Dulles komt heden in Bonn en reist via Londen weer terug Parijs is ontstemd omdat het gepasseerd wordt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Londen is beducht dat Dulles roet in het eten zal gooien Eden kan Mendès-France niet tot grote spoed bewegen Bonn verbeidt Dulles' komst met spanning President Sukarno wil tweede vrouw nemen Met Bonn in zee zonder Frankrijk „Tunnelbouw zou weer kunnen beginnen" Parijs heeft een plan-op-lange-termijn Ook C.N.V. accoord met zes percent Meer inhoud en kracht voor de Europese Raad Het woord is aan Lesvliegtuig neergestort; piloot gedood Mao zal China in het Sovjet-spoor leiden 69e JAARGANG No 58 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 2 Oplossing van Duitse kwestie in beslissend stadium Vrouwenorganisatie protesteert Achttien nieuwe gevallen van paratyphus in Katwijk Erkende bonden zeggen: Ontslagen brandweer bluste toch Loonberaad Straatsburg Operaties tegen Amoy en omgeving hervat Boeren sleurden tweede man uit brandend wrak Vijfjaren-plannen aangekondigd Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter/A.F.P.) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is gisteravond per vliegtuig uit Washington naar Bonn vertrokken voor besprekingen over de Duitse herbewapening. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken maakte bekend, dat Dulles aan Mendès-France en aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland, België, Luxemburg en Italië een boodschap heeft gezonden, waarin hij zegt door gebrek aan tijd genoodzaakt te zijn zich te beperken tot een bezoek aan Bonn en Londen. Hij hoopte de andere ministers „te zijner tijd" te ontmoeten. De Amerikaanse senaat had voor zijn reces de vorige maand met algemene stem men besloten, dat in dit geval stappen zouden moeten worden gedaan om Duits land zijn souvereiniteit terug te geven en het in staat te stellen, bij te dragen tot het bewaren van de internationale vrede en veiligheid, aldus de verklaring van Dulles. BONN (A.N.P.) De West-Duitse hoofdstad bereidt zich in een uiterst ge-# spannen atmosfeer voor op de verrassende' Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard dat Dulles zich in Londen op de hoogte wil stellen van het inzicht van zijn Britse collega Eden en van de standpunten der andere ministers, zoals deze aan Eden op zijn recente bezoeken aan Europese hoofdsteden ter kennis zijn gebracht. Van Amerikaanse zijde wordt verklaard dat Dulles' bezoek aan Londen vooral ten doel heeft nadere gegevens te verkrijgen over het Britse voorstel om West-Duitsland en Italië te doen toetreden tot de Westerse Unie, die in de eerste plaats was bedoeld als waarborg voor Frankrijk en andere West-Europese landen, voor het geval er een nieuwe Duitse dreiging zou ontstaan. Dulles wil in de eerste plaats weten of Edens voorstel een aanvulling zal zijn van het verdrag van Brussel, of wat hiervoor in de plaats zou moeten komen. Kort voor zijn vertrek verklaarde Dul les, dat later in de maand waarschijnlijk een Europese bijeenkomst zal worden ge houden waaraan de afgevaardigden van een aantal belanghebbende landen zouden deelnemen. Dulles hoopte dan een verdere en bredere gedachtenwisseling te hebben. Dulles gaf te kennen, dat zijn plannen voor de Algemene Vergadering van de UNO geen gelegenheid lieten voor overleg met de leiders van de andere EVG-landen. Hij vertrok naar Europa in verband met het vraagstuk, ontstaan door het in ge breke blijven van Frankrijk, het verdrag te bekrachtigen dat de Duitse souvereini teit zou hebben hersteld en Duitsland in een Europese Verdedigingsgemeenschap zou hebben betrokken. DJAKARTA (United Press) De In donesische vrouwenorganisatie „Perwari" heeft een open brief geschreven aan het blad „Indonesia Ray'a", waarin president Sukarno ervan wordt beschuldigd tegen de wil van zijn vrouw een tweede vrouw te willen huwen. Mohammedanen hebben het recht vier vrouwen te huwen, mits de eersten hier geen bezwaar tegen maken. Sukarno is getrouwd en vader van drie kinderen. Zijn oog zou nu zijn gevallen op mevrouw Suwondo, uit Salatiga op mid- den-Java, zelf moeder van vijf kinderen. Zij zou bereid zijn haar man te verlaten om zich bij de president te voegen. De vrouwenorganisatie schrijft dat een dergelijke gang van zaken het prestige van de president aantast. De huidige echt genote van de president was niet op de hoogte van deze liaison. Zij zou zelfs be reid zijn van hem te scheiden indien hij zijn zin zou doordrijven. De Indonesische vrouwen-organisaties zouden bijeengeroepen zijn om de kwestie Vrijdag te bespreken. Wanneer andere or ganisaties zich bij Perwari aansluiten, zou dit de eerste openbare critiek geleverd op de president zijn, sinds hij zijn ambt aanvaardde. Zijn huidige echtgenote, me vrouw Fatmawati Sukarno, is zijn tweede vrouw. Hij is van zijn eerste vrouw vóór de tweede wereldoorlog gescheiden. Niemand in levensgevaar Het aantal gevallen van paratyphus in Katwijk aan de Rijn is gestegen tot 108. De plaatselijke medici verwachten dat het in de komende dagen nog wel groter zal worden. Van de patiënten worden er thans 26 in het academisch ziekenhuis te Leiden verpleegd. Liefst zou men, ter voorkoming van herinfectie, alle patiënten naar het ziekenhuis brengen, maar met het oog op de plaatsruimte is dat niet mogelijk. Wel zal er vandaag in Leiden wat meer ruimte vrijkomen. Er is een ernstig parathyphusgeval in Leiden, maar bij geen der patiënten hoeft, naar het zich thans laat aanzien, voor het leven gevreesd te worden. komst van Dulles, die morgenochtend al weer naar Londen zal vertrekken om daar Churchill en Eden te ontmoeten. Allerwege wordt van een politieke sen satie van de eerste rang gesproken en poli tici, diplomaten en journalisten vragen zich af, wat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken tot zijn opzienbarende stap kan hebben doen besluiten. Het „Bundeshaus" van Bonn, waarin de parlementsleden zich met tamelijk veel rumoer opmaakten voor het debat over de „affaire-John", is tot een broedplaats van speculaties geworden. Op aller lippen ligt de vraag: „Wat komt Dulles doen?" In regeringskringen gelooft men, dat Dulles' bezoek de oplossing van het Duitse vraagstuk in een beslissende fase heeft ge bracht. Men verwacht dat Dulles over alle bezwaren wil heenstappen en de moeilijk heden eerst aan de orde zou willen stellen, wanneer de Duitsers eenmaal souverein zijn. De bondsrepubliek zal in dat geval, zo wordt in Bonn verzekerd, bereid zijn vrijwillig van eenmaal verkregen souve- reine rechten afstand te doen. Opgemerkt wordt, dat ook de huidige politieke moei lijkheden, die dr. Adenauer ondervindt, zulk een geste dringend noodzakelijk zou den maken. Dulles arriveert in Bonn op een ogenblik, waarop de binnenlandse spanning voor het éérst sedert lange tijd tot ernstig verlies van het prestige dei- bondsregering heeft geleid. De verliezen, die dr. Adenauers partij in de verkiezingen van Sleeswijk-Holstein heeft moeten incas seren, worden hier als een teken aan de wand beschouwd. (Van onze correspondent in Londen) Ook Londen is misnoegd over Dulles' plotselinge komst naar Bonn en het demon stratief negeren van Frankrijk. Zijn reis geschiedde blijkbaar nadat de resultaten van Robert Murphy's bezoek onbevredigend werden geacht. Londen vreest dat Dulles juist op het ogenblik van de hoogst delica te besprekingen tussen Eden en Mendès- France roet in het eten gooit. De juichto nen over Edens successen zyn in mineur- klanken veranderd. Men vraagt zich af of thans het ogenblik is aangebroken dat Washington zyn politiek jegens Europa radicaal gaat herzien, waarmee het destyds dreigde ingeval geen eenheid tot stand zou komen. Men gelooft niet dat de Verenigde Staten Europa zonder meer in de steek zullen la ten, maar wel dat militaire steun aan be paalde landen sterk zal verminderen en dat Washington thans de tyd gekomen acht om alles op één kaart te zetten, namelijk de bewapening van een souverein Duitsland, al of niet binnen N.A.V.O.-verband. De vraag is of Washington bereid is Frankrijk langer te ontzien. Het lijkt er op alsof Dulles door zijn bezoek aan Bonn de sterkste druk op de Fransen wil uitoefenen ot dat hij alle hoop reeds heeft opgegeven op Franse inschikkelijkheid. Ook als Frankrijk het Eden-plan in be ginsel zou aanvaarden, kan het maanden duren voor het Franse paVlement zich er over uitspreekt.. Men betreurt dat de po gingen van Eden, om de situatie te redden, worden doorkruist door Dulles, die niet meer schijnt te geloven in de mogelijkheid van een snelle oplossing van het vraagstuk der Duitse herbewapening als deze moet geschieden langs de zo moeilijk gebleken omweg van een nauwer Europees samen gaan. Daarom voelde Washington al dade lijk weinig voor de door Londen gewilde negen mogendheden-conferentie. Eden is mede op reis gegaan om te voorkomen dat de Verenigde Staten met Bonn in zee zou- Gisteren is in een drietal vergaderingen van NW, KAli en CNV de situatie rond de staking by de Velsense tunnelbouw be sproken. De erkende bonden nemen het standpunt in, dat het werk Maandagoch tend om 7 uur hervat kan worden, wat de aangeslotenen by de erkende bonden be treft. De stakingsleiding heeft voor vanmiddag opnieuw een vergadering uitgeschreven. Koningin Juliana heeft Woensdagmid dag een bezoek ge bracht aan het reva lidatiecentrum, „De Hoogstraat" te Leer- sum. Tevoren was de Vorstin aanwezig op het congres voor li chamelijk gebrekkl- gen, dat in Den Haag wordt gehouden. Bij het betreden van „De Hoogstraat" werden de Koningin bloemen aangeboden door de vijfjarige Gerard Franken, een patiën tje van de inrichting. In de ontvangkamer gaf de directeur dr. Miedema de Koningin een uiteenzetting van de aard en de bete kenis van de revali datie en het werk op „De Hoogstraat". Daarna werd een rondgang gemaakt door alle afdelingen van het gebouw. De Koningin maakte kennis met de hoofden van diverse afdelingen en liet zich voor lichten over hun werk. Hier ziet men de Vorstin in gesprek met enige patiënten. den gaan achter de rug van Frankrijk om. De crisis schijnt zijn hoogtepunt te hebben bereikt. Men herinnert zich in Londen de ge heime besprekingen in Bad Godesberg waarvan Groot-Brittannië was uitgesloten, tussen generaal Gruenter en de Duitse ge neraal Adolf Heusinger over de schepping van een Duits leger. In de reis van Dulles zien sommigen ook een belangrijke fase in de worsteling tussen Washington en Lon den om de leiding in de Europese defensie. Eden heeft het politieke deel van de E.V.G. willen redden door het Brussels verdrag, dat politieke en economische bepalingen bevat, al zijn ze niet meer dan een zwakke echo van hetgeen de E.V.G.-integratie be reikt zou hebben. Maar in elk geval heeft men dan tenminste de politieke omlijsting, noodzakelijk voor een Frans-Duitse samen werking. Woensdagmiddag arriveerde op Schiphol met het K.L.M.-toestel uit Karachi de onlangs benoemde ambassadrice van Pakistan Begum Liaquat Ali Khan. We zien de Begum hier na haar aankomst. V.l.n.r. jhr. mr. van Tets, chef protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Begum Liaquat Ali Khan, de heer S. Bokhari, voormalig Gezantschapsraad en waarnemend Hoge Commissaris in Londen. XX«OOOOOCCOOCODOCOIX)OC<X>3CO;<»DCC!COOOCOCCCOO^ Gistermiddag is in Voorthuizen brand uitgebroken in de opstallen van een boerderij. De brandweer uit Voorthui zen, die destijds door het gemeentebe stuur van Barneveld is ontslagen omdat zij de nieuwe spuit niet wilde aanvaar den, was desondanks spoedig ter plaat se, maar zonder blusmiddelen. Het vuur dat oversloeg naar een schuur en een tweede hooiberg, werd dies bestreden met emmers, teilen en blikken water. Na ongeveer twintig minuten arriveer de ook de brandweer uit Barneveld met een tankwagen, hetgeen voor de Voort- huizenaren het sein was om in te ruk ken. Barneveld kon zich beperken tot het nathouden van een schuurtje dat door Voorthuizens brandweer gered was. Twee hooibergen gingen verloren. XXXXXCOOOOCOOOOOD3COOOCOCOO^CCOCOCOOC>300CCOOO<X>^X>XOO( (Van onze correspondent in Parijs) Gistermiddag ontving de Franse premier. Pierre Mendès-France, op het vliegveld Le Bouirget onder een druilerige motregen de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, die in Parijs zijn bliksem- tournée langs de hoofdsteden van klein- Europa zal voltooien. Twee uur later, nadat Eden zijn adjudant Nutting had gepolst over diens ervaringen in Straatsburg, za ten Mendès-France en Eden aan de Quay d'Orsay in een gesprek gewikkeld, dat om 8 uur voor een gemeenschappelijk diner werd onderbroken en 's avonds tot kwart over elf voortgezet, om ook vandaag nog verscheidene uren in beslag te nemen. Eden en Mendès-France zijn niet de enige deelnemers in het beraad over de Duitse herbewapening. Ook de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, is onverwacht naar Parijs gevlo gen, terwijl de Franse ambassadeur in Washington, Bonnet, eveneens in het over leg betrokken is. Wanneer we dan nog de namen noemen van de Amerikanen Dulles en Murphy en van de president van de Senaats-commissie voor buitenlandse za ken, Wiley, die allen aan de onderhande lingen hebben deelgenomen of deel gaan nemen, en verder vermelden dat zowel Mendès-France als Eden en Spaak hun reizen naar New York ter bijwoning van de UNO-zitting voorlopig hebben uitge steld, dan krijgt men een indruk van de koortsachtige diplomatieke bedrijvigheid, die zich nu deze dagen in de Europese hoofdsteden en Parijs in het bijzonder vol trekt. In Parijs heeft men het Engelse denk beeld om het Brusselse pact met een ge heel nieuwe inhoud te vullen, die in fla grante strijd met de oorsor onkel ij ke opzet verkeert, eerder spitsvondig dan organisch gevonden. Maar men ziet anderzijds zeer goed in, dat Frankrijk niet al te hoog van de toren moet blazen, wil het zijn prestige in de Westerse wereld niet helemaal ver spelen. Op dit gevaar hebben zowel senator Wiley als Eden duidelijk gewezen en ook het bezoek van Murphy aan Belgrado kan er op duiden dat Washington ernstig een geheel nieuwe strategie overweegt. Ook aan de overkomst van Dulles, die tot Franse ontstemming Parijs niet zal be zoeken, wordt vrij algemeen de betekenis gehecht van zo'n laatste waarschuwing, alvorens eventueel over te gaan tot die herwaardering van het internationale be leid, waarop Dulles verleden jaar in Parijs nog openlijk gezinspeeld heeft. Wanneer het opgegraven Brusselse pact alleen als kamerscherm moet dienen voor de wedergeboorte van de Duitse weer macht, dan zal het Franse parlement zon der twijfel ten tweeden male zijn veto uit spreken. Indien de onderlinge banden tus sen de betrokken landen echter zo hecht zouden worden dat een doelmatige controle op de Duitse herbewapening mogelijk wordt, dan zou die statenbond een soort onderafdeling in de Atlantische gemeen schap kunnen worden. Dan zou tevens aan de Amerikaanse wens zijn voldaan dat Duitsland als volwaardig lid in de NAVO zou zijn opgenomen. Het gaat er om welke garantie Eden geven wil voor de toekomstige band van Groot-Brittannië met de continentale lan den. Zeker is, dat Frankrijk in tegenstel ling tot de andere Westerse mogendheden, nog allerminst overtuigd is de weg naar de Duitse herbewapening in het tempo af te leggen, dat men elders voor zou willen schrijven. Parijs erkent de onvermijdelijk heid van die Duitse re-militarisatie, maar Mendès-France zou de beslissing zo willen inkleden dat de deur voor overleg met Sovjet-Rusland niet wordt dichtgegooid. De Franse premier schijnt op een plan te broeden, waarbij een voorzichtige, ge leidelijke. gecontroleerde Duitse herbewa pening als inzet zou kunnen dienen voor een internationale ontwapeningsconferen tie met de Russen. Wanneer Eden en Men dès-France hun beide projecten tot een levensvatbaar geheel zouden kunnen sme den, dan zou men een eind gevorderd zijn. De plotselinge overkomst van Dulles zou er op kunnen wijzen dat dit vooruitzicht zich op den duur kan gaan aftekenen. Maar het feit dat Dulles Parijs passeert, kan het bewijs zijn dat hij het allerminst met een welgevallig nog beziet. De Verbondsraad van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, waarin alle bij het C.N.V. aangesloten organisaties zijn ver tegenwoordigd, heeft zich uitvoerig bera den over de in de Stichting van de Arbeid bereikte overeenstemming inzake de voor stellen voor een loonsverhoging. Met algemene stemmen heeft de raad besloten de getroffen overeenkomst te be krachtigen. Over enkele détailpunten acht te de verbondsraad echter nog nader over leg gewenst. De Commissaris van de Koningin in Noordholland zal in afwijking van voor gaande mededeling geen audiëntie verle nen in de week van 27 September tot 2 October. (Bijzondere correspondentie) Straatsburg, Donderdag. De hoofdschotel van de vergadering van de Raadgevende Assemblée was gisteren een serie rappor ten over het programma van actie, dat het ministerscomité in Mei aan de Raadgeven de Vergadering had voorgelegd. Met dit programma wil men de Raad van Europa meer inhoud en daardoor meer kracht ge ven. Natuurlijk komt daar de wijze van wer ken ook bij ter sprake, en daar had men in de Raadgevende Vergadering nogal wat op aan te merken. Men kan van allerlei kanten horen klagen over het ministers comité, dat aanbevelingen van de Raadge vende Vergadering vaak eenvoudig naast zich neerlegt en ook overigens niet veel doet. Maar men stak ook de hand ih eigen boezem: de leden van de Raadgevende Vergadering moeten in hun eigen nationale parlementen al het mogelijke doen om tot uitvoering te doen brengen, wat in Straatsburg is geformuleerd. Dat gebeurt nog te weinig. Over de werkwijze zegt het rapport, uit gebracht door de Duitse socialist Mommer, dat binnen de perken van het geldende statuut veel meer kan worden gedaan. Da wil men nu ter harte gaan nemen. Er is meningsverschil ontstaan over een voorstel, dat niet in de commissies is voor bereid, doch niettemin in het programma van actie is opgenomen. Dat voorstel wil de regeringen er toe brengen, de leden van de Raadgevende Vergadering en ook die van het parlement voor Kolen en Staal rechtstreeks door de kiezers te laten aan wijzen. Totnutoe zijn zij door de nationale parlementen benoemd. De verdragen van instelling deze lichamen verzetten zich niet tegen rechtstreekse verkiezingen. Het voorstel is van de Franse M.R.P.'er Bichet en een aantal andere afgevaardigden van allerlei nationaliteit en politieke kleur af komstig. Onze landgenote mejuffrouw Klompë (KVP) heeft haar handtekening er ook on der gezet en er een warm pleidooi voor ge houden. Men is er in haar partij echter niet eensgezind over en zo is het in andere partijen ook. Over deze kwestie, evenals over de con clusies van de rapporten aangaande 't pro gramma van actie, zal men de volgende week stemmen. De discussie over deze zaken moest plaats hebben, ofschoon in de Europese politiek de aandacht op het ogenblik geheel aan defensie gewijd is. Deze komt echter Vrij dag pas aan de orde. Vandaag wordt men door economische onderwerpen bezig ge houden, en morgen komt de grote politiek aan de beurt. United Press meldt nader: De Franse premier en minister van Bui tenlandse Zaken Mendès-France en de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak zijn voorlopig geboekt nis sprekers gedurende het politieke debat dat de consultatieve vergadering van de Raad van Europa Vrijdag en Zaterdag houdt. Waarschijnlijk zal aan de beraadslagin gen ook worden deelgenomen door de Brit se parlementaire onderminister voor Bui tenlandse Zaken Anthony Nutting, de West-Duitse staatssecretaris voor Buiten landse Zaken Walter Hallstein en mis schien de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken At-tilio Piccioni. TAIPEH (Reuter) Nationalistisch Chinese zee- en luchtmacht hebben Woensdag de aanvallen op communistische stellingen en troepen in de omgeving van Amoy hervat. In de afgelopen elf dagen is een „verlammende slag" toegebracht aan concentraties van jonken bij Amoy, aldus een bekendmaking: 180 jonken, 4 kanon neerboten en 22 gemotoriseerde jonken werden vernield. Vele schepen werden beschadigd en zes jonken veroverd. DIT NUMMER BESTAAI UIT TIEN PAGINA'S John Barry more: In Genesis staat dat het niet goed voor een man is alleen te zyn. maar soms is het een hele op luchting. Gistermiddag om vijf over half drie is in de gemeente Empel ten Noorden van 's-Hertogenbosch een lesvliegtuig van de vliegbasis Gilze-Rijen neergestort. De be stuurder, de 36-jarige adjudant onderoffi cier vlieger J. N. Vermey uit Gilze-Rijen, kwam om het leven, de tweede inzittende, de 25 jaar oude sergeant-vlieger H. C. van Wijck uit Gilze-Rijen, werd ernstig ge wond. Het toestel, een tweepersoons Harvard lesvliegtuig, kwam volgens ooggetuigen in glijvlucht naar beneden, raakte de grond, sprong weer op en kwam ongeveer 50 me ter verder weer op de grond waarbij het in brand vloog. Het kwam terecht op een weiland. Enkele boeren snelden toe en slaagden er in de sergeant Van Wijck uit het brandende toestel te bevrijden. Pogin gen om ook de piloot te redden faalden. Beide slachtoffers zijn gehuwd en vader van twee kinderen. De brandweer van 's-Hertogenbosch bluste met een nevel apparaat het brandende wrak. Van Wijck is met een schedelbasisfrac- tuur naar een ziekenhuis in 's-Hertogen bosch gebracht. Zijn toestand is zeer ern stig. Een commissie van onderzoek van de vliegbasis Gilze-Rijen stelt ter plaatse een onderzoek in. Vannacht is in het ziekenhuis de ser geant-vlieger Van Wijck overleden. TOKIO (United Pres) Mao-Tse Toeng heeft het openingscongres van de Chinese communistische partij toegesproken en gezegd, dat in de loop van verscheidene vijfjarenplannen China in het voetspoor van de Sovjet-Unie een machtige industriële sl aat met een hoge levensstandaard zal worden; 1141 afgevaardigden uit de Chi nese provincies en van overzeese nederzet tingen, evenals uit het leger, luisterden naar Mao. Hij zeide verder, dat het de taak der regering was alle mensen in het land te verenigen en een hechte eenheid te doen vormen om de steun van onze vrienden over de grenzen te winnen en een grote so cialistische staat te bouwen ten einde de vrede tussen de volken te helpen bevorde ren en de vooruitgang in de mensheid te steunen, aldus meldt radio-Peking. Tijdens deze eerste bijeenkomst van het congres zullen de afgevaardigden hun goed keuring hechten aan een grondwet van 106 artikelen. Zij zullen de voorzitter en een vice-voorzitter van de communistische par tij kiezen. Men verwacht dat Mao tot voor zitter zal worden gekozen. Mao zeide: De stellingen van Marx en Lenin beheersen ons denkvermogen. Vice- president Lioe Sjao Tsji zei dat de socia listische revolutie in China niet kon wor den verwezenlijkt door het omver werpen van het kapitalistische stelsl. „De socialis tische staatseconomie is reeds de beheer sende kracht in het Chinese economische leven, waarin het kapitalisme niet meer de toon aangeeft", verklaarde hij. (van hedenmorgen 7 uur) toestand ■ÓI 'S So Sg Eg Sé *2 oS GJ tr. o EP, 55 E Stockholm onbewolkt WZW 8 16 0,1 Oslo onbewolkt ZZW 4 13 3 Kopenhagen regen ZZW 8 17 4 Amsterdam motregen ZZW 13 16 2 Londen motregen ZW 11 17 2 Luxemburg geheel bew. ZW 8 17 0,5 Parijs regen ZZW 8 18 0,1 Bordeaux zwaar bew. WZW 4 20 0 Grenoble licht bew. windstil 19 0 Nice licht bew. NNW 3 29 0 Genève onbewolkt windstil 18 0 Zürich onbewolkt ZO 2 17 9 Locarno onbewolkt windstil 23 12 Berlijn geheel bew. WZW 6 19 0 Frankfort geheel bew. ZW S 17 0 München onbewolkt ZZW 3 13 7 Innsbruck half bew. W 2 - Rome licht bew. N 2 - Ajaccio half bew. ONO 4 25 0 Mallorca onbewolkt windstil - Neerslag laatste 24 uur ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog harde Westelijke wind. Lagere temperaturen dan vandaag. 17 September Zon op 6.16 uur. onder 18 52 uur. Maan op 20 40 uur. onder 12.49 uur. Maanstanden 19 Sept. 12 11 uur: Laatste kwartier 27 Sept 1-50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 16 September Hoog water: 5.41 en 18.04 uur. Laag water: 1.36 en 13.48 uur. Vrijdag 17 September Hoog water: 6.26 en 18.49 uur. Laag water: 2.16 en 14.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1