Bouwprogram 1955 beloopt 1842 millioen gulden MOORD PORSELEIN I I .Clowntje Rick Chefarine ,„4 doet'wonderen! 4 Voor woningbouw f 830 millioen geraamd op basis van 65.000 woningen Oud SS-ers willen Bonn in de Harz trotseren De tweede-klassers en betaling van spelers Courses te Duindigt WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 Voor de klederen Wielrennen Michel won eerste étappe van Ronde van Europa Hockey Wellicht buitenlandse trainer voor nationaal hockey-elftal Sportdag der politie Belgische voetbalbond verbiedt t.v.-uitzendingen LIKDOORNS wonderolie 99 Nieuw nazi-centrum Göttingen verklaart zich „neutraal" Seoel gevoelt zich door Washington ingetoomd Bevelhebber van Zevende vloot op Formosa Audrey Hepburn treedt in Nederland op Het wonder van Pavlovar Vele objecten opnieuw uitgesteld FEUILLETON EN door Gordon Folk Voorstel aan KNVB Honkbal „Rest van Nederland" speelt tegen EHS Sport in 't kort Biljart-vijf kamp in Antwerpen Voetbal Ook André Roosenburg bij de centrale training Ja, dat was waar ookhet was één van die leeuwen geweest, die uit het circus ontsnapt was en Bunkie zo'n schrik had aangejaagd! Brrrmaar dan was het ook geen wonder, dat hij toen zo in angst gezeten had! Eigenlijk was Bunkie maar blij, toen het nummer was afgelopen en de leeuwen uit de arena waren verdwenen. Er zat wel 'n stevig hek tussen, maar Trouwens, wat er daarna vertoond werd was minstens even spannend als het leeuwennummer; nu werden er ringen en rekstokken heel hoog onder het dak van de tent gespannen. Daar kwamen de trapeze-acrobaten hun kunsten aan verrich ten. En dat was óók niet voor de poes. Ademloos keken de jongens toe hoe de mannen daar in de hoogte roekeloos aan de rekstokken heen en weer slingerden, hun handen loslieten en dan een eind door de ruimte vlogen, orfi door de anderen te worden opgevangen. „Huuu!", zei Bunkie. „Het is maar goed, dat er een net onder gespannen is!" De eerste étappe van de Ronde van Europa, Parijs—Gent over 287 kilometer is gewon nen door de Fransman Michel in 7 uur 45 min 29 sec. De uitslag luidt verder: 2. Jochems (Bel gië) zelfde tijd; 3. Van Kerkhove (België) zelfde tijd; 4. Close (België) zelfde tijd; 5. Sorgeloos (België) zelfde tijd. Zeven renners staakten de strijd. Bij de behandeling van de begroting voor het kamende jaar van de Koninklijke Ne- derlandische Hockey Bond, waarvan de jaarvergadering onder leiding van jhr. mr. W. C. Hooft Graafland te Amsterdam plaats vond, knoopte dr. H. Ph. Visser 't Hooft (Velp), lid van de elftalcommissie, aan dit financiële debat een beschouwing vast, waarin hij bijzonderheden mede deelde uit een rapport, dat speciaal over de voorbereiding van het elftal voor uit zending naar de Olympische Spelen was samengesteld. Spreker herinnerde er aan, dat het internationale tournooi, dat in October van dit jaar in Brussel wordt ge houden, zeer belangrijk mag worden ge noemd, aangezien uit de resultaten een Massificatie der landen zal worden opge maakt, welke van grote invloed zal zijn op de samenstelling van de poules voor het Olympisch hockeytournooi in Melbourne. Het is dus van zeer groot belang, dat het Nederlands elftal Op dit tournooi uitste kend voor de dag komt. De heer Visser 't Hooft toonde duidelijk aan, dat men de klimatologische moeilijk heden bij het spelen van hockeywedstrij den in Australië in genen dele dient te on derschatten. En wat in de Nederlandse hockeywereld de laatste tijd in het bijzon der ontbreekt en spreker meende, dat dit verschijnsel in de gehele Nederlandse sportwereld is waar te nemen, is gehard heid van de spelers, zowel in physiek als in geestelijk opzicht. De training moet zodanig zijn, dat in be langrijke wedstrijden dit gebrek aan ge hardheid verdwijnt. En daarom is de elftalcommissie van oordeel, dat de spe lers, die in dit opzicht niet mee kunnen komen, moeten afvallen. Men kan niet ont kennen, dat het peil van het top-hockey vain ons land tactisch en technisch is ach teruit gegaan. Wat wij nodig hebben, aldus spreker is een vrij grote groep van hockey-spelers, die deze harde training en voorbereiding kunnen opbrengen. In ernsti ge overweging is om een trainer uit India of Pakistan te laten komen, die in staat is ons top-hockey weer op die plaats in de internationaie hockeywereld te brengen, welke wij zo gaarne zouden willen in nemen. Voor de jaarlijkse sportdag van de Heem- steedse poltie, die Dinsdag in het Heem steeds Sportpark gehouden werd, bestond de opgave ditmaal uit een achtkamp, onder verdeeld in 80 m. hardlopen, hoogspringen, vèrspringen, kogelstoten, vèrtrappen, bal- inwerpen, balslingeren en doeltrappen. De twintig deelnemers waren gesplitst in twee klassen; namelijk klasse A voor mannen tot 36 jaar en klasse B voor mannen boven 36 jaar. In klasse A werden de drie eerste plaatsen ingenomen door de agenten van politie A. Boeters, met 5948 pnt.; P. Keur, met 5640'4 pnt. en E. Breembroek met 5448 pnt. In klasse B waren dit adjudant J. C. Last. met 6962 pnt. en de agenten van politie G. Gerrits en F. van Croonenberg, met respectievelijk 6868% en 6204 pnt. Een gedeelte van de wedstrijden werd onder meer bijgewoond door de burgemees ter van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard, die door de heer J. van Laarhoven als voorzitter van de vereniging, voor dit blijk van belangstelling bij de verrichtingen van de politie, van zijn erkentelijkheid werd overtuigd. De hoofd-inspecteur van politie de heer A. Berentsen heeft de prijzen uit gereikt, waarbij iedere deelnemer een prijs ontving. Er is een conflict ontstaan tussen de raad van de Belgische voetbalbond en de Bel gische televisie met het oog op de sportuit- zendingen in de tv. De voetbalbond ver bood de tv-organisatie op Zondagavond het enkele minuten in beslag nemende overzicht uit te zenden van de voornaamste wedstrij den van de dag. De Belgische tv. besloot alle mogelijke sportwedstrijden uit het bui tenland te relayeren. De wedstrijd België Holland zal, naar men hoopt, van de Ne derlandse televisie kunnen worden over genomen. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. ADVERTENTIE TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct BONN (ANP) Ondanks het ingrijpen van de regering in Bonn, dat tot een uit stel van de massa-bijeenkomst van voor malige SS-leden in Iserlohn heeft geleid, dreigen de SS-ers aan de vooravond van de Londense conferentie toch een bijeen komst te zulen houden. De zesde SS-bergjagers divisie-Noord heeft het voornemen aangekondigd tijdens het komende weekeinde in de universiteits stad Göttingen in de Harz haar veteranen bijeen te roepen. Het gemeentebestuur van Göttingen heeft verzoeken van de sociaal democratische party, van het West-Duitse vakverbond en van de Joodse gemeente om de bijeenkomst te verbieden van de hand gewezen. Het acht het rechtens niet moge lijk de bijeenkomst te verbieden, daar de organisatie der SS-ers niet in conflict ko men met de grondwet. Het gemeentebe stuur verklaart zich „neutraal". Göttingen geldt als het centrum van een streek, waar de nieuwe nazi's aanhang hebben verwor ven. SEOÉL (Reuter) De waarnemend stafchef van het Zuid-Koreaanse leger, generaal Tsjoi Doek Tsjin, heeft gezegd, dat de Verenigde Staten de benzine- en munitievoorziening tot hoeveelheden voor twee dagen hebben beperkt om elike poging tot een opmars naar Noord-Korea te ver hinderen. Volgens Tsjoi is met Zudd-Korea geen overleg gepleegd over de terugtrek king van Amerikaanse troepen. Tenslotte verklaarde Tsjoi, dat een gemeenschappe lijke verklaring van president Eisenhower en president Rhee. die in Washington werd uitgegeven na het bezoek van Rhee in Juli door Amerikaanse ambtenaren was „gewij zigd" nadat Rhee haar gezien had. Eisenhower heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een verhoging met 100 millioen dollar van de militaire en economische hulp aan Zuid-Korea volgens een nieuw program, dat voorziet in opleiding van Koreaanse vliegers voor straalvliegtuigen. Dit is te Denver op het vacantieverblijf van de president bekendgemaakt. TA1PEH f Reuter/AFP). De bevel hebber van de Amerikaanse zevende vloot, vice-admiraal Pride, wordt heden in Tai- peh op Formosa verwacht voor besprekin gen met generaal Tsjiang Kai Tsjek. Men meent te weten, dat gesproken zal worden over de acties van de Chinese nationalis ten tegen het gebied van Amoy op het Chinese vasteland. Nationalistische straaljagers hebben Dinsdag bij aanvallen op het zeegebied langs de kust van China 15 gemotoriseerde jonken vernield. Vijf kanonneerboten en 33 jonken werden beschadigd, aldus een bekendmaking van het nationalistische mi nisterie van Defensie. Audrey Hepburn, dl Amerikaanse filmster van Nederlandse afkomst, komt begin No vember naar haar geboorteland om er in vijf steden op te treden ten bate van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. Op 1 November wordt zij op Schiphol verwacht. Op 2, 3 en 4 November treedt zij achtereenvolgens op in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, de twee dagen daarna in Arnhem en Eindhoven. Over het program ma valt nog niets te melden. PARIJS (AFP) Onder de titel „Het wonder van Pavlovar" verhaalt het Sovjet vakverenigingsblad „Troed" hoe de bewo ners van genoemd plaatsje op een goede morgen tot hun verbazing de straten keu rig geveegd vonden, de ruiten van de etala ges met zorg schoongewassen en van spin- newebben gezuiverd, vol aanlokkelijke ar tikelen, die anders nooit te krijgen waren, en hoe de restaurants menu's hadden aan geslagen, die het water in de mond deden lopen, terwijl de bedienden daar overliepen van voorkomendheid. Een ieder haastte zich, het zijne van de uitgestalde artikelen te bemachtigen en velen namen de gelegen heid te baat, zich in een restaurant eens heerlijk te goed te doen. Daags daarop was het wonder voorby. De etalages waren weer leeg. De restau rants hadden alleen maar thee of bier te bieden. Wat er dan geschied was? De dag tevo ren had de minister van Handel van Ka zakhstan een bezoek aan de stad gebracht aldus „Troed". Het bouwprogramma 1955 bevat werken tot een in geld uitgedrukt volumen varn 1842 millioen. Hieriin zijn de militaire werken niet begrepen. Van genoemd be drag is 360 millioen bestemd voor weg en waterbouwkundige werken en 1482 millioen voor gebouwen. Het belangrijkste punt bij de overweging van het programma is geweest de vraag, op welk bedrag de werken in de sector gebouwen moest worden bepaald. Dit moest zo hoog zijn, dat er geen spanningen op de arbeidsmarkt zouden optreden, met andere woorden: dat de werkloosheid be perkt blijft tot ten hoogste het normale percentage als gevolg van wrijvingswerk loosheid. De interdepartementale commis sie van advies acht een totaal van 1482 millioen aanvaardbaar, waarmee de minis ter en zijn betrokken ambtgenoten zich kunnen verenigen. De omvang van de militaire werken van het lopende en het komende jaar zal niet veel uiteenlopen. Bij vergelijking dezer beide jaren kan dus worden volstaan met beide programma's zonder de militaire werken naast elkaar te plaatsen. Bij die vergelijking moet men wel be denken, dat de lonen op 1 Januari 1954 zijn verhoogd en dat daardoor de bouw kosten zijn gestegen. In aanmerking ne mende, dat deze prijsstijging op de reali satie van 1954 voor 2 a 3 pet. „doorge werkt" zal zijn en jpp die van 1955 voor 5 a 6 pet., moet men de totalen voor ge bouwen in het nieuwe programma 1482 millioen) die van het proeramma 1954 (1546) en de realisatie in 1953 (1395), voorkomende in onderstaand overzicht, vervangen door rond 1405 voor 1955, 1505 voor 1954 en 1395 voor 1953, om vergelijk bare cijfers te krijgen. Hieruit blijkt dan, dat het programma 1955 weinig verschil vertoont met de rea lisatie in 1953, een jaar, waarin aanvanke lijk werkloosheid bestond en later van een verzadiging der arbeidsmarkt kon worden gesproken. Ten opzichte van het programma 1954, het jaar, dat op vele plaatsen spanningen op de arbeidsmarkt te zien geeft, is het voor 1955 aangeboden programma na her leiding 100 millioen lager. Het is niet onmogelijk, dat de realisatie van 1954 wat lager ligt dan het programma, maar veel zal dit niet zijn. Daarom is het aannemelijk, dat de spanningen in het seizoen 1954 ver oorzaakt worden, doordat voor 80 a 100 millioen te veel in uitvoering is. Daarom is een totaal van 1482 millioen voor gebou wen in 1955 aanvaardbaar. Verwerkingsvolumen in millioenen guldens (Zonder werken ten laste van de gewone dienst van de begrotingen van publiekrech telijke lichamen, werken aan gebouwen, waarvoor geen gemeentelijke bouwvergun ning nodig is, werken vam 2000 en lager en militaire werken.) Nieuwbouw, herbouw en ra uitbreiding van gebouwen: acg e. Woningen 830 Boerderijen 40 Overige agrarische geb7 Voor nijverheid 175 Voor handel en verkeer 114 Gezondheidszorg en hygiène 31 Kerken 18 Scholen 135 Overige bijz. gebouwen 15 Overheidsgebouwen 25 Stelpost herstel watersnood- schade voor gebouwen met uitzondering van woningen Totaal 1390 Herstel en verbouw van gebouwen: Herstel oorlogsschade 12 Herstel niet-oorlogsschade.5 Verbouw 75 Totaal 92 Weg- en waterbouwkundige kapitaalswerken 306 Totaal-generaal 1842 t Met inbegrip van 20 millioen voor herbouw van door watersnoodschade vernielde wo ningen. 2 Met inbegrip van 20 millioen voor herstel van door watersnoodschade beschadigde wo ningen. 3 Met inbegrip van 115 millioen voor herstel van door watersnoodschade beschadigde weg en waterbouwkundige werken. 4 Met inbegrip van herstel van watersnood schade en de sector weg- en waterbouwkun dige werken: 250 millioen. Woningen Voor d'e woningbouw is 830 millioen aan bouwvolumen uitgetrokken. Daarbij is uitgegaan van een volumen van 65.000 wo ningen, als volgt verdeeld: woningwetwoningen 29.500 premie woningen 25.000 herbouwwoningen (oorlogs- en watersnoodschade) 8.000 woningen in de vrije sector 2.500 totaal aantal woningen 65.000 32) Enkele ogenblikken later zag Lamb de auto in de mist verdwijnen. En met het ge voel, dat hij maar nauwelijks aan de dood ontsnapt was zette Lamb koers naar Port- levion. Niet alleen zijn ontsnapping aan de dood verheugde hem, ook het idee dat hij Fer- roni nu weer binnen bereik had en de wijze waarop hij op een veilige manier verraden had dat de verscheping van het porselein gefingeerd was geweest. Hij was niet alleen een valstrik voor hemzelf ontlopen, hij had er nu bovendien een voor zijn tegenstander gelegd en die had er zijn neus al in gestoken. Het kon dan zijn, dat hij liever op Lobsterpot ge weest was als Ferroni helemaal in de val liep, dan de schurk naar de val vergezel len, maar eenmaal met Ferroni op het Voor 1955 moet nog op 650 boerderijen herbouw oorlogsschade worden gerekend. Daarenboven is te verwachten, dat ge bouwd zullen worden: 150 boerderijen ter woeste, 75 grote en 60 kleine boerderijen vervanging van door de watersnood ver in de Noordi-Oost-polder, 50 boerderijen voor domeinen, 200 boerderijen ter ver vanging van door brand verwoeste en 200 door de cultuurtechnische dienst gesubsi dieerde boerdieryen in ontginnings- en andere gebieden. Nijverheid Het bedrag van 175 millioen is een prognose van de realisatie. Hierin is onder gebracht een bedrag van 8 millioen voor de uitbreiding van de Technische Hoge school te Delft. Handel en verkeer In deze 114 millioen is begrepen een bedrag van 15 millioen, grotendeels be stemd voor P.T.T.-werken. Voorts is 98 millioen uitgetrokken voor alle bouwplan nen van provincies, gemeenten, particu lieren e.d. Dit cijfer is waarschijnlijk te laag om alle plannen te kunnen aanvaar den. Hier zal dus moeten worden geselec teerd. Gezondheidszorg, kerken en scholen Het programma voor gezondheidszorg en hygiëne is gedrukt. Ook hier zal dus moe ten worden getemporiseerd. Het uitgetrokken bedrag voor kerken is afgestemd op de realisatie in 1953. Het zal voldoende zijn om te financieren hetgeen verlangd wordt. Het voor scholen uitgetrokken bedrag is afgestemd op de in vorige jaren mogelijk gebleken realisatie. Bij een programma van 15 millioen voor overige bijzondere gebouwen zullen vele projecten moeten worden uitgesteld. Overheidsgebouwen Zowel het rijk als de lagere publiekrech telijke lichamen zullen bij een totaal van 25 millioen tot uitstel van de uitvoering van verschillende plannen worden genoopt. Weg- en waterbouwkundige werken In deze sector is voor 360 millioen uit getrokken, waarvan 25 millioen zal nodig zij voor verbetering van de waterkeringen in het voormalig watersnoodgebied. Aan genomen mag worden, dat het herstel van de watersnoodschade in deze sector in 1954 zal eindigen. Een dezer dagen zal een definitief voorstel worden ingediend door een groep tweede klassers om betalingsmogelijkheden voor spelers te scheppen, met de bedoeling, dat dit voorstel behandeld zal worden op de bondsvergadering van de KNVB op 30 Oc tober te Amsterdam. De actie van de groep tweede-klassers, waarbij RCH naar men weet initiatiefneem ster was. is niet gericht op de invoering van een premieregeling voor het lagere voetbal. De bedoeling is evenwel, dat men geiyke rechten verkrijgt als thans aan de eerste klassers zijn gegeven. Wanneer de nood aan de man mocht komen, willen verenigingen maatregelen kunnen nemen om zichzelf te beschermen. In het voorstel zal een clausule worden opgenomen, waarin men slechts voor het komende jaar deze vrijheid van handelen vraagt, aangezien de tweede-klassers ervan overtuigd zijn. dat tenminste dertig van de tegenwoordige eerste-klassers zich het volgend jaar weer volledig achter het ama teurisme zullen scharen. Indien het voorstel van de groep wordt aangenomen, krijgen de tweede-klassers de bevoegdheid een speler van één hunner elf tallen schadeloos te stellen, indien getracht wordt de betrokken speler weg te kopen. De wedstrijd tussen de kampioen van Ne derland EHS en de „Rest van Nederland" wordt thans definitief Zaterdagmiddag om vier uur op het Noordersportpark in Haar lem gespeeld. „De Rest" is als volgt samengesteld: wer per: Urbanus (OWO); vanger: Geurts (Schoten); eerste honk: Hoogenbos (HHC); tweede honk: Keulemans (Schoten); korte stop: Jole (HHC); derde honk: Smidt (HHC); linksveld: Bouwens (ABC); middenveld: Van Pietersom (TIW); rechtsveld: Kapelle (Blauw Wit). Reserves: Brands (VVGA); Klooster (Scho ten) en Jongeling (HHC). KLOK VERLIEST VAN HILL. De Nederlandse kampioen boksen in het veder gewicht, de Amsterdammer Henk Klok, ver loor in Glasgow op punten van de Schot Hill, in een partij over acht ronden van elk drie minuten. eiland zou f ij we' weten welke zijde hij kiezen zou en hoe hij zijn wraaklust zou botvieren. Nu restte hem nog de vrij moei lijke taak, om Bill op de hoogte te stelllen van de nieuwe situatie en vooral een ma nier te vinden, waarop hij Bill kon waar schuwen, als de overval gepleegd zou wor den. Bovendien moest hii hem duidelijk maken, dat hij op de hand van Bill was, al kwam hij dan met de overvallers mee. Maar er was nog een kwestie, die hém zorgen baarde. Ferroni was wel erg vlug geweest om hem weer te accepteren, toen hij eenmaal gehoord had dat het porselein nog op het eiland was. Wat stak daar ach ter? Hij beweerde toch te weten waar de schat lag en met voldoende mannen te ko men cm de twee bewoners van Lobsterpot te overweldigen. Was zijn ervaring door een kort bezoek aan het eiland dan van zo grote waarde? Of dacht Ferroni misschien iets aan hem te zullen hebben, maar ze ker tijdens ce overval nog wel een gele genheid te zullen krijgen zich van hem te ontdoen? HOOFDSTUK XI De'geheime schatkamer Tien dagen waren nu verstreken sinds Maureen op het eiland gekomen was, en er was een machtige hoeveelheid werk verzet. Zij was geïnstalleerd in de nieuwe ka mer waaraan zij zelf had helpen bouwen en die zij ook had ingericht. Niet alleen had zii Bill ontlast van vele huishoudelijke dllgClclIlU Oi. UUiganjex ojcvuvow vv a- kije 1-42,4; IJsland—West-Duitsland 13; HongarijeNederland 31; KlugerDonner 0—1; Gereben—Van Scheltinga 1—0; Sovjet UnieJoegoslavië 2'4114. Verliezersgroep: GriekenlandZwitser land 31; Frankrijk—Denemarken 1—3. In de winnaarsgroep is de stand na acht ronden als volgt: 1. Sovjet Unie 25 pnt.; 2. Argentinië 20 pnt.; 3. en 4. Joegoslavië en West-Duitsland 191= pnt.: 5. Tsjechoslowakije 184 pnt.: 6. Hongarije 18 pnt.; 7. Israël 1714 pnt.; 8. Nederland 16 pnt.; 9. Bulgarije 1114 pnt.; 10. Zweden 9*4 pnt.; 11. Engeland 9 pnt.: 12. IJsland 8 pnt. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de negende ronde luiden; (Winnaarsgroep is vrij). Verliezersronde: Ierland-Frankrijk IV»214; BelgiëColumbia 2—2; Finland—Luxemburg 31; NoorwegenOostenryk 13; Canada —Finland 21414 (voorlopig): ItaliëGrie kenland 30 (voorlopig); Denemarken Saai-gebied 14—14 (voorlopig); Oostenrijk- Canada 1—1 (voorlopig); Zwitserland—Noor wegen 3—0 (voorlopig). Uitslagen van de courses te Duindigt ge houden luiden: Stal Middenmeer-prlis (2040 m.): 1. Ruth Buffington 1.29.6; 2. Rosamunde 1.28.8; 3. Regina N 1.28,9. W. f 1,50, PI. f 1,40, f 1,40, Gek. f3,60, Cov. f3.00 Stal Woestduin-prys (1900 m.), eerste serie; 1. Sunny Boy 1.28.3; 2. Sita 1.31.4; 3. Quelle Veine 1.30.5. W. f2.00. PI. f 1,40, f 1,30, Gek. f2,50, Cov. f 3,0Qj Tweede serie: 1. Ruby Spencer 1.27.5; 2. Quilla Lee 1.26.8; 3. Quinte Hollandia G 1.27.9. W. f8.00, PI. f2,20 en f 1,40, Gek. f4,80, Cov. f7,20. Finale: 1. Sunny Boy 1.27.5; 2. Ruby Spen cer 1.28: 3. Quill Lee 1.28. W. f2,00, PI. fl,10, f 1,10, f 1,20, Gek. f5,00, Cov. f2.90. Xir Lucifer-prijs (1350 m.): 1. Aquida 1.29.7: 2. Alluvia; 3. Roddelaar. W. f 1,60, PI. f 1,10, f 1,50, Gek. f2,30, Cov. f3,00. Flying Fish-prijs (1700 m.): 1. Aquavit 1.56.8; 2. Frederique; 3. Morina. W f4.70, PI. f 1,60, f 1,70, Gek. f4,40, Cov. f2,30. Babahprys (1800 m.): 1. Cape d'Or; 2. Douce France; 3. Carla. W. f8,30, PI. f3,40, f2,10, Gek. f24,70, Cov. f3.20. Pocahontas-prijs (2100 m.): 1. Sagita 2.21.4; 2. Princesse Martha; 3. Grettello. W. f 1.30. PI. f 1,10, f 1,50, f 1,40, gek. f3,90, Cov. f4.00. Piemont-prüs (1700 m.): 1. Boekanier 1.55.6; 2. Tsatli; 3. Meohistopheles. W. f4.10, PI. f 1,30, f 1,50, f 1,80, Gek. f7,20, Cov. f4.80. Totale omzet f37.885.50. ADVERTENTIE ZO DUIST ONTVANGEN een gedeelte van onze najaarscollectie TWEEDJASSEN - COSTUUMS GABARDINE JASSEN en MANTELS Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 15438 x??t karweitjes, die hem in zijn eigenlijke werk 'stoorden en die haar bovendien veel han diger af gingen, ook had hij sinds haar komst een uitstekende nachtrust genoten, doordat zij ïegelmatig de wacht aflosten. Bill begon zich weer zekerder van zich zelf te voelen. Zijn eigen slapheid en on zekerheid hadden hem er indertijd toe ge bracht, toe te stemmen in haar verblijf op Lobsterpot, en dank zii die beslissing, die hij zeker niet zo genomen zou hebben als hij geheel zichzelf was geweest, kon hij weer opknappen. Was hij alleen gebleven, dan had het eiland, dat de reputatie had mensen te vangen en te doden, hem inder daad te pakken gekregen. Niet door ge weld of een geheimzinnige verdwijning, maar door afmatting. Dat alles was nu anders. De komst van Maureen bleek een keerpunt ten goede te zijn. Hij kreeg nu voldoende slaap en had geen last van slapeloosheid meer. Hij kreeg behoorlyke maaltiiden, die hy voor zich zelf ook niet altijd had klaargemaakt. En hij nuttigde die met meer genoegen, nu hij wist dat hij niet voor een afwas stond. Bovendien hielp zij hem telkens met zijn speurtocht naar het porselein. Hij had al meermalen geprobeerd deze taak voor zichzelf te houden, maar zij had er op ge staan, ook in dat opzicht mee te helpen. „Als het me te veel wordt, zal ik het heus wel zeggen. Dan doe ik alleen het huis houden, of ik doe helemaal niets meer en laat alles weer aan jou over. Heus, als het zover is, zal ik waarschuwen". beeld van onze landgenoot De Vos. die door het zoeken naar de juiste weg een route- contröle miste, deze later toch vond maar op de eerstvolgende tydcontröle te laat arriveerde hetgeen hem dertien strafpunten kostte. Nog een tweede Nederlander liep in het dagtraject strafpunten op. Van Wees had namelijk pech met zyn machine. Voor de overige Nederlanders verliep het dagtraject zonder moeilijkheden, zodat van onze 23 landgenoten er 20 het nachttraject met een blanco register ingingen. Daar komt nog by dat de mogelykheid niet uitgesloten is dat de drie punten van Rozenburg alsnog kwytgescholden worden. Rozenburg kreeg deze drie punten buiten zijn schuld omdat de weg versperd was door een valpartij. Na langdurige juryvergaderingen zijn de officiële resultaten van de eerste dag als volgt vastgesteld: zes trophy teams alle zon der strafpunten; vaasteams: tien zonder strafpunten, waaronder Nederland B. Nederland A kreeg drie strafpunten. ADVERTENTIE In Antwerpen wordt een internationale biljart-vyfkamp gehouden, waaraan behalve door de Belgen van Hassel en Boulanger wordt deelgenomen door onze landgenoot Van de Pol en de Duitsers Tiedtke en Rudolph. Op de eerste dag ontmoetten de Belgen elkaar en Van de Pol speelde tegen Rudolph. Van Hassel won drie partyen, Boulanger twee. De wedstrijd tussen Van de Pol en Rudolph eindigde met 214214 onbeslist. Op de tweede dag ontmoette de Belg Van Hassel de Duitser Rudolph. Van Hassel won vier partijen tegen de Duitser één. Van de Pol won vier partijen van de Duitser Tiedtke. André Roosenburg (Sneek) is uitgenodigd deel te nemen aan de centrale training van het Nederlands elftal. „Als je dat maar doet. Het laatste wat I ik zou willen is, dat je er bij neer valt". I „Dat is dan ook wel het laatste wat ik zou doen. Ik ben egoïstisch genoeg om hei. mezelf niet te zwaar te maken. Heus, Bill, dit is allemaal veel minder slopend dan wat ik in dienst gedaan heb. Dat was hard werk. Dit is een genoeglijke ontspanning, een schatgraver ij waar iedere jongen of ieder meisje naar verlangt". Twee dagen lang had Maureen toen naar iets anders dan een porseleinschat gezocht, en wel naar Blackie, de kat. Na een goed maal van melk en vis verorberd te heb ben was die plotseling verdwenen zonder weer iets van zich te laten merken. Toen de kamer voor Maureen eenmaal ingericht was, waren zii tot een geregelde levenswijze overgegaan. Elke ochtend wijdde Maureen haar aandacht aan hei huishouden, terwijl Bill in de tuin bezig was, met gunstig tij naar Portlevion ging voor aanvulling van de voorraden, of meer wrakhout en kolen in veiligheid bracht uit Trawlerkloof. Daarna kwam de lunch waarna zij een uurtje uitrustten of onver moeiende huiselijke karweitjes opknapten, voor zij hun speurtocht naar de porselein- schat hervatten. Van een geheime berg plaats op het. eiland waren zij nu volledig overtuigd. Inmiddels voelde Bill een tweestrijd in zich opkomen. Enerzijds vreesde hij het ogenblik, waarop het porselein te voor schijn zou komen, omdat de aanwezigheid van Maureen dan niet meer nodig was, an- I derzijds voelde hij zich gedrongen de-berg- I plaats zo gauw mogelijk te ontdekken om Maureen zo spoedig mogelijk buiten gevaar te brengen. Ferror.i en zyn inedeschavui- ten konden per slot van rekening elk ogen blik toeslaan, misschien als hij sliep en Maureen de wacht hield. Hij had wel groot vertrouwen in haar slagvaardigheid, maar de overval zou zo bliksemsnel kunnen zijn, dat zij er alleen voor kwam te staan en het onderspit zou delven. Zij verkeerde eigenlijk elk ogenblik in gevaar, en het moest dus zijn eerste plicht zijn, haar zo snel mogelijk aan dat gevaar te onttrekken. Meer dan eens vroeg hij zich af, of hij er niet beter aan zou doen op de suggestie van Lamb in te gaan en hem uit te nodigen ook op het eiland te komen wonen. Maar telkens weer kwam hij, om welke reden dan ook, tot de conclusie, dat Lamb nutti ger was in Portlevion waar hij een oogje in het zeil kon houden of er enige activi teit van de zijde van Ferroni te bemerken viel. Tot dusver had hij nog geen levensteken van Lamb ontvangen. Bovendien was Lamb hem, de laatste keer dat hij in Port levion geweest was, bij de uitgang van de Admiral Hawkins voorbijgelopen alsof hij een volkomen vreemde tegenkwam, zonder enig blik van herkenning. Bill besprak deze vreemde houding met Maureen, later op de dag weer op Lobster pot teruggekomen, maar die wist er ook geen redelijke verklaring voor. Bill trok de conclusie waarmee Maureen instem de dat zij echt niet te veel op Lamb mochten vertrouwen. Ze konden beter he lemaal geen rekening met hem houden, zelfs niet als een soort zekering in een hoogspanningsleiding. Ze moesten volko men op hun waarnemingen en ervaringen afgaan. Maureen was vol vertrouwen. „Goed, dan doen we het samen. Ik ben er van overtuigd, dat we binnenkort iets be reiken, ook zonder de hulp van anderen" „Dat gevoel heb ik ook, Maureen, maar ik blijf er van overtuigd, dat we het hier ergens va,n de begane grond van het eiland uit moeten bereiken. Anders had mijn va der het er nooit kunnen krijgen, het por selein, en dan had Ferroni het er ook nooit kunnen vinden". Tot dusver was hun belangrijkste ont dekking geweest, dat er zich diep in Fin- galgrot een trap scheen te bevinden. Maar de waarheid daarvan hadden zij nog niet kunnen nagaan als gevolg van een sinds dien ongunstige wind, die het onmogelijk maakte de ingang van de grot te benade ren. En na verloop van tijd werd de eb weer van te korte duur om een nieuwe on derzoekingspoging te wagen. „We zullen nu moeten wachten tot de volgende gunstige eb-periodè". verzuchtte Bill, „en laten we hopen, dat we dan meer geluk met de wind hebben". „Misschien hebben we al lang daarvóór ergen? anders geluk". (Wordt vervolgd). L -a S V C-3 u in £2 «8 t C rH o Cu 800 1 740 54 57 7 8 203 187 121 119 37 29 25 18 140 111 22 19 22 14 5 1441 1302 23 3 7 5 75 85 105 93 400 3 517 1946 1912

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6