Vierde Divisie heelhuids in „strijdgebied" aangekomen PORSELEIN Celebes en Trekvogels werden onbedreigd estafette-kampioenen J Ronde van Europa Sovjet Unie nu reeds vrijwel zeker van eindoverwinning Nederland staat verloren tegen Hongarije: 2-0 .Clowntje Rick Rots van Bayard bij Dinant afgekalfd Eerste Europese robot stelde zich voor Nederlandse luchtbasis in Duitsland? DINSDAG 21 SEPTEMBER 1954 5 Sport in 't kort KEIP .Gr. Hpufttraet 1 37.. Taait Lu»r;r Glubkampioenschap van „De Kampioen" Damuitslagen FIDE-schaaktournooi in Amsterdam Rallye van Monte Carlo van 17 tot 24 Januari Voetbal Jansen en Verhoeven bij de centrale training Motorsport Slechte organisatie bij motorzesdaagse Peters trekt zich terug uit wedstrijdsport SALON HOFFMANN Doorgang geheel versperd Persconferentie te Charleroi in tentoonstellingshal Herfstmanoeuvres in West Duitsland Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON EN door Gordon Folk In Rotterdam hielden de Trekvogels Zondag de nationale estafettekampioenschap pen. De Gitaploeg, door velen als favoriet gedoodverfd op de relay-estafette (200 h 100 - 80 - 60 m), stelde ernstig teleur door zich in de serie te laten uitschakelen. Doch de Haarlemse meisjes maakten weer veel goed door op de 10 x 100 meter estafette de tweede plaats in te nemen, al kwam dit dan ook door disqualificatie van Sagitta, die als tweede over de finishlijn vloog, doch, die naar later bleek, twee maal foutief had gewisseld. De 4 x 100 meter Dames was voor Ce lebes, met Puck van DuyneBrouwer weer in haar midden, in 49,6 sec met Sa gitta op de tweede plaats in 49.7 sec. Gita plaatste zich wel in de finale, doch kwam hier vooral door een zwakke start van de eerste loopster niet verder dan de zesde plaats in 50,6 sec. Celebes bleek ook de sterkste op de 10 x 100 m. in 2 min. 9 sec. en hier bereikte Gita dus haar grootste succes van de mid dag met de tweede plaats in 2 min. 10.2 sec. De relay-estafette was voor Sagitta in 55,4 sec. met als verrassing K.E.A.V. uit Enschedé in 55,6 sec. Celebes finishte als derde in 56,1 sec., doch deze nederlaag kon niet verhinderen dat de Haagse ploeg met 16 punten de Mevrouw Dieben-beker won met vijf punten voorsprong op Sagitta. In het eindklassement werd Gita vierde met zes punten. Heren Bij de heren had Haarlem zijn ploegen wegens ziekte, blessures en militaire dienst op het laatste moment moeten terugtrek ken. Dit was vooral jammer ten opzichte van de 4 x 1500 meter, want op dit num mer had er toch zeker een zeer eervolle plaats voor de Haarlemmers ingezeten. Thor uit Roozendaal won deze estafette in 16 min. 37,8 sec. voor Vlug en Lenig, die 16 min. 47 sec. noteerde. A.A.C., die door Jansen de leiding had genomen, had hier wel pech, dat zijn tweede loper Woudstra reeds na een 400 meter dusdanig gebles seerd raakte, dat hij de overige 1100 m. strompelend moest afleggen, hetgeen de A.A.C.-ploeg volkomen kansloos maakte. Vlug en Lenig onderstreepte nog eens duidelijk zijn superioriteit door zowel de 4 x 100 m. als de 10 x 100 m. voor zijn rekening te nemen in respectievelijk 42,6 sec. en 1 min. 49,5 sec. De derde plaats van de tweede ploeg van de Hagenaars op de 4 x 100 m. in 43.9 sec, voor ploegen als D.O.S. en Trekvogels zegt namelijk ook wel iets. De Herman van Leeuwen-beker voor de best geplaatste ploeg was dan ook nu weer onbetwist voor Vlug en Lenig met 19 pun ten voor D.O.S. en Trekvogels, die ieder tot 15 punten kwamen. Jeugd In de serie 4 x 80 m. meisjes kwam Gita niet verder dan de vijfde plaats in 41,8 sec., hetgeen niettemin een nieuw club record betekende. G.A.C. won de finale van dit nummer in 39.8 sec. De „Haarlem" jongens noteerden in de serie 4 x 100 m. de snelste tijd, 45.1 sec. In de finale leek het ook inderdaad op een zege af te gaan, want ofschoon op de vijfde baan lopend hadden Den Boer, Douwes en Versnel voor een kleine voorsprong ge zorgd. De laatste wissel tussen Versnel en De Raay klopte niet helemaal en hoewel laatstgenoemde athleet tot 20 meter voor de finish nog de leiding had, moest hij zich als het ware op de streep aan de laatste loper van A.A.C. gewonnen geven. Hoe spannend het was geweest, bleek wel, toen bekend gemaakt werd, dat voor beide ploe gen dezelfde tijd, 44.9 sec., was afgedrukt. En dat betekende, dat het Haarlems jeugd- record met niet minder dan een halve se conde was verbeterd. De 4 x 300 m. leverde Haarlem ondanks een valpartij van De Raay toch een finale plaats op. In die finale vochten D.O.S. en A.A.C. zo verbeten, dat de tijd van D.O.S., 2 min. 25.8 sec., een ruime verbetering van het Nederlands jeugdrecord inhield. Ook de A.A.C.-ploeg bleef met 2 min. 27.7 sec. onder het oude record. Haarlem kon met een enigszins geblesseerde De Raay en een vermoeide Douwes in dit geweld geen rol van betekenis spelen, doch bleek toch sterk genoeg om in 2 min. 32 sec. de derde plaats te bezetten. En ook deze tijd bleek een re cordverbetering te zijn, want het Haarlems jeugdrecord werd hiermede met 2,4 sec. gebroken. ADVERTENTIE Sierlijke Brilmonturen dieflatteren ADVERTENTIE Op het circuit van Zandvoort is Zondag de eerste rit verreden in de herfstcompetitie van de HSV „De Kampioen". De uitslag luidde: A- en B-klassers (60 kilometer): 1. H. Koger in 1 uur 32 min. 46 sec.; 2. H. Vroom; 3. J. van Wijk; 4. Huy- bens; 5. K. Meyer. C-klassers (40 kilometer): 1. Hoogerheyde in 1 uur 6 min. 37 sec.; 2. C. Visser; 3. A. Straver; 4. C. v. d. Aar; 5. C. van Steyn. In de hoofdklasse competitie van de Ko ninklijke Nederlandse Dambond (district Noordholland) werden de volgende wedstrij den gespeeld: Weesper DamclubIJmuiden 614; Wormerveer/WormerGezellig Sa menzijn I 3—17; Zaandam—Jozef Blankenaar 416; ODVDCG 515; Gezellig Samenzijn IICDA 1010; Haarlemse Damclub—DSTO 9—11. Voorts werden de afgebroken partijen uit de eerste ronde uitgespeeld. Hiervan luiden de uitslagen: Gezellig Sa menzijn IZaandam 182; CDAHaarlem se Damclub 812. Bijna tachtig ren ners zijn Dinsdag morgen in Parijs gestart voor de eer ste étappe van de Ronde van Europa. De renners zijn ver deeld over elf fa- brieks- of regionale ploegen, waarbij één gemengde ploeg, die bestaat uit de vijf Italianen Passotti, Massocco, Zampieri, Para en Sartini, de Duitser Zoll en de in Frank rijk wonende Ne derlander Sjoerd de Vries. In de route zijn enkele wijzigingen gekomen, zodat de étappes nu als volgt zijn samengesteld: Parijs-Gent 287,5 km, Gent-Namen 251 km, Namen- Luxemburg 163 km, Luxemburg-Saar- brücken 103,5 km (ploegentijdrit), Saarbrücken-Schwenningen Schwenningen-Augsburg 217 ^Turphout \ntw\ fjasselt LUXEMBURG °V3\.SAARBRÜCKEN parpress UjmAUGSBURG Garrnisch B0L0GN1 293 km, km, Augs burg-Innsbruck 206 km, Innsbruck-Man tua 296 km, Mantua-Bologna 196 km, Bo- longa-Como 261 km, Como-Lugano 62 km (individuele tijdrit), Lugano-Montreux 245 km en Montreux-Straatsburg 344 km. BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR 48 A'DAM /■TEL. 717162 MOTOR-BROMFIETSKLEDING FAMECHON EUROPEES KAMPIOEN VEDERGEWICHT. In een gevecht om de Europese bokstitel vedergewicht won de Fransman Famechon van de titelhouder Sneyers (België), die in de derde ronde de strijd op gaf. ADRIE VOORTING VIERDE IN OOST- BURG. In Oostburg is een wielerwed strijd voor professionals en onafhankel ijken gehouden. Winnaar werd Brinkman uit Over- schie, die de 100 km. aflegde in de tijd van 2 uur en 22 minuten. Van Oers uit Langeweg werd tweede, gevolgd, door de Belg Ver- plaetse. Adrie Voorting uit Haarlem klas seerde zich vierde. COHEN WERELDKAMPIOEN BANTAM- GEWICHT. In een partij over vijftien ron den om het wereldkampioenschap bantam- gewicht heeft de Fransman Cohen op punten gewonnen van de Siamees Songkitrat. De titel was vacant sinds de houder, de Austra liër Carruthers, er afstand van had gedaan toen hij zich enkele maanden geleden uit de bokssport terug trok. NIEUW EUROPEES RECORD HOOG SPRINGEN. Bij wedstrijden in Gothen burg heeft de Zweed Nilson het Europees record hoogspringen op 2.11 meter gebracht. Het. oude record stond met 2.04 meter op naam van de Fin Kotkas en werd op 1 De cember 1936 eveneens in Gothenburg ge maakt. DUITSLAND VERSLOEG FINSE ATH- LETEN. Tijdens de landenwedstrijd tus sen Duitsland en Finland heeft Karvonen de 3000 meter hindernisloop gewonnen in de tijd van 8 min. 41.4 sec., de snelste tijd, ooit op dit nummer gemaakt. Een officieel we reldrecord bestaat voor dit nummer niet, omdat de afstand met de hindernissen nog niet gestardariseerd is. Duitsland won deze landenwedstrijd met 108 tegen 106 punten. VAN DER ZEE KAMPIOEN VEDER GEWICHT. J. van der Zee heeft in Am sterdam een gevecht geleverd om de Neder landse bokstitel in het vedergewicht tegen Wijnberg. Van der Zee won deze partij in de derde ronde door tussenkomst van de scheids rechter. VAN VLIET WON VICTOR GODET- BFKER. In Parijs is een internationale wieier sprintwedstrijd gehouden om de Vic tor Godet-beker. Winnaar van de beker werd onze landgenoot Arie van Vliet, die in de finale won van de Fransman Gérardin, Beney (Fr.) en Plattner (Zwitserl.). Harris kon zich niet klasseren. DE ENGELSE LEAGUE. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse league, luiden: eerste divisie: Blackpool Charlton Athletic 11: Sheffield United Chelsea 1—2. Tweede divisie: Bury—Rother- ham United 22. In het reglement voor de Rallye van Monte Carlo, die van 17 tot 24 Januari gehouden zal worden, zijn wijzigingen aangebracht wat betreft de omschrijving der categorieën en de onderverdeling van elke categorie in klassen. De rallye zal open staan voor: a. De categorie tourisme normale serie wagens, verdeeld in drie klassen: tot 1000 cc., van 1000—2000 cc. en boven de 2000 cc. b. De categorieën tourisme speciale serie wagens en groot tourisme ondergebracht in dezelfde groep eveneens verdeeld in drie klassen: tot 1000 cc., van 10002000 cc. en boven de 2000 cc. Serie sportwagens en internationale sport wagens zullen, evenmin als vroeger, kunnen deelnemen. De honderd best geplaatste deelnemers, die de minste strafpunten hebben, zullen na aankomst in Monte Carlo een klassements proef op een bergcircuit moeten afleggen. Diverse controleposten zullen langs dit parcours worden ingericht, maar de juiste hem een officier kostte, plaatsen van deze posten alsmede de tijden welke zijn toegepast om van de ene naar de andere post te rijden, zullen pas op het laat ste moment ter kennis van de deelnemers worden gebracht. Dat de ontmoeting tussen Rusland en Joegoslavië de leidende équipes in het FIDE landenschaaktournooi in Amsterdam beslis send zou zijn voor de einduitslag, stond bü het begin van deze achtste ronde wel vast. Maar een viernul overwinning van Pirc en zijn mannen, de enige uitslag waarmee zij met hun achterstand van 4% punt de spanning konden gaande houden, was een zo ongerijmde illusie, dat veel van de atmosfeer die anders zulke beslissingen kenmerkt, verloren is gegaan. Toch hebben de Joegoslavische groot meesters een heldhaftig gevecht geleverd. Zij bedienden zich daartoe, behalve van hun grote kennis en bekwaamheid van het enige wapen dat tegen de onvermurwbare, nooit forcerende maar altijd waakzame Russische wereldkampioenen succes kan hebben, on bevangenheid. Pirc en Trifunovic raakten vrij spoedig het spoor bijster tegen het on doorgrondelijke meesterschap van Botwin- nik en Bronstein. Eerstgenoemde is in een bekend soort eindspel van lopers tegen paar den een pion voor. Bronstein behoefde zelfs niet te verdagen daar zijn tegenstander de bedenktijd overschreed alvorens de vereiste veertig zetten te hebben uitgevoerd. Gligo- ric en Smyslov houden elkaar ongeveer in evenwicht, zodat U/a punt wel het meeste is waarop zijn team mag hopen. Voor wat de Hamiton Russell cup betreft is daarmee in het elfde landenschaaktournooi van de FIDE de beslissing gevallen. Voor Nederland is het opnieuw een moei lijke dag geworden. Prins liep tegen Barcza in een geprepareerde variant van de Hol landse verdediging en was al spoedig red deloos verloren. Euwe had zich met veel vernuft uit de openingsmoeilijkheden los gewerkt toen hij een misrekenig beging, die Ook Van Scheltinga is uit de partij met Gereben niet zonder kleerscheuren te voor schijn gekomen. Alleen Donner heeft het goed gedaan. Zijn vele wapenen tegen de Dat was allemaal heel leuk met die grappenmakende clowns, en de jongens hadden er 'n verschrikkelijke pret om. Maar daarna kwam er een nummer, dat heel span nend beloofde te worden De clowns verdwenen uit de arena: circusknechts in hun rode uniformen brachten ijzeren traliehekken binnendie pasten alle in elkaar en vormden één groot, rond hek tussen de arena en het publiek. Dat moest, wantnu kwam de temmer met zijn leeuwen! De jongens zetten zich schrap, want dat ging spannend wordenZe keken met grote ogen naar de gevaarlijke kunsten, die de temmer met zijn brullende leeuwen uit haalde. Hij liet ze op blokken zitten, over hekjes springen en door hoepels wippen. „Oeitum!", fluisterde Rick. „Ik zou niet graag op de plaats van die temmer staan, zeg!" Nee, dat hadden de anderen ook niet gedurfd, die roofdieren zagen er maar wat gevaarlijk uitEn toen zei Bunkie opeens, wijzend: „Kijkdat is die leeuw, waarvoor ik in de lantaarnpaal geklommen was!" konings-Indische verdediging zijn hem ook tegen Kluger goed van pas gekomen. De uitslagen luiden: Winnaarsgroep (zesde ronde): IJsland- Sovjet Unie 04. De partij tussen Arnlaugsson en Kotov, de langste partij van het tournooi, heeft bijna 14 uur geduurd en is na 107 zetten door Kotov gewonnen. Winnaarsgroep (zevende ronde): Sovjet UnieArgentinië 3!4Joegoslavië IJsland 2141%. Verliezersgroep (zevende ronde): Finland Noorwegen 214114. Na de zevende ronde is de stand in de winnaarsgroep als volgt: 1. Sovjet Unie 2214 pnt.; 2. Joegoslavië 18 pnt.; 3. Argentinië 17 pnt.; 4. West-Duitsland 1614 pnt.; 5. Tsjecho- slowakije 16 pnt.; 6. Israël 1514 pnt.; 7. en 8, Nederland en Hongarije 15 pnt.; 9. Bulgarije 10 pnt.; 10 Engeland 8 pnt.; 11 Zweden 714 pnt.; 12 IJsland 7 pnt De verdere uitslagen van de afgebroken partijen uit de verliezersgroep van de zeven de ronde luiden: ItaliëFrankrijk 12 (voor lopig); DenemarkenColumba 14214 (voor lopig). De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de achtste ronde luiden: Winnaarsgroep: Israël—Zweden 2—2. Verliezersgroep: LuxemburgBelgië 04; Columbia—Ierland 214114; Saargebied— Italië 2—2. Winnaarsgroep: ArgentiniëGroot Brit- tannië 21414 (voorlopig); Bulgarije—Tsje- choslowakije 114114 (voorlopig); IJsland— West-Duitsland 1—2 (voorlopig); Hongarije Nederland 20 (voorlopig), SzaboEuwe 10; KlugerDonner afgebr.; BarczaPrins 10; GerebenVan Scheltinga afgebr.; Sov jet UnieJoegoslavië 11 (voorlopig). Verliezersgroep: Griekenland—Zwitserland 2—1 (voorlopig); Noorwegen—Oostenrijk 00 (voorlopig); CanadaFinland 114*4 (voorlopig); Frankrijk—Denemarken 12 (voorlopig). Aan de spelers, die aan de centrale trai ning van het Nederlands elftal deelnemen, zijn er twee toegevoegd. Jansen (ADO) en Verhoeven (Xerxes) zijn uitgenodigd de oefeningen mee te maken. De eerste dag van de internationale motor- zesdaagse is bijzonder slecht verlopen. Reeds bij de start liepen vier deelnemers strafpun ten op omdat zij niet op tijd, binnen de drie minuten, konden wegkomen. De grootste moeilijkheden kwamen onderweg, toen bleek dat de routes niet voldoende duidelijk wa ren uitgezet, waardoor vele rijders de ver keerde weg insloegen, tijd verloren en straf punten opliepen. Het resultaat is dat alle trophy-teams, be halve het Engelse strafpunten opliepen ofwel een of meer rijders verloren terwijl van de vaasteams er zeven, waarbij ook het Nederlands B-team, de eerste dag niet zon der strafpunten eindigden. Na een vergadering, welke meer dan vijf uur in beslag nam, heeft de internationale jury van de motorzesdaagse in Llandrindod Wells besloten, dat de strafpunten, welke vele rijders op de eerste dag van de zes daagse opliepen als gevolg van de slechte route-aanduiding, kwijt gecholden worden. Dat betekent dat het Nederlandse B-team, dat aan de strijd om de zilveren vaas deel neemt en Maandag 17 strafpunten (Schram en Jansema) kreeg. Dinsdag met een blanco lijst van start zal gaan. Jim Peters, de Britse marathon-loper, heeft zich uit de wedstrijdsport teruggetrok ken. „Ik heb een goede tijd achter de rug en ik geloof, dat het ogenblik is aangebro ken er mee op te houden", zo zei hij. "Waar men weet kreeg de Marathon-loop tijdens de Britse empirespelen in Augustus van dit jaar voor Peters een dramatisch slot, toen hij, in winnende positie, bij aan komst in het stadion te Vancouver kort voor de finish van uitputting in elkaar zakte. Als gevolg hiervan moest hij voor de Europese kampioenschappen in Bern verstek laten gaan. Inmiddels is Peters echter weer vol- komeq hersteld. ADVERTENTIE TOVEREN? Ja, daar lijkt het wel op wanneer wij Uw haar in Uw eigen tint bijkleuren. Onze specialiteit Middenweg 126 - Tel. 22202 Haarlem-Noord (Van onze correspondent in Brussel) Gisteren is in Dinant van de 35 meter ho ge rots Bayard, die vlak naast de Maas op rijst, 500 ton rotsblokken naar beneden ge stort. De weg die er onder door loopt werd volkomen versperd. Op een vrachtwagen met aanhanger, die door de pas reed, toen de steenmassa begon te vallen, vielen en kele stenen. Enkele meters boven de pas sage hangt een rotsblok, dat 8 10 ton moet wegen. Honderden autobussen en per sonenwagens moesten een andere weg kie zen. De opruimingswerkzaamheden zullen veel tijd in beslag nemen. De rotsblokken moeten met dynamiet worden opgeblazen. Geologen zullen de rots, die een grote at tractie van Dinant en de gehele Maasvallei is. onderzoeken De vochtige aarde, die de spleten en holen van de rots vult, zwelt wanneer het begint te dooien of bij lang durige regenval en maakt rotsblokken van hun „basis" los. Niet ver van Dinant is ko ning Albert verongelukt toen hij van een wankel rotsblok naar beneden stortte. BRUSSEL (A.N.P.) Op de eerste in ternationale tentoonstelling voor techniek en industrie te Charleroi is ook de eerste electronische in Europa gebouwde robot te bewonderen. Assek, zoals de mechanische mens wordt genoemd, loopt vrij door de tentoonstellingshal. Men ziet geen enkele electrische draad. Zijn bewegingen en ook zijn spreken worden geleid vanuit een cabine, die radio-electrische impulsen uit zendt naar de electronische hersenen. Assek, die 250 kg. weegt, stelde zich bij de opening van de tentoonstelling zelf voor aan de persvertegenwoordigers en vertelde tevens op welke wijze hij werd vervaardigd en werkte. Aan het nieuwe tentoonstellingspaleis te Charleroi zijn kosten noch moeite gespaard. De vier zalen van het paleis beslaan een oppervlakte van 16.000 m2, die volledig in genomen zijn. Men kan inzendingen zien van de zware metaalindustrie, zoals een Diesellocomotief van 84.000 kg en produc ten van de glas- en keramieknijverheid. In een der zalen die gewijd is aan het mijn bedrijf, heeft men een onderaardse gang in een mijn nagebootst, waar het water uit de zwarte wanden sjjpelt. In een vierde zaal staan electronische en electrische toestellen. Veertigduizend man Nederlandse troepen van de Vierde Divisie, die deelnemen aan de grote Geallieerde herfst-manoeuvre „Battle Royal", hebben gisteren hun uit gangsstellingen betrokken in de buurt van Osnabriick en Münster, het terrein waar de Amerikanen in 1945 na de geslaagde door braak bij Remagen de Duitse legergroep van generaal Model tot capitulatie dwon gen. De opmars naar het manoeuvre-ge bied is voor de Nederlanders vrijwel zon der ongevallen en schade verlopen. Slechts een soldaat uit Moscou (Friesland) werd ge wond, zijn toestand is bevredigend. Deze op mars zonder schade is voor een zeer be langrijk deel te danken aan de marsdisci pline, die het rijdend personeel heeft ge toond. „Wij moeten waken tegen te snel rijden", zo zei ons gistermiddag in zijn hoofdkwartier luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, de commandant van het Neder landse legercorps „en dat doen wij uiterst streng". Dat dit laatste geen phrase is, be wijst de degradatie van een sergeant, die in een driekwart-tonner naast een chauf feur zat, welke met dit voertuig vei- over de tachtig km. per uur reed. Ter plaatste werd deze sergeant, die als meerdere ver antwoordelijk was voor het gedrag van de chauffeur, door zijn commandant met vol komen instemming van generaal Opsomer, teruggezet tot de rang van soldaat. De luchtvaartmedewerker van „The Times" bericht dat het squadron no. 306 vm do is ederland.-e Konin-chjke Lucht macht, dat van 22 tot en met 28 September aan de oefening „Battle Royal" zal deel nemen de eerste Nederlandse eenheid zal zim die in de toekomst zijn vaste basis krijgt in West-Duitsland. Bij informatie te 's-Gravenhage ver namen wij, dat het inderdaad in het voor nemen ligt het genoemde squadron per manent in West-Duitsland te stationneren. Het is uitgerust met „Thunder jet"- straal jagers. De ontvangst van onze soldaten door de Duitse bevolking kan men niet anders dan zeer vriendelijk noemen. Hoewel zij het niet verplicht waren, stelden de mensen spontaan stallen en boerderij delen met stro ter beschikking, zodat zeer vele soldaten niet in de tenten, die zij bij zich hebben, behoeven te overnachten. Omgekeerd heeft de Nederlandse legerleidiig tot nu toe van de bevolking geen enkele klacht over onze militairen ontvangen, ondanks het feit, dat het fruit verlokkend in de boomgaarden hangt. Generaal Mitchell overleden De commandant van de in „Battle Royal" bij het Nederlandse legercors ingedeelde zesde Britse pantserdivisie, brigade-gene raal Mitchell, is een dezer dagen hij een val van zijn paard dodelijk verongelukt. Hij is als commandant opgevolgd door bri gade-generaal Richardson. soooooooooooco. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE 31) „Wel, wel, wel, mijnheer Lamb", snierde Ferroni. „Wat toevallig moet het dan ge weest zijn dat een paar dagen na uw ver blijf op het eiland Macavoy de hele verza meling via Portlevion naar een museum heeft laten sturen. Merkwaardig, uiterst merkwaardig. Dat zal een verrassing voor u zijn geweest, geachte mijnheer Lamb „En toch spreek ik de zuivere waar heid...." „Schei uit met dat geleuter. Je hebt het gevonden, dat blijkt uit alles. Een waarom, Wally, waarom was je daar zo op gebrand? Om mij dwars te zitten". „Geen sprake van Gene. waarom zou ik dat willen?" Ferroni haalde de schouders op. „Daar moet je zeit maar eens over denken. Ik voor mij zou het ook niet weten. Behalve dan misschien dat je in de veronderstelling mocht leven, dat ik je indertijd bedroog toen ik je vertelde het porselein niet te hebben kunnen vinden. Toen ik hoorde dat je hier zo ijverig bezig was en even latei- dat het porselein gevonden was, moest ik wel tot de conclusie komen, dat je me een lelijke kool had gestoofd. Je wist dat ik na de oorlog een nieuwe poging zou wa gen om het te vinden". „Nee, Gene, nu zit je er naast. Je hebt me kort na die mislukte overval ver teld, dat je zekere bewijzen had gekregen dat het porselein nooit naar het eiland was gebracht. Het zou ergens, naar jouw zeg gen, in schuilkelders in Wales veilig ge steld zijn". „Dat lieg je, dat heb ik je nooit gezegd. Ik heb je gezegd, na de oorlog een nieuwe overval op het eiland te zullen doen. En Charlie Wax en ik hadden het helemaal voor elkaar, toen we uit de kranten lazen dat je ons voor was geweest en ons had bedrogen. Dat was gemeen en...." „Maar...." begon Lamb te protesteren. „Bek houden. Je hebt me in een paar minuten al genoeg leugens verteld. Je weet zeker wel wat ik van plan ber. met iemand, die me zo te grazen neemt, is het niet?" Lamb kon, op van de zenuwen en ver lamd van schrik, alleen nog maar knikken. Hij wist maar al te goed wat de plannen van deze duivel waren. Daar waren de re volvers in zijn rug en onder de deken van Ferroni nier eens voor nodig, om het hem duidelijk te maken. Die wapens maakten overigens meteen de herinnering wakker aan de overval waarbij zijn zoon gedood werd, en op grond waarvan hij dorstte naar het bloed van deze schurk. Maar ze maakten tevens duidelijk, dat hij tegen over iemand stond, die voor niets terug schrikte en voorlopig ook niet bang hoefde te zijn, in deze eenzame omgeving, onmid dellijk voor een misdaad als moord gestraft te worden. Dank zij zijn zoon, die zijn le ven er voor had gegeven, leefde hij nu nog. maar dat leven had hem gebracht tussen twee revolvers, die indirect door de moor denaar van zijn zoon werden gehanteerd. Bovendien stond hij naast een diepe af grond naar een rotsige zeebodem, en het zou een koud kunstje zijn voor de helpers van Ferroni om hem naar beneden te smijten en het doen voorkomen of er een ongeluk was gebeurd. Al de angsten van Lamb werden beheerst door de angstwek kende vraag: hoeveel weet hij? Weet hij, dat ik geprobeerd heb hem in een hin derlaag te lokken Zijn angst verdubbelde, toen hij allengs een dichte mist over zee naderbij zag ko men en tegen de rotswand zag opkruipen. „Het wordt wat nevelig, vind je niet Wally?" Ferroni grijnsde wreed. „Als er iemand hier van de rotsen tuimelde, zou de politie zeker aannemen, dat hij in de mist verdwaald was en dat hij was misgestapt. Een eenvoudig ongeluk nietwaar? Tra gisch, maar heel begrijpelijk. Zei je iets, Wally?" Lamb slikte moeilijk. „Wat wil je eigen lijk van me Gene?" „Niets, helemaal niets. Je hebt me een loer gedaaid, en daar valt niets meer aan te veranderen. Maar dat is dan ook het laatste wat je gedaan hebt. We moeten nu alleen nog maar wachten, tot de mist wat dichter geworden is, zodat we niet gestoord worden bij je plechtige uitvaart, eerst een luchtreisje en dan een plons". „Luister nu eens Gene, dat kan je toch niet doen „O, kan ik dat niet? Nu, dat zul je eens zien". „Gene, ik zal je de waarheid vertellen". „Ga je gang. Die waarheid weet ik wel. Maar als het je gerust stelt, dan mag je het best doen". „Gene, nu moet je me werkelijk ver trouwen, maar het volgende schijnt een nieuwtje voor je te zijn. Die verscheping van het porselein van Lobsterpot via Port levion naar een museum was gefingeerd, er zat niets in die kisten. „Wat???" „Werkelijk niet. Macavoy ensceneerde die hele zaak om van de krantenmensen af te komen". „Zweer je dat?" „Op mijn leven". „Dan is de hele zaak dus nog op het eiland?" „Voor zover ik weet wel". „En weet Macavoy, dat het er nog steeds is?" „Hij heeft me verzekerd, dat hij het nog niet gevonden had". „Dus je denkt, dat hij je niet in de ma ling genomen heeft, en dat het porselein nog steeds op het eiland is? Wel, wel, al leen Charlie en ik weten, waar het dan is en hoe we het te pakken kunnen krijgen. En dat doen we dan ook! Misschien dat je nu toch eindelijk nuttig voor ons bent ge weest Wally. En de hemel sta je bij dat je het blijft en ons niet bedriegt. Ik zou je op staande voet een kogel door je hoofd ja gen als ik merkte dat je ons in een val lokt, al zou het mij mijn eigen hoofd kos ten". „Wees daar maar niet bang voor", ver zekerde Lamb met het gevoel van een her wonnen zekerheid. „Vertel me nu eens, hoe de situatie op het eiland is, zodat we een plan kunnen opstellen". Lamb beantwoordde een serie vragen, maar Ferroni vroeg niet of Bill misschien versterking van de bezetting van Lobster- pot had laten aanrukken. Maar het leek Lamb ongevaarlijk, dit mede te delen uit eigen vrije wil. Dat zou een goede indruk maken. Bovendien zou Ferroni van nu af aan het eiland heus ook wel in de gaten houden, en dan kwam hij er toch direct achter. Hij vertelde derhalve, dat er na zijn bezoek nog iemand op het eiland scheen te huizen, maar dat hij geen flauw idee had, wie dat kon zijn. Het bleek hem tot zijn genoegen, dat hij er goed aan had gedaan, dit op te merken, want Ferroni scheen er van op de hoogte te zijn en keek verrast op toen Lamb het eigener beweging ver telde. Hij scheen daardoor meer vertrou wen in Lamb te krijgen, en onder de gege ven omstandigheden was niets hem liever. „Ja, dat weet ik. Wat is het eigenlijk, een man of een vrouw?" „Dat weec ik niet", bekende Lamb eer lijk. „Nu ja, dat doet er eigenlijk ook niet toe. We moeten met twee rekening houden, al zijn het er dan misschien anderhalf. Ik en jij, Wax en een andere vriend, Synder, die de boot zal besturen, zijn voldoende, al moesten we het tegen twee mannen opne men. Okay Wally. Hier, bel dit nummer (Ferroni krabbelde iets op een papiertje) elke ochtend om ongeveer half elf en vraag naar mijnheer Wilkinson. Zo heet ik daar. En als ik je dan zeg, dat ik op een bepaal de tijd een auto voor je zal sturen, dan weet je dat we er op los gaan. De auto zal je dan hier bij Adderkop oppikken. Be grepen?" „Ja, in orde, Gene. Maar hoe lang denk je dat het nog duurt voor je weer op de been bent?" Ferroni glimlachte. „Zolang ik wil. Ik voel me best. Maar het is een aardige ca mouflage, en kan bovendien nuttig zijn als een alibi. Je moet weten, dat ik nu in een rusthuis in St. Ives woon, in een kamer op de begane grond met openslaande deuren naar een terras. En de verpleegsters heb ben strikte order, om me des nachts niet te storen. Begrijp je? En Charlie en Synder wonen in de buurt. Maar laten we er nu een eind aan maken. Denk er om Wally, dat je me niet nog eens probeert te ne men. Je hebt nu gemerkt dat het erg onge zond kan zijn. Pas op, Wally „Ja, Gene. Ik zal oppassen. Ik wacht op je verdere berichten". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7