Na Caux actie in Amerika Reorganisatieplannen in vergevorderd stadium Nieuwe subsidies voorgesteld in het hoofdstuk Kunsten Zie Boven: Geboorte van een ster Nederlands militaire positie is aanzienlijk versterkt Morele herbewapenaren op Schiphol Mr Kortenhorst met grote meerderheid herkozen als voorzitter Onderwijs begroting Minister Cals begroot Piero Piccioni en Ugo Montagna in arrest Begroting van Oorlog Studie van nieuwe wapens Londen biedt zijn goede diensten aan WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 HAAKLEMS DAGBLAD - DPRECITTE HAARLEMSCHE COURANT 7 TWEEDE KAMER Betaling abonnementsgeld per giro Ware remedie ligt in de geest van de mensen Respectievelijk beschuldigd van doodslag en medeplichtigheid 1 „Toelichting?" 1 Als Arabische landen en Israël willen onderhandelen Een buitengewoon opvallend gezelschap stapte gisteren om zes uur uit de gecharterde K.L.M.-Super Constellation uit Genève: 57 personen, die allen in Caux het congres van de Morele Herbewapening hadden bijgewoond, ver bleven een wijle op Schiphol, op doorreis naar New York. Het waren mannen en vrouwen, blanken en zwarten, jonge en oude mensen, kunstenaars en zaken lieden; een der meest heterogene troepen, die Schiphol ooit zag, maar ook de meest verbondene door één bezielend ideaal: de vier grond stellingen van de beweging, eerlijkheid, liefde, zuiverheid en onbaatzuchtigheid. Het gezelschap gaat naar New York en vandaar naar Mackinac-Island Michi- ganlake om in een grote bijeenkomst, de massale actie te ontketenen, die in Amerika op stapel staat. De heer Bremer Hofmeyr, neef van de Zuid-Afrikaanse minister-president onder Smuts, fungeerde als leider en vertelde bijzonderheden over enkele leden van het gezelschap; bijzonderheden, die op zichzelf fasci nerend illustreren op welke wijze de Beweging haar beginsel wil naleven. Een gitzwarte man in wijde luchtige kle dij, hoge witleren fraai-bewerkte laar zen aan, wordt voor gesteld: de Tolon Na, Yakubu Kali van de Goudkust, president van de Raad van Noordelijke gebie den en lid van het Afrika-parlement, hoofd van een der invloedrijkste stam men aan de Goud kust. „Wij verkeer den in een grote po litieke crisis en ik kon de twee partijen niet verenigen; in mijn woning heb ik hen allen uiteenge zet, volgens welke beginselen, die van de Morele Herbewa pening, ik de crisis wilde oplossen. Het werd een groot suc ces en wij beginnen nu een actie door heel Afrika". De wereldberoem de zangeres Marion Anderson, en het echtpaar Surya Sena uit Ceylon hij is een beroemd zanger en propagandist van Oosterse liederen in het Westen zijn het erover eens, dat de M. H. de enige band kan worden, die Oost en West ver bindt. De markies van Graham, erfgenaam van de hertog van Montrose, is een jonge man, die rijkelijk van zijn bezittingen kan leven en vroeger ook niets anders deed. „Ik geef al mijn tijd voor de M. H." Drie breed grinnekende jonge mannen komen nader: de broeders Colwell, die sa men het Hillbilly-trio vormen, dat sensa- Van onze parlementaire redacteur) De eerste vergadering van de Tweede Kamer in het nieuwe zittingsjaar 1954'55 had gistermiddag zowel oude als nieuwe aspecten. „Als vanouds" waren ook nu de tribunes en loges weer volop bezet door Prinsjesdaggangers, zowel van het manne lijk geslacht als, in niet minderen getale, van de zwakke kunne, die de Kamer nu ook eens „aan het werk" wilden zien. Ook dat werk was weer „als van ouds"; de aanbieding van de begrotingsvoorstellen en de millioenennota, het derde-Dinsdag- van-September-koffertje, waaruit minister Van de Kieft de stukken te voorschijn haalde en de fotografen die de bewindsman en koffertje vereeuwigden, eer de aanbie ding plaats vond. En eveneens maakte de Kamer, gelijk gebruikelijk, op deze eerste vergaderingsdag de voordracht van drie op, waaruit dan het Staatshoofd nummer één pleegt te benoemen tot voorzitter. Nieuw was het bescheiden optimistische geluid, dat de minister van Financiën in zijn korte toespraakje deed horen bij de aanbieding der begroting 1955: Wij hebben thans een stabiele financiële toestand en de begrotingscijfers geven een niet ongunstig beeld te zien. Het is heel lang geleden, dat een van de voorgangers van de minister iets dergelijks kon meedelen. Mr. Kortenhorst (KVP) kreeg liefst 76 van de 81 stemmen voor het voorzitter schap; vijf afgevaardigden hadden hun biljet blanco gelaten. Ook de heren Van Sleen (Arbeid) en prof. Gerbrandy (A.R.) zagen zich door bijkans alle aanwezigen uitverkoren om als respectievelijk eerste en air. tweede onder-voorzitter op te treden. De aftredende eerste onder-voorzitter, de heer Schilthuis, had zich om gezondheids redenen niet beschikbaar gesteld. Nu lag het voor de hand, dat de fractie van de Partij van den Arbeid de oudste uit haar midden voor de opvolging aanwees. Tenslotte zij vermeld, dat bij de aanvang van de vergadering een nieuw lid, dr. W. H. Vermooten, geïnstalleerd werd als op volger van de heer Vorrink (Arbeid). Met de persoonlijke aanbieding aan de Koningin van de „opgave" voor het voor zitterschap werd een commissie belast, die gelukkig wel een vrouwelijke afgevaardig de telt, iets wat wonderlijk genoeg met de commissie van in- en uitgeleide uit de Ver enigde Vergadering niet het geval was In de Senaat In de Eerste Kamer werden enige formele werkzaamheden afgedaan, waarna de voor zitter, mr. Jonkman, een toespraak hield ter inleding van het parlementaire jaar. Hij zei onder meer dat het gemiddelde aantal vergaderingen van vijftig in het afgelopen jaar overtroffen is, hetgeen te wijten is enerzijds aan iets grotere breedvoerigheid, anderzijds aan het te laat binnenkomen van stukken. De heer Jonkman zeide verder, dat velen zich afvragen of de sluiting van het parle mentaire jaar wel zin heeft. De waarde van deze traditie moest niet onderschat worden, zo meende hij en voorts kon men de sobere plechtigheid beschouwen als een goede ge legenheid voor het Staatshoofd te gewagen van de zinrijke samenwerking tussen Kroon en Staten-Generaal. Tenslotte sprak mr. Jonkman dank uit voor het feit dat hij opnieuw tot voorzitter van de Senaat is benoemd. Hij eindigde met de bede dat leven en werken van ons Koninklijk Huis gezegend moge worden. Tolon Na Yakubu Kali en Phra Panna- nanda, neger-opperhoofd en hoge Boeddhist-monnik. tionele televisie-successen boekt. Ook zij hebben als enig doel, door een goed per soonlijk leven volgens de vier grondstel lingen van nut te zijn voor hun mede mensen. Mevrouw Elisabeth von Cramm, die in Oost-Duitsland haar 12e eeuwse landgoed verloor en een topfunctie bekleedde in het Rode Kruis 'voor de oorlog, is in gesprek met Howard Boyd, Canadees oorlogsvlie ger tijdens de laatste wereldoorlog. Peter Howard, vroeger politiek redacteur van de Daily Express en bekend schrijver, luistert naar hun gesprek over het Nederlandse weer. Alexander Kraft, Deen, vroeger minis ter van Buitenlandse Zaken en hoofd van de NATO zit naast Phra Panananda, de eerste Boeddhistische monnik, die naar het Westen vloog. Hij is een der belangrijkste monniken in Thailand en wordt „De Volksmonnik" genoemd. Hij spreekt in ge broken Engels over het Herbewapenings- v/erk, dat hij in Chiengmai verricht. Dr. Jur. Oskar Leimgruber, vooraan staand Katholiek en oud-kanselier van het Zwitsers Eedgenootschap, bevindt zich bij het gezelschap; Victor Laurey, Frans zee man, 45 jaar was hij Marxist, opgeleid door Marcel Cachin, communisten-leider van Frankrijk. Zijn vrouw Irene was leidster in het verzet, en hoofd van de 2V2 millioen socialistische vrouwen, en is momenteel afgevaardigde voor Marseille. Anajet en Anton Philips, dochter en zoon van Frits Philips, vice-president van Philips, gaan ook mee naar Amerika. Een stille figuur is Waruhiu, zoon van het opperhoofd der Kikuyoes, dat door Mau-Mau-leden werd vermoord. Maruhiu werkt momenteel voor gevangen Mau-Mau-leden in de kampen. Het gezelschap is in opperbeste stemming en er hangt op geen enkele wijze een soort bekerings-atmosfeer. „Wij zijn eigenlijk ook geen organisatie", zegt Bremer Hof meyr, „wij zijn zakenlieden, artisten, po litici noem maar op die een elemen taire levensbeschouwing gemeen hebben, die wij individueel trachten uit te dragen". Om halfzeven stapte het gezelschap weer in de Super Constellation naar New York. I«w»oococc<wococooo3rx©5ooo«xoc»v»i»^ U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnês f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE CCOCOCXXDOOCCOOCCXYXXDOOCOCCOr Eisenhower zweert niet hij hommen DENVER (AFP) Ter gelegenheid van de nationale gebedsdag voor de vrede, welke het Amerikaanse congres onlangs heeft vastgesteld, heeft president Eisen hower via de zenders van ,,De stem van Amerika" een boodschap tot de wereld gericht. De president zeide: „Evenals alle reli gieuze mensen weten wij, Amerikanen, dat de ware remedie tegen de gevaarlijke spanningen, die maar al te vaak tot oor log leiden, niet in het bezit van kanonnen of bommen ligt, maar in de geest van de mensen. Het is onze diepe overtuiging, dat het geloof de grootste kracht van de mens is". Eisenhower zeide vurig te hopen, dat overal ter wereld de mensen, en speciaal „de talrijke millioenen, die verstoken zijn van ieder contact met de volkeren van de vrije wereld", hun gebeden voegen bij die van het Amerikaanse volk. Minister Cals verklaart in de toelichting op de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onder meer dat zijn aan dacht in het bijzonder gericht zal zijn op verbetering van het peil en vergroting van de omvang van het onderwijs, de buiten schoolse vorming en de kunstuitingen als mede op een verder gaande spreiding en een betere aanpassing hiervan aan de be hoeften van ons volk in verband met de be staande culturele, sociale cn regionale ver schillen. De vorming van een voldoend en goed kader in alle sectoren van het uitgestrekte terrein, dat aan zijn zorgen is toever trouwd, beschouwt de bewindsman als een der voornaamste middelen ter bereiking van dit doel. De minister wijst erop dat de ontwikke ling van het onderwijs in alle sectoren thans beheerst wordt door het verkrijgen van een voldoend aantal goed opgeleide docenten; de voorziening met een voldoend aantal aan de eisen des tijds beantwoordende school gebouwen; de vergroting der studiemoge lijkheden en de reorganisatie van ons on derwijsbestel. De geboortegolf, die zich thans door de lagere school beweegt en omstreeks 1958 het voortgezet onderwijs zal bereiken, maakt de oplossing dezer vraagstukken nog nijpender dan door de groeiende be langstelling voor het voortgezet onderwijs alléén het geval zou zijn. De plannen tot reorganisatie van ons on derwijsbestel z\jn in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De minister hoopt deze binnenkort aan de Tweede Kamer te kunnen voorleggen. Scholenbouw De minister wil bevorderen, dat in Ne derland de schoolgebouwen in de toekomst zoveel mogelijk zullen voldoen aan moderne eisen, waarbij er rekening mee moet worden gehouden dat deze eisen voortdurend aan wijziging onderhevig zijn. Hij is voornemens een studieraad in het leven te roepen, die zal worden verbonden aan het Bouwcen trum te Rotterdam. Het is gebleken, dat de tot dusver be schikbaar gestelde subsidies voor de insti tuten tot bevordering van zang- en muziek onderwijs ontoereikend zijn. Aangevraagd is thans voor dit doel 109.000 (voor 1954 was dit bedrag 60.000). Tien millioen meer voor hoger onderwijs Dit jaar worden aanzienlijk meer gelden aangevraagd ten behoeve van het hoger onderwijs en de wetenschap. Totaal wor den de uitgaven voor 1955 voor hoger on derwijs en wetenschap geraamd op 67.016.161; dit is ruim IO'/ï millioen meer dan over 1954. De wetenschap vraagt steeds meer en duurdere outillage, personeel en materieel en ook de zich wijzigende opvat tingen over het hoger onderwijs zullen nog een aanzienlijke versterking van de acade mische staven gaan vragen. De bijzondere universiteiten en econo mische hogescholen ontvangen een tege moetkoming in hun kosten. Voor 1954 was geraamd een bedrag van 4.470.000. Voor 1955 wordt geraamd 6.281.000. Deze ver hoging houdt voornamelijk verband met de opbouw van de medische faculteiten van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de R.K. Universiteit te Nijmegen en het in De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in 't hoofdstuk Kun sten van zijn begroting voor het dienstjaar 1955 enkele nieuwe voorstellen vastgelegd. Zo is er bij voorbeeld een memoriepost uitgetrokken voor de aanstelling van een inspecteur, die het toezicht op de gesub sidieerde toneelgezelschappen zou kunnen houden. Meer en meer is de minister de laatste tijd de noodzakelijkheid gebleken van het bestaan van een onafhankelijke in stantie, die hem van advies kan dienen om trent de uitkering van de subsidiebedragen en regelmatig controle op de exploitatie kan uitoefenen. Daar in de stichting toneel coördinatie de te subsidiëren gezelschappen een belangrijke invloed uitoefenen, meent hij voor een dergelijk toezicht van deze stichting geen gebruik te kunnen maken. Voorgesteld wordt de subsidie aan De Toneelschool van 60.000 op 80.500 te brengen, van welke vermeerdering 6000 ter verhoging van de zeer lage salarissen aan leerkrachten zal moeten dienen. Een Balletacademie De minister is van mening dat, vooral nu het Nederlandse Ballet tot stand 's geko men, de opleidingsmogelijkheden voor de danskunstenaars dienen te worden ver beterd. Hij onderzoekt de mogelijkheden tot stichting van een nationale balletschool (Balletacademie). Dit instituut, zo wordt betoogd, zal niet onmiddellijk in volle om vang zijn werkzaamheden behoeven aan te vangen. Begonnen zal kunnen worden met een bescheiden opzet, ter verwezenlijking waarvan een bedrag van 25.000,uitge trokken is. Ter subsidiëring aan tijdschriften stelt de minister zich voor een bedrag van 32.000 nodig te hebben, waarbij nog komt een post van 18.000 voor steun aan uitgave van belangrijke uitgaven op het gebied van de kunst, die zonder hulp van de overheid achterwege zouden moeten blijven. Uit een nieuwe post van 30.000 zal de Stichting tol bevordering van de vertaling van Ne derlandse letterkundige werken worden ge subsidieerd. Deze stichting gaat zich belas ten met het doen vervaardigen van proef- vertalingen en inhoudssamenvattingen, het leggen van contacten met buitenlandse uit gevers enzovoorts. In de nieuwe begroting is ook opgenomen een bedrag van 130.000 ten behoeve van de kunstzinnige vorming van de jeugd, welk bedrag onder meer over het WlKOR, de toneelgroep Puck en het ballet Scapino ver deeld zal worden. Behalve enkele met sala risverhogingen samenhangende uitbreidin gen van rijkstoelagen aan de conservatoria wenst de minister 5000 beschikbaar te stellen voor muziekstudie in het buiten land. De subsidie aan het Nederlands Ka merkoor zou van 30.000 tot 40.000 moe ten worden verhoogd, die aan de vier lan delijke federaties op het gebied van harmo nie en fanfare eveneens. Reorganisatie Rijksakademie De minister heeft het voornemen be langrijke wijzingen in de opbouw van het onderwijs aan de Rijksakademie voor beel dende kunsten te Amsterdam aan te bren gen. De reeds geruime tijd in functie zijnde nieuwe hoogleraar-directeur vormt daartoe een verantwoord plan. Er zal een algemene 1955 in exploitatie te nemen academisch ziekenhuis te Nijmegen. Voor de organisatie voor zuiver weten schappelijk onderzoek wordt uitgetrokken een bedrag ad 3.625.000. Dit is 500.900 meer dan voor 1954 was vastgesteld. Voor de Academie voor internationaal recht is voor 1955 een subsidie ad 40.000 uitgetrokken. Voorzieningen voor studenten De minister heeft het subsidie voor de exploitatie van studenten-eettafels ten be hoeve van de studenten van de rijksuniver siteiten te Leiden, Utrecht en te Groningen en van de Technische Hogeschool te Delft verhoogd. De minister heeft het ook gewenst geacht het subsidie voor de lichamelijke opvoeding van studenten te verhogen. Hij beoogt hiermede het de universitaire sportcom- missies bij de Rijksuniversiteiten te Leiden. Utrecht en Groningen en bij de Technische Hogeschool te Delft mogelijk te maken de sport aan de universiteiten meer dan tot dusverre te stimuleren. Voor de zuiver materiële voorzieningen voor studenten van de bijzondere instel lingen van hoger onderwijs, zoals de eet tafels en de sport, vraagt de minister een bedrag van 120.000 aan. Teneinde het promoveren te bevorderen heeft de minister een bedrag' van f 100.000 opgenomen, zodat thans niet allepn een financiële tegemoetkoming voor het ver menigvuldigen van de dissertatie kan ge geven worden, doch ook beurzen kunnen worden verstrekt om de kosten van levens onderhoud en andere met de voorbereiding van de nromotie samenhangende uitgaven te bestrijden. Wegens de hogere uitgaven voor levens onderhoud is het noodzakelijk de bedragen' der toe te kennen renteloze voorschotten te verhogen. Hiervoor is 3.090.000 uitge trokken. Teneinde ook in-1955 aan nieuwe leer lingen met uitzonderlijke begaafdheid het bezoeken van inrichtingen van voorberei dend hoger en/of middelbaar onderwijs of het voegen van een speciale vakopleiding mogelijk te maken, wordt een bedrag van 40.000 nodig geacht. In 1954 was dit 30.000. Het aantal aanvragen om toekenning var. een studietoelage voor de onderwijzersoo- leiding neemt steeds toe. Het voor 1954 beschikbare bedrag ad 590.000 wordt dientengevolge voor 19$5 geraamd op 800.000. ROME (Reuter) Piero Piccioni, zoon van de afgetreden minister van Buiten landse Zaken van Italië, en markies Ugo Montagna, de belangrijkste figuren in de zaak Montesi. zijn gearresteerd. Piccioni is thans formeel beschuldigd van doodslag, waarop zes maanden tot vijf jaar gevan genisstraf staat. De markies is beschuldigd van medeplichtigheid. Hierop staat een straf van maximaal vier jaar. Attilio Piccioni, de vader van Piero, viel flauw toen hij het nieuws van de arrestatie vernam. Zijn toestand schijnt niet veront rustend te zijn. Hij trad Zaterdag als mi nister af, om zijn zoon te verdedigen, die naar zijn mening „niets van een juridisch onderzoek heeft te vrezen". Piero heeft verklaard niets met de dood van Wilma Montesi uitstaande te hebben. Saverio Polito, voormalig hoofd van de Romeinse politie, heeft bevel gekregen voor dr. Raffaele Sepe. de magistraat, die het onderzoek naar de zaak-Montesi leidt, te verschijnen. Dr. Sepe heeft het onderzoek naar de dood van de 25-jarige Wilma Mon tesi. wier lijk in April van het vorige jaar op het strand bij Rome werd gevonden, voltooid. Het Italiaanse persbureau ANSA meldt, dat Polito ervan beschuldigd is dat hij na het vinden van het liik, samen met de markies Piccioni heeft geholpen een on derzoek van de politie te ontgaan en dat hij aangestuurd heeft op het ontstaan van de theorie, dat Wilma door een ongeluk om het leven is gekomen. Silvano Muto. een neo-fascistische jour nalist, had beweerd, dat zij het slachtoffer was van „bedwelmingsorgieën" in het jachthuis van markies Montagna buiten Rome. Hij werd voor het gerecht gedaagd en beschuldigd van het verspreiden van kwaadaardige geruchten. voorbereidende klasse komen onder leiding van een afzonderlijk te benoemen hoog leraar. Voorts houdt de voorgenomen reor ganisatie een duidelijker scheiding in tus sen de eerste en de tweede klasse voor de vrije schilderskunst, waartoe eveneens de benoeming van een nieuwe hoogleraar nodig zal zijn. Gezien de omstandigheid, dat nog steeds de particuliere koper van beeldende kunst in verhouding veel minder afneemt dan vroeger, meent de minister de post voor aankopen, opdrachten en prijzen te rhoeten verhogen tot ƒ115.000 en die van eregelden aan bejaarde kunstenaars lot f 55.000. Voor leerlingen van de Jan-van-Eyck-Academie dient de mogelijkheid van beurzen en tege moetkomingen te worden geopend, waar mee ruim 50.000 zou zijn gemoeid. In den beginne was er alleen gas. Een uiterst ijle gasmassa's, vrijwel overal aanwezig, („con tinu") vulde de ruimte. Onder de invloed van de een of andere inwendige on-stabiliteit moet dit continue gas zich op sommige plaatsen heb ben opgehoopt, aldus aanleiding gevend (ot de vorming van aparte wol ken, „gasdruppels" als het ware. Naarmate het hierin werkende zwaar tekracht-proces zich vol trok steeg de tempera tuur in deze gasmassa's en ook begonnen zij licht uit te stralen. En zo balden tenslotte deze gasdruppels samen tot de bolvormige, licht en warmte uitstralende li chamen die wij sterren noemen. Aldus, in enkele zin nen weergegeven, de theorie zoals de Rus sisch-Amerikaanse as tronoom George Gamow die uiteenzet over de ge boorte van sterren. Zo'n sterren geboorte voltrekt zich dus in het duister en bij een betrekkelijk lage temperatuur. Want aanvankelijk straalt de gasmassa geen licht uit en het stijgen van de temperatuur treedt pas op bij een zekere male van contractie. Er is één astronoom die ronduit ja kan zeg gen op de vraag of hij wel eens de geboorte van '.en ster heeft gezien en dat is de in Amerika werkende dr. Walter Baade oorspronkelijk komt hij uit Westfalen). Specialist in de studie van spiraalnevels, heeft hij bij het waarnemen van de Andromeda-nc- vel het wazige vlekje dat wij 's avonds laat bij een der zwakke ster retjes van het sterren beeld Andromeda zien ontdekt dat de spiraal- arme n van dit sterren stelsel ontspringen aan donkere slierten; dat zijn dus de donkere delen die wij onderscheiden op foto's van de Androme- na-nevel. Het schijnt dat die spiraalvormige ar men niets anders zijn dan enorme slierten gas; in die gas-slierten moet zich dan het proces af spelen dat Gamow be schrijft. Hoe op hun beurt die spiraal-armen zelf zijn ontstaan is nog een open vraag; het eer lijkste antwoord dat de sterrenkunde hierop kan geven is een ophalen van de schouders. Want de sterrenwereld zit veel gecompliceerder in elkaar dan wij enkele tientallen jaren geleden nog dachten. Er 's een tijd geweest dat men de ruimte tussen de sterken eenvoudig leeg waande. Maar er hangt en zweeft allerlei donkere materie in die ruimte. Wcterstof- gas is er het voorn lam ste bestanddee'. r an tn het is vermengd met een grote hoeveelheid heli um. (Waterstof en heli um komen ook in de zon voor: zij ontleent zelfs haar energie aan een proces van omzetting van waterstof in heli um). Maar de interstel laire ruimte bevat ook vaste deeltjes: steen, ijzer, nikkel, iisnaaldjes, kristalletjes van water, koolzuur, ammoniak alles in bevroren staat. Hoe dat allemaal zo komt dat is nog een der grote mysteriën van het heelal; dat heelal waarvan wij met het blote oog alleen maar een heel k'.ein dcpllje kun nen zien: een zeer be perkt aantal sterrpn van ons eigen Melkweg'tel- sel. Van de miliioenen andere Melkwgslelsels ziet ons blote oog alleen het dichtstbijzijnde: het wazige vlekje in /tndro- meda, anderhalf millioen lichtjaren van ons ver wijderd. G. v. W. Minister Staf heeft aan de Tweede Ka mer de begroting van Oorlog aangeboden. De gewone dienst sluit op f 919.105.000 en de buitengewone dienst op f 97.720.000. In de toelichting zegt de minister onder meer, dat hij de gevoelens van onbehagen over de positie van het Nederlands terri toir en in het bijzonder het Noord-Ooste lijke gedeelte daarvan bij mogelijke vij andelijkheden in de naaste toekomst deelt. Zij zijn mede het motief voor de eveneens door de N.A.V.O. als zodanig met kracht voorgestane inschakeling van West-Duits land in de verdedigingsvoorbereiding. Er is een aanzienlijke vooruitgang door de N.A.V.O. mede ten gunste van Neder lands militaire positie gemaakt. De N.A. V.O. heeft het Nederland mogelijk ge maakt een toekomstig conflict onder ogen te zien in een sterkere positie dan de uit de historie bekende Hollandse waterlinie of Grebbe- en Peelsteiling. Nieuwe wapens De invloed van de nieuwe wapens op de oorlogvoering maakt nog onderwerp van studie uit zowel in N.A.V.O.-verband als in de afzonderlijke landen, zegt de minister. Van de resultaten dezer studiën zijn afhankelijk de verdere uitbouw en toekomstige vorm van het Westelijk ver dedigingsstelsel alsmede de omvang, de organisatie en het gebruik der strijdkrach ten. Gemeend wordte, dat het nog geruime tijd zal duren voor een voldoende voor raad hiervan aanwezig is. Voor zover de beschikbare gegevens reeds het vormen van een oordeel toelaten, worden de grondbeginselen der gevechts voering door de invoering van de atoom wapens niet aangetast. Wel zijn wijzigingen in de organisatie van de landstrijdkrach ten als gevolg daarvan eerlang te ver- wchten. maar zij zullen slechts zeer ge leidelijk kunnen worden ingevoerd. Luchtmacht Een versterking van de luchtmacht zou uitermate gewenst zijn. gezien ook de om vang van de totale N.A.V.O. luchtmacht. De regering echter heeft overwogen, dat zulks niet mocht geschieden ten koste van het huidige vloot- en legerplan. maar ook dat het vóór 1957 zowel op personeels- als oo materieel gebied uitgesloten moest worden geacht een uitbreiding tot stand te brengen. De vervanging van vliegtuigen vergt zodanig grote offers, dat ook daar door beperking is geboden. Nationale reserve Bij de opzet van de territoriale verdedi ging wordt er van uitgegaan, dat een be langrijke taak door de Nationale Reserve kan worden vervuld. De thans aanwezige sterkte van 12.000 man moet echter nog onvoldoende worden geacht. In de oor spronkelijke plannen werd steeds uitgegaan van een aantal van 16.000, dat uiteindelijk ter beschikking zou moeten komen. De minister verklaart, dat het dienst ne men van vrijwilligers bij de Nationale Re serve van grote betekenis is voor de ver dediging van ons land. Hij zal het zeer op prijs stellen, indien de sterkte nog zodanig zou kunnen toenemen, dat voor de eerst volgende jaren het wenselijk geachte aan tal ter beschikking zal zijn. Personeelstekort De minister verklaart dat er bij de Ko ninklijke Landmacht en bij de Koninklijke Luchtmacht nog een aanzienlijk tekort aan vrijwillig dienende officieren cn militairen beneden de rang van tweede luitenant be staat. Het ligt daarom in de bedoeling van de minister om in de eerste plaats nog het oog te richten op de zo spoedig mogelijke opvulling van de bestaande tekorten. Per 1 Maart 1951 bedroeg het totaal aan tal aanwezige beroepsofficieren en nis zo danig dienst doende reserve-offirieven (3991) 85 percent van de totaal •'eiris'* behoefte (4750). Dit tekort aan officieren zal, naar mag worden venvacht, groten deels vóór eind 1957 kunnen zijn opgehe ven. Er bestaat voorts nog een zeer groot tekort aan beroepsofficieren van gezond heid, beroppsofficieren-tandnrts en be roepsofficieren militaire apothekers. De totaal voor het jaar 1055 voor de de fensie in ruimere zin uitgetrokken gelden bedragen 1350 millioen gulden, een bedrag oooorooocoocooocr'-' - TocoooooccoDooocc'vyvvtxxscooc» aooaua In zijn toelichting o]> de ontwerp-bc- 2 groting van Oorlog geeft minister ir. C. 2 Staf de volgende passage ten beste: „Zowel binnen als buiten de Stater- Generaal zijn suggesties gedaan om te overwegen of de mogelijkheid *ectcat, jj een groter gedeelte van net Nederlandse grondgebied veilig tc stallen, t etzi; aoor een andere dislocatie van N.A.V.O.- strijdkrachten, hetzij door een eenzij dige Nederlandse extra-inspanning. Uiteraard heeft de regering, di? de hui dige positie eveneens als '■nbe 'rsdigend ziet, deze mogelijkheden reeds se- over wogen. Daarbij is zij, vno'opstellende, dat onze landsgrens uit militcir oog punt een irrelevante lijn is, 'ot de ge volgtrekking gekomen, dat de huidige en in de opbouwplannen voorziene N.A.V.O.-strijdkrachten een zodanige sterkte bezitten, dat hun de steun op terreinhindernissen niet op grond van nationaal politieke overwegingen mag worden ontzegd, terwijl naat haar oor deel een Nederlandse extra- strijdmacht voor de verdediging van bijzonder ge ëxponeerde gedeelten van ons grond gebied, indien al uit een oogpunt van mankracht, materieel en financieel te 3 verwezenlijken (quod non), riet voor a een militair (tactisch en logistiek) on- g uitvoerbare taak mag worden gesteld", g 3yyx>cccooccccxx>ccGOcoocoooccocoococcecxxxx>xxxxootxxx>oo dat 10 percent lager is dan de begroting voor de jaren 1951 tot en met 1954. Marinebegrotir.g De begroting van het departement van Marine wordt aangeboden met een eind cijfer van f 321.110.000, waarvan op de gewone dienst f 254.725.000 en op de bui tengewone dienst f 66.385.000 (kapitaals uitgaven). Voor de financiering van de in 1955 vervallende termijnen voor de aanbouw van kruisers, jagers en onderzeeboten, benevens voor het voldoen van de jaar lijkse termijn voor de aankoop van Hr. Ms. Karei Doorman wordt een bedrag van f 55 millioen nodig geacht. LONDEN (Reuter) Sehvyn Lloyd, de Britse minister van Staat voor Buitenland se Zaken, heeft Dinsdag met diplomatieke vertegenwoordigers van acht Arabische staten in Londen gesproken over de be trekkingen tussen de Arabische landen en Israel. Het Britse ministerie deelde mee dat Groot-Brittannië bereid is de Arabische landen en Israel zijn goede diensten aan te bieden, als zij besprekingen over hun ge schillen willen voeren. De voorzitter van de gemengde Jordaans- Israeüsche bestandseommissie, de Ameri kaanse kapitein-luitenant-ter-zee Hutchin son, zal half October aftreden. Tsrael had zijn aftreden geëist na het incident in de Schorpioenpas in Maart, waarbij elf inzit tenden van een autobus werden vermoord. Hij had een Israëlische resolutie, waarin Jordanië beschuldigd werd van de aanval, niet willen steunen, waarna Israel de com missie had verlaten en haar werk boycotte. Men verwacht, dst Israel bereid zal zijn weer zitting te nemen in de commissie. De Israeli«che ambassade te Londen heeft een v«'k.aring uitgegeven, waarin een beroep op de V/erier^e mogendheden wordt gedaan om h—tz:j aan Israel en zijn Arabische nnbuurriaten wapens in galiike hoeveelheden te leveren, hetzij de wapen leveringen afhanke ijk te stellen van een „volledig staken van alle vijandige hande lingen". De regering van Israel bl jft er van overtuigd, dat de oorn»one der m -iiijk- heder. gezocht moei vtrd-m in ce voort durende Arabische rcwtduig-n van de Israelis-rile grenwm d-t Arabische staten verantwoordelijk zijn vcor ds hui dige stand vn Spanje, Z e» en België heV*m het uiivc-^rve -• d n wa ns voo> tent" thans na tiet i.erjw.^o «n van a1 BriT-Egyp tische o«»icen#t»mmins o<-w h*t Su»-z- kanaal. opgeheven. Egypte ban in genoem de landen onbeperkt wapens bestellen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9