Koelkasten Vroegere controleuse verdacht van verduistering van bankbiljetten PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER Wereldnieuws »DD Woningbouw in Europa nog verre van bevredigend „Nieuwe golf van gezinsvorming op handen", waarschuwt UNO Bijzonder aandacht voor behuizing bejaarden gevraagd J.G.MARTIN ZONEN De radio geeft Donderdag Amsterdams gerechtshof Bliksem sloeg in radio, man in kamer gedood ii3 het zo J WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 2 Negen jaar voor moord op Haagse typiste Aalsmeerse boekhouder veroordeeld DANS-ACADEMIE 14~ Chaplin gaat weer comedie in oude stijl maken H. 7. MAERTENS N.V. Hervatting van concerten in Stedelijk Museum Pier „Afrika" in de Goenhaven herbouwd Zes jaar geëist wegens doodslag Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Uitlegger van loskraan stortte op schip Twee mannen beraamden een treinontsporing Minister Van de Kieft naar Washington Huid uitslag GELUK EN ONGELUK Blijkens een door het secretariaat van de Econofnische Commissie voor Europa der UNO (de „ECE") uitgegeven rapport zijn er in de meeste Europese landen in 1953 meer woningen gebouwd dan in enig an der naoorlogs jaar. Het aantal woningen, dat in 1953 gereed kwam, was ongeveer 8 percent groter dan in 1952. Er werden echter vorig jaar slechts juist voldoende woningen gebouwd om de grotere behoef ten, veroorzaakt door de bevolkingsgroei en de vorming van nieuwe gezinnen, op te vangen en verouderde woningen in rede lijke mate te vervangen. Maakt men een vergelijking met de vooroorlogse toestand, dan blijkt, dat de algemene woningsituatie in 1953 slechter was dan die in 1937. Het rapport zegt dan ook, dat in bijna alle Europese landen de woningbouw aan zienlijk moet worden uitgebreid. In vele gevallen is dit nodig om verdere achter uitgang van de woningsituatie te voorko men. Grotere inspanningen dan men zich in de afgelopen jaren heeft getroost, zijn vereist om bepaalde agrarische en in dustriële bevolkingsgroepen te huisvesten, en in het bijzonder moet aandacht worden besteed aan de voorziening in de in vele landen bestaande behoeften aan woonge legenheid voor ouden van dagen en aan de vervanging van krotwoningen, te meer daar er tussen 1965 en 1970 een nieuwe golf van gezinsvorming op grote schaal is te verwachten. Het aantal woningen per 1.000 inwoners, "dat in 1953 gereed kwam, was in de ver schillende landen als volgt: België 4.6, Tsjechoslowakije 3.2, Denemarken 4.9, Fin land 7.0, Frankrijk 2.7, West-Duitsland 9.9, Hongarije 1.7, Ierland 4.0, Italië 2.9, Neder land 5.7, Noorwegen 10.5, Polen 2.5 a 3.0, Roemenië 1.0, Zweden 7.0, Zwitserland 5.4, het Verenigd Koninkrijk 6.5 en de Sovjet- Unie 5.3. De grootte der woningen loopt in de ver schillende landen zeer veel uiteen. Betrek kelijk groot is het gemiddelde woning- volume in Engeland, België, Nederland en Frankrijk. In Engeland, Frankrijk en Italië wordt thans echter gestreefd naar een kteiner woningvolume, opdat er meer wo ningen zullen worden gebouwd. Huur en loon Het percentage van het gemiddelde in komen der arbeiders, dat betaald moet worden aan huur voor een gesubsidieerde woning van het standaardtype, is in de West-Europese landen merendeels ongeveer 15 procent; in de Oost-Europese landen in vele gevallen 5 a 8 procent en in de Sovjet- Unie 3 a 6 procent. Wat de bouwkosten aangaat constateert dc E.C.E., dat in de meeste Europese lan den vooruitgang valt waar te nemen bij de mechanisatie en de normalisatie in de bouwnijverheid, en dat er nieuwe bouw materialen worden toegepast. Het is echter nog te vroeg om een voorspelling te doen inzake de invloed, welke deze veranderin gen zullen hebben op de bouwkosten. Ook de productiviteit in de bouwnijverheid ging vooruit, zowel als resultaat van meer rationele ontwerpen als van een meer efficiënter gebruik van materialen. Het hoge peil der bouwkosten is nog steeds een der voornaamste hinderpalen voor een meer uitgebreide woningbouw. In grote mate is dit een probleem, dat moet worden opgelost door de bouwnijverheid en de aanverwante bedrijfstakken in een aan houdend streven naar grotere productivi teit. En zijn ook vele mogelijkheden voor de regeringen om het kostenpeil te ver lagen, maar stappen van betekenis werden op dit gebied in 1953 niet gedaan. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 37-jarige broodbezorger Engel K. uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek van voorarrest. Hij werd schuldig bevonden aan de dood van de 31-jarige typiste Yula van der Poorten. In de nacht van 6 op 7 Maart zou hij dit meisje, dat bij zijn moeder in huis woonde, door wurging om het leven hebben gebracht. De officier had twaalf jaar en ter be schikking stelling van de regering geëist. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 31-jarige correspondent-boekhouder G. E. uit Aalsmeer, die gedurende zijn arbeidsperiode van drie jaar tussen 1948 en 1951 als boek houder in dienst is geweest bij een bloemen handelaar-exporteur te Aalsmeer. Wegens een op lange termijn gepleegde ver duistering in dienstbetrekking ten nadele van de bloemenhandelaar legde het Hof de ver dachte conform de eis acht maanden gevan genisstraf op, waarvan vijf maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van een reclasseringsvereni- ging te Haarlem. Als bijzondere voorwaarde was in dit arrest nog opgenomen, dat de ver dachte zijn vQormalige werkgever wekelijks tien gulden zal moeten afbetalen, teneinde zijn schuld, die enkele tienduizenden guldens bedraagt, af te lossen. In eerste instantie was deze verdachte door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. ADVERTENTIE 't Dans-seizoen begint 15 October Inlichtingen Inschrijving (Anno 1875) elke dag 19—. 1112 uur 14—17 uur 21 uur Dans-Academie MARTIN - Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.10 Promenade-orkest en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 De Joegoslavische vrouw haar leven en haar werken, causerie. 14.15 Krontjong ensemble. 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Cultureel program ma. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Reportage of platen. 17.45 Regeringsuitzending: Groot cultuur van bananen in Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Marinierskapel. 18.45 Voor de jeugd. 19.00 Lichte muziek. 19.30 Gesproken brief uit Londen. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 Concertgebouw orkest en solist. In de pauze: Kunnen wij in deze tijd aan onze kinderen nog een levend ideaal meegeven?, causerie. 22.30 Platen. 22.40 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en literaire kalender. 8.00 Nieuws en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Omroeporkest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33—12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Fluit en piano. 13.50 Platen. 14.00 Promenade-orkest en solist. 11.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerorkest en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Viool en piano. 17.45 Voordracht. 18.05 Platen. 18.15 Tenor en piano. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws, en weer bericht. 19.10 Beginners worden meesters in de fotografie, causerie. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kon. Militaire Kapel. 21.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 Pla.- ten. 22.00 Voordracht. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 En gelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Pianorecital. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 20.40 Verzoek programma. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Gitaarrecital. 22.25 Platen. 22.45 Gitaarrecital. 22.5023.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. En gelse litteratuurgescihedenis. (Op 224 en 75 m.). Charles Chaplin heeft Maandag een de legatie van Indische filmsterren en produ centen, die hij in zijn villa te Genève ont ving, medegedeeld, dat zijn volgende film „geheel en al een comedie in de oude stijl" zal zijn. Een gedeelte zal in Engeland, de rest in Zwitserland en andere delen van Europa worden opgenomen. De Indische delegatie, die op doorreis naar Moskou was, bood Chaplin een ivoren standbeeldje van Gandhi aan en een zilve ren medaille met het Indische nationale symbool. ADVERTENTIE Ernstige waarschuwing voor HAAR! Roos is een onheilspellend signaal dat haar uitval aankondigt. Wat te doen? Onmiddellijk ingrijpen! Silvikrin gaan gebruiken! Silvikrin de biologische haarvoeding, bevat de 14 op bouwstoffen voor de haargroei waarvan ook de natuur zich heeft bediend toen zij U haar gaf. Het zijn de natuurlijke stoffen uit de aminogroep, zoals Trvptofaan, Tyrosine en Cystine. Maar deze wetenschappelijke termen zeggen U misschien weinig. U wilt van Uw roos af. U wilt Uw haar behouden. U wilt weer prachtig nieuw haar hebben! Neem dan direct de enige juiste maatregel: Begin nog heden met Puur Silvikrin, de natuurlijke haarvoeding. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Frans Vester solo-fluitist bij Nederlandse Opera Ooik d'it seizoen zullen in de aula van het Stedelijk Museum de Zond'agimiddsgcon - ceTten plaats hebben, die in 't Amsterdamse muziekleven welhaast een traditie zijn ge worden. Zij worden gehouden op de eerste en derde Zondag van iedere maand. Even als in vorige jaren verlenen musici van naam (ook buitenlandse) hun medewer king, maar wordt ook aan begaafde jonge toonkunstenaars gelegenheid geboden zich te doen horen. De programma's geven ook nu weer een keuze uit weinig of hier te lande nog niet uitgevoerde werken van meesters uit vroegere perioden en novi teiten van hedendaagse muziek. Het openingsconcert is vastgesteld op Zondagmiddag 3 October en wordt gegeven door de Haarlemse musici Frans Vester (fluit) en Miep van Luin (piano). Zij brengen eerste uitvoeringen van wenken van C. Ph. Em. Bach en G. Ph. Telemann, benevens composities van Haydn, Jongen en Bozza ten gehore. Frans Vester is dezer dagen als solo fluitist toegetreden tot het orkest van de Nederlandse Opera. Tevoren was hij werk zaam bij de Nederlandse Radio Unie. De opening van de Staten-Generaal. Koningin Juliana spreekt de Troonrede uit. In hoger beroep werd Dinsdagmiddag voor het gerechtshof te Amsterdam behan deld de zaak tegen de eenentwintig-jarige Amsterdamse mejuffrouw J. H. L., vroeger controleuse bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V., verdacht van verduistering in dienstbetrekking van elf bankbiljetten van 100.ten nadele van de N.V. Het betrof biljetten, die nog niet waren uitgegeven. In een „kwade bui" had zij tijdens controleren de papieren wegge nomen en voor zij naar huis ging, had het meisje ze in haar kous verstopt. De politie rechter had haar tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. De zaak werd echter voor onbepaalde tijd aangehouden. Op verzoek van de procureur-generaal bepaalde het hof, dat de stukken in handen van de raadsheer commissaris worden gesteld voor het doen instellen van een psychiatrisch onderzoek, dat op korte termijn zal geschieden. Mr. G. A. J. Dolk had zich hiertegen ver zet, omdat hij langer uitstel van de zaak niet bevorderlijk achtte voor het meisje. Er is een voorlichtingsrapport opgemaakt, waarvan de conclusie luidt een voorwaar delijke straf; in dit rapport wordt opge merkt, dat de voorwaardelijke veroordeling voor een geval als het onderhavige is ingeJ steld. De verdediger twijfelde of er wel een veroordeling kon volgen, want verduiste ring van bankbiljetten is ten laste gelegd. De papieren waren nog niet uitgegeven en volgens spreker kon wel gesproken worden van „elf velletjes papier." Mogelijk kan hier oplichting ten laste worden gelegd, v.-ant met de papieren is getracht geld in handen te krijgen. Het hof meende echter, dat er reden was via een psychiatrisch onderzoek een indruk te krijgen van de persoon van de verdachte. De Haarlemmer J. C. de H., die wegens heling van de bankbiljetten tot een gevan genisstraf van een maand was veroordeeld, was eveneens in beroep gegaan. Hij deelde het hof mee, dat het meisje bij zijn vrouw de nog niet in circulatie gebrachte bank biljetten had bezorgd. Toen hij thuis kwam, heeft verdachte van het meisje gehoord, dat de biljetten gestolen waren. Op haar verzoek heeft hij een biljet gewisseld. De H. ging naar een melkhandelaar, die het papier heeft aangenomen, hoewel hij ge zegd heeft het een „raar" biljet te vinden. Een vijfjarig kind is later met een ander biljet naar een banketbakker gegaan. Deze was niet op de hoogte van het bestaan van dit bankbiljet van 100 en vertrouwde het geval niet. De politie werd op de hoogte gesteld en spoedig was bekend, dat het meisje een aantal biljetten had meege nomen. De procureur-generaal vond het feit van verdachte zeer ernstig. Hij heeft een biljet gewisseld en toen hem dat gelukt was, trachtte hij een tweede biljet te laten wis selen. De ernst van het feit brengt met zich mee, dat verdachte kennis moet maken met de gevangenis. Spreker eiste een gevange nisstraf van zes weken, waarvan vier weken voorwaardelijk. De verdediger, mr. H. Goedmakers, drong aan op een gehele voorwaardelijke straf, waarna het hof de uitspraak bepaalde op Dinsdag 5 October. Op Donderdag 4 Maart heeft de Haar lemse rechtbank de vertegenwoordiger A. C. R. uit Hoofddorp veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waar van vier voorwaardelijk, wegens verduis tering in dienstbetrekking van 13.135, ten nadele van een coöperatieve vereniging in de Haarlemmermeer, waarvan hij vroeger directeur was. R. was in hoger beroep ge gaan en Dinsdagmiddag eiste de procureur- generaal bevestiging van het vonnis. Deze was van mening, dat verdachte geruime tijd (van 1942 tot 1947) geknoeid heeft en dat van een directeur verwacht mag wor den, dat hij geen verduisteringen pleegt, ook al zou de controle van het bestuur slap zijn geweest Daar een ondergeschikte ook wegens verduistering een straf heeft onder gaan, meende de procureur-generaal, dat verdachte er niet met een voorwaardelijke straf kan afkomen. Mr. J. Roggeveen, die als verdediger op trad, merkte op, dat verdachte in de oorlog veel geld heeft uitgegeven voor hen, die toen in nood verkeerden. De man had een klein salaris en er was ziekte in het gezin. Toen het salaris redelijk werd, is hij ge stopt met verduisteringen te plegen. Begin 1953 is het echter uitgekomen en ontslag volgde. Geruime tijd later is de politie in het geval gemengd. Volgens pleiter zijn de omstandigheden gunstig voor het opleggen van een gehele voorwaardelijke straf. Uitspraak op 5 October. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly heeft gisteren een nieuwe pier in de Coenhaven geopend, waarop het Vereenigd Cargadoorskantoor zijn bedrijf heeft geconcentreerd. De burgemeester memoreerde de ver woesting van deze haven en van de kost bare installaties. Er kwam heel wat kijken, alvorens de pier „Afrika" geheel her bouwd, in gebruik kon worden genomen. Ruim 35 jaar is het bedrijf verdeeld ge weest over vele loodsen in de stad. De pier waarop het bedrijf nu is geves tigd heeft een oppervlakte van ongeveer 23.000 vierkante meter en een kadelengte van 850 meter. De stuwadoor heeft 9 kra nen tot zijn beschikking, waarvan er zes een vlucht van 36 meter hebben, zodat ook de grootste zeeschepen snel geladen of ge lost kunnen worden. Ook zijn op de pier ondergebracht de moderne kantoren, de werkplaatsen en een grote cantine. De officier vam justitie bij de Maastricht se rechtbank heeft tegen de 21-jaxige ijzerwerker A. J. M. L. uit Maastricht zes jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering geëist wegens doodslag van de 43-jarige mevrouw C. H.-D. in Heer. Op 14 Januari van ddt jaar had de jongeman, die kwaad was op de ouders van het meisje waarmede hij om gang had, de moeder opgezocht in haar woning, te Heer, en haar enkele slagen op het hoofd gegeven met een bundel ijzer staven welke hij daarvoor had meegeno men. De vrouw overleed enkele dagen later. ADVERTENTIE Haarlem 5. „Als ervaren Variété-man zie ik na tuurlijk direct, dat dit Panda-poppetje een mechaniekje is", zei Frik Foppes, „maar ik moet toegeven, dat het knap in elkaar zit. Ook het buikspreken is af; het beweegt het mondje precies op de maat van uw woorden. Net echt!" „Maar ik BEN geen pop!", riep Panda driftig, „laat u niets wijsmaken!" Stil broer", klonk het plotseling uit Oswald, „wind je niet op. Ik ben evenmin een pop, maar dat moeten we geheim houden. Snap je?" „Ha, ha!", lachte de directeur, ,„dat is een leuk nummertje, meneer Echo: poppen die be weren echt te zijn! Dat zal zeker in de smaak van het publiek vallen". „Dus u neemt me aan?", vroeg Eric Echo, „u laat me dus in uw theater optreden?" „Zeker", antwoordde Frik Foppes, „ik zal nu meteen een contract opmaken. U moet dat num mertje van weerbarstige poppen, die be weren geen poppen te zijn, op mijn toneel opvoeren. Vooral die zogenaamde woede van dat Panda-poppetje is erg koddig. Zelfs IK zou af en toe bijna geloven, dat het echt leefde. U bent aangenomen; vandaag nog treedt u op". Van een losbrug In de Waalhaven te Rot terdam is de Zogenaamde uitlegger, die een lengte heeft van 38 meter, doorgezakt en naar beneden gestort. Men zou juist beginnen met het lossen van kolen uit het 8453 b.r.t. metende m.s. „Master Nicos" van een Costa-Ricaanse rederij.De uitlegger viel op het schip, waar door enige schade werd aangericht. Vier en twee jaar gevangenisstraf opgelegd De Utrechtse rechtbank heeft de 36-ja- rige verzekeringsagent H. de V. uit De Bilt, aan wie een poging tot het veroorza ken van een treinongeluk teneinde iemand van het leven te beroven, was ten laste ge legd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar en terbeschikkingstelling van de regering. Geëist was eveneens vier jaar met ter beschikkingstelling. Tezamen met zijn vriend, de oud SS'er H. de V. uit Zeist, had de verdachte het plan gemaakt, de vriendin van laatstge noemde verdachte, mevrouw S. V. uit Am sterdam, uit de weg te ruimen teneinde de op haar afgesloten verzekeringssom te be machtigen. Daartoe hadden zij een trein ontsporing nabij Blauwkapel beraamd, welke echter tijdig kon worden verhinderd. De 33-jarige H. de V. uit Zeist werd con form de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, eveneens met ter beschik kingstelling van de regering. Tijdens een hevig onweer werd in de Drentse gemeente Norgervaart een 37- jarige landbouwer, R. S. in huis door de bliksem dodelijk getroffen. De heer S. had' juist een paard voor de wagen gespannen, maar toen het onweer losbrak zette hij het dier in de schuur en ging zelf naar de huiskamer. Hier sloeg de bliksem in de radio, waardoor S. gedood werd en zijn vijfjarig kind bewusteloos geraakte. Het paard in de schuur werd eveneens dodelijk getroffen. De boerderij staat afgelegen aan de Kolonievaart. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, is Dinsdagavond omstreeks 10 uur met het K.L.M.-lijntoestel naar New York vertrokken, vanwaar hij naar Washington gaat om daar de gezamenlijke vergadering van het Internationaal Mone tair Fonds en de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling als gouverneur voor Nederland van de Internationale Bank te presideren. De president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Hol'trop zal als „governor" van het I.M.F. voor Nederland de vergaderin gen van het fonds leiden. Opschriften. Bij graafwerk te Chew Stoke in het Engelse graafschap Somerset op de plaa+s waar een waterbassin komt, heeft men stukken van twee of drie houten tafels gevonden met opschrif ten in inkt, uit de derde eeuw voor Christus daterend. Merovingisch. Grondwerkers in Parijs die bezig zijn met de fundamenten te leggen voor een bijgebouw van het hotel de Ville, hebben onlangs de overblijfselen van een klooster of een kerk ontdekt uit de Merovingisch e tijd. Een half dozijn sarcophagen van steen en een gebeeld houwde zuil zijn daarbij aan het licht gekomen. Belangstelling. Japan zal een permanente vertegenwoordiging bii de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal instel len. De Japanse regering wenst nauwe en doelmatige betrekkingen met de ge meenschap te onderhouden. De belang stelling van Japan voor de gemeenschap heeft hoofdzakelijk een technisch ka rakter en zij ie vooral gericht op de beleggings- en de prijspolitiek der Hoge Autoriteit. Mohammedaans. Pakistan zal op 1 Januari een Mohammedaanse republiek binnen het Britse Gemenebest worden. Schuld. De bladen in Tokio geven de Sov jet-Unie de schuld van de radio-actieve regen, die Zaterdag in Japan zou zijn gevallen. De universiteit van Nigata had ontdekt, dat de regen in hoge mate radio-actief was. De wind kwam uit Siberië, waar volgens berichten uit Moskou dc Sovjet-Unie onlangs proeven met een atoomwapen heeft genomen. Verloving. De geruchten omtrent een ver loving van prins Alexander van Joego slavië met prinses Maria Pia, dochter van ex-koning Umberto van Italië, be rusten volgens het Geneefse blad „Da Suisse" op waarheid. Alles zou geregeld zijn, zelfs de kwestie van de godsdienst. (De prins is Grieks-Orthodox, de prin ses Rooms-Katholiek). De verloving zou binnenkort officieel bekend gemaakt worden. Voldoende. Volgens het boek „De Water stofbom", geschreven door de Ameri kaanse journalisten James Shepley en Clay Blair, beschikken de Verenigde Staten over voldoende vliegtuigen en atoombommen om elke stad in de Sov jet-Unie te vernietigen. Binnen het jaar zouden de meeste atoombommen zijn vervangen door waterstofbommen met een vernietigende werking die 30 maal zo groot is als die van atoombommen. De schrijvers voegen hier aan toe, dat binnen enkele jaren de Sovjet-Unie van haar kamt over eenzelfde vernie tigende kracht zal beschikken. Zij be twijfelen of een volk in staat zou zijn de schok van duizend atoombommen te overleven. Overval. Elf beambten van het Birmese staatsbedrijf, die op een inspectiereis, in een sloep de rivier de Mytinge, ten Zuiden van Mandalay, afvoeren, zijn door communistische rebellen bescho ten, nadat zij een door de opstandelin gen gestelde eis tot overgave hadden afgewezen. Zeven beambten kwamen om het leven. De vier anderen werden eerst gevangen genomen, doch later weer op vrije voeten gesteld. De sloep werd door de rebellen verbrand. Kunstmatig. Onderzoekers van de universi teit van San Francisco zijn er, bij een onderzoek naar de wijze, waarop het lichaam van Turberculoseleiders wordt aangetast, in geslaagd, een zeldzaam voorkomend zuur vrij te maken, dat in een vetacht&ge plossing wordt aange troffen, en waarvan gebleken is dat het de ziekteverschijnselen opwekt. Dit zuur is langs kunstmatige weg bereid. Met deze stof worden thans proeven op dieren genomen. Ongedaan. De Birmese regering had be paald dat de kinderen van openbare scholen geen onderwijs meer in de Boeddhistische leer zouden ontvangen. Tegen deze bepaling is in het gehele land verzet gerezen, waarop de regering haar ongedaan maakte. Premier Oe Noe had gedreigd eerder te zullen aftreden, dan de wet in te trekken. Gesloten. Twee scholen voor middelbaar onderwijf? te Milford, in de Amerikaan se staat Delaware, zijn voor de tweede opeenvolgende dag gesloten, omdat met geweldpleging was gedreigd, indien ne gerkinderen tot de school zouden wor den toegelaten. Volgens de gewijzigde Amerikaanse wetgeving moeten thans negerkinderen op alle scholen worden toegelaten. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen e.\ geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP IN HET BEGIN van dit jaar werd in het blad van de communistische partij in Oost-Duitsland, „Neues Deutschland", de F.D.J. uitgekreten voor „fascistische ban dieten", hetgeen tot gevolg had dat de gehele oplaag van 50.000 exemplaren in beslag werd genomen, terwijl het perso neel dat hiervoor verantwoordelijk was, ernstig werd gestraft. De oorzaak van al dit misbaar was gelegen in slechts één letter, want niet de F.D.J. (de Oost-Duitse Jeugd organisatie) werd bedoeld, maar de B.D.J. (de rechtse jeugdbond in West-Duitsland). Trouwens, de Duitsers zijn sterk in dergelijke politieke zetfouten, waarvoor we slechts behoeven te verwijzen naar een nummer van de Lokalanzeiger van November 1935, waarin een verslag werd gegeven van een redevoering van Rudolf Hess. Diens woor den over de „geweldigste vrijheidsbewe ging in de Duitse geschiedenis", werden afgedrukt als de „geweldigste vrijheidsbe roving in de Duitse geschiedenis" en dit zinde de machthebbers in het Derde Rijk uiteraard weinig, zodat zes leden van het technische personeel in de gevangenis ver dwenen. Een markant voorbeeld van een opzet telijke zetfout met hoogst onaangename gevolgen, voltrok zich bij een drukker in Augsburg. Diens vrouw, Theresia Andreter geheten en in 1506 te Wenen geboren, scheen iets tegen haar echtgenoot te heb- huwelijk was, kunnen we in het midden laten, maar een feit is het in ieder geval, dat Theresia haar man een hak wilde zet ten door in het zetsel van het boek Geneis de zin: „XJnd er soil dein Herr sein" te veranderen in: „Und er soil dein Narr sein". Toen de Bijbel in druk ver scheen en deze fout werd opgemerkt, werd de arme drukker in hechtenis genomen, gefolterd en tol zware ker kerstraffen veroordeeld. De lieve Theresia bewaarde het stilzwijgen en wellicht zou haar wandaad nooit aan het licht zijn getreden, indien een drukkersleerling die naar het gebruik van die tijd in de drukkerij placht te sla- haar des nachts bij het aanbrengen correctie niet had gadegeslagen. ben. Wie de hoofdschuldige van dit slechte (Nadruk verboden) pen, van de Maar de jongen had zijn ogen blijkbaar goed open gehad en, begaan met het lot van zijn meester, overwon hij zijn angst voor zijn meesteres en klaagde haar aan. Toen werd evenals in een sprookje de drukker in vrijheid gesteld en kon de vrijgekomen plaats in de kerker door diens vrouw worden ingenomen. De plaatsruimte laat helaas niet toe nu ook nog te vertellen hoe een drukfout za kelijk kan worden uitgebuit, zodat dit morgen zal geschieden. Maar in der geval kunnen we wel vast verklappen dat het natuurlijk weer een uitgever was die daar toe kans zag. H. PéTILLON. j

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2