Verzorgingshuis voor chronische zieken en kapel bij de Delftlaan Kinderportretten en een poppenhuis in het Frans Halsmuseum Dolle tulpenweek met abnormale prijzen achter de rug Kinderstuk van Mies Bouhuys Jaarmarkt in het Krelagehuis Collecte voor kankerbestrijding Ontspanning op de bollenbeurs Jacht op een ponnie HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 STADION- INIEUWTJES STADION- NIEUWTJES Nieuwe rol voor Audrey Hepburn Arbeidster verdacht van verduistering van kousen Getuigen opgeroepen Hete koffie over hoofd en schouder Opticien WEBER Onberekenbaar Sterk voorbeeld Druk bezoek bij HFC-expositie Schaak o ntmoeti ng IN HET UITBREIDINGSPLAN Zinnevelt (Haarlem-Noord) is als plaats van een kapel en een verzorgingshuis voor chronische zieken van de Evangelische Lutherse gemeente aangewezen de hoek van de te verleggen Mr. Jan Gerritszlaan en de Delft laan. Of het gebouw er spoedig zal verrijzen hangt af van de medewerking van velen. De leden der Lutherse gemeente werken al enige jaren aan de stichting mee tijdens de zogenaamde jaarmarkten. Ook dit jaar wordt een jaarmarkt gehouden en wel op 6, 7 en 8 October in het Krelagehuis in Haarlem. De zorg voor chronische zieken heeft al vele jaren de aandacht van de Evange lische Lutherse gemeente. Ds. C. H. Brandt en ds. W. Spliethoff hebben het initiatie)' genomen en het resultaat was, dat gesticht werd „Een vaste burcht". Toen men de beschikking kon krijgen over de woning Wilhelminastraat 42 is daarin een verzor gingshuis gesticht en een aantal zieken ge niet een goede verzorging. Het stich tingsbestuur, waarin behalve de beide pre dikanten ook ae heren A. Thomas en P. C. Stol zitting hebben, was van mening, dat het steeds uitbreidende Noordelijk deel der gemeente in de eerste plaats in aanmer king moest komen voor een nieuw tehuis en dat later Haarlem-Zuid of Heemstede aan de beurt moest komen. Vroeger heb ben er plannen bestaan voor een gebouw ten Noorden van de Jan Gij zen vaart, doch later is de keus gevallen op een strook grond nabij de Delftlaan en de Mr. Jan Gerritszlaan. Enige jaren is een kapitaaltje bijeen gebracht voor de stichting maar dat is lang niet toereikend genoeg voor de finan ciering van de bouw. Bovendien zijn de kosten in de loop der jaren gestegen en er is thans veel meer geld nodig dan men hij de stichting had voorgesteld. Jaarmarkt in het Krelagehuis Ieder jaar komt er een bedrag binnen en dat is te danken aan het houden van een markt. In de eerste jaren stelde men kraampjes op het voorplein van de Lu therse kerk aan de Witte Herenstraat op; het weer was niet altijd gunstig voor de verkoop van de door jeugdclubs, dames- kransen, particulieren en anderen bijeen gebrachte goederen. Daarna heeft men het Krelagehuis ingericht en voor de jaar markt voor de volgende maand zal men wederom gebruik maken van dat gebouw aan de Leidsevaart. Ds. G. Kroes, die ds. Brandt in het stichtingsbestuur heeft opgevolgd en door zijn arbeid in het afgelopen jaar gezien heeft welk nut het is over een verzor gingshuis voor chronische zieken te be schikken, heeft geconstateerd, dat er bij de leden van de Lutherse gemeente grote belangstelling voor de jaarmarkt is. Dat kan hij zich begrijpen, want het is waard wat te doen voor het verzorgingshuis, omdat de nood groot is. Al enige weken werken manlijke leden in hun vrije tijd aan de voorbereiding, ver telde ds. Kroes ons. Drie avonden in de week komen vrijwilligers in de Witte Herenstraat bijeen om te timmeren, te verven enzovoort. Zij zijn bezig de kraam pjes te maken, die op de „marktdagen" de bezoekers zullen inspireren wat te kopen. Architect C. C. van Beaumont heeft een ontwerp gemaakt van de zaal. Langs de kanten komen versierde en verlichte tentjes en in het midden een speciale ver siering met een grote zwaan er op. Van buiten de stad heeft men medewerking ondervonden bij het verkrijgen van hout. touw, papier enzovoort, benodigd voor de opbouw van de vei-koop. Hoe Nederland vaart Een bijzondere attractie zal worden als de plannen voortgang vinden de in lichting van een tentoonstelling „Hoe Ne derland vaart in de loop der eeuwen". Dr. ADVERTENTIE TAe strijd om de Grote Pr\js van j I Amsterdam ls opnieuw vastge- j steld cn wel op Donderdag 16 September, aanvang 8 uur. De enorme belangstelling en het enthousiasme voor de Revanches van I de wereldkampioenschappen wielren- j ncn hebben ertoe geleid, dat de direc- tie van het Olympisch Stadion het wielerseizocn wil hesluiten met een daverend slotaccoord. De wedstrijden om de Grote Prijs van Amsterdam (een bedrag van 2000 aangeboden door de Gemeente Am- sterdam) worden weer volgens de nieuwe formule (stayers gekoppeld aan sprinters) gehouden. Dit jaar zijn j echter landenkoppels gevormd zodat de attractie van dit soort wedstrijden wederom is verhoogd. I De koppels zijn Harris-Buncker (En- geland), van VlietBijster (Nederland), j SacchiMartino (Italië), Derksen Pronk (Nederland), Patterson—French (Australië). EspinTimoner (Spanje), HijzelendoornBakker (Nederland) en KochWierstra (Nederland). Daarmee is het zomerseizoen van het Olympisch Stadion zo lang zamerhand ten einde. Vrijdag a.s. wordt de laatste Populairis gehouden en om het seizoen een beetje feestelijk te besluiten zal er worden gestreden om hetVette Varken". Zondag houdt Koning Voetbal zijn in trede in het Olympisch Stadion met de eerste thuiswedstrijd van Blauw Wit, die al meteen een derby is: 2 uur Blauw WitD.W.S. Voorwaar een attractief begin Let voor de programma's in het Sta dion op Hoewel het nog wel enige maanden zal dairen voordat Audrey Hepbuirn in Holly wood voor de camera's zal komen, is reeds besloten welke rol zij zal spelen in haar volgende film. Paramount heeft bekend gemaakt dat de film „House of mist" zal heten, een vurige en dramatische liefdesgeschiedenis, gebaseerd op een best seller van Maria Luisa Bombal, een beroemde Argentijnse schrijfster. Quispel, directeur van het Rotterdams Scheepvaartmuseum, heeft zich bereid verklaard met een gedeelte van het ten toongestelde naar Haarlem te komen, om bezoekers van de jaarmarkt een indruk te geven van de koopvaardijvloot. Een aan tal klassieke stukken zullen te zien zijn. Mogelijk zullen scholieren in de ochtend uren in de gelegenheid worden gesteld de tentoonstelling te bezoeken. Kapel van Haarlem-Noord De leden van de Lutherse gemeente hebben bij hun medewerking niet alleen de stichting van een verzorgingshuis voor ogen, maar ook de bouw van een kapel, die een onderdeel van het complex vormt. Ds. Kroes vertelde, dat de kapel honderdvijftig plaatsen zal bevatten. Dat wordt voldoende geacht. Andere kerkgenootschappen zullen er ook gebruik van kunnen maken. De Lutherse gemeente wordt reeds gastvrij ontvangen in de gebouwen van de Her vormde gemeente en is bereid ook onder dak te verlenen, als zij een kapel mocht hebben. Een samenwerking is dezer dagen in Haarlem-Noord ontstaan tussen de Doops gezinden, Remonstranten, Luthersen en leden van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. De kerkgenootschappen heb ben plannen op verschillende punten van het Noordelijk deel der gemeente een ge bouw te stichten. Voorlopig komen de leden der diverse gemeenten gezamenlijk bijeen op Zondagavonden in de kapel bij de Sionskerk, waar de plaatselijke predi kanten om beurten zullen voorgaan. Jonge gezinnen hebben zich in Noord gevestigd: het is voor velen bezwaarlijk naar het centrum van Haarlem te gaan, om kerk diensten bij te wonen van hun eigen kerk. genootschap. Het houden van kerkdiensten in' de kapel bij de Sionskerk zal ongetwij feld op prijs worden gesteld, vermoedde ds. Kroes, die doordat hij zijn wijk ten Noorden van de spoorlijn Haarlem-Zand- voort heeft, de klachten van jonge gezin nen vernomen heeft. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening JAC. VAN MARIS Barrevoetestr. 19 Tel. 15051 Op Zaterdag 18 September zal ln Haar lem de straatcollecte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kanker bestrijding worden gehouden. Men is gaarne bereid te geven, maar daarom moet er dan ook een groot aantal collectanten op straat verschijnen. Men is toch allen volkomen doordrongen van de noodzaak om de kankerbestrijding te hel pen? Geld, veel geld is er nodig, o.a. voor de centra en subcentra voor genezing, die door het gehele land gesticht en gefinan cierd worden, terwijl de kankerregistratie wordt gesubsidieerd. Laboratoria, waar het onderzoek naar de oorzaak van de kanker met kracht wordt voortgezet, worden op gericht. Zeer kostbare instrumenten, en even kostbare middelen voor behandeling zijn nog in onvoldoende mate aanwezig. De strijd tegen de kanker is bijzonder zwaar, doch zeker niet hopeloos, indien allen be reid zijn hieraan deel te nemen. Er is slechts één organisatie, die gelden voor de kankerbestrijding inzamelt: dat is de Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds, en zij doet dit slechts éémaal per jaar. Er zijn vele collectanten hodig en het comité verwacht, dat een groot aantal stadgenoten zich zal opgeven. Iedereen tussen de 14 en 80 jaar is welkom. Opgave kan geschieden op het bureau van de U.V.V., Stadhuis. Leden van de communistische „Volkspolizei" onderzoeken de legitimatiepapieren van voetgangers, die gebruik maken van de pas weer geopende grensovergangen tussen de Russische en Amerikaanse sectoren te Berlijn in Düppel. Arbeiders achter de barricade in de Russische zóne zijn druk in de weer om de straat te repareren, welke destijds door de Russen werd opgebroken om het verkeer de doorgang te beletten. Maandag heeft de Haarlemse recherche een' zevenentwintigjarige fabrieksarbeid ster uit Haarlemmermeer aangehouden, verdacht van verduistering in dienstbe trekking. Zij was in een kousenfabriek werkzaam en belast met het verpakken van kousen in een zakje. Op heterdaad werd zij betrapt bij het wegnemen van een paar. Uit een onderzoek is gebleken, dat zij in de afgelopen weken achtentwin tig paar kousen had meegenomen; dertien paar zijn in beslag genomen. De aangehou dene is ingesloten. Een drieëntwintig-jarige wielrijder was Maandagavond om acht uur niet tevreden over de wijze van rijden van een bestuur der van een auto, komende uit de Ridder straat en gaf zijn mening te kennen. Toen de wielrijder achter de auto om in de Kruisstraat zijn weg in de richting van het station wilde voortzetten reed de bestuurder achteruit tegen de fiets. Daarna reed de autobestuurder door. De fiets werd licht beschadigd. De autobestuurder en getuigen wordt verzocht zich in verbinding met de politie te stellen voor het verstrekken van inlich tingen. Een achtentwintig-jarige bewoonster van de Duncklerstraat in Haarlem-Oost is Maandagavond om halfacht in de huiska mer over een kleedje gestruikeld, toen zij een pot hete koffie in haar hand had. De inhoud kwam over haar hoofd en schou der. Nadat een lid van de Ongevallen- dienst hulp had verleend is de dame, die brandwonden had opgelopen, naar de Ma- ria-stichting overgebracht. ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haalt Zij dient voortaan CONTANT BETAALD. Een tentoonstelling bezoeken met de we tenschap dat het entréegeld, dat men be taalt, aan een liefdadig doel besteed wordt, is eigenlijk een dubbel genoegen. Dat kan het althans zijn. Nu komt het soms voor, dat men wel in de gelegenheid gesteld wordt om de vreugde der weldadigheid te smaken, maar dat het gebodene slechts matig lering en vermaak schenkt. Men neemt dat dan op de koop toe. Een bezoek aan de tentoonstelling van kinderportret ten, kindermeubelen, kleding-accessoires en het poppenhuis, die tot het einde van deze maand in het Frans Halsmuseum ten bate van de „Stichting Kinderbewaar plaatsen" gehouden wordt, verschaft de be zoeker echter naast de morele, een artis tieke voldoening van de eerste orde. Is het dan zo'n grote en imposante expo sitie? Integendeel, zij omvat niet meer dan twee zalen en deze zijn niet eens volge propt met kunstwerken en curiositeiten. Men bied u ook geen compleet overzicht, bij voorbeeld: het kind van de Middeleeuwen tot heden. Wat men er dan wel vindt? Wel, daar is het portret dat Abraham Ragueneau van Prins Willem III schilderde, toen deze nog een kind was, het smalle bleke gelaat boven de donkere statiekleding. Ja zekei, dat schilderij kent u. want het is eigen dom van het Frans Halsmuseum, waar u als Haarlemmer immers door en door ver trouwd mee bent! U komt ook in het Rijksmuseum en dat voortreffelijk juweel van schilderkunst, voorstellend een ziek kindje dat bij de moeder bescherming vindt, door Gabriel Metsu, had u ook al eerder gezien. Maar hier ziet u het toch eigenlijk weer hele maal voor het eerst, omdat het met andere werken in de mooi-intieme sfeer van ons museum is opgenomen. „De weesjongen" heet een jongensportret van Jan de Bray, die een Haarlemse meester was, die van 1627 tot 1697 in onze stad werkte. U kunt er even bij denken aan dat andere wees kind, dat twee eeuwen later in dit zelfde huis opgroeide en z'n jeugdherinneringen neerschreef in dat prachtige boek, dat „Jaapje" heet. Op het intérieur van Gerard Terborgh kunt u het kind slechts raden. U ziet wel de moeder, die aan een handwerk bezig is. Zij is gezeten naast een wieg, die echter door een enorm groen stuk stof koepelvor mig overdekt is, zodat de boorling aan ons oog onttrokken wordt. Van onze opvattin gen omtrent licht en frisse lucht zou men in de zeventiende eeuw gehuiverd hebben. Een verzamelaar uit Haarlems omgeving stond, behalve deze Terborgh, twee stuk ken van Jan Steen af, waarop het kind een rol speelt. Als er één schilder is, die het kind in al zijn eigenaardigheden, in zijn verdriet en in zijn vreugde, begrepen heeft en in al zijn natuurlijkheid weerge geven, dan was dat zeker Jan Steen! Zie eens de kinderlijke aandacht van die jon gens op de „tekenles"! Helemaal niet zo natuurlijk zijn de twee kinderportretten van Nicolaas Maes, een beetje raar van proportie met de grote hoofden en nietige ledemaatjes en dan in een soort allegorische stormwind opgeno men. Geen groot mesterwerk, maar echt ontroerend is het lieftallige meisje in een wit jurkje geschilderd door Johan Petrus van Horstok, die in 1745 te Overveen ge boren werd. Deftig zijn de kinder portret jes van Pieter Pourbus, kinderen, die al meer in de grote mensenwereld leven. In de negentiende eeuw zag men het kind niet meer met die eenvoud en vertedering, die men in de gouden eeuw kende. De jon gen, die J. A. Kruseman nu ruim honderd jaar geleden levensgroot schilderde, staat als een zelfbewust heertje voor ons. Dat was dan een opsomming van de meeste schilderijen. Een enorme attractie voor de bezoeker van deze tentoonstelling is natuurlijk, behalve de prachtige kinder meubels, de poppen en klederdrachten, het schitterende poppenhuis, dat de heer en mevrouw RienstraStuivesant uit Laren in bruikleen afstonden. Het is waarlijk iets ongelofelijks té zien hoe in deze miniatuur- copie alles in het echte materiaal is uitge voerd. Het aardewerk, de serviezen, het tafelzilver, de boeken, de vloerkleden, en fin, te veel om op te noemen, is volmaakt mooi op kleine schaal vervaardigd. Dat poppenhuis geeft een beeld van liet huis van de beroemde wonderdokter „astrolo- gus" Ludeman, die men ook zelf aantreft, wonderlijk uitgedost als grootmeester der vrijmetselaars. Het werd gemaakt in 1750 en verkeert in een prachtige staat. In deze tijd van het jaar hoort men in het Frans Halsmuseum meer Frans. Engels cn Duits spreken dan Hollands. Maar deze tentoonstelling zal zonder twijfel zeer vele Haarlemmers trekken, want wie houdt er nu niet van het kind en alles dat tot de wereld van het kind behoort? OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE U vergeet. dat U een bril draagt als U zich een van onze prettig zittende modellen aanschaft. Grote I-Ioutstraat 166 bij de Houtbrug (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Er is Zaterdag een lichte ontspanning van de bloembollenprijzen te constateren geweest. Hiermede is waarschijnlijk een van de wonderlijkste perioden van de bloembollenhandel achter de rug. Het leek wel of alle waarden op hun kop waren gezet. Er werden belachelijk hoge sommen betaald voor de gewoonste handels- variëteiten, die bij millioenen worden geëxporteerd en ongewoon lage prijzen voor de „betere variëteiten", die nog maar kort op de markt zijn en waarvan de export pas in de tienduizenden loopt. De afgelopen week is de zotste geweest die men zich kan herinneren. Een dolle tulpenweek zou men kunnen zeggen. De dwaaste prijs is toegevallien aan de doodgewone huis-, tuin- en keukenbol Bartigon. Er werd Vrijdag veertien cent en meer per stuk op de veiling „gedrukt". Deze variëteit haalde de vorige winter ternauwernood de vijfenhalve cent per stuk. Als deze variëteit in het buitenland voor een dubbeltje per stuk verkocht is, kan men van een knappe ver koper spreken. Er zijn meer van die rare gevallen, Krelage's Triumph is sinds de eerste ver koop omstreeks Kerstmis, toen vier a vijf gulden per honderd normaal was, ge stegen tot elf gulden en meer. Witte tul pen als White Sail en White Virgin, die alleen in het begin van hun loopbaan wat geld hebben kunnen opbrengen, kostten vorige week eveneens tien tot elf gulden! Volkomen ongeloofwaardig klinkt de prijs van de witte hyacint l'Innocence. Zo gauw er in het verleden honderd hya cinten overcompleet waren, kon men erop wedden, dat er negenennegentig l'Inno cence bij waren. De dikke bollen doen nu 52 gulden per honderd, dus meer dan twee kwartjes per stuk! De rose hyacint La Vic- toire steeg in vijf weken tijd van f 27,50 naar f 54,60. Pink Pearl is de duurste hyacint: f 62,60 werd er voor honderd van deze rose variëteit neergeteld. Dit alles zijn prijzen die in het buitenland nooit kunnen worden gemaakt. Winst zit er toch nog wel ergens in, want anders was de gehele streek gedupeerd. Het is niet allemaal even zot. Er zijn namelijk nog wel wat normale gevallen en vele betere variëteiten, die van de winter f 12 tot f 13 per honderd opbrachten en ook naar die waarden in het buitenland werden verkocht, zijn zeer snel in prijs gedaald toen de veilingen eenmaal be gonnen. Maar deze partijen maken niet veel uit op de totale uitslag van de handel, daarvoor zijn ze te klein. Maar het is wel de omgekeerde wereld, dat variëteiten, die vroeger tot de goedkope behoorden, nu wel eens zullen moeten worden vervangen door eertijds als duur bekend staande variëteiten. „Je kunt de bloembollenhandel nooit begrijpen en nooit voorspellen", zeggen kwekers en exporteurs en ze vergeten daarbij dan, dat ieder jaar weer dezelfde verschijnselen in meerdere of mindere mate optreden. Wordt de handel gedwars boomd door het weer. dan treden die ver schijnselen veel sterker op. Want deze on berekenbare handel is dit jaar niet alleen een kwestie van de slechte zomer, het is 99 99 De ondernemende toneelgroep „Puck" heeft Zaterdagmiddag in het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam de première ge geven van het kinderstuk „Jacht op een ponnie" door Miep Bouhuys, de lezers van dit dagblad welbekend als de verzorgster van het tekstgedeelte van de wekelijkse jeugdrubriek. Het is mij een vreugde de verwachting te kunnen neerschrijven, dat de eerste proefneming van de jonge dich teres, wier bundel „Ariadne op Naxos" Een Chinee* nationalistische soldaat staat op wacht op het eilandje Quemoy, enige honderden meters uit de kust van het Communistisch Chinese vaste land (zichtbaar op de achtergrond). destijds met de Reina Prinsen Geerligs- prijs werd bekroond, een succes zal blijken te zijn. Dit debuut betekent meer dan een belofte. Het is doorgaans klinkklaar toneel, waarvan gezegd mag worden mede op grond van de intense en geestdriftige reacties van een grote groep leerlingen van een lagere school dat het wonder wel past in de verbeeldingswereld van het kind. Maar ook volwassenen zullen genoegen beleven aan deze geschiedenis, waarin werkelijkheid en fantasie zo ver makelijk in elkaar verschuiven. De wonderlijke avonturen vloeien voort uit de inblazingen van het zigeunermeisje Rosalita, dat de eenvoudige boer Manus in de waan weet te brengen dat hij een koning is en hem in ruil voor twee door haar metgezellen gestolen paarden haar eigen ponnie geeft, volgens haar zeggen met tovermacht begaafd. Zijn huisgenoten doorzien het bedrog en weten hem er ten slotte toe te bewegen de zeer vermakelijk verlopende strijd met de vrolijke dieven aan te binden. Het exposé in het eerste bedrijf is te indirect en daardoor omslach tig, maar daarna treedt er vrijwel geen moment van verslapping meer op. In tegendeel, met steeds nieuwe vondsten worden de spanning en het daarmee gelijk geschakelde amusement spelenderwijze gevoed. Dit speelse karakter is een niet te on derschatten verdienste. De „schurken" ver liezen geen ogenblik de sympathie en de nagestreefde „verduidelijking van de schoonheid van de realiteit van het leven" doet gelukkig niet al te moraliserend aan. De mooiste inval, die Mies Bouhuys ove rigens heeft gehad, was het gebruik van een eigenaardig melodieus volksliedje, dat zij één keer toevallig tijdens een reis door Spanje opving en dat thans, in uitmun tende arrangementen door Kees Otten, als een soort plezierige verwachtingen wek kend „leidmotief" dienst deed. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan het tweede bedrijf, dat zich des nachts af speelt in een bos, waarvoor Noni Licht veld (die ook de grappige boerderij en de kleurige costuums ontwierp) een sprookjesachtig décor vervaardigde. De jacht op de „witte haas" en de herhalin gen van de hierbij geuite kreten leverden een komisch effect als een verre echo van Molière waarbij men slechts aan „De schelmenstreken van Scapin" behoeft te denken. Niet minder leuk waren de als een rondedans in scène gezette arrestatie van de rovers en de „hongertocht" naar de bruine-bonen-met-spek. Met deze voor beelden moet worden volstaan, al mag een compliment voor de weliswaar wat al te schematische maar zeer lichtvoetige tekst niet ontbreken. Gelijke waardering komt toe aan Eg- bert van Paridon, de regisseur, die met deze wat onzeker begonnen doch al spoe dig dartel verlopende voorstelling een ver rassend goede prestatie leverde. Behalve Jan Hundling (een prima type voor de misleide boer) en Jan Grefe waren het onbekende krachten, die hier voor het voetlicht traden een soort „eigen kweek" als ik het wel heb, gedeeltelijk uit het amateurtoneel afkomstig. Zonder de anderen tekort te doen moeten vooral Pim Mallan (die werkelijk iets van per soonlijkheid demonstreerde) en Leen Jongewaard (als de mannelijke helft van de uit hun leesboekjesbestaan verrezen Ot en Sien) worden genoemd. Hun scho ling mag echter nog bij lange na niet als voltooid worden beschouwd. Aan techniek en toneelroutine ontbreekt nog veel, dat in dit geval gedeeltelijk door een verove rende toewijding werd vergoed. Paul Ko ning maakte een beeld van een ponnie voor dit aardige stuk. DAVID KONING VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd werden 312 vette varkens. Zware geen notering, lichte 186180, sla gersvarkens 194188. zeugen 175170. Han del slepend. Er werden 4 nuchtere kalveren aangevoerd. ook een gevolg van een zeker gebrek aan stabiliteit in de bloembollenteelt zelf. De bloembollenteelt wordt beheerst. Het areaal van tulpen, hyacinten en narcissen staat vast. Bij de stijgende kosten van het bedrijf moet men dus zoveel mogelijk pro fijt trekken van de toegestane te betelen oppervlakte. Heeft een kweker nu een beetje verdiend dan koopt hij variëteiten, die op dat moment nogal hoog in de markt liggen en gaat deze verder telen. De ex porteur daarentegen probeert zoveel moge lijk goedkope bollen kwijt te raken omdat hij daar meer winst op kan maken. Er werken hier dus twee krachten tegen el kaar in, die elkaar slechts zeer zelden ra ken. Soms gebeurt het, dat dure varië teiten goedkoop worden, "doordat er of te veel van wordt geteeld of te weinig is ver kocht en het omgekeerde is ook het geval. Zo onberekenbaar is de handel dus ook weer niet, want men schijnt nogal vrij halsstarrig te zijn in het handhaven van dit systeem Een sterk voorbeeld daarvan kan de dubbele late tulp worden genoemd. Deze tulp heeft meestal de vorm van een pioen, is groot en zelfs te groot voor de lange steel. Zo gauw er water op komt wordt de „bak" te zwaar en de steel breekt af. On danks dat werden hoge prijzen voor deze dubbele late tulpen betaald. Goed gepre senteerd waren ze in het buitenland nog niet. Zij, die waarschuwden voor de ge varen van deze tulp werden uitgelachen en alleen de kwekers, die deze tulpen aan andere kwekers in ons land hebben verkocht zullen winst hebben geteld aan deze teelt. De kwekers die aan de expor teurs verkopen krijgen misschien de in koopprijs terug. De zo geroemde dubbele late tulpen brengen het nu met moeite tot zes gulden per honderd Er zijn er bij, die van twaalf gulden tot dit bedrag zakten. De export vond deze tulpen nog te duur en verkocht er weinig van. Daarbij komt nog de vraag of het buitenland deze tulpen zal accepteren. De narcissen zijn op het ogenblik een vrij normaal artikel. Er doen zich geen excessen in voor en zelfs durfde een schrij ver in een vakblad een verkleining van het narcissenareaal te voorspellen. De expor teurs zullen wel weer winst hebben gezien in de goedkope narcissen en de aanstaan de winter wat meer narcissen verkopen. Zijn er inderdaad minder narcissen opge plant, dan kunnen wij het volgend jaar misschien weer schrijven „De dwaze nar- cissenweek, waarin alle waarden op de kop schijnen te zijn gezet schijnt nu achter de rug te zijn ADVERTENTIE 1 HOLLANDIA B R- O N W A t R 100*/. NEDERLANDS' De H.F.C.-tentoonstelling, die in de Vleeshal te Haarlem gehouden wordt, trox gisteravond ruim tweehonderd bezoekers. De expositie is nog tot en met Donderdag avond geopend van 19 tot 22 uur. De toe gang is vrij. ^®OCOOOOCOOOOOOOOCOOOQöOOCOOOOOOOOOCOOOOQ3KOOi>OOOCOOOOC Wij maken de deelnemers aan de schaakontmoeting tussen de lezers van Haarlems Dagblad O.H.C. er op attent, dat de schaakwedstrijden Donderdag avond om precies acht uur in het ge bouw Zang en Vriendschap, Jansstraat 70, Haarlem, zal beginnen. Men behoeft geen eigen borden en stukken mede te nemen. Diegenen, die willen meedingen naar een van de be schikbaar gestelde prijzen wordt ver zocht de te spelen partij te noteren. xxxxxoooooooooo^xcooccococooooooooxooococcoocooooooco

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9