Dulles komt vóór-overleg met Eden en Churchill plegen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lely Mendès-France wordt er weer buitengehouden Raad van Europa voelt veel voor het voorstel Mendès-France „Morning Mist" werd hele dag mist Vrouw door pistool schoten getroffen Ex-minister Piccioni is ernstig ziek Het woord is aan Toenemende critiek op de regering-Adenauer Russische klacht over Amerikaanse spionnen Nieuwe Straatsburgse suggestie voor Europese defensie 69e JAARGANG No 65 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 298e JAARGANG No 219 Vlootmanoeuvres gehinderd door slecht weer Man met wapen in hand dood gevonden Tumult in de Senaat te Rome Felicitatie voor UNO- president dr. Van Klef fens Stakers naar de tunnelbouwerken Scotland Yard vraagt internationale medewerking Binnenlands beleid wordt aan het buitenlandse opgeofferd Vierhonderd agenten gevangen in ^ovjet-zöne van Duitsland Weerrapport gs 1 ES ZS Soekarno's eerste vrouw blijft „eerste dame" Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET WAS GISTEREN honderd' jaar ge leden dat Lely, de grote initiatiefnemer en doorzetter van de afsluiting en droogleg ging van de Zuiderzee, geboren werd. Op die dag is zijn nagedachtenis eer bewezen door die onthulling door de Koningin van de machtige bronzen gestalte waarin de kunstenaar Mari Andriessen hem voor het nageslacht vereeuwigd heeft. Sterk en vol vertrouwen, het leven en de toekomst van zijn vaderland toegedaan, blikt hij daar bij de geweldige Afsluitdijk, die op zichzelf een monument van Nederlandse energie is, over het werk dat de kern van een zo rijke levensarbeid heeft gevormd. Een man van de daad: ingenieur en dus vakman, leider en staatsman, een minister die in drie re geringen gezeteld heeft, een gouverneur van Suriname, een veelzijdige die even zeer de ontwikkeling van het verkeer heeft voorzien en krachtig bevorderd, als de sociale wetgeving heeft ingeluid door zijn Ongevallenwet. Gij ziet hem daar, op Den Oever, met sterk geheven hoofd en blijde blik voortschrijden zoals hij in zijn tijd voortgeschreden is, rustig en zeker, zich bewust van zijn roeping en verantwoorde lijkheid jegens zijn medemensen. Gij ziet de sterke zoon der negentiende eeuw; gij ziet, ook in zijn houding en in de tegen wind, due er is omdat hij de zware jas doet wapperen, de langdurige weerstand tegen zijn Zuiderzeeplannen, die hij heeft moeten overwinnen eer de strijd tegen de zee zelf kon worden aangebonden. En hoe wérd aangebonden! Het wonderlijke is dat de beeldhouwer dit alles in zijn schepping zo ten vol Ie tot uitdrukking heeft weten te brengen. Dat hij ieder vals pathos, iedere overdrijving heeft weten uit te schakelen kan niemand verwonderen die Mari An- driessen's werk kent en erdoor gegrepen is. Maar hij moet zelf van medeleven met Lely vervul1, zijn geweest, hij moet zich in zijn tijd en zijn levenstaak hebben ver plaatst om hem zo te kunnen verstaan. „Dit is Vader", hebben zij die Lely's kinderen zijn gezegd toen zij het beeld, in zijn eer ste phase in gips voltooid, aanschouwden. En dat sprak van veel meer dan een uiter lijke gelijkenis. Kunst is iets wat daar begint waar het kunnen van de meesten ophoudt, heeft iemand eens gezegd en wie eerbied heeft erkent dat. Erkende dat ook toen hij op die stralende najaarsdag op Den Oever stond en blij was dat de grote staatsman een grote kunstenaar gevonden had om hem recht te doen wedervaren. De Koningin, vergezeld door de minister president en mevrouw Drees en door leden van haar gevolg, is per helicopter naar Den Oever gekomen. Het kleine vliegtuig streek, terwijl de vele honderden aanwezi gen van hun zetels rondom het nog ver hulde monument verrezen, op een klein weitje nevens een houten loods neer. En wij dachten dat deze toepassing van een zo nieuw verkeersmiddel, dat nog in zijn jeugd verkeert en verdere ontwikkeling behoeft, Lely verheugd zou hebben als hij het had kunnen beleven. Maar hoe zouden zijn tijdgenoten ontsteld zijn geweest bij de gedachte, dat de Koningin zich aan der gelijk nieuw vervoermiddel zou hebben toevertrouwd. Met het tempo der ontwik keling zijn wij allen sneUer-aanvaardend geworden. Er kwamen toen de bij zulke ceremonie gebruikelijke redevoeringen: de eerste door mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter- van het huldigings- comité-Lely en de tweede door de minister president: redevoeringen waarin Lely's loopbaan en betekenis nog eens uitvoerig werden geschetst, waarin ook gesproken werd over degenen die dit huldebetoon aan een groot Nederlander mogelijk had den gemaakt, maar waarin van de beeld houwer en van het welslagen van zijn ar beid met geen woord gewag werd gemaakt. Zulke omissie is niet nieuw, integendeel veeleer gebruikelijk als het kunstenaars betreft. Wij hebben er nog betrekkelijk kort geleden, toen men schilders niet uit genodigd had bij de opening van een ten toonstelling waarin hun eigen werken voorkwamen, de aandacht op gevestigd en critiek op gegeven. Ik herhaal die vandaag en zal het bij voorkomende gelegenheid blijven doen zolang men geen afscheid heeft genomen van hetgeen ik in tegen stelling met de visie van een man als Lely een overgeërfde kortzichtigheid der ne- gehtiende eeuw noem. Want. vooral als hij bereikt wat hij nastreeft is er niemand, die ook maar in de verte zoveel van zijn hart en' zijn toewijding en zijn arbeidskracht aan zulk een gebeurtenis heeft moeten geven als de kunstenaar. Het is eigenlijk overbodig hieraan toe te voegen dat dit woord alleen voor rekening van deze schrijver komt en daarmee van deze krant: deze beeldhouwer zou het niet spreken en heeft het niet gedaan. En het geldt niet alleen hem: het geldt alle ware kunste naars, tot wie hij behoort. Ik wens hem geluk met zijn grote schepping. R. P. Mist en zware regenbuien verhinderden gisteren de activiteiten ter zee en in de lucht van vriend en vijand in de oefening „Morning Mist". Aan boord van het vlieg- dekschip „Karei Doorman" stonden Don derdagochtend vroeg de Avengers en Sea- fury's startklaar om te beginnen met de taak van het opsporen van vijandelijke on derzeeboten om de weg vrij te maken voor de convooien die over twee dagen uit En gelse en Franse havens zullen vertrekken. Maar het zicht was zo slecht dat de be manningen 's avonds uit hun vliegoveralls kropen zonder dat er een „kist" van de „Karei Doorman" had kunnen opstijgen. Een grote rol bij de beveiliging van de „Karei Doorman" speelt het escorte van de Nederlandse torpedoboot jagers „Evert- sen" en „Kortenaer" en drie Engelse tor pedoboot jagers, die het schip op zijn vaart op de Atlantische Oceaan omringen en geen moment van zijn zijde wijken. Deze vijf oorlogsbodems waren gisteren slechts nu en dan zichtbaar, maar de door hen ge vormde ring rondom de Doorman was dankzij de moderne beveiligingsmiddelen zo hecht, dat de „vijand" nog geen kans heeft gezien het vliegdekschip ernstig te belagen. WASHINGTON (Reuter) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, zal, naar men verwacht, Zondag en Maandag in Londen, aan de vooravond van de negen-mogendheden- conferentie over Duitslands herbewape ning, belangrijke besprekingen voeren met Sir Winston Churchill en zijn collega Eden. Functionarissen in Washington ach ten het onwaarschijnlijk dat Dulles ook met premier Mendès-France afzonderlijk zal confereren voor de conferentie Dins dag begint. De reeds koele verhouding tus sen Frankrijk en de Verenigde Staten zou na bestudering van het plan van Mendès- France voor herbewapening van West- Duitsland nog koeler geworden zijn, zo meent men. „Indien wij geen nauwe samenwerking met Duitsland tot stand brengen, zal dit land zijn eigen weg gaan, en wij weten allen, wat dit in het verleden heeft be tekend", aldus heeft Eden in een toespraak in het kiesdistrict Leamington Spa, in het graafschap Warwickshire gezegd. „Alle be trokken staten, met inbegrip van Frank rijk, zijn het er over eens,- dat Duitsland geen genoegen kan nemen met een min derwaardige positie. Voorts zijn allen, ook de Duitsers, het er mede eens dat de legers en militaire uitrustingen op het Europese vasteland onderworpen moeten zijn aan een of andere algemene vorm van toezicht Misdrijf in Haarlemse villawijk Omstreeks kwart voor zes vanmorgen werd de Haarlemse politie gealarmeerd door een dame, die met zwakke stem hulp verzocht in de villa Anna van Burenlaan 71 in het Zuiderhoutpark, waar volgens haar zeggen een dubbele moord zou zijn gepleegd. Toen de politie in de villa was binnen gekomen, trof zij daar in de achterkamer de 44-jarige bewoonster van het huis aan, die met twee pistoolschoten in de borst bij het telefoontoestel op de grond lag. De vrouw was nog bij kennis, doch niet in staat een verklaring af te leggen. Zij werd onmiddellijk naar de Mariastichting ge bracht, waar operatief zal worden inge grepen. Een kogel is vermoedelijk in een nier gedrongen. Haar toestand is zorgwek kend. In de voorkamer trof de politie het stof felijk overschot van een 63-jarige man aan, die sinds Mei van dit jaar in hetzelfde huis woonde. Het lijk lag in een plas bloed. In de rechterhand bevond zich een pistool, het voorhoofd was door een kogel door boord. De vrouw is de weduwe van een in de oorlog door de Duitsers gefusilleerde in genieur van de Nederlandse Spoorwegen. Daarna was zij hertrouwd, doch inmiddels weer gescheiden. Wat er in de afgelopen nacht is gebeurd, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Buren hebben verklaard, dat zij omstreeks half vier gebons op de muur en geroep hebben menen te horen, doch te zwak om alarmerend te zijn. De bedden blijken bij onderzoek niet te zijn beslapen. De man en de vrouw waren alleen in huis, twee dochters uit het eerste huwelijk van de vrouw wonen elders. en beperking. Ook bestaat er geen me ningsverschil over, dat de Noord-Atlanti sche Verdrags Organisatie en de organisa tie van het verdrag van Brussel politieke instrumenten zijn, die kunnen worden ge bruikt ter bevordering van de twee hier- voorgenoemde beginselen". In Londense diplomatieke kringen is men van mening dat uit Edens toespraak valt op te maken, dat hij van Mendès- France de stellige verzekering heeft ge kregen, dat diens regering geen bezwaar zal maken tegen een toetreden van West- Duitsland tot de N.A.V.O. Zelf De Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, heeft op een persconferentie in Washington verklaard, dat de Europese landen zelf het vraagstuk der Duitse her bewapening en dat van het opnemen van Duitsland in de Westelijke verdediging moeten oplossen. „De Europeanen moeten hun eigen landen besturen en behouden". Tenzij de Europeanen tot een realistische kijk komen, geloof ik niet, dat de Ver. Staten iets kunnen doen om Duitsland te behouden, zo voegde hij hieraan toe. BONN (A.N.P.) De West-Duitse so ciaal-democraten blijven volharden in hun pogingen om nog voor de Londense con ferentie hun gedachten over een herenigd Duitsland zonder militaire bondgenoot schappen te ontvouwen. De leider der so cialisten, Ollenhauer, heeft aangekondigd, dat hij niet zal voldoen aan de wens van de C.D.U. om de voorbereiding der Lon dense conferentie niet met politieke twist gesprekken te doorkruisen. Ollenhauer zal het socialistische standpunt op een pers conferentie uiteenzetten, nu hij daartoe in de Bondsdag geen gelegenheid krijgt. De socialisten achten een verklaring van Ade nauer op de valreep onvoldoende om de bondskanselier hun vrees kenbaar te maken, dat de Duitse eenheid op de con ferentie te kort zal worden gedaan. Zij verzetten zich tegen een speciale zitting der buitenlandse commissie van de Bonds dag op Maandag. De socialisten blijven aandringen op spoedig overleg met de ROME. (United Press). De toestand van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni, die twee dagen voor zijn zoon Piero gearresteerd werd op verden king van doodslag aftrad, is slecht. Dokto ren hebben verklaard, dat de 62-jarige ex- minister een znuwinstorting heeft. De ge zondheidstoestand van de bejaarde politi cus was reeds voordien vrij slecht. Zijn hart is niet sterk en hij lijdt aan een lever kwaal. Rechter Sepe, die het onderzoek in de zaak-Montesi leidt, heeft een anoniem schrijven ontvangen, waarin hij met de dood wordt bedreigd. Naar aanleiding hier van is de bewaking van de magistraat ver sterkt. De Italiaanse links-socialistische partij van Pietro Nenni heeft in de Senaat om parlementair onderzoek naar de zaak-Mon tesi verzocht. De fractie diende een motie in waarin de benoeming van een speciale parlementaire commissie werd voorgesteld welke een onderzoek zou moeten instellen naar „het schandaal van de eeuw". Twee senatoren, een Christen-democraat en een links-socialist, begonnen tegen elkaar te schreeuwen. Er klonken uitdrukkingen als „idioot" en „imbeciel". Vervolgens werden de beide mannen handgemeen Kort na het incident dienden de partijen van de rege ringscoalitie Christen-democraten, libe ralen en sociaal-democraten een motie in, die in feite de vertrouwenskwestie in houdt. Dr. E. N. van Kief fens is gekozen tot voor zitter van de negende Algemene Vergade ring van de UNO in New York, daarbij :yn belangrijkste te genstander PrinsWan met een groot ver schil in stemmen ach ter zich latend. Hij wordt hier gelukge wenst door generaal Jarlos P. Romulo, die i oofd was van de Philippijnse delegatie bij de UNO tijdens te vergaderingen te San Francisco in 1945 en te Londen in 1946. Generaal Romulo was ook voorzitter van de vierde zitting der UNO in New York In 1949. Sovjet-Unie tot herstel van Duitslands eenheid, doch Adenauer wenst dergelijke besprekingen niet voordat de aansluiting van de Bondsrepubliek bij het Westen vol trokken is. Nadat ongeveer 250 stakers bij de Velser tunnelbouw vanmorgen in Thalia hadden vergaderd hebben zij om 12 uur besloten onmiddellijk in een ploeg op te trekken naar de tunnelbouwwerken. Zij willen trachten de arbeiders die het werk hebben hervat, te bewegen opnieuw in staking te gaan. De politie heeft de stakers op weg naar de tunnelbouwwerken tegengehouden en verspreid. DIT NUMMER ZESTIEN BESTAAT PAGINA'S UIT Jean de Boisson: Dat slechts zo weinigen van kunst houden komt doordat zovelen geen flauw besef hebben van wat het leven is. Het door Mari Andriessen vervaardigde bronzen beeld van dr. ir. C. Lely is Donderdagmiddag aan het begin van de Afsluitdijk door Koningin Juliana onthuld. De foto toont een overzicht van de plechtigheid, welke op pagina 3 wordt beschreven Geen spoor van dieven of goud LONDEN (United Press) Scotland Yard heeft de politie in andere grote steden gealarmeerd ondanks het feit, dat zij een ware blokkade om Groot-Brittannië gelegd heeft om te verhinderen, dat het van de KLM geroofde goud naar het buitenland gesmokkeld wordt. Scotland Yard zoekt naar de grote man achter de schermen, die de technisch gesproken volmaakte roof in elkaar moet hebben gezet en die slechts bekend is als „mr. G.O.C.", de Engelse af korting voor „General Oficer Commanding" (bevelvoerend officier). De politie vermoedt dat degene die deze roof in elkaar heeft gezet, ook de hand heeft gehad in een grootscheepse poging om voor 250.000 pond goud te roven in 1948. Deze poging op London Airport mislukte. Na een hevig gevecht overmeesterde de politie acht rovers, die tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeeld werden. De bendeleider werd niet gevonden. Scotland Yard heeft de Interpol, de in ternationale politie-organisatie, welke haar hoofdzetel te Parijs heef te, gealarmeerd en telegrammen gestuurd naar politie-autoi"i- teiten in Europese landen, en de landen van het Midden - Verre Oosten. Britse politie- boten hielden jachten in het Kanaal aan voor onderzoek. Alle luchtvrachtverzendin gen werden uitgekamd en vliegende colon nes van Scotland Yard deden invallen in huizen van bekende helers. BONN (ANP) In de West-Duitse pers en in parlementaire kringen wordt de re gering-Adenauer de laatste weken ver weten, dat zij te weinig aandacht schenkt aan binnenlandse problemen. Zelfs het Keulse weekblad „Rheinischer Merkur", dat als het lijfblad van dr. Adenauer wordt beschouwd, heeft opgemerkt, dat de Chris telijke democratische unie sedert 6 Sep tember 1953 vrijwel niet heeft geregeerd en „sinds de onpopulaire kabinetsvorming op het gebied der binnenlandse politiek slechts ongelukken geboekt heeft". De voor de voornaamste regeringspartij ongunstige uitslagen der jongste landelijke verkiezingen hebben in de Christelijke fractie tot een gewetensonderzoek geleid. Daarbij zijn vele afgevaardigden tot de slotsom gekomen, dat de binnenlandse po litiek voor een belangrijk deel verwaar loosd is. Aan Adenauer wordt, ook in de rijen van zijn eigen partij, verweten, dat hij door een al te eenzijdige oriëntering op de buitenlandse vraagstukken deze ontwik keling in de hand heeft gewerkt. Opgemerkt wordt, dat van alle grote wetsvoorstellen, die vorig jaar na de ver kiezingen werden aangekondigd, nog geen enkel uit de regeringsladen is gekomen. Belangrijke vraagstukken, die sedert jaren aanhangig zijn, zoals de nieuwe ordening van het verkeer, de nieuwe belastingwet geving, de wetgeving op de kartels en be langrijke sociale wetten zijn volgens de critici dit jaar geen stap verder gekomen. De bezorgdheid daarover is op de jongste bijeenkomsten van de Christelijke fractie, die de meerderheid in de Bondsdag heeft, duidelijk gebleken. Zij heeft tot versterkte druk op de C.D.U.-ministers geleid om hun onderlinge onenigheid over een aantal be langrijke vraagstukken eindelijk bij te leg gen. BERLIJN (Reuter) De Sovjet-Russi sche Hoge Commissaris te Berlijn, Poesj- kin, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Conant schriftelijk medegedeeld dat in de laatste tijd in Oost-Duitsland „vierhonderd voor de Amerikaanse spionnage-centra in West-Berlijn en West-Duitsland werkende agenten" zijn gearresteerd. Hij deelde voorts mede dat in de laatste dagen nog een hon derdtal „Amerikaanse spionnen" in handen der autoriteiten van de Sovjetzöne is ge vallen. In de afgelopen twee maanden zijn 155 agenten gearresteerd of overgelopen. Hij verklaarde verder dat de agenten op dracht hadden Oost-Duitsers aan te vallen, inlichtingen over Oost-Duitsland en het Russische leger te verzamelen, het Oost- Duitse bestuur te ondermijnen en sabotage te plegen. De genoemde organisaties trach ten het wederzijds begrip tussen de Duit sers te vergiftigen en de vreedzame her eniging van Duitsland met misdadige mid delen te belemmeren. Verscheidene hebben bekend, dat een on derdeel van hun werk het toezicht houden op West-Duitse firma's die handel drijven met Oost-Duitsland was. De meeste agen ten waren voormalige leden van Hitiers spionnagediensten. Anderen waren politie ke en gewone misdadigers en vluchtelin gen, Anderen hebben meegedeeld, dat zij kinderen gebruiken voor het doorsnijden van telefoondraden, het gooien van zand in locomotieven en het beschadigen van seinpalen. De kinderen kregen 25 pfennig voor elk vlugschrift, dat zij verspreidden. Uit verhoren is gebleken, dat de Ameri kaanse autoriteiten alleen al in West-Ber lin 17 organisaties voor spionnage en on dermijnende bedrijvigheid geldelijk steunen. (Van een bijzondere medewerker) De politieke commissie uit de Raadge vende Vergadering van de Raad van Euro pa heeft een nieuwe resolutie over de Europese defensie ontworpen. Hierin wordt gezegd, dat het hoofddoel van de confe rentie te Londen, welker bijeenroeping wordt toegejuicht, moet zijn een nieuwe vorm te vinden, die volledige deelneming van Engeland aan een Europees orgaan mogelijk maakt. Dit orgaan zou kunnen berusten op wijziging en uitbreiding van het verdrag van Brussel (Westelijke Unie) en een intergrerend deel van de NAVO moeten zijn. Deelneming van Europese staten, niet te Londen vertegenwoordigd, zou mogelijk moeten zijn. Steeds zal moeten worden voldaan aan de volgende voorwaarden: versterking van de NAVO door langlopende overeenkom sten betreffende quantiteiten en weder kerige controle van de Europese strijd krachten, gelegerd op het vasteland; tech nische en administratieve integratie van die strijdkrachten in het bijzonder wat betreft de logistiek; controle op de wapen- fabricage, in het bijzonder in strategisch gevaarlijke gebieden; een Europees poli tiek orgaan (Direction politique) met de mocratische controle, ook voor Engeland aanvaardbaar. Tot slot zegt het ontwerp, dat de onder handelingen te Londen niet mogen uitslui ten, dat de onderhandelingen over de E. V.G., die op 22 Augustus te Brussel werden afgebroken, worden hervat. Vanmiddag zal de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa haar onder broken debat over defensie weer opnemen. Bovengenoemde ontwerpresolutie zal grondslag van het gesprek zijn. Dit ontwerp is opgesteld door de politieke commissie. Intussen zijn er al enige amendementen op ingediend. De conferentie van Negen te Londen, die Dinsdag begint, zal moeten komen tot her stel van de Westelijke Unie (verdrag van Brussel, waarbij Engeland, Frankrijk, Ne derland, België en Luxemburg partij zijn). Deze Westelijke Unie zal zich dus met defensie moeten gaan bezig houden, waar toe zij inwendig zal moeten worden her zien. Duitsland en Italië, en eventueel an deren, moeten kunnen toetreden. Dan zijn zowel West-Duitsland als Engeland in een Europees organisme opgenomen. Dat orga nisme zal een deel van de NAVO worden, aldus de strekking van de ontwerpresolutie, die belangrijke taken aan de NAVO toe kent. Dit alles zijn denkbeelden, die Men dès-France hier Maandag heeft verkon digd. Het mag een succes voor de Franse minister-president heten, dat de politieke commissie zijn denkbeeld om Duitsland via een herziene Westelijke Unie bij de Euro pese Westelijke defensie te betrekken, een stemmig (bij afwezigheid van de Duitse en Engelse socialisten!) heeft overgenomen. Men was verleden week in een geheel an dere richting blijven zoeken. Spaak uitte immers Zaterdag nog de gedachte, dat een soort E.V.G. met Engeland zou kunnen worden bereikt. Deze mogelijkheid is ech ter ook in de resolutie opgenomen voor het geval de conferentie van Londen niet zal slagen. Er zijn in de Raadgevende Vergadering intussen Europese federalisten, die uitslui tend de gedachte van Spaak in de resolutie willen zetten. Vier van hen hebben een amendement ingediend: het zijn de Franse socialisten Jacquet, Minjoz en Silvandre en de Belgische socialist Dehousst. Zij willen in de resolutie zetten dat de conferentie van Londen moet worden beschouwd als een voortzetting van de op 22 Augustus j.l. te Brussel afgebroken onderhandelin gen over de E.V.G. en dan zou men volgens hun amendement moeten aansturen op een lichaam van de Zes met deelneming van Engeland en eventuele andere landen. Een ander amendement, van de Belgi sche socialist Roldm, drukt het verlangen uit dat niets zal worden in de weg gelegd aan onderhandelingen met Rusland, zodra de omstandigheden het toelaten, over de hereniging van Duitsland. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 00 c 1 - i r 4-> g, 00 toestand Vü So S g J O co SE co 5-c Stockholm licht bew. NW 2 13 0 Oslo half bew. windstil 15 0 Kopenhagen half bew. ZZW 4 15 0,1 Amsterdam geheel bew. Z 8 16 0,1 Londen motregen Z 8 16 1 Luxemburg zwaar bew. ZZO 5 13 0 Parijs zwaar bew. ZZW 5 17 0 Bordeaux geheel bew. windstil 20 0 Grenoble half bew. windstil 18 0 Nice licht bew. NW 4 23 0 Genève nevel windstil 16 0 Zürich mist windstil 16 0 Locarno onbewolkt windstil 21 0 Berlijn nevel Z 2 15 2 Frankfort nevel NO 1 15 0 Münehen nevel ZZO 2 12 0 Wenen nevel windstil 16 0,1 Innsbruck mist windstil 13 2 Rome onbewolkt N 2 24 0 Ajaccio licht bew. NO 3 23 0 Mallorca half bew. NNW 2 0 Neerslag laatste 24 uur WixcocoDnrrmrmmroTrfVYmYm rxYYyrrrxxxxx DJAKARTA (P.I. Aneta) Mevrouw HartiniSoekarno is uit Salatiga, waar zij woonachtig was, naar Bogor vertrokken. Daar wordt, volgens haar eigen verklaring, een woning voor haar in gereedheid ge bracht. Intussen hebben de vrouwenver enigingen een verklaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat president Soekarno aan de delegatie van vrouwen, die hem onlangs heeft bezocht, heeft toe gezegd, dat alleen mevrouw Fatmawati Soekarno als echtgenote van de president zal worden voorgesteld. Mevrouw Fatma wati blijft derhalve Indonesië's „eerste dame". MINDER KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enige regen, maar later ook verspreide opklaringen. Ma tige, tijdelijk krachtige Zuid-Weste lijke wind. Vannacht minder koud, morgen overdag dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. 25 September Zon op 6-29 uur. onder 18.34 uur. Maan op 4.49 uur. onder 17.33 uur. Maanstanden 27 Sept. 1.50 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 September Hoog water: 1.55 en 14.21 uur. Laag water: 9.54 en 22.12 uur. Zaterdag 25 September Hoog water: 2.39 en 15.00 uur. Laag waterr 10.40 en 22.54 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1