Erepromotie van dr. L. Neher aan Technische Hogeschool Renault Fregate Rectoraatsoverdracht aan Universiteiten en Hogescholen Minister Mansholt en A. Mozer hekelen neo-nationalisme PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws „Europa ons Vaderland Mendès-F ranee's „gevaarlijke illusie ió Ixet zo J 2 Premier en vier ministers woonden plechtigheid bij Garage Den Hout De radio geeft Woensdag SMAAKVOLLE KAPSELS MOLENDIJK'S KAPSALONS Pleidooi voor verkorting van werkweek in Amerika GOEDENNACHT Drukfouten DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 Onder zeer grote belangstelling is Maan dagmiddag in een senaatsvergadering van de Technische Hogeschool, te Delft, de doctorsbul uitgereikt aan de heer L. Neher, de aan het eind van deze maand mtreden- de directeur-generaal van het staatsbedrijf der PTT. Als promotor trad op prof. ir. L. H. M. Huydts, hoogleraar in de electro- nica. In dezelfde vergadering hield de rector- njaghificus, prof. dr. O. Botteana de jaar lijkse rectorale oratie over de lotgevallen der hogeschool in het laatste studiejaar. De plechtigheid werd bijgewoond door minister-president dr. W. Drees, de mi nisters prof. dr. L. J. M. Beijen, mr. J. Al- gera, J. van de Kieft en ir. H. B. J. Witte- veen, enige staatssecretarissen, de Commis saris van de Koningin in Zuidholland mr. L. A. Keeper en vele anderen. Rede prof. Huydts Prof. ir. L. H. M. Huydts schetste in zijn rede een aantal facetten van de levensloop van de promovendus, die met een manco aan opleiding begonnen, door brillante aanleg en grote karaktersterkte een in genieurschap bereikte, dat zich in het maatschappelijk leven van ons land op vele en grootse wijzen manifesteerde. Na uitvoerig op d'iens loopbaan bij de PTT te zijn ingegaan behandelde de pro motor de rol van de heer Neher geduren de de oorlogsjaren en zijn aandeel in de verzetsstrijd als lid van het college van vertrouwensmannen der regering, bood schapper naar Londen en lid van het hoofdkwartier van de commandant der B.3. Na te hebben gememoreerd dat de heer Neher in 1945 werd benoemd tot directeur- generaal der PTT een functie welke hij van 1947 tot 1949 onderbrak om het land te dienen eerst als minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting en later als ge delegeerde bij hat opperbestuur over In donesië noemde prof. Huydts de promo vendus „een sterk ontwikkelde persoon lijkheid, dynamisch naar buiten en naar binnen, steeds het fundamentele aftastend van dat, wat het leven en zijn grondslagen raakt, een gedisciplineerd karakter met de neiging, zichzelf nooit te ontzien maar- met een menselijke instelling zo, dat de aan sporing van anderen ontspruit uit een na tuurlijke charme, uit een warme belang stelling voor al het werk dat ieder betreft, iedere persoon, hoog of laag geplaatst." Promovendus dankt Dr. L. Neher bracht in een toespraak dank aan de senaat van de Technische Hogeschool voor het hem verleende ere doctoraat en aan zijn promotor. Hij zei on der meer: De bijzondere onderscheiding, die mij deelachtig is geworden, stemt mij niet alleen tot dankbaarheid, maar tevens tot grote bescheidenheid omdat een mens, welke gaven hem ook geschonken mogen zijn, slechts bescheidenheid past bij de vergelijking van zijn eigen geringe kennis met de enorme hoeveelheid kennis, die ver eist is voor de bewerking van het gehele gebied der technische wetenschappen. In het leven ben ik geplaatst op een klein stukje van dat terrein. Ik werd ge noopt het te verkennen en te bewerken met de geestelijke en lichamelijke werktuigen, die mij ten gebruike zijn gegeven. Reeds vroeg is in mij de drang naar onderzoek en ci-eatie gewekt en versterkt door mijn leer meesters en chefs, die ik niet dankbaar heid gedenk. Na te hebben vastgesteld dat Nederland op alle gebieden der telecommunicatie techniek in de wereld een belangrijke en gerespecteerde plaats inneemt, dank zij mede aan allen, die aan de zuivere en de toegepaste wetenschappen hum gaven heb ben gewijd, richtte de heer Neher zich tot de studenten, wie hij op het hart bond, de hun geschonken talenten goed te gebruiken en een voorbeeld voor anderen te zijn. ADVERTENTIE ff ADVERTENTIE U wordt zeker niet dommer als U eens kennis maakt met de 6 pers. sedan. Zuinig: (1 op 10) en zó solide, dat de fabriek 12 maanden volledige garantie geeft, inclusief arbeidsloon en onge acht in binnen- of buitenland. Zaken sedan Luxe sedan 7850.- 8950.- Wagenweg 166—168 - Haarlem Telefoon 12138 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.45 Even opkrik ken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 School radio. 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Platen. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwintet. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Ha- waiianmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 15.15 Voor de jeu 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.35 Gitaarensemble. 17.50 Rëgeringsuitz.: Dr. J. Hulsker: Het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten, causerie. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten en platen. 18.30 Platen. 19.15 De Millioenennota, cau serie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek overzicht. 20.15 Muziek op de markt. 21.00 De guitaar van Manoio, hoorspel. 21.50 Lichte muziek. 22.20 De mens kreeg vleu gels, causerie. 22.35 Platen. 22.55 Schaak olympiade. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ridder Knol, hoorspel. 12.05 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Kamerorkest en solist. 15.30 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Franse volksliedjes. 18.25 Platen. 18.30 Spectrum voor het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 18.45 Mu ziek, causerie, 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch or kest en soliste. 20.55 Nabeschouwing tweede Wereldraad van Kerken te Evanston. 21.15 Piano. 21.30 Jeugdkoor. 22.00 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.10 Platen. 22.18 Instrumentaal ensemble. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45, 14.15 en 15.00 Platen. 15.30 Koorzang. 15.40 Pianorecital. 15.50 Koorzang. 16.02 Piano recital. 16.05 Orkest-concert, 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Solistenconcert. 17.30 Klankbeeld 17.40 Solistenconcert. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Solistenconcert. 18.15 Cau serie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Die lockende Flamme, operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Bij de Kamer aan huis. Vrijbuiters radiogids. (Op 224 en 75 m.). Op het jongerencongres van de Partij van de Arbeid en de Nieuwe Koers over „Europa ons vaderland" Zaterdag en Zondag in Amsterdam gehouden heeft het hoofd der afdeling buitenland van de P.v.d.A., de heer Alfred Mozer, critiek uitge oefend op de buitenlandse politiek van Mendès-France en de verwerping van de EVG. De heer Mozer zei daarin onder meer: „Mendès-France geeft zich over aan de il lusie, dat Frankrijk opnieuw de politiek van een grote mogendheid kan voeren als kleinste onder de grootste der wereld in plaats van de grootste onder de kleinste van Europa. Het is een eminent gevaar voor Frankrijk en voor Europa dat Frank rijk zich gedesinteresseerd heeft verklaard in de problemen van zijn vrienden. De ken tering in de Franse buitenlandse politiek is er op gericht, net laatste bovennationale orgaan, de Kolen- en Staalgemeenschap, in gevaar te brengen. De Franse reserve heeft het Duitse neo-nationalisme de kans ge geven de buitenlandse politiek van Adenauer in het nauw te drijven. De nieu we buitenlandse politiek van Frankrijk is een rechtvaardiging van het neo-natio nalisme in Duitsland, dat een zelfstandige ontwikkeling van het Duitse rijk tot een grote macht beoogt. In het belang van Frankrijk-en Europa zal het nodig zijn deze politiek tot mislukking te brengen. Tegen stellingen in het Westen zullen altijd ten voordele zijn van het communisme", aldus de heer Mozer. „Protectionisme is een boemerang" De tweede inleider, minister S. L. Mans- holt, behandelde de economische kant van de Europese eenwording. De verwerping der EVG achtte hij in de huidige fase niet beslissend voor Europa, maar wel ernstig. Beter ware geweest, als men de EVG niet voorop gesteld had. Ook vond hij het gevaarlijk de Europese integratie te kop pelen aan het defensieverdrag". Door het voeren van een nationale po litiek tracht men ziin problemen af te wen telen op andere landen. Dit heeft het effect van een boemerang, zeker in tijden van te ruggang. Een nationaal beleid, zoals Neder land volgt voor de landbouw, is ook pro- tectionistiscn. Dat is een uitermate gevaar lijke, kunstmatige economie. De liberale economie van het verleden, waaraan sommigen denken, zal een illusie blijken te zijn. Verlaging der tarieven alleen door hoogconjunctuur mogelijk heeft een zekere expansie gegeven. Indien er een terugslag komt zullen de grendels stellig weer op de deuren worden gescho ven. Daar zal geen enkel land aan kunnen ontkomen. Wij zullen offers moeten bren gen en elkaar niet ale concurrenten zien, doch de minder ontwikkelden helpen. Dit is de grondslag van de KSG, die niet alleen mag blijven staan. In Europa hebben wij te kiezen tussen öf de oude weg volgen dan wel radicaal nieuwe organen scheppen en gemeen schappelijke verantwoordelijkheid aan vaarden. De jongeren moeten niet alleen eisen stellen, maar vooral zelf meestrijden naar de oplossing van de huidige Europese vraagstukken", zo besloot minister Mans- holt. Twee resoluties Het congres van Nieuwe Koers nam twee resoluties aan waarin het zich. uitspreekt voor een met de grootst mogelijke kracht doorzetten van het streven naar de poli tieke, sociaal-economische en militaire eenwording van West-Europa, waarbij op nieuw getracht moet worden naar samen werking met Engeland en Scandinavië; te gen een Duitse her bewapening, die niet be antwoordt aan de eisen van een vérgaande integratie met de strijdkrachten van de Westerse mogendheden en een strenge, de mocratische controle, en voor een Europees socialistisch plan dat wegen aangeeft waarlangs eon oplossing van de Europese problemen kaft warden bereikt. Het congres doet tenslotte een dringend beroep op regering en volksvertegenwoor diging om initiatieven te nemen tot de op lossing van het vluchtelingenvraagstuk in Europa. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Moderne coupe SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706, Haarlem Bus 3-4-8 'n Nieuw Record j Due George Record (Extra Mild) 18 ct Vijf millioen werklozen? LOS ANGELES (Reuter). De American Federation of Labor, een der beide grote organisaties van vakverenigingen in de Verenigde Staten, heeft het Congres aan bevolen invoering van een werkweek van 35 uur goed te keuren teneinde de werk loosheid te bestrijden. Volgens de jongste officiële gegevens zijn er in de Verenigde Staten 3.245.000 werklozen, maar het bestuur der A.F.L. meent, dat het totaal in werkelijkheid dichter bij de vijf millioen ligt. De werk week is thans 40 uur. Het West-Duitse verbond van vakvere nigingen heeft in Mei het parool voor een veertig-urige werkweek uitgegeven. Bij het begin van het universitaire jaar hebben gisteren de rectores magnifici van universiteiten en hogescholen hun waardigheid aan hun opvolgers overge dragen. Leiden Het rectoraat van de Leidse universiteit is door prof. mr. J. M. van Bemmelen over gedragen aan prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Prof. Van Bemmelen betreurde dat in Indonesië nog steeds wantrouwen blijkt te heersen tegen het onderwijs in Nederland, blijkend uit een nog steeds afnemend aan tal Indonesische studenten hier te lande. Indonesië moet inzien, dat het zich voor universitaire studie waarlijk niet evengoed tot Amerika, Engeland of Rusland kan richten, aangezien de in het verleden ge groeide banden tussen Nederlandse en In donesische cultuur niet ongedaan kunnen worden gemaakt. Een belangrijk deel van zijn rede wijdde prof. Van Bemmelen aan de problemen der studenten. Hij noemde het instituut van werkstudent een misstand. Het huidige beurzenstelsel is echter nog onvoldoende om deze misstand op te heffen. Het verschijnsel van het nihilisme onder de studenten is nog steeds betreurenswaar dig omvangrijk. Gedeeltelijk zag prof. Van Bemmelen de oorzaak hiervan in een tekortschieten van de universiteit zelve, voor een ander deel echter bij een zekere laksheid van studenten en hun ouders. Voorts sprak prof. Van Bemmelen nog over de onrustbarende mate, waarin stu denten kampen met geestelijke problemen en min of meer zware neurosen en psycho sen die ernstige werkstoringen ten gevolge hebben. Utrecht De rector magnificus van de universiteit te Utrecht, prof. dr. H. C. Rümke, heeft zijn waardigheid overgedragen aan zijn opvol ger, prof. dr. H. W. Julius. Sprekende over de studenten noemde prof. Rümke de bewering, dat de tegen woordige jeugd minder is dan die van der tig jaar geleden, volkomen ongegrond. In zijn contacten met tal van besturen van de studentenorganisaties heeft hij dit duide lijk wel ervaren. Wel zou de rector wat meer progressiviteit bij de studenten willen zien. De belangstelling voor vele noodzake lijke sociale voorzieningen is niet groot ge noeg, ook niet de wens deze grootscheeps te organiseren. Zij geven nog de voorkeur aan kleine groeperingen. Dit geldt voor alle organisaties. De rector achtte de artis tieke prestaties van de studenten en het peil van de studentenpers niet hoog genoeg. Hij dacht dat een intensievere samenwer king van alle organisaties met een selectie van de besten daaruit hierin verbetering zou kunnen brengen. Aan het slot van zijn rede somde de rec tor nog eens op hoeveel dit jaar tot stand is gekomen aan belangrijke verbeteringen maar ook hoeveel wensen er nog zijn. Hij sprak de wens uit dat de regering volledig zal blijven openstaan voor het belang dat de universiteiten voor Nederland hebben. Tenslotte gaf de rector als zijn mening dat, wanneer het mogelijk zou zijn een daar voor geschikt hoogleraar te vinden die het offer zou willen brengen van een groot deel van zijn taak als hoogleraar en als onder zoeker, een langduriger ambtsperiode als rector verre verkieslijk zou zijn boven het thans geldende systeem van jaar-benoe mingen. Amsterdam In een uitvoerige rede heeft de rector- magnificus prof. dr. W. M. Woerdeman op een door de senaat der universiteit van- Amsterdam belegde vergadering verslag uitgebracht van de lotgevallen dezer uni versiteit in het afgelopen studiejaar. Bij het begin van de afgelopen cursus begon de opleiding van doctorandi in de rechten en economie tot belastingconsulent. De senaat besloot verder in beginsel zijn instemming te betuigen met de instelling van een opleiding tot organisatie-deskun dige in de faculteit der economische weten schappen, wanneer interfacultair overleg over een centrale opleiding onverhoopt niet tct resultaat zou leiden. Met deze opleidin gen betreedt de universiteit in zekere zin het terrein van wat in Angelsaksische lan den postgraduate onderwijs wordt genoemd. Zowel baecalaureaatsgtudie als de ge noemde vormen van voortgezet universitair onderwijs worden niet algemeen met in stemming begroet. „Met haar 6414 studenten, waarvan ruim 25 procent vrouwen, is de Amsterdamse universiteit de grootste inrichting van hoger onderwijs in den lande." „Wij zouden het zeer betreuren," aldus prof. Woerdeman, „wanneer een aantal van onze Indonesische studenten zou moeten vertrekken, aangezien zij hier gaarne ge ziene gasten zijn, evenals trouwens zij, die uit andere landen afkomstig zijn." Erepromotie Na zijn verslag over het afgelopen studie jaar deelde prof. Woerdeman mede, dat de senaat besloten heeft prof. dr. J. Tinbergen een ere-doctoraat in de economische weten schappen te verlenen. Voorts zal een ere doctoraat in de letteren en wijsbegeerte worden toegekend aan de letterkundige Dirk Coster. Diens promotie zal in een af zonderlijke zitting van de senaat geschie den, waarbij tevens de gelegenheid zal wor den waargenomen tot herdenking van Bet je Wolff en Aagje Deken. Hierna kreeg prof. Hennipman als pro motor van prof. Tinbergen het woord om de gronden uiteen te zetten voor de toe kenning van het ere-doctoraat en over te gaan tot de promotie. Na een antwoord van prof. Tinbergen feliciteerde prof. Woerdeman de nieuwe ere-doctor. Groningen De aftredende rector magnificus van de rijksuniversiteit te Groningen, prof. jhr. dr, P. J. van Winter, heeft bij de rectoraats overdracht gesproken over „de aanloop tót het Britse imperialisme," waarin hij in het bijzonder sprak over gebieden, waarheen in de laatste jaren duizenden Nederlanders zijn verhuisd: Canada en Zuid-Afrika, Australië en Nieuw Zeeland. In zijn jaarverslag stond prof. Van Win ter daarna stil bij het 68ste lustrum van de universiteit, bij de onderscheiding die prof. Zernike te beurt was gevallen en bij de dood van de nestor, prof. mr. I. B. Cohen. Hij besprak de tegenstellingen over de be stuursvorm der universiteit, die met het de orde zijn gekomen en schonk aandacht aan vele vragen betreffende studie en voor- vele vragen betreffende studie en voor lichting. Daarbij kwam ter sprake de strijdvraag over de opleiding der juristen, waarbij de aftredende rector zich geheel schaarde aan de zijde van de faculteit. Hij wijdde ook aandacht aan de mogelijkheden van een baccalaureaatsstudie, wanneer maar niet wordt vastgehouden aan de eis dat daartoe slechts jongelui met de geijkte vooropleidingen toegang hebben. De uni versiteit kan zelf veel doen om tekorten in schoolopleiding aan te vullen. Aan het slot van zijn verslag droeg de scheidende rector zijn waardigheid over aan zijn opvolger, prof. dr. W. J. W. Koster. Rotterdam De rector magnificus van de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, prof. dr. B. Sehendstok, deelde in zijn jaar overzicht onder meer mede, dat het aantal volledig ingeschrevenen aan de Nederland se Economische Hogeschool voor 1953/54 1122 bedroeg, of één meer dan voor het voorafgaande studiejaar. Het aantal vrou welijke ingeschrevenen daalde van 38 op 37. Vergeleken bij het vorige verslagjaar steeg 't aantal 1ste- en 2de jaars studenten met onderscheidenlijk 34 en 8. De oudere jaren geven alle een daling te zien. Het laat zich aanzien, dat de toeneming in de beide eerste jaarklassen zich zal voortzetten en dat onder de eerstejaars het aantal meisjes een flinke sprong omhoog zal maken. Het percentage van de geslaagden zowel voor de candidaats- als voor de doctoraal examens was 80, een ongekend hoog gethl voor het candidaats- en een tamelijk uit zonderlijk percentage voor het doctoraal examen. Toenemende specialisatie in de weten schappelijke kernvakken kan met de door de senaat gewenste ontwikkelingsrichting zeer wel gepaard gaan. De ontwikkeling van het hoger onderwijs hier te lande wijst voorts op toenemende verplichte zelfwerk zaamheid van de studenten in groepsver band. Dit ondergraaft meer en meer het oude beginsel, dat ieder, die zekere exa mens heeft afgelegd, tot verdere academi sche examens kan worden toegelaten, onge acht de wijze waarop hij zijn kennis heeft verkregen. Men moge dit betreuren, de voordelen van een modern opgezet weten schappelijk onderwijs zijn te evident dan dat deze ontwikkeling gekeerd zou kunnen worden, aldus prof. Sehendstok, die ten slotte het rectoraat overdroeg aan prof. dr. B. Pruijt. Wagen ingen Aan de landbouwhogeschool te Wagenin- gen heeft de aftredende rector-magnificus, prof. ir. W. J. Dewez, zijn taak overgedra gen aan de nieuwe rector, prof. ir. W. F. Evsvoogel. Eén van de kwalen, waarmede de hoge school voortdurend heeft te tobben, is het tekort aan wetenschappelijke krachten. Dat zij deze in niet voldoende mate kan aan trekken is voor 'n belangrijk deel 't gevolg van het feit, dat de hogeschool niet in staat is om dergelijke krachten een aan hun pres tatievermogen evenredige beloning te geven. Het bleek niet mogelijk billijke wen sen bij de overheid gerealiseerd te krijgen. De scheidende rector beklaagde zich ook over het langzame malen van de ambtelijke molen. „Het mechanisme is zo ingewikkeld geworden en de bemoeizucht zo overdreven, dat het nemen van een beslissing na het passeren van allerlei schijven uitermate moeilijk wordt." ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk Togal baat Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. Nood. De regering van president Ibanez heeft in Chili voor de duur van zes maanden de staat va.n beleg afgekon digd. Deze maatregel is genomen ter omzeiling van vertraging bij het ver krijgen van parlementaire goedkeuring voor anti-communistische noodwetten als gevolg van een stakingsgolf in het land. Het Chileense vakverbond en de studentenfederatie hebben besloten on middellijk een algemene staking uit te roepen, als stakers zouden worden ge arresteerd. Vrijwillig. België heeft besloten geen nieu we vrijwilligers meer naar Korea te zenden. Van de 3.590 vrijwilligers, die sedert 1950 deel uitmaakten van het Koreabataljon sneuvelden er 101 er. werden er 350 gewond. Vijf vrijwilli gers worden vermist. Dit vrijwilligers- bataljon kostte de Belgische staatskas ongeveer een milliard francs. Epidemie. In het grootste gevangenen kamp in Kenia, bij Manyami, is een typhusepidemie uitgebroken. Reeds zijn 35 inheemsen, dlie er- van verdacht wer den met de Mau Mau verbonden te zijn, overleden. Het medische personeel is versterkt en er worden op grote schaal injecties gegeven. Ongeveer 335 perso nen, die mogelijk besmet zijn, zijn in afzondering gebracht. Krachtig. Lewis Strauss, voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, heeft Zondag in een televisie program verklaard, dat het mogelijk is waterstofbommen te maken „van elke grootte, die de militairen zouden kun nen vragen". Strauss weigerde te zeg gen, hoe krachtig de waterstofbommen zijn, die de Verenigde Staten op het ogenblik maken. Populair. Het Engelse plaatsje Sudbury dreigt met tientallen onverhuurde wo ningen te blijven zitten, omdat de schoonmoeders daar zo populair zijn. Een zestigtal jonge echtparen heeft aan biedingen van woningen geweigerd toen hun naam op de lijst van woning zoekenden aan de beurt kwam. Volgens de burgemeester waren de jonge paren iin het merendeel van deze gevallen tot de slotsom gekomen, dat het prettiger en gemakkelijker was bij de ouders te blijven inwonen. Goud. Een „Gouden Jubileum Jamboree" zal in 1957 bij Sutton Coldfield in War wickshire (Engeland) worden gehou den, tezamen met de vierjaarlijkse „World Rover Moot" van de voortrek kers. Deze jubileum jamboree wordt in gelast tussen de normale vierjaarlijkse jamborees van 1955 (in Canada) en 1959, tea- herdenking van de honderdste geboortedag van de stichter der pad vindersbeweging, lord Baden Powell, en ter viering van het vijftigjarig be staan van de padvinderij. De datum wordt waarschijnlijk volgend jaar tij dens de wereldjamboree in Canada vastgesteld. Tekenen. De afvaardiging van de Britse Labourpartij die in de afgelopen weeK een bezoek aan Oost-Duitsland bracht, heeft Maandag te Berlijn verklaard, dat er in Oost-Duitsland geen tekenen zijn, die wijzen op een militaire of aggres- sieve instelling of mentaliteit. Het Oost-Duitse persbureau ADN zegt, dat het beeld dat gewoonlijk in Groot-Brit- tannië van Oost-Duitsland wordt ge geven, verdraaid is. Lucht. Twintig Britse piloten, die vaak die ren in hun vliegtuig vervoeren, hebben salarisverhoging ontvangen „omdat zij door hun medemensen geschuwd wor den wegens de onaangename dieren- lucht". School. In Saloniki heeft zich een 13-jarige jongen bij de militaire autoriteiten ge meld, die verklaarde naar Griekenland gezonden te zijn na een opleiding aan een spionnageschool in Bulgarije. Geschonden. Looddieven hebben de graf kelder van de familie Eden te Chilton geschonden, waar vele voorouders van de huidige Britse minister van Buiten landse Zaken rusten. Stop. Op verzoek van oudheidkundigen zijn Maandag in Londen, nabij de kathedraal van St. Paul, grondwerkzaamheden stop gezet, aangezien ter plaatse resten van een 1800 jaar oude Romeinse tem pel zijn ontdekt. De tempel, de enige die tot op heden in Londen is gevonden, was gewijd aan Mithras, de Perzische god van het licht. Ingelijfd. Sjandernagore is als eerste Fran se factorij volgens de Indisch-Franse overeenkomst \an 1951 officieel bij In dia ingelijfd. 4. Frik Foppes, de directeur van het theater, bleek niet best geluimd te zijn. Hij keek -fronsend op, toen Eric Echo met Panda en Osivald binnen kwam en snauw de: „Wat moet je?!" „Ik zou graag in uw theater optreden", antwoordde Eric Echo, „ik ben een bekwame buikspreker en „Bah", viel Frik Foppes hem in de rede, „ouwe koek! Er uit, of ik smijt je er uit!" „Maar ik heb nu iets geheel nieuws", hield Eric Echo vol, „een LEVENDE pop!" En bij deze woorden wees hij op Panda. „Hè? WATTE?!", riep Panda. „Ik ben geen pop! Wat bedoelt u, meneer Echo?!" Inplaats van hem te antwoorden keek Eric Echo met een trots lachje de directeur aan. „Wel, meneer Foppes?", vroeg hij, „is dat iets nieuws of niet?" „Hm, ja", gaf Frik Foppes toe, geïnteresseerd naar Panda kij kend, „dat Panda-poppetje is zeker erg levendig. Hoe werkt het? Windt u het op?" „Het windt zichzelf op", antwoordde de buikspreker. En dat was waarPanda begon zich meer en meer op te winden. IEDERE KRANT heeft op meer of min der geregelde tijden met drukfouten te kampen. Zelfs The Times, die er zich lange tijd op kon beroemen de enige krant ter wereld te zijn, waarin geen drukfouten voorkwamen, heeft enkele jaren geleden voor dit euvel moeten capituleren, waar door een bewonderenswaardig record te niet ging. Eigenlijk is het niet juist te spreken van drukfouten, want met het drukken als zodanig hebben deze stoornissen niets uitstaande. Beter is het dan ook te spreken van zetfouten, waarmee echter niet gezegd wil zijn dat uitsluitend de zet- V. ter daaraan schuld heeft. In- dien bijvoorbeeld wordt aangekondigd dat dr. Anders Peters een lezing zal houden, terwijl doctorandus Peters wordt bedoeld, dan is hier kennelijk sprake geweest van het niet goed verstaan van een naam, hetzij door een verslaggever, hetzij door een re dactielid, of een typiste. Maar bij de recht zetting van dit bericht krijgt gemakshalve de zetter de schuld. Mocht u in een krant geen zetfouten, of wat daarvoor moet doorgaan, aantreffen dan: 1. heeft de schrijver geschreven wat hij wilde zeggen; 2. zijn er geen tikfouten in het artikel gemaakt; 3 heeft de zetter de juiste en onbescha digde letters gepakt of aangeslagen en op de goede plaats gezet; 4. zijn alle zetfouten door de corrector gevonden en goed verbeterd; 5. 9. heeft de zetter de aangegeven fouten goed verbeterd; is de revisie goed nagezien; zijn de laatste fouten, die bij de revisie aan het licht zijn getreden, hersteld; zijn bij deze laatste verbeteringen geen nieuwe fouten gemaakt; moet een klein dozijn andere voorwaar den niet worden veronachtzaamd. Aangezien een weinig om vangrijke krant toch al gauw 250.000 letters bevat, moeten die gunstige omstandigheden zich anderhalf rpillioen maal voordoen, wil een krant een week lang zonder een en kele zetfout verschijnen. Hulde voor degene die' daar in slagen, en een beetje consideratie met degenen die een dergelijke krachttoer niet klaarspelen, lijkt na kennisneming van die gigantische getallen niet misplaatst. Vooral wanneer we bedenken dat elke medewer ker in het courantenbedrijf voortdurend door de tijd op z'n hielen wordt gezeten, zodat er voor bedachtzame arbeid geen ruimte wordt overgelaten. Maar eigenlijk had ik het hierover niet willen hebben en in ider geval wilden we geen oratio pro domo houden, al lijkt het er dan veel op. Neen, we wilden u laten zien dat de één door zetfouten in de ge vangenis kan komen, terwijl de ander er een vermogen door verdient. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2