Haarlems monteur voor Amsterdams hof Bonn vreest, dat Parijs de weg naar de NAVO blokkeert 2e buffetjuffronw Souvereiniteit blijft eerste doel Btoemendaal Amsterdamse Beurs 2 jaar geëist voor bedreiging met geweer Radio- en Televisie-specialist Gé Posch Woningruil Opening VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Spreekuren leden gemeentebestuur Opbrengst collecte voor kankerbestrijding Opening seizoen van Christen-Vrouwenbond Ds. H. A. van Asperen neemt beroep aan Kummernuss waarschuwt tegen nieuw nazisme RichtHj'nen voor het beleid in Nieuw Guinea Samenwerking met Australië Utrechtse boekhouder zou 72 mille verduisterd hebben Zevende vloot besluit haar manoeuvres Peking vergeet Formosa nooit Regering van Vietnam op nieuwe leest geschoeid Pontveer te Zuidschalkwijk Brandje in lampekappen- fabriek nabij d# Vijfhoek W. C. Roest van Limburg onverwacht overleden Wissel-bezetting van kleine notariaten bepleit Autobotsing te wijten aan fout van militaire chauffeurs? Scheepvaart KOOPT BIJ EEN VAKMAN Bestaande Leesbibliotheek aangeboden Specialist in kinderfoto's Eerste Brabantse Patates-Frites zaak A. J. TABBERS TANDARTS ASSISTENTE enige halfwas meubelmakers HANDIGE JONGEN BONN. (ANP.). De indruk die de Franse voorstellen voor de conferentie van Londen in regeringskringen te Bonn heb ben gemaakt, wordt beheerst door de vrees, dat Mendcs-France voor afzienbare tijd geen toelating van de bondsrepubliek tot de NAVO zou willen toestaan. Met enige nadruk wordt verklaard, dat de bondsrepu bliek niet van deelneming aan de NAVO zou mogen worden uitgesloten. De toetre ding van West-Duitsland tot de NAVO zou gelijktijdig moeten geschieden met zijn toetreden tot een herzien pact van Brussel. Bovendien vreest men, dat de Franse voor stellen zouden kunnen leiden tot een ver traging in het herstel van de souvereiniteit. Bonn stelt de van de geallieerden verwach te souvereiniteitsverklaring nog altijd op de eerste plaats. Men meent, dat de West-Duitse regering zich in dit opzicht in volledige overeen stemming bevindt met het inzicht de-r Amerikaanse en Britse regering. Men hoopt dat voor en tijdens de Londense conferentie een zekere toenadering tussen de Franse en Britse standpunten tot stand zal komen. De bondsrepubliek zal tot d i e organisa tie moeten kunnen toetreden, die het recht van beschikking over haar militaire forma ties heeft. Ligt dit recht bij de NAVO, dan dient Duitsland daar lid van te worden, aldus de officiële opvatting. De vrees voor een Frans veto voor Duitslands spoedige intrede in de NAVO ■wordt in verklaringen van de kant der po litieke partijen nog duidelijker tot uiting gebracht dam in de regerings'oureaux. Zo spreekt de leiding van de liberale partij, de tweede partij van het regeringsblok, on omwonden van haar „ernstige bezorgd heid". Volgens de fractieleider dezer partij, dr. Dehler, vloeit het Franse standpunt nog altijd voort uit „onwerkelijke vrees voor een Duits gevaar" inplaats van uit de „werkelijke dreiging uit het Oosten". De partij vreest voor een nieuwe verstarring, wanneer Frankrijk de Duitse toetreding tot de NAVO voor onbepaalde tijd zou wil len uitstellen. Soortgelijke stemmen hoort men ook in het kamp der andere rege ringspartijen. Daarentegen legt men bij de socialis tische oppositie eerder nadruk op de voor delen, die de nieuwe Franse voorstellen boven de EVG zouden hebben. Men neigt daar naar de opvatting, dat elke militaire binding van West-Duitsland opzegbaar zal moeten zijn teneinde de mogelijkheid voor een herstel der Duitse eenheid open te houden. Voor de status van zulk een herenigd Duitsland doet in socialistische kringen thans het begrip „vrij van bondgenoot schappen" opgeld, dat naar het oordeel van de regeringspartijen bedenkelijk riekt naar de neutraliteit, die alle partijen van de Bondsdag hebben afgezworen. Overstag De socialisten hebben opnieuw getracht de regering nog vóór de Londense confe- Op Dinsdag 28 September zal de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Pee reboom Voller, zijn spreekuur van negen uur af niet tot elf uur, maar tot halfelf houden. Mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wet houder van Onderwijs en Personeeelszaken, zal die middag verhinderd zijn haar spreek uur te houden. Dit geldt niet voor de wet houder van Huisvestings- en Sociale Za ken, mr. J. C. C. W. Hijszeler, die om acht uur met zijn spreekuur begint. De wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, is verhinderd morgen, Zaterdagochtend 25 September, zijn spreek uur te houden. In de gemeente Bloemendaal is van Maandag 30 Augustus tot Zaterdag 12 Sep tember de jaarlijkse collecte voor de Kan kerbestrijding gehouden, die totaal 3924.50 heeft opgebracht, dit is bijna vierhonderd gulden meer dan het vorige jaar 3524.73). De opbrengst in de verschillende wijken van de gemeente was als volgt: Bloemen daal 604.38 649.15); Overveen f 996.92 1169.71); Aerdenhout-Bentveld 2275.45 1661.50), Vogelenzang 47.25 44.37). De heer J. E. Rozendaal, secretaris-pen ningmeester van de afdeling Bloemendaal, Rijnegomlijn 45 te Aerdenhout, zal nog gaarne giften in ontvangst nemen voor het fonds, terwijl deze eveneens gestort kunnen worden op de postgirorekening van het hoofdkantoor te Amsterdam, no. 26000. De eerste bijeenkomst in het wintersei zoen van de afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond zal op Donderdagavond 30 September om acht uur worden gehouden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De heer D. Langbroek uit Haarlem zal het onder werp: Moeilijke ouders?, moeilijke kinde ren? behandelen. Eerst zullen echter nog enige verenigingszaken worden besproken onder leiding van de presidente, mevrouw J. van der VlugtKruit. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij Amsterd. Bank - Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 1005/is 231 376 276% 456 88 160 140»/i 123/ 117/ 20954 190 19054 194 411#/ia 77 6354 53 22 55 Openings koersen 100% 230 37754 275/, 458 88'/s 160/ 142/ 124 117 209/ 190 190/ 194 41/ 77 63/ 54% 22 53/ rentie voor de Bondsdag te dagen teneinde een parlementair debat over de nieuwe si tuatie te doorstaan. Zij hebben echter hun zin niet gekregen en wel voornamelijk door het feit, dat de liberale partij andermaal overstag gegaan is. Deze partij had nog voor enkele dagen de socialistische eis van een parlementair debat ondersteund, doen zij is daar van teruggekomen, omdat naar haar mening „de dagelijks door vele nieuwe buitenlandse voorstellen veranderende si tuatie een debat niet wenselijke maakt". In Bonn ziin de Franse voorstellen het onderwerp van talrijke politieke bespre kingen geweest. Dr. Adenauer ontvouwde zijn Londens program voor de leiders van de coalitiepartijen. Hij had ook een ont moeting met de leider der socialistische oppositie, Ollenhauer. Naar verluidt heeft dr. Adenauer de politici van zijn coalitie aanbevolen zo terughoudend mogelijk te zijn in de beoordeling van de kansen, zo lang de conferentie in Londen niet op gang gekomen is. Ds. H. A. van Asperen, predikant te Landsmeer, die beroepen was tot predikant bij de Hervormde gemeente te Haarlem (Wijk 6, Amsterdamse buurt), heeft het beroep aangenomen. Vakbondpresident ziet tekenen van herlevend nationalisme BONN (A.N.P.) Op ernstige tekenen van herleving van nationalistische geest in West-Duitsland heeft de West-Duitse vak bondsleider, Alphons Kummernuss, de buitenlandse pers te Bonn gewezen. Kummernuss, die president is van de vakbond van transportarbeiders en arbei ders der openbare diensten en die onlangs het sein tot de Hamburgse staking heeft gegeven, betoogde, dat de door de vakbon den in democratische opvatting geschoolde jeugd geleidelijk aan zo sterk zou worden, dat zij elke eventuele nationalistische greep naar de macht zou kunnen weerstaan. Hij baseerde zijn bezorgdheid voor de ontwikkeling van een nieuw nationalisme op het herstel van vroegere nazi's op be langrijke posten in de industrie en de regering en op het eerbetoon dat enkele weken geleden aan de vrijgelaten generaal der S.S., Meyer, bewezen werd. Men mocht dit niet als kleinigheden beschouwen, maar veeleer als een lange reeks van dingen, die aan de ontwikkeling vóór 1933 doen den ken. De bondsregering, die daartegen met krachtig genoeg optrad, moest zich er van bewust zijn, dat een gevaarlijke ontwikke ling dreigt, wanneer zij niet tijdig het roer omgooit. Vooral in de industrie hadden zich volgens Kummernuss, die evenwel geen bijzondere gevallen noemde, weer „gevaar lijke krachten" genesteld. „De regering staat onveranderlijk op het standpunt, dat de souvereiniteit over het Westelijk gedeelte van Nieuw Guinea bij Nederland berust en bij Nederland be hoort te blijven, totdat de inwoners van dit gebied in staat zijn zelf over hun toekomst te beslissen", zo wordt in de toelichting op de begroting van Overzee se Rijksdelen verklaard. De samenwerking met andere beherende mogendheden en met gespecialiseerde in ternationale lichamen, zal worden voortge zet en geïntensiveerd. Deze vorm van samenwerking tussen de Australische en Nederlandse administratie in de beide delen van Nieuw Guina heeft een begin van uitvoering gekregen en ont wikkelt zien bevredigend. Zij bestaat voor alsnog uit het over en weer brengen van' studiebezoeken, het houden van bespre kingen over onderwerpen van gemeen schappelijk belang en het uitwisselen van rapporten en andere gegevens. De regering maakt met erkentelijkheid gewag van de grote hulp en medewerking in dit opzicht ondervonden van de administratie van het Australische New Guinea en Papua. Met de gouverneur van Nieuw Guinea zijn uitvoerige besprekingen gehouden over hetgeen in de komende jaren in dat gebiedsdeel zal moeten en kunnen worden verricht. Daarbij zijn richtlijnen vastge steld voor de overheidstaak gedurende een periode van drie jaren. Tevens hebben zij betrekking op de organisatie en coördi natie der verschillende landsdiensten ten behoeve van de sociaal-culturele en econo mische ontwikkeling van Nieuw Guinea Naar wij vernemen heeft een dezer da gen een grote Utrechtse houthandel aan gifte gedaan van een door haar boekhou der gepleegde fraude ten bedrage van f 72.000. Nog diezelfde dag is de 42-jarige boekhouder J. V. door de politie aange houden en verhoord. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De gelden, die hij geheel te eigen bate zou hebben aan gewend, zouden volledig opgesoupeerd zijn. Tien jaren geleden zou V. met zijn frau duleuze handelingen begonnen zijn via een vernuftig systeem van verschuifboe- kingen. Toen de accountants de zaak ontdekt hadden onthulde J. V. hun een neven boekhouding van alle frauduleuze han delingen, die hij had verricht. Het rap port van de accountants klopte nauwkeu rig met deze boekhouding. V., die een blanco strafregister heeft, zou zijn gezin ruimschoots in zijn extra- „inkomsten" hebben laten delen. TAIPEH. (Reuter). De Amerikaanse zevende vloot, versterkt met eenheden van de Stille-Oceaanvloot, gaat manoeuvres in de Straat van Formosa, die twee weken geduurd hebben, besluiten. De oeferlingen begonnen na het uitbreken van de vijande lijkheden tussen de Chinese commmunisten en nationalisten in het gebied van Amoy en Quemoy. Hongkong. Tsjoe En Lai, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Za ken, heeft voor het nieuwe nationale volks congres te Peking verklaard, dat de „be vrijding" van Formosa een volkomen bin nenlandse aangelegenheid van China is, die Washington op geen enkele manier kon saboteren.. De voortdurende Amerikaanse „bezetting" van Formosa was onduldbaar en zijn „slavernij" zou niet toegestaan wor den. Volgens radio Peking zeide Tsjoe, dat iedere dag, dat Formosa niet bevrijd is, de vrede in het Verre Oosten niet verzekerd kan worden. Hij noemde elke poging om Formosa onder beheer van de UNO of enig ander orgaari te stellen „volkomen on aanvaardbaar". De Amerikaanse zevende vloot poogde nog steeds de Chinese vast beslotenheid om Formosa te bevrijden te dwarsbomen. PARIJS (Reuter/A.F.P.) De Vietna mese premier Ngo Dinh Diem heeft zijn kabinet ingrijpend gereorganiseerd. De premier wilde het kabinet een bredere basis geven door opneming van Caodisten en leden van de secte der Hoa Hoa. Het nieuwe kabinet wordt een regering van „nationale eenheid" genoemd. Maandag traden negen ministers van het vorige kabinet af. Generaal Nguyen Van Xuan, vice-president en minister van De fensie, heeft zijn ontslag ingediend. Ngo Dinh Diem is behalve premier, mi nister van Binnenlandse Zaken en van Defensie. De regering stond wankel van het ogen blik af, dat de stafchef van het leger, gene raal Nguyen Van Hinh openlijk verklaar de, dat zij zwak en verdeeld was. Naar ver luidt, zouden de Caodistische en de Hoa Hao Secte er op aandringen, dat Nguyen Van Hinh minister van Defensie wordt. Premier Diem heeft generaal Van Hinh echter als een „opstandeling" gebrand merkt. Generaal Xuan heeft later in een bood schap aan het staatshoofd Boa Dai ver klaard, de handewijze van de premier af te keuren. In plaats van een werkelijke nationale eenheid zou groeiende tweespalt kunnen ontstaan. Het verschil van mening tussen de premier en zekere politieke lei ders zou een reeds zeer verwarde situatie nog verwarder kunnen maken, aldus de generaal. Politieke kringen te Saigon zijn van me ning, dat het ontslag van generaal Xuan en zijn openlijk conflict met de regering de reorganisatie van het kabinet in gevaar brengt. De beëdiging van de nieuwe minis ters is niet op het verwachte ogenblik ge schied. In de loop van dit jaar zag de toenmali ge pachter van het pontveer te Zuidschalk- wjjk zich genoodzaakt zijn werkzaamheden aan zijn zoon over te dragen. Het college van B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude is van mening, dat een ver pachting om niet geen verdere voortgang mag hebben. De nieuwe pachter zit nog in grote financiële zorgen; bovendien kan de grote pont om verschillende redenen in het betreffende tijdvak van acht maanden van 1954 een tweetal tijdvakken niet wor den gebruikt. Om deze reden wordt aan de raad voorgesteld de pachtsom voor het tijd vak 1 Mei31 December 1954 te bepalen op f50. WEEKABONNEMENTEN dlenoo uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMTNISTKA l'ir. Vanmorgen omstreeks half twaalf is brand uitgebroken in een pakhuis geves tigd op de hoek van de Lange Annastraat en de Magdalenasteeg. Aanvankelijk liet de brand zich vrij ernstig aanzien mede door de sterke rookontwikkeling. De Haar lemse brandweer, die het perceel vrij moeilijk kon bereiken arriveerde met een spuitwagen en een ladderwagen en vooral dit laatste bleek goed gezien te zijn, want de brand woedde op de bovenste verdie ping van het oude pakhuis. Daar is namelijk een lampekappenfa- briek gevestigd en uiteraard vreesde men, dat het vuur dat het verpakkingsmateriaal had aangetast zou overslaan op lampe- kappenmateriaal. Voordat het echter zo ver was had het personeel van de fabriek het branden de karton reeds op straat geworpen. De brandweer hield zich bezig met het na blussen van de brand. Men vermoedt dat de oorzaak van de brand gezocht moet worden in het feit, dat een kachel, die in deze werkplaats staat, een constructie-fout vertoonde. Te Haarlem, waar hij sinds Mei van dit jaar woonde, is hedenmorgen onverwacht overleden de heer W. C. Roest van Lim burg, oud 63 jaar, in leven controleur- generaal van de Nederlandse Bank te Am sterdam. De heer Roest van Limburg was verder na de oorlog enkele jaren hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders en voor dien hoofd-kwartiercommissaris van de luchtverkermers. Ook is hij geruime tijd voorzitter van de Amsterdamse roeivereni ging „De Hoop" geweest, als hoedanig hij in 1953 is afgetreden. Haarlemmers zullen hem zich vooral herinneren als een graag geziene figuur in het amateurtoneel. Een jaar na de oprich ting werd hij, destijds als eerste luitenant bij de infanterie te Haarlem in garnizoen, medewerker van de HTC, welke vereniging hem op grond van zijn verdiensten tot erelid benoemde. In 1951 speelde hij in het Kennemer Toneelfestival de mannelijke hoofdrol in „Dorp in Opstand" in Bloe- mendaals Openluchttheater. De heer Roest van Limburg was naar wij nog vernemen, commissaris van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Nederlandse Sportpark (het Olympisch Stadion) en van de Maatschappij tot Ex ploitatie van bad- en overdekte zwemin richtingen aan de Heiligeweg te Amster dam. In de Kurzaal in Scheveningen is giste ren de jaarlijkse algemene vergadering ge houden van de Broederschap der Notaris sen in Nederland. Zij werd geopend door de voorzitter der Broedeschap, mr. G J H. Kuijk, die het wetsontwerp tot instel ling van een leeftijdsgrens en een pensioen fonds voor notarissen besprak Hij verge leek de daarbij gewenste doorstroming van het notariaat met jeugdige krachten, met een vijver die ververst wordt. Daarbij staat het volgens hem nog geenszins vast dat het aan te voeren frisse water op den duur ook. i fris zal blijven. Met jeugdige candidaten wil men fris water in de notariële vijver brengen, terwijl men door afvloeiing der ouderen die vijver ontlast en behoedt voor overstroming. In een vijver is echter niet alleen doorstroming nodig, men moet ook denken om het biologisch evenwicht. In dit verband bepleitte hij om kleine niet bijzon der rendabele notariaten bij toerbeurt voor telkens b.v. tien jaar te doen bezetten door candidaat-notarissen met tenminste vijf jaar practijk. Dezen zouden dan zelfstandig in zulke gevallen het notariaat kunnen waarnemen en na een diensttijd van 10 jaar de zekerheid moeten hebben een belangrij ker standplaats te krijgen. Dit systeem zou volgens de inleider vele voordelen bieden boven opheffing van zulke kleine notaria ten. Het Amsterdamse Hof behandelde in voortgezette zitting hedenmorgen de zaak tegen de 48-jarige Haarlemmer H. J. B., monteur, die terecht stond in appèl op het vonnis van 25 Februari van dit jaar van de Haarlemse rechtbank. Hij werd toen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf; zes jaar wegens ontucht, twee jaar wegens bedreiging met een geweerschot en het voorhanden hebben van het geweer, munitie en handgra naten. Op 4 Juni deed het Amsterdamse Hof uitspraak in de ontuchtzaak en vernietig de het Haarlemse vonnis en veroordeelde tot twee jaar. De procureur-generaal mr. Hoeffelman kwam in zijn eis terzake bedreiging vanmorgen tot dezelfde conclusie als indertijd de Haarlemse rechtbank; ook hij concludeerde dat het bewijs niet te leveren was voor poging tot doodslag, maar dat er wel bedreiging had plaats gevonden. Met een in juridische details van de Haarlemse vonnis-motivering afwijkende bewijsvoe ring, kwam hij tot eenzelfde eis als het Haarlemse vonnis luidde: twee jaar met aftrek wegens bedreiging met een vuurwapen en het voorhanden hebben van munitie, geweer en handgranaten. H. J. B. is sinds 26 October 1953 gedetineerd. Naar de Legervoorlichtingsdienst thans mededeelt is de toestand van alle bij het gisteren gebeurde auto-ongeluk gewonde maréchaussées, waarover elders in dit blad bericht wordt, vanmorgen redelijk wel. Bij geen hunner is levensgevaar aanwezig. Naar het voorlopig onderzoek heeft uit gewezen, treft de bestuurder van de per sonenauto geen schuld. Aangezien tot op heden geen technische fouten aan de stuur inrichtingen van de wagens van de maré chaussées zijn ontdekt, wordt het ongeval toegeschreven aan een bestuursfout van de chauffeurs. De militaire wagens reden met matige snelheid, terwijl de afstand tussen de eerste en tweede auto ongeveer 40 meter bedroeg. Aldabi, pass. 22 Lissabon n. Antwerpen. Alhena, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alioth, 23 te Rio de Janeiro. Almkerk, 22 v. Genua n. Port Said. Altair, 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelveen, 22 te Djibouti. Argos, 22 v. Malta n. Piraeus. Ariadne, 23 te Rotterdam. Arun-do, 23 te Liverpool. Adonis, 21 v. Philadelphia te New York. Amor, 22 v. Mersin te Izmir. Aagtekerk, 23 420 m. W.NW. Anderhalfgraads- kanaal n. Djibouti. Aalsdijk, 23 v. Rotterdam te Londen. Almd k, 24 te Mobile. Amsteldiep, 26 Rangoon verwacht. Antonia, 23 v. Bangkok n. Pladju. Arendskerk, 23 te Zamboanga. Aldabi, pass. 22 Finisterre n. Antwerpen. Alphacca, pass. 23 Madeira n. Buenos Aires. Alnati, 23 240 m. O.NO. Madeira. Akkrumdijk, 23 te Corpus Christi. Banka, 22 v. Khorramshar n. Basrah. Bintang, 23 te Bahia. Blommersdijk, 22 v. Rotterdam n. Hamburg. Bali, 23 v. Suez n. Colombo. Boschfontein, 23 450 m. NO. Mogdishu. Britsum, 22 v. Villaconstitutlon n. San Lorenzo Büjdendijk, 23 v. New York n. Antwerpen. Boskooo, 23 1090 m. O.NO. Barbados. Baarn, pass, 24 Vlissingen n. Antwerpen. Bennekom, 23 v. Paita n. Cristobal. Caltex Pernis, 23 v. Sidon n. R'dam. Celebes, pass. 22 ten Z. Fayal n. Alexandrië. Callisto, 22 v. Quebec n. Antwerpen n. Hamburg Caltex Nederland, 23 v. Avonmouth n. Stock holm. Caltex Lelden, pass. 23 Ouessant n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 23 Finisterre n. Sidon. Ceronia, 1 Oct. Yokohama verwacht. Chama, 1 Oct. Geelong verwacht. Clavella, 24 te Singapore. Caryda, 23 490 m. O-NO. Guadeloupe 4 Oct. Thameshaven verwacht. Caltex Utrecht, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Cronenburgh, 23 v. Zaandam n. Archangel. Delfshaven, 23 te St. Vineent. Duivendijk, 22 v. Rotterdam n. Baltimore. Etrema, 23 v. Larnaea n. Beyrouth. Esso Rotterdam 23 430 m. W. ten Z. Lands End. Falco, 23 v. Rotterdam n. Chicago. Elmina, 23 v. Dakar n. Freetown. Eemdijk, 23 v. Bremen te Antwerpen. Eendracht, pass. 24 Gibraltar n. Tel Aviv. Esso Den Haag pass. 24 Kp. Bon n. Sidon. Friesland (KRL), 23 v.'Napels n. Genua. Groote Beer, 23 v. Le Havre n. Quebec. Gaasterland, 24 te Rio de Janeiro. Gadila, 28 te Bahrein verw. Heelsum, 20 v. Antwerpen te Houston. Hera, 23 v. R'dam te Amsterdam. Hathor. pass. 23 Algiers n. Nemours. Holland, 23 te Macuse. Helder, 23 te Pto Barrios. Hoogkerk, 24 v. Antwerpen te Amsterdam. Indrapoera, pass. 23 Balearen n. Southampton. Ittersum, pass. 23 ten N. Flores n. Houston. Ilos, 23 v. Algiers n. Rotterdam. Java, 22 v. Napels n. Genua. Jagersfontein, 23 300 m. ZW. Kp. St. Vnicent. Joh v. Oldenbarnevelt. 24 te Port Said. Jupiter. 23 te Antwerpen. Kertosono, pass. 22 Fernando Noronha n. Kaap stad. Katelysia, nacht 23-24 v. Miri n. Sydney. Koratia, 21 te Manilla. Korovina, techn. proeftocht 30 verwacht. Kota Gedeh. 23 v R'dam n. Hamburg. Kota Baroe, 23 v. Soerabaja te Semarang. Laren berg, 22 v. Rotterdam n. Bremen. Lekhaven, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Lejckerkerk, pass. 23 Straat Messina, n. Port Said Laertes, 24 te San Dakan. Lawak, 24 te Dar es Salaam. Linge, pass. 23 Las Palmas n. Rotterdam. Lissekerk 23 te Basrah. Lombok. 22 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Langkoeas, 24 v. Genua te Port Said. LeopoldskerK, pass. 24 Gibraltar n. Basrah. Luna, 23 v. istanboul te Kalyvia. Mapia, 23 te Antwerpen. Mentor, 22 te Beyrouth. Macoma, 23 60 m. Z. Bali n. Balikpapan. Maasdam, 23 420 m. W. ten N. Lands End. Maasland, 23 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Madoera. 24 te Port Soedan. Mitra, 23 te Curagao. Modjokerto, 23 te Rotterdam. Macuba, 12 Oct. Singapore verwacht. Marken, 23 v. Lagos n. Takoradi. Marpessa, 25 te Geelong verwacht. Mlrza, 23 te Rangoon. Molenkerk, 24 v. Cadiz n. Bilbao. Muren a, 23 te Tripoli verwacht. Myonla, 27 Mena el Ahmadi verwacht. Maas, 24 v. Emden te Amsterdam verw. Mataram, 22 v. Colombo te Belawan. Nieuw Holland, 23 v. Sydney te Melbourne. Nlgerstroom, 23 v. Bordeaux n. Dakar. Oranjestad. 22 v. Antw. n. Amsterdam. Ondina, 23 v Le Havre te Amsterdam. Oostkerk, 23 v. Suez n. Djibouti. Overijsel, 24 v. Singapore te Tj. Priok. Omala. 23 330 m. W-t.Z. Finisterre 6 Oct Cura sao verwacht. Ovula, 26 Malta verwacht. Orestes, 24 v. Aruba n. Carthagena. Prins Willem IV, 22 v. Rotterdam n. Chicago. Pendrecht, 22 Kp. St. Vincent gepass naar Paulsboro. Op 25 Juni was de behandeling aange houden op verzoek van de verdediger, mr. dr. A. A. M. Enserincb, die de wegens ziekte afwezige getuige H., gepensionneerd hoofdagent van politie te Haarlem, wilde horen. Bij dit verhoor werd de toedracht van het gebeuren op 1 Augustus 1953 nog eens nauwkeurig gereconstrueerd. Die avond kwam B. in een dronken bui thuis, waar mevrouw A. H. v. D. vertoefde. B.'s echtgenote was namelijk met vacantie en mevr. H. v. D. zou die periode bij B. wo nen. Toen de vrouw de dronken B. zag aankomen, zei ze tot de eveneens aanwe zige H. dat ze naar huis zou gaan Toen B. dit hoorde ging hij naar de zolder en kwam even later terug: „Zo, dus je wilt naar huis hè?" Toen de vrouw de deur opende greep hij het geweer, dat hij van de zolder had gehaald en schoot vanaf 5 meter in de richting van de vrouw. Het schot sloeg een halve meter van haar in de muur. „Waarom schoot u", vraagt de president, mr. E H. F. W. van Schaeck Math on. (Mr. Vos, die het eerste deel van deze zitting op 21 Mei presideerde, is zoals be kend door een auto-ongeval om het le ven gekomen). „Ik weet het echt niet", antwoordt ver dachte. „Wou u haar doodschieten". „Nee, zeker niet". Getuige H. verklaarde de indruk te heb ben gekregen, dat B. de vrouw schrik aan wilde jagen. De vrouw, als getuige gehoord, verklaar de, dat zij zich inderdaad een ongeluk was geschrokken, maar na het gebeuren in pais en vree met B. had verder geleefd. In een psychiatrisch rapport werd B. een man genoemd, met neigingen tot explo sieve ontladingen. De procureur-generaal kwam tot de conclusie, dat poging tot doodslag niet te bewijzen viel, en gaf een opsomming van de gebeurtenissen, zoals ze door de beide getuigen ter zitting nog eens waren be schreven. Hij vond daarin talrijke punten, die op bedreiging duidden, en eiste 2 jaar met aftrek, waarbij de overtreding der vuurwapenwet was inbegrepen. De verdediger pleitte vrijspraak. „Ik meen te mogen betwijfelen dat de vrouw zich bedreigd heeft gevoeld op grond van haar gedrag na het gebeurde: ze bleef bij verdachte en heeft hem zelfs na de te rugkeer van zijn echtgenote nog bij haar thuis genodigd. Wat de handgranaten betreft, vroeg de verdediger zich af, waar ze gebleven zijn. Ze zijn zoek en zo valt niet meer te controleren of ze geladen wa ren. Verdachte beweert dat ze gedemon teerd waren. De uitspraak volgt over veertien dagen. Indien zij overeenkomstig de eis zou zijn, zal B. een vermindering van vier jaar hebben op het Haarlemse vonnis, dat 8 jaar luidde voor de beide zaken, ontucht en bedreiging. Polydorus, pass. 23 Ceylon n. Belawan. Prins Joh. Wi. Friso, 23 V. Hamburg n. Quebeo Prins Philips Willem, 20 v. Milwaukee n. R'dam Prins Alexander, pas. 23 Scilly's n. R dam. Penna, vertr. 24 v. Yokohama n. Kobe. Piagioia, gereed ca. 29 Sept. Prins Fred. Hendrik, 24 te Milwaukee. Prins Willem IV, 23 v. Le Havre n. Montreal. Prins W. George Fred. 24 Antw. verw. Pieter S, vertr. 24 v. Swansea n. Rotterdam. Prins Maurits, 21 v. Montreal n. Grote Meren. Rempang, 23 te Freeport. Ridderkerk, 21 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Rondo, 24 v. Bitung n. Makassar. Rotula, 23 v. Calcutta n. Pladju. Ruys, 23 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Rijnkerk, 24 te Rotterdam. Raki, 25 v. Port Sudan te Suez verwacht. Rijndam, 24 v. Southampton n. Le Havre. Rijnland. 23 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Saparoea, 22 te Ummsaid. Sibajak, 23 te Rotterdam. Stad Vlaardlngen, 22 v. Wabana n. Rotterdam. Straat Bali, 23 te Rio de Janeiro. Sarangan, 22 v. Port Said n. Casablanca. Statue of Liberty, pass. 22 Gibraltar n. Phila delphia. Straat Makassar, 20 v. Montevideo te Wal- visbaai. Salatiga, 23 v. Belawan n. Penang. Sirrah, 23 v. Tj. Uban n. Sydney. Sommelsdijk 23 v. Djeddah n. Belawan Straat Banka, 23 v. Brisbane n. Tj. Priok. Straat Makassar, 23 v Walvisbaai n. Kaapstad Saidja, 20 te Pulu Sambu. Scherpendrecht, 23 v. Beiem n. Curasao. Sheratan, 23 v. Suez n. Port Said. Singkep. 23 v. Marseille n. Antwerpen. Sliedrecht. pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Stad Alkmaar, 24 v. Cochin n. Colombo. Stad Leiden, 24 te Mombasa. Sunetta, 24 te Aden verwacht. Tegelberg 23 te Santos. Tjlmenteng, 21 v. Sao Francisco do Sul naar Buenos Aires. Tiberius, 23 v. Amsterdam n. Kingston. Tjibantjet, 24 Adelaide verw. Taria, 23 v. Suez n. Fao. Tibia, 22 te Singapore Teiresias. 22 te Makassar. Ternate. 23 v. Sorong n. Manokwari. Talisse, 24 v. Djeddah te Djibouti. Tomini, 23 v. Rotterdam te Antwerpen. Triton, 24 v. San Jose n. Ciudad Trujillo. Utrecht, 23 v. Ras Tanura n. Suez. Van Spilbergen, 23 te Amsterdam. W. Alton Jones, 22 v. Philadelphia n. Port Said Waterman, 24 te Soerabaja. Wieldrecht, 24 te Ras Tanura. Wonosarl, 23 v. Singapore n. Manilla. Willemstad. 24 v. Pto Limon n. Cristobal. Westertoren, 23 terug v. proeivaart te R'dam. IJsel, 23 te Rotterdam. Zonnewijk, 17 v. New Orleans te Corpus Christi Zeeland (SSM), 24 v. Frederikshavn n. Emden. Zuiderkruis, 23 120 m. O.t.N. Anti Costi eü. KLEINE VAART Atlas, 22 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Aco, vertr. 23 v. IJmuiden n. Gothenburg. Att S, 23 v. Manchester te Lissabon verw. Amstelstroom, 22 v. Amsterdam n. Bristol. Antares, 23 v. Port Talbot te Amsterdam. Arnoudspoider, 22 te Antwerpen. Audacia, 23 v. Ayr n. Cardiff. Aibergen. 23 v. Brest te Marans. Anna b, vertr. 23 v. Swansea n. Rochefort. Bernisse, verm. 24 v. St. Malo n. Sfax. Beta, 22 v. Amsterdam n. Liverpool. Betty, 22 v. Faroer, te Lerwick. Brem, 22 v. Lissabon n. Oporto. Bab T, 22 v. Gent n. Stockholm. Cinderella, pass. 23 Vlissingen n. Le Havre. Cornelia b I, 23 in Skagerak n. Kopenhagen. Coolhaven, 22 v. Dieppe n. Duinkerken. Caribia, 23 v. Vesteras te Rotterdam. Deneb, 22 v. Dundee n. Londen. Deni, 24 v. Swansea te Brussel verw. De Ruyter, 22 v. Lugnvik n. Londen. Draco, 22 v. Lissabon n. Tanger. Domburgh, 23 v. Londen te Rotterdam. Driebergen, 23 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Elda, 22 v. Boston n. Antwerpen. Elizabeth b, pass, 23 Vlissingen n. Antw. Equator, pass 23 Brunsbüttel n. Abo. Express, 25 v. Middlesbro te Rotterdam. Eljo, pass. 23 Dover naar Hamburg. Ferocia, 23 v. Quimper te Poole. Flevo, 22 v. Taragona n. Valencia. Fiat, 23 v. Londen te Rotterdam. Gramsbergen, pass. 23 Vlissingen n. Nantes. Hera, 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Harold, 22 v. R dam te Frederikstad. Hast I, 22 v. Hamburg n, Birkenhead. Hast V, 22 v. Dover n. Newhaven. Hoflaan, 23 v. Kemi te Rotterdam. Ilias, 23 te Rotterdam n. Tunis. Ida Pieter, 23 v. Dublin te Cardiff. Joost, 22 te Wasklot. Jan Kreumer, pass. 23 Pitboei n. Westonpoint. Jonex I. pass. 23 Vlissingen n. Londen. Jaba, 23 v. Fur te Colchester. Kemphaan, 27 Rotterdam verwacht. Larix, 21 te Stockholm. Lydia, 24 v. Cardiff te R'dam verw. Martje, 23 v. Vlissingen n. Aarhus. Mary 23 v. Antwerpen te Vlissingen. May Star, verm. 23 v. Hamburg n. Goole. Marcella, 23 v. Dieppe n. Aarhus. Markab N, pass. 23 Cuxhaven n. Rotterdam. Maureen, 23 v. Napels n. Benghazi. Meres N. 23 v. Duinkerken te Antwerpen. Merwehaven, 24 v. Oran te Belfast verw. Muphrid, 23 v. Rotterdam n. Leningrad. Midsland, 23 v. Grangemouth te Rotterdam verw. Neptunus pass. 23 Texel. Noorderlicht, 23 v. Maassluis te Boston. Nyenburgh. pass. 23 Vlissingen n Antwerpen. Nassauhaven, 24 v. Halmstad te R'dam verw. Nieuwe haven, nacht 23-24 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Nottingham, 23 v. Kingslyn te Rotterdam verw. Pavo, 20 v. Gent n. Malmö. Ponto, 21 v. Amsterdam n. Ostrand. Ponza, 21 Kiel gepass. n. Zaandam. Plato, 22 v Izmir n. Rotterdam. Result, 23 v. Silloth te Garston. Setas, 23 v. Maassluis te Rotterdam verw. Spora, 23 v. Southampton te Glasgow. Silvaplana, 23 v. Moss te Rotterdam. Taurus, 23 v. Goole te Antwerpen verw. Trito, 23 v. Belfast te Drogheda verw. Theano, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Trio, 23 v. Londen te Rotterdam. Ton S, verm. 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Urütas, 23 v. Port Talbot ie Westonpoint verw. Vivo, 23 v. Boston te Rotterdam. Wega, 23 v. Vlissingen n. Londen. Westermarkt, 23 v. Leeuwarden te Amsterdam Westpolder, pass. 23 Ouessant n. Lissabon. Zeehaan, 24 v. Riga te Rotterdam verw. i Leidsestraat 20 B b. d. Schouwburg - Telefoon 19019 Lid N.V.R.D. 3000 boeken en vergunning f 3500. Vergunning kan zon der dipl. worden overge schreven. Gegadigde moet zelf over ruimte beschikken. Brieven no. 7230. Adverteert In dit blad BEEESTRAAT 6 HilversumHaarlem, Heem stede of omgeving. Aangeb. Hilv. le en 2e etage boven tandartspraktijk met eigen ingang, prachtig punt omg. Avro-Raadhuis, bev. 4 kamers, suite met balcon, keuken, garage en tuin. Huur zeer laag pl.m. f 45. Gevr. woning te Haarlem of omg. voor 4 pers. Brieven no. 7235 HEDENAVOND om 7 uur: van de SMEDESTRAAT 25. Geheel modern bedrijf. Prima Frites, Croquettes, Knakworst, enz. Beleefd aanbevelend Lunchroom Franken, Grote Houtstraat 4, vraagt voor di rect een nette loon volgens Horecaf over eenkomst. Aanm. 's avonds 7—8 uur. Gevraagd: geroutineerde Min. schoolopl. M.U.L.O. Br. met opg. van praktijkerva ring en verl. sal. onder no. 3743 Wensing's Adv. bur., Tempeliersstraat 32. Moderne electr. schoorsteenklokken tikkend en niet-tikkend vanaf f 29.25. Moderne electr. pendulettes tevens wekker v.a. f 27.—. Betaling desgewenst in overleg. HORLOGERIE Herman Mulder KAMPERVEST 51 Tel. 21101. Gevraagd: voor de winkelbetimmerin gen-industrie. Fa. J. Koning en Zonen, Jansweg 27-29, Haarlem. Bij de Fa. Gerard Smit is direct plaats voor een voor winkel en lijsten makerij. Ged. Oude Gr. 36, tel. 15663

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11