Voorstel tot vrije loonsverhoging van zes procent thans naar organisaties Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Straatsburg werkt met ruime begrippen Londen treedt weer handelend op in Europese zaken Compromis in loonberaad Veronderstellingen: Belastingverlaging in de Millioenennota, huurverhoging niet voor 1955 Kameraadschap uit de oorlog herleeft Moskou acht tijd rijp voor conferentie Stakers in tunnelbouw vergaderen weer Het woord is aan Negentig Katwijkers lijden aan paratyphus Ook Dulles overweegt Europese tournée Duits jacht had averij Washington versterkt Stille Oceaan-vloot Oogst baart Belgische boeren zorgen Perzisch defensieplan werd verraden Stap naar vrijere loonvorming Tiro maakt niet veel kans bij de UNO en elders Voorwaarden aanwezig voor een vreedzame regeling Bode wijdde zich aan onwillig tapijt Ook twee gevallen in Valkenburg Sunarjo zal Nieuw-Guinea voor de UNO bespreken Schermutselingen bij Quemoy houden er geen verband mee Defensie-resolutie heeft niet aller instemming Regen en veel wind Strategie in het Midden-Oosten moet omgewerkt worden Weerrapport 69e JAARGANG No 57 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 2 9 8e J A A R G A 1 G is o - Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) Dinsdagmiddag heeft het bestuur Van de Stichting van den Arbeid het beraad over de loonhoogte hervat. De bespreking heeft tot een gemeenschappelijke conclusie inzake een voorstel geleid dat de vertegenwoordigers van de centrale organisaties ieder in hun eigen kring zullen verdedigen. Verwacht mag worden dat aanstaande Vrijdag een beslissing ter kennis van de regering zal kunnen worden gebracht. Naar mag worden aangenomen omvat de bovengenoemde ..gemeenschappelijke conclusie" een loonsverhoging van een percentage, dat tussen de zeven van de vakverenigingen en de vijf van de werkgevers ligt, dus zes procent. De vraag was echter, of het een verplichte loonronde zal worden. Naar alle waar schijnlijkheid is dit niet het geval, doch zal de zes procent loonsverhoging facultatief worden gesteld, zodat het dus een loonsverhoging-vergunning wordt. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Het compromis, dat thans bereikt is tus sen werkgevers en werknemers in de Stichting van den Arbeid, naar alle waar schijnlijkheid inhoudende een vrijwillige loonsverhoging van zes procent, vormt een eerste stap naar vrijere loonvorming, aan gezien per bedrijfstak zou moeten worden onderhandeld tussen werkgevers en werk nemers over de toepassing der zes procent verhoging. Uiteindelijk zou het dan aan de Rijksbemiddelaars zijn om, indien in de bedrijfstak geen overeenstemming zou kunnen worden bereikt, een beslissing te nemen. De gang van zaken is thans, dat binnen de kringen van werkgeversorganisaties enerzijds en werknemersorganisaties an- derszijds nader beraad over het bei-eikte compromis zal volgen. Intussen heeft het N.V.V.-bestuur zich reeds met dit compro mis accoord verklaard. Vrijdag komt de Stichting van den Arbeid weer bijeen met de bedoeling, een voorstel in de zin van het bereikte compromis te formuleren en aan de regering voor te leggen. Deze rnoet dan beslissen, of zij het voorstel wil aanvaar den, om vervolgens de directieven aan de Rijksbemiddelaars voor te leggen die dan uiteindelijk hun beschikking hebben vast te stellen. De zeggenschap der regering in zake lonen berust namelijk nog steeds op het besluit Buitengewone Arbeidsverhou dingen 1949. Wat betreft de huurverhoging en de be lastingverlaging mag men aannemen, dat enige vooraanstaande figuren uit werk gevers- en werknemerskringen strikt ver trouwelijk zijn ingelicht over de plannen der regering dienaangaande, waarbij de inhoud van de millioenennota van belang is. Het zou namelijk niet verbazen, wanneer de nieuwe begroting reeds belastingver laging zou te zien geven. Deze begroting wordt officieel bekendgemaakt op Dinsdag 21 September, na de opening van het nieuwe parlementaire jaar. Men mag aan nemen dat de huurverhoging in ieder geval niet voor 1 Januari 1955 of misschien later zal ingaan. NEW YORK (AFP) De UNO-verte- genwoordiger van Indonesië Sudjarwo heeft aan de correspondent van AFP verklaard, dat hij de brieven, die Hasan Muhammad Tiro aan minister-president Ali Sastroa- rnidjojo en aan de „New York Times" heeft gezonden „ongelukkig" acht. Tiro's aan kondiging dat hij diplomatieke vertegen woordigingen van de „Islamietische repu bliek Indonesië" in de gehele wereld zal vestigen vond Sudjarwo „fantastisch". De „Islamietische republiek Indonesië" is in werkelijkheid de Darul Islam. Sudjarwo zei dat Tiro niet meer kan doen dan een ver zoek naar de UNO-commissie van de men selijke rechten zenden zonder enige waar borg dat het behandeld zou worden. Tiro's delegatie kon niet tot de UNO toegelaten worden om te worden gehoord, daar dit al leen geschiedt met delegaties die een grond wettelijke regering vertegenwoordigen en lid zijn van de UNO. MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Dins dagavond te Moskou een verklaring uitge geven, waarin onder meer wordt gezegd dat, nu het plan voor het instellen ener Europese Verdedigingsgemeenschap is mis lukt, „de voorwaarden aanwezig zijn voor een vreedzame regeling der internationale vraagstukken". Er wordt gewezen op de Geneefse conferentie, „die leidde tot een beëindiging der vijandelijkheden in Indo- China". Van de „nog te regelen internationale vraagstukken" worden de Aziatische ge noemd, waarbij de vraag wordt gesteld „in hoeverre gebruik zal worden gemaakt van de thans bestaande gelegenheid, om tot een nieuwe vermindering der internationale spanning te komen". De Zuid-Aziatische Verdragsorganisatie wordt vergeleken met de N.A.V.O. „Beide organisaties zijn volslagen in strijd met doeleinden en beginselen van de UNO. „Ook voor Zuid-Oost-Azië evenals voor Europa geldt dat de bewoners van dit gebied zich slechts volledig veilig kunnen gevoelen door waarborgen en een gemeen schappelijk streven van alle Zuid-Oost- Aziatische staten, ongeacht de wijze hun ner maatschappij-inrichting, en zonder dic tatoriale wilsoplegging of inmenging van buitenaf". „De Zuid-Oost-Aziatische verdragsorga nisatie is in feite een blok van koloniale mogendheden, die de Zuid-Oost-Aziatische landen de rol hebben toebedeeld van ver schaffers van grondstoffen voor de Ame rikaanse oorlogsindustrieën". Het „anti- Comintern-verdrag (de vooroorlogse „drie hoek" Duitsland, Italië en Japan) berustte op dezelfde grondslagen, waarop het stre ven van hen, die een „politiek van kracht" voorstaan, is gegrondvest". Er wordt „ge poogd Laos, Cambodja en Zuid-Vietnarn op de een of andere wijze bij de plannen te betrekken, daar in de inleiding van het verdrag over deze landen wordt gespro ken". Dit wijst erop, dat er naar wordt ge streefd uitvoering der bepalingen van de Geneefse overeenkomst te verhinderen. Ruim 300 stakende arbeiders bij de tunnelbouw te Velsen hebben vanmorgen in Thalia te IJmuiden een vergadering be zocht. waarop verslag is uitgebracht van het bezoek van een delegatie aan het col lege van Rijksbemiddelaars en tevens is besloten de staking voort te zetten. De de legatie deelde mee door twee personen van het college te zijn ontvangen. „Het colle ge", aldus de delegatie, „heeft de loonsver hoging nog nimmer van de hand gewezen, daar nog geen voorstel werd ontvangen De arbeiders kunnen via de erkende bondsbesturen en de Stichting van de Ar beid een voorstel doen, waarna het college oordeelt. Volgens de delegatie had het college geen bezwaar tegen de looneis van 10 procent. Op vergaderingen die de erkende bonden vanmiddag houden zal in overleg met de stakingsleiding naar een zo snel mogelijke oplossing van het conflict worden gezocht. Morgen wordt een nieuwe stakersverga dering gehouden, daar deze het beslissende woord Van onze correspondent in Londen) Edens bliksemtournée door klein Europa is het overtuigende bewijs dat Groot- Brittannië zich in de Europese politiek niet langer kan beperken tot toekijken. Het is in zekere zin mede schuldig aan de val van de Europese Verdedigingsgemeenschap en het moest daarom wel handelend optreden. Eden is bovendien op stap gegaan om te voorkomen dat enig haastig gebakerd plan voor Duitse bewapening achter de rug van Frankrijk om tot stand zou komen. Want al zijn de Fransen op het ogenblik in som mige opzichten de „kwaje Pier", de Brit ten voelen er niets voor zonder Frankrijk in zee te gaan. Zó iets zou politiek en stra tegisch onaanvaardbaar zijn. Het zou een wanhoopsdaad betekenen. De kern van de Britse politiek blijft een Frans-Duitse ver zoening. Nu het struikelblok van een boven-nationaal gezagsorgaan door Frans toedoen uit de weg is geruimd, valt het de Engelsen lichter spijkers met koppen te slaan. Eden heeft zijn gastheren niet met lege handen opgezocht. Londen had een plan achter de hand voor net geval de EVG mocht mislukken. Groot-Brittannië stuurt aan op een compromis tussen de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie en een nauwere Europese organisatie. Vandaar de oprakeling van de Westelijke Unie van 1948, die zo goed als in het vergeetboek geraakt was. Eden wil het opstapje van het Brusselse verdrag gebruiken om de sprong der Duitsers naar de NAVO aan- Vrijdag zal de minister van Binnenlandse Zaken, dr.Beel, het „Jan van Hoof" monu ment onthullen, dat gisteren aan de Nij meegse zijde van de brug over de Waal is geplaatst. Het monument is ontworpen en vervaardigd door de Amsterdamse jour nalist en beeldhouwer Marius van Beek, die als redacteur kunst en opmaakredac teur is verbonden aan een der landelijke bladen. Het beeld stelt voor een jonge man, die de gehavende driekleur met zich meedraagt. Op de foto ziet men Marius van Beek bezig op de sokkel van het monument. Dinsdagavond werden in het Rijksmuseum te Amsterdam de le den van het congres voor voedseldeskun digen officieel door B. en W. ontvan gen. De in fraai uniform gestoken stadhuisbodes hadden daarbij de taak toe te zien dat de plechtig heid ongestoord ver liep. Bij toezien bleef het voor de bode op de foto niet. Het gro te karpet kronkelde herhaaldelijk op. Om te voorkomen dat de gasten struikelden moest de bode zich dan ook telkens in het stof buigen en het onwillige tapijt rechttrekken, welke bezigheid hij blijkens de foto met ernst en toewijding verrichtte. Al lijkt het er bijna op, of hij bezig is zijn beschermelingen een beentje te lichten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Mark Twain Wanneer de hond eens mans tegen hem in opstand komt is het tijd voor zijn vrouw om haar koffer te pakken en naar haar moeder terug te gaan. Een onderzoek heeft thans uitgewezen, dat de besmettelijke ziekte, die in Katwijk aan de Rijn verscheidene personen heeft aangetast, paratyphus is en geen typhus. Inmiddels is deze ziekte gisteren bij nog meer personen geconstateerd. Er zijn in Katwijk aan de Rijn thans ongeveer negen tig paratyphus-patiënten. Ook in het nabij gelegen Valkenburg is deze ziekte bij twee personen waargenomen. Twintig ernstige patiënten zijn in het ziekenhuis te Leiden opgenomen. De an dere patiënten worden thuis verpleegd. NEW YORK (AFP) Mr. Sunarjo, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, zal zelf het plaatsen van de kwes- tie-Nieuw-Guinea op de agenda van de Al gemene Vergadering van de UNO verdedi gen. Sudjarwo, de UNO-vertegenwoordiger van Indonesië, heeft een beroep gedaan op alle „democratische en anti-koloniale UNO- leden en in het bijzonder op de Verenigde Staten, om het verzoek van Indonesië te steunen". Sudjarwo richtte zich tegen „het zenden van Nederlandse troepenverster kingen naar West Nieuw-Guinea" Hij noemde dit „ongepast op een ogenblik, dat de kwestie over de souvereiniteit van West Nieuw-Guinea ter behandeling voor de UNO wordt gebracht". nemelijker te maken. Het plan schijnt een zuiver Brits initiatief te zijn. In Londen stelt men met voldoening vast dat Ade nauer bereid is de negenmogendhedencon- ferentie te aanvaarden. Blijkbaar omdat ondanks het plan tot opneming van de bondsrepubliek in de Westelijke Unie, de nadruk op het NAVO-verband blijft lig gen. De snelste weg naar de Duitse souve reiniteit en de gelijktijdige verwezenlijking van een Europees defensieplan loopt over de NAVO. Het is Eden erom te doen de tegenstelling tussen de beperkte Europese oplossing de oorspronkelijke EVG en de Atlantische gemeenschap te over bruggen. Het tussenstation „Brussel" kan vooral in psychologisch opzicht nuttig zijn. Speciale waarborg De uitbreiding van het Brusselse pact heeft bovendien practische betekenis, om dat 't de Britten nauwer aan Europa bindt. In het NAVO-verdrag is de onderlinge ge wapende hulp niet zo dringend voorge schreven als in het verdrag van Brussel. Een speciale waarborg zal misschien nodig zijn om bij opneming van de bondsrepu bliek in de Westelijke Unie het defensief karakter te onderstrepen wegens het ge vaar, dat West-Duitsland in Oostelijke richting opdringt. Opneming van Italië in de Westelijke Unie werd destijds reeds door Ernest Bevin overwogen. Het verdrag van Brussel schrijft gener lei beperking van de nationale strijdkrach ten der deelnemende landen voor. Een be perking van de Duitse bijdrage moet bin nen de NAVO worden gevonden. Er moet een beperking komen waaraan alle NAVO- landen zich diienen te houden, zulks om Duitsland niet in een uitzonderingspositie te plaatsen, óf Duitsland zal vrijwillig zo'n positie aanvaarden. Londen betwijfelt of dit laatste mogelijk en wenselijk is. Eden schijnt het plan te hebben geop perd om alle Duitse strijdkrachten onder gemeenschappelijk opperbevel te plaatsen en om wederzijdse controle op de bewape ning uit te oefenen. Dit laatste vooral om Parijs gunstig te stemmen. Duitsland be hoeft zich in dat geval niet tekort gedaan te achten, omdat het geen overzeese ver plichtingen heeft, waarvoor andere landen strijdkrachten moeten vrij houden. Beper kingen op het maken van atoomwapens en gifgas houden geen onderscheid in, omdat zij voortvloeien uit Duitslands vooruitge schoven positie. Doordat Londen niet bereid was deel te nemen aan het gedurfde E.V.G.-project, kon het weinig anders doen dan op een afstand raad geven. Nu is alles veranderd. Thans opent zich het vooruitzicht, dat de samenwerking met de Engelsen weer ge schiedt in een sfeer van kameraadschap, zoals deze in de oorlogsjaren bestond. Er zijn aanwijzingen dat Eden dit op zijn tocht tenminste tot en met Rome reeds heeft bereikt. In de Franse hoofdstad, waar het verzet tegen de Duitse herbewapening het krach tigst is, zal Eden waarschijnlijk de zwaar ste onderhandelingen moeten voeren. De eerste niet-officiële Franse reacties op be richten omtrent het Britse plan voor uit breiding van het huidige pact van Brussel tot West-Duitsland en Italië zijn gunstig. Bondskanselier Adenauer heeft Dinsdag tot zijn parlementaire aanhangers gezegd, dat Eden zijn aanspraak op volledige West- Duitse souvereiniteit geheel en al had ge steund. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, overweegt ernstig het aanstaande weekeinde naar Londen, Parijs en Bonn te vliegen voor besprekingen over de bewa pening van West-Duitsland. Zijn collega Eden is vandaag in Parijs aangekomen, na in Brussel, Bonn en Rome instemming te hebben ontmoet met zijn plan voor herbe wapening van West-Duitsland binnen de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en het verdrag van Brussel. Reddingsbrigade van Zandvoort gealarmeerd, maar boot voer naar IJmuiden Vanmiddag niim twaalf uur is het Duitse jachtje „Dea" met gescheurde zeilen en averij in de haven van IJmuiden binnen gelopen. De schipper had, toen de boot Noordwijk en Zandvoort passeerde, de rode vlag in de mast gehesen, ten teken dat er gevaar dreigde. De boot is naar IJmui den kunnen doorvaren. Omstreeks negen uur vanmorgen werd het jacht reeds voor de kust van Noordwijk aan Zee gesignaleerd; het voer door en daarom werd de Zandvoortse red dingsbrigade gewaarschuwd om op haar hoede te zijn. De bemanning van de motor reddingboot „C. A. A. Dudok van Heel" be gaf zich naar het strand. Om kwart over elf-, zag men een kleine boot passeren en in de mast hing een rode vlag. Ook zag de exploitant van de uitzichttoren de boot en hij waarschuwde de reddingsbrigade. Daar het zicht slecht was door de regen kon men het schip niet goed onder scheiden. De „C. A. A. Dudok van Heel" is uitgevaren in de richting van de Zeeweg v.i'.'i Ovexween. Inmiddels waren ook de politie van Bioemendaal en Velsen gewaar schuwd. Het jacht is echter op eigen kracht naar IJmuiden gevaren. Het bootje had drie man aan boord. In IJmuiden was de „Neeltje Jacoba" ter assistentie uitgevaren. WASHINGTON (AFP/Reuter) Een woordvoerder van het Amerikaanse depar tement van Marine heeft bekend gemaakt, dat in de loop van de volgende vier maan den het vliegdekschip „Midway'" en zes tien torpedobootjagers van de Atlantische vloot aan de Stille Oceaanvloot toegevoegd zuilen worden om het evenwicht tussen de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in beide oceanen te verzekeren. De woordvoerder zeide, dat tussen deze maatregel en de si tuatie langs de kusten van communistich China geen enkel rechtstreeks verband be staat. Van ambtelijke zijde te Washington is vèrklaard, dat de Stille Oceaanvloot op het ogenblik vijftien vliegdekschepen, ongeveer tien kruisers, 125 torpedobootjagers en zes tig duikboten omvat. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Defensie heeft verklaard, dat de wapenzendingen aan nationalistisch China gewoon doorgaan. Tot op heden zijn nog geen goederen op Quemoy afgeleverd en het Pentagon heeft geen instructies ont vangen om uitrusting naar Quemoy te ver schepen. Van welingelichte zijde te Taipeh op For mosa is vernomen, dat in allerijl verster kingen gezonden worden naar Quemoy voor een offensieve actie tegen de communisten in het gebied van Amoy. De eerste verster kingen zouden de vorige week reeds gear riveerd zijn. (Van onze correspondent in Brussel) De zeer regenachtige zomer heeft in Bel gië, voornamelijk in de Waalse provincies, slechte oogsten tot gevolg. Men vreest dat België dit seizoen grote hoeveelheden granen, voedex-granen, aardappelen, enzo- vooii; moet invoeren. De handelaars en de graanmolens vragen op het ogenblik reeds een franc per kilo om het graan, dat de boeren inleveren, te drogen. De prijs, wel ke gemiddeld 36 gulden per zak van 100 kilo bedraagt en door de regering gegaran deerd is, ligt echter vrij hoog, waardoor dit verlies niet zwaar kan worden ge noemd. Veel tarwe is geschoten, en in de Ardennen staat de haver nog groen op de velden. De aai-dappelen brengen record- oogs-jn op, maar ongeveer dei-tig percent gaat verloren door verrotting. Bovendien is het watergehalte van de aardappelen te hoog. De vergeling van de suikerbieten be let de groei van dit belangrijke gewas. De bieten hebben een lager suikergehalte dan vorig jaar, dat buitengewoon goed was voor de telers. Toen had de Belgische land bouw in het algemeen een gunstig jaar. De verkoop van melk bedroeg 50.000 ton meer dan in 1952 en de boterproductie steeg met twaalf millioen kilo. In 1953 betaalde de Belgische landbouw 228 millioen gulden aan lonen, 300 millioen aan pachten en 220 millioen aan meststoffen. (Bijzondere correspondentie) STRAATSBURG, Woensdag. Terwijl de Engelse minister van Buitenlandse Za ken, Eden, in Europa rondreist met een plan voor Europese defensie met mede werking van Duitsland, heeft men zich hier met hetzelfde probleem bezig gehouden. Dat gebeurde in een commissie uit de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, dus in Europese parlementaire kring. Gisteravond is een ontwerp-resolutie vastgesteld, die Vrijdag in openbare be handeling zal komen. In de commissie is geen enkele stem tegen het ontwerp uitge bracht. Maar wel hebben verscheidene leden zich van stemming onthouden, zij het op verschillende gronden. Om te beginnen de Zweden en de Ieren, die zich ais „neu tralen" in defensiekwesties altijd onthou den. Dan de Duitse socialisten, die nu een maal meer afwijkende denkbeelden om trent de Europese politiek hebben. En dan wat het ernstigste is de Engelsen. Aanvankelijk zou een Engelse conservatief MacLay namens de politieke commissie in die Raadgevende Vergadering, de ontwerp resolutie inleiden. Maar nu hijzich van stemming heeft onthouden, is die taak aan de Belgische socialist Bohy overgedragen. Het ontwerp behelst de volgende zeven punten: De verwerping van de E.V.G. mag niets afdoen aan de organisatie van de de fensie, noch aan de pogingen om tot een verenigd Europa te komen; handhaving en versterking van het Atlantisch Verbond; zoeken naar nieuwe vormen voor admini stratieve en technische integratie van de Europese strijdkrachten, gelegerd op het vasteland, zulks binnen de NAVO. Aan deze integratie zouden dan ook moeten deelnemen Groot-Brittannië en West- Duitsland evenals de andere statenleden van de Raad van Europa buiten de zes van Klein-Europa; politieke en administratieve versterking van de NAVO in het bijzonder door overeenkomsten op lange duur aan gaande de wederzijdse controle op de strijdkrachten gelegerd op het vasteland; instelling van een orgaan voor politieke leiding en een Europese parlementaire controle. Een en ander met volkomen ge lijkheid van rechten en verantwoordelijk heden tussen de deelnemende staten; ge noemde beginselen moeten in een acte worden vastgelegd en die als protocol bij het Noord-Atlantisch Verdrag worden ge voegd; aanspraken en verzoeken van ge legenheden om in Atlantisch verband met de voortgezette Unie te onderhandelen, in het bijzonder over Duitslands hereniging en een geleidelijke, algemene en gecontro leerde ontwapening, evenwel zonder dat die onderhandelingen op enigerlei wijze de versterking van de Europese veiligheid vertragen. Het bezwaar van de Engelsen richt zich tegen het vijfde punt. Dat laat te veel mo gelijkheden open vinden zij. Het zou inder daad kunnen leiden tot een door de Engel sen steeds afgewezen' bovennationale ge meenschap. Iets wat minder vérstrekkend is kan men er echter ook op baseren. Het K.N.M.I. deelt mede: Een matige Zuid-Westelijke luchtstroom heeft in de afgelopen dagen het weer in ons land een wisselend karakter gegeven, waarbij en kele buien tot ontwikkeling kwamen. Vooral boven de Noordzee, waar de zee watertemperaturen nog 16 tot 17 graden zijn, ontstonden buien. Vele gingen met onweer gepaard. De buienactiviteit nam gisteren echter sterk af door de nadering van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Intussen is op de oceaan de luchtcireulatie sterk gewijzigd. Een depressie, die zich heeft afgesplitst van de oude tropische cycloon, die langs de kust van Amerika en Canada grote schade aanrichtte, verplaat ste zich snel in de richting van Schotland. Het koudefront van de depressie beweegt zich vrij snel over de Noordzee en brengt in ons land regen. Op de oceaan is reeds een nieuwe storing verschenen die op nieuw zeer snel naar het Oosten koerst en die opnieuw in onze omgeving regen zal veroorzaken. Daar verwacht mag worden dat de depressie-activiteit boven de oceaan toeneemt en de situatie gunstig is voor een snelle Oostelijke beweging van deze de pressie krijgt het weer in de komende da gen een onstandvastig karakter met perio den van regen en veel wind. TEHERAN (Reuter/AFP). Van ge zaghebbende zijde wordt te Teheran ver nomen dat de bijzonderheden van alle nieuwe wapens, die Perzië binnenkwamen, door de communistische militaire spion- nage-organisatie in Perzië onverwijld ter kennis van de Sovjet-Unie wei-den ge bracht. Eerste modellen van bepaalde nieu we Amerikaanse wapens werden zelfs naar Rusland doorgezonden. De spionnen hiel den zich op de hoogte van beraadslagingen tussen de Pei-zische generale staf en leden der Amerikaanse militaire missie, die sinds 1947 in Perzië vertoeft. Uitgewisselde rap porten werden herhaaldelijk onderschept. Men meent, dat een algehele omwerking der strategische plannen noodzakelijk is. Niet slechts voor Perzië, doch waarschijn lijk ook van die der andere landen van het Midden-Oosten. De beveiligingsmaatrege len zullen verscherpt woi-den. Generaal Bakhtiar, de militaire gouver neur van Teheran, heeft bekend gemaakt, dat 130 communisten, drie officieren, le den van de technische staf en het admi nistratieve personeel van de olieraffinaderij te Abadan zijn aangehouden. Volgens berichten uit Abadan stonden de gearresteerden in verbinding met commu nistische cellen in het sjeikdom Koweit, aan de overzijde van de Perzische Golf. Zij beschikten over vliegtuigen en illegale landingsterreinen voor het onderhouden van hun verbindingen. De Perzische minister van Oorlog, gene- raal-majoor Haydayat, heeft meegedeeld, dat er een einde is gemaakt aan dertien jaar communistisch samenzweren bij het leger, de politie en de luchtmacht. (Der tien jaar geleden, in Augustus 1941, werd Perzië door de Sovjet-Unie bezet). „Som mige gearresteerde officieren hebben reeds hun misdaad uitgewist met hun eigen bloed", zo zei hij. De meeste van de 434 ge- arresteerde officieren hebben bekend en om clementie gevraagd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand sS w, u ca 07 UJ st S'S S5£ C ra se Stockholm zwaar bew. ZW 3 18 0 Oslo nevel zw 3 15 0 Kopenhagen licht bew. zw 5 16 7 Amsterdam regenbui zzw 9 17 0,1 Londen motregen zzw 10 17 0.1 Luxemburg mist wzw 3 16 0,4 Parijs licht bew. O 2 19 0 Bordeaux mist O 2 16 1 Grenoble regen NW 8 20 42 Nice zwaar bew. windstil 26 0 Genève regen windstil 16 24 Ztirich regen WZW 3 20 7 Locarno onweer O 2 24 41 Berlijn nevel wzw 2 18 3 Frankfort nevel zw 3 18 2 München regen zw 1 18 1 Rome licht bew. O 2 26 0 Ajaccio zwaar bew. ONO 3 30 0 Neerslag laatste 24 uur comrmwxo- nyy^occ,-xy^xyr>rrrrxrxx.<yx>- OOOOMOOOOOOOCT' VRIJ VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen vrij veel bewol king mef tijdelijk, vooral in het Noor den van het land wat lichte regen of motregen. Vrij krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Min der koude nacht. Morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. 16 September Zon op 6.15 uur. onder 18.55 uur. Maan op 20.00 uur. onder 11.26 uur. Maanstanden 19 Sept. 12 11 uur; Laatsle kwartier 27 Sept 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 September Hoog water: 5.41 en 18.04 uur. Laag water: 1.36 en 13.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1