Lopende dienst bijna in evenwicht Regering accoord met plan tot loonsverhoging: Voorstel tot Europese conventie voor vrede en veiligheid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tekort van 568 millioen op de gehele begrotingsdienst Omzetting van Europese unie Weerbericht Prinsjesdag Ontzverp-rijksbegroting 1955 Vermindering van fiscale druk Vrees in Amerika voor conflict met China Het woord is aan Rumoer om Soekarno's huwelijk niet gesust Algemene vergunning voor maximaal zes procent Mendès-France in Straatsburg Tunnelbouw in Velsen wordt versneld 69e JAARGANG No 62 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 216 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dulles komt waarschijnlijk Zaterdag naar Londen Er wordt f 15 millioen extra uitgetrokken voor 1955 Meeting van oud-S.S.-ers kwam „ongelegen" Vermoedelijke moordenaar van oude vrouw gevat Democraten branden los op Dulles' „bluf-diplomatie" Twee bommen ontploft op een Britse vliegbasis Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar HET IS WEER PRINSJESDAG, de derde Dinsdag in September. Een nieuwe zitting van de Sta ten-Generaal is vandaag ge opend en Troonrede en Miliioenen-nota vragen aandacht. De laatste, het grote jaar lijkse werkstuk van de minister van Finan ciën, wordt vandaag door onze financiële medewerker aan een beschouwing onder worpen, waaraan ik hier maar enige korte opmerkingen heb toe te voegen. Wie terug denkt aan de. berooide toestand waarin ons land onmiddellijk na de oorlog, na de jarenlange Duitse bezetting, verkeerde en aan het toen in zo brede kring heersende pessimisme, dat zozeer verergerd werd door de gang van zaken ten aanzien van Indië, moet erkennen dat de huidige toe stand der staatsfinanciën daarmee in vol komen tegenspraak is. Een gunstige ont wikkeling, die nu ai jarenlang in stijgende mate optreedt en die terecht van hoogcon junctuur in den lande doet spreken, heeft het pessimisme van die tijd volslagen ge logenstraft. In cijfers van MHlioenen-nota's is dat zeer klaar gebleken uit voortduren de overschrijdingen van de ramingen van ontvangsten en uit een vermindering van de staatsschuld, in de laatste zes jaar, met het geweldige bedrag van 5.2 milliard. Zelfs de meest hoopvol gestemden hebben in de jaren vóór '50 geen dergelijke ontwik keling van zaken voorzien. Ook de raming van de totale staatsmiddelen voor het jaar 1954 blijkt weer ver beneden de werke lijkheid, zoals die nu met aanmerkelijke zekerheid ka.n worden voorspeld, te zijn gebleven. Want men verwacht dat die ra ming met achthonderd millioen, dat is ruim veertien procent, zal worden overtroffen. Een en ander toont wel weer aan dat pes simisme als leidsman een slechte en een zijdige raadgever is; het mag daarom ver heugend heten dat het in het staatsbeleid sinds de oorlog niet de toon heeft aange geven. Ware dat wel zo geweest, het zou alleen zichzelf bewaarheid hebben. Ondanks de uitermate gunstige situatie wordt geen belastingverlaging voor 1955 in uitzicht gesteld, maar pas voor 1956. Dit zal, nadat verwachtingen nogal hoog ge spannen waren, een teleurstellende uitwer king hebben. Onze financiële medewerker zou het niet verwonderen als er verzet tegen rees in de gamers. Ons ook niet, te minder omdat vorige belastingverlagingen een zo gunstige uitwerking op de ontwik keling van het bedrijfsleven en de arbeids productiviteit hebben gehad. Het is onge twijfeld waar dat men in de huidige we reldsituatie die ook ons land door plot selinge ongunstige wendingen direct be ïnvloeden kan, zoals indertijd bij het uit breken van de Koreaanse oorlog duidelijk is gebleken, niet van bestendigheid of zelfs van zekerheid op een termijn van enige jaren kan spreken. Het begrip hoogcon junctuur heeft voor ied'er, die zich vroegere manifestaties daarvan herinnert, op zich zelf al een waarschuwende klank. Waar schuwend tegen overschatting van de toe komst, maar niet tegen juiste schatting van het heden. Nu de toestand kennelijk verademing voor de belastingbetaler mo gelijk maakt, waarom die dan te verdagen met het gevolg, dat hij de schouders zal ophalen en zich met enige reden afvrasen of er in '56 wel iets van komen zal? Er kan wel weer een of ander motief optreden, al is dat geen schok in het wereldgebeuren, dat het schone vooruitzicht geheel of ten dele doet verdwijnen. Dit naar aanleiding van de Millioenen- nota. De Troonrede is van de sinds de oor logsjaren gebruikelijke aanzienlijke lengte, die niet evenredig mag heten aan be langrijkheid van de inhoud. Ministers heb ben zich in hoofdzaak tot een overzicht van de huidige situatie en haar meest op vallende verschijnselen beperkt. Het mees te wist men dus al. De gunstige economi sche toestand, het optreden van spannin gen wegens tekort aan arbeidskrachten, de bevordering van binnenlandse migratie en scholing, het „niet onbevredigend" niveau der investeringen belastingverlaging zon het bevorderen de beperkte resultaten van een streven naar opheffing van inter nationale economische barrières.... dat is allemaal welbekend. Dit geldt evenzeer voor de vorderingen ten aanzien van Bene lux en voor de overeenstemming met Suri name en de Antillen. De paragraaf-Nieuw- Guinea drukt alleen gestadige diligentie uit en het zal niemand verwonderen dat het departement van Buitenlandse Zaken de internationale toestand in velerlei op zicht zorgelijk blijft vinden en ernstige spanningen constateert. Ten aanzien van de NAVO, die zij gaarne wil helpen ver sterken, en van de ondeelbaarheid van Europese samenwerking op politiek en economisch gebied zegt de regering niets nieuws. Straatsburg krijgt een woordje van vriendelijke erkenning als laboratorium voor onderzoek van velerlei denkbeelden en voorstellen, met een warmer woord be treffende de hulpverlening aan Europese vluchtelingen. En de opmerking wordt ge maakt dat in de UNO Nederland bereid zal moeten zijn tot ruimer medewerking aan programma's van hulpverlening aan onder-ontwikkelde gebieden. De aankondi ging van enkele grondwets- herzieningen wekt geen bijzondere ver wachtingen meer en de a.s. indiening van een zestal wetsontwerpen betreffende her ziening van het Burgerlijk Wetboek was te verwachten. De regering streeft naar de verwezen lijking van een bouwprogramma van 65.000 woningen en erkent de woningnood als het nijpendste probleem, waarvoor wij bin nenslands nog gesteld zijn. Verdere huur verhoging is nog in overweging, evenals compensatie daarvoor die „in studie" is. Men krijgt dus de indruk dat huurver hoging en compensatie nog wel even op zich zullen laten wachten. Ten opzichte van de woningbouw zou men voorwaar de hoop willen uitspreken, dat het volgend jaar aanzienlijke verbetering in een nog steeds evidente noodtoestand zal brengen. De erkenning dat die nog steeds bestaat is beter dan een juist verschenen statistiek waarin Nederland als vijfde compareert ten aanzien van recente woningbouw in ver schillende landen, berekend per duizend inwoners. Die statistiek zegt eigenlijk op zichzelf niets, omdat de sinds de oorlog ge troffen voorzieningen in die verschillende landen, de bevolkingstotalen en dus ook de bestaande woningtoestanden zozeer ver schillen. Dat drukt men niet in zo'n een zijdig lijstje uit. Na deze korte zijsprong tot besluit: een Het ontwerp van de rijksbegroting voor 1955, dat de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, heden aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, weerspiegelt de tegenwoordige gunstige economische ontwikkeling. Eén van de uitgangspunten, waarop deze begroting werd gebaseerd, is de veronderstelling, dat een betrekkelijk gunstige wereldconjunctuur ook in 1955 zal voortduren en als gevolg hiervan het nationaal inkomen zal stijgen, hetgeen op zijn beurt weer doorwerkt in de op brengst van de belastingmiddelen.. De monetaire toestand kan gezond worden genoemd. De ontwerp-begroting vertoont in het algemeen een bevredigend beeld. Het peil der rijksuitgaven laat in verhouding tot het nationaal inkomen een daling zien, niet alleen ten opzichte van de ontwerp-begroting voor 1954, maar ook ten opzichte van de vermoedelijke uitkomsten voor dat jaar. Bovendien mag men op iets langere termijn rekenen met het vervallen of een verlaging van verschillende categorieën van uitgaven. Het bevredigende karakter van het begrotingsbeeld voor 1955 blijkt reeds uit het feit, dat de lopende dienst (de gewone dienst, tezamen met de buitengewone dienst I en het Landbouw-Egalisatiefonds) met een na delig saldo van 8 millioen nagenoeg in evenwicht is. De kapitaaldienst (buitengewone dienst II) sluit met een nadelig saldo van 560 millioen zodat op de gehele begrotingsdienst een tekort resteert van 568 millioen. Aan de ontwerp-begroting 1955 ligt het streven ten grondslag, met behulp van de rijksfinanciën bij te dragen tot een even wichtige verdere ontwikkeling van de gun- tige conjunctuur, waarin ons land zich be vindt, en tevens van de te verwachten be vredigende situatie gebruik te maken om te komen tot een verdere versteviging van Nederlands economische positie, opdat daardoor een verantwoorde basis wordt verkregen voor een nieuwe verlichting van lasten. In 1955 zal de nog resterende verzwaring van de belastingdruk, die destijds met het oog op het defensieprogramma werd inge voerd, vervallen. Voor de jaren 1956 en volgende ligt een verdergaande verminde ring van de fiscale druk in het voornemen, zowel op het gebied van de kostprijsver- hogende belastingen als op het gebied van de directe belastingen in de persoonlijke sfeer (inkomsten- en loonbelasting en ver mogensbelasting). Deze fiscale verlichtin gen zullen, vergeleken met de bestaande toestand, neerkomen op een bedrag van 500 a 550 millioen. Onder meer is bij de vaststelling van dit bedrag rekening gehou den met een nieuwe huurverhoging. Wanneer de ontwikkeling van het be talingsverkeer met het buitenland in 1955 daartoe de mogelijkheid biedt, zal verder worden voortgegaan met het treffen van maatregelen in de kapitaalsector, welke strekken tot het aanwenden van een ver dere toeneming van de deviezenvoorraad, onder meer door vervroegde aflossing van buitenlandse schuld. Ten aanzien van het tijdstip, waarop de diverse verlagingen dienen in te gaan, merkt de minister op, dat in 1955 naar re delijke verwachting voor werkloosheid op een belangrijke schaal nog niet behoeft te worden gevreesd. Eerder bestaat het ge vaar, dat een door een aanzienlijke belas tingverlaging beïnvloede vergroting der binnenlandse bestedingen zou bijdragen tot een toeneming der spanning op de ar beidsmarkt. Bovendien zijn de mogelijk heden tot het voorbereiden en tot stand brengen van omvangrijke en ingrijpende belastingmaatregelen, welke reeds in de eerste maanden van 1955 van kracht zou den worden, uiterst beperkt. Een deel der verlagingen dient te wor den gezien in samenhang met de gevolgen van een nieuwe huurverhoging. Een huur verhoging zal echter pas in de loop van 1955 haar beslag kunnen krijgen. De belastingverlagingen zullen daarna omstreeks 1 Januari 1956 kunnen ingaan. Ook aan de uitgavenzijde van de begro ting kan op een aantal punten een zekere verlichting tegemoet worden gezien. De voorgestelde vermindering van inkomsten is van zodanige omvang, dat ten aanzien van uitgaven voor uitvoering van nieuwe initiatieven dan wel uitbreiding van be staande activiteiten, naar het oordeel van de minister grote terughoudendheid gebo den zal zijn. De bewindsman vertrouwt er dan ook op, dat in samenwerking tussen regering en Staten-Generaal behoedzaam heid ten aanzien van het toekomstige uit gavenbeleid in acht zal worden genomen, teneinde gevaren voor een inflatoire finan ciering der rijksuitgaven te voorkomen. (Men zie ook pag. 3 en 4) NEW YORK (United Press). Vijftig Amerikaanse organisaties hebben de Ame rikaanse regering opgewekt de UNO te verzoeken te streven naar een staakt-het- vuren in de strijd tussen nationalistisch en communistisch China in de Straat van Formosa. Bij vertraging, zoals in geval van Indochina, zou de UNO te laat kunnen komen om conflict en catastrophe te ver mijden. De verklaring was vervat in een serie aanbevelingen aan de Amerikaanse UNO-delegatie op de negende algemene vergadering, die heden begint. De organisaties zeggen dat de gevechten bij Quemoy de wereldvrede bedreigen. Zij menen ook dat Formosa en het vasteland van China niet verenigd mogen worden door geweld of zonder de vrije instemming van de bevolking van Formosa. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Lewis Carroll: „Tut, tut, kind", zei de Hertogin. „Alles heeft een moraal, als je hem maar weet te vinden". Maandagmorgen heeft de Pakistaanse ambassadrice Begum Liaquat Ali Khan op het paleis aan het Lange Voorhout aan Koningin Juliana haar geloofsbrieven aangeboden. Foto: De Begum inspecteert de erewacht. DJAKARTA (PI/Aneta) Een delegatie van vrouwen, die Vrijdag en Zaterdag over het huwelijk van Soekarno met mevrouw Suwondo beraadslaagden, heeft Maandag een bezoek gebracht aan het paleis van de president. De delegatie van vier dames, ge leid door mevrouw Kartowijono, voorzit ster van de Perwari, bleef een uur ten pa- leize. Over het besprokene werden geen mededelingen gedaan. Soekarno's tweede huwelijk blijft in het middelpunt van de belangstelling staan. Ook buiten Indo nesië, voornamelijk in Malakka en de Phi- lippijnen, berichten de dagbladen over dit huwelijk. De Indonesische dagbladpers is in twee kampen verdeeld. De ene betreurt het huwelijk, als „niet passend voor een staatshoofd". De andere meent, dat het „Soekarno vrijstaat een tweede vrouw te huwen". Het gematigde blad „Keng Po" waarschuwt, dat de politieke leiders en de pers door allerlei kleinigheden, die van wei nig belang zijn voor de ontwikkeling der geschiedenis, de grote lijn uit het oog ver liezen, „Daulat. Rakjat" (Semarang) schrijft, dat Soekarno als Islamiet zeker een twee de, derde, zelfs vierde vrouw mag huwen. Het Islamietische blad „Pemandangan" billijkt het huwelijk op grond van medische en fatsoensoverwegingen. „Indonesia Raya", die „op veler ver zoek" nogmaals een foto afdrukt van het gezin Suwondo schrijft dat Soekarno's par ticuliere zaken invloed hebben op Soe karno als president. De Indonesische vrou wen strijden reeds tientallen jaren voor de rechten van de vrouw ten aanzien van het huwelijk, opdat de vrouwen niet slechts schepselen zijn, met wie men maar in het wilde weg kan trouwen. Het jongste hu welijk van de president is een grote slag voor de vrouwenbeweging, aldus het blad. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft de Britse uitnodiging om een conferentie van negen landen over de West-Duitse herbewapening bij te wonen, aanvaard. De minister van Buiten landse Zaken, Dulles, hoopt Zaterdag naar Londen te vertrekken. Dat zal afhangen van de „ontwikkelingen in de UNO." Vol gens de plannen zal Dulles deze week, waarschijnlijk Donderdag, een vex-klaring in het algemene debat in de Algemene Ver gadering afleggen. Ook West-Duitsland heeft de uitnodiging aanvaard. Bondskanselier Adenauer en staatssecretaris Hallstein zullen deel uit maken van de West-Duitse delegatie. Officieel wordt medegedeeld: Voor lonen welke niet in een C.A.O. of „De regering heeft Maandag haar goed- loonregeling geregeld zijn, zal door het Col keuring gehecht aan het voorstel van de I lege met ingang van dezelfde datum een (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, Dinsdag Mendès-France heeft de Raad van Europa voorgesteld een nieuw instituut in te stellen dat de omvang van het aantal militairen dat elk •aangesloten land moet bijdragen voor de Westelijke verdediging, zou moeten vast stellen en de bewapening van de continentale leden beperken en inspecteren". „Indien dit plan wordt aanvaard, zou een toetreden van West-Duitsland tot de N.A.V.O. niet langer de ongerustheid en het verzet wekken van thans", aldus de Franse premier. „Indien op de Londense besprekingen op een dergelijke basis over eenstemming wordt bereikt, zou het mogelijk zijn het voorgestelde instituut zonder veel vertraging in het leven te roepen. Aan deskundigen zou kunnen worden opge dragen binnen een maand tijds een kort en duidelijk verdrag, van niet meer dan 25 artikelen, op te stellen. Stichting van de Arbeid inzake een alge mene vergunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent. Aan het College van Riiksbemiddelaars is in verband hiermede medegedeeld, dat de richtlijn-lonen, die door het College en de Stichting van de Arbeid bij de beoordeling van Ioonvoor- slellen plegen te worden gehanteerd, met ingang van het loontijdvak waarin 1 October valt, met zes procent kunnen wor den verhoogd. In de practijk betekent dit dat de orga nisaties, betrokken bij collectieve arbeids overeenkomsten en loonregelingen, die van deze mogelijkheid tot loonsverhoging ge bruik willen maken na onderling overleg voorstellen tot wijziging van de betreffende C.A.O. of loonregeling bij het College aan hangig kunnen maken. Voor zover deze voorstellen de genoemde zes procent niet overschrijden, kunnen zij van goedkeuring verzekerd zijn. Ten behoeve van de voortzetting van de tunnelbouw te Velsen is op de rijksbe groting voor 1955 een bedrag van 19 mil lioen gulden uitgetrokken. Het ligt evenwel in de bedoeling, aldus deelt minister Van de Kieft mee in de Millioenennota. te trachten de bouw van dit werk zo te ver snellen dat een som van 34 millioen gulden in 1955 zal kunnen worden verwerkt. Voor het verkrijgen van de daartoe benodigde aanvullende fondsen ten bedrage van 15 millioen gulden is een bijzondere financie ringswijze in studie, waartoe zo spoedig mogelijk voorstellen bij de Staten-Generaal zullen worden ingediend. boeiende Troonrede is dit geenszins. Maar het beeld van Nederlands toestand op Prinsjesdag is in het algemeen zeer gun stig. Behoudens de woningnood. R. P. algemene vergunning tot een loonsver hoging van maximaal zes procent worden gegeven." Alleen voor rechtens geldende lonen De Stichting van den Arbeid vestigt er de aandacht op, dat de algemene vergun ning tot loonsverhoging met maximaal 6 percent, alleen betrekking heeft op rech tens geldende lonen. Feitelijk uitbetaalde lonen, welke hoger liggen, dan de rechtens geldende lonen, mogen dus niet worden verhoogd met het percentage, dat op de desbetreffende CAO of loonregeling ingevolge het regerings besluit wordt toegepast. Zij dienen met de gewijzigde inhoud van de CAO of loonrege ling in overeenstemming te worden ge bracht. Een bijeenkomst van veteranen van de Waffen-S-S., die Zaterdag te Iserlohn in Westfalen zou zijn gehouden, is voor onbe paalde tijd uitgesteld. De autoriteiten van Noord-Rijnland-Westfalen hadden het uit stel gelast, nadat het (federale) ministerie van Buitenlandse Zaken uiting had gegeven aan zijn „ernstige bezorgdheid" over de mogelijkheid, dat de bijeenkomst „in dit speciale stadium" belangrijke reacties in het buitenland ten gevolge zou hebben. De vergadering, welke naar verwachting de grootste bijeenkomst der SS-veteranen sedert de oorlog zou zijn, zou door ver scheidene voormalige generaals zijn toege sproken. De recherche te Deventer heeft in Didam de vermoedelijke dader gearresteerd van de Zondagavond gepleegde moord op de 51-jarige mevrouw H. van E. Het is een 38-jarige monteur. Van der B., uit Gorssel. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd, maar de politie meent zoveel bewijzen tegen hem te hebben, dat zij hem in hech tenis houdt. Hij stelde voor: Omzetting van het pact van Brussel in een Europese conventie voor vrede en veiligheid. Deelneming van Engeland op breder basis dan vroeger aan de verdediging van het Europese continent. Oprichting van een gezagslichaam voor bewapeningscontróle. Absolute uitschakeling van enig element van discriminatie binnen het nieuwe sys teem. Uiteindelijke toelating van Duitsland tot de NAVO. Dit zijn de hoofdpunten uit het plan van de Franse premier Mendès-France ten aan zien van de Europese defensie dat hij gis teren in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft ontvouwd. Hij wil dat plan snel uitgevoerd zien. Eind September wil hij over de beginselen over eenstemming zien te bereiken in de confe rentie van negen te Londen, waai-na hij aan deskundigen een maand de tijd zal geven om een duidelijk verdrag op te stel len. Wanneer dat verdrag er eenmaal is zou hij het zo snel mogelijk aan het parle ment ter goedkeuring willen voorleggen, want zo voegde hij eraan toe lang wachten met parlementaire goedkeuring, gelijk met de F,VG. leidt tot onaangename ervaringen. Nog geen duidelijke reacties Mendès-France heeft het Franse initia tief inzake de Europese defensie uiteenge zet en er beschouwingen aan toegevoegd, die de politiek van Europa als geheel be- ti-offen, maar geen betrekking hadden op de Europese eenheid, zoals velen die zich al jaren lang als ideaal hebben gesteld. De getransformeerde Westelijke Unie zou ondergrond kunnen zijn voor een op lossing van de kwestie Saarland, zo be toogde de Franse premier. Hij deelde ver der mee dat hij van zijn kant rechtstreekse onderhandelingen over dit vraagstuk graag spoedig geopend zou zien. „De Frans-Duitsè tegenstelling moet worden opgeruimd en verandei-d in samenwerking. Voor alle landen van Europa is trouwens die samen werking nodig, vooral economisch en so ciaal", aldus de Franse premier. Hij ver wees naar organisaties die daar al met .succes aan werken, zoals de O.E.E.S. en de internationale arbeidsorganisatie. Met de Raad van Europa en de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zou de getransfoi-meei-de Westelijke Unie doel treffende betrekkingen moeten aanknopen een opvatting van Mendès-France die niet zonder betekenis lijkt, want de Raad gevende Vergadering zal dan voor de Wes telijke Unie het parlementaire forum kun nen worden (zoals zij dat bijvoorbeeld ook al is voor de O.E.E.S.). De reacties van de parlementariërs op de rede van Mendès-France lijken gema tigd; geen groot enthousiasme, ook geen absolute afwijzing. Men gaat in Straats- bui-g deze week nog rustig door met het behandelen van andere agendapunten. Vrijdag komt men misschien nog op de defensie terug. Mendès-France is vandaag per vliegtuig uit Straatsburg vèrtrokken naar een plaats in de buurt van Parijs. Mendès-France weigerde voor zijn vertrek iets te zeggen. WASHINGTON (Reuter). - In een ge schrift van de Amerikaanse democratische partij ten dienste van democratische spre kers in de huidige verkiezingscampagne, wordt gewaagd van een geheime overeen komst tussen generaal Tsjang Kai Tsjek en president Eisenhowers regering volgens welke de Chinese nationalistische troepen op Formosa moeten blijven. Zowel Eisen hower als zijn minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, worden er van beschuldigd te geloven in een „bluf-diplomatie". De overeenkomst tussen Tsjang en Eisenhower was een bewijs, dat het „loslaten" van na tionalistische strijdkrachten op het Chinese vasteland „een wassen neus" was, met het doel „applaus" in het eigen land uit te lokken. Vei-der wordt verklaard, dat Dulles' dreigement van „grootscheepse vergelding" tegen communistische aggressie slechts bluf was. „De regering-Eisenhower was niet alleen niet bei-eid haar dreigement om een eind te maken aan het Indochinese conflict uit te voeren, zij was ook niet bereid maatregelen van veel geringere aard te nemen". Een ander voorbeeld van „bluf-diploma tie" was het dreigen van Dulles met een „zeer pijnlijke herwaardering (van de Amerikaanse politiek jegens Europa)" als Frankrijk het EVG-verdrag niet zou be krachtigen. Dit dreigement had niets te betekenen. Zes gewonden - geweldige schade LONDEN (Reuter) Op het militaire vliegveld te Mai-ham in Engeland zijn gis teren twee bommen van 450 kilo ontploft doordat zij van een wagentje vielen. Zes militairen werden gewond en een aantal vliegtuigen, naar men gelooft Canberra- straalbommenwei-pers, zijn beschadigd. Het ministei'ie van Luchtvaart heeft niets naders willen meedelen, maar de „Daily Mail" meldt, dat elf Canberra's, die meer dan twee millioen gulden per stuk kosten, zijn beschadigd zes daarvan zo zwaar dat zij niet meer gebruikt kunnen worden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand w ïe 5 ,S 5S «E *c *2 ÏS .so *2 raw a; 5E si Ehi ZS Stockholm zwaar bew. ZZW 11 15 ïi Oslo geheel bew. windstil Kopenhagen regenbui ZW 8 0,1 Amsterdam licht bew. WZW 5 15 3 Londen onbewolkt WZW 4 17 0,1 Luxemburg lichkbew. ZZW 4 14 0 Parijs half bew. WZW 4 17 0 Bordeaux nevel windstil 20 0 Grenoble zwaar bew. W 1 25 0 Nice half bew. NW 3 24 0 Genève licht bew. NW 2 22 0 Zürich zwaar bew. NW 2 21 5 Locarno half bew. W 2 24 - Berlijn licht bew. ZW 4 19 3 Fi-ankfort nevel ZZW 2 18 0 München zwaar bew. windstil 21 5 Wenen regen W 2 23 25 Innsbruck regen W 2 22 8 Rome onbewolkt ZZO 6 27 0 Ajaccio half bew. ONO 3 25 0 Mallorca licht bew. windstil - Neerslag laatste oacocnxKKncxTccxTnnrrt lyïYm»T* 24 uur rryrry vuwx mnroo WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vooral in het Noorden van het land enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tus sen West en Noord-West. Koude nacht. Morgen overdag iets lagere temperatu ren dan vandaag. 22 September Zon op 6.24 uur onder 18-40 uur. Maan op 1.06 uur onder 16 43 uur. Maanstanden 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 21 September Hoog water: 10.47 en 23.33 uur. Laag water: 5.49 en 18.26 uur. Woensdag 22 September Hoog water: 12.22 en uur. Laag water: 7.26 en 20.02 uur. xxxx»occxxoooocooooc«

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1