neven aan de redactie Kort en bondig Voorlopig geen voetgangerstunnels bij Pijlslaan en Westergracht Laatste kampeerders verlieten Bloemendaalse strand „Arbeidersontwikkeling" biedt een veelzijdig winterprogramma Bijna 15.000 trekkers sloegen tenten op in „De Branding" Federmann-optiek Over ophoging spoorbaan wordt nog onderhandeld DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Ondanks bar slecht seizoen zullen de meesten weer terug komen Ontwikkelingsgebreken in bisdom Haarlem Sint Gaecilia hield receptie bij 7e lustrum Dierenrampenfonds helpt Oostenrijk en Orléansville Schoolgebouw geopend maar niet gereed Zandvoorts kampeerkamp herbergde 4.000 personen tneer dan in 1953 Waarschuwing bij aanbieding scheermesjes Burgerlijke Stand van Haarlem Het is dan weer zover met het zomerseizoen 1954. Hoewel een ieder nog altijd hoopte op wat mooie zomerse dagen in September en daar misschien ook nu nog op blijft vertrouwen, nadert met rasse schreden de 15de September, die altijd als sluitingsdatum wordt genomen van het seizoen aan het Bloemendaalse strand. Bij de kampeervereniging de „Zeemeeuwen" moesten vóór het afgelopen weekeinde de leden hun huistenten hebben afgebroken De bestuursleden van deze vereniging mochten hun zomerverblijf nog een paar dagen rekken. En al heeft men dit nu misschien niet zo heel nauw genomen, de meesten waren met dit weekeinde toch al vertrokken en alleen een eenvoudige „étagebouw" van het strand wees uit, waar waar kortgeleden nog een tentendorp had gestaan Daarmede kwam een einde aan een ongeveer vier maanden durend verblijf van de in de tenten wonende 250 ge zinnen. De kampeerders moeten zich dit jaar echter wel zeer teleurgesteld hebben gevoeld. Het seizoen was veel slechter dan bijvoorbeeld twee jaar geleden, in 1952, toen alleen in de heerste helft van de maand Juli van een aantal werkelijk zomerse dagen gesproken kon worden, waarbij het op het strand „zwart" van de mensen zag. In Zandvport beweert men zelfs, dat het 't slechtste seizoen is sinds 1891. De strandkampeerverenigingen hebben hun leden grotendeels uit de dichtbevolkte stadscentra van Haarlem en meer nog van Amsterdam. Deze leden komen vooral naar het strand voor hun kinderen, om die te laten genieten van licht en lucht, zee en zon. Maar laatstgenoemde planeet heeft zich dit keer wel van een uiterst schriele kant laten zien en is steeds schuil gegaan achter een massa water brengende bewol king. Maar ondanks het gemopper over het seizoen treft men toch maar heel weinig mensen aan, die met zekerheid verklaren het volgend jaar thuis te blijven. De er varing heeft geleerd, dat men ook dan bij de nadering van een nieuw seizoen wel weer eens van mening verandert. Wat hier is geschreven van de kampeer vereniging „De Zeemeeuwen", het tenten kamp, dat enkele honderden meters ten Noorden van de kop Zeeweg staat, geldt eveneens voor de aan de zuidkant van deze „kop" op Zandvoorts gebied gehuisveste kampeervereniging „Helios". Daar was de aanblik Zondag al niet anders. Een vrijwel verlaten strand, waarop nog slechts een enkel huisje of de onderdelen daarvan op vervoer naar de stad wachtten en aan dit vervoer ook op deze Zondag de laat ste hand werd gelegd. De Reddingsbrigade De leden van de Bloemendaalse Red dingsbrigade zijn Zondag in het strandge- bouw bijeen geweest om der traditie ge- ti-ouw de laatste diénst-Zondag met een feestelijke bijeenkomst het strandseizoen te besluiten. Men is er bij de brigade nog altijd dankbaar voor de verbetering van enige jaren geleden, toen men van een kleine houten keet en een als kleedruimte ingericht schaftlokaal van de dienst van Publieke Werken kon overgaan op het veel ruimere en veel beter ingerichte strandgebouw, dat een vervanging bete kende voor het in de oorlog door de Duit sers opgeblazen betonnen strandgebouw van voor de bezettingstijd. Toch is dit sei zoen bij de hulpverlening aan patiënten ADVERTENTIE Voor elk gelaat een bril die staat Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Leverancier alle ziekenfondsen Commissie samengesteld De bisschop van Haarlem der R.K. kerk, mgr. J. P. Huibers, heeft richtlijnen voor de geestelijke ontwikkelingsgebieden in zijn bisdom uitgegeven. Hij zet daarin uiteen, dat de krachtige invloed, die er in de mo derne wereld uitgaat van de voortgaande technische en economische ontwikkeling op het geestelijk leven van het Katholieke be volking om een positief gericht beleid vraagt. Wij weten uit ervaring, zo zegt de bisschop onder andere, dat in het verleden het geloofsleven van grote groepen Katho lieken door de industrialisatie en verstede lijking en de voortgaande technische ont wikkeling grote schade heeft ondervonden. Voor een drietal gebieden, te weten het IJmondgebied, West-Friesland en het ge bied van Rotterdam-Zuid en de Nieuwe Waterweg worden opbouwcommissies op gericht of voorbereid. In de adviescommissie voor de geeste lijke ontwikkelingsgebieden in het bisdom Haarlem zijn benoemd: mgr. H. J. J. van Hussen, voorzitter; prof. G. H. L. Zeegers, secretaris; rector W. A. E. Bokeloh, prof. ir. J. H. Froger, joh. Korting, mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul en mr. G. J. Vermeulen. Opgericht is de „Stichting opbouw Ka tholiek Kennemerland", gevestigd te Be verwijk. Blijkens de statuten tracht zij haar doel te bereiken door haar bemoeienis uit te strekken tot sociaal-economische activi teiten, sociaal-charitatieve activiteiten, on derwijs en opvoeding, vorming buiten schoolverband, vrijetijdsbesteding, volks huisvesting en stedebouw, geestelijke en lichamelijke volksgezondheid en overige terreinen, die door de bisschop van het R.K. bisdom Haarlem dienstig worden geacht. De deken van Beverwijk is bisschoppelijk commissaris. Tot leden van het bestuur der stichting zijn benoemd de heer H. Nielen, Heemskerk, voorzitter; R. Graafsma, Vel- sen, penningmeester; mr. J. F. M. Homulle, Beverwijk, secretaris; C. F. A. Geraets, Be verwijk; C. P. Bossers, Beverwijk; dr. K. Groensmit, Hilversum; G. Hofman, Zaan dam; kapelaan H. Jansen, Beverwijk; J. de Lange, Alkmaar; J. H. M. Rolink, Velsen- Noord; C. J. de Ruyter, Heemskerk; F. J. A. Strijbosch, IJmuiden-Óost; mevrouw E. H. M. HeurkensVan Grootel, Velsen-Zuid; mevrouw WilgenburgKrane, Beverwijk en de heer P. Zijm, Amsterdam. Voorts is opgericht „het bedrijfsaposto laat in het bisdom Haarlem," gevestigd te Haarlem. Blijkens het reglement heeft het bedrijfsapostolaat tot doel de kerstening van het bedrijfsleven en van de bedrijfs- genoten afzonderlijk. Het richt zich tot alle bedrijfsgenöten, Katholieken zowel als niet- Katholieken. Een hoofdaalmoezenier is be last met de algemene leiding van het be drijfsapostolaat, dat wordt uitgeoefend door bedrijfsaalmoezeniers. De hoofdaalmoeze nier zal zich, wat betreft het financiële be heer van het bedrijfsapostolaat in zijn ge heel doen bijstaan door een beheersraad, bestaande uit leken. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot hoofdaalmoezenier C. F. A. Geraets, Be verwijk; tot aalmoezeniers in het district Beverwijk: J. Boekei en C. F. A. Geraets. nog een hiaat in de inrichting gebleken: het gebrek aan electrisch licht. Niet, dat bij de leden van de Bloemendaalse red dingsbrigade die hun werk geheel be langeloos tijdens de weekeinden en soms op nog andere dagen in de week verricht ten daardoor een avondverblijf aan het strand wordt gestimuleerd, doch uitsluitend om de hulpverlening aan patiënten op alle ogenblikken van de dag en ook van de nacht op eenvoudige wijze mogelijk te maken. Dit gemis van electriciteit heeft men nog slechts twee weken geleden als een ernstig hiaat gevoeld, toen men des avonds bezig is geweest met, helaas ver geefse, hulp te verlenen aan het jongetje Reus en tot na middernacht heeft getracht het oudere zusje van deze jongen, beiden kinderen uit een Haarlems gezin, te vin den. Bovendien zou een telefoonverbinding de onmiddellijke alarmering van een arts bij een verdrinkingsongeval op werkdagen ook de alarmploeg van de brigade kunnen bevorderen. De ervaring heeft geleerd, dat elke minuut, ja elke seconde, bij een ver drinkingsongeval van zeer grote invloed is op het redden van het leven van het slachtoffer. Het zou onjuist zijn niet te vermelden, dat er een huistelefoonverbin ding tussen het strandgebouw van de B.R. B. en de politiepost op de kop Zeeweg be staat, maar deze verbinding werkt niet vlekkeloos. Onderlinge wedstrijden Terugkomend op de Zondag in en om het strandgebouw gehouden onderlinge wedstrijden van allerlei aard kan worden vermeld, dat de in Augustus 1951 door de Amsterdamse Reddingsbrigade geschon ken médaille voor een jaar in het bezit komt van de heer G. J. Neder Helman, die bij de wedstrijden het minste aantal straf- punten opliep. De eigen brigade-wissel médaille werd gewonnen door mejuffrouw T. Hollander, die bij de dames in het alge meen klassement de minste strafpunten kreeg. De vorige keer waren mejuffrouw G. van Duin en de heer L. Berloo winnaar. Voor elk brigadelid was er een prijsje be schikbaar, mede dank zij de aardige geste van de strandpachter Mulder, de „buur man" van de brigade. Het is de bedoeling om tijdens het nu komende weekeinde de inventaris uit het strandgebouw te halen en aan de dienst van Publieke Werken is dan de taak om de hulppost af te breken, en met de red- dingsflotteur Evaneha naar een van de bergplaatsen aan de Brouwerskolkweg te brengen voor de winterslaap. De wissel valligheden van het klimaat hebben name lijk wel geleerd, dat het niet verantwoord is gebleken het gebouw de gehele winter op het strand te laten staan. Wel zal er het volgende seizoen op moeten worden gelet, dat het strandgebouw of hoger op het zand of meer van de duinkant af wordt ge plaatst wegens de zandverstuivingen. Dat daarmede eveneens sanitaire werkzaam heden gepaard gaan, is daarvan een gevolg. Een juiste opgave van het aantal keren, dat hulp werd verleend voor reddings- en EHBO-ongevallen, is nu nog niet te geven, maar een rapport hierover zal door de technische commissie van de B.R.B. zeker worden uitgebracht op de najaarsleden vergadering, die op Vrijdag 24 September zal worden gehouden in hotel Roozendaal j te Overveen. Wel kan nu reeds worden aangenomen, dat het aantal hulpverlenin gen door het slechte seizoen beduidend minder zal zijn dan in andere jaren. Alleen het aantal verdrinkingsongevallen heeft helaas een record bereikt aan het Bloemen daalse strand. Van geen verdrinkingsonge vallen in 1952 kwam men in 1953 op twee verdronken manlijke personen en dit jaar verdronken op de enkele mooie dagen van dit seizoen drie jonge mensen, waarvan de jongste twaalf en de oudste achttien jaar De R.K. Harmonie Sint Caecdlia heeft de feestelijkheden ter gelegenheid van het vijf en dertigjarig bestaan besloten met een receptie in het gebouw der ka jotters aan de Lingestraat in Haarlem-Noord. Geluk wensen werden aangeboden door pastoor A. P. van Eeden, het wijkeomité Oud- Schoten en vele muziekkorpsen. De voor zitter van de Haarlemse bond van muziek verenigingen, de heer H. Cnossen, maakte van de gelegenheid gebruik zijn mening te zeggen over de toestand in Haarlem ten aanzien van het optreden van corpsen. Over dit onderwerp is de laatste tijd veel gesproken en geschreven. Men schijnt wei nig priis te stellen op Haarlemse corpsen en heeft graag een hoger bedrag beschik baar voor een niet-Haarlems corps dan voor een Haarlems gezelschap. Ook heeft de gemeente een subsidie in het vooruit zicht gesteld, maar de uitkering laat lang op zich wachten. De heer Cnossen besloot met te zeggen, dat de leden van de mu ziekcorpsen bereid zijn hun krachten te blijven geven. De voorzitter van het jubilerende corps, de heer C. G. van der Stoop, beantwoordde de sprekersi Het bestuur van het Dierenrampenfonds deelt mede, dat het fonds na de steunver lening aan de Wiener Tierschutzverein (vijfduizend shiHingen en 1250 pakken krachtvoeder voor kleine huisdieren) aan de dierenbescherming in Lindau aan de Isar in Beieren, zich in verbinding heeft gesteld met de Franse ambassade in Den Haag met de vraag of het eventueel hulp verlenen kan ten bate van dieren in het door aardbevingen getroffen Orléansville in Algerije. Inmiddels is uit Oostenrijk gemeld, dat Nederland tot dusverre het enige land ter wereld is geweest, dat ook om hulpver lening aan dieren heeft gedacht. Dit wordt op bijzonder hoge prijs gesteld. Voor de nieuwe actie voor de dieren in Algerije worden giften, hoe klein ook, gaarne ingewacht bij de stichting Dieren rampenfonds Amersfoort (gironummer 154). Het Eerste Kamerlid mr. Wendelaar (V.V.D.) heeft aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge vraagd of het waar is, dat in strijd met de door de staatssecretaris op 8 April in de vergadering der Eerste Kamer uitgespro ken verwachting de nieuwe rijks hogere burgerschool in Den Helder niet in het afgelopen cursusjaar kon worden geopend. Volgens mr. Wendelaar is de „opening" wel iswaar op 7 September geschied, maar in de lokalen voor scheikunde, natuurkunde, biologie, aardrijkskunde en gymnastiek ont breken de meubelen en de leermiddelen. In de directeurs- en lerarenkamers staan evenmin meubelen. Meent de staatssecretaris, zo vraagt de heer Wendelaar, dat met een aldus „ge opend" gebouw is voldaan aan de toezeg ging, dat in ieder geval de nieuwe cursus in het nieuwe gebouw zou kunnen begin nen, en kan de staatssecretaris er voor zor gen, dat deze school na het jarenlange ge treuzel nu eindelijk binnen zeer korte tijd volledig ingericht en voor gebruik gereed zal worden opgeleverd? Dieter Erbs, een 17-jarige West-Berlijnse knaap, beantwoordt hier vragen van geallieerde, Westelijke en communistische journalisten tijdens een door de commu nisten belegde persconferentie in de Sovjet-sector van Berlijn. Erbs is een van de zeven Westelijke „jeugdagenten", die na de persconferentie door de communisten naar hun ouders werden teruggezonden. De chef van de veiligheidsdienst in de Russische zone verklaarde tegenover de persmensen, dat de jongens deel uitmaakten van verscheidene honderden Westelijke agenten, die door de Rxissen in de Sovjet- zóne werden gearresteerd, maar weer vrijgelaten, omdat men begrepen had, „dat zij waren misleid door Amerikaans kapitaal Het winterprogramma 1954-1955 van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, dat thans dertig jaar bestaat, heeft, vaste vorm gekregen. In een kort voorwoord, voorafgaande aan het programma zelf, wordt er op gewezen, dat in die dertig jaar veel in het leven is veranderd, hetgeen zijn weerslag heeft gevonden op het werk van het Instituut. De nieuwe verhoudingen op sociaal-economisch en cultureel gebied brachten mee, dat het meer intellectueel karakter van het werk van het Instituut zich verbreedde tot een streven naar de gehele ontplooiing, aldus wordt in het voorwoord gezegd. De openingsavond van het winterseizoen is vastgesteld op Donderdag 30 September. Dan zal in het Roxy-theater de film „Het leven begint morgen", worden vertoond, een première voor Haarlem. De Rubber- Stichting Delft zal een filmavond in res taurant Brinkmann verzorgen, met als ti tel: „Met filmband door Rubberland". De avond wordt besloten met een wedstrijd in hersengymnastiek. Dr. Melchior zal in Brinkmann een lezing met film houden over „Naar de wouden in het oneindige stroomgebied van de Amazone rivier". P. Spronkers zal een lezing houden over het onderwerp „De geheimen van het oude Egypte". Op Zaterdag 8 Januari wordt in gebouw St. Bavo een feestavond gehouden ter ge legenheid van het dertigjarig bestaan van het Instituut. Op 12 Januari zal Leo Blits een lezing houden over „Van inspiratie tot kunstwerk". Er zal een film worden ver toond, welke werd opgenomen in het ate lier van de onlangs overleden Haarlemse beeldhouwer Theo van Reyn; zij behan delt de techniek van het beeldhouwen. „Moderne geneeskunde" is het onder werp, waarover dr. A. Baruch uit Amster dam een lezing zal houden. De arts zal In het trekkerskamp „De branding", het kampeer centrum van Zandvoort, gelegen ter hoogte van paviljoen Riche in de dui nen aan de Noordboulevard, hebben dit seizoen bijna 15.000 kampeerders hun ten ten opgeslagen gehad. Om precies te zijn 14.858, tegen 11.107 in 1953, dat is 3751 meer en dat ondanks het slechte weer, dat oorzaak is geweest dat het cijfer niet nog hoger is geworden. Bovendien heeft deze derde jaarsexploitatie wanneer het ge deeltelijke seizoen 1952 wordt meegeteld de kampleider, de heer M. van Dijk, verschillende malen voor vele moeilijk heden geplaatst. Op topdagen werd het kamp bevolkt door ruim 1200 kampeerders en het kwam meermalen voor, dat ver scheidene verzoeken om plaatsing van ten- was. Een conclusie uit de reddingsrappor- ten op deze dagen wegens gebrek aan ten maakt duidelijk, dat het niet voldoende is aUeen te kunnen zwemmen, doch dat de kennis van de eenvoudige beginselen van het reddend zwemmen vaak de gelegenheid biedt het leven van anderen te behouden. plaatsruimte moest worden afgewezen, totdat in Augustus het kamp een kleine uitbreiding onderging, die echter nog niet voldoende was, om aan alle aanvragen te voldoen. (Verkort weergegeven) Duf conservatisme (III). Is het Noord hollands Philharmonisch Orkest inderdaad op een hellend vlak? Die indruk zou men kunnen krijgen wanneer men het inge zonden stuk van de heer Van der Leer in „Erbij" van Zaterdag leest. Ik vermoed, dat de zaak zo ligt, dat het bestuur, nu de H.O.V. tot groot provinciaal orkest uit gegroeid is, geen risico meer durft te nemen. Mijns inziens ligt in eerste instan tie de oorzaak hiervan bij het publiek. Men wil nu eenmaal liever muziek die in het gehoor ligt, die bekend is en dus ver trouwd klinkt. Zou het niet mogelijk zijn paedagogische concerten te geven (niet alleen voor jon geren) en dan vooral werken van beteke nis te laten horen, die hier in Haarlem vrij onbekend zijn? Zo zouden wij dan muzi kaal opgevoed kunnen worden en zou het denkelijk niet meer gebeuren, dat mensen gedurende het concert de zaal verlaten. A. M. Pennings-Gerritse Triton. De KLM een zeer goed hart toe dragend, meen ik het eveneens van alge meen belang voor de reizigers van deze luchtvaartmaatschappij de aandacht te ves tigen op de volgende verbeteringen, die het luchtverkeer veiliger kunnen maken. Bij een ongeveer een jaar geleden voor gekomen ongeval te Singapore, waarbij een verkeersvliegtuig over de kop sloeg en ver brandde, en waarbij nog werd getracht de passagiers te redden door de cabine met bijlen open te hakken, en bij het vlieg ongeval van de Triton waarbij ook de pas sagiers niet snel de cabine konden verlaten, is duidelijk gebleken, dat de nooduitgangen van de vliegtuigen onvoldoende zijn in aan tal, beter moeten worden geplaatst, en ge makkelijker te openen moeten zijn. Mede door het vliegen des nachts is noodverlichting van het hoogste belang, zo dat een redding niet in het duister behoeft te geschieden. Daar bij een geforceerde lan ding de machine meestal onklaar raakt, dient deze separaat daarvan te worden aan gebracht. Het gemakkelijkst lijkt mij als ieder be manningslid voorzien zou zijn van een krachtige electrische zaklantaarn, die uiter aard geregeld moet worden gecontroleerd op bruikbaarheid (voldoende geladen bat terij, geen vonken veroorzakend bij aan steken) en op iedere vlucht in de jaszak direct bereikbaar aanwezig moet zijn. J. H. v. TROOIJEN Geen tragedie. In uw blad van Zaterdag 11 Sept. stond een statistiek met het op schrift „Tragedie der bossen". Deze statis tiek bewijst slechts, dat Nederland een bos- arm land is in verhouding tot andere lan den, maar dat is reeds zeer lange tijd het geval en geen verschijnsel van deze eeuw. Overigens is er in ons land geen sprake van een afname van het bosareaal, die het opschrift „Tragedie" rechtvaardigt. Neder land bezit gelukkig nog ruim 250.000 ha. of te wel 2500 km2 bossen. In b.v. 1914 was dit oppervlak niet veel groter. Vele instanties, o.a. Staatsbosbeheer, hebben niet genoeg te prijzen werk ver richt en adviezen gegeven met het doel onze bossen in stand te houden en hebben zorg gedragen voor grote percelen jonge aanplantingen. J. R. v. d. BOON Uit de cijfers over het afgelopen seizoen, die de kampleider ons verstrekte, valt als opmerkelijkste feit te constateren, dat het aantal Duitsers, dat in dit trek kerskamp kampeerde, maar weinig verschilde van het aantal Hollanders, namelijk 6181 Duit sers tegen 6630 Nederlanders. Vergelijken we de cijfers van 1953 en 1954, dan blijken alleen de Belgen minder gekomen te zijn, namelijk 193 tegen 230. Vrijwel alle andere landen, dde grote aantallen trekkers leveren zijn in aantel gestegen, zoals Zwitserland van 395 op 605, Zweden van 235 op 538. Frankrijk van 79 op 240, Verenigde Staten van 3 op 43, Italië van 2 op 47, Engeland van 81 op 118, Noorwegen van 18 op 61, Denemarken van 59 op 113, Australië van 6 op 36, Duitsland van 1434 op 6181. Wonderlijk is, dat het Nederlandse aandeel in de kampeerdrukte aanzienlijk gedaald is, namelijk van 8529 op 6630, maar dat kan natuurlijk zeer goed te verklaren zijn uit het slechte weer: de buitenlanders waren veelal op een reeds lang voorberei de trektocht, de Nederlanders waren in de gelegenheid hun plannen op korte termijn te herzien. Van de 14.858 kampeerden in gezinsver band (man en vrouw) 6713 personen; kin deren 4943; mannelijke kampeerders (niet in gezinsverband) 1889 en vrouwelijke 1313. Reeds nu werd aan het einde van het seizoen (het kamp wordt morgen gesloten) een groot aantal boekingen ingeschreven voor 1955, dat op 15 April begint. Uiteraard leveren deze gunstige cijfers een voor de gemeente bijzonder lonende exploitatie. De inkomsten waren aanzienlijk hoger dan in seizoen 1953. De grote aantrekkingskracht, die dit kampeerkamp op de kampeerders blijkt uit te oefenen en dat een internationale be kendheid heeft verworven, zal echter de gemeente tot enige voorzieningen nopen, die onvermijdelijk zijn. In de eerste plaats wordt aangedrongen onder meer spreken over het gebruik van penicilline; er is een film ter verduidelij king. Op Zaterdag 5 en Zondag 6 Maart wordt een winterfeest op Banjaert te Wijk aan Zee gehouden, een der hoogtepunten van het winterwerk. De heer en mevrouw Hinlopen-Nannin- ga, die in het voorjaar van 1953 een reis van drie maanden door Israel maakten, zullen van hun belevenissen verhalen in een lezing, getiteld: „Twee reizen dwars door de Negev", Lichtbeelden en zangpla ten staan te hunner beschikking. Op 19 Maart verzorgt de toneelgroep van Herman Bouber in gebouw St. Bavo een toneelavond. Tien dagen later wordt in gebouw Cultura de bollenfilm uit Lisse: „Hollands Glorie", vertoond. Ook de Natuurvrienden-commissie heeft zich bij de samenstelling van het winter werk niet onbetuigd gelaten: er is een aan tal lezingen, tochten en weekeinden in het algemeen programma opgenomen, waar van wij vermelden het centraal Padden stoelenkamp op het Natuurvriendenhuis Banjaert te Wijk aan Zee op Zaterdag 9 en Zondag 10 October; op Zaterdag 11 en Zondag 12 December wordt in dit huis een Sinterklaas-weekeinde gehouden; dan volgt er een volksdansweekeinde op 5 en 6 Februari; er zijn lezingen over: „Het le ven aan onze kusten", „Heeft Nederland bossen nodig?", „Onkruidbestrijding" en „Onze molens". Op Zaterdag 16 en Zondag 17 April wordt er een cultureel weekeinde op de Banjaert gehouden, waarin een boek zal worden besproken en een inleiding zal worden gehouden over „De Nederlandse visvangst en haar historie". Op Zondag 24 April volgt een excursie langs de molens in de Zaanstreek en naar het Molenmuseum. Groep Noord Ook de nog jonge groep Noord heeft thans een uitgewerkt winterprogramma, dat op Maandag 18 October begint met een herdenking van de sterfdag van Frede ric Chopin. De pianist Martin Kloos zal enige van de meest bekende werken van deze componist ten gehore brengen. Hier bij aansluitend zal Piet Spronkers enige films vertonen. Op Dinsdag 9 November volgt een propaganda-avond, waarop Cor Zwart en een muziekgezelschap hun mede werking zullen verlenen. Op 16 November zal dr. J. Z. Baruch uit Amsterdam een lezing met film houden over Israel. Op Dinsdag 18 Januari volgt een filmavond in samenwerking met de Nederlandse Vereniging voor Rheumatiek- bestrijding. Een filmavond over papierfabricage is vastgesteld op 15 Februari. Op 13 Maart wordt een excursie ondernomen naar „Scheveningen Radio" te IJmuiden. Op 12 April verzorgt de pers-propagandadienst van de P.T.T. een filmavond. BINNENLAND De Nederlandse Vegetarlersbond be staat op 30 September 60 jaar, Het jubileum zal op 18 en 19 September in de Dierentuin worden gevierd. Op 18 September is er een receptie, waarna een feestavond wordt ge houden.-De bond telt thans 3700 leden. Op de geallieerde begraafplaatsen in Europa worden door het Engelse Oorlogs- gravencomité monumenten opgericht. Ook op „Rusthof" te Amersfoort, waar verschei dene geallieerde militairen een laatste rust plaats vonden, is men bezig een dergelijk monument te plaatsen. De monumenten zijn kruisen van 4'/a meter hoog. In het kruis is een bronzen zwaard aangebracht. De circusartist H. J. Lüsering, die met een hondennummer optreedt in het circus Boltini, is ernstig gedupeerd doordat zijn hoofdrolspeler, de witte poedel „Bien", is verdwenen. Toen het circus vorige week Donderdag uit Amsterdam naar Baarn ver trok was „Bien" onvindbaar. Nasporingen in de hoofdstad hebben geen resultaat opge leverd. Tengevolge van de inwendige span ningen tussen de leidinggevende functiona rissen heeft het stichtingsbestuur van de Avifauna te Alphen aan de Rijn de betrek kingen verbroken i at de heer M. A. Landen- dorff, reclame-chef van het vogelpark, en met de heer A. Joo9ten, vogeldeskundige. Een 51-jarige bewoonster van een huis in de Uiterwaardenstraat te Amsterdam is door gasverstikking om het leven gekomen, De vrouw, die zeer slecht ter been was, is waarschijnlijk in de keuken gestruikeld en heeft in haar val de slang van het gascomfoor getrokken, waardoor het gas uit de open staande hoofdkraan de keuken kon binnen stromen. De vrouw, die zonder hulp niet kon opstaan, werd door het gas bedAvelmd. Toen enige uren later haar man thuiskwam en een dokter waarschuwde, bleken de levensgeesten te zijn geweken. HAARLEM EN OMGEVING De in 1952 uitgeschreven prijsvraag van Teylers tweede gen -tschap over het leven en werken van Jan Babtiste Wellekens is bekroond met een prijs voor mejuffrouw dr. Rena Pennink. De uitreiking van de prijs is bepaald op Woensdagmiddag in de aula van Teylers Museum. Aan de heer J. Ruigrok van der Werve is toegekend het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar lid is van het collectanten college van de .Toseph-oarochie aan de Jans straat. Deken W. N. Zijlstra heeft de onder scheiding uitgereikt.. Het bestuur van hef Christelijk Jonge Mannen Verhond (C.J.M.V.), afdeling Bloe- mendaal, deelt ons mede, dat de voor Zater dag 18 September aangekondigde en in Bloe- mendaal te houden fietsenrallye, door ge brek aan belangstelling niet zal doorgaan. Zaterdag 18 September zullen te Haar lem twee grote openluchtsamenkomsten worden gehouden, waaraan medewerken de Geref. Kerk, de Christ. Geref. Kerk, het Leger des Heils en de Zuiderkapel. Die dag komt de Evangelisatie-auto naar Haarlem. Des middags wordt van vier uur tot half zes op het Van Zeggelenplein een bijeen komst gehouden, des avonds van half acht tot nepen uur aan de Dreef bij het Houtplein. Od 16 Sentemher hoont mejuffrouw A. van Slooten, Leidsevaart 26 zw. de dag te vieren dat zij 25 jaar in dienst is bij N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem. De jubilaresse zal 's morgens door de directie en personeel worden ge huldigd. De rijkspolitie te Groningen waarschuwt het publiek voor de navolgende praktijken van een verkoopkantoor uit het Noorden des lands. Rz'ids geruime tijd worden door het gehele land aan willekeurige adressen pakketjes on- d y rembours f 2.50 aangeboden. Door- yans worden deze pakketjes aangenomen in de veronderstelling, dat een der huisgenoten een bestelling deed. De pakketjes bleken 100 scheermesjes te bevatten, afgezonden aan vankelijk door het verkoopkantoor „Crescen do" en thans door het verkoopkantoor „Vol harding", gevestigd in het Noorden des lands. Bij de pakketjes is een briefje ingesloten met de mededeling, dat men een mesje hier uit kan proberen en dat men bij het niet voldoen daarvan het pakketje kan retour neren en het geld per omgaande terug ont vangt. Dit laatste blijkt echter niet steeds het geval te zijn, aangezien de pakketjes meestal niet weer worden geaccepteerd. HAARLEM, 13 September 1954 GEHUWD: 13 Sept., J. M. Vollema en E. C. Blankert. BEVALLEN van een zoon: 9 Sept., E. L. de VriesBargmann; 11 Sept., M. A. C. van Tongeren—Blogg. BEVALLEN van een dochter: 11 Sept., J. van Asten—van der Veen; W. Verbeek- Kalf f; J. P. Veen—Berkhof; M. A. C. van TongerenBlogg; E. Jonkhout—van Hengel; J. M. van Poelgeestvan Leeuwen; 12 Sept., A. PelleEsveld; 13 Sept., T. G. Mastenbroek Linthoudt. OVERLEDEN: 10 Sept., C. J. Kniese, 64 j., Kamperlaan; 11 Sept., A. E. de Groot, 58 j., 2e Zuidpolderstraat; M. A. Warmerdam- Wijfjes, 76 j., Thorbeckestraat. Het lid van de Haarlemse gemeenteraad, de heer A. van der Veldt, had aan het col lege van B. en W. vragen gesteld over de plannen van de aanleg van voetgangers tunnels bij de spoorwegovergang aan de Westergracht en de Pijlslaan. B. en W. hebben de heer Van der Veldt op een flinke uitbreidingvan het kamp,geantwoord, dat de wethouder van Open waarvoor nog gelegenheid genoeg bestaat, terwijl ook de toiletgelegenheden zulten moeten worden uitgebreid. Het bouwen van een cantine, waar de kampeerders des avonds enige verpozing zulten kunnen vinden, wordrt ten zeerste aanbevolen, daar dit bij veten in het af gelopen seizoen wel als een groot gemis is gevoeld. Tenslotte komt de bouw van een een voudig toeristenhótel, opgezet volgens het Motel-systeem in de nabije toekomst in dit trekkerskamp meer en meer de aandacht vragen, daar gezien de ervaringen van de afgelopen drie jaren hieraan een steeds groter behoefte gaat bestaan en mag wor den aangenomen, dat dit een zeer winst gevend object voor de exploitanten zou opleveren. De Commissaris van de Koningin in Noordholland za1 in de week van 22—27 September geen audiëntie verlenen bare Werken in de raadsvergadering van 25 Februari j.l. de verwachting heeft uit gesproken, dat binnen enkele maanden nadere mededelingen zouden kunnen wor den gedaan omtrent het resultaat van onderhandelingen terzake van de ophoging van de spoorbaan. Helaas is deze verwach ting niet bewaarheid, hetgeen overigens, gelet op de ingewikkelde materie en de zeer grote bedragen, die met de uit te voe ren werken gemoeid zullen zijn, geen ver wondering behoeft te wekken. Het college vervolgt, dat de wethouder op de raadsvergadering de verwachting heeft geuit, dat het spoedig mogelijk zou zijn om een verantwoorde beslissing te nemen ten aanzien van de vraag, of de bouw van voetgangerstunnels al dan niet aanbeveling verdient. De door de N.V. Ne derlandse Spoorwegen in overweging ge nomen intensivering van het treinverkeer op de lijn AmsterdamRotterdam, de op heffing van de tramlijn AmsterdamZand voort en de projectering van de zogenaam de Westelijke randweg in het Streekplan voor Kemnemerland-Zuid zijn alle omstan digheden, welke dringen in de richting van een definitieve voorziening, welke naar de mening van B. en W. slechts zal kunnen worden gevonden door een verplaatsing van het goederenemplacement aan de Wes tergracht, de ophoging van de spoorbaan van de Zandvoortselaan tot de Brouwers vaart en het maken van de mede in eerder- bedoeld streekplan geprojecteerde via ducten. De totstandkoming van de voetgangers tunnels zou geen oplossing betekenen voor de overige niet minder belangrijke problemen. Intussen is het B. en W. bij de huidige stand van zaken nog niet mogelijk hun standpunt definitief te bepalen. De onder handelingen zijn nog niet geëindigd. Ook zij betreuren deze stand van zaken, doch zij kunnen verzekeren, dat niets zal worden nagelaten wat een oplossing van dit voor Haarlem zo belangrijke vraagstuk zal kunnen bevorderen. Door een verstopping in een leiding ontstond in een distilleerderij te Schiedam een te hoge druk in een ketel, die 5000 liter vloeistof bevatte. Een deksel kon deze druk met weerstaan en vloog van de ketel. Door de uitstromende vloeistof werden drie ar beiders gewond. Een van hen moest in een ziekenhuis worden opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10