Amerikaanse verdedigingswil voor Quemoy is niet groot IN DE WERELDPOLITIEK Het echte Europa behouden r Vijftig jaar geleden Vrijspraak na negen jaar preventief Peking kan nog ongestraft toeslaan Eerste-minister Van Acker bezweert een dreigende schoolstrijd Hoe is het ontstaan) Betty Meljado niet in een R.K. gezin Gebrandmerkte paarden zijn voor de slager 3 Misdrijf in Strafkamp Ommen bewezen geacht Binnenhuisarchitect-arts Richard Reens overleden Kerkelijk Nieuws Betaling abonnementsgeld per giro Agenda voor Haarlem ANWB-herfstwandeling door de Kennemerduinen Kool en geit gewiekst gespaard Nederlanders in Frankrijk beroofd Lijk van vermiste Triton passagier gevonden Dit woord: KEUTERBOER Voogdijraad heeft zijn besluit gewijzigd Economische rechter Jee, flUKKlo Uit Haarlems Dagblad van 14 September 1904 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1954 De veertiende verjaardag van de ovenoinning der RAF op de Luftwaffe in de slag om Engeland wordt in Londen herdacht met een tentoonstelling van vliegtuigen uit de tweede wereldoorlog. Op de bekende Horse Guards Parade bij Whitehall ziet men onder andere de Duitse Heinkel III bommenwerper (rechts) en (links op de achtergrond) de Spitfire en de Hurricane-jagers. De Bijzondere Strafkamer bij de recht bank te Amsterdam heeft de 54-jarige P. van D., afkomstig uit Zeegse (Gr.), die door de Groningse Kamer van het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden terzake van een zware mishandeling in het straf kamp „Erica" in Ommen (in October 1942) tot 20 jaar met aftrek was veroordeeld (de eis was levenslang), vrijgesproken. De officier bij de rechtbank had twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzet ting uit alle rechten geëist. De verdachte is ruim negen jaar gedetineerd geweest. In de zaak tegen Van D. was tijdens de behandeling voor het Bijzonder Gerechts hof door een gedetineerde getuige een meineed afgelegd. Er werd revisie van het vonnis aangevraagd. In cassatie werd de zaak door de Hoge Raad voor een nieuwe behandeling naar de Bijzondere Straf kamer te Amsterdam verwezen. Vier zit tingen heeft deze kamer aan de nu 12 jaar oude zaak gewijd. De Groninger, die we gens een economisch delict in het beruchte strafkamp Erica der Nederlandse justitie te Ommen was gedetineerd1, werd aldaar te werk gesteld in het z.g. kledingmagazijn. In October 1942 werd daar met andere ge vangenen een zekere De Nooy binnenge bracht. Van D. zou op een niet nader te omschrijven uiterst wrede en pijnlijke wijze De Nooy hebben mishandeld. Het slacht offer was korte tijd later overleden. Van D. heeft steeds met klem ontkend, dat hij zich aan deze mishandeling schuldig had gemaakt. De officier achtte het over lijden van het slachtoffer als gevolg van de mishandeling niet bewezen, maar wel de opzet van de zware mishandeling. De beide raadslieden hadden vrijspraak ge pleit. Richard Reens, de bekende, in Nijmegen geboren binnenhuisarchitect en meubelont werper, is Zaterdag in zijn woning te New York overleden. Hij is 68 jaar gewor den. Reens ontwierp onder meer intérieurs voor het Unilever-gebouw in Amsterdam, de „Nieuw Amsterdam" van de Holland- Amerika-Lijn, en het gebouw der Ameri kaanse ambassade in Londen. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Richard Reens werd in 1886 in Nijmegen geboren. Hij studeerde eerst medicijnen maar brak de studie af om in de zaak van zjjn vader meubelontwerper te worden. La ter voltooide hij zijn medische studie. In 1936 vestigde hij de firma Reens Ar- ta Ltd in Londen. In 1940 ging hij met zijn gezin naar New York en vestigde daar de firma Richard Reens, Inc. In 1944 verkreeg hij de bevoegdheid, in New York medische praktijk uit te oefenen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen W. L. Tukker te Delft; te Ede G. Boer te Gouda. Aangenomen naar Kamerik (Utr.) P. J. F. Lamens te Elspeet. Bedankt voor Brummen (Gld.) J. W. v. Petegem te Zaandam. Benoemd tot vicaris te Zeist W. Ch. Jansen, cand. te Angerlo en G. J. Bosman, cand. te Overveen; te Terneuzen G. J. v. Embden, cand. te Vlaardingen. Geref. Kerken Beroepen te Ferwerd M. G. Ton te Gees- teren-Gelselaar. Aangenomen naar Wijckel H. Alting, cand. te Leiden, die bedankte voor Moer dijk en voor Westbi-oek. Chr. Gercf. Kerken Tweetal te Amsterdam-O.: I. de Bruyne te Hilversum-C. en J. H. Velema te Zwolle. Beroepen te Wormerveer P. Westerloo, laatstelijk predikant te Zwolle. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Amsterdam (voor het West- hillwerk) mej. da. M. de Boer te Vlissin- gen, die voor dit beroep bedankte. Rem. Broederschap Beroepen te Nieuwkoop P. H. v. Lent, prop. te Vlaardingen. SOCOXC<XOCO^a»?'0"COCCX»OCCOCOCOOOCC<XX>CCCCOCCCCCCCO'Xl U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het 8 volgende kwartaal te voldoen op j onze postgirorekening no. 273107 ten g name van Haarlems Dagblad. U p bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE DINSDAG 14 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Muiterij op de Caine", Nederl. Comedie, 8 uur. Grote Kerk: „Orgel concert, 8 uur. Minerva: Jan P. Strijbos met „Kleurenpracht van Zuid-Afrika", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Gerbrand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De witte hel", 14 jaar, 8 uur. City: „Dead line U.S.A., 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 15 SEPTEMBER Minerva: „Limelight", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige liefde", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dubbele leven van dr. Gerbrand", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eens in de honderd jaar", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De witte hel", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. City: „Deadline U.S.A.", 18 jaar 2.15, 7 en 9.15 uur. (Van onze correspondent in Washington) In Denver, waar president Eisenhower zijn vacantie doorbrengt, heeft Zondag de nationale veiligheidsraad vergaderd. Daar in hebben onder anderen zitting de presi dent en de vice-president, de ministers van Buitenlandse Zaken, Defensie en Fi nanciën en het hoofd van de gezamenlijke generale staven. Kortom, die top-figuren, die voor een groot deel de Amerikaanse politiek bepalen. Officieel zou daar het resultaat van de conferentie van Manilla besproken worden, maar er zou nog een ander punt ter sprake korrien, dat van groter belang is: de gevechtshandelingen bij Quemoy. Wijselijk laat Washington zijn tegenstan ders niet weten of het zelf zal ingrijpen bij een invasie van het eiland Quemoy. Het uitblijven van aanvallen op Formosa zou de stelling kunnen bevestigen, dat het Sovjet-blok, althans voor het ogenblik, een oorlog wenst te vermijden. Aanvalsbasis In de ideologische strijd heeft het eilandje Quemoy betekenis. Het krijgt door de berichten van de laatste dagen een veel groter publiciteit dan de beteke nis van het eiland rechtvaardigt. Bij de be volking van het Chinese vasteland zal ze ker de overtuiging gewekt worden, dat Quemoy een aanvalsbasis is tegen hun ge bied, die onschadelijk gemaakt moet wor den. Opnieuw hebben de communisten kans gezien een gebied in het centrum van de belangstelling te plaatsen, dat sommi gen in het Westerse kamp wèl en anderen niét wensen te verdedigen. In cle dagen, die aan de bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad voorafgingen, kreeg men te Washington hoewel offi cieel geen mening verkondigd werd de indruk, dat de Verenigde Staten niet alles op alles zouden zetten om Quemoy te ver dedigen. Op Amerikaanse wapens en ad vies kan men rekenen, maar iets anders is een werkelijk ingrijpen met luchtmacht of vloot. Hoewel de Chinese communisten er niet zeker van kunnen zijn of hun opzet zal slagen, hebben zij indien zij Quemoy veroveren toch een redelijke kans zon der oorlog opnieuw een aanzienlijke pres- tige-winst te boeken. In Zuid-Oost Azië zou het feit, dat de communisten Formosa aldus uitgedaagd zouden hebben, een diepe indruk maken. Aansluiting Amerikaanse Verdedigings. (Reuter) Eisenhower verklaarde dat de nationale veiligheidsraad opnieuw heeft bepaald, dat de Verenigde Staten hun levensbelangen overal ter wereld zullen verdedigen. De president deelde mede, dat er „geen bepaalde voorstellen tot optreden naar voren zijn gebracht". Er was slechts gesproken over de plaats, die de Verenigde Staten in het Westelijk deel van de Stille Oceaan innemen. Ook dit jaar organiseert de A.N.W.B. weer zijn traditionele Herfst wandeling, welke naar verkiezing kan worden ge-lopen op 18 of 19 September. De route voert de wandelaars zowel leden van de A.N.W.B. als niet-ieden kunnen aan deze toeristische wandeling deelnemen door het fraaie gebied van de Kennemerduinen, dat reeds d-e symptomen van de naderende herfst vertoont. Er zijn weer twee tochten uitgezet, een korte van ongeveer tien kilometer onder meer voor deelnemers met jongere kinde ren, en een lange route van ongeveer acht tien kilometer. Beide tochten stellen de wandelaars in staat ken-nis te maken met het prachtige natuurschoon in dit Nationale Park, waar vele paddestoelen langs het pad staan, bessen in allerlei kleuren tus sen het gebladerde glinsteren en de eerste trekvogels zich laten zien. Van enige duin toppen af heeft men boeiende vergezichten. Vertrekpost en tevens eindpunt van deze Herfstwandeling is Bondshótel Iepenhove te Bloemendaal. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische mi-nister van Onderwijs, Collard (socialist) heeft ongeveer honderd onderwijzers en leraren, die een diploma hebben van een R.K. universiteit of nor maalschool, telegrafisch laten weten dat zij geen vaste benoeming krijgen en dus on middellijk zij-n ontslagen. Deze maatregel vloeit voort uit de re geringsverklaring van het kabinet-Van Acker, waarin werd gezegd dat voor be noemingen bij het openbaar onderwijs de voorkeur zal worden gegeven aan onder wijzers en leraren, die het diploma hebben van een rijks-universiteit of rijks-normaal school. Eerste minister Van Acker en minister Collard hebben reeds een delegatie van de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) ontvan gen. Van Acker heeft verklaard dat de maatregel niet zal worden ingetrokken, maar dat elk geval op zichzelf zal worden bezien. JJet is de gewoonte dat kwekelin gen na de gebruikelijke proeftijd een vaste benoeming krijgen als de onderwijsinspec tie een gunstig advies over hen geeft. Zowel de regeringsgezinde als de R.K. oppositiepers heeft uit deze politieke af- De Nederlandse journalist R. Gütlich uit Rijswijk en de fotograaf T. J. Morks uit Den Haag, die samen in Frankrijk vertoef den voor het maken van een reportage, zijn in het plaatsje Port de la Viletle, ten Noor den van Parijs, terwijl zij in een tent de nacht doorbrachten, door een groepje Alge rijnen overvallen en beroofd van reisgeld, kleding, schoeisel en van twee kostbare camera's. Paspoorten en andere papieren vonden zij later in de nabijheid van de tent terug. Na de overval, welke des nachts om omstreeks half vijf plaats had, is het twee tal de politie gaan waarschuwen. Direct werd een razzia in de omgeving gehouden, welke evenwel geen resultaat opleverde. Een Nederlands journalist in Parijs heeft de heren Gütlich en Morks van kleren voorzien. Alleen hun auto was tegen dief stal verzekerd. De rovers hebben de wagen echter laten staan. faire munt geslagen. Dagelijks verschijnen artikelen over de „clericale overdrijvingen, die het land on-verschillig laten" of over de „ongehoorde aanslag van de socialisti sche minister van Onderwijs op de gewe tensvrijheid van millioenen Belgen". De gewiekste politicus Van Acker heeft blijkbaar tijdig ingezien dat de populariteit van zijn kabinet niet in gevaar moet wor den gebracht door het onbesuisd optreden van enkele ambtenaren van het departe ment van Onderwijs. De ontslag-telegram men zijn zo willekeurig verzonden dut zich onder de ontslagen onderwijzers en leraren ook liberalen en socialisten bevonden, die, om de een of andere reden op R.K. scholen hadden gestudeerd. Dat is bijvoorbeeld ook het geva.l met de huidige minister van Bui tenlandse Handel, Victor Larocq, oud-poli- tiek-directeur van het socialistische dag blad Het Volk. Door de maatregel niet in te trekken redt Van Acker het gezicht van zijn minister van Onderwijs, terwijl door de herziening van afzonderlijke gevallen de C.V.P. de wind uit de zeilen van een politieke school strijd wordt genomen. Neus en cockpit van vliegtuig geborgen De neus en de cockpit van het veronge lukte KLM-toestel „Triton" zijn gister avond bij de steiger van het vliegveld Shannon aan land gebracht. Verscheidene honderden waren er getuige van hoe twee sleepboten cl it d eel van het wrak, waarin alle controle-instrumenten zichtbaar waren, uit de modderbank in de rivier trokken. Zij zullen aan een nauw keurig onderzoek worden onderworpen door vertegenwoordigers van het Ierse ministerie van Industrie en Handel en des kundigen van de KLM. Vijf mijl van de plaats waar de „Triton" neerstortte, is gisteravond het stoffelijk overschot van de Amerikaanse ingenieur William G. Tulier, een van de twee „Tri- ton"-passagiers, die nog vermist werden in het riet aan de oever van de rivier de Shannon gevonden. "N De Koningin heeft een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „De schatten van Peru" in het Centraal Museum te Utrecht. De Koningin vertoefde ongeveer twee uur op de expositie. Een „symphonie in grijs", zo noemde de minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, het portret dat de kunstenaar Jan Sluyters van hem heeft geschilderd. Het werd de minister door zijn vrienden aangeboden. Het schilderij zal binnenkort als „Schilderij van de Week" in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden tentoon gesteld. Foto: Minister van de Kieft (rechts) met Jan Sluyters bij het schilderij: Nu minister Eden namens Engeland met een nieuw plan voor Europese militaire samenwerking en inschakeling van Duitsland in de Europese defensie is gekomen, lijkt het initiatief in Europese zaken in Engelse handen te zijn overgegaan. Het is echter een plan, dat met de Europese federalis tische idee niets te maken heeft, omdat het slechts de verdragsvorm aan beveelt. Het Franse beroep op Engeland heeft dus ten aanzien van de Europese eenheid nog geen resultaat gehad. Oppervlakkig beschouwd is de gedachte der Europese eenheid door het mislukken der E.V.G. enorme schade toegebracht. Anders gesteld: Frank rijk heeft de Europese eenheid een zware slag gegeven en de hoop op ver wezenlijking van de Europese Federatie is opnieuw tot minimale propor ties teruggebracht. De teleurstelling over deze mislukking richt zich in de vorm van scherpe verwijten tot Mendès-France, de Franse minister-presi dent, en tot „Frankrijk" in het algemeen omdat het een Franse beslissing was, die de E.V.G. van de baan veegde. Oppervlakkig beschouwd waren deze verwijten gegrond. Doch intussen zijn gelukkig in de West-Europese landen buiten Frankrijk talrijke gezaghebbende stemmen opgegaan, die zich hebben gekeerd tegen twee verschijnselenten eerste tegen de over tuiging dat de Europese eenheidsgedachte steunde op en geïnspireerd werd door de E.V.G., en ten tweede dat het Frankrijk was, dat de sleutel tot de Europese eenheid in handen had en deze achteloos in de berm wierp. Om de oppervlakkigheid in het beoor delen van de E.V.G.-kwestie kwijt te raken, moet men zich even verdiepen in het ont staan van het plan tot stichting van een Europees leger. Men neemt namelijk maar al te gemakkelijk aan, dat dit plan inder tijd geboren werd uit het algemene ver langen van de in de Raad van Europa ver enigde gedelegeerden, die een daad wen sten te stellen om uitdrukking te geven aan hun bereidheid tot een „Europese start". Zo was het eschter niet.De Raad van Europa was in 1950 tijdens de zomer- zitting te Straatsburg in druk debat over de mogelijkheid tot politieke eenheid in Europa, dus over de eventuele vorming van een politiek gezagsorgaan, uit welk begin dan wellicht een eenheid op andere terreinen der samenwerking zoals hei militaire, economische, monetaire enzovoort had kunnen geboren worden. Midden in dit debat verscheen Winston Churchill ten tonele. Churchill had zitting in de Raad van Europa, doch was een slecht bezoeker. Men zag hem nagenoeg nooit ter zitting en zijn plaats werd dan ingenomen door Lady Tweedsmuir, een charmante verschijning tussen het zwart en grijs der delegaties, doch niet een figuur die met grootse plan nen en ophefmakende initiatieven de ver gadering kwam meeslepen. Doch midden in het politieke debat over Europa's eenheid verscheen Winston Chur chill. zoals gezegd, en zijn entrée was niet van enige regie ontbloot. Hij liet zich na melijk toejuichen door een dubbele haag van Duitse en Franse jongelui, die op die zelfde dag vol enthousiasme een grenspaal hadden verbrand om aldus symbolisch de Europese eenheid op gang te brengen en schermde druk met zijn beroemde V-teken, dat bij deze gelegenheid herinnerde aan de tang en het varken. Niettemin, de aandacht voor Churchill was gewekt en de aankon diging van zijn rede in de vergadering der Assemblée wekte grote verwachtingen. „Churchill heeft altijd een bom bij zich," zei een van de Engelse Labour-afgevaar- digden die middag nuchter en het was inderdaad zo: die bom was de E.V.G. Churchill stelde de vergadering voor, de wil tot vorming van één Europees leger tot uitdrukking te brengen, om op die wijze de gezamenlijke overtuiging kenbaar te ma ken dat Europa één zou moeten worden. De vergadering, die op deze manier van haar politiek apropos was afgebracht, bracht hem een ovatie en accepteerde zijn voorstel enthousiast: in weerwil van het feit, dat zij uit hoofde van haar reglement zich niet met defensie mocht bemoeien. Het ministerscomité, dat tijdens het debat over de politieke eenheid zich allerminst op zijn gemak had gevoeld door de in de lucht hangende dreiging van een daad, begroette deze wending met vreugde en was tenvolle bereid, de inbreuk op het reglement te ver geven. Want defensie was het onderwerp, waarop de regeringen konden voortbordu ren zonder in gevaar te komen, voor al te drastische beslissingen te worden gesteld. Defensie betekende: Amerika. De wapens waren er niet, de soldaten waren er niet, de gelden waren er niet, doch Amerika was er en met een zo indrukwekkende betoging van Europese verdedigingswil zou Washington ten zeerste verheugd zijn, zodat de gelden en de wapenen ongetwijfeld zou den komen. Bovendien paste dit „defensie" in het kader van de campagne tegen de veronderstelde Sovjet-Russische doelein- einden. Churchill vertrok weer uit Straatsburg, toegejuicht door jongelieden die meenden dat hij nu met recht de stichter van de Europese eenheid kon worden genoemd. Doch Straatsburg hoorde nooit meer iets van hem Het zijn de Fransen geweest, die zich onmiddellijk hebben beraden op een prac- tisch plan, waarin de idee voor een E.V.G. kon worden gevat. De Duitsers waren ge weldig enthousiast over Churchill's „bom" en zagen zich reeds aan het hoofd van een samengesteld Europees leger opmarcheren. Sindsdien is de strijd nog slechts deze ge weest: de Franse wil tot beheersing van de Duitse aspiraties, tegen de wil der andere continentale Europese lainden om hun na tionale defensies lichtvaardig aan dfc E.V.G. op te hangen. Deze strijd heeft geleid tot een Franse afkeer van wat zich in de vorm der E.V.G. aftekende. Toen na een kort stondige illusie bleek dat de Engelsen zich in geen enkele nauwe, federale verbintenis met het vasteland wensten te begeven, zo dat Churchill's bom niets anders dan een feestknal was geweest, werd het toene mend Duitse enthousiasme voor de Fran sen een nachtmerrie. Het verloop van za ken in Europa bevorderde deze Franse afkeer van het eerst zo aanlokkelijk schij nende procédé der Europese defensie zo danig, dat er een regelrechte onwil ont stond, die zich maar al te duidelijk heeft gedemonstreerd in de behandeling en ver werping van het inmiddels door andere landen zonder slag of stoot aanvaarde E.V. G.-verdrag. Die onwil heeft niets te maken met het Franse standpunt ten aanzien van de Euro pese eenheid. De Franse politiek is nuch ter genoeg om een erkenning van de nood zaak tot Europese eenheid tot leiddraad te nemen, wanneer dat kan zonder gevaar voor andere waarden, waarvan het behoud de Fransen nader dan wat ook aan het hart ligt. Bij die waarden hoort niet, mag men aannemen, de nationale souvereiniteit. Dat is een oogappel van de Engelsen, die zelfs zover gaan dat zij deze souvereiniteit als illusie wensen te bewaren. De Fransen redeneren uit de aard van hun karakter, dat belangrijk verschilt van het karakter dat een land als deelgenoot in de E.V.G. zou moeten hebben. De E.V.G. zou Frank rijk verplicht hebben, zich in dezelfde mate ais Duitsland in te spannen op het gebied van alle materialistische prestatiegebieden. Zonder Engeland zou Frankrijk in de E.V. G. de opdracht hebben gehad, Duitsland te weerhouden va-n zijn eeuwenoude aspira ties: militaire glorie, „Drang nach Osten", industriële en commerciële leiding in Euro pa, ver-materialisering van het ganse leven, dit alles geleid door een politieke onrijpheid die geen enkele waarborg voor de menselijke vrijheid inhield óf Duits land op deze zelfde terreinen te beconcur reren, er gelijke tred mee te houden, het ganse Franse karakter forceren en omvor men, om tenslotte een evenwichtstoestand in Europa te vestigen op het voetstuk van een soort Duits-Amerikaanse way of life, een oo-Frans, maar bovenal een on-Euro- pees voetstuk,waarvan de bouwstof vreemd zou zijn aan alle geestelijke Europese mi neralen. Daar komt nog bij, dat een Euro pese eenheid van deze structuur door geen enkel ideaal gedragen zou worden, behalve door dat ene, wat men bezwaarlijk een ideaal kan noemen: vrees voor Rusland en defensief zou steunen op een militair apparaat dat afhankelijk zou zijn van de strategie der atoombommen, gevoerd en berekend in de twee atoomcentra Moskou en Washington. De E.V.G. is nu ter ziele maar de Europese gedachte niet. Misschien zullen nieuwe ontwikkelingen betere mogelijk heden bieden om het Europese karakter door erkenning van het Franse tot gelding te brengen. In ieder geval zullen ook de kleinere Europese landen eens wat meer aan de overweging van subtielere factoren dan handel, deviezen en goudvoorraden moeten doen, willen zij Frankrijk steunen in de strijd voor het behoud ven het echte Europa. J. L. Een keuterboer men vindt het woord voornamelijk in de Saksische delen van ons land is een boer die slechts een klein stukje land bebouwt en dat doet met een os in plaats van met een paard. De laatste toevoeging blijft voor verantwoordelijkheid van Van Dale. Ons interesseert het eerste deel der samenstelling, dat ook zelf standig voorkomt. Een keuter of koter is een kleine boer. Koter is afgeleid van het Middelnederlandse cote: hut, dat wij nog kennen in kot. Een koter is dus een hutbewoner. Naast de vorm cote komt ook cate voor. Deze vindt men terug in de plaatsnaam Colmschate en in de geslachtsnaam Ten Cate. De voogdijraad te Amsterdam cleelt mede: Reeds geruime tijd geleden besloot de voogdijraad het voorlopig aan haar zorg toevertrouwde 14-jarige Joodse wees meisje Betty Meljado te plaatsen in een Rooms Katholiek milieu. De voogdijraad heeft dit besluit tot nog toe om allerlei redenen niet kunnen uitvoeren. Na zeer ampele besprekingen is de voogdijraad tot de conclusie gekomen, dat het wenselijker is Betty te brengen in een milieu, dat geen bepaald godsdienstig stempel draagt doch wel positief staat ten opzichte van alle religieuze waarden, op dat Betty de volledige mogelijkheid heeft zich naar alle kanten te ontplooien. Over enige tijd zal nu tot plaatsing in een der gelijk milieu worden overgegaan. Dit be tekent dus alleen, dat Betty in dat milieu zal komen, doch niet dat dit gezin ook de voogdij, dus alle zeggenschap over Betty zal krijgen. Betty, die reeds geruime tijd geleden tijdelijk is opgenomen in een ge zin in een der provincies, blijft voorlopig nog aan de zorg van de voogdijraad toe vertrouwd, krachtens de beschikking van 30 Juni 1954 van de rechtbank te Am sterdam. De voogdijraad zal te zijner tijd aan deze rechtbank een voorstel doen omtrent de vraag op welke wijze het best in de voog dij over Betty zal kunnen worden voor zien. Artikel 36 van het Melkbesluit, artikel 10 van het Brood besluit, artikel 20 van de Verordening van het Bedrijfschap voor sierteeltproducten, artikel 6 van het Bui tengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945, dat zijn bekende overtredingen uit het répertoire van de economische rechts bedeling geworden. Maar de verordening op de invoer van slachtpaarden, welke uit 1953 dateert, ken den we nog niet en daarom zijn we giste ren maar eens gaan luisteren naar wat een Beverwijkse landbouwer, de officier van justitie en de Haarlemse economische po litierechter elkaar daarover hadden te ver tellen. De Beverwijker dan had in Februari van dit jaar een paard gekocht. Een paard met een brandmerk op de bil. „Het was haast niet zichtbaar", zei de landbouwer nu ver ontschuldigend, maar het had er dan toch maar gezeten, zoals het op alle billen van alle in Nederland ingevoerde buitenlandse paarden staat. Zo'n brandmerk moet voor een ieder het teken zijn, dat het dier voor de slacht bestemd is en dat het niet als beclrijfspaard mag worden verhandeld. Dat was in dit geval toch gebeurd: „Het was een zeldzaam goed paard en dan voor die prijs: 575 gulden", zei de Beverwijker nog een tikje spijtig. „Ja, jammer, dat zo'n dier zijn leven ontijdig moest beëindigen," stemde politierechter Bletz meewarig toe. Maar mr. Wiarda, de officier, bleef zijn gevoelens op dat punt de baas en zette zakelijk uiteen, dat deze maatregel was getroffen om te voorkomen, dat de invoer van slachtpaarden de binnenlandse be- drijfspaardenmarkt zou ontwrichten. Dat gevaar is groot, want er zitten bij de bui tenlandse slachtpaarden heel wat goede dieren, die tegen heel wat lager prijzen dan voor trekpaarden het geval is, van de hand gaan. De officier kon zich haast niet voorstel len, dat de verdachte daar niets van ge weten zou hebben, maar aan de andere kant was hij hem goed gezind, omdat hij, de overtreding een keer ontdekt zijnde, het onderzoek niet had tegengewerkt. Vandaar de milde eis van vijftien gulden boete, waarmee ook de politierechter in stemde. De Beverwijker echter vond het maar zo zo, want het paard, dat hij natuurlijk als slachtvee had moeten verkopen, had twee honderd gulden minder opgebracht dan de aankoop had gekost. ADVERTENTIE BARTEL10 RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Falcon Tweed Gab. Regenjassen HAARLEM. Na een zeer stillen zomer, waarin weinig kleine en geen groote bouwwerken zijn voorgekomen, is nu reeds in September zoo goed als algeheele werkloosheid in de bouwvak ken ingetreden. Groote aannemers in Haarlem, die vroeger eenige werken tege lijk uitvoerden en daaraan in het najaar doorwerkten totdat de vorst het onmo gelijk maakte, hebben op dit oogenblik niets omhanden. Er heerscht malaise in Haarlem. De gemeente kan niet veel doen, maar wat zij doet is al zooveel gewonnen. Twee scholen kunnen weldra worden aanbesteed. De bouw van het slachthuis, waarop al vroeger gehoopt is, zal nu toch eindelijk kunnen beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5