Koningin onthulde standbeeld van ir. Lely bij de Afsluitdijk Uitgaan in Haarlem Bedwinger der Zuiderzee" geëerd Agenda voor Haarlem r Vijftig jaar geleden Vorstin en Minister-president arriveerden per helicopter Ondergrondse benzinetank op NAVO-basis ontploft KW. 144 vanavond in IJmuiden Dertig doden, 34 gewonden te Bitburg Henk Badings wint de Prix Italia Hoe is het ontstaan? BRYLCREEM Twee militaire auto's tegen oplegger 3 fa.JMSchsus Vermoedelijk contactinfectie Arts „de Hoop" gewond A Dit woord. GEMUTSf K! Wachtmeester gedood, 9 maréchaussées gewond Uit Haarlems Dagblad van 24 September 1904 VRIJDAG 2 4 SEPTEMBER 195-4 99 Aan de rand van het IJselmeer staat thans op een sokkel van 2/2 meter hoogte het vier meter hoge bronzen standbeeld van dr. ir. C. Lely, grondlegger der Zuiderzeewerken en „bedwinger der Zuiderzee". Om even over vier Donderdag middag trok Koningin Juliana het touw los van het doek, dat de figuur omhulde en dat op dat ogenblik onder applaus van de omstanders voor de wijde om- eving zichtbaar werd. Om kwart over drie was een militaire helicopter bij het egin van de afsluitdijk in Den Oever geland. Op deze wijze arriveerden de Koningin, minister-president dr. W. Drees en mevrouw Drees op minder dan vijftig meter afstand van het toen nog omhulde standbeeld, dat het Nederlandse volk op dc honderdste verjaardag van dr. ir. C. Lely uit dankbaarheid voor het werk van deze grote Nederlander heeft opgericht. Twee achter-kleinkinderen, van ir. Lely boden de Landsvrouwe en mevrouw Drees bloemen aan. Toegejuicht door de honderden belang stellenden, die zich aan weerszijden van rle toegangsweg tot de afsluitdijk bij het monument verzameld hadden, wandelde de Koningin met de voorzitter van het Ir. Lely-comité, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, en gevolgd door vele an dere autoriteiten naar een grote tent, die daar ter gelegenheid van de onthulling was geplaatst. In het gezelschap bevonden zich voorts de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, zijn collega's van de provincies Friesland, Drente en Gelderland, oud-minister jhr. dr. J. Loudon, die met ir. Lely zitting heeft gehad in het ministerie-Cort van der Lin den, de burgemeester van Wieringen, de lieer L. C. Kolff, en de vervaardiger van het standbeeld, de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen. In de tent waren reeds de ministers Beel, Zijlstra en Mansholt en vele leden van de Staten-Generaal en burgemeesters aanwezig. Hier sprak eerst de voorzitter van het Ir. Lely-comité, m r. dr. bar on d e V o s vap. Steenwijk. Hij zei onder meer, dat ir. Lely een zeer juist inzicht heeft ge had in de veranderingen op verkeersgebied, die bezig waren zich te voltrekken. Hij voorspelde de grote verandering, die de auto in het maatschappelijk leven, vooral in de ontwikkeling van het platteland zou brengen, en drong aan op de vaststelling van een rijkswegenplan, dat pas twintig jaar later werkelijkheid zou worden. Hij keerde zich met kracht tegen een voorstel tot schrapping van het subsidie aan de K.LM., omdat hij voor het luchtverkeer een grote toekomst zag. Naast zijn werkzaamheid op het gebied van de waterstaat heeft hij de oprichting van het staatsmijnbedrijf tot stand ge bracht. Hij is de minister geweest, die de grootste sociale wet, de Ongevallenwet, heeft weten tot stand te brengen en daar mede een begin heeft gemaakt met onze sociale wetgeving. Het was deze veelzijdig heid van Lely, die hem ook in aanmerking heeft doen komen voor de functie van gou verneur van Suriname. De eigenschap, die ir. Lely het meest te stade is gekomen, is zijn groot doorzet tingsvermogen. Eerst in dienst van de Zuiderzeevereniging, in welke functie hij het plan voor de droogmaking van de Zui derzee ontwierp, dat steeds de basis voor de latere plannen is gebleven, later als minister, is de tot standkoming van dat werk hem steeds voor ogen gebleven. Steeds is hij daaraan blijven werken. De indijking en droogmaking van de Zui derzee is zijn levenswerk geweest. Daarom meende het comité, dat het standbeeld van deze grote vaderlander moest verrijzen aan het begin van de afsluitdijk met het ge- Cornelis Lely, Amsterdammer, Ontwierp als ingenieur der Zuiderzeevereniging de afsluiting en drooglegging der Zuider zee. Het Nederlandse volk richt hem dit standbeeld op, Onthuld op zijn eeuw feest, 23 September 1954, door Koningin Juliana. Na de onthulling begaf de Koningin zich naar een gebouwtje, waarin een tentoon stelling over de Zuiderzeewerken was in gericht. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde bijna drie kwartier. Om acht minuten voor vijf verliet onze Landsvrouwe Wieringen op dezelfde wijze waarop zij was gearriveerd: per helicopter, tezamen met dr. Drees en zijn echtgenote. De machine maakte ten afscheid eerst nog op zeer geringe hoogte een ere-rondje om het monument. De onthulling is verricht; Koningin Juliana begeejt zich naar de expositie over de Zuiderzeewerken. ADVERTENTIE SCHOUS VOOR UW APARTE BABY- EN KLEUTERKLEDING Specialiteit bovenkleding: Eknit Beau Brummel Hazewind Hacoma onderkleding: l Absorba Petit Bateau Odde Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel.11266 (K2500) De Katwijkse logger KW 144 „Wilhel- mina 5", aan boord waarvan vier mannen verschijnselen van mogelijke contactinfec tie met paratyphus hebben getoond, is van morgen IJmuiden nog niet binnen gelopen. Het schip moet tegen een Zuider storm in- stomen en loopt thans slechts vier mijl. De logger heeft gevist op 54.50 0 N.B. en be gon gisteren om 12 uur aan de thuisstoom. Men verwacht de KW 144 vanavond in IJmuiden. Na onderzoek van de mannen zal men pas kunnen zeggen of de conclusie van de arts van het hospitaal-kerkschip juist is geweest en of de vangst vermaald dient te worden tot vismeel. Het is dus nog geenszins zeker of men hier te maken heeft met paratyphus, maar de verschijnselen wijzen er wel op. De airts van het hospitaal-kerkschip ,,De Hoop" is gisteravond tussen 8 en 9 uur opnieuw op een logger geweest, ditmaal een Scheveninger, waarop vier beman ningsleden klachten hadden, die wezen op contactinfectie. Drie patiënten waren al weer wat aan de beterende hand, maar de vierde maakte nog een zeer ziekelijke in druk. De logger was tien dagen geleden uit een Nederlandse haven vertrokken. De arts overwoog de schipper te adviseren IJmuiden of Scheveningen op te zoeken, maar in overleg met de Inspectie voor de Volksgezondheid te Den Haag zou hij eerst nog eens opnieuw een onderzoek instellen om aan de weet te komen of één van de geheel uit Scheveningers bestaande be manning paling had gekocht of in contact was geweest met mensen uit Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout of Valken burg. Indien dit het geval was, zou de logger naar huis komen. De arts van „De Hoop" wordt in de uit oefening van zijn op het ogenblik wel zeer drukke praktijk gehinderd door een bles sure aan de voet. Hij kan het hospitaal kerkschip moeilijk verlaten. Nader vernemen wij dat de dokter is klem geraakt tussen de sloep en „De Hoop" Zijn voet is boven de tenen gebroken. „De Hoop" stoomt op naar een Eneelse haven om de dokter aan land te zetten. „Ik moet wel" „Het mag niet anders, het kan niet an ders en ik moet wel", waren de woorden van de schipper van de KW 144, de „Wil- helmina 5", die gistermorgen op dringend advies van de Inspectie voor de Volksge zondheid aan de thuisstoom begon. Vol gens de schipper is het vc'k aan boord gezond. „Niemand is werkelijk ziek," zei hij tot zijn reder. De vier leden van de bemanning de met. een maagaandoening naar Den Helder met het visser ij inspectie vaartuig „Wolf" overgebrachte man uit gezonderd hadden wel last gehad van misselijkheid, buikpijn en d'iarrhee, maar zij schreven dit allen toe aan zeeziekte of verkoudheid. Twee van hen waren voor 'hét eerst op zee: de afhouwer en de reep schieter. De logger heeft 204 kantjes aan boord. VRIJDAG 24 SEPTEMBER Gebouw St. Bavo: Bijeenkomst „demonstra tie-comité 1954", 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, 8 uur. Roxy: „De avonturen van O' Flynn", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva.: ..De blauwe Gardenia", 13 jaar, 8.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rhapsody in blue", alle leeft., 6.45 en 9.30 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonder dokter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Wilhelminastraat 22: Vereniging van Spir. „Het Licht", 8.15 uur. ZATERDAG 25 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Assepoester in Wall- street", Rotterdams Toneel, 8 uur. Roxy: „De avonturen van O' Flynn", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „De vrouw die gelyncht moest worden", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Op naar Broadway", alle leeft., 2.30 uur. ..De blauwe Gardenia", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Manon van de bronnen", 14 jaar, 2 en 8 uur. Frans Hals: „De Gestapo mist een man", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Rhapsody in blue", alle leeft., 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. Luxor: „De terugkeer van de tweelingbroeders", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De wonderdokter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zicht naar het nieuwe land, waarvan het ontstaan aan hem is te danken, aldus mr. De Vos van Steenwijk. Rede dr. Drees Vervolgens hield minister-president dr. Drees een uitvoerige rede, waarin hij ir. Lely schetste als ingenieur, als technicus van grote bekwaamheid en activiteit, prac- tische zin en brede visie, en als staatsman van een duidelijk uitgesproken politieke overtuiging, behorend tot de leidende fi guren van een partij, maar allereerst uitne mend bestuurder van land, gemeenten en overzees rijksdeel. „In een staatsman kunnen overheersend zijn de eigenschappen van de strijder, van de volksleider, die geestdrift weet te wek ken voor beginselen en idealen, nieuwe in zichten weet te formuleren en het geeste lijk leven van zijn volk diep beïnvloedt. Staatsman kan ook wezen wie het ver staat op een belangrijk terrein in practi- sche arbeid zijn volk te dienen in het heden en tevens een ruime ontplooiing van de volkskracht te bevorderen voor de toekomst. Zulk een staatsman is Lely ge weest", zei dr. Drees. Hij behoorde tot de liberalen, die en de ontwikkeling van beperkt naar algemeen kiesrecht èn de onderwijspacificatie niet enkel aanvaardden, maar bevorderden. Hij maakte deel uit van een kabinet, dat bei de doeleinden verwezenlijkte. Hij zou aan spraak hebben gehad op de erkentelijk heid van ons volk ook wanneer hij niet de grote figuur van de drooglegging der Zui derzee was geweest. Het is echter bovenal dit werk dat zijn naam heeft doen voort leven. „De Zuiderzeewerken zijn een hoogte punt in de strijd tegen het water, voor de beveiliging van ons land en voor de aan winst van nieuwe grond, de strijd, die een wezenlijk kenmerk is voor het leven van ons volk. Wij staan na de watersnoodramp van 1953, die ons in die strijd een neder laag toebracht, voor de taak op de neder laag een overwinning te doen volgen, die aan het Zuid-Westelijk deel van ons land veiligheid brengt. De afsluiting van de zee armen, die daartoe nodig is, zal opnieuw een grote krachtsinspanning eisen en wel licht nog moeilijker blijken dan de afslui ting der Zuiderzee. De herdenking van Lely en van zijn werk zal ons volk en zal in het bijzonder degenen, die verantwoor delijkheid krijgen te dragen bij die nieuwe taak, kunnen sterken in de wil om door te zetten zoals hij deed bij de Zuiderzee „Het moment, aldus besloot dr. Drees, moge zo tevens een getuigenis worden van de vastbeslotenheid van ons volk om voort te gaan op de weg, die het sedert eeuwen heeft betreden en waarop de drooglegging van de Zuiderzee zulk een ontzaglijke stap vooruit heeft betekend". Hierna begaf men zich naar het monu ment, dat vervolgens door de Koningin werd onthuld. Aan weerszijden van de Koningin stonden de voorzitter van het Ir. Lely-comité, ba ron de Vos van Steenwijk, en de secretaris van dit comité, mr. K. Jansma, die in de oorlog een uitvoerige biografie over ir. Lely heeft geschreven en die als secretaris van de Zuiderzeeraad tien jaar met ir. Lely heeft samengewerkt. Op de voet van het standbeeld i-ust een koperen plaat waarin de naam Lely en de jaartallen 18541929 zijn gegraveerd. Er voor, temidden van de bazaltblokken, ligt een grote platte steen, waarop te lezen is: BITBURG (Reuter) Door het ontplof fen van een ondergrondse tank met 600.000 liter vliegtuigbrandstof op de NAVO-lucht- basis Bitburg in West-Duitsland zijn Don derdag dertig personen om het leven ge komen en 34 gewond. Het vuur is onder controle, maar de benzine brandde van morgen nog. De tank was een onderdeel van het eind punt van een NAVO-pijpIciding. De meeste slachtoffers reden tijdens een brandweer demonstratie in auto's over de ondergrond se tank op het ogenblik dat de ontploffing zich voordeed. Zij werden brandend de lucht in geslingerd. De demonstratie werd bijgewoond door een groep van 40 Ameri kaanse, Franse en Duitse inspecteurs. Op nog geen 200 meter van de ontplofte tank bevond zich een tweede reservoir, dat een millioen liter brandstof bevatte en dat door een pijpleiding met de eerste was verbonden. Men slaagde erin de inhoud van de tweede tank weg t'e laten lopen, toen de verbindingspijp vlam vatte en gevaar van ontploffing van de tweede tank ont stond. Op de basis zijn sinds begin 1954 de eer ste pilootloze bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht, de „Matadors" gestationneerd. De ontploffing, die vlammen en rook om hoog deed spuiten tot ongeveer 300 meter hoogte, is vermoedelijk veroorzaakt door benzine, die bij de brandweerdemonstratie was aangestoken. De tanks liggen tussen Bitburg en Wolfsfeld nabij de Franse en de Luxemburgse grens. Een ooggetuige verklaarde: „Het zag er uit als na de ge allieerde luchtaanval op Trier tijdens de oorlog, toen bijna de gehele stad in vlam men opging." De gewonden werden met Amerikaanse hefschroefvliegtuigen naar ziekenhuizen in nabijgelegen steden over gebracht. Franse, Amerikaanse en Duitse brand weren zijn er vanmorgen, na twaalf uur werken, in geslaagd de brand te blussen. Zestien personen worden nog vermist. Vele slachtoffers zijn Fransen. Met het blussen van de brand zijn meer dan 1000 man bezig geweest. Te Bitburg zijn de vlaggen half stok gehangen. Waarschijnlijk zullen de slachtoffers Maandag tezamen in Bitburg begraven worden. Franse functionarissen, du'e het onderzoek naar de oorzaak van de ramp voortzetten, hebben verklaard, dat sabotage onwaar schijnlijk is, hoewel met deze mogelijkheid nog steeds rekening wordt gehouden. Onder de slachtoffers bevindt zich de burgemeester van het naburige plaatsje Niederstedem. De ontploffing heeft een gat geslagen van 20 meter diep en meer dan 70 meter breed. Amerikaanse vliegtuigen voerden schuimblusmateriaal aan. ADVERTENTIE De jaarlijks onder auspiciën van elf Europese radio-omroepen verleende „Prix Italia 1954" is voor een muziekwerk toege kend aan de radiofonische opera „Örestes" van Henk Badings op een tekst van dr. Jan Starink. De prijs bedraagt 14.500 Zwitserse francs. Aan deze eervolle bekroning zal de KRO hedenavond om 9.50 uur een uitzen ding wijden. Het commissariaat voor de militaire productie heeft aan vijf Nederlandse tex tielfabrieken een order verstrekt voor veld- tenue-laken tot een gezamenlijke waarde van f 1.234.807. Bovendien werd bij Nederlandse textielfabrieken voor f 221.022,50 aan kam- garen besteld en voor f 229.775 aan over- hemdenstof. De wijze waarop iemand zijn hoofd deksel hetzij hoed, pet, muts of zelfs pruik draagt, is een aanwijzing voor zijn humeur, voor de stemming waarin hij verkeert. Wij zeggen: hij heeft de bokkenpruik op, of de muts staat hem scheef, wanneer wij willen uitdrukken: hij is in een slecht humeur. Wie de muts verkeerd staat noemen wij: slcc'ntge- mutst, wie plezier in zijn leven heeft: goedgemutst. Vroeger betekende de muts dragen: verliefd zijn. Daarvan zijn in allerlei amoureuze liedekens voor beelden te vinden. Ook het Frans kent de combinatie van muts en liefde. Muts is: coiffe en: être coiffé de quelqu'un is: op iemand verzot zijn. mannen die „gezien" zijn, prefereren Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit of die nare geplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd zijn - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be strijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. ▼oor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., Btanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam TONEEL EN DANS Zaterdag 25 September, Stadsschouwburg, 20 uur: „Assepoester in Wallstreet" van Kauf- mann en Teichman door het Rotterdams Toneel onder regie van Jan Teulings, met Nell Koppen en Johan Gobau in de hoofd rollen en de stem van Wim Kan op de ge luidsband. Verder televisiereportages door Multifilm vervaardigd. Zondag 26 September, Stadsschouwburg, 14 uur: Voor de vereniging „Geloof en We tenschap" speelt het Rotterdams Toneel onder regie van Bob de Lange het blijspel „Wel te rusten" van A. P. Dearsley een zelfstandig vervolg op diens „Vogel vlieg de wereld in". Voor medewerkenden: zie hieronder. Zondag 26 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Openbare voorstelling van „Wel te rusten!" door het Rotterdams Toneel, met Sara Heyblom, Henny Om, Ann Haske- map. Marianne van Waveren. Wim van den Brink. Ton Lensink, Ben Hulsman, Peter Holland, Willy Ruys en Eric van Ingen (zie ook hierboven). Zondag 26 September, Concertgebouw, 20 uur: Optreden van het radio-ensemble van Charles Aerts met een bont programma, waarin als bijzondere attractie is opgeno men het optreden van de helderziende „Chandu". Dinsdag 28 September, Stadsschouwburg. 20 uur: De Haagse Comedie vertoont „Beslis sing" (Marching song) van John Whiting, met Ida Wassermann, Myra Ward, de regisseur Paul Steenbergen. Dick van Veen, Henri Eerens en anderen. Het décor is van Wim Vesseur. de vertaling van Alfred Pleiter. Woensdag 29 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Openingsavond van het herfstpro gramma 1954 van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken. Charlotte Kohier draagt de Bijbelboeken Prediker, Hooglied en Psalmen voor. MUZIEK Vrijdag 24 September. Concertgebouw, 20 uur: Achtste en laatste zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Uitge voerd worden „Les Préludes" van Liszt, het Pianoconcert van dezelfde componist met Mary Bishop als soliste, het Scherzo fan- tasque van Bloch en de Symphonie in g van Mozart. Zaterdag 25 September, Huis met de Sleu tels, 20 uur: Het ensemble Arte Fiato (bestaande uit Frans Vester, Koen van Slogteren en Arnold Swillens) speelt wer ken van Vivaldi. Fiala, Haydn, Mozart, Bozza en Mengelberg (Bronsteeweg 76. Heemstede). Maandag 2" September, Grote Markt. 15.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters be- sneelt het carillon van de Grote Kerk. Men kan hem ook beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Dinsdag 28 Septembzer, Jacobstraat, 20 uur: In het gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den zingen de Gesangverein Oesterreichi scher. Eisenbeamten uit Wenen (dirigent dr. Karl Pills) en het mannenkoor „Electrisch Materiaal" onder leiding van Joh. van 't Vlie. Solistische medewerking verleent de concertzanger Franz Carl Fuchs met lie deren van Brahms en Wolf. Dinsdag 28 September, Grote Kerk. 20 uur: Gemeentelijke orgelbesoeiing door de stadsorganist George Robert, die behalve werken van Bach, Langlais en Honegger de Suite in modo conjuncto van dr. Anthon van der Horst ten gehore brengt. Woensdag 29 September, Concertgebouw, 20 uur: Besloten generale repetitie van ..De Scheping" van Haydn door de Christelijke Oratoriumvereniging „Door Zang Vriend schap" onder leiding van Simon C. Jansen. Voor medewerkenden zie hieronder. Donderdag 30 September, Concertgebouw, 20 uur: Uitvoering van het oratorium „De Schepping" van Haydn onder leiding van Simon C. Jansen (zie Woensdag). Solisten: de sopraan Heieen Verkley. de tenor Paul Hameleers, de bas Piet Tra, de clavecinist Hans Philips. Begeleiding: Noordhollands Philharmonisch Orkest. Donderdag 30 September, Grote Kerk, 15 uur: George Robert speelt op het orgel van de Grote Kerk werken van J. S. Bach, Diedrich Buxtehude. Nicolas le Begue. César Franck, Jean Langlais en Jacob Bijster. DIVERSEN Vrijdag 24 September, Stadsschouwburg. 20 uur: Ten bate van het Erefonds voor oud verpleegsters spelen geneesheren en leden van het verplegend personeel van het St. Elisabeths Gasthuis het blijspel „De kunst om te leven" van H. F. Maltby en Fredi Wynne, bewerkt en geregisseerd door Wim Paauw. Zaterdag 25 September, Concertgebouw, 20 uur: In de tuin~aal spreekt minister J. G. Suurhoff voor de afdeling Haarlem van „Nieuwe Koers". Verder een forum, ge volgd door een cabaret-programma van „De rode koers" uit Zaandam. Zaterdag 25 September, Protestantenbond Noord, 19.30 uur: Muziekfestival van het Leger des Heils met medewerking van het korps Utrecht 1 onder leiding van kolonel W. F. Palstra (Berkenstraat 10). Ook Woensdag 29 Septemebr. Zaterdag 25 September, Krelagehuis, 20 uur: Openingsavond van de vereniging „Eens gezindheid". Cabaret-revue „Met een vro lijke lach" gevolgd door bal met „The Sunbeams". Zaterdag 25 September, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Voor het Frysk Selskip „Gvsbert Japicx" speelt de vereniging „De Joun- praters" uit Leeuwarden het toneelstuk „Hüs op San" van dr. D. Kalma. Na af loop dansen op muziek door Jan Zwier en en zijn ensemble. Zaterdag 25 September. De Leeuwerik. 20 uur: Propaganda-avond van de vereniging „De Garde" van oud-leerlingen van de eerste HBS-b. Opgevoerd wordt de revue: „Zóóó zijn onze ma(en)ieren". met bal na. Zaterdag 25 September, Lido Theater. 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de Franse film Haven-Marie" met Jean Gabin. Zondag 26 September 11 uur: de Italiaanse opera film „Paljas" van Tito Gobbi en Gina Lolobrigida. Zondag 26 September, Den Hout, 15 uur: Populair concert door de harmonie „Am- phion" van de N.V. drukkerij De Spaame- stad onder leiding van J. W. Lefeber. On der meer werken van Strauss, Ketelbey, Lincke en Fucik. Maandag 27 September, Brinkmann, 20 uur: De heer A. van Onck, medewerker aan de nieuwe Nederlandse Koran vertaling, spreekt over het onderwerp „Christendom of Islam". Maandag 27 September, Stadsschouwburg, 20 uur: Ten bate van het Sterhuis van de Union geeft de toneelvereniging „De Plankeniers" uit Naarden een voorstelling van „Het spook van Canterville" naar een novelle van Oscar Wilde. Dinsdag 28 September, Brinkmann, 14 uur: Openingsmiddag van het winterseizoen der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vrouwen-Electriciteitsvereniging met me dewerking van het zangkoor van de Ne derlandse Vereniging van 'Huisvrouwen onder leiding van Cor Igesz. Donderdag 30 September, Remonstrantse Kerk, 20 uur: dr. W. F. Golterman, secre taris van de Oecumenische Raad van ker ken in Nederland, spreekt voor de Volks universiteit over „Jezus Christus, de hoop voor wereld en kerk" naar aanleiding van de Assemblée te Evanston. Donderdag 30 September, Stadsschouwburg, 20 uur: De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" geeft de première van „In revi sie" door Joop Spit en Henk Bakker, onder regie van laatstgenoemde. Donderdag 30 Septemebr. Roxytheater, 20 uur: Première voor Haarlem van de Franse film „Het leven begint morgen" voor net Instituut voor Arbeidersontwikkeling. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van Mère Christine van der Meer de Wal cheren O.S.B. en Frère Frangois Mes O.S.B. Tot en met 3 October van 1012.30 en van 13.3017 uur. 's Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Hollandse tekeningen uit de zeventiende eeuw. De tentoonstelling is tot 30 September te bezichtigen van 1117 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Groepportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1017 en Zondags v§n 1317 uur. Ten bate van de Stichting „Kinderbewaarplaatsen" Haar lem, tentoonstelling van kinderportretten, kindermeubelen, kleding-accessoires en fraai poppenhuis uit 1750. (Tot en met 30 September). Schotersingel no. 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Door de week geopend van 9,3012.30 en van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Schilderijen en gra fiek van Jan Visser. Van 24 September tot 9 October op werkdagen geopend van 10—17 uur. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: expositie van werken van Albert Loots in de serie exnosities van werken van kuns tenaars uit Haarlem en omgeving, verzorgd door Levinus Tollenaar. 't Huis met de Kogel: Aquarellen van Ber- nine Stuart. Van 25 September tot en met 9 October op werkdagen geopend van 10—18 uur. Op de rijksweg tussen Woerden en Gou da nabij Zwammerdam zijn gistermiddag door nog onopgehelderde oorzaak twee trucks van de Haagse Brigade der Konink lijke Maréchaussée op een stilstaande trek ker met oplegger, die geladen was met brokken steen, ingereden. Van de inzitten den der trucks werd er een, de 32-jarige ongehuwde wachtmeester A. J. L. uit Den Haag, bij het ongeluk gedood De wacht meester tweede klasse M. van der S., die 21 jaar is en in 's Gravenzande woont, werd ernstig gewond. Acht andere mannen, te weten de maré chaussées le klasse C. M. A. uit Haarlem en C. J. F. uit Den Haag, beiden gehuwd, en de maréchaussées 2e klasse D. van B. uit Bodegraven, W. B. uit Sexbierum, L. A. D. uit St. Laurens (Zld.), W. H uit Bruinisse, J. S. uit Utrecht en T. J. M. V. uit Delft, allen ongehuwd, kregen lichte verwondingen Zij zijn allen overgebracht naar het militaire hospitaal te Utrecht. Al le gewonden maken het naar omstandighe den redelijk wel. Nadere bijzonderheden omtrent de oor zaak van het ongeluk en de schuldvraag zijn nog niet vrijgegeven. Op 11 October 1854 is in de gemeente raad van Amsterdam een belangrijke beslis sing genomen. Met 27 tegen 3 stemmen werd het voorstel aangenomen var het raadslid dr. J. P. Heye, de bekende arts-dichter, om op de openbare lagere scholen het leervak gymnastiek in te voeren. Ter viering van dit „eeuwfeest" wordt op 7 October een grote gymnastiekdemonstratie gehouden in de Apollohal. HAARLEM. De directie van de te openen tramlijn Amsterdam—Haarlem— Zandvoort heeft opgave gedaan van de tarieven, welke op deze lijn zullen gel den. De afstand van poort tot poort be draagt zeventien kilometer. Een retour HaarlemAmsterdam kost voor de eerste klasse 85 cents, voor de tweede klasse 60 cents. De prijzen van de Hollandsche Spoor zijn voor een retour f 1,15 voor de eerste, f 0,70 voor de tweede en f 0,45 voor de derde klasse, zoodat de directie der E. S. M. dus blijkbaar de concurrentie met de Hollandsche Spoor denkt aan te binden. De opening van de lijn hangt af van het gereedkomen van de brug over de Kost- verlorenvaart te Amsterdam. Dit werk had reeds in Mei opgeleverd moeten worden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5