Vier PTT-wetten zonder hoofdelijke stemming aanvaard Nieuwe menselijke verhoudingen, óók in onze maatschappij Democraten voelen al wind in hun zeilen Minister Algera pareert een aanval op systeem der „stilzwijgende goedkeuring" Geen overmatige vermoeienis meer! „Even belangrijk als de afschaffing van de slavernij Specialisten en zieken fondsen accoord Eisenhower en Stevenson in New York verwacht voor hun candidaten Dulles stelt atoombank in de UNO voor Kwestie-Cyprus op de UNO-agenda? 9 TWEEDE KAMER Muiterij voor de vrijheid op Pools schip Voorlopig program van de Kamer Vurig pleidooi van prof. Rutten voor: Interim-regeling honoraria Verkiezingsstorm in Amerika steekt op Sovjet-Unie is bereid overleg voort te zetten Grieks-Brits duel in de agenda-commissie Aaltje Noordewiermédaille voor Annette de la Bije VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvaarding van het Kamer-voor zitterschap heeft mr. Kortenhorst gisteren te kennen gegeven, dat hij geenszins van plan is enerzijds de leden met betrekking tot de te verrichten werkzaamheden af te jakkeren, om anderzijds zo nu en dan lange werkpauzes te veroorzaken. Voor te lange vergaderingen en te weinig nachtrust zal men dus wel geen vrees hoeven te koes teren. Intussen is met de seniores al over leg gepleegd om bij de op 5 October aan té vangen algemene politieke debatten, waaraan ook dit jaar geen schriftelijke voorbereiding vooraf zal gaan, in eerste aanleg de spreeklijsten in te krimpen. Daarentegen zal dan wat meer tijd aan de replieken kunnen worden besteed. Selec teert men daarbij nog op verstandige wijze tussen het belangrijke en het minder be langrijke, dan kan het debat een bondiger, maar ook een strijdbaarder en dus leven diger karakter krijgen. In het algemeen moedigt voorzitter Kortenhorst zulk een procedure aan, vandaar dan ook zijn aan sporing, om meer gebruik te maken van de gelegenheid tot het stellen van 'mondelinge vragen. Een andere aansporing was gericht tot de ministers en Staatssecretarissen, om hunnerzijds tijdig het te velde staande ge was te maaien en aan te bieden aan de par lementaire molenaars. Een elegante wijze om duidelijk te maken dat men van de zijde van de regering met zijn tijd dient te woe keren. Na dit presidentiële vermaan vond de samenstelling van de verschillende com missies plaats, na protest van de heer Gort zak (Commun.), die er geen vrede mee heeft, dat een aantal commissies geen com munistische afgevaardigden tellen, zoals bijvoorbeeld die voor buitenlandse zaken, defensie en andere. Dezelfde afgevaardigde kreeg bij zitten en opstaan nul op zijn rekest om te mogen interpelleren over verhoging van de uit keringen krachtens de Noodwet Ouder domsvoorziening en van de pensioenen. Dit vond de Kamer, met de voorzitter, geheel overbodig nu al op 5 October het algemeen politiek debat begint. Daarbij zal volop ge legenheid bestaan, de regering ook over deze zak'en aan de tand te voelen. Een viertal wetten had betrekking op de beheersvorm van de P.T.T., de Rijkspost spaarbank, de postchèque- en girodienst en de in te stellen P.T.T.-raad. De hierover door de heren Krol (C.H.), Verkerk (A.R.), mr. v. Leeuwen (VVD), Nederhorst (Arb.), dr. Lucas (KVP) en diens fractiegenoot mr. v. Rijckevorsel gemaakte opmerkingen leverden voor minister Algera, die harte lijke gelukwensen met zijn herstel in ont vangst had te nemen, geen moeilijkheden op. De bewindsman begon trouwens ook met een persoonlijk woord en wel aan het adres van dr. Neher, wiens komend aftre den als directeur-generaal van de P.T.T., ministe» en Kamer unaniem betreurden. De vfaag, hoe een goede bedrijfsvorm en control^ op een overheidsbedrijf, in casu PTT, té verenigen zijn, had vooral de heer Nederhorst bezig gehouden. De minister meende echter, dat men een en ander, zo als het in deze wetsontwerpen geregeld is, toch niet al te principieel moet zien. Naar de vorm is de PTT een overheidsbedrijf, maar aan de andere kant zijn er juist zo veel uitzonderingen gemaakt op de anders voor overheidsbedrijven geldende regels (uit hoofde van de comptabiliteitswet en dergelijke), dat in belangrijke mate tege moet is.gekomen aan de eisen van de prak tijk. De heer Nederhorst hoefde over de ge kozen vorm dan ook niet teleurgesteld te Zeven Poolse vissers vragen in Engeland politiek asyl (Van onze correspondent in Londen) Zeven Poolse vissers, die aan boord van de Poolse treiler Puszczyk muiterij pleeg den ter verovering van hun vrijheid, wuif den lachend toen hun schip gisterochtend de vissefshaven Whitby in het graafschap Yorkshire binnenstoomde. De schipper, de politieke commissaris en zes andere leden van de bemanning, waren onder het dek opgesloten. De opstand was Woensdag avond op de Noordzee begonnen. De man nen sloten de schipper en de zeven andere leden der bemanning op. Daarna gaven zij lichtsignalen en stoten op de stoomfluit, waarop een vissersboot uit Whitby langzij kwam. De Engelse schipper ging aan boord, waar hem verzocht werd de treiner de ha ven binnen te brengen. Met de gevange nen achter slot en grendel meerde het schip aan de kade. De politie liet het eerste uur niemand van boord gaan. Daarna mochten de zeven muiters het schip verlaten voor een gesprek met de havenmeester in diens kantoor. Vervolgens werden de opgeslote- nen door de politie bevrijd. Het bleek, dat de politieke commissaris een meswond in de hand en verwondingen aan het hoofd had. Na in het ziekenhuis behandeld te zijn, mocht hij naar boord teruggaan. De muiters hebben politiek asyl ge vraagd. Hun leider was een 29-jarige zee man. Hij vertelde, dat zij sinds 16 Juli op zee waren met een haringvloot. De condi ties aan boord waren slecht. Er werden lange werkdagen gemaakt. De politieke commissaris lette op alles wat er gezegd werd. In het begin wist men niet dat er een politieke commissaris aan boord was. Woensdagavond was het samenzwerings plan gereed. Toen de schipper in zijn was- vertrek ging, werd hij opgesloten. Geleide lijk gebeurde dit met de overigen. Alleen tegen de politieke officier moest geweld worden gebruikt. De schipper kreeg gedu rende de twaalf uur dat hij in de hut was opgeloten sigaretten door het sleutelgat, omdat de mannen respect voor hem had den. De Poolse oud-strijders organisatie in Londen, die het geval onderzoekt, kreeg vorige maand asyl voor een Poolse blinde passagier die de politie van een Pools stoomschip op de Theems had gehaald. Af gelopen Zondag kwamen drie jonge Poolse vissers in Northumberland aandrijven op een luik. Woensdag was in Sunderland een Poolse zeeman gevlucht van het passagiersschip Batory, waarmee het totaal aantal Polen van dat schip die in Engeland wilden blij ven gekomen was op 15. De Tweede Kamer heeft gisteren be sloten de jaarlijkse algemene politieke beschouwingen, waarbij veel zal wor den gesproken over het bisschoppelijk mandement, te houden op 5 October. Daarna volgt op 9 November het debat over de begrotingvan Financiën. Tot Kerstmis komen dan de andere begro tingen ter tafel. Inmiddels zal in de vergadering van 26 October het wets ontwerp worden behandeld tot afschaf fing van het schoolgeld voor het Lager Onderwijs en het wetsontwerp tot rege ling van de Friese taal bij het Lager Onderwijs. zijn. De P.T.T. is tenslotte een bedrijf, dat geen concurrentie heeft. Wel is dat het ge val met de Rijkspostspaarbank en daarom heeft het niet het karakter van staatsbedrijf gekregen, doch is zij tot een rechtspersoon gemaakt. Dr. Lucas, mr. Verkerk en mr. Van Rijckevorsel hadden keuring verlangd door de posterijen van alle open poststukken om te bepalen of zij strijdig met de goede zeden zijn. Dat is ondoenlijk, antwoordde de minister, doch wanneer poststukken ken nelijk onzedelijk zijn, worden ze wel dege lijk in handen van de justitie gesteld. In twijfelgevallen wordt bovendien het oor deel van de desbetreffende afdeling van de politie gevraagd. Zeker, stukken, die gevaar voor aantasting van de openbare orde of voor de veiligheid van de staat opleveren verzendt de post niet, doch dat zijn gemak kelijker te hanteren begrippen. Intussen bleek de minister bereid, deze kwestie nog eens nader met zijn ambtgenoot van Jus titie te bekijken. De heer Nederhorst had gewenst, dat voordat het tot benoeming van de Postraad zal komen, eerst de Kamer daarin zal wor den gekend, maar inwilliging van dit ver langen stuitte af op staatsrechtelijke be zwaren van minister Algera, die echter welwillender stond tegenover een dan ook aangenomen amendement-Van Leeuwen, dat de minister van Financiën medezeggen schap wil geven in het monetair beleid en vlug. ADVERTENTIE de beleggingen van de postchèque- en giro dienst. Zonder hoofdelijke stemming gingen de wetsontwerpen er door. Dit gebeurde eveneens met het wets ontwerp ter goedkeuring van de op 5 April 1954 te Canberra gesloten overeenkomst betreffende de menigvuldigheid der zit tingen van de Zuid-Pacific Commissie. Aan deze beslissing ging overigens een aardige gedachtenwisseling tussen prof. mr. Oud (V.V.D.) en de minister van Binnenlandse Zaken vooraf. Tegen de overeenkomst op zichzelf had mr. Oud niets en hij brandde dan ook van verlan gen om mettertijd te vernemen, waarom tien Eerste Kamerleden, waaronder aller lei kopstukken, uitdrukkelijk parlemen taire behandeling en goedkeuring van deze overeenkomst hadden verlangd. Prof. Ouds critiek gold echter het feit, dat de minis ter in de stukken had verkondigd, dat hij, om wille van een snelle afdoening, de methode van stilzwijgende goedkeuring had willen volgen. Daarvoor is die moge lijkheid niet in de Grondwet geschapen, meende prof. Oud, die verder zeide dat de praktijk al heeft geleerd, dat aldus de spoed juist in het gedrang kan komen. Daarom ware het raadzamer, in dergelijke gevallen maar onmiddellijk tot indiening van een goedkeuringsvoorstel over te gaan. Op geestige wijze vergeleek minister Beyen in zijn antwoord egn en ander met een automobiel uit het prille begin van het „motorische tijdperk". Herhaaldelijk toch gebeurde het toen, dat zo'n vehikel niet wilde werken of dat de bestuurder het niet goed kon hanteren en dan had het moderne vervoermiddel inderdaad een achterstand bij de ouderwetse transport middelen. De bewindsman wilde toegeven, dat het zo op het moment eveneens met de moderne procedure inzake stilzwijgende goedkeuring van verdragen gesteld kon zijn. Daarom was hij bereid de les van prof. Oud ter harte te nemen, al moest hij er meteen aan toevoegen, dat er ove rigens toch geen reden bestond, de „nieuwe uitvinding" op zichzelf te veroordelen, al gaat het aanvankelijk soms nog niet zo ADVERTENTIE Tk heb nu een was van 2 personen van 2 weken gedaan met Uw „Castella Parels" en ik kwam tot de ontdekking, dat ik nu in een dag mijn hele was kon afwerken, dank zij het verlichtende werk van maar 1 x spoelen. Geen geloop naar de warmwaterkraan, geen overmatige ver moeienis meer met telkens nieuwe tei len water. Het goed ziet er helder uit en is zeer soe pel, ook na binnenshuis drogen. Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluch ten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behande ling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 °/o veilig was middel. U füliegl nu door de was heen! En u staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad. die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis „De veranderingen die bezig zijn zich te voltrekken in de menselijke verhoudingen zijn even ingrijpend als de afschaffing van de slavernij." Zo formuleerde oud-minister van O., K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten, in een voordracht voor het departement Amsterdam van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Krasnapolsky, de kern van het vraagstuk der „human relations" waarin hij ,-een positief ideaal ziet voor de gezondmaking van de hartader onzer samenleving." Prof. Rutten zeide dat de Amerikaanse industrie millioenen besteed aan onderzoe kingen op het gebied der „human rela tions" en dat de economische resultaten klaarblijkelijk die besteding rechtvaardi gen. Alom worden „de nieuwe verhoudin gen" in de V.S. aanvaard en toegepast: „Zij zijn goed in alle opzichten," zo meent prof. Rutten. „Niet achterblijven!" Maar waarom blijft in ons land die ver nieuwing slechts beperkt tot een hier en daar, zo vroeg hij zich af. Met alle waar dering voor de bestaande cursussen, discus sieconferenties, kaderscholing blijft hij van mening dat we er met deeloplossingen niet komen. Het gaat om niets minder dan om de in troductie van nieuwe gezagsverhoudingen over de gehele linie, om veranderingen van diepgewortelde menselijke verhoudingen, om het „hoe het menselijke bestaan wordt gezien." Wachten we hier af totdat het onderzoek is afgesloten, dan komen we te laat. Pakt de gedachte niet omdat we ons in de bestaande verhoudingen veilig voelen? Dan bedenke men dat toepassing van „de nieuwe verhoudingen" even noodzakelijk is als de toepassing van nieuwe technische vindingen. Men moet het vraagstuk goed zien. De nieuwe verhoudingen vormen niet slechts een middel voor een economisch doel, zij zijn een kwestie van sociale ge zindheid. De invoering er van betkeent ver hoging van de winst niet alleen, doch een samenvallen der materiële en geestelijke belangen van werkgevers en werknemers. Geen slaafse copie van Ameri kaanse systeem De voornaamste reden waarom deze nieuwe verhoudingen door ons niet grif worden overgenomen ziet prof. Rutten daarin: dat de (Amerikaanse) „human relations" niet op zich zelf staan. Zij maken deel uit van het Amerikaanse geheel: „Een Amerikaan roept een ober niet als zijn hond. Onze samenleving is gegrond op Zoals bekend is, hadden vele specialisten ernstige bezwaren tegen de sedert 1952 voor hen geldende regeling van honorering bij algemene ziekenfondsen. Ook de fondsen achtten herziening van de regeling op onderdelen dringend nodig. De bezwaren der specialisten richtten zich in hoofdzaak tegen twee punten. Het ene was, dat partijen gezamenlijk elk jaar voor diverse onderdelen van de specialistische hulp een maximum bedrag moesten vaststellen, een zogenaamd pla fond. Van wat de specialisten boven dit bedrag declareerden, zouden de fondsen hun slechts de helft moeten uitbetalen. Wanneer het plafondbedrag werd over schreden als gevolg van handelingen van individuele specialisten, zou de collectivi teit in haar geheel dus de nadelige gevol gen hiervan moeten dragen. Overigens zijn de plafondbedragen in werkelijkheid niet overschreden. Het andere punt was, dat op specialis tenhonoraria een bepaalde progressieve korting werd toegepast, die van 10 procent (op honoraria tussen 10.000 en 15.000) tot 50 a 60 procent (boven ƒ40.000) opliep. De fondsenorganisaties en de specialis ten hebben thans overeenstemming be reikt over een interim-regeling voor het jaar 1954, die door de ziekenfondsraad is goedgekeurd. Daarbij is de bepaling van het plafond en van de halve uitbetaling van de honoraria daarboven afgeschaft; elk fonds en iedere daaraan verbonden specialist sluiten een individuele overeen komst, waarbij de specialist zich onder werpt aan controle door een commissie van toezicht en waarbij rechtspraakcom missies sancties kunnen toepassen. Voorts zijn partijen het eens geworden over een regeling, volgens welke geen kor ting wordt toegepast op een honorarium tot 22.501, 33 1/3 procent wordt gekort tussen 22.500 en ƒ40.001 en 50 procent wordt gekort boven 40.000. Een techni sche herziening van de tarieven kan niet vóór 1955 in werking treden. Voor röntgenologen wordt een geheel nieuwe opzet der honorering bestudeerd. De hogere uitgaven als gevolg van de interim-regeling 1954 worden voor de ver plichte ziekenfondsverzekering op 630.000 geraamd en voor de vrijwillige op ƒ220.000. De vakbeurs voor machines en appara ten voor de voedings- en genotmiddelen industrie en de chemische en pharmaceuti- sche industrie, wordt van 20 tot en met 27 October in Utrecht gehouden. De „Vochema", die in 1952 voor de eerste keer in de Ahoy- hallen in Rotterdam werd gehouden, zal dit jaar worden ondergebracht in de Mar griethal van de jaarbeurs (Van onze correspondent in Washington) In de weken, die aan de verkiezingen van begin November voorafgaan, spitst de partij-politiek zich in de Verenigde Staten toe. Er bestaat echter een man die hoewel hij moest optreden in de politieke arena een bewonderenswaardige mate van onpartijdigheid heeft getoond. Dat is senator Watkins, de republikeinse voorzitter van de Senaatscommissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het gedrag van senator McCarthy. Op grond van de resultaten van dit onder zoek, zal de Senaat als geheel moeten be sluiten of er aanleiding bestaat aan McCarthy een berisping te geven. Watkins is er in geslaagd het onderzoek zakelijk te houden. Hij bleek opgewassen tegen McCarthy's uitweidingstactiek en veel vlugger dan men verwacht had, heeft de commissie de feiten onderzocht, die aan McCarthy ten laste waren gelegd: zijn on behoorlijke behandeling van generaal Zwicker en zijn onnodige grofheid tegen mede-senatoren. Het staat nog niet vast of het rapport van de commissie alleen feiten zal vaststellen dan wel tevens aan bevelingen zal doen, maar men kan er in elk geval op rekenen, dat het werk om streeks 1 October klaar zal zijn. Wordt de zaak dan met dezelfde onpartijdigheid afgewerkt, als Watkins getoond heeft, dan is er nog ruim tijd voor de Senaat om vóór de verkiezingen bijeen te komen en een beslissing te nemen. Partijpolitiek en sportiviteit gaan echter in de laatste we ken voor een verkiezing niet altijd samen. Vooral door het laatste onderzoek is McCarthy's aanzien stellig gedaald. Hij zal nog wel als spreker optreden ten bate van een aantal republikeinse collega's, maar lang niet al zijn partijgenoten zijn ervan overtuigd, dat zijn steun werkelijk zoden aan de dijk zal zetten. De democraten hebben zich vlak voor het uiteengaan van de Senaat heel handig nog anti-communistischer betoond dan de republikeinen en het ziet er niet naar uit, dat het anti-communisme zulk een be langrijk onderwerp in de kiesstrijd zal worden als velen hebben verwacht. Zelfs in zijn eigen staat (Wisconsin) lijkt McCarthy's aanzien te dalen. De huidige staatssecretaris van Wisconsin Zimmer man, maakt een goede kans zich te hand haven, ook al heeft hij openlijk partij te gen McCarthy gekozen en daarmee de of ficiële partij-steun verspeeld. Zoals Maine stemt. Een politiek Amerikaans gezegde luidt: „Zoals Maine stemt, stemt het hele land". Dat komt niet altijd uit, maar zulk een spreekwoordelijke uitdrukking heeft wel een zekere invloed. Het heeft dan ook nogal indruk gemaakt, dat de verkiezingen in de staat Maine die bijna twee maan den vroeger zijn gehouden dan in de rest van het land aanzienlijke achteruitgang van de republikeinen hebben getoond. Voor het eerst sedert twintig jaar heeft Maine een democraat tot gouverneur ge kozen. Met enig recht kunnen de republi keinen betogen dat zulks niet veel zegt over de stemming in de Verenigde Staten als geheel: een gouverneur wordt vooral om plaatselijke redenen gekozen. Toch is het opvallend dat de republikeinse afge vaardigden voor Senaat en Congres, die herkozen werden, hun stemmental met twaalf procent zagen dalen. Indien de re publikeinen in het gehele land twaalf pro cent minder stemmen behalen, zouden zowel Huis als Senaat na 1954 een demo cratische meerderheid krijgen. De demo craten die moed hebben geput uit het re sultaat in Maine zien wel in, dat het te mooi is om waar te zijn dat Maine aan het hele land tot voorbeeld zou strekken. Spannende strijd In de staat New York belooft de strijd belangwekkend te worden. Het duel om het gouverneurschap zal gevoerd worden tussen de republikeinse senator Ives en de democraat Averell Harriman. Beide can didaten onderhouden nauwe betrekkingen met de leiders van hun partijen. Men ver wacht zelfs, dat zowel Eisenhower als Stevenson de strijd zo belangrijk zullen vinden, dat zij naar New York zullen ko men om te spreken ten bate van hun partijgenoot. Op die manier raakt het plaatselijk karakter op de achtergrond en gaan de millioenen kiezers van New York prestigeverhoudingen en op rang en stand. Wij zien in de mens de functie." „De Amerikaanse onderlinge verhoudin gen worden gekenmerkt door de vrije om gang tussen allerlei slag mensen; de sociale afstanden zijn er veel kleiner. De Amerikaan ziet Joe of Jim los van zijn be roep, zijn functie. Wie heeft prestige in Amerika? Wie iets maakt en wie veel werk verschaft. Daarom is overplanting van die „human relations" in onze cultuuraarde onmoge lijk," zo meende de oud-minister, doch daarmee zijn wij naar zijn mening van het vraagstuk niet af. „Doe gewoon" Het woord „bedrijfsgenoot" ligt reeds op aller lippen; „Kameraadschap" is een cen traal avontuur; Binding aan grotere of kleinere gemeenschappen constateren we allerwege, maar dit alles dient te worden geleid. Dit maakt het vraagstuk dringend. Het vele gebruik van het woord „kameraad" bewijst dat we kameraadschap evenzeer missen als er behoefte aan hebben. Drin gend ook omdat deze veranderingen zich „wild" aan het voltrekken zijn. Iedereen „lift" met iedereen. Hautaine houding en gewichtigdoenerij jegens, laten anticham breren van ondergeschikten is zeldzaam ge worden. De gezagstoon van de bourgeoisie is volmaakt verleden tijd. „Mens doe ge woon!", is de slogan van onze dagen. Een geestelijk verkeer in beide richtingen tus sen ouder en kind, onderwijzer en leerling, chef en ondergeschikte neemt toe. Dit wordt bevorderd doordat de intelligentie- klove tussen de standen is verdwenen en het besef der gelijkwaardigheid van allen- als-mens gemeengoed is geworden. Centrale „aanpak" nodig Dit betekent geen miskenning van gezag. Scherp blijft men juist toezien of het per soonlijke leven van de gezagsdrager in overeenstemming is met zijn „gezag". In welhaast alle seetoren vormt het op komend getij der veranderingen in de men selijke verhoudingen een brandende kwes tie. Een bewuste aanpak is echter nodig, heel speciaal op het terrein van onderwijs en opvoeding, waar men aldus de spre ker dat ook begint in te zien. Nodig ook in het bedrijfsleven. Daar zou te laat komen ernstige spanningen kunnen oproepen. Deze aanpak zal echter wel tel kens anders moeten zijn, al naar gelang van de omstandigheden. De ondervindingen van elders moeten wij voor ons zelfstandig en oorspronkelijk doordenken en bruikbaar maken. Het Nederlandse recept is aldus prof. Rutten „het nieuwe aansluiten bij het bestaande." Het verspreide streven moet worden gecombineerd en gecoördineerd. en wel snel. Een centraal geleid speurwerk is hierbij noodzakelijk. Die centrale zal advies en hulp moeten geven, geen unifor me richtlijnen, want elke industrie heeft een eigen stijl. „De hemel beware ons voor wettelijke regelingen in deze," riep prof. Rutten uit, „maar wel dient de overheid ook hier haar steun te geven." Instemmend knikte de inleider, toen de voorzitter, ir. J. T. Duyvis, in zijn dank woord opmerkte dat de Maatschappij voor Nijverheid en Handel zeer geschikt ais zulk een centrum zal kunnen optreden en toe zegde, deze kwestie op de daartoe geschikte wijze aanhangig te zullen maken. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 24 September. Aangevoerd: stieren 10, melkkoeien 80, vette koeien 430, vare e. a. koeien 205. totaal 725, graskalveren 13, vette kalveren 50, nuchtere kalveren 40, vette schapen 300, weideschapen 189, vette lammeren 450, varkens 47, schrammen 228, biggen 400, paarden 2, veulens 4, geiten 10. Totaal 3158. Notering: slachtstieren f3,40—f2,60 per kg. levend gewicht, melkkoeien f 700f 975, vette koeien f 2.05f 2,75 per kg. 1. gew.; vare e. a. koeien f525—f740; vette kalveren f 1,80— f2,40 per kg. levend gew.; nuchtere kalve ren f 45f 60; per kg. levend gew. f 1,15 f 1,40; vette schapen f95f125; weide scha pen f90—f135; vette lammeren f90f112, zeugen drachtige f 250—f 375, schrammen f70—f 100; biggen f3.5—f50; geiten f 15—f35. Vet vee wegens grote aanvoer slepend. Vette kalveren matig, nuchtere kalveren duur. schapen vlot; varkens iets gemakke lijker te plaatsen, t.b.c. vrije afdeling, stij gende aanvoer 84. Kaasmarkt: Goudse extra kwaliteit tot f2,51; Goudse le soort f2,16f2,22; Goudse 2de soort f2,10f2,15; Leidse le soort tot f2,26. Handel: Goudse matig; Leidse matig. Aanvoer: 55 partijen Goudse, 4 partijen Leidse. tussen de rivalen, die in 1952 om het pre sidentschap hebben gestreden. Geen voorspelling Al krijgen de democraten de laatste we ken ook wat wind in de zeilen, toch moet men niet vergeten, dat de republikeinen een zeer groot voordeel hebben: de depres sie, die velen duchtten en die menig demo craat voorspelde, is tot dusverre uitgeble ven. Hier en daar is de werkloosheid wat toegenomen, maar het land verkeert toch allerminst in een crisisstemming. Er is welvaart en dat maakt de meerderheids partij gewild. De boeren zijn, volgens het laatste mening-onderzoek van Gallup, niet tevreden. Zelfs het republikeinse Midden- Westen telde 45 procent ontevredenen, tegenover 33 procent tevredenen en 22 procent zonder opinie. Het is echter moei lijk uit te maken of die ontevredenheid over de prijspolitiek der regering zo groot is, dat de boeren in groten getale democra- de stemming min of meer zien als een keus tisch zullen stemmen. NEW YORK (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft in de Algemene Vergadering van de UNO de oprichting voorgesteld van een internationaal atoombureau voor vreedzame doelen. Dulles deelde mede, dat de Russische regering in een nota aan de Amerikaanse regering heeft verklaard bereid te zijn de besprekingen over het oprichten van een atoombank voort te zetten. De Rus sische nota geeft volgens Dulles geen aan wijzing, dat de Sovjet-Unie is afgestapt van haar negatief standpunt. De Britse minister van Staat Selwyn Lloyd zeide, dat zijn regering zeer inge nomen was met „de Amerikaanse voor stellen". De Britse regering zal bereid zijn deel uit te maken van het bureau. „De Verenigde Staten blijven bereid met de Sovjet-Unie te onderhandelen", zo zeide Dulles. „Maar wij zijn vastbesloten Eisenhowers voorstel tot ontwikkeling te brengen". Het voorstel zal worden inge diend als een nieuw punt van de agenda van de Algemene Vergadering. Behalve het oprichten van een atoom bureau en het houden van een weten schappelijke conferentie, onder auspiciën van de UNO hebben de Amerikanen zich ten doel gesteld in het begin van volgend jaar een reactorschool te openen, waar buitenlandse studenten op de hoogte zul len worden gebracht met de beginselen van atoomkracht, speciaal voor vreedzaam gebruik, en een aanzienlijk aantal chirur gen en andere dokters uit het buitenland uit te nodigen om deel te nemen aan het werk in de ziekenhuizen voor kanker patiënten, waar men van atoomenergie gebruik maakt. (Van onze correspondent in New York) Het internationale orgaan, waarover Dulles sprak moet volgens de opzet door een dunne draad met de UNO verbonden worden. Weigert Rusland echter mee te doen, dan kan dit orgaan eventueel buiten de UNO blijven. Slaagt Washington er in vele naties, met name de weinig ontwik kelde gebieden, te overtuigen van de voor delen van het plan, dan betekent dat een belangrijke propagandawinst. De kans be staat dat Rusland niet alleen uit propa gandistische redenen gedwongen zal zijn mee te doen en haar huidige voorstellen zal laten varen. De Sovjet-Unie schijnt reeds plannen te hebben voor de ontwik keling van atoomenergie in China. Concurrentie op het gebied van bevoor deling door middel van atoomenergie van de weinig ontwikkelde gebieden door de twee grootste mogendheden ter wereld be hoort echter tot de mogelijkheden. NEW YORK (Reuter) De agenda commissie van de Algemene Vergadering van de UNO heeft Donderdag met negen tegen drie stemmen bij drie onthoudingen besloten de Algemene Vergadering aan te bevelen de kwestie-Cyprus op de agenda te plaatsen, Groot-Brittannië, Frankrijk en Australië stemden tegen. De Verenigde Staten, Nederland en Columbia onthielden zich van stemming. De Britse minister van Staat Selwyn Lloyd verklaarde, dat opneming van de kwestie op de agenda „zeer ernstige gevol gen zal hebben" voor de betrekkingen van Groot-Brittannë met de UNO. Cyprus kon volgens hem niet worden gezien als een geografisch deel van Griekenland; een vijf de van de bevolking bestaat uit Turken en Mohammedanen en het eiland had slechts gedurende een korte periode in de vierde eeuw aan Griekenland behoord. De kwestie kon de internationale vrede niet bedreigen tenzij de Griekse regering tot actie zou overgaan, aldus Selwyn Lloyd. Alexis Kyrou, de Griekse afgevaardigde, verklaarde, dat bespreking van het vraagstuk onontkoombaar was geworden sedert de Britse minister van staat voor Koloniën, Hopkinson, op 28 Juli meedeelde, dat het eiland tot de bepaalde gebieden in het Britse Gemenebest behoorde, die nooit volledige onafhankelijkheid konden ver wachten. De inwoners van Cyprus moeten dus op de UNO vertrouwen voor het ver krijgen van het recht op zelfbeschikking. Griekenland heeft alle hulpmiddelen en di plomatieke methoden uitgeput, doch zon der resultaat. Voortduring van de huidige „onbevredigende stand van zaken" heeft tussen Groot-Brittannië en Griekenland een toestand geschapen, die de UNO moet bespreken, aldus Kyrou. Alle 66 punten die verscheidene landen voor bespreking hadden voorgedragen, heeft de agendacommissie aanbevolen voor plaatsing op de officiële agenda. Beneltix-Vocalistenconcours Tijdens een officiële ontvangst door het gemeentebestuur van 's Hertogen bosch zijn in de oude trouwzaal van het stadhuis de prijzen uitgereikt aan een aantal vocalisten, die uit zeventig mededin gers de hoogste onderscheidingen van het Benelux-vocalistenconcours hebben weten te behalen. Bij de sopranen waren twee eerste prijzen, namelijk voor de dames An nette de la Bije uit Heemstede en Aukje Karssemeijer-de Jong uit Hilversum, bij de alten werd geen prijs toegekend en bij de tenoren alleen een tweede prijs (aan Timo Jacobs uit Hilversum). De prijzen bestaan uit engagementen, aangeboden door de Wereldomroepde KRO, het Nederlands Impresariaat en het Brabants Orkest. Aan de eerste prijzen is voor de sopranen de Aaltje Noordewiermédaille verbonden, voor de alten de Kathleen Ferriermédaille, die bij dit concours niet werd uitgereikt, voor de tenoren de Jacques Urlusmédaille Het concours werd georganiseerd door de stichting 's-Hertogenbosch Muziekstad 1953 in samenwerking met de Vakgroep voor concerterende vocalisten van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaars vereniging en het Nederlands Impresa riaat. Het werd mede mogelijk gemaakt door subsidies van de regering, de provin cie Noord-Brabant en het Prins Bernhard- fonds. De jury, onder voorzitterschap van Lodewijk de Vocht, bestond uit Maurice da Groote, Hein Jordans, Julius Patzak, Anny Woud, Eva Lievenberg en Manus Willem- sen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9