-Rusland komt dien tengevolge nog zomerse warmte voor met temperaturen van 25 tot 30 graden. In Noord-Rusland zijn echter al winterse in vloeden merkbaar. Daar wordt des nachts lichte vorst gemeld. Het weer in onze om geving staat nu onder invloed van een la gedrukgebied tussen IJsland, Noorwegen en Schotland. Dit gebied is ontstaan uit de overblijfselen van een tropische cycloon, die eergisteren Schotland passeerde, en een andere depressie die het Noordelijk deel van de Noordzee bereikte. In de afgelopen nacht passeerde het koudefront van deze laatste depressie ons land met regen en veel wind. Langs de Noordzeekust bereik te de wind af en toen een snelheid van 70 kilometer per uur. Om de depressie heen stroomt tamelijk koude lucht met een onstabiele opbouw. Als gevolg hiervan heeft het weer een enigszins onbestendig karakter gekregen en moeten ook morgen plaatselijk enkele buien worden verwacht, in hoofdzaak waarschijnlijk in de Noordelijke provin cies. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand iz c ai 2 c Is s« 2s 8 sr es* za Stockholm half bew. ZZO 3 20 0,1 Oslo regen ZO 8 18 5 Kopenhagen regen ZZW 8 18 0,2 Amsterdam regenbui zw 10 1 Londen onbewolkt zw 7 18 2 Luxemburg geheel bew. wzw 7 20 2 Parijs regen w 8 23 0,5 Bordeaux zwaar bew. w 3 26 0 Grenoble licht bew. windstil 26 0 Nice licht bew. NW 2 24 0 Genéve zwaar bew. windstil 25 0 Zurich zwaar bew. z 2 24 0 Locarno licht bew. NO 1 26 0 Berlijn regen ZZW 4 20 1 Franfort zwaar bew. zw 8 22 5 München licht bew. zzw 4 24 0 Wenen licht bew. windstil 27 0 Innsbruck mist W 1 27 0 Rome onbewolkt windstil 0 Ajaccio onbewolkt NO 3 26 0 Mallorca onbewolkt NNW 2 0 Neerslag laatste 24 uur >rcocaxcccooa>x<xxxx>Dcc»oo-ox>occoxoDo^cco^3cccoo-^ AFNEMENDE WIND Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- 0 dagavond tot Zondagavond, opgemaakt 3 om 10 uur: 8 Wisselend bewolkt met plaatselijk 8 enkele buien, in hoofdzaak in het Noorden van het land. Aanvankelijk nog af en toe krachtige, later overwe gend matige Zuid-Westelijke wind. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 12 September Zon op 6.08 uur. onder 19.05 uur. Maan op 18.28 uur. onder 5.37 uur. 13 September Zon op 6.08 uur, onder 19.04 uur. Maan op 18.46 uur onder 7.03 uur Maanstanden 12 Sept. 21.19 uur: Volle maan 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 September Hoog water: 2.24 en 14.50 uur. Laag water: 10.29 en 22.46 uur. Zondag 11 September Hoog water: 3.05 en 15.29 uur. Laag water: 11.10 en 23.27 uur. Maandag 12 September Hoog water: 3.43 en 16.05 uur. Laag water: 11.51 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1