De heer Neher maakte van de P.T.T.-dienst een bedrijf nu ook in KINGSIZE Vliegend „ledikant" gefotografeerd Hersengymnastiek en Radioscoop in A.V.R.O.-programma terug „Fouten maken is niet erg, want van fouten leert men" Plannen Santpoortse Hervormde gemeente Bergingswerk „Willem Bontekoe" voortgezet Weinig verandering in Spoorwegwinterdienst Tamelijk veel wijzigingen in het gesproken woord VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 Snuif en wrijf ■Tïl Amsterdam subsidieert Amerikaanse tournée van Concertgebouw-Orkest Er blijven niet veel boomgaarden over in het rampgebied Hoofdcommissaris van de Parijse politie geschorst Allernieuwste snufje op luchtvaartgebied Kees Boeke wordt Zaterdag 70 jaar Maria Pia en Alexander in Genève verloofd Nederlands accent En weer Paul en Ina Doublures Franse volksliederen Schietpartij tussen leden van Moh. Broederschap Ruim 350 man luchtmacht- personeel nog dit jaar naar Duitsland Plannen voor dienstplicht in Oost-Duitsland? De directeur-generaal der P.T.T., dr. L. Neher, die op 1 October a.s. het Staatsbe drijf zal verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft gis teren afscheid genomen van de pers. De heer Neher deelde daarbij mede van de regering het verzoek te hebben gekregen het voorzitterschap op zich te nemen van de commissie Rehabilitatie van Indonesi sche Oorlogsslachtoffers. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft hem verzocht als adviseur van het ministerie op te treden. „In elk-geval," zei de heer Neher, die nog tal van andere functies vervult, „zal ik mij na mijn pensionnering niet beperken tot één bepaalde zaak en zal ik aan liefhebbe rijen niet toekomen." De heer Neher, die in 1913 in Den Haag is gekorhen toen nog een typische resi dentie zei daar het prettigst gewerkt te hebben in de periode, toen er. zoals hij dat uitdrukte, „van het nieuwe bestel nog geen sprake was." Dat was in de oorlogsjaren 19141918. Er moest veel nieuws worden gecreëerd en dat kon omdat men niet ge bonden was aan een bepaalde traditie. Am sterdam en Rotterdam hadden een bedrijfs- historie. Den Haag echter niet en daardoor kenden daar nieuwe scheppingen gemakke lijker tot stand komen. Zijn belangrijkste werk als directeur- generaal is geweest van de dienst een be drijf te maken, hetgeen gepaard ging met geestelijke veranderingen bij het gehele personeel. Bij die grote verandering stond als doel van het bedrijf voorop, de uitge breidst mogelijke dienst te bewijzen aan het publiek. Veel van wat vroeger centraal ge schiedde is aan districten toevertEouwd. Het hoofdbestuur geeft slechts richtlijnen en ziet er op toe dat die worden nageleefd. „Als er eens fouten worden gemaakt is dat ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met 1 fcol 1 1 LT-1 Door de kerkeraad der Hervormde Ge meente van Santpoort zijn voor de komen de tijd weer diverse plannen opgesteld. Hiervan zijn er twee, die in het bijzonder de aandacht trekken. Het eerste betreft de actie „De Grote Trek". Zoals bekend wordt deze op ver zoek van de Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk in de komende maanden over het gehele land gevoei-d met als doel de bijzondere aandacht te vestigen op het lezen en het gebruik van de Bijbel. Naar de mening der Synode neemt de Bijbel in ons volks- en in het bijzonder in het gezinsleven niet meer die plaats in, die noodzakelijk is. Zondag is over deze actie van de Hervormde kansels een boodschap der Generale Synode voor gelezen. Het ligt in de bedoeling om in Santpoort een aantal niet te grote bijbelkringen te vormen. Deze zullen worden gehouden in het tijdvak van 1 October tot 1 Januari. Ze zullen in het geheel vijf keer bijeen komen om een bepaald gedeelte uit de Bijbel te lezen en daarna te bespreken. Voorts zal weer een reeks bijzondere diensten worden gehouden. Op 3 October zal aan de orde komen de vraag: „Spreekt. God door de Bijbel?" Op 7 November: „Wie heeft alles gemaakt?" 12 December: „God heeft een plan met de wereld". 2 Januari: „God heeft een plan met de Kerk". 6 Fe bruari: „God heeft een plan met de mens". 6 Maart: „Is de mens goed?". 3 April: „Heeft bidden zin?". 1 Mei: „Heeft de doop waarde" en tenslotte op 3 Juni: „Bent u bekeerd?" Alle diensten worden 's avonds om ze ven uur gehouden in de Dorpskerk; er aan Vooraf gaat om 6.45 uur een zangdienst. Iedere keer zal een zangkoor zijn mede werking verlenen, meestal zal dit zijn het Nederlands Hervormd Kapelkoor, onder leiding van de heer H. J. de Haas. Orga nist is Albert de Groot. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich met dertig tegen tien stemmen (C.P.N.) uit gesproken vóór het verlenen van een subsi die van 85.000 aan de Nederlandse Orkest stichting, ten behoeve van de tournée van het Concertgebouw-Orkest door de Verenigde Staten. Een uitvoerige discussie is hieraan vooraf gegaan. Hoewel vrijwel alle sprekers zich niet keerden tegen het verlenen van de sub sidie als zodanig, voerden zij wel bezwaren aan tegen het feit, dat vier tot het orkest be horende medewerkers de toegang tot het land was ontzegd door de Amerikaanse regering, zodat de Orkeststichting te elfder ure heeft moeten omzien naar plaatsvervangers. Ook B. en W. betreuren, dat niet alle leden van het orkest aan de tournée kunnen deel nemen, zo zeide de wethouder voor Kunst zaken, mr. A. de Roos, in zijn beantwoording. Zowel de Nederlandse regering als het col lege van B. en W. hebben alles in het werk gesteld om dit te verhinderen. Dat hier een verzuim is gepleegd door de overheid, zoals enkele sprekers aanvoerden, zeide de wet houder te betwijfelen. In Nederland voelt men deze maatregel van de Amerikaanse regering in het algemeen als een verkeerde toepassing van het beginsel der vrijheid, al dus P1Ï„ FjuRi pT die vervolgde, dat hier geer,"" /an enige discriminatie van de v, sigare_Gn van (je Nederlandse bur ger, even. mannj van een Amerikaans ingrij pen in het erlandse kunstbeleid. Spreker was het met üe leden eens, die de tournée „een belangrijke culturele missie van het Nederlandse volk" hadden genoemd en hij zeide, dat hier de stadsoverheid wel degelijk een taak heeft naast de landsoverheid, die een ton bijdraagt in de onkosten van de tournée. Een door de heer J. Bot (C.P.N.) ingediende motie, waarin de raad het „onjuist noemt, dat deze tournée wordt ondernomen zonder een viertal tot het orkest behorende musici" Werd verworpen met 29 tegen 10 stemmen. niet zo erg, want van fouten leert men", zo zei de heer Neher, die er de nadruk op leg de, dat niet met mensen moet worden om gegaan alsof zij machine-onderdelen zijn. De heer Neher heeft ook de bedrijfsgym- nastiek voor het P.T.T.-personeel inge voerd. „In een groot bedrijf kost het wel even tijd, om het waardigheidselement te laten vallen, maar de bezwaren van het ge klede jas-type worden geleidelijk minder.. Het aantal deelnemers stijgt steeds." Op de vraag, of er van de gymnastiekbe- oefening tijdens een onderbreking van de werktijd een gunstige invloed uitgaat op de arbeidsprestaties, antwoordde de heer Neher: „Zure chefs kankeren dat het werk er onder lijdt. Dat is voor mij het bewijs «lat het wel goed gaat." Het uit acht kotters bestaande vlootje, dat onder leiding van Hr. Ms. duikerswerk- schip „Hercules" van de Koninklijke Mari ne Donderdagmorgen weer uit IJmuidens Vissershaven is vertrokken om met de trawl opnieuw naar wrakstukken van het vier weken geleden dwars voor, Egmond verongelukte KLM-vliegtuig „Willem Bon tekoe" te vissen, heeft gisteren resultaten kunnen boeken Nadat het werk enige da gen als gevolg van de slechte weersomstan digheden had stil gelegen bij stormweer kunnen deze kotters niet vissen hebben alle schepen op de oude posities weer delen van de cabine opgevist. De schepen, die thans aan het bergings werk deelnemen zijn de IJM 27 „Twee Ge broeders", die een deel van de radio-instal latie opviste; de WR 7 „Maryanna", die stukjes van de romp opviste; de WR 67 „Janna Marie" (ook stukjes van de romp); de AM 16 „Nehim 1" (ook stukjes van de romp); de AM 17 „Nehim 2" (zelfde vondsten als de AM 16) en de AM 18 „Ne him 3", die stukken van de romp opviste en voorts een st.uk van twee meter lengte van de cabineplafondverlichting. Het laat zich aanzien, dat de schade aan boomgaarden in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant, veroorzaakt door de over stromingsramp van het vorig jaar, ernsti ger is dan men aanvankelijk had gedacht. Van de ongeveer 1400 ha. boomgaard, die in deze gebieden onder water heeft ge staan, is ongeveer 1150 ha. vrijwel onmid dellijk na de drooglegging gerooid. Van de overgebleven 250 ha. boomgaard zal thans waarschijnlijk 50 tot 100 ha. moeten wor den gerooid. Het betreft vooral oude boomgaarden, aangezien de jongere meer kracht blijken te hebben zich te herstellen. De omstandigheid, dat de zogenaamde windschermen, rijen populieren, als gevolg van de inundaties zijn verdwenen, heeft tot deze omstandigheden bijgedragen. Het ligt in de bedoeling, de eigenaars van de thans nog te rooien boomgaarden de normale schadevergoeding te geven. De winterdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen, die op Zondag 3 Octo ber wordt ingevoerd en tot en met 21 Mei 1955 van kracht blijft, brengt geen wijzi gingen van bijzonder belang mede. De N.S. betreuren, dat door vertraging in de afle vering van het in aanbouw zijnde diesel- electrische stroomlijnmaterieeel de vol ledige invoering van deze moderne tractie- vorm op de baanvakken ArnhemWinters wijk en AlkmaarHoorn moet worden uit gesteld tot een nader te bepalen datum, die zo mogelijk in de loop van de komende winterdienst zal liggen. Op het baanvak EindhovenVenlo zal eveneens in de loop van de winterdienst de stoomtrein geheel uit de reizigersdienst verdwijnen. De frequentie op deze lijn wordt echter al onmiddellijk verhoogd. In het Westen wordt de dienst Rotter damMaassluis op werkdagen met vier treinen in elke richting uitgebreid tot een halfuur-dienst. Ook de dienst Amsterdam HoornEnkhuizen wordt op werkdagen uitgebreid en wel van twaalf tot zestien treinen in beide richtingen. Ten behoeve van de vele reizigers, die te 16.50 van Rotterdam naar Gouda reizen om daar over te stappen op de doorgaans druk bezette exprestrein Den HaagEn schede, zal trein 427 van 3 October af van Rotterdam (nieuwe vertrektijd 16.46) door rijden tot Amersfoort. De belangrijkste verbetering in het in ternationale verkeer is de toevoeging van zeven sneltreinen in beide richtingen aan de bestaande dienst tussen Maastricht en Luik. Deze treinen, die de afstand, tussen beide steden zullen afleggen in 31 minuten, worden gereden met nieuwe Nederlandse dieselelectrische treinstellen. Teneinde het Gooi op Zon- en feestda gen een dagverbinding met West- en Zuid- Duitsland te geven zal op deze dagen een trein van Amsterdam (v. 6.28) via Hilver sum (v. 6.57) naar Utrecht (a. 7.15) rij den. Te Utrecht geeft deze trein aanslui ting op de Lorelei-expres. De treinen D 35 en D 34 Den Haag BrusselBasel worden tussen Den Haag en Brussel opgeheven. PARIJS. (Reuter). Het Franse mi nisterie van Binnenlandse Zaken deelt mede dat de hoofdcommissaris van poli tie te Parijs, Jean Dides, is geschorst om dat hij in het bezit is bevonden van do cumenten betreffende de landsverdedi ging. Afkomst en bestemming van de pa pieren kon hij niet opgeven. Een militaire rechtbank is bezig met een onderzoek naar het uitlekken van geheimen, waarbij de veiligheid van de staat is betrokken. Er is een inval gedaan bij het cocnmunistische landbouwblad „La Terre" en verscheidene personen zijn ondervraagd. Dides is als hoofdcommissaris aangesteld door de gewezen prefect van politie Jean Baylot, die kort nadat Mendès-France aan het bewind kwam is vervangen. Een gerechtelijke vervolging is nog niet tegen Dides ingesteld. (United Press). De regering heeft ont kend dat zij het onderzoek naar een com munistisch „lek" bij de Parijse politie voortzet. De mogelijkheid wordt niet uit gesloten geacht, dat een parlementaire commissie zal worden benoemd om dit schandaal, waarbij twee ministers zouden zijn betrokken, nader te onderzoeken. LONDEN (Reuter-ANP). Het Engelse ministerie van Bevoorrading heeft de eer ste foto gepubliceerd van het „vliegende ledikant", dat Rolls Royce, de Engelse fa briek van vliegtuigmotoren, heeft ge bouwd. Het nieuwe vliegtuig, waarvan het bestaan op 6 September aan de vooravond van de Britse luchtvaartbeurs door de minister van bevoorrading, Duncan San dys,werd onthuld, heeft eenvast vier-benig landingsgestel. De benen hiervan lijken net op de poten van een ouderwets ijzeren ledikant maar daarmee houdt de. verge lijking ook op. Bovenop is een vlak ge deelte, waar op de vlieger zit boven de tussen de vier benen van het landingsge stel aangebrachte twee Rolls Royce „nene"- straalturbinemotoren, de brandstoftanks, enz. Deze beide motoren stoten, wanneer ze in werking worden gezet, hun uitlaat gassen naar beneden af. Door de daardoor optredende reactie gaat het vliegende ledi kant rechtstandig omhoog. De 58-jarige invlieger van de Rolls Royce motorenfabriek, Ronald Shepherd, heeft eerst opstijgingspogingen ondernomen, ter wijl het vliegtuig was verankerd. Op 3 Augustus maakte hij de eerste vrije vlucht met de machine te Huckall. Hij bleef er ongeveer tien minuten mee in de lucht dicht bij de grond. Op volgende opstijgin gen steeg hij een meter of negen hoog. De horizontale bewegingen van het toestel worden tot stand gebracht door middel van twee aan voor- en achterzijde aange brachte pijpen, die straalstoten van samen geperste lucht kunnen uitlaten. Het vliegende ledikant kan tengevolge van de grote hitte der uitlaatgassen alleen opstijgen van een betonnen platform. Luchtvaartdeskundigen hebben grote ver wachtingen van dit soort vliegtuig, omdat, naar zij menen, het aanleggen van dure en grote vliegvelden tot het verleden zou kun nen gaan behoren. Ir. C. Boeke, stichter van de Werkplaats Kindergemeenschap te Bilthoven, zal Za terdag 25 September zijn zeventigste ver jaardag vieren. Des middags is er in de werkplaats een samenkomst voor genodig den. Daarna zal de jarige recipiëren. Des avonds zal een voorstelling worden gege ven door kinderen van de werkplaats. GENèVE. (United Press). De verloving tussen Prinses Maria Pia van Savoye en Prins Alexander van Joegoslavië is thans bekend gemaakt. De vader van de Prinses, ex-koning Umberto van Italië, heeft aan de leden van koninklijke families en intie me vrienden over de gehele wereld de aan kondiging gezonden. De jarige Prinses kreeg, toen zij zich in haar Fiat naar het vliegveld Cointrin bij Genève spoedde om haar verloofde af te halen, een auto-onge luk op de Rhónebrug. De auto werd totaal vernield, doch de Prinses had als door een wonder geen letsel opgelopen. Prins Alexander- was teleurgesteld, toen zijn ver loofde niet op het vliegveld bleek te zijn om hem te verwelkomen: niemand was toen nog van het ongeluk op de hoogte. ADVERTENTIE Paramount nu in twee (engten Eén prijs: (1. 1.per pakje! Eén kwaliteit: de bestel Als hekkesluitster van de Grote Vier in de Nederlandse omroep hield de AVRO gis teren haar persconferentie over het winterprogramma. De bijeenkomst begon met een verklaring van de voorzitter, jhr. H. G. A. Quarles van Ufford, naar aanleiding van de berichten dat Jacques van Tol, de geestelijke vader van het beruchte Zondag middagcabaret van Paulus de Ruyter in de bezettingstijd, bij de AVRO in dienst zou zijn getreden. De verklaring bestond uit vijf punten: Jacques van Tol is niet in onze dienst; is nooit in onze dienst geweest en zal nimmer door ons in dienst worden ge nomen. Met Jacques van Tol is en zal geen enkele overeenkomst, in welke vorm ook, door ons worden aangegaan. Wij willen niet zo boud spreken als door anderen wel is gedaan, dat wij de mogelijkheid zouden ontkennen dat voor onze microfoon optreden de artisten wellicht wel eens een tekst gebruiken van welke de herkomst voor ons verborgen blijft. Alle teksten, die op welke wijze dan ook, door ons worden ont vangen, staan te onzer beoordeling en worden alleen dan aangenomen wanneer zij goed en voor ons in alle opzichten acceptabel zijn. Uiteraard zullen wij nimmer teksten, waarvan wij weten of kunnen aannemen dat zij van Jacques van Tol afkom stig zijn, In onze programma's opnemen. Ons personeel is van dit besluit op de hoogte. Onze luisteraars kunnen dan ook volkomen gerust zijn, voegde jhr. Quarles van Uf ford hier nog aan toe. Uit de op deze verklaring volgende dis cussie kon worden opgemaakt, dat dit be sluit kersvers was: gevolg ongetwijfeld van felle reacties van luisteraars. Waarmee overigens een punt kan worden gezet ach ter een korte, maar onverkwikkelijke om- roepaffaire. Bij de AVRO keren in het komende sei zoen twee in vroeger jaren populaire uit zendingen terug: de Hersengymnastiek op Zondagavond, de Radioscoop op Maandag avond. De hersengymnastiek zal nu in een soort competitieverband worden beoefend. in de Radioscoop zal Cruys Voorbergh zijn folkloristisch cabaret introduceren. Elke vier weken zal hij vutten uit de rijke schatkamer van nog levend en vergeten folkloristisch ma teriaal. De eerste uitzending zal bestaan uit Zeeuwse liederen, vertelsels, anecdoten. In voorbereiding zijn een Gronings, een Zaans en een Twents programma. De Bonte Dinsdagavondtrein, zo lang zamerhand een twintig jaar in circulatie, zal ook dit semester blijven rijden. Hij krijgt, zowel wat de artistenbezetting be treft als de teksten der liedjes, een sterk Nederlands accent: in dat opzicht trekken alle productieleiders van bonte program ma's in de Nederlandse omroep één lijn. De trein zal wat langer tevoren dan vroe ger het geval was proefstomen om slijtage- vèrschijnselen te kunnen ondei-vangen. Evenals de andere omroepen lanceert ook de AVRO weer eens een nieuw orkest: dat van Dick Willebrandts, waarvan de strij kers de pianistische gaven van de leider moeten accentueren. Ook dit jaar komt er een jazzcompetitie in een aantal steden en ook de amateur programma's worden voortgezet. Zelfs overweegt de AVRO een stichting te schep pen, waarin het contact omroep-amateu- risme zal worden vastgelegd. Bij de cabaretprogramma's blijven de meeste bekenden in de roulatie, gedeelte lijk onder nieuwe opschriften zoals het Cabaret De Z van de beide Hulsings, Bep Dekker, Robert Sobels en Otto Sterman en „het kiekelkabinet van Emile Lopez". Voor het luisterspelrépertoire staan reeds 23 titels vast, overwegend bewerkingen van buitenlands materiaal. Wij noemen „Ge vaarlijke bocht" van Priestly, een bewer king door dr. P. H. Schroder van de Odys see van Homerus, eveneens van dr. P. H. Schroder een luisterspel over Elisabeth Wolff en Agatha Deken en „Een vrouw en haar geheim" van Willy Corsari. Kommer Kleyn heeft het ook dit jaar niet zonder Paul Vlaanderen kunnen stellen: Paul Vlaanderen en het Gilbertmysterie. „Dit is de beste Vlaanderen tot nu toe door Dur- bridge geschreven", heet het in het pro gramma-overzicht. In de afdeling Gesproken woord vallen enige vernieuwingen op, zoals de verschui ving van de morgenwijdingen van 9 uur naar 9 uur 40, de verhuizing van het kook- praatje van mevrouw R. Lotgering-Hille- brand (26 jaar in de AVRO-keuken) van Vrijdag naar Dinsdag, een (nieuwe) beurs- rubriek op Maandag, Dinsdag en Donder dag om 13.55 uur met de koersen van de Amsterdamse effectenbeurs, de verhuizing van de chroniqueurs voor toneel en film Den Har tog en Jordaan van de Zon dagmiddag naar de Dinsdagavond (kwart voor acht), een nieuwe rubriek „Hoor en wederhoor" op Zondagavonden, waarin Jan Boots critiek op de AVRO zelf zal weer leggen dan wel dankbaar met beloften van beterschap zal incasseren en tenslotte noe men wij nog keuvelarijen door Jac van der Ster onder de titel „Bij ons in het dorp" (het opschrift van zijn vroegere rubriek in „De Groene") op Zondagavonden te hou den. Van 1 October af zal de AVRO een kwartaalschrift uitgeven, waarin de tek sten varr de belangrijkste lezingen zijn af gedrukt. Helaas, na vier omroepprogramma's te hebben doorgebladerd en vluchtig te heb ben vergeleken dringen de talloze doublures zich aan de radiocriticus op. De VARA heeft haar Artistieke staalkaart en de KRO een soortgelijke rubriek, de AVRO zal thans present zijn op Maandagavonden met „Klankbord". De VARA heeft een medische rubriek ontworpen, de AVRO doet het al niet minder. De VARA krijgt op Zondag zijn Handelcyclus, de AVRO annonceert een Handelmaand. Op het terrein van de serieuze muziek betrekkelijk weinig opvallende uitzen dingen, hetgeen daarom nog niet wil zeg gen, dat er weinig te genieten valt. Wij signaleren de Vogelopera van de Tsjech Jaromir Weinberger (de componist van Schwanda) de doedelzakblazer „Alianora", spel van het huwelijk, op tekst van Bou- tens, muziek van Anthon van der Horst en „Charivari", een komische opera van Peter Westergaard. Er zal aandacht wor den besteed aan het gouden jubileum van het Residentie-orkest, er zullen ook dit jaar compositie-voordrachten worden ge geven. Bijzondere vermelding verdient natuur lijk een serie van vijf programma's waarin de Franse zanger Charles Panzéra, met zijn echtgenote Madeleine aan de vleugel, Fran se volksliederen ten gehore zal brengen. De provincies Bretagne, Poitou, Vivarais, Normandië en Bourgogne zullen in deze muzikale tochten op vleugelen van het volkslied vertegenwoordigd zijn. Tenslotte noteerden we nog het voor nemen van de programmaleiding om een viertal aan één onderwerp gewijde pro- grammaweken te geven. Gedacht wordt aan West-Indië, De Zee, Nieuw-Guinea en De ruimte. Men kan slechts hopen, dat er in de laat ste niet te veel gepraat zal worden. CAIRO. (Reuter). Verscheidene perso nen zijn Donderdagavond in Caïro gewond, toen op een bijeenkomst van de Moham medaanse broederschap geschoten werd. De hulp van de politie moest worden in geroepen o-m een einde te maken aan de vergadering. De schietpartij ontstond tus sen aanhangers van twee stromingen in de Broederschap over het voorstel van afzet ting van Sjeik Hassan, de leider van de broederschap in Egypte. De gisteren reeds gemelde reorganisatie van de Tweede Geallieerde Tactische Luchtmachtgroep betekent dat deze groep met ingang van 1 October volledig geïnte greerd en dus operationeel samengevoegd zal worden. De Nederlandse en Engelse componenten zullen in een verhouding van veertig tot zestig ten nauwste samen werken en de commandanten van de Ne derlandse Tactische Luchtstrijdkrachten, kolonel-vlieger-waarnemer A. j. de Vries, zal plaatsvervangend commandant van de Tweede Groep worden en tevens hoofd van de afdeling operaties. Het administratieve en technische deel van het Nederlandse commando Tactische Luchtstrijdkrachten, nu gevestigd in Zeelst bij Eindhoven, zal 1 December worden overgeplaatst naar Goch in Duitsland, waar het hoofdkwartier van de Tweede Groep komt. Voor Nederland houdt dit in, dat ruim 350 man luchtmachtpersoneel, waarschijnlijk nog in de loop van dit jaar, met hun gezinnen naar West-Duitsland zullen worden verplaatst en dat het 306e Nederlandse tactische verkenningssquadron zal worden gelegerd op het vliegveld Laar- bruch ten Zuiden van Goch. De integratie van de Tweede Groep is al geruime tijd in de pen geweest, doch bezwaren van Nederlandse zijde hebben tot dusverre de volledige eenwording ver hinderd. Een van de hoofdbezwaren was, dat het vliegveld vanv/aar de Tweede Groep tot dusverre opereerde, te ver van de Nederlandse grens lag, namelijk in Sun- dern. Nu het vliegveld Laarbruch opera tionele standplaats zal worden heeft men een betere garantie voor de verdediging van het Nederlandse luchtruim. Een twee de bezwaar waren de financiële conse quenties, omdat Nederland niet aan de be zetting van Duitsland deelneemt en de fi nanciële voorstellen van Bonn tot voor kort niet bevredigend waren. Voor de legering van de Nederlandse luchtmachteenheden in Duitsland hebben de beide desbetreffende regeringen thans echter een overeenkomst bereikt. Ir. J. Wessels Boer, chef van de dienst van de exploitatie der N.V. Nederlandse Spoor wegen, is met ingang van 1 October be noemd tot directeur van de N.S. De directie van de spoorwegen zal met ingang van 1 October dan bestaan uit de heren ir. F. Q. den Hollander (president); drs. D. J. Wansink (directeur) en ir. J. Wessels Boer (directeur). BERLIJN (Reuter) In Oost-Duitsland wordt het invoeren van algemeene dienst plicht voorbereid, zo heeft Werner Schro der, een deserteur van de Oost-Duitse volkspolitie op een persconferentie in West-Berlijn verklaard. Schroder, die 27 jaar oud is, had in Halle de tijdelijke rang van luitenant-kolonel bekleed. Hij zeide uitgeweken te zijn, omdat hij niet meer wenste deel te nemen aan de voorbereiding van een algemene dienstplicht. Dit jaar hadden officieren van de op militaire leest geschoeide politie twee conferenties ge houden om de dienstplichtplannen te be studeren. In ieder district werden uitvoe rige lijsten samengesteld van hen, die dienst zouden kunnen doen. Zowel man nen als vrouwen zouden worden opgeroe pen. De conscriptie zou ingaan onmiddel lijk na het bereiken van een accoord in het Westen over de West-Duitse herbewa pening.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7