Werkgevers willen tot 5 pet. gaan; vakcentralen vragen 7 a 8 percent Weerbericht r Hulp aan daklozen KLM-Convair „Vincent van Gogh" verloor bij start landingswiel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles acht defensie van Quemoy en Formosa nauw verbonden „Ruimer aandeel in de welvaart nu alleszins gerechtvaardigd Benelux steunt Eden's defensie-denkbeelden Aardbeving in Algerije eiste 1247 doden Het woord is aan Tegenslag voor de CDU in Sleeswijk-Holstein Geslaagde noodlanding op Schiphol voorkwam erger Drie Amerikanen worden door China vrijgelaten Premier van Vietnam botst met stafchef 0 LOONSVERHOGINGS-OVERLEG STAGNEERT: Met Franse bezwaren wordt ernstig rekening gehouden Bodem is nog niet uitgewerkt Dr. Sepe staakt onderzoek in de zaak-Montesi Orkaan eiste op Oostkust van Amerika 18 doden Molotov waarschuwt de Japanners voor Amerika Meer dan 400 officieren in Perzië gearresteerd Socialisten wonnen vijf zetels in de Landdagverkiezingen Hij weigert evenwel zich nader uit te laten Amerikaanse regering zaï communisme „vernietigen" Een vierde krijgt levenslang Legerleiding en Kabinet scherp tegenover elkaar Juin weer in de gunst Weerrapport 69e JAARGANG No 55 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 209 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de Stichting van de Arbeid is Zaterdag het overleg over een eventuele nieuwe loonsverhoging-op-korte termijn voortgezet. Bij deze besprekingen hebben de werkgeversorganisaties zich bereid verklaard, mee te werkc-n aan de totstandkoming van een loonsverhoging van ten hoogste vijf percer.t, die volgens voorstel van de werkgevers, zou dienen plaats te vinden op speciale vergunning, waarvan de toepassing zou worden overgelaten aan het overleg in de bedrijfstakken. De vertegenwoordigers van de drie grote vakcentralen, NVV, KAB en CNV hebben deze voorstellen unaniem en onvoorwaardelijk afgewezen, omdat zij ervan overtuigd zijn dat een groter percentage dan 5, ook gezien de nota van de Sociaal-Economische Raad, alleszins te verdedigen is. De werkgevers hebben zich tot een loonsverhoging met vijf procent bereid verklaard mits de werknemers wilden medewerken aan het „opvangen" van een nieuwe huurverhoging, die dan zoveel mogelijk zou worden gecompenseerd door belasting-verlagingen. De vertegenwoordigers der werknemers willen de te nemen beslissing echter ge heel los zien van een eventuële huurver hoging. Deze laatste zou volgens hen in principe wel grotendeels door belasting verlaging op te vangen zijn, maar zo nodig wil men ook in de lonen tegemoetkoming kunnen zoeken. Overigens zijn de werknemers-organisa ties van oordeel, dat de huidige welvaart van ons land een grotere verhoging der lonen dan vijf procent rechtvaardigt, het geen de werkgevers verwerpen. BRUSSEL. (ANP). De Britse minister van Buitenianidlse Zaken, Anthony Eden, heeft Zondag, voor zijn vertrek naar Bonn, te Brussel verklaard, dat zijn reis naar de West-Europese hoofdsteden een bemoedi gend begin heeft gehad. Zijn besprekingen met de collega's van de Benelux waren nuttig geweest. „Wij waren het allen eens", aldus Eden. „Mijn vriend Spaak heeft mij, als altijd, gesteund en wijze adviezen gege ven". In antwoord op een vraag zei Spaak te geloven, dat eind September in Londen een conferentie van acht landen zal wor den gehouden. Eden heeft bondskanselier Adenauer een rechtstreeks Duits lidmaatschap van de NAVO voorgesteld, aldus is volgens DPA te Bonn vernomen. Volgens Eden zou in een aanvullend protocol de productie van zware en atoomwapens in landen, die „in de onmiddellijke gevarenzone" liggen, moe ten worden verboden om rekening te hou den met Franse bezwaren. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken verklaarde zich voldaan over de besprekingen te Brussel. „Het belang rijke is dat Groot-Brittannië het initiatief heeft genomen. Dit land beseft dat wij ons na de Franse verwerping van de EVG op een gevaarlijke helling bevinden en er iets ondernomen moet worden". Minister Beyen verklaarde verder op een vraag, dat de Engelse minister met belangwek kende gedachten was gekomen, doch dat hierover niets kan worden verteld. Het gaat echter nog over denkbeelden en over de betekenis hiervan zijn wij het wel eens. Het is in ieder geval echter wel zo, dat de Duitse bewapening en de aansluiting van Duitsland bij het Westen aanvaardbaar moeten zijn voor alle deelgenoten. Op een andere vraag antwoordde de minister: „De besprekingen gingen niet meer over de EVG daar deze, helaas, is verworpen".Ten slotte zei minister Beyen nog, dat men het er over eens was, dat de Duitse bewape ning een beperkt karakter moest dragen. In antwoord op de vraag waartoe de aanwezigheid van minister Staf te Brussel diende, zeide de minister, dat hij niet al leen pas van vacaintie terug was en dus op de hoogte gebracht moest worden van de denkbeelden van het kabinet, doch dat tij dens de conferentie ook militaire proble men ter tafel waren gekomen. De plaatsvervangende Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Zaken Ro bert Murphy is uit Washington naar Lon den vertrokken voor een informele reis langs een aantal Europese hoofdsteden. Volgens welingelichte kringen zal hij kwes ties onderzoeken die verband houden met het mislukken van de EVG. Voorlopig lijkt overeenstemming tussen beide partijen over dit punt dan ook zeer twijfelachtig. Blijkens de Volkskrant van heden zijn de vakcentrales op grond van hun becijferingen en van de nota van de S.E.R., gekomen tot een wens-percentage van 7Vz a 8. Dit heeft de voorzit ter van het KAB, de heer J. A. Middelhuis, in een interview met genoemd blad mee gedeeld. Naar ANP verneemt zal de KAB zich nu in eigen kring nader beraden op het nu in te nemen standpunt en zich daarover ook verstaan met het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. deelt eveneens méde dat het aanbod der werkgevers door de - vertegenwoordigers van het N.V.V. als zijnde onvoldoende is afgewezen. „Waar inmiddels de afspraak is gemaakt, dat de besprekingen Dinsdagmiddag in de Stichting van de Arbeid worden voortge zet, acht het dagelijks bestuur van het N.V.V. verdere persmededelingen prema tuur", aldus het communiqué. ORLéANSVILLE (U.P./Reuter/A.F.P.) De overlevenden van Orléansville leven dag en nacht in angst en vrees, want sinds de vreselijke aardbeving van Donderdag v/orden om de paar uren nieuwe aard schokken waargenomen. Bergingsploegen hebben tot dusverre 1247 lijken uit de puinhopen gehaald. Van de 5000 gewonden verkeren er 1100 in ernstige toestand. Functionarissen van de noodhulp-commis sie hebben gezegd, dat het aantal slacht offers „zeker" de 1300 zal overtreffen. Van de 7000 daklozen zijn 3000 kinderen. Onder de doden bevinden zich 40 Europeanen. Een nieuwe schok deed zich gisteren voor toen Frangois Mitterand, de Franse minis ter van Binnenlandse Zaken, een tocht dooi de verwoeste stad maakte. Deskundigen zijn het er over eens dat het gevaar nog niet is geweken. Van alle zijden komen goederen voor de overlevenden aan. Vlieg tuigen voeren nog steeds gewonden af en voeren matrassen, dekens, medicijnen en verbandmiddelen aan. Zondag is te Orléansville een sobere her denkingsplechtigheid bij een tijdelijk mo nument gehouden. Joodse, Mohammedaan se en Christelijke geestelijken spraken een kort gebed uit. ROME (Reuter) Dr. Raffaele Sepe, de magistraat die belast is met het onderzoek in het verdovende-middelenschandaal, heeft meegedeeld dat hij het onderzoek staakt omdat het departement van de openbare aanklager niet heeft gehandeld naar aanleiding van zijn bevindingen. Over de resultaten van zijn onderzoek wilde dr. Sepe niets zeggen. Er gingen de laatste tijd geruchten over op handen zijnde sensationele arrestaties. HALIFAX (Reuter/AFP) De orkaan „Edna" heeft in de Verenigde Staten acht tien en in Canada één dode geëist. De schade loopt in de millioenen dollars. Meer dan twee derden van de appels in Nieuw Schotland zijn afgewaaid. Er hing naar schatting voor meer dan vier millioen dol lar aan de bomen. Het afgevallen fruit zal tot cider en andere producten worden verwerkt. Acht van de achttien Amerikaanse do den vielen in de staat Maine, allen kwa men door verdrinking om het leven. De gouverneur van deze staat schat de schade op meer dan zeven millioen dollar. Zware schade wordt ook gemeld in de visserij strekenvan Massachusetts en op boerderijen in New York. Stormen, die voorafgingen aan een he vige wervelstorm die Japan bedreigt, hebben op de eilanden Kioesjioe en Sjiko- toe tien doden en vermisten geëist. Hon derden vissersdorpen zijn ontruimd. De wervelstorm, een van de zwaarste die Ja pan ooit heeft gekend, kan Kioesjioe Maandagmiddag bereiken. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft in een te Moskou gepubliceerd vraag gesprek met een Japanse journalist onder meer verklaard, dat de Sovjet-politiek gebaseerd is op het beginsel van een vreed zaam naast elkaar leven van landen met verschillende maatschappelijke stelsels. Het Sovjetvolk is van mening, dat deze politiek niet alleen in overeenstemming is met zijn eigen belangen doch ook met die van de volken, die een vermindering van de internationale spanning nastreven. De Sovjet-Unie streeft de vrede na en wenst normale betrekkingen te onder houden met landen, die hetzelfde wensen. Deze politiek is ook van toepassing op Ja pan, ondanks tegenwerking van „zekere Japanse kringen", die zich de wet laten voorschrijven door „de heersende Ameri kaanse kringen, die van Japan een af hankelijke staat wensen te maken". „De toestand van semi-bezetting in Japan kan niet lang blijven voortduren". Inter nationale problemen kunnen door middel van onderhandelingen opgelost worden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Stephen Leacock: Menig man die verliefd is op een kuiltje in een wang begaat de fout, het hele meisje te trouwen. TEHERAN (Reuter) Een Perzisch generaal-majoor, die onbekend wenste te blijven, heeft Zondag verklaard, dat in verband met de spionnagezaak reeds 435 officieren in verzekerde bewaring zijn ge steld. Er worden nog zestig officieren ge zocht. Ook wordt een aantal burgers voor ondervraging vastgehouden. De voor naamste openbare aanklager van het leger, brigadegeneraal Azmodeh, zal, naar van militaire zijde is vernomen, eisen, dat het merendeel van de gearresteerden als verraders ter dood zal worden gebracht. (Vati onze correspondent in Bonn) De uitslag van de verkiezingen voor de Landdag in het Noordelijkste, aan Dene marken grenzende, West-Duitse bondslanu Sleeswijk-Holstein, die gisteren gehouden zijn, heeft in regeringskringen in Bonn teleurstelling gewekt, omdat Adenauer's C.D.U. niet meer zoveel aanhangers blijkt te hebben als verleden jaar. De C.D.U. en de socialistische partij zullen in de nieuwe Landdag ieder even veel zetels, 25, bezetten. De socialistische partij heeft 33,2 procent van alle uitgebrachte geldige stemmen, en de C.D.U. maar 32,2 procent behaald, ter wijl bij de verkiezingen voor de Bondsdag, verleden jaar in September, de C.D.U. 47,1 procent en de socialisten slechts 26,5 pro cent boekte. (Reuter) De C.D.U. bezat in de oude Landdag 26 en de socialisten 20 zetels. De vrije democraten, die van vier op vijf zetels kwamen, en de „Duitse partij" die vier zetels kreeg, zullen eveneens in het nieuwe parlement vertegenwoordigd zijn, daar zij beide meer dan vijf procent van het uit gebrachte aantal stemmen hebben gekre gen. De liberalen en de Duitse partij be horen tot Adenauers coalitie. De communisten behaalden 2,1 procent van het aantal stemmen (bij de vorige ver kiezingen 1,2). Ongeveer 80 procent der kiesgerechtigden heeft gestemd. DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die Zondag na zijn terugkeer uit het Verre Oosten een vergadering van de Ameri kaanse veiligheidsraad bijwoonde, heeft in antwoord op vragen van journalisten gezegd, dat de verdediging van Quemoy in nauw verband staat met de defensie van Fbrmosa en dat deze kwestie in dit licht wordt bestudeerd. Hij weigerde echter antwoord te geven op de vraag of de Amerikaanse zevende vloot, dig belast is met de verdediging van Formosa tegen De Engelse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden, heeft in Brussel bespre kingen gevoerd met de minsters van Bui tenlandse Zaken van de Bpnelux-landen. Op de foto v.l.n.r. minister mr. J. W. Beyen (Nederland), minister Paul Henri Spaak (België), Anthony Eden en premier Bech (Luxemburg). een mogelijke Chinees-communistische aanval, orders ontvangen had om Quemoy tegen een mogelijke aanval te verdedigen. Dulles zeide met nadruk, dat de militaire autoriteiten de vraag over het al dan niet verdedigen van Quemoy, moeten beant woorden hetgeen echter niet noodzakelij kerwijze inhield dat de regering dit mili taire advies zou opvolgen. Zijn onderhoud met Tsjang Kai Tsjek was „veel betekenend" geweest. Er waren echter wederzijds geen verplichtingen aangegaan. Volgens berichten lagen er aanzienlijke communistische strijdkrachten in en om Amoy, doch deze waren van geringe kwaliteit. Dulles zeide niet te weten of er een aanval op Quemoy voor de deur stond. Het zou voor de Chinese communisten echter onmogelijk zijn For mosa te bezetten „met het oog op de kracht van de Amerikaanse tegenstand, die gebo den zou worden". De Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorga nisatie (ZOAVO), waarover hij rapport aan de president had uitgebracht, beteken de een aanzienlijke versterking van de „vrije wereld". „Als dit pact er drie maan den geleden was geweest hadden wij, naar mijn mening, niet de verliezen be hoeven te Jijden, die wij in Indochina heb ben geleden", aldus Dulles. Desgevraagd antwoordde de minister, hoopvol te zijn, dat een algemene oorlog in de Stille Oce aan vermeden kan worden. De Amerikaanse generaal-majoor Wil liam Chase, leider van de Amerikaanse missie, gedetacheerd bij de nationalistisch- Chinese regering, is op Quemoy aangeko men, om de nationalistische troepen te in specteren. Dit is het tweede bezoek, dat Chase sinds het oplaaien van de vijande lijkheden tussen de beide China's, aan het eiland brengt. Bommenwerpers hebben Zondag voor de zevende achtereenvolgende dag commu nistische installaties in de omgeving van Amoy gebombardeerd, aldus meldde het Chinees-nationalistische persbureau. Het communistische persbureau Nieuw China meldde, dat door afweervuur twee natio nalistische vliegtuigen zijn neergeschoten en een beschadigd. De nationalistische marine heeft haar operaties tot Swatou uitgestrekt. De ma rine bombardeerde Hoetoesjan op het eiland Toengsjan, tussen Amoy en Swatou. Ver over de duizend doden kostte de afschuwelijke ramp in Orléansville in Noord- Afrika, waar een aardbeving een groot deel van een welvarende stad in enkele ogen blikken tijds met de grond gelijk maakte. Duizenden daklozen ontvluchtten de stad en kamperen thans in de omgeving, berooid en hongerig, gewond en geschokt. Onmiddellijke hulp is nodig op grote schaal. De Amerikaanse hulporganisatie CARE doet een beroep op de vrijgevigheid over de hele wereld en zal op gironummer 512679 gaarne bijdragen in ontvangst nemen. De KLM-Convair PH-CGI „Vincent van Gogh die Zondagmiddag om kwart vóór vier als lijntoestel met 46 passagiers aan boord naar Londen vertrok, heeft bij het starten op Schiphol een wiel verloren. Het mankement werd terstond ontdekt door het grondpersoneel op Schiphol en ook door een der passagiers in de cabine van de „Van Gogh" die de stewardess waar schuwde. Terwijl op het vliegveld alle maatregelen werden getroffen om onmid dellijke hulp te kunnen verlenen, cirkelde de machine ongeveer een half uur boven het vliegveld rond. Daarna maakte het on der intense spanning een geslaagde nood landing. Deze landing werd vereenvoudigd, omdat de drie „landdngspoten" van de Convair (een onder de neus en twee ter hoogte van de vleugels) iedervoorzien zijn van dub bele wielen. De landing werd dus normaal uitgevoerd. Slechts moest gezagvoerder Goedheer al zijn capaciteiten aanwenden om zijn machine zo licht mogelijk op de landingsbaan te laten neerkomen, opdat het overgebleven wiel van de rechter-,,poot" de schok alleen zou kunnen opvangen. Hierin slaagde hij inderdaad. Vóór de machine landde cirkelde zij dicht langs de verkeerstoren, opdat de deskundi gen aidaar een blik op het weer uitgesto ken landingsgestel konden werpen. Zij za gen dat aan de rechter-„poot", waarvan het buitenste wiel verdwenen was, het an dere blijkbaar normaal vast zat. De noodlanding werd uitgevoerd op baan 32 en de dicht in de nabijheid staan de brandweerwagens en ambulance behoef den geen dienst te doen. De gezagvoerder zette de machine zo snel mogelijk na de landing stil, teneinde ieder verder risico te vermijden. Het toestel taxiede dus niet, zo als gebruikelijk, naar het platform, doch bleef op flinke afstand daarvan op de lan- DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Justitie, Herbert Brownell, en de directeur van de federale recehrche, Hoover, hebben na een bespreking met pre sident Eisenhower meegedeeld, dat het het doel van de regering is de communistische partij en haar werkzaamheid in de Ver enigde Staten „totaal te vernietigen". Hoover zei dat de partij thans 25.000 leden telt, het laagste aantal sinds jaren. Het aantal meelopers zou tien maal zo groot zijn. dingsbaan staan. De passagiers werden per bus naar het stationsgebouw gebracht. Zij schenen althans uiterlijk weinig onder de indruk en hebben ruim een uur later in een ander vliegtuig hun reis voortgezet. Onder leiding van zijn directeur-generaal J. W. F. Backer is de Rijksluchtvaartdienst onmiddellijk een onderzoek naai' de oor zaak van het defect begonnen. Vele bezoekers op het vliegveld maakten de noodlanding mee zonder precies te we ten wat er aan de hand was. Wel waren allen gealarmeerd door het loeien van een sirene, die iedereen kort na het opstijgen der „Vincent van Gogh" hoorde, doch ve len begrepen niet wat dit alarm precies betekende. Wiellager gebroken De K.L.M. deelde vanochtend het vol gende mede: „Het aflopen van het rechter buitenwiel van de „Vincent van Gogh" moet worden toegeschreven aan een plot seling opgetreden breuk in een der wiel- lagers, die een zodanige beschadiging van de wielborg ten gevolge had, dat het wiel van de as liep. In een dergelijke situatie kan toch veilig geland worden, dank zij de dubbele landingswielen. De landing had dan ook een normaal verloop". LONDEN (United Press) Radio Pe king heeft medegedeeld, dat twee Ameri kaanse journalisten en een scheepskapitein uit communistisch China zullen worden gezet, na sinds 21 Maart 1953 gevangen te zijn gehouden. Het zijn een U.P.-corres pondent, Applegate, en een correspondent van de International News Service, Dixon. Het jacht van Applegate, „Kert", werd in beslag genomen. De mannen hadden toe gegeven de Chinese territoriale wateren te zijn binnengedrongen. Indertijd was het schip tussen Hongkong en de Portugese kolonie Macao verdwenen. Sindsdien hebben Amerikaanse diploma ten bij de UNO, in Moskou en Genève ge tracht de mannen vrij te krijgen. In Sjanghai zijn twee Chinezen ter dood veroordeeld „wegens spionnage in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst". Een Amerikaan werd tot levenslang veroor deeld, omdat hij, voorgevend te werken voor een Amerikaanse commerciële instel ling, gespionneerd zou hebben in Moekden, Peking en Sjanghai. Een van de ter dood veroordeelde Chinezen zou voor Tsjang Kai Tsjek gespionneerd hebben. SAIGON (AFP-Reuter) De premier van Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft de chef van de generale sfaf van het Vietna mese leger, generaal Nguyen Van Hinh, zoon van de gewezen Vietnamese minister president Nguyen Van Tam, voor een hal? jaar gedwongen met verlof gezonden en met een zending naar Frankrijk belast. Een andere generaal heeft huisarrest ge kregen. Er is een geschil gerezen tussen de minister-president en een invloedrijk ge deelte der legerleiding. Generaal Van Hinh heeft geweigerd naar Frankrijk te vertrekken, zeggend: „Ik wei ger uit Vietnam gebannen te worden op een tijdstip, waarop de vijand meer dan ooit de onafhankelijkheid en eenheid van ons land bedreigt". Generaal Nguyen Van Vy, tot nu toe bevelhebber van het militaire district Sai gon. die verzocht werd in afwezigheid van generaal Nguyen Van Hinh als chef van de generale staf op te treden, weigerde. De Dremier verzocht hem daarop zijn huis niet te verlaten, hetgeen een beleefde wijze is om de betrokkene te kennen te geven dat hij zich als arrestant dient te beschou wen. Generaal Van Hinh is op zijn hoofdkwar tier onder bescherming aan het werk ge bleven. De premier heeft honderd politie mannen buiten zijn paleis post laten vat ten, blijkbaar om de indruk te wekken, dat generaal Van Hinh een staatsgreep wilde uitvoeren. Men neemt echter algemeen aan, dat Diem na meningsverschillen met de leiders van verscheidene partijen en gods dienstige secten en jjiet de generale staf een man aan het hoofd van het leger heeft willen plaatsen, op wie hij kon vertrouwen. Hij zou niet hebben verwacht, dat de ge hele generale staf generaal Van Hinh zou steunen. In officiële Franse kringen te Saigon toont men „enige bezorgdheid" over de gebeurtenissen, vooral met het oog op de huidige overdracht van bevoegdheden van de Fransen aan het Vietnamese leger. De bewaking bij de gebouwen van de radio is door beide partijen versterkt: Het leger zond soldaten, de eerste-minister gendarmes. PARIJS (United Press) Maarschalk Alphonse Juin is weer op de belangrijkste post, die de vorige regering hem had af genomen, teruggekeerd. De maarschalk heeft een zitting van de nationale defen sieraad bijgewoond, als militair adviseur van de regering, een positie welke hij niet meer bekleed had sedert de regering- Laniel hem uit al zijn Franse functies ont zette. Zijn twist met Laniel en diens minister van Defensie Pleven kwam aan het licht toen de generaal openlijk verklaarde tegen de E.V.G. gekant te zijn al was de regering er voor. Het getij voor Juin keerde toen premier Mendès-France hem vorige maand meenam naar Tunis om een plan voor zelfbestuur van het protectoraat aan te bieden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand So Eë 2c 3Ê *2 5 E a z o sa Z.S Stockholm licht bew. Z.7 4 19 0 Oslo nevel windstil 15 1 Kopenhagen licht bew. ZW 7 18 0 Amsterdam half bew. ZZW 6 18 4 Londen half bew. ZW 3 19 7 Luxemburg geheel bew. ZW 4 16 5 Parijs zwaar bew. windstil 20 1 Bordeaux zwaar bew. windstil 20 1 Grenoble geheel bew. ONO 1 23 9 Nice licht bew. NW 2 25 0 Genève onbewolkt windstil 20 14 Zürich zwaar bew. windstil 17 Locarno mist O 1 22 27 Berlijn onbewolkt ZW 4 19 1 Frankfort licht bew. ZZW 4 18 3 München zwaar bew. ZW 2 21 11 Wenen geheel bew. WNW 5 29 Innsbruck regen windstil 26 9 Ajaccio onbewolkt ONO 3 25 0 Rome onbewolkt OZO 3 31 0 Mallorca licht bew. ONO 4 0 Neerslag laatste 24 uur BUIEN Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 14 September Zon op 6.11 uur onder 18.59 uur. Maan op 19-06 uur. onder 8.30 uur. Maanstanden 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 September Hoog water- 3.43 en 16.05 uur. Laag water- 11.51 en uur. Dinsdag 14 September Hoog water: 4.21 en 16.44 uur. Laag water: 0.11 en 12.29 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1