Crediet gevraagd voor bouw van 224 huizen in Delftwijk Aankoop van het Gildehuis, dat na restauratie buurtgebouwtje wordt Professor De Vooijs lichtte het sociaal economisch onderzoek toe Kort en bondig J Nieuwe levenskansen voor gedetineerden dank zij medewerking van de reclassering Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad Collecte op Zaterdag 2 October Vierde divisie laat zien hoe het niet moet VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 Onderdak voor 1120 Haarlemmers Huren (alles inbegrepen) ongeveer 12.— per week Opening jubileumweek Leger des Heils Doortrekking Nijverheidsweg Een ton voor vernieuwing van Burgwal muren Uitbreiding sportterrein aan Van Oosten de Bruynstraat Speeltuin aan Witte Herenstraat Verpleegden Dag-openluchtschool Jaarvergadering van schaakclub „Het Oosten" Grond voor uitbreiding Christelijk Lyceum Burgerlijke Stand van Heemstede Diploma's voor geslaagde Haarlemse B.B.'ers Nog geen beslissing over Kennemerplein 3 Manoeuvres in Duitsland Thans is het voorstel aan de Haarlemse raad verschenen tot de bouw van 224 ar beiderswoningen aan de Jan Prinslaan, de Aart van der Leeuw- en de Gerard van Eckerenstraat door de vereniging „Volks huisvesting". Enige weken geleden hebben wij reeds over de architectonische mérites van dit door de heer H. W. van Kempen ontwerpen complex gesproken. Uiteraard gaat het in het raadsvoorstel meer om de financiële kant van de bouw. Stippen wij aan, dat het hier gaat om 64 benedenwoningen, 160 bovenhuizen, drie dagwinkels, 24 garages en een kantoortje, huisvesting biedende aan 112 gezinnen van vier en evenveel huishoudens van zes per sonen. De totale bouwkosten worden begroot op rond 2.592.500,De huren zullen ver moedelijk gemiddeld 9,95 per week en per woning bedragen. Voor de dagwinkels is een huurprijs van 12,per week en voor de garages een huurprijs van 5,per week aangehouden. Voor de aankoop van 224 electrische boi lers en voor'de aanleg van de gemeen schappelijke tuinen, inclusief de aanleg van de plantsoenstroken zullen naar raming be nodigd zijn bedragen van respectievelijk 67.200,en 61.000,Voor afschrijving en onderhoud van de boilers en van de tuinen zullen de toekomstige bewoners ongeveer 1,25 per week boven de huur prijs verschuldigd zijn. Bovendien is het wenselijk om in de woningblokken met vier woonlagen boodschappenliften aan te bren gen. Hiervoor zal een bedrag van 28.800 nodig zijn. In verband hiermede zullen de toekomstige bewoners van de 2e, 3e en 4e woonlaag van die woningen bovendien een bedrag van ongeveer veertig cent per week boven de huurprijs moeten betalen. Onderhoud Voor het inhalen van achterstallig onder houd vragen B. en W. ook in deze raads vergadering weer een paar flinke bedragen, Zaterdag wordt de jubileumweek van het Leger des Heils te Haarlem-Noord ge opend. Dit gebeurt door een week-end bezoek van een muziekkorps van het Le ger des Heils uit Utrecht. De band bestaat uit 25 muzikanten die onder leiding van kapelmeester Groenman enige tijd geleden een tournée maakten door Denemarken, waar zij zeer veel succes oogstten. Zaterdagmiddag om halfvier stelt de band zich aan de achterzijde van het sta tion zich op, waar zij begroet zal worden door de bevelvoerend officier van de af deling Noord. De verenigde muziekkorp sen van het Leger des Heils in Haarlem zullen eveneens aanwezig zijn. Daarna zal een mars worden gemaakt naar de Ceram- straat, waar intussen de leider van het week-end, de chef-secretaris van het Le ger des Heils in Nederland, kolonel W. F. Palstra, zal zijn gearriveerd. Na een korte verpozing zal de stoet zich andermaal op stellen en een mars maken door Haarlem- Noord. Des avonds om halfacht zal de Utrecht 1-band een uitvoering geven in het gebouw van de Nederlandse Protestanten Bond, Berkenstraat 10. Op het programma staan onder andere de volgende nummers: Hal leluja van Mozart naar een bewerking van Marchal; 't Gebed van een Pelgrim van Tsjaikowski naar bewerking van Allen. De leiding van de openingssamenkomst is in handen van kolonel W. F. Palstra. Ook Zondag zal het muziekkorps mede werking verlenen in een viertal openbare samenkomsten: 10 uur: samenkomst in de Legerzaal Ceramstraat 4; 3.00 uur: open luchtsamenkomst op het Frans Halsplein: 6.45 uur: openluchtsamenkomst op het Soendaplein; 7.30 uur: samenkomst gebouw Nederlandse Protestanten Bond te Haar lem-Noord. Figee en Hilarius dragen in de kosten bij De toestand van de toegangswegen naar de in de Waarderpolder gevestigde bedrij ven van de N.V. Haarlemse Machinefabriek v/h. Gebr. Figee en Hilarius' Draadin dustrie en Handelmaatschappij N.V. is zo danig, dat bij de aanvoer van materialen e.a. regelmatig moeilijkheden worden on- deiwonden. Het is dan ook gewenst, dat daarin verbetering wordt gebracht. Dit kan geschieden door doortrekking van de Nij- verheidsweg tot aan het wegje dat naar de beide genoemde bedrijven leidt. Met de aanleg zal een bedrag van f42.000 gemoeid zijn. Aangezien met de aanleg van eerderbe- doeld weggedeelte voorlopig uitsluitend de belangen van de beide hiervoor bedoelde industrieën worden gediend, hebben B. en W. overleg gepleegd met de directies van deze bedrijven. Dit overleg heeft er toe geleid, dat zo wel Figee als Hilarius zich bereid hebben verklaard om in de kosten van doortrek king van de Nijverheidsweg ieder een bij drage te verlenen van f9.500. zoals bijna 38 mille voor het vernieuwen van de zinken goten van de 259 arbeiders woningen van Centraal Woningbeheer aan en bij het Junoplantsoen en van bijna negentig mille voor de vernieuwing van de schuren van 119 arbeiderswoningen van „Vooruitgang" in de Slachthuisbuurt. Particuliere bouw Voor villabouw wordt voorgesteld aan de heer J. Ploeger te Amsterdam 755 vierkante meter grond aan de Zuidzijde van de Crayenesterlaan te verkopen tegen de ge bruikelijke prijs van twaalf gulden per meter. Voor middenstandsbouw wordt voorge steld aan de Zuidzijde van de Orionweg bijna zevenhonderd vierkante meter grona te verkopen voor de bouw van drie woon huizen met één garage. Wanneer de Haarlemse raad aanstaande Woensdag f 109.200 ter beschikking stelt, zullen de walmuren aan beide zijden van de Burgwal tussen Hagestraat en Spaarn- wouderstraat en tussen Antoniestraat en Raamsteeg worden vernieuwd. De totale lengte is ongeveer driehonderd strekkende meter. Zoals men weet is reeds een ge deelte van de Burgwalmuur vernieuwd. Teneinde de bruikbaarheid van het sport terrein aan de Van Oosten de Bruynstraat te vergroten, is het gewenst, dat aan de Noordzijde daarvan een uitbreiding tot stand wordt gebracht. De daarvoor beno digde grond is eigendom der gemeente. Om de gewenste uitbreiding te verkrijgen zal een sloot moeten worden gedempt. Met inbegrip van de om het nieuwe ge deelte te maken afrastering, de afwerking van het terrein en het aanbrengen van een tegelbestrating voor de rijwielstalling, zal hiermede een bedrag gemoeid zijn van f 13.000. B. en W. stellen de raad voor dit hiervoor beschikbaar te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan te kopen voor de som van f 21.000 het Gildehuis en een strook grond aan de Witte Herenstraat. Het huis zal gerestaureerd worden en de omgeving is bestemd voor de aanleg van een speeltuin. Bovendien wordt de aan koop gewenst geacht om de in het ver keersplan ontworpen doorbraak van de Nassaulaan naar de Kinderhuisvest te realiseren. In hun toelichting delen B. en W. mee, dat aan de gemeente voor de som van f 21.000 te koop is aangeboden een ge deelte grond aan de Witte Herenstraat, groot 1500 m2. In het aanbod is begrepen een op de grond aanwezige opstal, zijnde een in vervallen staat verkerend huisje, dat voorkomt op de voorlopige lijst van Nederlandse monumenten van geschiede nis en kunst en dat bekend staat als het „Gildehuis". Wegens de dringende behoefte aan speel tuinen in de binnenstad achten B. en W. aankoop door dé gemeente gewenst. Er is echter nog een overwegiing, welke aan koop gewenst acht, namelijk het realiseren van de in het verkeersplan ontworpen doorbraak van de Nassaulaan naar de Kin derhuisvest. Het in de koop begrepen huisje heeft grote historische waarde en het zou om die reden aldus B. en W. zeer te be treuren zijn, indien het niet voor verder verval behoed zou worden. De wanden van de verdieping op de begane grond, die voor opslag van materialen wordt ge bruikt, zijn bezet met oud-Hollandse te gels. De eerste verdieping is bij een kunst schilder in gebruik. De zolderverdieping verkeert in zo slechte staat, dat zij niet gebruikt kan worden. Na de restauratie zou het huisje als buurt- of verenigingsgebouwtje goede diensten kunnen bewijzen. De eigenaar is bereid een en ander aan de gemeente over te dragen, waarbij enige voorzieningen moeten worden getroffen. De kosten be dragen f 2.635. Het ligt in de bedoeling van B. en W. binnenkort met bterekking tot de aanleg van een speeltuin en de restauratie van het Gildenhuis nadere voorstellen aan de gemeenteraad aan te bieden. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal opnieuw aan de orde komen het voorstel van B. en W., be treffende de verordening op de heffing en invordering van verpleeggeld aan de ge meentelijke dag-openluchtschool, laatste lijk vastgesteld op 12 Mei 1948. In het nieuwe voorstel is een wijziging gebracht in het verpleeggeld, dat enigszins verhoogd wordt. Bij het bepalen van het inkomen hebben B. en W. als maatstaf rekening ge houden met de sinds November 1948 tot stand gekomen loonsverhogingen, die blij kens opgave van het Nederlandse Econo misch Instituut voor de onderscheidene takken van Nijverheid 28 tot 29"/n hebben bedragen. Het verpleeggeld bedraagt per kind en per week bij een inkomen van: 2.500 cf minder 0.50; 2.501 tot en met 2.550 0.60; 2.551 tot en met 2.600 0.80; 2.601 tot en met 2.650 1.— 2.551 tot en met 2.700 1.20; 2.701 tot en met 2.750 1.40; 2.751 tot en met 2.800 1.60; 2.801 tot en met 2.850 1.80; 2.851 tot en met 3.000 2.—; 3.001 tot en met 3.200 2.25; 3201 tot en met 3.400 2.50; 3.401 tot en met f 3.600 3.3.601 tot en met 3.800 3.50; 3.801 tot en met 4.000 4.—; 4.001 tot en met 4.200 4.50; 4.201 tot en met 4.400 5.—; 4.401 tot en met 4.600 5.50; 4.601 of meer 6.—. In hötel Keur te Zandvoort heeft prof. A. E. Th. de Vooijs, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht gisteren 'n toelichting gegeven op de bedoelingen van 't sociaal economisch onderzoek, dat momenteel in Zandvoort op uitnodiging van het gemeente bestuur wordt ingesteld en waartegen met name de middenstand wat het invullen der daarvoor benodigde enquête-formulieren betreft bezwaren had, omdat daar in vele uiterst vertrouwelijke mededelingen moeten worden gedaan, hetgeen tot ge volg had dat weinig formulieren ingevuld werden. Onder de aanwezigen bevonden zich de gemeentesecretaris, de heer W. M. B. Bosman en de raadsleden Siegers, v. d. Werff en Koning. De voorzitter van de Zandvoortse Han delsvereniging, de heer M. Weber, sprak in zijn openingswoord er zijn teleurstelling over uit, dat deze gezamenlijke vergadering van Handelsvereniging, R.K. Middenstands vereniging ,.De Hanze", Kasteleinsvereni ging „Ons Belang" en afdeling Zandvoort van de Peruka, zulk een gering bezoek leverde voor een zo belangrijke vergade ring als deze. Van de ruim 300 leden, die men gezamenlijk telt, waren er nauwelijks 50 aanwezig. Hierna verleende spreker het woord aan professor De Vooijs. Deze begon met het doel der enquête uit een te zetten, een doel, dat in de loop der jaren zeer verschillend was. Doch in wezen ging het om „bescherming". Zo was de eer ste enquête aan het einde van de vorige eeuw gericht op de bescherming van de ar beid. Volksgroepen in nood vroegen om be scherming, waarvoor dan de enquêtes wer den gehouden. De middenstand was echter nog nooit aan de orde geweest, omdat uit die groep niet om bescherming werd ge vraagd. Doch in 1930, tijdens de crisisjaren, werd ook in de middenstandsgroep de toe stand nijpend, want het is een opmerkelijk verschijnsel, dat in crisistijd het aantal mid denstanders toeneemt, vooral wat betreft de zogenaamde randbedrijven, die dan de bonafide middenstand bedreigen. De over heid greep toen in, door eisen te gaan stel len voor credietwaardigheid en vakbe kwaamheid. Het behoefte-element evenwel kwam niet ter sprake. Het doel van het houden van een enquête is dus eensdeels bescherming, doch het kan ook zijn, dat men zulk een enquête houdt, om eens iets meer te weten te komen over een bepaalde groep. Het economisch instituut voor de middenstand, dat speciaal voor deze groep het 'eerst aan het werk toog, kwam in rap porten, uitgebracht over delen van Noord- Brabant en andere delen van ons land, reeds tot aardige resultaten en men kon zeggen, dat door het houden van de en quêtes, die aan deze rapporten vooraf gingen, totaal onbekende gebieden in kaart werden gebracht. Ordening noodzakelijk Het doel van de enquête in Zandvoort, door het Sociaal economisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht thans inge steld, ligt echter anders, want hier gaat het om gegevens te verzamelen voor de nood zakelijke ordening. In ons land, het dichtstbevolkte van Europa, is het nodig, ordenend op te treden. Dat geldt ook in het klein voor de steden en dorpen. Men gaat uitbreiden, er ont staan uitbreidingsplannen, en dat vereist ordening. In de groei van een bepaalde plaats zijn bepaalde tendenzen en mogelijkheden. Voor Zandvoort geldt dat wel zeer sterk. Spre ker wijst dan op de forensen en het vreem delingenverkeer, de enige „industrie", die voor Zandvoort van het allergrootste be lang is, omdat de groei van de badplaats er in belangrijke mate door wordt bepaald. In het algemeen groeit de middenstand met Een gevangene moet de deur van het verleden kunnen sluiten want er zijn mensen, die een andere deur voor hem willen openzetten. In de cel komt een bezoeker van een reclasseringsinstelling, die die deur op een kier zet en is de gedetineerde voor nemens een nieuw leven te beginnen, dan staat aan het einde van de straftijd of als het ogenblik van de voorwaardelijke invrijheidstelling- aangebroken is, de deur wijder open dan enige maanden tevoren. Inmiddels zijn er plannen gereed voor de toekomst en hij, die tijdelijk zijn vrijheid zo bijzonder gemist heeft, krijgt een kans. Deze gedachten komen op, nu de jaarlijkse Reclasseringsdag weer „voor de deur" staat. In de komende dagen wordt opnieuw extra belangstelling gevraagd voor het werk van de reclassering en Zaterdag 2 October in het bijzonder, als in de meeste gemeenten van ons land een collecte wordt gehouden. „De deur op een kier" was het onder werp, dat het Nationale Bureau voor Re classering op een bijeenkomst voor jour nalisten aan de orde had gesteld. Vorig jaar was de aandacht gevraagd voor het geval Sninnekop, waarbij aan de hand van een gefingeerd geval behandeld werden het politie-onderzoek, het voor-arrest en het gerechtelijk vooronderzoek, het uit brengen van een voorlichtingsrapport door de reclassering, de berechting enzovoort. Thans werd in een spel een beeld gegeven van het leven in de cel en de wijze, waarop de reclassering de terugkeer van een ge detineerde voorbereidt. De organisatoren hadden zich daarbij verzekerd van de medewerking van een aantal werkers uit de gestichten en van de reclassering. Een sociaal ambtenaar had zich bereid verklaard de gevoelens van een gedetineerde te vertolken en een reclasseringsambtenai-es vervulde de rol van de vrouw van de gedetineerde. Innig is aanvankelijk de band tussen man en vrouw niet. Het optreden van de man Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Sept. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen is immers opnieuw van dien aard ge weest, dat haar vertrouwen geschokt is. Zij mist de moed verder te leven; haar gedachten gaan daarbij niet alleen uit naar de straf, maar ook naar de omstan digheden die de gevolgen zijn van het misdrijf. Ongenoegen ontstaat met fami lieleden en gedreigd wordt met de ver koop van het schip, waarop het gezin woont. Flinke bedragen om de schulden te betalen zijn er niet. Het spel laat zien wat er in de cel ge daan wordt voor de man. Hopeloos wordt de toestand niet geacht, een medemens kan toch geholpen worden. In de ge vangenis leert hij werken en volgt hij een cursus in de typografie. Het resultaat is het behalen van een diploma. De man krijgt belangstelling voor sport en spel in de inrichting en besteedt zijn vrije tijd nuttig door lezen en knutselen. De kan sen voor reclassering stijgen. Buiten de cel moeten voorzieningen ge troffen worden. Dank zij de reclassering kan het woonschip behouden blijven en de band tussen man en vrouw hersteld worden. De gedetineerde stelt vertrouwen in het personeel, dat aandacht aan hem besteedt en in zijn celbezoeker, die be reid is er op uit te trekken om het gezin te bezoeken en naar mensen te gaan, die geld willen beschikbaar stellen om het gezin voor ondergang te behoeden. Voorwaardelijke invrijheidstelling V. I. (voorwaardelijke invrijheidstel ling) zijn letters, die spoedig bekendheid genieten bij de gedetineerden. Van hun maats horen zij, dat als de tijd nadert, dat tweederde van de straf, door te brengen in de gevangenis, om is en die periode minstens negen maanden is, de minister van Justitie beslissen kan, dat de vrij heid verkregen wordt, zij het onder be paalde voorwaarden. Gedetineerden heb ben in net algemeen dan ook meer be langstelling voor de datum van de V. I. dan voor die van het einde van de straf. De man in het spel „De deur op een kier" ondergaat ook de spanning en voelt aan hoe er voor hem gewerkt wordt. Een jaar tevoren was hij dwars, voelde zich achter gesteld enzovoort. Thans wordt de toestand geheel anders. Het schip is be houden, de vrouw komt op bezoek, de weg naar een drukkerij wordt gemaakt en een terugkeer in het gezin wordt in het voor uitzicht gesteld. Alvorens de minister een beslissing neemt ontvangt hij adviezen van de ge- stichtsraad van een gevangenis en van de Reclasseringsraad, welke raden regelma tig bijeenkomen om de gevallen van V.I. te behandelen. In de gestichtsraad hebben zitting de directie, leden van het perso neel, geestelijke verzorgers en de laatste tijd ook de psychiater, zoals men die se dert het vorig jaar in Haarlem kent. Het spel laat zien hoe het er op een vergade ring aan toe gaat. De geestelijke verzor ger (in het spel de predikant dr. H. van der Loos uit Haarlem-Noord) en de psy chiater (de Haarlemse dokter F. Hart suiker) geven ook hun adviezen. Zij heb ben de man geobserveerd en zeggen hun mening wat de beste oplossing zal zijn. Grote waarde wordt er gehecht aan de mededelingen van die leden van het per soneel, die dagelijks met de gedetineerde omgaan. Ondanks het ongunstige verleden zien de gestichtsraad en de reclassering gun stige perspectieven. De zorg aan de man in de cel besteed, blijkt een gunstige uit werking te hebben gehad. Hij wil naar zijn gezin terug, hij heeft een vak geleerd en is een ander mens geworden. Buiten de cel zal hij nog ervaren, dat het niet ge makkelijk is zich staande te houden na zo'n lange verwijdering uit de maatschap pij, maar ook dan staat de reclassering achter hem. Vrijwillige medewerkers heb ben zich beschikbaar gesteld deze en an dere mannen te helpen en bij te staan in de moeilijkheden die overwonnen moeten worden. Het doel van het Nationaal Bureau voor Reclassering was een indruk te geven wat er bereikt wordt op het gebied van scho ling voor een beroep, welke doelen de sociale dienst van het gevangeniswezen en de reclassering nastreven en hoe de reclassering zich blijft bemoeien met vroe gere gedetineeerden, die hulp nodig heb ben. De indruk is hierboven weergegeven en de lezers, die meer willen weten of steun verlenen aan het sociale werk waar voor reeds vele vrijwilligers hun krachten inspannen, kunnen zich tot de reclasse- ringsinstellingen wenden. Anderen, die het werk financiëel willen steunen, krijgen de volgende week een bijzondere gelegenheid, als een huis-aan-huiscollecte wordt ge houden of op Zaterdag 2 October, wanneer collectanten op straat staan met een bus. Collectanten gevraagd Het slagen van de collecte in Haarlem hangt echter af van de medewerking van stadgenoten, want zoals bij zovele collecten is het aantal collectanten nog te gering, Men kan zich aanmelden bij de U.V.V., per adres Stadhuis, Grote Markt. een uitbreiding mee en vormt dus geen pro bleem, maar in Zandvoort ligt ook dat weer anders, omdat de middenstand ook de toe risten verzorgt en daaraan in belangrijke mate levert. Daarom kan in Zandvoort het algemeen percentage voor dit meegroeien nietw orden toegepast. Het enquête-formu lier, dat werd uitgereikt, dient dus in hoofdzaak om het percentage vast te stel len dat de winkelstand heeft van het vreemdelingenverkeer. Daarom moet men wel over zeer vertrouwelijke gegevens be schikken, onder meer wat btreft de omzet ten in zomer- en wintermaanden. Vele ty pisch Zandvoortse facetten doen zich daar bij voor. De ordening, die de enquête be oogt, is er uitsluitend op gericht, het in de toekomst zo goed mogelijk te maken. Een typerend iets noemde spreker het, dat on danks uitbreiding, de concentratie van winkeliers in het dorpscentrum geen con currentie van buitenwijken ondervindt. Objectief en neutraal „Wij onderzoeken slechts objectief en neutraal" aldus spreker, „in opdracht der gemeente, trekken wel onze conclusies, doch aan het gemeentebestuur is de taak, hieruit conclusies te trekken. Wij stellen slechts vast de meest waarschijnlijke toekomstige ontwikkelingsgang. Dat deze zaak voor de middenstand an ders ligt dan voor de andere groepen, is be grijpelijk en daarom is de huivering voor het toegezonden formulier ook te verklaren. Maar ons interesseert de individuele zaak niet, die wij echter niet kunnen missen, om een algeheel inzicht in de structuur te ver krijgen. Er is in deze geen andere weg dan „de boer op te gaan". In het totaalbeeld verdwijnt het individu en het einddoel is alleen Zandvoort ook voor de middenstand zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het was een opmerkelijk feit, dat geen der aanwezigen het woord verlangde na de interessante en duidelijke verklaring van professor Vooijs. Slechts de voorzitter, de heer M. Weber betoogde in gloedvolle woorden, dat het te betreuren is, dat voor Zandvoort het behoefte-element niet werd ingeschakeld. Binnen tien jaar zal het in Zandvoort zo zijn, dat in nu in voorbe reiding zijnde uitbreidingswerken 75 win kels meer dan nu zullen zijn, hetgeen spre ker het grote probleem noemde; het ver klaart ook de onrust, die momenteel in Zandvoort heerst over de winkelstand en die er het gevolg van is, dat bij de weder opbouw het behoefte -element voor win kels niet werd ingeschakeld. Niemand weet, wat de toekomst de Zandvoortse winkelier brengen zal. De heer C. Siegers betoogde tenslotte, dat de gemeenschap ermee gebaat is, wan neer in nieuw gebouwde wijken ook nieuwe winkels komen. Daarom is het van het grootste belang, dat de enquête berust op zo volledig mogelijke en ware gegevens, omdat anders een scheef beeld zou worden verkregen, waarmee Zandvoort niet is ge baat. De schaakclub „Het Oosten" heeft on langs de jaarvergadering gehouden. Het be stuur werd als volgt samengesteld: voor zitter: CJ. Hovingh, secretaris: J. v. d. Moot, Lagedijk 19, Spaarndam en penningmees ter: C. Hoogland, Saenredamstraat 193. Het seizoen werd ingezet met een ge slaagde gong wedstrijd. Onderwijszaken B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor met ingang van 1 September 1954 te benoemen aan het Lorcntzlyceum tot leraar in de Nederlandse taal en letterkunde dr. Tj. W. R. de Haan te O verveen en tot tijdelijke leraren van 1 September 1954 tot en met 31 Augustus 1955 mejuffrouw A. L. Groenhart te IJmuiden (tekenen), en de he ren R. A. G. Davidson te Haarlem (Engels), A. I. Lucieer te Haarlem (aardrijkskunde), K. P. Sopar te Bloemendaal (muziek) en ir. J. M. Hertstein te Haarlem (scheikunde). Voorgesteld wordt te benoemen tot leraar in de geschiedenis aan het Coorn- hertlyceum de heer J. M. van Stralen te Leiden met ingang van 1 November 1954. Voor de verstrekking van gelden ten behoeve van de eerste aanschaffing van leer- en hulpmiddelen wegens de voorlopige huisvesting van klassen der nieuw te bou wen bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs in het uitbreidingsplan „Delft- wijk", uitgaande van het bestuur der Ver eniging voor Christelijk uitgebreid lager on derwijs te Haarlem vragen B. en W. ter be schikking te stellen een bedrag van ten hoogste f 12.972. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan het bestuur der Chris telijke opleidingsschool voor onderwijzeres sen bij het kleuteronderwijs te Haarlem voor de jaren 1953 en 1954 een subsidie uit de gemeentekas te verlenen van ten hoogste f 1.942 per jaar. Tot nu toe wordt slechts aan een van de vier gemeentelijke scholen voor uitge breid lager onderwijs handenarbeid onder wezen. Een leslokaal van het gebouw der Th. M. Ketelaarschool (Parklaan 108) kan als handenarbeidlokaal blijvend ingerichtt worden. B. en W. stellen de raad voor het leslokaal in te richten en bedragen van f 750 en f 2.605 beschikbaar te stellen. B. en W. stellen de raad voor aan de Vereniging Het Christelijk Lyceum tegen de prijs van f 21.40 per m2 in koop af te staan de grond, gelegen op de hoek van de Hélène Swarthstraat en de Queridostraat (omgeving Planetenlaan), groot 575 m2. De grond is bestemd voor uitbreiding van het in aan bouw zijnde lyceum aan de Planetenlaan. ONDERTROUWD: H. A. C. van Hattem en J. S. Berg; P. A. Kroon en J. H. C. de Fuijk; H. Struis en M. A. Kortekaas; C. L. A. Medenblik en W. K. van Bruggen. GETROUWD: W. Schmidt en Th. Poelman; J. J. Leuven en J. M. Harkmans; A. Th. C. Hoekstra en M. A. A. Nunnink; A. J. de Haan en E. Saai. GEBOREN: Marianne, d. van J. Erkelens en G. Stuivenberg; Christian William, z. van A. Wijnberg en B. I. Higgs; Johannes Ger- trudis Maria, z. van P. M. Beker en G. A. M. Kolle; Maria Helena Cornelia, z. van J. C. Kres en H. G. C. Vernooij; Bertus, z. van M. Rip en E. van Nieuwkoop. OVERLEDEN: M. S. van der Schrier- Jansen, 68 j.; J. Schouten, 61 j.; C. Bosman, 85 j.; B. van der Wal, 57 J. BINNENLAND Ruim 300 chemici, pharmaceuten en me dici uit een twintigtal landen zijn Donderdag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam bijeengekomen om deel te nemen aan het eerste Europese congres voor klinische chemie, dat tot en met Dinsdag zal duren. De klinische chemie houdt zich onder meer bezig met het vaststellen van ver anderingen in bloed en urine van patiënten in een ziekenhuis ter vergemakkelijking van de taak der geneesheer, die de diagnose moet stellen. De Algemene Nederlandse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid zal een onder zoek instellen naar de oorzaken, die bij de ongeveer vijfduizend in Nederland woon achtige blinden tot blindheid hebben geleid. De vereniging dient daarvoor de beschik king te krijgen over hvn adressen, die kun nen worden opgegeven aan het secretariaat Postbus 6010, Den Haag. Tot burgemeester van Wanneperveen is benoemd de heer J. M. E. Volgers, thans hoofdcommies ter secretarie der gemeente Nijkerk. De generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn heeft te Rotterdam het commando over het korps mariniers overgedragen aan de generaal-majoor der mariniers H. O. Romswinkel. Het bestuur van het Goois natuur reservaat heeft besloten tot de bouw van een schaapskooi met herderswoning aan de Larenseweg aan de zoom van de heide te Hilversum. In de Voorstraat te Utrecht is het 16- jarige meisje M. H. S. aangereden door een autobus van de NBM. Het meisje kwam onder het rechter achterwiel van de bus en was op slag dood. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp ter wijziging van de begroting van het staatsmuntbedrijf voor het dienst jaar 1953. Daarin leest men: Bij het opstellen van de begroting 1953 werd slechts rekening gehouden met een muntslag van 50.000.000 centen ten behoeve van Nederland. In feite werden in genoemd begrotingsjaar in totaal 86.000.000 munten voor de Libanon, voor de Nederlandse Antillen en voor Nederland door 's Rijks munt vervaardigd. Donderdagavond had in de gemeente lijke concertzaal in Haarlem de feestelijke diploma-uitreiking plaats van de stichting Bescherming Bevolking. Het openingswoord werd daarbij uitgesproken door de heer H. J. de Vries, hoofd-d van de BB in Haar lem, die de talrijke genodigden en BB'ers welkom heette, De directeur van de stichting, mr. L. Tielenius Kruythoff deelde vervolgens mede, dat gedurende de ruim twee jaren, dat de BB in Nederland bestaat reeds 160.000 vrouwen en mannen zich bij deze organisatie hebben aangesloten waarvan er 100.000 reeds opgeleid of in opleiding zijn. Gisteravond ontvingen 370 Haarlemmers een diploma, waarvan 253 als EBOH'er en 118 als brandweerman. De BB in Haarlem heeft 5000 vrijwilligers nodig en van deze posten zijn er 3200 bezet, waarvan 2300 vrouwen en mannen reeds een verbandacte hebben getekend. De avond, welke aan de BB'ers werd aan geboden werd verzorgd door een cabaret gezelschap, waarin vooral het goochelen van de jeugdige Van der Zee en de grollen van de clown, mister Tims, opvielen. In de pauze werden door de wijkhoofden de diploma's uitgereikt en tevens bestond de gelegenheid om een volledige wijkuit- rusting te bezichtigen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten tot verdaging van de be slissing op het besluit van de raad der ge meente Haarlem tot aankoop van het per ceel Kennemerplein 3 (het Kleuterhuis Margriet). De bedoeling van het gemeente bestuur was de verkeerssituatie ter plaatse te wijzigen. De heer J. W. Th. Fibbe, lid van de gemeenteraad, is tegen het besluit van de raad in beroep gegaan bij Gedepu teerde Staten. Donderdagmiddag hebben de eerste denkbeeldige atoomgranaten in de geal lieerde herfstmanoeuvres „Battle Royal" in Duitsland hun werk gedaan. Zij troffen onderdelen van het Eerste Britse Leger korps ten Noorden van Halle en ten Zuid- Oosten van Bielefeld. Het afvuren der gra naten uit de twee 280 mm atoomkanonnen werd geconstateerd door de scheidsrech ters, die eveneens onmiddellijk maatrege len namen om de vernietigende werking vast te stellen, die echte granaten hier zouden hebben veroorzaakt. Zij besloten dat belangrijke concentraties van gepant serde en gemotoriseerde eenheden buiten gevecht gesteld waren, alsook enige „hoge" commandoposten, zodat ook de bevelvoe ring ernstig gestoord geacht werd. De Nederlandse troepen zijn Donderdag gestuit op grote inunderingen langs de ri vier de Ems. Langs de rivier bevindt zich nu de frontlijn tussen Nederlanders en Bel gen, waarbij de Hollandse troepen voor de opgave staan de rivier over te staken met alle consequenties van dien. Bumper aan bumper Met de steeds grotere invloed die het luchtwapen in de oorlogsvoering krijgt, zijn camouflage en marsindeling zeer be langrijke factoren geworden. Wat men van de camouflage in de voorste lijn van de Nederlandse troepen heeft gezien, aldus de A.N.P.-verslaggever te velde, was niet al tijd indrukwekkend en hetzelfde geldt voor de marsdiscipline vóór in het frontgebied. De concentratie van voertuigen die bij voorbeeld Donderdagmorgen in Itburg (het gebied van de Vierde Nederlandse Divisie) te zien was, zal in oorlogsomstandigheden een dankbaar object voor een luchtaanval zUn geweest. Ook de afstanden tussen de voertuigen was vaak veel minder dan het uiterst toelaatbare en hier en daar zagen wij zelfs auto's bumper aan bumper staan. De marsdiscipline van enkele Britse colon nes was aanvankelijk beter. De verbindingen hebben echter goed ge- functionneerd, beslist beter dan het vorig jaar in „Grand Repulse". De commandant verbindingen van de Vierde Divisie was over zijn mensen zelfs zeer tevreden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15