Bejaardentehuis Zandvoort nadert voltooiing Expositie religieuze kunst in het Huis van Looy fi/i& Aupvtg /oo/ft Aeejffr </e Ze&et/teïd' east tét§goeds/ Een der grootste van het land: WAAROM IETS ANDERS PROBEREN? abonneren op Haarlems Dagblad Theo Baylé als gast in „Rigoletto" Bevredigende vooruit zichten voor Hoogovens Exquis feest in Frar s Halsmuseum Aanvraagformulier Laatste rit van de Sloterdijker SLOT DEFECT? ^Brieven aan de redactie ZAT£RDAG 18 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Nederlandse Opera Vijftien gulden boete voor belediging Wijkverpleging voor Aerdenhout-Bentveld 1200 aanvragen Viering zilveren jubileum Leger des Heils in Noord Afscheidspreek ds. A. M. Boeijinga Nachtdienst apotheken Burgerlijke Stand van Haarlem Als een hotel Vlag in top Werk van Maserecl in Frans Halsmuseum Jeugdschaaktournooi om Haarlems Dagblad-beker Te schrijven over de schilderijen en teke ningen van mère Christine (van der Meer de Walcheren) en frère Frangois (Mes) van dc Orde der Benedictynen, brengt enige restricties met zich mee. De tentoonstelling van beider werk geeft namelijk wel een duidelijk inzicht van hun respectievelijke talenten en bedoelingen, maar roept toch de veronderstelling op dat er ook nog ander werk, zoals muurschilderingen in opdracht en illustraties door deze kunstenaars ver vaardigd zijn. Uiteraard domineert het religieuze onderwerp in beider oeuvre. Dit brengt meer dan zulks het geval is bij pro fane motieven, de vraag met zich mee welke bestemming deze schilderijen heb ben. Men kan ze zich denken in kapel of kerk en ook als ikoon, verbeelding van het heilige, als object van devotie. Gewoonlijk ontstaan schilderijen met een sacraal onderwerp ten gevolge van een frfe- paalde opdracht, waardoor doel en plaats van te voren zijn vastgesteld. I^arnaast kennen wij de vrije interpretaties van het godsdienstig motief, zoals deze sinds de Renaissance door veel solders en beeld houwers gebracht zjjt. In deze laatste uitingen nu zal mep vooral de persoonlijke houding van de kunstenaar tot het onder werp trachteii te herkennen, hetgeen een geheel and^f criterium medebrengt. Bij de ikoon en de muziekschildering is.de kun stenaar In sterkere mate gebonden door be paalde voorschriften, welke zich zelfs tot de klem- en de vormgeving uitstrekken, Toen de Venetiaanse censuur in 1850 bezwaren maakte tegen het libretto, dat "Verdi voor het Fenice-Theater zou com poneren hetwelk een bewerking was van „Le roi s'amuse" van Victor Hugo een drama in verzen, dat na de eerste opvoe ring in Parijs ook verboden werd moet de stijfkoppige Italiaanse componist ge zegd hebben: „Ofwel de koning zal zich amuseren, of niemand zal zich amuseren". Hij was er niet toe te bewegen van dit libretto af te zien. En ten slotte, door wat water in zijn wijn te doen, namelijk door van de Franse koning Frans I een gefin geerde hertog van Mantua te maken en enkele toespelingen weg te werken, heeft Verdi zijn plan kunnen doorzetten. In plaats van „De Vloek" zoals het stuk aanvankelijk zou heten werd het „Ri goletto" gedoopt. Het werd een van zijn succesopera's en tot op heden, na ruim honderd jaar, is het dat onverminderd ge bleven. Indien deze opera niet een zo melo-dra- matisch, romantisch geval was, waarbij men verwacht wordt te huiveren, zou men kunnen zeggen dat Verdi met zijn koppig doorzetten bereikt heeft, dat men er zich mee blijft amuseren. Doch nee, Sat is het woord niet: deze kunst biedt geen amu sement, maar wel sensatie en dan één die zowel met primitieve als met geraffineerde en zelfs met geniale middelen men denke aan de tijd waarin het stuk ge componeerd is bereikt wordt. Maar men moet er in kunnen geloven en er zich onvoorwaardelijk aan overgeven. En dan werkt zij als een natuurkracht, die het publiek meesleept en tot eerlijke geestdrift dwingt. De Nederlandse Opera is met „Rigoletto" te Amsterdam het nieuwe seizoen ingegaan. De nieuwe re gisseur Heinrich Altmann heeft de actie naar zijn hand gezet en de eerste dirigent Alexander Krannhals nam de muzikale verantwoording op zich, met het resultaat, dat men, in uiterste verzorging, een merk waardige orchestratie hoort. Een bijzondere attractie mag het heten, dat Theo Baylé (die, zoals men weet, aan de Weense Staatsopera ls verbonden) voor een aantal opvoeringen geëngageerd werd om de zware titelrol te vervullen. Ik kan niet zeggen dat hij er de figuur voor is als nar althans niet en men mist in zijn interpretatie dan ook het contrast tussen de potsenmaker en de vader van een teer geliefde dochter, de tweespalt waardoor de kern van het drama zich ontwikkelt. Maar hij heeft zijn prachtige stem en zijn na tuurlijke gave om juist in deze soort mu ziek dit geluid een ongemene glans en uitdrukking te geven. Hji is een natuur talent net wat Vei-di hier nodig heeft. De nieuwe sopraan van de Nederlandse Opera, Hedda Heusser, heeft beslist meer zangcultuur dan Baylé en alles wat zij doet is technisch perfect, maar men proeft te zeer de methode, om er geestdriftig bij te kunnen worden. Een Elsa of een Aga tha moeten haar beter liggen. Wat niet wegneemt dat haar creatie van de Gilda- partij, behoudens een wat zwakke into natie van het medium, een zeer sympa thieke indruk maakt, Maar dan is daar de alt Mimi Aarden, als vertolkster van de rol van Maddalena, weer zoals Baylé een zang-type om met natuurlijke gaven iets te presteren, waarin men zonder beden kingen kan geloven. De Italiaanse tenor Luigi Pontiggia speelt en zingt de parttij van de Hertog van Mantua met vlotte routine. Zijn licht geluid heeft voldoende draagkracht; men zou het alleen wat meer „Schmeltz" wil len toewensen. De Monterone van Siemen Jonesma is indrukwekkend en de Spara- fucile van Gee Smith eveneens zeer mar kant. Tot zover de voornaamste rollen. Ook de ovei-ige rollen ziin zeex voldoende bezet. Het orkest is subliem. Veel belangstelling en onbedaarlijk succes. JOS. DE KLERK hetgeen geenszins tot een verarming of vermindering van de creativiteit hoeft te leiden. Het vraagt alleen een andere instel ling van de kunstenaar. De schilderijen van frère Frangois ver tonen in sterke mate deze eigenschap van gebondenheid. Weliswaar betracht hij vooral in de omgeving en de kleding van de voorgestelde figuren een vorm van or namentiek, die op een persoonlijke stijl duidt, maar compositie en voorstelling sluiten toch aan bij een bepaalde traditie. Deze werkwijze laat dan ook niet na som tijds tot iets tweeslachtigs te leiden, het geen ook in het zuiver schilderkunstige vlak te signaleren valt. De schilder komt dan in de moeilijke situatie, die van hem vraagt om de verbinding tot stand te bren gen tussen een in door licht en schaduw gevormd modelé van een gelaat of hand en de in de ornamentale stijl geschilderde om geving. Soms weet hij .deze controverse door de kleur te overbruggen, maar daar mee is toch nog geen eenheid bereikt. In enkele détails, om een voorbeeld te noemen: de musicerende engelen aan de voet van een Madonna, is dit stylistisch dualisme geheel opgeheven. Ik wil hiermee zeggen, dat de aandacht hierin evenredig op alle onderdelen gericht is. Zo'n frag ment doet even aan de schildering van Maurice Denis denken, waarmee de schil der zich in waardig gezelschap bevindt. Mère Christine is in zekere zin geluk kiger in haar stijlvorm, die rechtstreeks uit het picturale voortkomt. Men kan haar werk niet beoordelen zonder daarbij de naam van Otto van Rees te releveren, een van de weinige Nederlandse schilders, die deelgenomen heeft aan het Franse cubisme. Zowel de zachte kieurverhouding als het uiteenlopende perspectief, die men van Van Rees kent, vindt men in de schilderkunst van mère Christine terug. Wanneer zij de vormen schematiseert, doet zij dit evenzeer met de figuren, waar door het werk een hai-monische klank krijgt. Naast de religieuze onderwerpen be handelt de schilderes ook andere motieven als landschap en stilleven, die evenwel dezelfde devotie ademen. Fi-ère Frangö.is weet de bezwaren, die ik hierboven tegen de aard van zijn schilde rijen opmerkte, geheel te overwinnen in zijn grafisch werk. Dit is bepaald zijn sterke zijde. De grafiek (vooral de hout snede) dwingt' de kunstenaar tot stelling- nemen. Speciaal de serie, die in de eerste vitrine is uitgestald, toont aan dat frère Frangois in deze techniek heldere en schone resultaten weet te bereiken. Als voorbeelden hiervan noteerde ik onder meer „Kleine Madonna" en „Ste Marie l'Egyptienr.e". De laatstgenoemde houtgravure vindt men hierbij gereprodu ceerd. OTTO B. DE KAT Haarlemse politierechter De 61-jarige M. J. K. uit Zandvoort stond Vrijdagmorgen terecht voor de Haarlemse politierechter, mr. J. A. Bletz, wegens be lediging, aangezien het nu eenmaal niet is toegestaan, tegen een ieder in het openbaar „vuile smeerpoets" te zeggen. Op zekere dag zat K. met zijn vrouw in de tuin bij zijn huis in Zandvoort een kopje koffie te drinken, toen plotseling de (hel derwitte) was van mevrouw K., welke te drogen hing, werd bezoedeld met modder. Op datzelfde ogenblik was de koffie onge nietbaar geworden, aangezien de modder ook in de dampende kopjes terecht was ge komen. K. had geen moeite met het vaststellen, waar toch wel die modder vandaan kwam: zij was afkomstig van het plat van hun bovenbuurman, die volgens K. de akelige gewoonte heeft, waswater over het plat te gooien, waarna het vermengd met modder, via een regenpijp naar beneden stroomt. Herhaaldelijk had de familie K. al hinder ondervonden van dit water, zodat K. dit keer zijn stem verhief en duidelijk zijn af keuring deed blijken. Het antwoord van boven luidde evenwel, dat hij zich daarover niet zo druk moest maken. Even later kwam de schoonmoeder van de bovenbuur naar beneden, er ontspon zich een levendig gesprek en toen kwamen de bovenvermelde woorden er uit. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een geldboete van 25, subsidiair vijftien dagen hechte nis. Mr. Bletz maakte er vijftien gulden van, of vijf dagen hechtenis. In het jaarverslag 1953-1954 van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden zegt de directie onder meer, dat in het algemeen de verslagperiode een tijdperk van aarze ling was. Twee invloedsferen beheersen het bestaan en de ontwikkeling van deze industrie: de algemene conjunctuur en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De omvang van de markt is de laatste maanden belangrijk toegenomen en de prijzen vertonen weer een neiging tot stijgen. Storende factoren, speciaal op de ruwijzermarkt, zijn opgetreden in de vorm van lage offertes van landen buiten de gemeenschap. De directie meent dat de ijzer- en staal- handel, na de neergaande conjunctuur, door het dieptepunt heen is. Voor Hoog ovens is verbetering gekomen in de ex port. De perspectieven zijn thans bevre digender maar niet beter dan verleden jaar. Er is geen aanleiding om te veronder stellen, dat de resultaten der vennootschap in het lopende boekjaar groter zullen wor den dan in het afgelopen jaar. Aan lonen en salarissen wordt jaarlijks betaald ruim 35 millioen gulden, waarvan bij Hoogovens alleen 27 millioen. Het aantal personeelsleden van Hoog ovens bedroeg op 1 April 6040 personen, dat van de aangesloten ondernemingen, die op het terrein werken, 2519 personen, totaal dus 8559 personen. De investeringen in de fabriek hebben in het afgelopen jaar een bedrag van ruim 18 millioen vereist.. Alle drie hoogovens zijn nu op groter capaciteit gebracht. Ver beteringen in de walserij voor dikke pla ten zijn gereed gekomen. Verschillende bouwwerkzaamheden zijn nog onder han den. De voornaamste is de uitbreiding van de kooksfabriek, die samenhangt met de gaslevering aan Amsterdam.. Het voordelig saldo bedrijfsrekening (na afschrijving en na aftrek van belastingen was 17.164.585 (vorig jaar 17.446.448). Aan interest werd ontvangen 2.046.64 2 2.683.153). Baten uit deelnemingen be droegen 1.439.645 905.413). Aan de reserve voor diverse belangen is 10 millioen toegevoegd. Een bedrag van 1.500.000 is uitgetrokken voor sociale voorzieningen ten behoeve van het perso neel. Voorts is aan de reserve voor sta tutaire uitkering ten behoeve van het per soneel toegevoegd 1.100.000. De ver- deelbare winst bedraagt 6.154.038 6.121.615). De dividenden zijn onver anderd gebleven: prioriteitsaandelen 4 per cent, gewone aandelen 10 percent. Het geplaatste kapitaal bedraagt 49.176.600 (onveranderd). ADVERTENTIE WMm. Auping matrassen hebben een on overtroffen binnenvering, zijn sterk en bekleed met fraaie, duurzame damasten. En de hoofdzaak van alles: zij zijn warm en U slaapt er heerlijk op. In alle goede zaken verkrijgbaar vanaf f. 92.50 N.V. FABRIEK AUPING DEVENTER In hotel Boekenroode te Aerdenhouit is Donderdagavond een buitengewone leden vergadering gehouden van de vereniging Wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld. Het belangrijkste punt vain die agenda'was het bestuursvoorstel om de wijkverpleging deel uit te doen maken van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis". Deze toe treding zou tevens betekenen uitbreiding van de verpleeghulp in Aerd'enhout en het treffen van enige voorzieningen op sociaal terrein aks t.b.c.-bestrijd'ing, zuigelingen zorg en het inrichten van een consultatie bureau. Voor dit besluit is evenwel een statutenwijziging noodzakelijk. Het was van te voren te verwachten, dlat de beno digde twee derde meerderheid van het ledental, dat ongeveer zeshonderdenvijftig bedraagt, niét op de vergadering aanwezig zou zijn en dus nog geen beslissing zou kunnen worden genomen. Fr is daarom nu een tweede vergadering uitgeschreven, die op Donderdag 14 October gehouden zal worden. Dan is echter volgens het huis houdelijk reglement reeds een meerderheid van stemmen voldoende om het voorstel aan te nemen. Er moest tevens een bestuurslid worden gekozen wegens het bedanken van de pen ningmeester, de heer P. van dier Laan. Bij acclamatie werd in zijn plaats gekozen de door het bestuur candidaat gestelde me vrouw E. Louwerse-Van Lohuizen. Dit was de enige wijziging in het vijf leden tellende bestuur, dat verder bestaat uit de heren mr. P. J. Prinsen Geerligs en J. de Graaf, respectievelijk voorzitter en secretaris, me vrouw D. Willemse-Giese en de heer C. M. Reindens Folmer. De heer De Graaf heeft te kennen gereven wegens drukke werk zaamheden ziin functie van secretaris zo mogelijk met ingang van 1 October te wil len neerleggen, doch stelde zich tevens bereid in afwachting van een nieuwe secre taris ook na genoemde datum het secreta riaat te willen blijven beheren. Het bejaardenjcomplex, dal thans door IJsselstein's Bouwbedrijf te Gouda, in op dracht van de Nederlandse Centrale voor Huisvesting Bejaarden (N.C.H.B.) te Am sterdam wordt gebouwd in de duinen aan de Zandvoortselaan bij de uitmonding van de Dr. C. A. Gerkeslraat zal één der groot ste bezienswaardigheden van Zandvoort worden. Het ontwerp is van het architec tenbureau Van Tijen Maaskant te Rotterdam. Het complex wordt omgeven door een fraai aangelegd park, waaraan een paviljoen en een verzonken Engelse tuin een aparte bekoring zullen geven. De bouw van dit complex, het eerste, dat in ons land voor deze Centrale wordt neerge zet en één der grootste bejaarden-comple xen in ons land gaat worden, ligt in dit fraaie duinlandschap wel bijzonder gunstig en het is geen wonder, dat de belangstel ling ervoor zéér groot is. ADVERTENTIE KOLEN zijn en blijven de voordeligste warmtebron. En een kolenhaard gaat minstens 30 jaar mee. Vergeet U dit niet, ais U een nieuwe haard gaat kopen. Weer is een brillant festijn toegevoegd aan de lijst van talrijke feesten, die in het Frans Halsmuseum gehouden onuitwisbare herinneringen geworden zijn voor allen, die erbij aanwezig waren. Gis teravond vulde een stijlvol in avondkle ding gestoken gezelschap de Schutterzaal van het museum, waar burgemeester Cre- mers tot hen een welkomstwoord sprak. Zeventig gasten stonden aan het begin van de avond, die de apotheose moest worden van het tegenbezoek aan Nederland, dat een groot aantal vooraanstaande Franse gasten op uitnodiging van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs gebracht hadden. De heer Baard, directeur van het mu seum, kenschetste de avond onmiddellijk in zijn speech; hij wees erop, dat men nu niet alleen gekomen was om luisterrijke maaltijden te aanschouwen op de doeken van Hals, maar om een dergelijke maal tijd te savourei-en. Het werd een voortref felijke maaltijd. De tafel was met rozen gesierd, de dames troffen bij hun couvert een orchidee aan. Op de fraaie hoge kast in de met kaarsen verlichte Renaissance- zaal waar de maaltijd plaats vond stonden vurige dahlia's in een prachtig effect van achter doorschijnend licht en door de ramen viel het schijnsel van flood light. Als tafelpraeses fungeerde de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, wiens wel- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen dc nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Het vijfentwintigjarig bestaan van het Leger des Heils in Haarlem-Noord zal ge vierd worden van Zaterdag 25 September tot en met Zondag 3 October. Het muziek korps uit Utrecht komt op 25 September om halfvier op het station in Haarlem aan en 'wandelt dan naar Haarlem-Noord. Des avonds wordt in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Berken- straat een concert gegeven door het Utrechtse korps. De volgende dag verlenen de Uti-echtenaren medewerking aan enige samenkomsten. Beide dagen treedt kolonel W. F. Palstra als leider op. Woensdag 29 September zal het muziek korps van Haarlem-centrum in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond een concert geven. Leider der samenkomst is brigadier A. L. Gladpootjes. De oud-bevelvoerende officieren en de officieren uit het korps voortgekomen zul len op Donderdagavond aanwezig zi.in op een samenkomst in het gebouw van de N.P.B., die onder leiding zal staan van luitenant-kolonel W. Hoenderken. Zaterdag 2 October om halfzeven komt de volledige cursus kadetten der William Booth-kweekschool uit Amstelveen met de staf aan het station aan. Gewandeld wordt naar de Berkenstraat, waar een introductie samenkomst der kadetten gehouden wordt onder leiding van brigadier Ph. D. van Dalen, leider van de kweekschool. De kadetten zullen op Zondag 3 October in de samenkomsten aanwezig zijn en medewerking verlenen. Des avonds om halfacht wordt een sluitingssamenkomst gehouden. komstwoord met groot esprit werd beant woord door de voorzitter der Franse dele gatie, de econoom Bertrand de Jouvenel. De maaltijd duurde tot kwart over twaalf en werd door geestrijke speeches opge luisterd. Daarna maakte het gezelschap een rond gang door het met kaarslicht verlichte museum. In de Goudleerzaal speelde een strijkje. Tot halftwee bleef het gezelschap in deze heerlijke sfeer bijeen. De officiële laatste riit van de loc a a'.dienst Slotend'ijkAmsterdam heeft plaats op Dinsdag 5 October 's avond's om 21.00 uur. Deze rit is alleen voor genodigden. De werkelijke laatste rit volgens de dienst regeling zal door de Amsterdammers wel op minder officiële, maar daarom niet min der luidruchtige wijze worden uitgeluid. De opheffing van de tram gaat gepaard met de instelling van een locale busdienst tussen Slotermeer en Amsterdam Centraal Station door het Gemeentevervoerbedrijf van Amsterdam. Dit brengt met zich dat alle stopplaatsen van de tram dienst Amstendam-Haarlem- Zandvoort tussen Sloterdij'k en Spuistraat voortaan uitsluitend bestemd zijn voor het in terloc ale vervoer, dus alleen als instap- halten gelden in de richting van Zandjvoort en uitstapha.Tten in de richting Spuistraat. Tussen Kr om mort en Sloterddj'k is een nieuwe halte toegevoegd: Bos en Lommer weg. Een en ander geldt niet voor de halte Burgemeester de Vlugtlaan tussen Stoter- dijk en Halfweg. Deze regeling geldt van 6 October af. De afscheidspreek, die ds, A. M. Bneiiinga Woensdagavond in de Wilhelminakerk te Haarlem heeft gehouden, zal Zondagmid dag door Radio-Bloemendaal worden uit gezonden. niet om kwart over één zo als aanvankelijk werd gemeld maar om kwart vóór een. Firma Duijm en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378: Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. telefoon 10043: Mar- nixsfraat 65. telefoon 23525: Teyler-apotheek, Teylerplein 79, telefoon 17946. HAARLEM, 17 September 1954 GEHUWD: 17 Sept., R. Brongers en Tj. Heemstra. BEVALLEN van een zoon: 16 Sept., C. J. van den BoogaartHeijboer; G. A. M. Muns- termanKroon; W. G. Taverne—de Hon. 17 Sept., G. C. Rotteveel—Meiring. BEVALLEN van eeri dochter: 15 Sept., A. J. van Borselenvan Zomeren; 16 Sept., A. M. J AugustinWubbe; P. H. Horeman Biemans; 17 Sept., J. G. M. Oostermeijer Sanberg; Chr. GoossenSchoon; M. G. Plan tingBaanstra. OVERLEDEN: 15 Sept., M. J. H. van de Manakker—Kuiper, 74 j., Archipelstraat. Het gehele bouwwerk met inbegrip van de een-gezinswoningen, die om het hoofd gebouw zijn heengebouwd, werd reeds vol geboekt en elke dag opnieuw kan men ouden van dagen op de terreinen zien wan delen, verlangend naar de dag, dat zij een eigen woning kunnen betrekken. Zij zijn druk doende met het nemen van maten voor gordijnen, vloerbedekking en dergelijke. Ruim driehonderd bejaarden zullen in hoofdgebouw en een-gezinswoningen kun nen worden ondergebracht, doch het aan tal aanvragen bedraagt reeds het viervou dige! De bouw van dit unieke complex vordert gestadig. Men hoopt het geheel in de loop zan zomer 1955 te kunnen opleveren. Na de vele voorbereidingen, waarbij aanvanke lijk moeilijkheden werden ondervonden bij het bouwrijp maken van de grond, werd met de eigenlijke bouw op 3 Augustus van het vorig jaar begonnen en sindsdien is het werk goed gevorderd. De een-gezinswonin gen zijn grotendeels zo goed als gereed en de eerste daarvan zullen in October a.s. worden betrokken. Het mag worden ver wacht. dat de meeste van deze 48 woningen (6 blokken van 4 woonhuizen, twee boven elkaar) dit jaar bewoond zullen zijn. Het worden allerliefste huisjes, niet groot, doch uitermate geschikt voor een bejaard echtpaar. Zij bevatten een woon- en slaapkamer, een keuken, douchechel en flinke bergplaats. De benedenwoningen worden bovendien omgeven door een fraai aangelegde tuin. Deze 6 blokken woningen liggen geheel vrij van het hoofdgebouw. Zij werden er schuin achter gebouwd en de laatste huisjes grenzen aan de trambaan. Tussen en om deze woningen ligt het park, waarvan de verzonken Engelse tuin en het grote paviljoen werden geprojec teerd tusen de voorste blokken en het hoofdgebouw. Tuinarchitecten bereidden de ze aanleg voor en gingen reeds over tot het aanleggen van de buitenste beplanting van dit park, om grotere bomen en heesters ge legenheid te geven zo te groeien, dat ze straks met de lagere beplanting van bloe men op gazons en in perken één geheel zul len vormen. Het hoofdgebouw, dat het centrum vormt van het gehele complex, kan met recht een hötel voor bejaarden worden genoemd. Het is zéér royaal van opzet en bevat drie vleu gels. Twee van de drie vleugels bestaan uit drie verdiepingen, de andere heeft er twee. De bouw is thans gevorderd tot en met de tweede verdieping en men treft voorbereidingen voor de bouw van de laat ste verdieping, waarboven dan nog, b\j de Zuidelijke vleugel de lifttoren 4y2 meter hoog zal uitrijzen. In de vleugels zijn de kamers voor de be jaarden gebouwd, verdeeld in één-persoons en echtparenkamers. In de Zuidelijke vleu gel wordt een modern ingerichte zieken zaal gereed gemaakt. Deze ziekenzaal is door een gang verbonden met het zuster huis, gelegen in het park, tussen hoofdge bouw en een-gezinswoningen, waar elke zuster een geriefelijk ingerichte kamer met centrale verwarming en wasgelegenheid zal krijgen. Dit zusterhuis zal 30 kamers, toi letten en douchegelegenheden bevatten. In het hoofdgebouw zullen plm. 200 ouden van dagen kunnen worden ondergebracht. In het centrale deel vindt men een ruime bi bliotheek; een zgn. „knutselkamer" waar men verschillende handwerken zal kunnen beoefenen en aan de voorzijde een zéér rui me recreatiezaal. Naast deze zaal is de fraaie aula, groot, ruim en uiterst comfor tabel, die reeds direct een voorname indruk geeft van het geheel en achter deze aula is de brede bedieningsgang, waarachter de keukens zich bevinden, die de gehele ach terzijde van het gebouw in beslag nemen. Onder deze keukens tenslotte bevinden zich de grote betonnen kelders voor opslagruim te, in een gedeelte waarvan de 4 enorme ketels worden geplaatst, die het gehele hoofdgebouw centraal zullen verwarmen. De ketels zullen gestookt worden op olie, maar kunnen ook kolen branden. Door het aanbrengen van stortgoten voor de brand stof werd hiermede reeds rekening gehou den. Half November a.s. hoopt de bouwlei- ding de vlag te kunen hijsen op de hoogste top van het gehele complex, de markante lifttoren, waarmede de eerste phase van de voltooiing bereikt zal zijn en met het af werken kan worden begonnen. Aan de Noordzijde van het hoofdgebouw t.j men thans bezig met het aanbrengen van de riolering. Hier zal de Herman Heijer- mansweg worden aangelegd, welke straks een directe verbinding zal geven met Zand- voort-Noord: een fraaie, ruime verkeers weg. slingerend door een prachtig duin landschap, aanvangend op de Zandvoortse laan. waar een verkeersplein wordt ont worpen Bij rondgang over de terreinen krijgt men de indruk, dat hier een bouwwerk ver rijst, dat het aspect van Zandvoort op deze p'aats niet alleen grondig zal veranderen, maar ook buitengewoon zal verfraaien; een waar sieraad en een kostelijke hof aan de ingang van het dorp, waar de ouden van dagen zullen genieten van de vredige rust die van het omringende duinlandschap uit gaat. Een complex bovendien, dat óók voor Zandvoorts neringdoenden van niet te on derschatten betekenis zal zijn. Niet alleen omdat de behoeften voor deze 300 ouden van dagen groot zullen zijn, doch óók, om dat hier geen seizoenbedrijf verrijst, doch een tehuis, dat zowel winter als zomer die zelfde behoeften behoudt. Ten behoeve van de verzameling kunst bezit der gemeente Haarlem en ter plaat sing in het Frans Halsmuseum is de aqua rel „Le Trottoir" van Frans Masereel aan. gekocht. Dit werk maakte deel uit van de tentoonstelling van werken van deze kun stenaar, die onlangs in het Huis van Looy werd gehouden. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ADVERTENTIE CAMELIA is iets duurder, maar véél beterHet unieke voordeel van de ronde hoeken èn volmaakte absorptie door de zachte, witte CAMELIA" celstof. Made in England. Voor de achtste achtereenvolgende maal houdt de Schaakclub „Rolland" op de Za terdagen 25 September, 2 en 9 October een jeugdschaaktournooi met als inzet de Haar lems Dagblad-wisselbeker, welkereeds twee maal achtereen gewonnen werd door H. Klein. Een speciale attractie is wel, dat de winnaar van het tournooi tevens het recht verwerft, deel te nemen aan de wedstrijden om het jeugdkampioenschap van de Noord hollandse Schaakbond. De organisatie is vrijwel gelijk aan die van vorig jaar, toen het tournooi uitstekend veldiep. De deelnemers worden in kwartet ten ingedeeld, waarna de winnaars van deze groepen in de finale zullen spelen op Don derdagen of Zaterdagen, direct volgend op de data der voorronden. De mogelijkheid tot deelneming is uitgebreid, want ditmaal mogen jeugdige schakers deelnemen, die geboren zijn na 31 Augustus 1934 (tot 20 jaar dus). Tot 20 September kan men zich aanmelden bij: F. F. Groos, Rollandstraat 76, Haarlem; H. Kerkheide. Oosterstraat 50, Haarlem-N.; M. M. de Rijk, Wagenweg 112, Haarlem-Z. Gespeeld wordt van 1821 uur in het club lokaal van Rolland, Gebouw „Irene", Els- woutslaan 1, Overveen. Het Nederlandse vrachtschip „Garland" is Vrijdag de Britse haven Berwick bin nengelopen terwijl het water over het dek spoelde. Het schip maakte een slagzij van 45 graden, veroorzaakt door verschuiving van de deklast, bestaande uit hout. De „Gar land" is uit Rotterdam afkomstig en was in de storm van Vrijdag in moeilijkheden ge raakt (Verkort weergegeven) „Duf Conservatisme?" Onlangs las ik een stukje over het Noordhollands Phil. harmonisch Orkest met als opschrift „Duf conservatisme". De schrijver wilde dat er in het vervolg meer moderne muziek ten gehore wordt gebracht. Al zijn er mensen die meer moderne muziek op het pro gramma willen zien, bestaat er een an dere, veel grotere groep, die juist het tegenovergestelde wenst, namelijk meer klassieke muziek. Er wordt tegenwoordig heel wat moderne muziek ten gehore ge bracht en ik ben dan ook van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat de program ma's, zoals ze tegenwoordig zijn, te ver anderen en daarop meer moderne muziek te laten voorkomen. En als men verandert, dan liever meer klassieke muziek. T. R. Hygiëne. In deze eeuw van hygiëne en anti-bacillencultuur eis ik dat ons dage lijks brood ons met een broodtang overge reikt worde en dat dit óver en óverbelamg- rijke punt wettelijk worde geregeld. Het allerbeste zou natuurlijk zijn indien er een wet zou komen welke de broodverpakking verplichtte. Jk geloof dat het publiek hier voor gaarne genoegen zou nemen met een kleine prijsverhoging. H.., Aerdenhout

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15