Dulles en Eden besluiten voor alles spoed te betrachten OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Achterdocht in Parijs jegens Washington niet verdwenen Weerbericht Ook de Raad van Europa weet nog geen oplossing NAVO-ministers komen half October bijeen Brood Maandag een cent duurder Duitse bruggen worden nog steeds ondermijnd Mij een biet Defensiedebat in Straatsburg begonnen Arabische landen eisen optreden tegen Israel Socialistische motie in Bondsdag verworpen Korea-detachement wordt gerepatrieerd Goud van de „Renate Leonhardt" lokt Het woord is aan Thee weer duurder Opklaringen en een enkele bui ERBIJuitgesteld Bourguiba vrij in Frankrijk Ook een Hervormd mandement? Ondanks Westduitse protesten Stap te Londen en Washington Beroep is voor een man een tweede echtgenote Zweeds schip gestrand bij Cuxhaven „Vliegende Schotel" was rookpluim Leden der Mau Mau bij overval op kamp bevrijd Vier tot zes cent per ons; met directe ingang Mr. Van Kleffens' kansen staan goed Weerrapport 69e JAARGANG No 60 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 21- Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, en zijn Britse ambtgenoot Eden hebben overeenstemming bereikt over het spoedig bijeenroepen van een voorbereidende conferentie, waarop bespro ken zal worden hoe West-Duitsland het best op basis van volledige gelijkheid met het Westen kan samengaan, aldus is Vrijdagavond na de besprekingen van Eden en Dulles in Londen bekend gemaakt. De beide staatslieden waren het er over eens dat snel handelen vereist is. Uit officiële bron is vernomen dat Eden en Dulles „zeer tevreden" waren over de uitkomst van hun besprekingen. Hun besprekingen werden gedeeltelijk door premier Churchill bijgewoond. Dulles is gisteravond uit Londen naar Washington vertrokken. De besprekingen tussen Bondskanselier Adenauer en Dulles, en hetgeen hierover bekend is geworden, hebben de voldoening, waaraan Donderdagavond te Parijs, na de beraadslagingen tussen Eden en de Franse premier Mendès-France, uiting werd ge geven, snel doen omslaan. Het communiqué van Bonn wordt te Parijs beschouwd als een nieuwe vingerwijzing der Ameri kaanse regering, dat zij voorbereidingen treft om West-Duitsland zonder Franse toe stemming te herbewapenen, indien niet op korte termijn overeenstemming wordt be reikt over de West-Duitse bijdrage aan de Europese verdediging. Wel heeft het een gunstige indruk gemaakt, dat de bekend making het internationale overleg onder schrijft, waartoe Eden en Mendès-France hebben besloten. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde is tegen gesproken, dat de Verenigde Sta ten mogelijk niet tegelijk met Groot-Brit- tannië en Frankrijk zouden handelen bij het geven van volledige souvereiniteit aan West-Duitsland. De wijze, waarop een einde zal worden gemaakt aan de bezetting OOOOOGO. X30X*>DOOCXX>DCOOOOClOCOOCOOCOOOOOCCOC<XlOOO<X De talloze lezers, die iedere Zaterdagj met verlangen uitzien naar ons weke lijks bijvoegsel „Erbij", zullen vandaag tot hun teleurstelling merken dat het „er niet bij" is. Hun spijt kan moeilijk groter zijn dan die van de redactie, die zich door een plotseling optredende complicatie genoodzaakt zag de acht kleine pagina's vandaag achterwege te laten. Wij zullen „Erbij" in een volgend nummer erbijvoegen en wij bieden onze lezers onze verontschuldigingen aan voor deze ongewone doch onvermijde lijke gang van zaken. omocoootcoococ<xooogcoc<»3ixoocooooccco.:'"» .-im/ox) Met ingang van Maandag 20 September worden de broodprijzen in Haarlem en omgeving met een cent verhoogd, met uit zondering van de prijs van het zogenaamde regeringsbrood. Dit besluit is door de Nederlandse Bak kerijstichting genomen in overleg met de vertegenwoordigers van de Haarlemse bakkerijen. PARIJS (Reuter) Habib Bourguiba, de verbannen leider van de nationalis tische Neo-Destour (Nieuwe Grondwet-) partij in Tunesië, heeft toestemming ge kregen om zich vrij door geheel Frankrijk te bewegen, behalve in de departementen Seine en Seine-et-Oise (het gebied van Parijs). Hij mag echter niet naar 't buiten land gaan of naar Tunesië terugkeren. Bourguiba heeft tot dusver verblijf gehou den in een villa bij Parijs, die hij niet mocht verlaten. In de Mattheuskerk te Utrecht heeft prof. dr. G. C. van Niftrik op een wijkavond gis teravond meegedeeld, benoemd te zijn in een commissie, die zich bezint op een ant woord op het bisschoppelijk mandement. Prof. Van Niftrik verbond hieraan de con clusie dat het dus zou kunnen gebeuren, dat er een hervormd mandement komt, al zal dat dan wel, naar hij meende, „herder lijk schrijven" heten. Zekerheid omtrent de totstandkoming van een dergelijk mandement bestaat niet, daarvoor is de commissie nog te kort ge leden samengesteld. Het kan ook blijken, dat wij alleen maar kunnen zeggen, dat wij liet op tal van punten oneens zijn, zei prof. Van Niftrik tenslotte. Foster Dulles (links) en Eden op het vlieg veld van Londen. De ernst hunner be moeiingen tekent zich op hun gezicht af. zullen de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westerse Grote Drie" en Bondskanse lier Adenauer bespreken op afzonderlijke bijeenkomsten, gedurende de komende negen-mogendhedenbesprekingen. Van Londense diplomatieke zijde wordt vernomen dat waarschijnlijk Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten een verklaring zullen afleggen, waarin zij zeggen het bezettingstatuut voor West- Duitsland als niet meer bestaand te be schouwen. West-Duitsland zou zich dan verbinden de verplichtingen, welke in de overeenkomsten van Bonn waren vermeld en die normaal in een vredesverdrag zou den zijn neergelegd, vrijwillig na te komen. In West-Duitse regeringskringen is men voldaan over de uitdrukking „handelen op korte termijn" in het communiqué van Londen. Sommige West-Duitse functiona rissen beschouwen de korte Londense ver klaring als terughoudend. Te Parijs wordt vernomen, dat Adenauer Eden bij zijn bezoek heeft medegedeeld dat het streven naar Europese eenheid op militair en politiek gebied voortgezet moet worden in een langzamer tempo. De West- Duitse Bondskanselier stond er op, dat West-Duitsland onvoorwaardelijk tot de NAVO zal worden toegelaten en dat dit niet afnankelijk zal worden gesteld van een West-Duitse toetreding tot een uitgebreid verdrag van Brussel. Adenauer was opti mistisch gestemd over de mogelijkheid van het bereiken van overeenstemming volgens Eden's richtlijnen. Te Parijs is officieel bekendgemaakt, dat omstreeks vijftien October een bijeenkomst van de raad van ministers van de Noord- Atlantische-Verdrags-Organisatie zal wor den gehouden. De raad van ministers zal de toestand bestuderen, welke is ontstaan na de verwerping van de Europese Verdedi gingsgemeenschap door de Franse Natio nale Vergadering. In welingelichte kringen is men van mening, dat de bijeenkomst waarschijnlijk op het hoofdkwartier van de NAVO te Parijs zal worden gehouden. HEIDELBERG. (Reuter). Het hoofd kwartier van het Amerikaanse leger te Heidelberg heeft bekend gemaakt, dat men. ondanks Duitse protesten, met het aan brengen van kamers voor ontplofbare stof fen in bruggen als „voorzorgsmaatregel" zal voortgaan. Dit betekent echter niet, dat alle bruggen, als de nood aan de man zou komen, zouden worden vernield. Militaire noodzaak zou uitmaken, welke bruggen zouden worden opgeblazen. In de afgelopen jaren hebben de geal lieerden in West-Duitse bruggen kamers voor ontplofbare stoffen aangebracht om vernieling van de bruggen in geval van een Russische invasie te vergemakkelijken. In 1951 deelde bondskanselier Adenauer reeds in de Bonsdag mede, dat zijn rege ring al het mogelijke had gedaan om dat te voorkomen. Adenauers verklaring volgde toen op protesten, dat de geallieerden ga ten in de Loreleirots bij Bingen hadden geboord, volgens de communistische propaganda om de rots op te blazen en de middenloop van de Rijn in een meer te veranderen om in geval van oorlog een Russische opmars te hinderen. De Franse Hoge Commissie maakte toen bekend, dat op de rots ..militaire maatregelen" werden getroffen, doch ontkende, dat het in de bedoeling lag de Rijn af te dammen. (Van een speciale correspondent) STRAATSBURG, Zaterdag. In het eerste debat in de Raad van Europa over de Europese defensie hebben zich ongeveer twintig sprekers laten horen. Vandaag gaat het verder. Wat moet er gebeuren nu het Franse parlement de E.V.G. heeft verworpen? Dat is de vraag, waarover de Europese en Ame rikaanse staatslieden deze week druk heb ben gesproken. Het gesprek in Straatsburg heeft een andere betekenis dan het ministe riële overleg. Hier wordt een parlementair debat gevoerd. Hoe denken Europese par lementsleden over het probleem van de Europese defensie, in het bijzonder over het opnemen van Duitse strijdkrachten in die defensie In de politieke commissie van de Raad gevende vergadering, die het debat heeft voorbereid, is men niet verder gekomen dan het formuleren van een oplossing, waar Fransen, Duitsers, Italianen en Bene- luxers zich mee kunnen verenigen, maar de Engelsen niet, en zonder Engeland wil Frankrijk geen Europees leger, waarvan ook Duitsers een onderdeel vormen. Bij dit alles speelt ook het streven naar Europese eenwording een rol. Dat blijkt uit de ontwerpresolutie, door de politieke com missie opgesteld, en gisteren door de Belg Bohy bij dé Raadgevende Vergadering in geleid. Wat de defensie betreft, verlangt zij technische en administratieve integratie van op het vasteland gelegerde Europese strijdkrachten. Daar zou een politiek of- gaan, een „direction politique" onderwor pen aan parlementaire controle, boven moeten staan. In de formulering, ten aan zien van dat politiek gezag gebruikt, klinkt de mogelijkheid van supra-nationale orga nisatie en dat willen de Engelsen niet. Het aanhoren van de redevoeringen vestigde de indruk, dat er geen oplossing te vinden is, tenzq men bereid is flinke stukken van eigen standpunten prijs te geven. De Duitse Christen-democraat Gersten- maier, die in zijn partij en in de Duitse Bondsdag een vooraanstaand man is, heeft bepaalde voorkeur voor Europese supra nationale organisatie en zou zich alleen noodgedwongen bij rechtstreekse opneming van een nationaal Duits leger in de NAVO kunnen neerleggen. Die rechtstreekse opneming in de NAVO zou technisch een eenvoudige, doch politiek een moeilijk bereikbare oplossing zijn. Franse Gaullisten willen, net als de Engel sen, van supra-nationale organisatie niets weten. Maar andere Fransen, en ook Bel gen en Italianen, willen, gelijk Gersten- maier, die supra-nationale organisatie wel. Hoe nu de tussenweg te vinden om herbe wapening van Duitsland, waarvan iedereen vond dat zij noodzakelijk is, te bereiken? De Nederlandse liberaal Korthals zei, dat men water in de supra-nationale wijn moest doen terwille van de Europese defensie. Met een raad van nationale ministers, bij meerderheid van ste/nmen beslissend, als politiek gezag boven geïntegreerde strijd krachten, zou hij genoegen kunen nemen, en hij verwachtte dat de Engelsen zo n op lossing ook zouden kunnen aanvaarden. De K.V.P.'er Fens wilde minder van de supra-nationale gedachte prijsgeven. Voor zover een lijn in het debat is te ontdeken, is dat totnutoe geen lijn die naar een oplossing leidt waar bij de Europese landen een meerderheid voor te vinden zou zijn. Vandaag zal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, die gisteren een groot deel van het debat heeft bijge woond, de Raadgevende Vergadering toe spreken. Mogelijk zal hij de parlementa riërs een stootje kunnen geven in de rich ting van een aanvaardbare oplossing. Men dès-France zal Maandag hier komen. Er zijn dus belangwekkende redevoeringen te wachten. LONDEN (Reuter) Alle Arabische diplomatieke vertegenwoordigers te Lon den hebben Vrijdagavond op het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken een on verwacht bezoek aan Selwyn Lloyd, minis ter van staat, gebracht om te spreken over de betrekkingen tussen de Arabische sta ten en Israël. Zij verzochten Groot-Brittan- nië er bij Israël op aan te dringen de UNO- resoluties aangaande Palestina uit te voe ren. De Arabische staten zijn na de jongste Brits-Egyptische overeenkomst van me ning, dat zij vriendschappelijke banden met het Westen hebben. Een dergelijke stap zullen de acht Ara bische diplomatieke vertegenwoordigers te Washington binnenkort bij het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken ondernemen. In een gemeenschappelijke verklaring hebben zij gezegd, dat dringend maatregelen genomen moeten worden „om Israël van verdere aggressie af te houden". Er diende onmiddellijke steun gegeven te worden aan de Arabische landen om hen economisch en militair te versterken. Ten zij de emigratie naar Israël onder toezicht werd gesteld, zou „de onnatuurlijke groei der bevolking een explosieve situatie doen ontstaan in-het Midden-Oosten". President Eisenhower heeft een bezoek gebracht aan een bietenboerderij. De pre sident had blijkens de foto alle belang stelling voor de bieten. André Franqois-Poncet: BONN (A.N.P.) „Het beroep is voor de man eigenlijk een tweede echtgenote", zo heeft de Franse Hoge Commissaris in de bondsrepubliek, André Francois-Poncet, verklaard toen hij de vierhonderd deelne mers aan het internationale congres over voorlichting bij beroepskeuze in Bonn ont ving. Het was volgens de Franse diplo maat raadzaam bij de keuze van een be roep even nauwgezet te werk te gaan als bij de keuze van een echtgenote. Uit Nederland hebben aan het congres 27 man deelgenomen. Mr. Knook, leider van de delegatie heeft er tijdens het con gres op gewezen, dat deze sterke vertegen woordiging een afspiegeling is van de be langstelling, die de beroepsvoorlichting in Nederland geniet. Het 325 ton metende Zweedse schip „Nossan," dat gisteren van Lidkoeping op weg naar Londen als vermist werd opge geven, is gestrand op een zandbank tien mijl van Cuxhaven, aldus wordt Vrijdag vernomen. Het schip had Woensdag zijn roer gebroken en sindsdien stuurloos rond gedreven. Reddingboten uit Duitsland zijn onderweg naar de Zweed, die volgens de laatste berichten zware slagzij maakt. BONN (A.N.P.) De West-Duitse Bondsdag heeft Vrijdag het debat over de affaire-John beëindigd en de socialistische motie van afkeuring van het beleid van minister Schroder met 223 tegen 128 stem men afgewezen. De liberale afgevaardigden onthielden zich van stemming doch overi gens bleef het front der regeringspartijen eensgezind. Op voorstel van de sociaal democraten besloot de Bondsdag een par lementaire commissie van onderzoek in te stellen, die de nog niet opgehelderde om standigheden van dr. John's werk als chef der geheime politie en van zijn desertie naar Oost-Duitsland verder zal onder zoeken. Deze commissie zal ook moeten na gaan of de regering voldoende toezicht heeft uitgeoefend op het werk van John's „Bureau voor bescherming der Grondwet". De Berlijnse socialist Neumann veroor zaakte een groot spektakel toen hij de Bondsregering verweet; dat zij de machts middelen van de Staat eenzijdig tegen socialistische politici zou gebruiken. De vroegere admiraal Heye (CDU) verklaarde dat de waakzaamheid van de Staat zich veeleer naar links dan naar rechts moest richten. Hij noemde de communistische krachten in de Bondsrepubliek veel ge vaarlijker dan de ultrarechtse krachten, daar de eerste het Sovjetblok achter zich hadden en de laatste in de Bondsrepubliek geen voedingsbodem vonden. Minister Schroder heeft maatregelen aan gekondigd tegen de mede-oprichter der Gestapo Diels, die in een brochure over de zaak-John de Duitse verzetsbeweging tegen Hitier als een verzameling van rode hand langers heeft willen brandmerken. Diels geniet een Staatspensioen. Voor de eer van de verzetsbeweging kwam ook minister Jakob Kaiser onder grote bijval in het ge weer. Kaiser was in de affaire-John aan gevallen daar hij voor John als verzetsman aanbevelingen had gegeven. De socialistische partij sprak aan het einde van het debat haar ontevredenheid uit over minister Schroder die verzuimd had een boekje open te doen over de „jungle van geheime diensten" in de Bondsrepubliek. Binnenkort zal uit Korea de Amerikaan se Tweede Divisie, waarbij het Neder landse Korea-detachement is ingedeeld, teruggetrokken worden. Naar men ver wacht zal de repatriëring van het Neder landse bataljon in het begin van 1955 zijn voltooid. De Nederlandse vlooteenheid zal echter in de Koreaanse wateren gestation- neerd blijven. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S De bouwpu t voor de berging van de goudschat der Renale Leonhardt" nadert zijn voltooiing. De zestien meter hoge toren is juist neergelaten op de werkput. Nu wordt het platform aangebracht. ocooccc* k o ao. .rocnoocxxxxxxxxxxxxyyxxyxx-xx» icoooooocg Verscheidene ingezetenen van Drachten hebben begin dezer week een vreemd 8 verschijnsel gezien: Een ovale, donkere j ring, met een licht, vrijwel doorzichtig middenstuk. Een ooggetuige heeft ech- 8 ter het raadsel opgelost: Uit een fa- brieksschoorsteen zag hij een zwart rookwolkje opstijgen dat een ringvor- t mige gedaante kreeg: een brede donkere rand van rook en een vrijwel rookloos middengedeelte. i Het geloof aan vliegende schotels heeft H in Drachten een ernstige schok gekre- 8 genS i 8 coo^oocooocooco=occoocooooQXOOcouccocriYx> yy.tjj--oixx>. oo NAIROBI (Reuter) Een veertigtal Mau-Mau-leden heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een aanval gedaan op een gevangenkamp in Kenia en 200 gevan genen, die schuldig waren bevonden aan Mau-Mau-activiteit, bevrijd. Slechts één gevangene bleef achter. Later gaven acht bevrijde gevangenen zich over aan gevan genisfunctionarissen. Zeven van de 27 ver miste Afrikaanse bewakers hebben zich weer gemeld. De Mau-Mau-leden maakten negen geweren en een hoeveelheid patro nen buit. Duizend soldaten en politiemannen heb ben bij het aanbreken van de dag een cor don om het kamp en omgeving gelegd. Alexandre Dumas père: Vrouwen inspireren mannen tot de grote dingen die zij hen belet ten uit te voeren. Naar wij vernemen zullen met ingang van heden de theeprijzen met 4 tot 6 cent per pakje van 100 gram worden verhoogd. Dit is een gevolg van de voortdurende stij ging op de wereldmarkten. „In verhouding tot deze stijging is de verhoging der détail- prijzen zeer matig te noemen", aldus het commentaar van vakkringen. Voorzitterschap UNO-Assemblée (Van onze correspondent in New York) De kansen van mr. E. N. van Kleffens om voorzitter te worden van de UNO- Assemblée staan goed. Hij heeft 31 stem men nodig en de toezeggingen zijn nage noeg voldoende. Mr. van Kleffens heeft een persconferentie gehouden als vice-pre sident van de Nederlandse delegatie die een talrijk gehoor trok. Mr. Van Kleffens heeft bij deze gelegenheid een voortref felijke indruk gemaakt. Uiterlijk stemt deze diplomaat geheel overeen met zijn innerlijke kwaliteiten: fris, helder, scherp en geestig. Hij toonde groot respect voor de UNO, doch zonder overdrijving. Hij was bovendien ruimdenkend genoeg om te ver klaren dat internationale kwesties in be paalde gevallen beter buiten de UNO kun nen worden opgelost. Mr. Van Kleffens liet doorschemeren dat hij als voorzitter strikte onpartijdigheid zou betrachten in een kwestie waarbij Nederland betrokken is. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in de tweede helft van deze week werd gekenmerkt door harde tot stormachtige winden. Deze werden ver oorzaakt door een stormdepressie, die zich ontwikkelde uit een randstoring van een andere depressie. De laatste depressie was overgebleven van de tropische cycloon, welke veel schade aanrichtte langs de Oostkust van Amerika en Canada. De nadering van een rug van hoge lucht druk had tot gevolg dat de wind vanmor gen snel ging liggen. In het Kanaal is in tussen een nieuwe storing verschenen, die met een matige snelheid naar Noord- Frankrijk trekt. De regenzone wordt ver voor de storing uit naar Duitsland gestuwd. - Na het passeren van de storing kan op nieuw betrekkelijk koude Oceaanlucht naar ons land doordringen. Het is dan ook waarschijnlijk dat Zon dag het weer bepaald wordt door opkla ringen, echter met een kans op een enkele bui. In het temperatuurverloop komt vrij wel geen verandering. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand E - iE Sc S 2 ra V. 1 ït Z5 Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genéve Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Ajaccio Wenen Innsbruck Rome Mallorca half bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. zwaar bew. regen regen mist mist licht bew. half bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew licht bew. regen motregen onbewolkt onbewolkt WZW 5 windstil WZW 10 W 3 windstil ZW 4 Z 4 windstil windstil NW 3 windstil Z 1 windstil ZW 5 ZW 5 WZW 4 ONO 3 WNW 3 windstil windstil NNW 3 14 19 16 0.7 16 1 17 0 17 0.2 14 1 18 4 22 0 24 0 21 0 20 1 24 0 17 0.1 17 0.1 14 1 24 0 21 4 21 1 28 0 31 0 Neerslag laatste Zi uur CXXNXXrtXTOOOGC RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Aanvankelijk in het Zuiden van het land veel bewolking en enige regen. Overigens wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Vannacht weinig wind en plaatselijk mist. Morgen ma tige Zuid-Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 19 September Zon op 6.20 uur. onder 18.48 uur. Maan op 22.37 uur. onder 15.1 uur. 20 September Zon op 6.21 uur. onder 18.45 uur. Maan op 23.50 uur. onder 15.45 uur. Maanstanden 19 Sept. 12 11 uur: Laatste kwartier 27 Sept. 1-50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 18 September Hoog water: 7.14 en 19.86 uur. Laag water- 3 01 en 15 14 uur Zondag 19 September Hoog water: 8.08 en 20.39 uur. Laag water: 3.44 en 16.01 uur. Maandag 20 September Hoog water: 9.20 en 21.56 uur. Laag water: 4.35 en 17.03 uur. »CXCOCOCOCX)COCOC<XODCOCCOOOOOXCCOOOOOOaX50CCCIOCCOUClc03

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1