n ENBBGOL Renault Fregate ABR. MEYER Wereldnieuws Parijs hoopt dat Londen het verlossende woord spreekt SPECIAL Adenauer laat de Bondsdag in het onzekere over Londen PANDA EN DE MEESTER-BUIKSPREKER L Diplomatiek overleg over Duitsland in een beslissende ase gekomen De radio geeft Zaterdag m 80 °/i Minder molorslijtage 10% Benzinebesparing VIS@©-STATIC MOTOR OIL Socialisten vrezen voldongen feiten en Gerstenmaier is niet hoopvol 'iiiu! TccU ió het zo r 2 Met of zonder een dosis bovennationaal gezag Verzending van zeepost visco-§Tgnc| Motor ofl» U wordt zeker niet dommer Garage Den Hout Grote brand op Aruba Kort nieuws Londen buigt zich over zijn Romeins verleden De nieuwe helicopters voor het leger DUFFEL MONTY COATS Bestseller VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 Van onze correspondent in Parijs) Pierre Mendès-France heeft, wat de hoofdzaak van zijn plan ter vervanging van de verworpen Europese Verdedigings Gemeenschap betreft, zijn kaarten in Straatsburg op tafel gelegd. Onderdelen, vooral van 'technische aard, maar waarvan men het belang daarom toch niet onderschatten mag, heeft hij geheim gehouden en die zullen de negen ministers in Londen bekijken. In Parijs is men over het algemeen van oordeel dat de reacties op het nieuwe Franse plan zeker niet zijn tegengevallen. Gerekend naar de graad van geestdrift Staan Washington en Den Haag misschien onderaan, maar toch is men het ook daar met de andere hoofdsteden eens dat het Franse ontwerp een deugdelijke grond slag voor onderhandelingen kan bieden. Zo heeft de Franse premier het ook bedoeld. Het plan blijft vatbaar voor herzieningen en in zeker opzicht kan men het zelfs als een zeer vrije variatie op het project van minister Eden beschouwen. Het aanzienlijke verschil schuilt enerzijds in de invoering: van een zekere dosis boven-nationaal gezag:, dat in het Britse plan afwezig was. En anderzijds in een nogal radicale wijziging van de voor zieningen die Eden voor het herstel van de Duitse souvereiniteit en herbewapening had getroffen. Terwijl Eden met de her bewapening wilde beginnen in het kader van de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie, stelt Mendès-France een plan voor in drie termijnen, waarvan de herbewapening de bekroning zou vormen. De overeenkomst is dat in beide voorstellen het pact van Brussel als grondslag voor een politieke, militaire en economische Europese eenwor ding zal dienen. Overigens zijn nog andere plannen in voorbereiding. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft de mo gelijkheid geopperd van een hervatting der besprekingen in Brussel op de grondslag van de verworpen protocollen van het be graven E.V.G.-verdrag. De Franse MRP'er Teitgen heeft zelfs al voorgesteld het oor spronkelijk verdrag voor het Europese leger in zijn geheel opnieuw op tafel te brengen in de Franse Nationale Vergade ring. De regering-Mendès-France zou dan eerst het veld moeten ruimen, maar dat is een voorwaarde, die de mannen van het oude Franse régime allerminst als een be zwaar beschouwen Helemaal doorzichtig kan men de inter nationale situatie met betrekking tot het Europese leger en de Duitse herbewape ning niet noemen, maar dat neemt niet weg dat de hoofdlijnen van de ontwikke ling in de naaste toekomst zich vrij dui delijk beginnen af te tekenen. In termijnen Mendès-France wil ook hier de methode volgen die hij ten aanzien van het pro bleem Indochina met zoveel succes heeft toegepast. Hij stelt eerst een probleem in zijn nationale en internationale samen hang, bepaalt er dan de urgentie van, om ADVERTENTIE Het is ons een groot genoegen U in kennis te stellen van de van onze zaak op Zaterdag 25 September a.s. te 10 uur. Wij nodigen U beleefd tot een bezoek uit. MODEHUIS HILVERSUM I, 402 ff. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.45 Even op krikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Pla ten. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 lijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgelspel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Twentse uit zending. 14.50 Dansmuziek. 15.15 Voordracht en muziek. 16.15 Kamerorkest. 17,00 Actua liteiten. 17.30 Metropole-orkest. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.25 Hammond orgel 18.45 Atlantisch allerlei. 19.00 Artistie ke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.30 Dans muziek. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Schat gravers aan de Amstel, hoorspel. 22.55 Schaakolympiade. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platnn. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorconcert. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Vocaal dubbelkwartet 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking, 14.10 Platen. 14.20 Idem 14.40 Platen. 15.05 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Mannenkoor en solist. 16.00 Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 7 00 Fan fare-orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Platen 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Gebed. 19.45 Symphonette-orkest, koor en solist. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Actualiteiten 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22 30 Platen. 22.45 Ziedaar uw Moeder, klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Platen. 15.00, 15.26 en 15.30 Platen. 15.45 Accordeonspel. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonspel. 16.30 Platen. 16.45 En gelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Orgelconcert. 18.15 Orkest-concert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 1945 Omroep-Omme- ganck. 21.15 xaten. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dans muziek. 23.32—24.00 Zigeunermuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (®p 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.>. ADVERTENTIE tenslotte de oplossing in een aantal ter mijnen in te delen. Zo weten dan alle deel genoten waaraan ze toe zijn, terwijl praten in de ruimte zoveel mogelijk vermeden kan worden. Het programma, dat hij nu heeft opge steld, voorziet in vier dagen ministerieel beraad te Londen, waarna deskundigen een maand tijd krijgen om een beginsel- accoord nader uit te werken. Daarna zou den de ministers opnieuw bijeen moeten komen om de resultaten te onderzoeken. Tenslotte zouden nog dit jaar alle parle menten de overeenkomsten kunnen be krachtigen, waarbij Frankrijk ditmaal het voorbeeld zou moeten geven. Het plan zélf voorziet eveneens in ver schillende étappes voor Duits lands herstel als gelijkgerechtigde mogendheid. Duits land zou eerst een soort politieke leertijd moeten doorlopen, alvorens in de NAVO te worden opgenomen. In die tijd zouden tevens de verschillende contróle.-lichamen worden ingesteld, waaraan ook de andere deelgenoten zich moeten onderwerpen. Dat zou ook de aanloopperiode worden voor de wapengemeenschap, waarin het Franse plan voorziet. Een van de kernpunten is de vraag of Groot-Brittannië bereid zal zijn aan die wapenpool, onder bovennationaal gezag, deel te nemen. Mendès-France heeft er op gewezen, dat hij een zekere dosis boven- nationaliteit noodzakelijk acht. Met die bekentenis had hij de bijbedoeling een deel van de vroegere E.V.G.-aanhangers op zijn hand te krijgen. Uit een verklaring van de Franse socialistische partij-secretaris Guy Mollet is gebleken, dat de premier uit die hoek vermoedelijk op een zekere steun mag rekenen. Bij de MRP van Bidault lig gen zijn kansen minder gunstig. Toch is het niet uitgesloten, dat Mendès-France voor zijn nieuwe plan in de Nationale Ver gadering een meerderheid zal vinden. Het lot van Europa hangt van de Britse houding af. Zal Londen eindelijk over het bezwaar zich iets nauwer aan continentaal Europa te verbinden, heenstappen? Daar ligt het kernpunt van de diplomatieke be sprekingen, die in Londen een beslissende fase tegemoet gaan. Zelfs Washington en Bonn hebben moeten erkennen, dat Men dès-France geen voorwaarden heeft ge steld, waèraan een nadelig karakter voor Duitsland kan worden toegekend. In dat geval zou geen van beiden de uitnodiging voor Londen hebben aanvaard. De controle op de bewapening zal voor alle deelnemen de landen gelden. Engelse sleutel Londen heeft zich, zo goed als Washing ton, steeds op het standpunt gebeld, dat West-Duitsland reeds nu als gelijkberech tigde natie moest worden behandeld. Maar. zo heeft Le Monde niet geheel ten onrechte gevraagd, is het dan geen discrimi natie van Frankrijk offers en risico's te eisen, waarvoor Groot-Brittannië zelf paste? Waarschijnlijk zal de Franse pre mier, zo nodig, vooral op dit aambeeld hameren. Frankrijk heeft een redeliik en opbouwend voorstel gedaan voor de Duitse herbewapening, dat de gevaren voor Euro pa zo veel mogelijk kan beperken. Londen heeft voor de zoveelste maal de sleutel in handen, waardoor dit voorstel in daden kan worden omgezet. Met de volgende sehetren kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: s.s. „Auto- medon", 29 Sent.; naar Nieuw Guinea: s.s. „Tomini", 30 Sept.; naar de Ned. Antillen: m.s. „Oranjeestad'", 28 Sept.: naar Surina me: m.s. „Stentor", 6 Oct.: naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnarvon Castle", 25 Sept.; naar Cana da: m.s. „Sibajak", 25 Sept., s.s. „Rijndam", 29 Sept. en s.s. „American Counselor", 30 Sept.; naar Zuid-Amerika: s.s. „Presidente Perón" 25 Sept.; naar Australië via Enge land, 2 Oct.; naar Nieuw Zeeland via Enge land 25 Sept. - *1 VISCO STATIC I De V'ieo Si»Uteha eigenachapecn ven BP Special Ene'ool ga-ande-en een pclecta imering oncfe» elle temperaiuuriomtlaadigheden. Noen ie dik. nood le dun. Een volmaakte jmerinj bl de koudste stad. towel als bil de hoogste we'ktemperatuw. Volmaakte BP Special Ene'gol tmeting betekent, eet VE R MINDE RING VAN MOrORSUJJAGE LAGER BENZINE VERBRUIK BETERE PRESTATIES Door uitgebreide laboratoriumproeven en road-tests Is bewezen, dat BP Spe cial Energol Motoroll met BP Super+08 In de benzinetank gedurende stadsrltten met veel stoppen en starten een ben zinebesparing van 18% oplevert en een gemiddelde besparing van 10%, terwijl radio-actieve proeven eveneens bewe zen, dat de motorslijtage over de gehele gebruikstijd van de wagen met 80% wordt verminderd. De Vlsco Statische eigenschappen van BP Special Energol garanderen een vol maakte smering onder alle temperatuurs- omstandlgheden, bij de koudste start en de hoogste werktemperatuur. Daardoor houdt BP Special Energol een nieuwe motor nieuw en spaart de kosten van revisie uit BENZINE PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. AMSTERDAM OU Co.-Ltd. BONN (Reuter-ANP) Hermann Ehlers, de voorzitter van de West-Duitse bondsdag, heeft een verzoek van de socia listische oppositie, een debat te houden over de buitenlandse politiek vóór de negen-mogendhedenconferentie te Londen, van de hand gewezen. De socialistische afgevaardigde Wehner noemde zulk een debat nodig omdat in de huidige omstandigheden een kans bestond voor een nieuwe richting der Duitse poli tiek, die een samengaan van regeringen oppositie mogelijk zou maken. Wanneer men wachtte totdat opnieuw voldongen feiten waren gesteld, zou deze kans vol gens hem kunnen worden verspeeld. Weh ner kon niet inzien waarom dr. Adenauer het nodig vond een debat in de Bondsdag vóór de Londense conferentie te vermij den. daar de bondskanselier er nog twee weken geleden op gestaan had, dat zulk een debat zou geschieden vóór hij naar Londen zou gaan. Hij vroeg zich af waar om Duitse politici in deze omstandigheden wel in Straatsburg, doch niet in hun eigen parlement hun gedachten konden ontvou wen. Het was juist voor een belangrijke conferentie als die in Londen meer dan ooit nodig, zo zeide hij, „de nationaal-poli- tieke en Europese noodzaak van een herstel der Duitse eenheid in het licht te stellen." ADVERTENTIE als U eens kennis maakt met de 6 pers. sedan. Zuinig: (1 op 10) en zó solide, dat de fabriek 12 maanden volledige garantie geeft, inclusief arbeidsloon en onge acht in binnen- of buitenland en het afgelegde aantal kilometers. Zaken sedan Luxe sedan ƒ7850.- 8950.- Wagenweg 166168 Haarlem - Telefoon 12138 Terwijl Adenauer in Dusseldorp voor de C.D.U.-fractie van de landdag van Noord- Rijnland-Westf alen een zeker optimisme over de kansen der Londense conferentie toonde, heeft zijn partijgenoot de voorzit ter der buitenlandse commissie van de Bondsdag, dr. Eugen Gerstenmaier, zich uiterst pessimistisch uitgelaten. Gersten maier verklaarde voor Duitse journalisten in Straatsburg, dat hij op het ogenblik geen mogelijkheid voor overeenstemming kon zien. Hij deelde mede, dat de buitenlandse commissie van de Bondsdag voor Maandag naar Bonn geroepen is om nog voor het vertrek der Duitse delegatie naar Londen een verklaring van dr. Adenauer aan te horen. Gerstenmaier baseerde zijn sombere opvatting op de verwachting, dat Frankrijk ondanks de algemene toezeggingen van Mendès-France zou trachten een regeling te doen treffen, die voor Duitsland nadelig zou zijn. Bovendien had hij de indruk, dat de Britten weinig neiging tot een compro mis vertoonden. In officiële kringen in Bonn meent men daarentegen, dat de opvattingen der bondsregering in vérgaande mate die van de Britse regering dekken. Men twijfelt er kennelijk niet aan, dat niet alleen Dulles, maar ook Eden de Duitse eis zal onder steunen, dat Duitsland ook tot de NAVO moet kunnen toetreden, wanneer het be schikkingsrecht over de Duitse troepen bij deze organisatie zal komen te liggen. De Franse opzet zulk een toetreding tenmin ste te verschuiven wordt in Bonn als een van de grootste belemmeringen gezien, doch officiële woordvoerders sluiten een compromis niet uit. Woensdagnacht heeft er te San Nicolas op Aruba een grote brand gewoed welke een viertal houten huizen in vlammen deed opgaan en een aantal andere huizen beschadigde. De schade wordt geraamd op 500.000 Curagaose guldens. Bij graafwerkzaamheden in zijn tuin stootte de landbouwer W. van de Langem- heen in de buurtschap Gerven te Putten op iets hards. Het bleek een stenen kruikje te zijn, gevuld met zand. Onderin zaten twintig gouden muntstukken. Op de Nieuwe Maas te Rotterdam is een roeiboot met twee inzittenden overvaren door een motorboot. Beide personen geraak ten te water. Een hunner, een 39-jarige havenarbeider kon worden gered. De tweede, de 38-jarige visser C. Kouters, is verdronken. LONDEN (Reuter) De overblijfselen van een Romeinse tempel die bij graaf werk te Londen in de buurt van de St. Paul aan het licht zijn gekomen, trekken grote belangstelling van het publiek. In de komende veertien dagen, tijdens welke de werkzaamheden op verzoek van oud heidkundigen blijven opgeschort, zal er elke avond tussen half zes en half zeven gelegenheid tot bezichtiging worden ge geven. Er is een touwafzetting aangebracht en reeds meer dan tienduizend mensen hebben de blootgelegde fundamenten van de tempel bezichtigd. Met honderd tegelijk worden zij toegelaten. Politie en oudheid kundigen hadden moeite belangstellenden, die al uren lang op toelating gewacht had den. 'maar niet meer aan de beurt kwamen, te kalmeren. Op de betrokken plek zal een kantoor gebouw verrijzen. Instandhouding van de aangetroffen overblijfselen acht men niet doenlijk en te kostbaar. Een grote moei lijkheid is de lage ligging der resten, wat tot al te ingrijpende wijzigingen van de bouwplannen zou noodzaken. De 1200 vier kante voet grondoppervlakte, welke de tempelresten beslaan, hebben in dit deel van Londen een waarde van ongeveer drie millioen gulden. Overbrenging der resten naar elders oordeelt men uit wetenschap pelijk oogpunt zinloos. De oudheidkundi gen willen zich er toe beperken, een nauw keurige situatieschets te maken en inte ressante voorwerpen in veiligheid te bren gen. Het ANP bericht van gisteren over de aanschaffing van tien helicopters voor het Nederlandse leger, behoeft in zoverre aan vulling, dat de Marine-luchtvaartdienst reeds over meer dan één helicopter be schikt. In de eerste plaats is er de Sikorsky S. 51, een toestel voor vier personen, dat indertijd van de Stichting Hefschroefvlieg- t.uigen is gekocht. Het is voor allerlei doeleinden gebruikt: bespuiting van ge wassen, experimenten en reddings- en ber gingswerk tijdens de watersnood. Verder beschikt de MLD nog over een aantal heli copters S 55, die tien personen kunnen vervoeren. Zij werden dit najaar verkre gen via het wederzijds hulpprogramma. Twee of meer zijn daarvan gestationneerd op het vliegkampschip „Karei Doorman". 7. Eric Echo voerde Panda met zich mee naar de zijkant van het toneel en wachtte daar zijn beurt af om op te treden. Lang hoefde hij hier niet op te wachten, want de jongleur, die bezig was een voorstelling le geven, vluchtte een ogenblikje later het toneel af onder een regen van fruit dat hem naar het hoofd werd geslingerd. „Het publiek is zacht geluimd vandaag", hijgde hij in het voorbijgaan, „het gooit alleen met zacht fruit". „Mooi, dan is het nu onze beurt", zei de buikspreker. En Panda stevig bij de arm nemend, trok hij hem met zich mee het toneel op. „Laat me los!", riep Panda met een stem, die door de zaal schalde, „ik heb je toch ge zegd, dat ik niet voor pop wil spelen?!" „Zeker, Panda", antwoordde Eric Echo luid, „en dat hoeft ook niet. Het geachte publiek kan duidelijk zien, dat je echt bent. Wind je dus nu maar niet verder op. Het publiek, dat reeds klaar zat om op nieuw een fruit-bombardement te openen, liet bij deze zonderlinge opkomst de sap pige projectielen zakken. „Een buikspre ker met een opwind-pop", mompelde men, „dat kan misschien wel leuk worden". Aardig. De Argentijnse senaat heeft een wetsontwerp goedgekeurd, hetgeen be paalt, dat tijdens de oorlog geconfis- ceerde eigendommen van Rijks-Duitsers welke een bepaald bedrag niet over schrijden, zullen worden teruggegeven. Verschijnselen. Op verschillende plaatsen in Frankrijk zijn de laatste dagen weer vliegende voorwerpen waargenomen. Iemand in Lotharingen verklaarde een „vliegende autobus" te hebben zien landen en weer opstijgen. Elders heeft men „vliegende schotels" of „vliegende sigaren" waargenomen. Een parlements lid heeft de staatssecretaris voor lucht vaartzaken schriftelijk gevraagd of de verschijnselen in de lucht onderzocht worden opdat het publiek kan worden meegedeeld, wat er aan de hand is. Bedwongen. Bij het bedwingen van de op stand in de gevangenis van Jefferson City, in de Verenigde Staten, zijn vier gevangenen om het leven gekomen en dertig gewond. Voorts werden drie be wakers gewond. Acht gevangenisgebou wen werden vernield of ernstig bescha digd. De orde is hersteld. Overstuur. De BBC heeft een onderzoek ingesteld naar wat er aan de hand is ge weest bij het nieuws van negen uur dat Woensdagavond op verre van de gebrui kelijke vlekkeloze wijze de wereld ir. werd gezonden. 'Luisteraars hadden hun beklag gedaan dat de nieuwslezer (Wal lace Greenslade) zijn woorden onduide lijk had uitgesproken, 't weerbericht had verhaspeld en zijn tekst met horten en stoten had voorgelezen. Greenslade heeft gezegd, „zoiets kan een mens wel eens overkomen." Hij zei dat hij zijn evenwicht niet had kunnen hervinden nadat hij in het begin van het nieuws bulletin in plaats van te spreken over „een expansie-programma van vijf jaar van Vauxhall Motors" had gezegd „een explosie-programma van vijf jaar." Winst. De British Overseas Airways (BOAC) welke eigendom van de Engel se staat is, heeft verleden jaar de groot ste winst van haar bestaansperiode ge maakt (ruim 20 millioen gulden tegen ruim 1 millioen in 1952). De winst in 1953 werd gemaakt, ondanks het feit, dat door het startverbod voor Comet- straalvliegtuigen een verlies werd ver oorzaakt. Hoewel de maatschappij voor het boekjaar 1954/55, doordat de Cornet- toestellen nog steeds niet vliegen, 21 percent van haar voorgenomen capaci teit moet missen, maakt zij nog steeds winst. Ontslagen. De Amerikaanse luitenant kolonel Harry Fleming is door een krijgsraad te Fort Sheridan veroordeeld tot ontslag uit het leger zonder recht op pensioen. Hij was schuldig bevonden aan samenwerking met de vijand ge durende de Koreaanse campagne, toen hij als krijgsgevangene medegevangenen had aangeraden een pamflet te onder tekenen, waarin de geallieerde troepen tot het neerleggen der wapens werden aangespoord. Omhoog. Op de landbouwtentoonstelling te Luzern in Zwitserland, welke reeds 300.000 bezoekers trok, is de Nederland se ballon „Henry Dunant" opgestegen. Een van de passagiers van mevrouw Nini Boesman was tijdens de vaart zo verlangend hoog te stijgen, dat hij zijn beide schoenen uittrok en deze, voordat de pilote 't kon verhinderen, over boord wierp. Ook zijn jas en vest gooide hij omlaag. Reeds stond de overmoedige Zwitser met een mes gereed om ook de mand af te snijden, maar met behulp van de overige passagiers kon mevrouw Boesman hem buiten gevecht stellen. Radio-activiteit. Een kleine hoeveelheid radio-actieve deeltjes van de onlangs in de Sovjet-Unie teweeggebrachte atoom ontploffing is te Vancouver geconsta teerd. Dit was gebleken bij onderzoek van regenwater. De radio-activiteit was niet zo sterk, dat zij gevaar opleverde. Er wordt reeds dagenlang lucht aange voerd van Noord-Siberië via de Golf van Alaska naar Vancouver. Oudste. In de provincie Smaaland is Zwe- dens oudste inwoner, de 106-jarige An ders Jonason, overleden. Hij leefde tij dens de regering van vijf koningen. Radio-Noordpool. De Sovjet-Unie heeft een radiopost bij de Noordpool geves tigd, aldus meldt radio-Moskou. Reeds enige tijd bevindt zich een Russische wetenschappelijke expeditie in het Noordpoolgebied. ADVERTENTIE BARTÈLJ0 RISSTR. HAARLEM - TEL.'13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 HOEWEL WE voor het woord bestseller nog geen gelijkwaardig Nederlands woord kennen, weten we toch allen wel ten naaste bij wat hieronder moet worden verstaan. Althans we denken dat te weten. Een bestseller is een boek waarvan in korte tijd een groot aantal exemplaren is ver kocht, en dé bestseller van de maand is het boek dat het meest gevraagd werd. De redelijkheid fluistert ons in dat dit tenminste de achter grond van de term „bestseller" moet zijn. De vraag is echter of deze uitleg wel met de werkelijk heid overeenstemt. De bestsel lers worden in Amerika n.l. aangewezen aan de hand van lijsten die van een groot aantal boekwin kels uit verschillende delen van het land worden ontvangen, zodat de erepalm wordt weggedragen door het boek dat bij het grootste aantal boekwinkels aan de top van de lijst prijkt. Wellicht zult u hierin niets bijzonders vinden, doch wellicht ver andert deze opvatting, wanneer u zich realiseert, dat op deze manier de kleinste boekhandel eenzelfde gewicht in de schaal werpt als de grootste. Er wordt geen reke ning gehouden met het totale aantal exem plaren dat vandit boek werd verkocht, maar alleen met de plaats die dit boek op de ranglijst van steekproefsgewijs uitge zochte boekwinkels inneemt. Laten we eens veronderstellen dat 1000 lijsten worden ingezonden, waarbij zich het absurde geval zou voordoen dat 900 kleine boekhandelaren verklaren een be- paalde wild-west geschiedenis het meest te hebben verkocht, terwijl 100 grote boek winkels een bepaalde roman bovenaan hebben geplaatst. Dan wordt het wilde cowboy verhaal tot bestseller uitgeroepen, hoewel de totale verkoop daarvan mis schien 9000 exemplaren heeft bedragen, zijnde 1/10 deel van de verkoop van de roman! Zoals gezegd, bovenstaan de cijfers zijn meer welspre kend dan waarheidsgetrouw maar in ieder geval kunt u hieruit zien dat de rap porten aangaande bestsellers een steekproef geven aangaan de de verkoop van het boek of de smaak van het lezende publiek. Wanneer we van de veronderstel ling mogen uitgaan dat de boekwinkels, die dergelijke lijsten inzenden, represen tatief geacht kunnen worden voor bepaal de streken en gebieden, dan kan alleen d> totale verkoop van het boek, of het gewo gen gemiddelde, inlichtingen geven aan gaande de vraag van het publiek. De thans gebezigde methode laat ons daarover vol slagen in het onzekere, ondanks de kracht dadige pogingen ons van het tegendeel te overtuigen. Over tegendeel gesproken, weet u dat een pauw die zijn staart opzet, zijn staart integendeel niet opzet? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2