Renault Fregate Schoolgeldwet zal gelden van 1 September 1953 af Weense gratie in Heemstede Agenda voor Haarlem Bliksemsnelle gouddiefstal met twee auto's in drukke Londense straat ij, [t Sinister spel met denkbeeldige atoomwapens De herfstmanoeuvres in Duitsland Nieuwe gevallen van paratyphus Bao Dai bestudeert de toestand in Saigon Gemeenten krijgen compensatie voor gederfde schoolgelden Zweden houdt huidige coalitie-regering Egmont's beul had een vlijmscherp zwaard Na al die hitte Vliegtocht van de Prins naar Zuid-Afrika begonnen 3 Geen telefoons in de treinen Diem wijzigt zijn kabinet niet Garage Den Hout Koningin Juliana bezocht gala-voorstelling van opera „Rigoletto" Boeren en socialisten onbedreigd De graaf was in zijn tijd een indrukwekkende verschijning Twee kistjes met waarde van 427.000 gulden uit vrachtauto van de KLM geroofd Kerkelijk Nieuws Deviezenvoorraad met 10 millioen gestegen Beeld van Lely op voetstuk geplaatst 'n TIP VAN BOOTZ Start door kleine storing vier uur uitgesteld C.P.N.-verlangens WOENSDA J 22 SEPTEMBER 1954 Generaal Gale, leider van de vannacht in West-Duitsland begonnen Geallieerde herfstmanoeuvres .Battle Royal" heeft aan de verslaggevers „te velde" het doel van dit militaire spiegelgevecht uiteengezet. „In deze oefening wil ik onderzoeken", zo zeide hij, „hoe een betrekkelijk kleine strijdmacht met een meerderheid aan atoomprojectielen het hoofd kan bieden aan een strijdmacht, die numeriek in de meerderheid is, maar eveneens over enige aloomprojectielen beschikt". Zuidland (Belgen en Canadezen) zal daartoe de meeste (denkbeeldige) atoom projectielen hebben, terwijl Noordland (En geland en Nederland) daar tegenover meer mensen in het veld brengen. Het is duidelijk dat een oorlog met atoombommen en/of granaten een andere tactiek vergt dan die van de laatste we reldoorlog. Nog meer dan toen zal men gro te concentraties van mensen en materiaal moeten yoorkomen en een van de lessen, die men 'uit „Battle Royal" hoopt te trek ken, betreft dan ook de vraag, hoe men de grote aantallen voertuigen, die thans nog voor „logistieke" doeleinden nodig zijn, kan verminderen. Voorts wil men trachten te komen tot grotere beweeglijkheid in de strijdende een heden en voor een deel hoopt men dit te bereiken door kleinere tactische groeperin gen in het veld te brengen. Zwakke punt Snelle verspreiding, vooral ook van ge pantserd materiaal, is van vitaal belang in een atoomoorlog, doch dit moet niet gaan ten koste van de stootkracht. Op die ver spreiding zal daarom een zich snel hergroe peren en wederoprukken moeten volgen en daarop hebben de Engelsen in West-Duits land dit jaar zeer speciaal geoefend. De verbindingen zijn bij alle manoeuvres nog steeds een zwak punt geweest, vooral ook bij de Nederlanders. Gebrek aan goed geschoold personeel speelt in dezen nog steeds een belangrijke rol, zo vernamen wij van Nederlandse militaire zijde en zo lang dit er niet is, zal het verbindingsele ment steeds een zwak facet aan onze kant blijven. Een kleine teleurstelling bij deze oefe nig is, dat de nieuwe Britse „Conqueror"- tank niet op het strijdtoneel zal verschij nen. Tijdens de proefritten kwamen enkele „kinderziekten" aan het licht, die men niet tijdig meer heeft kunnen verhelpen. „Niet realistisch" De tactische luchtmacht zal deze keer hoofdzakelijk steun geven aan de troepen op de grond en verkenningen doen. „Een niet geringe practische moeilijkheid is", zo werd de verslaggevers nog meege deeld, hoe men de uitwerking van een atoombom zo realistisch mogelijk in beeld Bij de Nederlandse Spoorwegen bestaan geen plannen om in de treinen telefoon toestellen te plaatsen. In Duitsland wor den in treinen op drukke lijnen telefoon toestellen aangebracht. De lijn Dortmund- Frankfort aan de Main krijgt daar de primeur. Proeven, die hier te lande zijn genomen, hebben uitgewezen dat het telefoneren in rijdende treinen ook in ons land uitvoer baar zou zijn. De spoorwegen zijn echter van oordeel, dat deze wijze van telefo neren te kostbaar zou worden met als ge volg een te gering gebruik door trein reizigers. Ook het omroepen van reizigers in treinen zal naar de mening van de spoorwegen sléchts sporadisch voorkomen, omdat een reiziger de trein dikwijls reeds zal hebben verlaten, voordat de verbin ding tot stand is gekomen. De spoorwegen baseren hun verwach tingen mede op de ervaring, opgedaan op het bootveer Enkhuizen-Stavoren. Van de gelegenheid tot telefoneren op de boten is slechts weinig gebruik gemaakt. kan brengen. Daarbij stuit men allereerst op het punt, dat de burgerbevolking om geen enkele reden overlast mag worden aangedaan. „Valt" er in „Battle Royal" een theoretische atoombom, d§n zal het desbe treffende gebied dus alleen door de troepen zo snel mogelijk ontruimd worden over een uitgestrektheid, die door de scheidsrechter zal worden bepaald. In Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg zijn nieuwe gevallen van paratyhus ge constateerd; 189 inwoners van deze drie gemeenten lijden nu aan deze-ziekte. Van hen zijn er 117 in ziekenhuizen opgenomen. In Noordwijk en NoordwijVerhout zijn ruim veertiig patiënten, var. wie acht in ziekenhuizen liggen. In Lelden is een derde geval geconstateerd. Verder is een aangifte binnengekomen uit Dubbeldam, Het bleek, dat- deze patiënt indertijd feestelijkheden in Katwijk heeft bezocht. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om de oorzaak van de ziekte te kunnen vaststellen. In Katwijk aan de Rijn zijn huis aan huis enquêteformulieren bezorgd, die gisteren moesten worden ingeleverd. Men heeft wel reeds sterk de indruk, dat het resultaat van dit onderzoek een be vestiging zal zijn van het reeds bestaande vermoeden, dat het eten van bedorven pa ling de oorzaak is van alle ziektegevallen. SAIGON (Reuter) Generaal Nguyen van Hirnh, de stafchef van het Vietnamese leger die zich verzet tegen een bevel van premier Ngo Dinh Diem om het land te verlaten, heeft verklaard, dat hij en zijn leger „geen rebellen meer zijn", aangezien zij het geschil aan het staatshoofd Bao Dai hebben voorgelegd.. Bao Dai heeft uit Can nes telegrafisch op een verzoek om inmen ging van de generaal geantwoord, dat hij de toestand bestudeert alvorens een besluit te nemen. Hinh zei, dat hij dit besluit in vol vertrouwen afwacht. Maandag was gemeld, dat negen minis ters hun ontslag hadden aangeboden, doch de premier verklaarde, dat hij geen ont- slagverzoeken had ontvangen. Voorts zei hij niet van plan te zijn de regering te wijzigen. Zijn geschil met de generaal noemde hij een „departementskwestie", die de minister van Defensie, generaal Van Xuan, zou regelen. Het bureau van de premier maakte be kend, dat vluchtelingen voor de premier hebben betoogd en hem een resolutie heb ben gezonden, waarin zij hun vertrouwen in hem uitspreken. Twee Vietnamezen wer den gedood en verscheidenen gewond, toen de politie het vuur opende op een menigte vluchtelingen, die bij een betoging eisten teruggebracht te worden naar hun haard steden in Noord-Vietnam. Volgens de po litie was de demonstratie d'oor Vietminh- aanhangers op touw gezet. In hutten van vluchtelingen zouden wapens en granaten zijn gevonden. Tot dusver zijn ruim 300.000 vluchtelin gen uit het Noorden naar Zuid-Vietnam overgebracht. ADVERTENTIE U wordt zeker niet dommer als U eens kennis maakt met de 6 pers. sedan. Zuinig: (1 op 10) en zó solide, dat de fabriek 12 maanden volledige garantie geeft, inclusief arbeidsloon en onge acht in binnen- of buitenland en het afgelegde aantal kilometers. Zaken sedan Luxe sedan 7850.- 8950.- Wagenweg 166168 - Haarlem Telefoon 12138 WOENSDAG 22 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Hendrik en Pernille" toneelgroep „Studio" 3 uur. Cultura: Film avond voor emigranten, 8 uur. City: „Gene- viève", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Marie Antoinette", 18 jaar. 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: Meisjesslaap zaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrou wen zonder vrijheid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rancho Noto rious", 18 jaar, 8 uur. DONDERDAG 23 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Zuider kapel, Zuiderstraat: ds. S. Zijlstra, 8 uur. City: „Geneviève", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Marie Antoinette", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „The Robe", alle leeft., 1.30, 4, 6.40 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist één man", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur Palace: „Meisjesslaapzaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen zonder vrij heid", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Rancho Notorious", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Koningin Juliana is op de dag van de opening van de Staten Generaal ook des avonds in Den Haag gebleven. Zij woonde in het geheel gevulde Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de galavoorstelling bij van „Rigoletto" van Giusseppe Verdi door de Nederlandse Opera onder muzikale leiding van Alexander Krannhals, gegeven ter opening van het seizoen 19541955. Om acht uur betrad de Landsvrouwe de koninklijke loge. Zij was gekleed in een wit-groen straplese avondtoilet, met om de schouders een felgroene stola. Behalve de leden van het gevolg namen verder in de loge plaats de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, en de burgemeester van Den Haag, mr. F. W. A. Schokking. Op het middenbalcon zaten onder meer de ministers Beel, Staf en Witte, de voor zitters van de beide Kamers der Staten Generaal, vele leden van de Raad van State, de chef van de Generale Staf, de chef Luchtmachtstaf en de president van de Hoge Raad. Op het linkerbalcon, tegen over de koninklijke loge, had het vrijwel voltallige Corps Diplomatique plaats ge nomen. Met ingang van 4 October zullen de Franse posterijen een nieuwe postzegel uitgeven. Het onderwerp van deze zegel is „Het metrieke stelsel". De uitvoering is in zwa luw-blauwe en sepia kleuren; de graveur is Decaris. De zegel zal worden uitgegeven in de 30 Frcs.-serie. Majestoso Bionda is een trotse Lippizaner hengst, die dezer dagen het eigendom is geworden van het Heemsteedse rijcentrum „Te Paard". Dit edele ros, geïmporteerd uit Oostenrijk door B. Gerritsen te Arnhem, is afkomstig uit de koninklijke Spaanse rijschool te V/enen en heeft een indrukwekkende carrière aan deze beroemde „universiteit der rijkunst" achter de rug. Het dier gaat thars onder mejuffrouw Ida Wallage trainen voor dressuurwedstrijden en vormt de glorie van het Heem- steedse rijcentrum, waar het uiteraard veel bekijks trekt. Mejuffrouw Wallage bij de dagelijkse oefening. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp in zake de schoolgeldheffing: zegt minister Cals onder meer, dat hij in het midden wil laten of bij verlaging van de schoolgelden voor het openbaar onderwijs de niet gesub sidieerde bijzondere scholen „in een na delige concurrentiepositie" komen te ver keren, indien zij niet eveneens tot verlaging overgaan. Hij meent, dat voor de school keuze belangrijker factoren dan het betalen van meer schoolgeld beslissend zijn. Ten tijde van de wijziging van het Tijdelijk Besluit Schoolgeld Lager Onder wijs 1945, waarbij de gezinsreductie werd ingevoerd, raamde de regering de bruto- opbrengst van de schoolgelden voor het lager onderwijs op 16.000.000 en na in voering van de gezinsreductie op 12.000.000 Tlians wordt de bruto-opbrengst op een kleine 19 millioen geraamd. Dit hogere be drag zal moeten worden verklaard uit de belangrijke toeneming van het aantal leer lingen en de stijging van de inkomens in de afgelopen jaren. Bovendien is de raming van 1952 waarschijnlijk aan de lage kant geweest. De minister is van mening, dat zowel vóór als tegen de afschafing van schoolgel den argumenten kunnen worden aange voerd, die elk op zichzelf niet van doorslag gevende betekenis zijn. Het gaat hier om een afwegen van belangen, waarbij voor de minister tenslotte de doorslag is gegeven door argumenten van practische aard, zoals de thans zo geringe opbrengst in verhou ding tot de kosten van het onderwijs en de grote administratieve vereenvoudiging. De vrees, dat het onderwijs door de af schaffing van schoolgelden „in toenemende mate staatszaak en derhalve minder zaak (Van onze correspondent te Stockholm De Zweden zijn zoals blijkt uit de re sultaten van de verkiezingen van Zondag tevreden met hun huidige regering, al hoewel er enkele kleine verschuivingen zijn geweest. De winst, die de conservatie ven hebben geboekt, kwam van de libera len en de boeren, niet van de sociaal-demo craten, die hun sterke positie hebben ge handhaafd. De communisten hebben terrein veroverd. In Stockholm bezetten zij thans acht van de honderd zetels, tegenover vijf in 1950. In de havenstad Gothenburg kre gen de communisten zeven van de zestig zetels en in de ijzererts-steden Kiruna en Gallivare in het hoge Noorden in bei de gevallen twee van de zes zetels. De coalitie van boeren en socialisten, die aan de macht is, blijft onbedreigd. Zij be schikken gezamenlijk over 58.2 pet. der stemmen. Nog tot in 1966 zullen deze verkiezingen hun invloed doen gelden. In de jaren 1955- 1958 zullen de thans gekozenen de leden voor de Eerste Kamer aanwijzen, die acht jaar in functie blijven. BRUSSEL (A.N.P.) Het skelet van graaf Egmont, die op 5 Juni 1568 tezamen met graaf Hoorne op de „Groote Markte" te Brussel werd onthoofd, wordt thans in het Brusselse museum voor natuurlijke historie aan een conserverende behandeling onderworpen. Het geraamte van zijn echt genote Sabina van Beieren, zal dezefde be werking ondergaan. Prof. Thomas, een criminoloog uit Gent en de heer Devos, conservator van de graf kelders te Zottegem, waar graaf Egmont en zijn gemalin zijn bijgezet, hebben vast gesteld dat de scherprechter de zesde hals wervel heeft doorgehakt en dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Het beulszwaard moet zeer scherp zijn geweest daar geen beensplinters werden ontdekt. Uit de bouw van het skelet is opgemaakt dat de graaf groot was voor zijn tijd: 1.78, dat hij sterk en gespierd moet zijn geweest en alle lichamelijke kenmerken droeg van een krijger. Graaf Egmont was een ver woed paardrijder hetgeen blijkt uit kleine misvormingen aan de knieën. Gravin Sa- bina moet een mooie vrouw geweest zijn met harmonisch ontwikkelde ledematen. Voor de beide skeletten zal na een be werking met paraffine en plastic een soort wieg van gips worden gemaakt. Deze gip- senwiegen worden in de bronzen kisten ge plaatst. Ter gelegenheid van de bijzetting der verstevigde geraamten worden op 2 October te Egmontfeesten ge houden. LONDEN (Reuter) Twee kistjes met ongemunt goud ter waarde van 427.000 gulden 40.250), die kort na midder nacht met een K.L.M.-vliegtuig voor door voer naar Schiphol zouden worden ver voerd, zijn Dinsdagavond om tien minuten voor half zeven voor het invallen van de duisternis in Jockey Fields (Londen) in 20 seconden gestolen door dieven, dde met een bestelwagen inreden op een vrachtauto, die zojuist met het goud was geladen. De bestelwagen reed van achteren op de vrachtwagen in. Een man, die bezig was de vrachtwagen te sluiten, moest snel op zij springen om niet te worden verpletterd. Uit de bestelwagen sprongen mannen die zich meester maakten van de kisten en de wijk namen met de bestelwagen. Zij ge bruikten nog een andere auto, waarmee zij de straat aan één zijde versperden. De chauffeur van de vrachtauto spoedde zich naar een hoofdstraat, waar hij een politie-auto aanhield. Zijn metgezel holde het vrachtkantoor van de K.L.M. binnen en belde de politie op. Een functionaris van de K.L.M. ver klaarde. dat vervoer van goud van het Londense depót geen uitzondering is. Het ADVERTENTIE BARTELJ0 RISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM -TEL: 717162 Gabardine Damespantalons Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort (vac. M. G. Ger ritsen) W. G. v. d. Ree te Rotterdam- Vreewijk; te Veenendaal (Evang.) W. Goedhart te Beusichem; te Elspeet (2e maal) W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Gent (Belgische Chr. Zendingskerk) J. H. Dorgelo, vicaris te Tiel. Bedankt voor Driel (toez.) L. C. Baljé, vicaris te Vijfhuizen (N.H.); voor Urk J. de Olde te Twijzelerheide. Geref. Kerken Beroepen te Nieuw-Loosdrecht (2e maal) J. v. Dalen te Den Andel. Aangenomen naar Paramaribo J. Dijk te Raamsdonkveer. Dr. J. L. Koole Dr. J. L. Koole, Geref. predikant te Bloe- mendaal, is voornemens in Januari als hoogleraar aan de Theologische Hoge school te Kampen te inaugureren. geschiedt met ongeregelde tussenpozen. Soms eens per week, soms eens in de drie maanden. Het goud, verpakt in twee kistjes van 50 bij 15 bij 10 centimeter, was van de Munt te Lon#en gekomen en gezonden door de Rothschild-bank. Er was geen andere lading iin de vrachtauto dan de beide kist jes. De straat waarin de overval werd ge pleegd, was vol mensen, die na het wen* huiswaarts keerden. De politie heeft des avonds een cordon om Londen gelegd om te pogen de dieven aan te houden. Reuter zegt, dat het hier gaat om de grootste gouddiefstal in vele jaren en mis schien wel om de grootste die ooit in Lon den is gepleegd. De verzekeringsmaatschaDpij waarbij het goud verzekerd is, heeft een bedrag van 45.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot de ontdekking van het ge stolen goud. van het volk" zou worden, kan de minister niet delen. Wanneer men bedenkt, dat de schoolgelden op het ogenblik slechts een miniem percentage uitmaken van de totale kosten van het onderwijs, is het duidelijk, dat deze voorstellen ook geen wijziging in de invloed van overheidswege zouden kun nen motiveren. Maar bovendien verandert door dit wetsvoorstel niets aan de bestaan de onderwijswetgeving en blijft de vrije school- en studiekeuze gehandhaafd. De minister acht de vrees ongegrond, dat de ingediende voorstellen een eerste stap zouden zijn op de weg naar volledige af schaffing van school- en collegegelden met als consequenties een selectiesysteem van overheidswege en het toekennen van studieloon. Compensatie voor gemeenten Met betrekking tot de aan de gemeenten te verlenen compensatie wegens derving van schoolgeldopbrengst merkt de minister op, dat hij het denkbeeld de factor der algemene uitkering te verhogen met een bedrag, waarin de hoogte der Inkomsten en Loonbelasting en van die der Vermo gensbelasting in de gemeenten per inwoner tot uitdrukking komt, wil laten varen. Hij geeft er bij nader inzien de voorkeur aan, het nadeel dat voor de gemeenten als ge volg van de gedeeltelijke afschaffing en verlaging der schoolgelden ontstaat, te be trekken in het bedrag der belastinguit kering. Het aandeel in de opbrengst der rijks belastingen, benodigd voor de financiering van de belastinguitkering, zal dan met in gang van 1954 moeten worden verhoogd met het bedrag, dat de gemeenten totaal als gevolg van de voorgestelde maatregelen derven en te haren laste krijgen en met de kosten van de reeds bestaande compen satieregelingen (tezamen rond 30 millioen). De minister is van oordeel, dat met deze regeling op bevredigende wijze voorzien wordt in de gevolgen voor de gemeenten van het wegvallen van het grootste ge deelte der schoolgelden. Gebleken is, dat de gemeenten en een aantal schoolbesturen na 1 September 1953 geen schoolgeld meer hebben geheven in de oude omvang. Aan het alsnog opleggen van aanslagen en het innen van schoolgelden zouden grotere organisatorische en practi sche bezwaren verbonden zijn dan de res titutie van reeds betaald schoolgeld, met zich medebrengt. Daarom wil de minister de datum van inwerkingtreding van het wetsontwerp op 1 September 1953 hand haven. De schoolgelden voor het lager land- en tuinbouwonderwijs zijn niet wettelijk ge regeld. Het ligt echter in de bedoeling, aan deze schoolbesturen compensatie voor de gederfde inkomsten te verlenen. Uit de verkorte balans van de Nederlandse Bank per 20 September blijkt dat de goud voorraad onveranderd is gebleven met f 3.014,6 millioen. De netto deviezenreserve is met ruim f 10 millioen vermeerderd tot f 1.470,7 millioen. Goud en deviezen tezamen bedragen thans ruim f4.485 millioen. De bankbiljettencirculatie is met f 17 millioen verminderd tot f3.316 millioen. Het door de Haar lemse beeldhouwer Mari Andriessen ver vaardigde beeld van dr. ir. C. Lely is Dins dag aan het begin van de Afsluitdijk op zijn voetstuk geplaatst. Morgen zal het mo nument door Konin gin Juliana onthuld worden^ Op de foto ziet men het beeld bouwwerk in de ta kels. Geheel rechts op de foto Mari An driessen, die bij het sluitstuk van zijn ar beid blijkbaar niet I wilde ontbreken. Het prettige van September is, dat wij weer een maand dichter bij Mei zijn dan in Augustus. In September denk ik altijd: even de tanden op elkaar, even door de winter heenbij ten en dan is het alweer voorjaar. Bovendien is dam al dat strandstoelen- geluier en dat kinderachtige spelen met gummibeesten in zee voorbij; het on-intel ligente luieren op terrassen is er niet meer; de buitenlandse reizen in al die gekke lan den met die rare talen zitten er gelukkig weer op en als de heren Jonkman en Kor- tenhorst hun eerste hamerslagen op het groene laken van hum katheders geven krijgen wij weer de Kameroverzichten. Tenslotte is dat betere lectuur dan Sime- non, Agatha Ghristie en Ngaio Marsh. Bovendien komt im September weer onze herfst-fol'klore: het najaarsjoelen, het turftrappen, het beulimgjagen en al die andere eeuwenoude gebruiken, door Opa op de harmonica en Jam-van-Teun op de cither begeleid met alle daaraan verbon den dansen: de Schotse Reep, de Achter- hoekse Dreischor, de Hogelandse Boiknak en al die andere vrolijke, geestige, rhyth- mische vreugde-uitingen waarin een groot volk klein kan zjjm. De stralende zonneschijn van Augustus heeft altijd een verlammende invloed op onze activiteit en nuttige werkkracht. In September gaat het bloed weer ferm en fors door de spataderen kolken, houweel en voorhamer trillen weer in de knoestige hand, er wordt een fikse loomromde inge zet, en bovenal: het bruine monster (zoals naar ik meen sommige journalisten dat zo guitig noemen) gaat weer rollen. De bio scopen gaan de nieuwste versies van De Drie Musketiers, Robin Hood en de Ban neling van Zenda draaien. Die zomer met zijn verstikkende adem- afsnoerende warmte ligt mij niet. De prik kelende herfst is mijn seizoen; wandelen door bos en beemd, door dorp en dreef, dat is mijn lust en leve% Een rugzak gevuld met broodjes corned-oeef, de veldfles met dropwater en. nu de natuur im! Lekker met z'n allen, ferm im de pas, de drum band voorop, door veld en veen, langs vliet en vloed. En straks komt de heerlijke sneeuw ons weer verkoelen, gaat het bloed weer tin telen in neus en nieren. De verslapte zo- merspieren worden strak, de twaalfvinge- rige darm trilt van leven, de hagel striemt lekker op ons gezicht, het middenrif rekt zich, de alvleesklier functionneert als de weerlicht. Het is September, vrienden. Nog even geduld en het is weer volop winter. ELIAS. ADVERTENTIE lik zweer bij de TIP nu al jaren En 'k kan op mijn woord hier verklaren: Nog nooit had ik spijt. Want qua kwaliteit Kan niets TIP VAN BOOTZ evenaren.' Inz. Hr. J. L. de V., Elinkwijk ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfi. Bootz' Oude Genever. Dinsdagavond om tien uur precies is Prins Bernhard met de regerings-Dakota PHPBA van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. De Prins maakt deze reis op uitnodiging van de Zuid-Afrikaanse rege ring. Oorspronkelijk zou gistermiddag om half zes van het marinevliegveld Valken burg worden vertrokken, doch een techni sche storing van het vliegtuig, die op Schiphol verholpen moest worden, was de oorzaak dat het toestel vier en een half uur later van de Amsterdamse luchthaven startte. De Prins was daar met zijn gevolg al kort voor zes uur aangekomen waar toen ook reeds de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beven en de Zuid-Afri kaanse ambassadeur en mevrouw Hoogen- hout aanwezig waren om hem uitgeleide te doen. Toen bleek dat de reparatie van het vliegtuig nog uren zou vorderen zijn zij huiswaarts gekeerd. Inmiddels was in het restaurant voor de Prims en zijn gezelschap een lange tafel voor het diner gedekt. Slechts enkelen der talrijke passagiers in het restaurant merkten de aanwezigheid van Prins Bernhard op, die het battle- dress-uniform van generaal der Koninklijke luchtmacht droeg. Tegen half tien werd de Dakota voor de waaier bij de aankomsthal gerold en verliet de Prins het restaurant, nadat hij nog even met een hartelijke handdruk afscheid genomen bad vam mi nister Van de Kieft, die later op deze avond per vliegtuig naar Washington zou vertrekken. Om kwart voor tien begaven de Prins en zijn gevolg door de stromende regen, afgewisseld met hevig weerlicht, zich naar het vliegtuig waar zijne Koninklijke Hoogheid in de cockpit plaats nam. Het was zijn bedoeling het toestel cp het eerste traject zelf te besturen. De wachtenden zagen hoe een gehandschoende hand de raampjes vam de cockpit schoonveegde en nog even naar hen wuifde; toen startten de motoren en taxiede de Dakota het platform af in de richting van de startbaan. Op 9 October zal Prins Bernhard de thuisreis aanvaarden. In de Amsterdamse Koopmansbeurs heeft het communistische Tweede Kamerlid de heer H. Gortzak gisteravond de Troonrede en de Millioenenmota besproken. Van de verschillende verlangens der communisten op de onderscheidene punten im de rede en de nota noemde hij: de invoering van een verplichte loonsverhoging van zes per cent voor alle loontrekkenden ingaande op 20 September, een prijsstop, directe ver laging van de belastingen, wederinvoering van de regerings-subsidies op de belang rijkste levensmiddelen en gebruiksvoor werpen, geen huurverhoging, en onmid dellijke indiening vam het wetsontwerp tot regeling vain een definitieve ouderdoms voorziening en directe invoering van de bepalingen dezer wet. Aan het einde der vergadering werd een door de voorzitter van het district Amster dam der C.P.N. voorgestelde motie aange nomen, waarin bij de Staten-Generaal wordt aangedrongen op het niet uitvoeren van het voornemen der regering, Ameri kaanse troepen in ons land te legeren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5