Eden wil Duitsland via pact van Brussel in NAVO loodsen Benelux zou reeds gewonnen zijn Weerbericht Straatsburgse najaarszitting is verdeeld over defensie Beleidsverklaring van Adenauer voor de West-Duitse Bondsdag uitgesteld Bedevaart stremde overvaart Motie over tunnelbouw Ongeluk met „Paulus Potter" in October voor Luchtvaartraad Tiro zoekt Amerikaanse steun tegen communisme Algerijns bergdorp met 307 doden gevonden Het woord is aan In Katwijk aan de Rijn woedt epidemie Amerikanen werkten met communisten camen Bittere ontgoocheling in Perzië ït Aanvraagformulier Velser ponten op „stilste" dag overbelast Geen overleg tussen rijksbemiddelaars en stakers Vreemde analogie met de „Triton"-ramp Nederlander in Schotland vermist Debat op Spaaks verzoek tot Vrijdag uitgesteld Indonesisch kabinet bestaat bij de gratie van de PKI „Rollins" is over de grens gezet Aantal slachtoffers bijna 1600 Minister Van de Kieft naar Washington Tachtig inwoners besmet met typheuse ziekte Maine kiest democraat als gouverneur Weerrapport 69e JAARGANG No 56 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 210 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. T TT 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- jy -mg J A S B jnr rin Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor I 1 ÊT gf 1 O Y Tl W* I I F^X I f Y Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. JL \i^4L JL LX* 1 JL 1 T JL franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE H A A R L E ]V[ SCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Griekse tankreder en multimillionair Pappadakis heeft op de werf van G. de Vries Lentsch jr. te Amsterdam een ultra modern jacht doen bouwen, dat Maandagmiddag op het IJ zijn proefvaart maakte. Het jacht is ruim 42 meter lang, bijna zeven meter breed en kan een snelheid bereiken van 14,5 knopen. De actie-radius ligt tussen de 3500 en 4000 mijl. De naam van het jacht is „Diana". Er is twee jaar aan de voltooiing gewerkt, de kostbaarste materialen werden er voor gebruikt. Vele onderdelen werden met de hand vervaardigd. De prijs? Naar schatting vier millioen gulden. Vanmorgen om negen uur al was de over tocht van het Noordzeekanaal te Velsen voor vele automobilisten een kwestie van een lange wachttijd. De vele bussen, die onderweg waren naar de Katholieke bede vaart, die in Heiloo wordt gehouden, rijden zich reeds vroeg aanéén tot een lange queue aan de Zuidzijde. Daar dit gebeurde op een Dinsdag, erkend de „stilste" dag van de week voor de Velserpont, werd eens te meer bewezen, dat de gebrekkige organisa tie van de ponten geen enkele bizondere omstandigheid toelaat. In „Het Centrum" te Beverwijk is een vergadering gehouden voor leden van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond, waarin het conflict bij de Tunnel bouw te Veisen is besproken. Er werd een motie aangenomen, waarin ten eerste werd vastgesteld, dat „andere organisaties" wel uitkeringen doen aan hun stakende leden en waarin op uitkeringen aan de leden van de ANBB wordt aangedrongen. Bovendien werd het bondsbestuur opgedragen het conflict op te lossen zonder de leden in een dwangpositie te brengen. Voorts heeft het afdelingsbestuur nog maals de situatie bij de Velser tunnelbouw uiteengezet. Inmiddels heeft een deputatie van sta kende arbeiders gisteren een bezoek pro beren te brengen aan het College van Rijksbemiddelaars te 's-Gravenhage. Zij zijn daar evenwel niet verder gekomen dan de gang, waar zich een officieus gesprek ontspon. Vanmorgen heeft de stakings leiding opnieuw vergaderd. De stoking te Velsen Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft desgevraagd meege deeld, dat géén overleg is gepleegd tussen delegaties van stakers bij de tunnelbouw te Velsen en het College van Rijksbemidde laars. Het Colege van Rijksbemiddelaars pleegt tijdens stakingen nimmer te bemid delen. Productie van China Het Chinese nieuwsagentschap „Nieuw- "kina" meldt dat de totale waarde van de ndustxiële productie van China in 1953 •6 groter was dan in 1952. De graan- roductie had het totaal van 1952 overtrof- en. Het volume van de buitenlandse han del van China was in 1953 36 groter dan in het voorafgaande jaar. Communistisch China knoopte in 1953 met 51 landen han delsbetrekkingen aan. LONDEN (Reuter) Volgens gewoon lijk welingelichte kringen te Londen stelt de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, een uitbreiding van het Brusselse pact voor, dat ook West-Duits- land en Italië zou moeten omvatten. Dit voorstel, bedoeld als een inleiding tot Duits lidmaatschap van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, is reeds aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken van West- Duitsland, België, Nederland en Luxem burg voorgelegd en zal onmiddellijk wor den ter kennis gebracht van de Italiaanse en Franse ministers. In officiële kringen te Londen bewaarde men het stilzwijgen over dit bericht. De leidende gedachte van het Britse voorstel is, gebruik te maken van een bestaande verdragsorganisatie, waarin Groot-Brittannië met vier conti nentale mogendheden is verbonden, om dit land bij de plannen voor West-Duitse herbewapening te betrekken. Men erkent te Londen, dat het Brussel se verdrag, dat in 1948 door Groot-Brittan nië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg getekend werd, wijzigingen zou behoeven. Een der doelen van het ver drag is hernieuwing van Duitse aggressie te verhinderen. Op dit punt zou het ver drag vermoedelijk gewijzigd moeten wor den, indien de vijf ondertekenaars West- Duitsland zouden uitnodigen toe te treden tot de „Westelijke Unie". De drie ministers van Buitenlandse Za ken van de Benelux, die Eden Zaterdag in Brussel heeft geraadpleegd, zijn, naar men gelooft, voorstander van het plan. Het eerste na-oorlogse Europese defen sieverdrag was het pact van Duinkerken, dat in 1947 tussen Groot-Brittannië en Frankrijk werd gesloten en nog van kracht blijft. Het volgend jaar werd het Weste lijke defensienetwerk uitgebreid door het verdrag van Brussel, dat voor vijftig jaar geldt. Het bevat de bepaling, dat de onder tekenaars elkaar zullen bijstaan, indien een van hen het voorwerp zou zijn van een „gewapende aanval in Europa", en wel met „alle militaire en andere hulp en bijstand", waartoe zij in staat zijn. Er werd onmid dellijk een gezamenlijke militaire stafeen heid te Fontainebleau opgericht. Deze ver loor grotendeels haar betekenis, toen alle leden het volgend jaar toetraden tot de NAVO. Het verdrag van Brussel voorziet niet in een middel om een West-Duitse herbewa pening beperkingen op te leggen. Deze kwestie zou moeten worden opgelost bin nen de NAVO. Onze correspondent in Bonn meldt dat bondskanselier Adenauer de belangrijke regeringsverklaring, die hij vandaag in de Bondsdag zou afleggen, voorlopig uitge steld heeft. De debatten over de West- Duitse buitenlandse politiek, die Donder dag in de Bondsdag zouden beginnen, zijn daarmee ODgeschort. Men achtte bet uit tactisch oogpunt niet doelmatig dat Adenauer, onmiddellijk na het vertrek van Eden, zijn rede zou afsteken vóór dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken bij Mendès-France in Parijs is geweest. Over de besprekingen tussen Eden en Adenauer is van Duitse en Britse zijde een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven dat uit vier punten bestaat. In het tweede punt wordt gezegd dat de beide staatslie den hun pogingen om een Europese een heid tot stand te brengen, met kracht zul len voortzetten en dat Groot-Brittannië aan die eenheid in volle omvang zal deel nemen. Naar wij vernemen zal de Raad voor de Luchtvaart in de loop van de volgende maand in openbare zitting het verongeluk ken van de K.L.M.-Convair „Paulus Pot ter", die op 25 Mei 1953 vrijwel onmiddel lijk na de start van Schiphol neerviel en in tweeën brak, behandelen. Het zojuist voltooide onderzoek naar dit vliegtuigon geluk heeft dus bijna zestien maanden Ln beslag genomen. Naar wij van deskundige zijde vernemen, is de „Paulus Potter" destijds onder vrij wel gelijke omstandigheden verongelukt als de Super-Constellation „Triton" vorige week Zondag bij Shannon; in beide geval len zouden de bestuurders tot op het laat ste ogenblik in de overtuiging geleefd heb ben, dat zij in de normale „klim" waren: de motoren draaiden het vereiste toerental, iedereen was op zijn post en niemand kon voorzien dat er iets mis zou gaan. Na zijn terugkeer uit Shannon heeft de president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, vorige week verklaard, de indruk te heb ben dat de instrumenten in de cockpit van de „Triton" wel degelijk een stijging regi streerden, terwijl het vliegtuig waarschijn lijk geen hoogte won. Indien iets dergelijks zich ook bij het ongeluk met de „Paulus Potter" heeft voorgedaan, dan zou de ko mende behandeling van die zaak voor de Raad van de Luchtvaart mogelijk tevens licht kunnen brengen omtrent de oorzaak van de „Triton"-ramp. Reddingsploegen hebben in de dalen en heuvels van het Schotse eiland Skye ver geefs gezocht naar een Nederlandse berg beklimmer, wiens naam wordt opgegeven als Klaas Bernhard Alfred Bodlander uit Utrecht. Zondag is de rugzak van de Nederlan der gevonden op een bergpad naar Garsbheann, een van de bergen van Skye. Skye is de zetel van Lady Flora, hoofd van de clan MacLeod, die een schuilplaats bood aan „bonnie prince Charles" na diens vlucht, volgend op de mislukte re bellie der Stuarts in 1745 STRAATSBURG (ANP). De najaars zitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa is Maandag onder voorzitterschap van het Franse socialisti sche parlementslid Guy Mollet geopend. De eerste resolutie ingediend door mr. G. Vixseboxse (CHU) lid van de Eerste Kamer en met algemene stemmen aangenomen, doet een beroep op de Staten om aan de slachtoffers van de aardbeving in Algerije alle mogelijke hulp te verlenen. Mr. P. Blaisse, die tot dusver zeer actief geweest is in de Raad van Europa, heeft zich teruggetrokken als lid van de Neder landse delegatie. Hij is opgevolgd door het Tweede Kamerlid M. M. A. A. Janssen (KVP). De werkgroep van de algemene commis sie, die al sedert Zaterdag bezig is met het zoeken naar een formule ter vervanging van het plan voor een Europese Verdedi gingsgemeenschap, heeft ook Maandag geen resultaat bereikt. Naar verluidt heeft een Brits voorstel tot opneming van Duits land in de NAVO zonder enige andere be perking of controlemaatregelen dan die welke voor alle NAVO-leden gelden, geen meerderheid in deze werkgroep kunnen vinden. Ook de Nederlandse leden zouden tegen hebben gestemd, minder om princi piële overwegingen dan wel, omdat de Franse Nationale Vergadering een derge lijk plan toch zou verwerpen. De Belgische rapporteur over dit onderwerp, de socialist Georges Bohy, houdt hardnekkig vast aan zijn voorstel van een geïntegreerd Europees leger in enigszins gewijzigde vorpi, hoe wel ook daarvoor in de werkgroep tot dus ver geen meerderheid te vinden is geweest. AFP. Eden, cl ie gisteren in Rome is aangekomen zal hedenavond door premier Mario Scelba ontvangen worden. Hedenmorgen zou hij een onderhoud heb ben met de minister van Buitenlandse Za ken Piccioni. De permanente NAVO-raad zal Donder dagochtend te Parijs bijeenkomen om ken nis te nemen van een verslag van Eden, over zijn reis langs West-Europese hoofd steden. NEW YORK, (United Press) De „New York Times" heeft gisteren een brief gepubliceerd van Hasan Mohammed Tiro, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister bij de UNO-delegatie van de „Islamietische republiek Indonesië". Tiro, die de aandacht heeft getrokken door zijn „ultimatum" aan premier Sastroamidjojo van Indonesië, waarschuwt in deze brief, dat „de communisten nu een wedloop met de tijd houden om de volledige macht in Indonesië in handen te nemen". „Weinige Amerikanen zijn zich ervan bewust hoe snel de invloed van de communisten zich in Indonesië verspreid heeft sinds de benoeming en niet ver kiezing door het volk van het kabinet- Sastroamidjojo in Augustus 1953". „Het kabinet bestaat bij de gratie van de Indo nesische communistische partij (P.K.I.), die het kabinet op elk gewenst moment ten val kan brengen". „De P.K.I. heeft door deze dreiging als een soort hefboom te hanteren haar agenten waarvan velen zich achter het mom van leden van niet- communistische splinterpartijtjes ver bergen in sleutelposities der regering geplaatst. De P.K.I. is in een zo alarmeren de mate in de Indonesische strijdkrachten geïnfiltreerd, dat verscheidene pro-com munistische divisie-commandanten in staat zijn hun troepen te gebruiken zoals het hun goeddunkt, zonder dat zij zich van de „autoriteiten" in Djakarta iets aan trekken". „De communisten weten zeer goed, dat de Indonesische eilanden als springplank naar de Philippijnen en Australië kunnen dienen...." „De communisten beseffen, dat zij snel moeten handelen en wel voordat de anti communistische legioenen van de Islam, die nu op alle grote Indonesische eilanden strijden, de huidige zwakke regering in Djakarta ten val hebben gebracht. De communisten beseffen, dat wanneer de Is lam in Indonesië aan de macht komt, het met hen gedaan is". Gunther Fischer, alias Rollins, die de afgelopen weken de aandacht op zich heeft weten te vestigen, is gisteren bij Glaner- brug over de Nederlandse grens gezet. Op 29 Juli werd de man, die voorgaf Rollins te heten, in deerniswekkende toestand op het H. J. van Heekplein te Enschedé aan getroffen. Hij werd in een ziekenhuis op genomen en beweerde Amerikaan te zijn. Aanvankelijk meende men dat hij zijn ge heugen had verloren. Een uitgebreid onder zoek bracht aan het Licht dat hij Gunther Fischer, een Duitser, is. Zaterdag had hij met een hoofdinspec teur van de Enschedése politie een gesprek in het Duits gevoerd. Toen dezelfde hoofd inspecteur hem gisteren weer in het Duits toesprak, antwoordde Fischer in het En gels met een sterk Amerikaans accent. De maréchaussée heeft hem overgegeven aan de Duitse politie. Maandagmiddag heeft hij een argument naar voren gebracht, dat de door hem ge dachte vorm van een Europees leger Duits lidmaatschap van de NAVO niet zou uit sluiten. Men betwijfelt of men het eens zal kun nen worden over de tekst, van een resolu tie, die aan de Raadgevende Vergadering kan worden voorgelegd. Op verzoek van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, wordt het debat over de kwestie der Europese verdediging Vrijdag gehouden, vermoedelijk omdat Spaak er weinig voor voelt in Straatsburg te spre- pen, voordat Eden zijn reis langs de hoofd steden heeft voltooid en in Parijs de uit slag heeft meegedeeld. Vandaag zullen die leden van de Assem- blée, die in de parlementen van „klein Europa" (met inbegrip van Saarland) voorstanders van de EVG zijn geweest, van gedachten wisselen over de gevolgen van de verwerping der EVG door het Franse parlement. Het moet worden af gewacht of deze volkomen onofficiële bij eenkomst invloed zal kunnen uitoefenen op de besprekingen van de werkgroep. ORLéANSVILLE (United Press) Naar eerst thans is gebleken is het Algerijnse bergdorp Beni-Rachad, ten Noorden van Orléansville, bij de aardbeving geheel ver woest. Alle 307 inwoners zijn om het leven gekomen. De haard van de aardbeving moet in of vlak bij het dorp hebben gelegen. Nie mand had zich afgevraagd wat er in het bergdorp gebeurd kon zijn omdat alle aan dacht in beslag werd genomen door het reddingswerk in Orléansville. Toen er ech ter geen berichten uit Beni-Rachad kwa men, toog men op onderzoek uit om tot de ontdekking te komen dat geen hulp meer mocht baten. Aasgieren waren reeds met hun afgrijselijk opruimingswerk begonnen. Noch te voet, noch met auto's was het dorp te bereiken. Een helicopter is tenslotte in de ruïnen geland. De bestuurder vond niemand meer in leven. Het nieuwe dodental bedraagt 1594, maar de cijfers zijn nog lang niet volledig. Het volledige aantal zal wellicht nimmer vast komen te staan omdat vele inheemsen hun doden kort na de ramp in alle stilte hebben begraven. De aarde trilt en beeft niet meer, maar een nieuw gevaar dreigt in de vorm van epidemieën. Er liggen in de hitte nog vele lijken te vergaan onder het puin en ook zijn alle kadavers van omgekomen dieren nog niet opgeruimd. Een niet alledaagse aanblik kreeg men dezer dagen vanaf de „Golden Gate" brug in San Francisco, toen het slagschip „Missouri" er onderdoor voer: op het bovendek, rondom de grote geschutstorens stond een groot aantal luxe wagens ge parkeerd. De wagens behoren aan het personeel van het slagschip, dat op weg was naar Bremerton, waar het schip op gelegd zal worden in de „motten- ballenvloot". De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, zal zich, direct na de aanbie ding van de rijksbegroting voor het dienst jaar 1955, op 21 September per vliegtuig naar Washington begeven om daar de ge zamenlijke vergadering van het internatio naal Monetair Fonds en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling als gouverneur voor Nederland van de Inter nationale Bank te presideren. Voor het eerst in het bestaan van fonds en bank zal dit jaar Nederland het voorzit terschap van de „board of governors" van deze "beide instellingen bekleden. Zo zal mi nister Van de Kieft, behalve de gemeen schappelijke raad, ook de vergaderingen van de Bank presideren. Ir. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, zal als „governor" van het IMF voor Neder land de vergaderingen van het fonds leiden. Ook prof. mr. A. M. de Jong, directeur secretaris van de Nederlandsche Bank, en jhr. mr. E. van Lennep, thésaurier-gene- raal, plaatsvervangende „governor" van respectievelijk de bank en het fonds, maken deel uit van de Nederlandse delegatie. De jaarvergadering zal tot en met 29 Septem ber duren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Seneca: Hoe gij over uzelf denkt is veel belangrijker dan hoe anderen over u denken. Meer dan tachtig inwoners van Katwjjk aan de Rijn lijden op het ogenblik aan ty phus of paratyphus. Met welke ziekte men te doen heeft, wordt nog onderzocht. Para typhus wordt echter het waarschijnlijkst geacht. In het Leidse academisch zieken huis waren gisteravond reeds veertien pa tiënten opgenomen; zeventig zieken worden thuis verpleegd. Men vermoedt, dat de ziekte is veroor zaakt door het eten van paling die tijdens dezer dagen in het dorp gehouden feeste lijkheden bij een bepaalde kraam gekocht is. Vorige week Donderdag deed de ziek te zich voor het eerst voor, maar pas de laatste dagen bleek haar epidemisch karak ter. Behalve in het ziekenhuis te Leiden is men ook in het Instituut voor de Volksge zondheid te Utrecht met een bacteriologisch onderzoek bezig. De inspecteur van de volksgezondheid ia Zuid-Holland, dr. A. In 't Veld, heeft zich ter plaatse van de toe stand op de hoogte gesteld. Mocht blijken dat men niet met paratyphus maar met typhus een veel gevaarlijker ziekte te maken heeft, dan zal getracht worden in Katwijk aan de Rijn een school of een ander gebouw als verpleegruimte in te richten, mede om overbelasting van het ziekenhuis te Leiden te voorkomen. TEHERAN (Reuter) Van officiële Perzische zijde is medegedeeld dat het ont dekte communistencomplot onder meer wanordelijkheden op grote schaal wilde uit lokken, om de Perzische volksvertegen woordiging te nopen de olie-overeenkomst met het Westen te verwerpen. Wel ingelichte kringen verwachten alge meen een zuivering der openbare diensten. Het schijnt, dat het huidige bewind gebruik heeft gemaakt van gegevens, die vorige re geringen hebben laten rusten. Men krijgt de indruk, dat het volk niet al te zeer verbaasd was door de ontdekking ener uitgebreide communistische samen zwering. In bepaalde buitenlandse kringen te Teheran was men wel geschokt. De Amerikaanse militaire raadgevers der Per zische regering hadden niet verscheidene thans gearresteerde officieren aangenaam samengewerkt. Met name met kolonel Sja- mak van de militaire golitie, die lid van het centrale comité der opgerolde commu nistische samenzweerdersorganisatie bleek te zijn PORTLAND (Reuter) De van ouds republikeinse Amerikaanse staat Maine heeft voor het eerst sinds 20 jaar een de mocratische gouverneur gekozen bij de ver kiezingen die Maandag zijn gehouden. Deze uitslag wordt beschouwd als een belang rijke graadmeter voor Eisenhowers popu lariteit na een bewind van twee jaar. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 2 - 1 r< i n O to c toestand wind richt wind- kraci xg SlE ra w o ES Stockholm onbewolkt WZW 7 17 0,1 Oslo licht bew. windstil 18 0 Kopenhagen half bew. ZW 5 17 0.3 Amsterdam onbewolkt Z 5 17 0,3 Londen mist windstil 17 9 Luxemburg zwaar bew. ZO 1 15 0 Parijs mist ZZW 2 19 0,2 Bordeaux geheel bew. windstil 20 6 Grenoble geheel bew. windstil 17 16 Nice onbewolkt NNW 1 26 0 Genève zwaar bew. NNW 3 20 3 Zürich nevel Z 2 19 .0 Locarno zwaar bew. W 4 23 24 Berlijn nevel ZO 2 18 0 Frankfort nevel windstil 17 0 München zwaar bew. O 2 17 0 Rome onbewolkt windstil 30 7 Ajaccio onbewolkt O 3 25 0 Neerslag laatste 24 uur xwooooorcïonoorxxxooocxxrrvvyjoocoootoayjooricoooooc^ KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mistbanken. Langs de kust nog enkele buien. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking, maar tot het einde van de middag droog weer. Tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Wei nig- verandering in temperatuur. 15 September Zon op 6.13 uur. onder 19 57 uur Maan op 19.30 uur onder 9 58 uur Maanstanden 19 Sept. 12.11 uur: Laatste kwartier 27 Sept 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 September Hoog water: 4.59 en 17.24 uur. Laag water: 0.53 en 13.08 uur. ooooooooooo>xx>ociooooococxxx)oocx»oooüoccoocoocxxxxiooo Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op HdCirlemS Ddgbldd OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z*j, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1